3 RADIOTOESTEL TECHNISCH BUREAU H. 8WAAK Winkelpand EEN GOED PENSION Dames nu is het tijd „ZOMERLUST" LEIDSCH DAGBLAD Zesde Blad Zaterdag 13 October 1934 BUITENLAND. PERZISCHE BRIEVEN UIT DE BONTE WAERELD. VISSCHERIJBERICHTEN. Groot TE HUUR: n. air f iJr "VEI REPARATIE^ CAFE- REST. „ROYAL" Gas-, Electra-Sanitair JW. JhfoodfaMleJL 6 WINTERBERGING COLPORTEURS MAX ALEXANDER BELGIE. Nuyten ontslagen. Luitenant-generaal Nuyten, chef van den generalen staf. Is uit deze functie ont zet Hem Is aangeboden het commando van het tweede legercorps te Antwerpen. De huidige commandant van dit corps, geneeraal Pouleur. verlaat 31 December a.s. het actieve leger daar hij den leef tijdsgrens heeft bereikt De nieuwe chef van den generalen staf zal eerst later wor den aangewezen. ZWEDEN. Oud-minister Wrangel overleden. Oud-minister van buitenl. zaken. Wran gel. is overleden. Hij was minister in 1920 en 1921 en daarvoor in diplomat ieken dienst, o.a. gezant te Den Haag en Brussel van 1900—1904. JAPAN. Motie der SeiyukaL De partij Seiyukai heeft de volgende motie aangenomen: 1. De buitenlandsche politiek van Japan moet gebaseerd zijn op de industrieele ont wikkeling van het land 2 Het vlootverdrag met zijn vastgestelde verhoudingen moet worden afgeschaft en de onafhankelijkheid der nationale ver dediging moet worden gewaarborgd. 3. Een vastomlijnd program moet worden opgesteld, om de financiën te stabiliseeren door de leeningspolitiek en de belasting hervorming met elkaar in overeenstem ming te brengen. 4. Op groote schaal moet hulp worden verleend aan plattelands- en visschers- dorpen. teneinde hen in staat te stellen, voor zichzelf te gaan zorgen De voorzitter der partijKisaburo Suzu ki, verklaarde, een waakzaam oog te zul len houden op het huidige kabinet. Hij zeide, dat dit kabinet geen definitief pro gram en geen grondslag ln de politieke partijen bezat, waardoor de oneenigheid tusschen de kabinetsleden was verhaast Met het oog op het feit. dat het poli tieke seizoen in Japan begin volgende maand heroped wordt met de bijeenroe ping van een bijzondere zitting van den Landdag, krijgt deze motie van de Seiyukai Japan's grootste politieke organisatie, een speciale beteekenis. SPANJE. Oviedo door regeeringstroepen bezet. Oviedo. de hoofdstad van Asturlë, het laatste bolwerk der opstandelingen, is ge vallen. Meer dan 10.000 man troepen, bom bardementsvliegtuigen en twee oorlogsbo dems waren bij den aanval betrokken. Honderden opstandelingen zijn om het leven gekomen. Er Is aanzienlijke schade in de stad aan gericht en voordat de rebellen terugtrok ken, hebben zij de veertiende eeuwsche kathedraal, welke kunstschatten van groote waarde bevatte, in brand gestoken. Ook verscheidene andere historische ge bouwen staan in brand. Door een van de neergeworpen bommen ls een trein op de lijn OviedoUjo, die door rebellen bezet was. vernield. Hetzelfde gebeurde met een autocolonne, die uit 14 vrachtauto's bestond. De telegraafdienst is weer normaal. BULGARIJE. De strijd tegen de komitadzjis. De Bulgaarsche regeermg zet den strijd tegen de ontbonden komitadzji-organisa- ties met kracht voort en troeDenafdeelin- gen vervolgen de voortvluchtige vrij scha ren en communistische Macedoniërs tot in het voorgebergte van den hoogen Balkan. Gisteren zijn deze troepen er in ge slaagd een der voornaamste centra der tegen de regeering ageerende onwettige komitadzji's na een beleg van drie dagen ln te nemen. Het was het dorp Dalboki, dat door de troepen bestormd werd en waax 45 Macedoniërs wegens separatische en communistische communistische agita tie werden gearresteerd. Twee regimenten waren noodle om dit resultaat te bereiken. Gedurende den eersten nacht konden de troepen in een wijden kring het dorp. dat op een terras in het Karadjagebergte gelegen is. omsingelen. Gedurende de vol gende twee dagen en nachten werd de kring steeds nauwer getrokken en nadat een ultimatum om zich over te geven door de dorpsbewoners met hoongelach was af gewezen, werd het dorp bestormd en na een vuurgevecht van verscheidene uren Ineenomen. Vele komitadzji's zagen kans tijdens dit gevecht door de omsingeling heen te bre ken en naar de ontoegankelijke gedeelten van het gebergte te vluchten Waar schijnlijk zullen zij zich bij de vrijscharen voegen, die reeds sedert maanden aan de vervolging van de regeeringstroepen we ten te onttrekken n wier schuilplaatsen zelfs door verkenningsvliegtuigen niet ont dekt kunnen worden. door TONNI RAEDT VAN OLDENBARNEVELT. V. Teheran. Heb weer zóó iets leuks meegemaakt! We kregen een ultnoodlglng om de brui loft van onzen kok bij te wonen! De anderen hadden geen lust erin en zoo ben ik gegaan met Mme D. als chaperonne. Geestig gewoon! dat moést ik zien! Omstreeks negen uur gingen we er heen. Het huis staat ln een smal steegje, waar een hel licht te dezer gelegenheid de gasten hielp niet ln putten of over kelen te vallen. Er stonden al veel men sehen. mannen allemaal, zich te verdrin gen voor de deur. Wij moesten naar de vrouwen afdee- ling. maar daar bleek dat de bruid nog niet klaar was en het feest voor de vrou wen pas morgen gegeven zou worden. WIJ werden toen uitgenoodigd in de mannen- afdeeling te komen kijken naar het come- diespel dat zou worden ten beste gegeven. Ik kreeg er hoe langer hoe meer plezier in en wij maakten dus onze entree in de ruime kamers, waar eenige tientallen mannen op den grond gezeten en gehurkt waren, verscheiden rijen achter elkaar. Megedi, een onzer golams, was ceremonie meester, droeg een witte bloem ln zijn knoopsgat net als bij ons en zag er be paald keurig en heel knap uit met zijn extra opgeborstelde wenkbrauwen en snor retje en zijn groote zwarte oogen. Hij geleidde ons naar twee fauteuils die mid den in de kamer gezet waren notabene! maar op mijn verzoek tegen den schoor steen geplaatst werden. Twee carbidlam pen stonden vlak achter ons. Ik voelde me echt als een kat in een vreemd pak huis, en wist niet waar naar toe te kijken met al die starende oogen op ons gericht en die fluisteringen in het rond het was bepaald pénible! Toen wij gezeten waren kwam er een danseres": een groote vrouw leek ze mij in haar lange soepjas, met hooge buste en kórt haar en rechte nekspieren enfin een héél leelijk mensch.... en ik dacht er het mijne van. Ik had zoowaar nog medelijwen met het schepsel net een skelet! en ze draaide en scharrelde in die kleine bin nenruimte, wapperde met handen en voet ten, maakte allerlei schokkerige bewegin gen bepaald akelig om te zien. Maar ik raakte geheel van streek toen ze op eens begon te zingen een schorre diepe stem en ze zong zooiets wat leek op „die fesche Lola" Neen dat kón geen vrouw zijn dacht ik: vroeg het aan Mme D. die beweerde dat dergelijke vrouwen altijd zulke schorre stemmen hadden! Maar ik geloofde het niet meer en toen er een tweede danseres optrad, een nóg afschuwelijker duplikaat van de eerste, begreep ik dat het ver- kleede mannen waren, en tenslotte be vestigde Megedi dit ook. Maar het was zoo potsierlijk, zóó grap pig, vooral toen zij een comedietje be gonnen op te voeren, waarbij nog twee heusche mannen te pas kwamen echt genoot en amant voorstellende. Een on zinnig gedoe van over elkaar heenvallen, van elkaar op heeterdaad betrappen, voorliegen, uitschelden een soort clow nerie waarbij zelfs Buzlau en consorten nog iets ieeren konden. Ik heb me gewoon een ongeluk gelachen, al begreep ik ook geen woord van wat ze zeiden. Gebaar en mimiek waren zoo sprekend en duidelijk het was werkelijk pracht spel! Iedereen zat te schateren en ze hadden dubbele pret omdat Mme. D. en ik zoo lachen moesten enfin het was écht geslaagd. Ik heb blitekiekjes genomen; als daar nu maar iets van terecht komt. Dat was op zichzelf een heele vertoo ning. De twee carbidlampen, moesten uitgedaan worden, ik moest tusschen die mannen in gaan staan, in mijn linker hand het tubetje magnesium niemand durfde het voor mij vast te houden en Megedi stak het aan met een lucifer. De comedianten deden alsóf, oreerden voor den schijn met elkaar een heele be roering! En nu vragen ze me natuurlijk allemaal om kiekjes. Wij hebben daar bijna drie uren geze ten; de muziek vlak naast mij op den grond, en de band bestond uit een violist, een guitaarist, een castagnettending, een trom en een fluit. Voor ons speelden ze een Europeesch stukje ik geloof zoo waar dat het „Bummelpetrus" was waar ik heel netjes met een glimlach en een buiging voor bedankteis het niet oerkomisch? Megedi kwam telkens vragen hoe ik het vond; of ik weer wat wilde gebruiken (op een tafeltje stonden schalen met koekjes en vruchten)of ik goed zat enz. enz. De spelers keken altijd onzen kant uit ik voelde me als op een soort troontje zitten, temidden van al die golams. Later bleek dat het een soort koksgilde was, waarvan de voomaamsten, d.w.z. zij die bij de verschillende legaties dienden de beste plaatsen hadden; daar achter kwamen de minderen in rang! Hoe vind je de mop? De kamer was kaal op enkele gebor duurde stukjes kalimhars na, die aan de vier wanden hingen. Dikke tapijten lagen op den grond. Telkens ging een groep mannen weg om in een aangrenzend ver trek te etentot ze niet meer kónden! Dan kwamen ze gauw terug in de come- diezaal en namen de plaatsen in van de tweede ploeg die ging eten. Arak wordt erbij gedronken en vechtpartijen blijven schijnbaar niet uit (niet zoolang wij er waren natuurlijk!) Taghl vertelde me den volgenden morgen, dat hij zijn diner niet volledig had genoten, aangezien de eetzaal in een oogwenk was omgetooverd ln een slagveld, waar de scherven en de gerechten als projectielen in het rond vlogen! Is dan de slag door een der par tijen gewonnen, dan wordt doodgemoede- lijk de vuile boel bijeen geveegd en opge ruimd, nieuwe borden en schalen met spijzen komen binnen, en het festijn gaat verder. Reusachtige schotels zag lk binnendra gen; Iedereen grijpt erin met zijn tien vingers en neemt zooveel hij kan bergen en begint te schrokken groote brokken, wat met de vingers gemakkelijker gaat dan met vork en lepel. Dit vele eten zal wel een beleefdheidsvorm zijn vermoed ik. Groote haljans en drinkschalen doen de ronde, waaruit leder slurpt met of zonder vollen mond. Vies zijn ze niet van elkaar. En alles hurkt op den grond. Een be diende komt versche opgevulde schalen neerzetten op de mat en stapt over de etenden heen, scharrelt en draalt een poosje rond op deze „eettafel", schikt de schalen en vult de arakglazen bij. Een Pers behoort immers in huis zijn hoed op te houden en zijn schoenen uit te doen het eerste wordt geregeld ge daan, het tweede niet. Ik zag daar een massa pahlevi's, zwarte hoeden met een klep boven de oogen. Het was intusschen laat geworden en lk had nog steeds mijn cadeautje voor de bruid in mijn zak en had de vrouwen nog niet gezien. Het verzoek werd dan ook tot Megedi gericht of wij nu de bruid mochten be zoeken. Dat was goed en na het gezel schap beleefd gegroet te hebben, verlieten wij de „baroun" om naar de „harem" te gaan, die een deur verder was in een ander huls. Wij werden weer plechtig ontvangen met veel zoete woorden, buigingen, en tenslotte in stoelen gezet. We moesten nog een kwartier wachten tot de bruid geheel gereed zou zijn. Toen ze binnen kwam stond ik op om haar te groeten. Helaas was zij ln Europeesche kleeding gestoken met een gazen sluier en rozen krans en kousen en schoenen en al! Erg bedeesd deed ze, hield haar oogen stijf op den grond gericht, gaf een slap handje en ging als een prik op den stoel zitten, waar zij door iedereen aangegaapt werd. Het werd haar gezegd het hoofd op te houden en niet altijd naar beneden te kijken en ze moest rechtop zitten. Je begrijpt wat een heerlijke situatie voor zoo'n arm schaap Ze was ongeveer 20 Jaar; haar man, dien ze nog niet kent, alhoewel ze al een goede zes maanden met hem getrouwd Is. ls twee keer haar leeftijd, maar welgesteld voor zijn buurt. Zoo keken we maar naar haar en keken in de rondtewisten niet wat te doen! Totdat de bastvrouw. zuster van den kok, en waarschijnlijk de vereenlgster van dit illustre stel, op het lumineuse idee kwam wat muziek en dans tenbeste te geven. Eenige vrouwen namen mandoline, tamboerijn en trom ter hand en werke lijk de muziek was zeer rythmisch en levendig. Een van de jongere vrouwen stond op en danste in de kleine ruimte ongeveer zooals wij tangopassen uitvoeren en dan gepaard met wat arm- en heupbe wegingen. De armen werden boven het hoofd geheven, de handen gèsloten en leuke vlugge pasjes gemaakt. Zoo klein zijn die voetjes, zoo fijn de lichaamscontouren het gezichtje met de groote schitterende donkere oogen zoo uitdrukkingsloos; op den grond in een cirkel de musiciennes die haar instrumen ten telkens opheffen hoog boven het hoofdde bruid zoo stil, de lange wimpers over de wit gepoederde wangen en naast haar op den grond het groot moedertje. dat haar zorgvuldig heeft be waakt al dien langen tijd door en dezen nacht ook zal doorbrengen ln de „cham- bre nuptiale"ik Hollandsche met mijn gloeiende belangstelling om toch vooral alles diep te belevenmet naast mij een Chaldeeuwsche in een Perzisch volks huis, zoo omstreeks het middernachtelijk uurhet was of ik het droomde zoo waarlijk sprookjesachtig, exotisch, wonderbaar Soms viel een stilte, dan oplevend la- waal en gepraat. Totdat Mme. D. me opeens voorstelde foto'% te fnaken. Maar jawel! toen was het mis! De vrouwen waren bang en een rende naar achteren om den heer gemaal te waarschuwen zooals later bleek. Ik was bezig met het blitzllcht dat niet aanwilde, de bruid stond kaarsrecht overeind, lk hoorde zenuwachtige stemmen en opeens de stentorstem van den kok, die achter de gordijnen riep dat hij het niet hebben wilde! Ik schrok ervan en heb ze de ver zekering gegeven dat de foto mislukt was en ik bovendien heusch niet van plan was om prentkaarten er van te laten maken! Had geen flauw idee dat er zoo'n conster natie zou ontstaan trouwens het was ook niet mijn voorstel geweest. Waarom zeiden ze dan niet dadelijk dat zooiets niet kon geschieden? Met een zucht van verlichting zonken we allemaal weer in onze stoelen! Kort daarna zijn we naar huis gegaan en de indruk die ik ervan heb 'overgehou den is een bonte "mengeling van kleuren, tonen, gewirwar van menschen, geschuifel van schoenen en kousevoeten, geroeze moes van stemmen, gelach en geschreeuw. Vanavond is het feest voor de vrouwen maar daar ga ik niet meer heen, hoewel er veel mooier gedanst zal worden en dat zou lk wel graag willen zien. Maar Ik vind het genoeg zoo en wat ik nu heb meegemaakt moet eerst bezinken en blijft stellig een heel bijzondere herinnering. HOE HET COPYRIGHT ONTSTOND. In Engeland is onlangs een vereeniging ter handhaving van auteursrechten opge richt; bij deze gelegenheid kwam ook het ontstaan van het tegenwoordig over de ge- heele wereld bekende copyright ter sprake. Een der leden van de associatie, German geheeten, deelde mee. dat volgens zijn onderzoekingen het auteursrecht het eerst in het oude Iersche koninkrijk Tara heeft gegolden. Er waren daar twee kloosters, die beide dikwijls door uitgaande burgers bezocht werden. In een dezer godshulzen leefde een monnik, die artistiek was aangelegd en op bijzonder fraaie 'wijze een psalm had overgeschreven. Het werk beviel den abt zoo goed, dat hy het boven het altaar liet hangen. In het andere klooster verwonder de men er zich er zeer over, dat de toeloop van vreemdelingen aldaar steeds afnam, terwyi „de concurrente" zich in groote populariteit verheugde De abt trachtte te weten te komen, wat hiervan de oorzaak was en men vertelde hem van de prachtig uitgevoerde psalm, die boven het altaar was aangebracht. Hy gaf daarop een zyner monniken instructie om het kunstwerk van het naburige klooster volledig na te bootsen. Dit geschiedde en thans kon ook de andere abdy op een aantrekkeiyk schriftstuk bogen. Degenen, die er het eerst mee geweest waren, vroegen zich evenwel af, of ze zich deze diefstal zoo maar moesten laten wel gevallen. Zy wendden zich tot den koning, die hun met de woorden „Iedere koe zyn kalf" geiyk gaf en de vernietiging van de copie beval. IEDER ZIJN VAK. De telepaath Joseph Dunninger voerde onlangs een proces, waarin hy een schadevergoeding van 50.000 dollar eisch- te van den beheerder zyner bezittingen. Toen de rechters zich in de raadskamer terugtrokken wendde een advocaat zich tot Dunninger en vroeg hem; „Wanneer u zulk een goed gedachtenlezer bent, als beweerd wordt, vertelt u ons dan toch hoe het oordeel luiden zal". „Natuuriyk, myne heeren", antwoordde hy, „de rechtbank zal vier uur beraad slagen en het oordeel zal tot myn groot leedwezen luiden: een schadevergoeding van 2750 dollar." Hy schreef deze voorspelling op, sloot het briefje ln een enveloppe en overhan digde dit aan een onpartydlge, die het gesprek gehoord had. Na precies drie uur 55 minuten traden de rechters uit de conferentiekamer en sprak de voorzitter het oordeel uit: „De aangeklaagde wordt tot een schadevergoeding van 2750 dollar veroordeeld". Dunninger had zich dus slechts vyf minuten ln den tyd vergist, maar de ver goedingssom op den kop af kunnen mededeelen. HET PARADUS DER MANNEN. Een eilandje van de Cook-archipel in de Stille Zuidzee heeft 24 manhjke en 164 vrouweiyke bewoners, welke laatste allen van buitengewone schoonheid zyn. De mannen worden by uitspraak van het opperhoofd aan de vrouwen toegewezen. Alle mannen zyn eenparig van oordeel, dat zy, doordat hun aantal zoo klein ls, in een paradys op aarde leven. Tot hun on geluk worden in dit paradijs slechts kin deren van het manlijk geslacht geboren. De mannen zien dus met zorgen de toe komst tegemoet en hebben reeds de imi- gratie van manlijke concurrenten ver boden. KUNST EN OORLOG. Wanneer er ooit een oorlog mocht uit breken, aldus redeneert men in Engeland, dan moeten de kunstschatten tegen luchtaanvallen beschermd zyn. De vraag is of de wereld, als het weer tot krijg komt, nog kunst verdient en zoo Ja of hij ooit na een oorlog nog in de gelegenheid zal zyn daarvan te genieten. Tydens de wereldoorlog had men de schilderijen van de National Gallery in de kelders van het museum en de kunstschat ten uit de collectie Wallace en andere groote verzamelingen in een gedeelte van de ondergrondsche spoorweg opgeborgen. Daar in de toekomst een bombardement met gasbommen niet is uitgesloten, acht men het geraden de schilderyen geheel buiten de groote stad te brengen. In ver band daarmee geeft de directeur van de National Gallery, Kenneth Clark, het ad vies de voornaamste werken in tijden van gevaar naar de privé-landgoederen van Engelsche edellieden over te brengen. Pieterman en Boontjes per kist van 50 K.d. f. 8.505,40; Groote Schelvisch per kist vat 50 K.G. f,2.421.50; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.1513; Klelnmiddcl Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 15—8.50;* Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 10 7.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 4830; Gullen per kist van 50 K.G. f. 16 7.10; Lengen per stuk f. 1.750.50; Heil bot per K.G. f. 0.80—0.54; Wytlng per kist van 50 K.G. f. 6—1.20; Koolvisch per stuk f.0 950.18; Makreel per kist van 50 K.G. f. 4 90—2.65. 4600 kisten versche haring. Prijzen f4.90 0.15 p. k. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: RO 16 met f.1580; IJM. 2 met f.3182; IJM. 87 met f. 1364; IJM. 69 met f. 1001; IJM. 117 met f. 2693; KW. 39 met 65 kantjes; KW. 123 met 119 k.; KW. 96 met 200 k.; KW. 147 met 121 k.; KW. 8 met 456 k KW. 101 met 10 k. pekelharing voor Katwyk en 3 loggers: KW. 107 met f. 479; KW. 28 met f.555; KW. 52 met f.618. LT. 63 met 172; LT 55 met 373: IJM. 490 met 229; SCH. 310 met 112; SCH. 25 met 88. SCH. 77 met 147; SCH. 82 met 76; KW. 39 met 469; KW. 123 met 291; KW. 96 met 117; KW. 153 met 323; KW. 147 met 340; KW. 101 met 464; KW. 8 met 33 voor ver sche haring. Vlaardingsche markt, 13 Oct. Binnenge komen schepen: VL. 16 met 44 last; KW. 49 met 26 last; KW. 54 met 26 last. Volle haring 8.108.60. 6.806.30; Hom en kuitzlek 7—8.10, 6.20; IJle haring 4.70- 4.90; Steurharing 6—6.30, 4.704.50. Alles naar kwaliteit. IJMUIDEN, 13 October 1934. VISCHPRUZEN. Tarbot per K.G. f. 0.750.65; Griet per kist van 50 K.G. f, 2516; Tongen per K.G. f. 1.250.90; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 134.50; Roggen per 20 stuks f. 15; DE HARINGVISSCHERIJ. Met de haringvisscherij gaat het den verkeerden kant uit. De aanvoeren blyven ruim, de grootere aanvoeren van 100.000 ton t. o. v. verleden jaar welke wy verleden week signaleerden is nog belangryk toe genomen. Tengevolge van onvoldoende uit de markt nemen van haring zijn de prijzen die toch reeds op een niet meer loonend peil waren gedaald, opnieuw gevallen. Er is nu een wanverhouding ontstaan tus schen de prijzen, waarvoor de stichting uit de markt neemt en de werkeiyk te maken prijzen ln den afslag. Voor de volle haring, die door de stichting wordt op genomen wordt van de f. 8 tot f. 8.50 be taald, terwyi de prijzn in de velling van de laatste dagen om de f. 6 loopen. Zooals wy in een vorig overzicht al reeds opgemerkt hebben, wordt door de stichting slechts dié haring opgenomen, die aan de hoogste eischen van houd baarheid voldoet. Dit systeem bUjkt abso luut verkeert te zyn. Vanzelfsprekend is het goed, dat zekere eischen gesteld wor den. Deze eischen moeten echter niet zoo danig zyn, dat ongeveer geen haring op genomen wordt. Men had de normen van 1932 aan moeten nemen. Alle behooriyk gezouten partyen haring werden toen opgenomen en de practyk heeft toen uit gewezen, dat van de plm. 50.000 opgeno men vaten Zandharing, alle partijen op een zeer enkele uitzondering na 4 a 5 maanden goed bleven. By het regelmatig nazien kwam het een enkele maal voor. dat een partytje eerder opgeruimd moest worden: dit was echter in het minst geen l}€ZW3&r Onbegrijpeiyk is het daarom, waarom nu die overdreven eischen gesteld worden. Had de opname op dezelfde wyze plaats gevonden als ln 1932, dan zou er wat meer haring in de stichting gekomen zyn, doch het algemeen prijsniveau zou zeker f. 1.50 hooger geweest zyn. Deze houding van regeeringszyde is te meer onbegrijpelijk, daar het geheele risico van de opname van haring door belanghebbenden zelf ge dragen wordt. Bij elke gelegenheid die zich voordoet laat de regeering uitkomen, dat zy de voorkeur geeft aan die maatregelen, welke uit het bedrijf zelf voortkomen; alleen bij de haringvissoherij schynt hiermede een uitzondering gemaakt te worden. Om een beter contact mogelijk te maken, zyn nu in elke vlsschery plaats werkcom- missies benoemd, bestaande uit 3 leden nL 1 reeder, 1 handelaar en 1 reeder-hande laar. Deze werkcommissies brengen alleen advies uit; de beslissing ligt steeds by de Visschery-Centrale of liever gezegd bij de Regeermgsambtenaren. Het zal daarom te bezien zyn na al wat we reeds mee gemaakt hebben of deze commissies Iets zullen bereiken. De export naar België en naar Amerika gaat zyn gewonen gang; die naar Dultsch- land staat nog stop, hoewel de eerste toe stemmingen tot invoer afgegeven schijnen te zyn. Bij verschillende firma's wordt druk voor Rusland gepakt; de volgende week zullen de eerste verschepingen plaats vinden. De juiste kwantums, die naar Rus land verkocht zyn, zyn nog onbekend. DE TREILVISSCHERIJ. Door lagere vischprijzen waren de be sommingen van de loggers in het begin van de week over het algemeen lager. Verschillende haringtrellers beëindigen deze visscherij, daar de vangsten scldjnen te minderen. Een groot gedeelte van de haringloggera zorgt nu voor aanvulling van het te kort aan versche haring. Met de prijzen was het in het algemeen niet veel gedaan, daar de qualitelt nog al wat te wenscbeo over liet. voor diverse doeleinden geschikt, met zeer groot bovenhuis TE HUUR of TE KOOP Te bevragen: 9248 Kantoor VERGOUWEN HEERENGRACHT 53. Groote, goed gemeubileerde KAMERS, tegen biliyken prijs, in centrum der stad. 9318 Te bevragen: Turf markt 2. I c**o VAM ALLE MERKEN EHEHDML cmtr tik# •rrafrc» w UW BETROUWBAARSTE ADRES, De betere Naaimach. Gemakk. betaling-cond. HAARL.STR. 44 - TEL. 1511. 7567 TE KOOP AANGEBODEN Groot Philipstoestel met gra- mofoon en eigen gramofoonpl. opname app. AantrekkeHjke prys. 9305 Te zien: J. de Wittstraat L HEDENAVOND EN ZONDAGAVOND JEANNE BLESSING 9811 K GEVIERDE BOLLANDSCRE SOUBRETTE. nftJMHRUT 44 TEL* 2578 - Ztldn voor intiomo feestdiners. Vraagt voor Uw Technisehe Installation Hieuw of Uitbreiding Terhuizing ook by ons prijs san. BNF" Erkende installateurs ""VBJI 9805a Tel. 1303 - Voldersgracht 10c - Leeuwerikstr. 15 9251 TER OVERNAME: Conditiën billyk. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3193a. Luxe vaartuigen, lage prijzen. GEBRS. v. d. LAAN, Scheepswerf, 5998 Woubrugge - Telefoon 13 Uw ouden hoed te laten VER VORMEN naar het nieuwste model. Dames, laat Uwe hoe den niet verknippen, maar door ons vakkundig vervormen Alléén Dameshoedenmagazijn „DE BLOEMKORF", OUDE RIJN 4, maakt Uw ouden hoed geheel nieuw. 3169a RITSEMA Stofz. vraagt bekwame Fabriek 3232a op salaris en prov. Aanmelden 's av. 79 u., Hoogewoerd 157, CAFE-RESTAURANT Hedenavond - Zondagavond en ZONDAGMIDDAG optreden van den Humorist 9326 2—9

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 20