STUKKEN BETER AROMA! Middenstand en Reclame. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 13 October 1934 BI WEDEROPBOl'W DER ST. PETRUSKERK. Vermoedelijk Kerstmis 1935 gereed. Ruim een Jaar ls het geleden, dat de 6int Petruskerk ln vlammen opging en Lelden opnieuw van een zijner weinige torens werd beroofd. Binnenkort zal een nieuw accent het silhouet van de oude Sleutelstad komen verrijken. Niet lang meer zal het duren of het dreunend ge wicht van het zware heiblok, waarmede 16 M. langs palen in den grond worden ge drukt. zal de eerste aankondiger zijn van den lang verwachten bouw der nieuwe St Petruskerk. Voor wy een jaar verder aijn, zal op de plaats waar nu een maagdelijk weiland is gelegen en koelen grazen een heel nieuw complex uit den grond verrijzen, een groote kerk met een massale. 70 M hooge toren, omringd door een aansluitende be bouwing. Snel aijn de voorbereidingen van dezen bouw niet gegaan. Voor daarmede een begin kon worden gemaakt, moest heel wat worden over wogen. heel wat Instanties worden geraad pleegd en veel geduld worden geoefend. Toen was besloten, dat de kerk niet meer op haar oude plaats zou worden op getrokken, rees dadelijk de moeilijkheid 6 het gebied der Petrus-parochie een ge schikt nieuw bouwterrein te vinden, dat goed gesitueerd voor het parochiaal ver band is en de mogelijkheid bood voor een moolen bouw. Dit echter was geen eenvoudige zaak. Het mag dan ook een gelukkig toeval wor den genoemd, dat het kerkbestuur en de architecten de heeren A J. Kropholler en lr Hugo van Oerle, die ons deze ge gevens verstrekten, zich de medewerking hebben kunnen verzekeren van den Leld- schen bouwondernemer, den heer H. P. Jansen. Het is daardoor mogelijk gewor den op twee aanzienlijke stukken bouw grond. gelegen aan de overzijde van den Lammenschansweg tusschen het verlengde van de Koninginnelaan eenerzijds en aan de andere zijde begrensd door de van den Brandelerkade, beslag te leggen en deze door een ingrijpende wijziging van het uitbreidingsplan tot een architectonisch en stedebouwkundig treffend resultaat te voeren. De straat, welke de twee bouw terreinen scheidde, werd geamoveerd, waardoor een groot bouwterrein ontstond van een totaal oppervlak van 20.000 M2. De kerk werd hierop geprojecteerd ln het centrum met het priesterkoor naar het Oosten en de toren naar het Westen. Door deze oriëntatie kwam dus de toren naar de zijde van den Lammenschansweg, waar nu een representatief plein kon worden geprojecteerd. Het verdere plein wordt ge vormd door de rondliggende bebouwing, die hiermede een eenheid vormt. Op dit terrein konden nog een 70-tal heerenhui zen worden geprojecteerd, waaronder een 12-tal boven en benedenwoningen, De kerk gaat men binnen door de hoofd entree onder den toren. Deze groote mas sale toren heeft een hoogte tot aan den spits van 70 M. op een grondplan van 10 bij 10 Meter in het vierkant. HIJ moet de drager worden van een viertal zware klokken, die hun feestelijk gelul over de stad zullen beieren. In zijn eenvoudige massale grootheid beheerscht hij het voor plein en de aangrenzende bebouwing. Door den hoofdingang binnengaande, komt men in het ruime voorportaal der kerk. waar de toegang gelegen is tot een bidkapel, welke den geheelen dag ls open gesteld voor 't publiek en ln de tijden dat de kerk gesloten ls door een zy-lngang kan wor den bereikt. Voorts bevindt zich hier de opgang naar het zangkoor, dat hierboven gelegen ls Vanuit het lage matig ver lichte kerkportaal komt men door een breede kerkdeur binnen ln de goed ver lichte hooge kerkruimte midden voor het breede middenpad, dat naar het altaar voert. De nieuwe kerk herinnert in haar grond plan aan de oude St. Petruskerk op de Langebrug. ZIJ bestaat uit een driebeuklge hallen-kerk, waarvan de breede midden- beuk aan belde zijdei; door eene op twee zuilen rustende arkade van de smallere en lagere zijbeuken wordt gescheiden. Ter- wille van het intieme en sacrale aspect is hier niet geschroomd de kerkruimte door een zuilenrij onder te verdeelen. Geen zuilenrij zooals de neo-gotiek ze kent, waarvan de Mon Père-kerk een treffend voorbeeld was, waar een haag van lijvige kolommen alle gezicht op het altaar belet, doch slechts een 4-tal slanke granieten kolommen, die aan de ruimte een echt kerkelijk karakter geven en den ruimte vorm onderbreken. De kerk biedt ln totaal plaats aan 1400 personen. In de conga staat op het verhoogde priesterkoor het groote hoofdaltaar, dat geheel massief uit één groot blok marmer zal worden gehakt. Het presbyterium, dat 7 treden verhoogd is boven de kerkvloer, wordt uitgevoerd ln comblanchien marmer. In elk der zijbeuken is Juist zooals in de oude St. Petruskerk een altaar geplaatst. Het binnen-metselwerk der kerk wordt uitgevoerd in de lichte kalkzandsteen, ter wijl voor de toepassing van de natuur lijke steen het Noorsch graniet is geko zen. De kerkbeuken zijn afgedekt met een vlakke zoldering op moer- en kinderbin ten, waarvan de grootste een afmeting hebben van 100 x 80 c.M. Deze geheele zoldering wordt uitgevoerd ln oregon-pine een roodbruine houtsoort van een buitengewoon mooie kleur. De fundeering heeft wel eenige zorgen gebaard. Gezien de bodemgesteldheid is het noodzakelijk gebleken de kerk te fun- deeren op betonnen palen tot op een diepte van 13 M. onder het terrein. Door de toevallige omstandigheid dat zich op 12 M. diepte een 70 c.M. veenlaag bevindt is het noodzakelijk geworden een derge lijke kostbare fundatie toe te passen. Onder dit kerkgebouw dat meer dan 8 millioen K.G. weegt moeten meer dan 300 van deze zware palen worden Ingespoten; onder den toren alleen, welke bijna 3 mil lioen K.G. weegt, bijna 100. Zooals reeds boven gezegd, wordt de omliggende bebouwing ondernomen en uitgevoerd door het woningbureau van onzen stadgenoot H. P. Jansen. Het ont werp, teekenlngen en détails worden ge heel onder dezelfde architectuur van de kerk gemaakt. Aan de voorzijde van het plein zijn aan weerszijden van den toren en aan den Kamerling Onnesweg kleine heerenhuizen geprojecteerd met ruime voor- en achter tuinen. Aan het verlengde der Koninginne laan komen boven- en benedenwoningen, die alle op het Zuiden gelegen zijn en uit- *lcht hebben langs den Lammenschans weg. Aan de andere zijde, aan den grooten weg, die de Leliestraat verbindt met de van den Brandelerkade, komen heeren hulzen van een grooter formaat, eveneens met ruime voortuinen. Deze huizenrij wordt onderbroken door de hoogere bebouwing der Pastorie, welke met haar gevel ligt tegenover de Cronesteinkade en achter verbinding heeft met kerk en sacristie Al deze woningen zullen gelijktijdig met de kerk worden opgetrokken In roode handvorm gevelsteen en roode pannen daken. Wanneer dit alles zal zijn tot stand ge bracht. zal een architectonische eenheid geschapen zijn, welke een unicum mag worden genoemd in Leiden's stedebouw- kundige ontwikkeling. Wie zich voor dezen bouw interesseert, bevelen wij een bezoek aan aan het per ceel Korevaarstraat nr. 11. waar een groot aantal situatie-teekeningen en plattegron den, hierop betrekking hebbende, ls ten toongesteld DE WINKELWEEK. De Harmonie-kapel „De Post" zal Maan dagavond om 8 uur wederom een muzi kale rondwandeling door de stad maken volgens onderstaande route: Noordelndsplein. Noordeinde, K. Rapen burg, Prlnsessekade, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Maarsmanssteeg, Breestraat, Hoogewoerd, Kraaierstraat, N. Rijn, Korenbeursbrug, Botermarkt, Gan getje, Breestraat, K. Rapenburg, Prinsesse- kade. Steenstraat, Stationsweg. Stations plein (K,), Stationsweg, Binnenvestgracht, Lammerenmarkt, Turfmarkt, Haarlem merstraat, Mare. Oude Vest, Jan Vossen- steeg, Haarlemmerstraat. Havenplein (E.). Het blijkt ons, dat verschillende lezers nog geen juist inzicht hebben in den gang van zaken bij de bonnenreclame, welke momenteel als een der attracties van de Winkelweek geldt. Ieder besteed bedrag van f. 0.50 geeft recht op een Winkelweek bon. Aan het einde der Winkelweek kan men met deze bonnen Inschrijven naar een der 1500 waardevolle geschenken, welke in de étalages zijn tentoongesteld, geheel naar eigen keuze. Als men een groot aantal bonnen heeft, kan men ze ook deelen en op 2 of meer geschenken inschrijven.Maar denkt er om: mogelijk zijn er meer inschrijvingen voor hetzelfde geschenk en degene die met 't grootste aantal bonnen inschrijft, ont vangt het geschenk. Daarom zal men goed doen om niet met een klein aantal bonnen naar een geschenk van groote waarde in te schrijven, omdat daarvoor bijna zeker hoogere inschrijvingen zijn. Maar schrijft men met een flink aantal bonnen naar een matig geschenk in, dan heeft men een goede kans. Een soort bescheidenheidswedstrijd der halve. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Motorrijder levensgevaarlijk verwond. Gisteravond omstreeks halfzeven is op den Haagweg nabij de molen der firma Noordmann de 66-jarige motorrijder B. G. B., manufacturier te Alphen-aan-den- Rijn, vermoedelijk doordat hij verblind werd door de lichten van een hem tege- moetrijdende bestelauto der NV. Haag- sche Broodfabriek en bestuurd door den 3l-jarigen J. P. uit Den Haag, in volle vaart tegen deze auto gereden. De motorrijder werd van zijn zitplaats geslingerd en bekwam een hoogst ernstige beenfractuur en een hersenschudding. Hij ls in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Zijn 25-jarige zoon, die op de duo-zitting had plaats genomen, kreeg geen noemens waardig letsel evenmin als de chauffeur van de vrachtauto. Beide voertuigen zijn door de joolitle in beslag genomen. LEIDSCHE PLUIMVEE-VEREENIG1NG. Jaarlijksche algemcene vergadering. In één der zalen van ..De Harmonie", hield gisteravond de Leidsche Pluimvee Vereeniging. onder leiding van den heer dr H. E. Th. van Sillevoldt een ledenver gadering. De rekening en verantwoording van den penningmeester en het jaarverslag van den penningmeester en het jaarverslag van den secretaris werden onder dank zegging goedgekurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeni ging, óók dit jaar, door de tijdsomstan digheden, leden verloor, maar een vaste kern van fokkers en liefhbbers blijft de vereeniging trouw. Zoo spoedig als dit maar eemgszins kan, zal ln Leiden weder om een tentoonstelling gehouden worden. In de vacature P. C. Taconis werd tot lid van het bestuur gekozen de heer F. van der Mark Jr., terwijl als bestuurslid her kozen werd de heer M. G. Emeis. Tot le den van de kascommlssle werden benoemd de heeren A. G. Boekwijt en D. J. van Drlesum Jr. Vervolgens werden de punten van de agenda besproken van de vergadering van den Raad van Beheer en Toezicht en den afgevaardigde opgedragen tegen enkele voorstellen te stemmen. Besloten werd enkele medailles zeschik- baar te stellen voor een tentoonstelling van konijnen te Leiden in November a.s. te houden door de vereeniging „L.E.O." te Leiden en eereprijzen uit te loven op de a.s. tentoonstellingen van „Ornitho- philla" te Utrecht en „Avicultura" ln Eien Haag, te winnen door leden van de Leid sche Pluimveevereeniging. DE ACTIE VOOR EEN OVERDEKT ZWEMBAD. In aansluiting op ons bericht van gis teren verzoekt men ons nog te melden, dat ook personen, aan wie geen formulier werd gezonden, en die toch bereid zijn de actie voor een overdekt zwembad alhier te steunen, worden ultgenoodigd vóór aan staanden Maandag hun adhaeste-betui- ging bij het comité van actie ln te zen den. Dit comité bestaat thans uit de vol gende heeren: G. Driessen, Oude Singel 238; W. F. van Ingen Schenau Jr., Aal markt 7; F. van der Mark Sr., Juliana- straat 43 en L. Zuiderveld, Breestraat 16. RECLAME. f [■«é-'V-, 6261 CHIEF WHIP MILITAIRE MUTATIES. De kapiteins H. D. Buurman en H. D. Scherpenhuljzen van het 4de'regiment infanterie alhier zijn bevorderd tot majoor onderscheidenlijk bij het 16de regiment Infanterie en het regiment grenadiers. Voorts zijn bevorderd tot reserve-kapi tein bij het 4e regiment infanterie, de re serve eerste-luitenantsG. A. Verheijden, H. J. ter Beeke, C. J. Kloots, W. J. L. de Lange T. O. B. Günther. J. H. G. P. Matla en J. Koens, allen van dit regiment. DE WORSTELENDE MELKVEEHOUDERS. Vergadering van belanghebbenden. Gisteravond werd door de melkfederatie „Zuid-Holland" een openbare vergadering gehouden voor consumptiemelkers. Te 7>/i uur werd de vergadering door den heer C. van Vliet alhier geopend, waarna hij het woord gaf aan den heer J. Biemond. Deze zette uiteen dat met het doen ge boren worden van een consumptiecontract ook is gekomen een zeer hooge elsch wat kwaliteit betrof van dit product. De controle geschiedt helaas niet bij het afleveren van dit product maar bij het ontvangen der melk. Ons product moet goed behandeld worden, omdat het ls voor zieken, zwakken en zuigelingen; wij zullen ook medewerken aan de t.b.c.-bestrijdlng onder het rundvee, maar daartegenover VTagen wij een loonenden prijs. Wat betrof het graanmonopolle, meende spreker dat wij alles moeten aangrijpen wat er toe kan leiden, in dezen crisistijd ons eigen land en volk te voorzien van wat eigen bodem geelt; Nederland moet niet koopen, maar zich zelf helpen. Daarom ls de steun aan den akkerbouw juist, daarom is het graanmonopolle Juist, maar dit mag nimmer gaan ten koste der melkveehou ders: de melkwinning mag «liet verhoogd worden door het gebruik van bultenlandsdh krachtvoer. Tenslotte behandelde spr, „Ons organi satieleven" en protesteerde er tegen, dat de regeering de koopérs ln alle opzichten in bescherming neemt, terwijl voor de vee houders niets wordt gedaan. (Applaus). De voorz. verleende hierna het woord aan den heer W. de Kroes, Deze sprak ongeveer als volgt: De nood van de melkveehouderij is zoo hoog gestegen, dat de Regeering maat regelen moet nemen om duizenden melk veehouders van den ondergang te red den. Het eigenaardige is echter, dat de gel den, die hiervoor noodig zijn. wel door de Nederlandsche burgerij worden opge bracht, doch dat deze voor een groot deel weer onmiddellijk worden opgeofferd om den boter-export naar Engeland in stand te houden. De boterexport naar Engeland heeft de laatste jaren wegens verlies van andere afzetgebieden een zeer grooten omvang aangenomen, echter tegen prijzen, die voor den Nederlandschen veehouder niet meer acceptabel zijn. Voor landen als Denemarken, Canada, Australië en Zuid- Afrika, landen met gedeprecleerde valuta, zijn die prijzen niet te verwerpen. Daar de productiekosten in die landen naar ver houding ook lager zijn. In Nederland, dat den gouden standaard tot eiken prijs wil handhaven, is dit echter niet het geval. Door dit afzetgebied geheel of gedeelte lijk prijs te geven en de binnenlandsche productie van melk ln dezelfde mate te beperken, komt dus het geld, waarmede die export geforceerd in stand gehouden wordt, vrij. waardoor aan de veehouders en grootere toeslag kan worden betaald, dan heden het gevai is. Met den huidlgen toeslag kan de veehouder zijn bedrijf niet in stand houden. Vermindering van pro ductie door de melkveehouders, geeft dus een hoogere opbrengst voor die melk veehouders. Bij een inkrimping van b.v. 20% der productie zou een melkveehouder met een bedrijf van 60.000 Liter per jaar, 12.000 Liter minder moeten melken. Voor 60.000 Liter ontvangt hij nu 4'/i ct. per Liter is f. 2700. Voor 48.000 Liter zal hij 6 ct. per Liter ontvangen is f. 28ÜÖ. Dus f. 180 meer. Bovendien zal hij minder krachtvoer noo dig hebben en zijn onkosten zullen over het algemeen iets lager zijn, zoodat hij alle belang heeft bij een inkrimping van productie. Van zeer groot belang bij toepassing van dezen maatregel is ook, dat de veestapel in stand gehouden wordt, zoodat bij een eventueele verbetering der conjunctuur, het geheele apparaat (Veestapel) direct weer voor 100% te werk kan worden ge steld, hetgeen bij afslachting van vee niet bereikbaar is. Afslachting van het jonge vee is te zeer ingrijpend en in den grond verwerpelijk, omdat hierdoor het hart en het bloed van den veestapel wordt aan getast. De boeren en ook 't publiek voelen dit bezwaar en zijn daarom fel gekant tegen afslachting van vee. Het jonge vee kan niet worden gemist voor een goede selectie, want deze ver hoogt immers het peil van den veestapel. De afslachting die nu reeds is toege past heeft trouwens haar doel gemist en heeft geen verlichting gebracht voor de melkveehouderij. Integendeel. De melk productie is totaal niet achteruitgegaan. In totaal 4.420.000.000 K.G. melk per jaar wordt geproduceerd, met als hoofd- TAKTIEK. We moesten maar eens gauw wat reclame maken, zegt Jansen op een morgen tegen zijn boekhouderen Pieterse, die 's avonds de advertentie van zijn concur rent ziet, neemt zich voor: morgen plaats ik een grootere, mannetje! En Jansen en Pieterse gaan, de een naar 'n drukker om gauw en circulairetje te drukken, de ander naar de krant om vlug een advertentie te laten opnemenze koopen papier en advertentie-ruimte.... maar reclame maken ze niet! De bekende Amerlkaansche zakenboek- schrijver en verkoopexpert, Herbert Casson, vergelijkt in een zijner boeken „reclame maken" met „visschen".wat wel niet heelemaal, maar toch grootndeeis opgaat. Een serieus hengelaar werpt zijn hengel niet maar eventjes hier of daar ln de Singels uit, neen hij „organiseert" zijn vis- scherij, zorgt dat de spullen ln orde zijn, voor hij erop uittrekt, neemt den tijd er voor en wie een amateur-visscher onder zijn kennissen heeft, weet mee te praten hoeveel wetenschap en techniek er aan dit pleziertje vastzitten. Maar reclame maken! Er Is bijna niets ln de zakenwereld, waar zóó willekeurig.zóó te hooi en te gras mee omgesprongen wordt, zelfs door vele groote bedrijven nog. Dat ze van zich moeten laten hooren, dat ze vertellen moeten wanneer ze iets nieuws of speciaals hebben, dat ze in bepaalde perioden, ln het voorjaar, ln opruimings tij d, of tegen feestdagen activiteit ont plooien moeten, dat weten de meesten wel en de groote winkel- en handelszaken, die er eigen reclame-afdeehngen op na hou den, geven den kleineren leiddraad genoeg. Maar dat iedere zakenman, tot het klein ste garen- en bandwinkeltje toe, ln zijn reclame systeem kan brengen en met een vaste taktiek méér bereiken zal dan met ordeloos „eens wat doen", daar zijn nog weinigen van overtuigd. Wat is taktiek? Taktiek was vroeger, toen oorlogen nog bestonden uit bewegingen van legers tegen elkaar, de belangrijkste krijgskundige we tenschap.... Vertelt de geschiedenis van Quatre Bras niet hoe de Prins der Neder landen dezelfde troep soldaten om een bosch heen marcheeren liet.het leken er meer voor den vijand, dan 't er wer kelijk waren. Er zijn reclame-makers, die die taktiek ook verstaanwat maken die lui een reclame" zegt men van hende insider weet beterhij weet dat zij veel minder dan een concurrent besteden, maar dat zij uitgeknobeld hebben hoe en met welke middelen hun publiciteit méér lijken kan diW ze isdoor een juiste keuze der middelen, door geregelde herhaling, zon der al 't kruit ineens te verschieten. Taktiek wil zeggen: volgens een vaste Hjn iets doen, tevoren overdacht en niet met bevliegingen of alleen omdat de con current zich ineens zóó roert. Zoogoed als een winkelier of handels man orde in zijn magazijn heeft, zyn inkoopen volgens een op ervaring, inzicht en omstandigheden gebaseerd plan doen moet, zoo ook dient hij, zij het dan niet over een heel jaar. dan toch over een be paalde periode, zijn reclametaktiek in hoofdlijnen vast te leggen. Een vast plan wil zeggen, dat hy eens een paar avonden neemt om rustig na te gaan, wat hij in een afgeloopen periode aan reclame uitgegeven heeft, en precies aan wat voor middelen. En wanneer hy zoo gelukkig is te kunnen nagaan, welke dier middelen controleerbaar resultaat gaven (wat echter zelfs de grootste wereldfirma's nog maar zelden kunnen) kan hy zich daarop beperken, of anders de meest unl- verseele kiezen, het reclamemlddel, dat nog altyd het meeste nut bewyst, kiezen: advertenties. En dan dient hy een plan de campagne te maken, ingesteld op zyn zaak.... met deze groote stelling voor oogen, dat elke afzonderiyke reclame maar 1 schakeltje ls van de ketting, die koopers naar hem zal kunnen trekken. Hoe langer hy recla me maakt, hoe regelmatiger, hoe meer elke actie het effect der vorige opvangt, hoe grooter de gekweekte goodwill wordt, hoe grooter zyn activiteit ïykt, want de grootste kracht van reclame is regelma tige herhaling. De middenstander, die zyn eigen recla mechef is, moet zyn eigen reclameplan opstellen, met een begrooting en dan liefst met een 10 procent, voor eventualiteiten erin. Maar reclametaktiek is meer dan het plan alléén. Reclametaktiek begint bij de instructies, en opleiding, die hij zijn per soneel geeft, worden de meeste klanten niet verloren door nalatig-, vergeetachtig-, onbeleefd-, ongeschoold personeel? Taktiek beduidt ook dat hij zyn zaak een eigen sfeer geeft, „uiteriyk" door de kleur van den winkel, de bestelfiets, het briefpapier, de winkelzakken, de beschil dering van de winkelruit, alles in één styi gehouden, zoodat alles bij den eersten oogopslag herinnert aan zyn firma; „on zichtbaar". door de vlotheid, coulantheid, en accuraatheid, door de service die hij geeft. En dan is er ook de verkoop-taktlek. Maar daar kunnen we niet op ingaan, al kan de goede verkooper uit zyn verkoop methode zeer nuttige gegevens voor zijn reclame-taktiek putten. Hoeveel zal ik uitgeven, hoe zal ik het besteden, wanneer zal ik reclame maken en in weiken geest moet ik het doen. Daar hebt u de te beantwoorden vragen over reclametaktiek. In welken geestken uw zaak, ken uw cliënteele, tracht u hun standpunt in te denken, en vergeet vooral niet, dat re clame maken bedoelt „verkoopen" en liefst nog „blijven verkoopen". Dat „op zien verwekken", zoodat ieder over u spreekt, nog geen klanten in uw zaak brengt, dat reclame in dezen tijd overre dingskunst is en dat nu ieder schreeuwt, schreeuwen geen geld meer opbrengt. Tracht een gedragslijn te bepalen én., houdt u eraan laat u niet van de m' brengen door de tientallen gelegenheids reclame aanbieders, u kunt uw geld maar ééns besteden, de verstandige visscher kiest zijn vischwater, organiseert zijn vischtuig en zet zich neer.en laat zich niet van de wijs brengen als de buurman beweert, dat er in 't andere slootje meer visch zit.. zUn aas is goed, het weer is goed, er zit visch., daarom weet hij., byten zullen ze! M. W. producten: Consumptiemelk, boter kaas andere melkproducten en melk voor het voeren van vee. Het zwaartepunt ligt echter bij de boter- fabrieatie. daar de andere eindproducten tot redelijken prijs worden afgezet. Nu blijkt dat 2.240.000 000 K.G. melk worden gebruikt voor de fabricatie van 85.000.000 K G. boter Van deze 85.000.000 K.G. worden 20.000.000 K.G. uitgevoerd naar Engeland, 10.000.000 K.G. worden gebruikt voor bymenging ln de margarine en de overblyvende 55.000.000 K.G. zijn bestemd voor binnenlandsch verbruik en uitvoer naar Duitschiand, Frankryk, België enz. Zou dus de export naar Engeland ge heel worden opgegeven, dan zou dit een vermindering van productie moeten geven van 560.000.000 K.G. melk (is 20.000.000 K.G. boter) hetgeen overeenkomt met 12'/j°/o der totale productie. De hiervoor uitgespaarde export-steun komt ten goede an de melkveehouderij, waardoor de toeslag van f. 2.56 tot het minste f. 3.25 a f. 3.50 per 100 liter melk kan worden verhoogd. By opheffing van het menggebod voor margarine zou de productie nog met 270.000.000 K.G. melk (is 10.000.000 K.G. boter) verminderd moeten worden, het geen dus nog een beperking van 6% der totale productie beteekent, samen dus een beperking vanl8'/i%. Door deze maatre gelen behoeft geen wyziging te worden gebracht in den binnenlandschen boter- prijs, terwijl by afschaffing van het meng gebod het gebruik aan grondstoffen voor de margarine-industrie met 25% zal toe nemen. Het groote voordeel van inkrim ping der productie boven afslachting ligt vooral hierin, dat men de melkproductie van Regeerlngswcge kan regelen, en dat de te treffen maatregelen onmiddellijk ef fect hebben, hetgeen echter bij afslach ting vooreerst niet merkbaar zal zijn Bovendien kan men de productie-beper king op kleine schaal beginnen, byv. met 10% en deze later op 15% of 20% brengen. Mocht productle-bepekrgin niet meer noodig zijn. dan kunnen de maatregelen onmiddellijk worden opgeschort. Productie-beperking is dus moreel en effectief te verkiezen boven afslachting en heeft tenslotte nog dit voordeel, dat zoodanige maatregel meer sympathiek is bij de boeren en bij de burgerij. Voor controle van de uitvoering dezer bepalingen zullen niet veel menschen noodig zyn, daar van het overgroote deel der boeren nauwkeurig cyfers over de laatste jaren b ekend zijn, en overigens de boete-bepalingen zoodanig kunnen wor den gemaakt, dat men zich wel zal wach ten inbreuk te maken op gegeven voor schriften. In het koTt is de situatie zoo, dat het Engelsche publiek goedkooper boter eet, daartoe in staat gesteld door het geld van de Nederlandsche burgerij, ten koste van de Nederlandsche melkveehouderij, en het geld dus niet komt op de plaats waar het zijn moet. Spr. noemde dit plan het ei van Columbus, niemand heeft nog ge gronde argumenten er tegen kunnen aan voeren. Een luid applaus dankte den spre ker voor zyn keurige uiteenzetting. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer Klapwijk, die fulmineerde tegen de samenstelling der Crisis-Zuivel- Centrale, waarna nog eenige discussie volgde. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zyn geslaagd mej. L. J. T. H. van der Kuil (Rotterdam) en de heer P. Boomsma (Rotterdam). Eenige dames hebben een voorloopig comité gevormd tot het houden van oen poppen-tentoonstelling in het aanstaande voorjaar, ten bate van Chr. Jeugdhulp. 2—J

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2