DE NIEUWE MUZIEKSCHOOL DER MIJ. VOOR TOONKUNST Het nieuwe Schoolgebouw der Maatschappij voor Toonkunst. 758t8 Jaargang ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 No. 22872 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE OFFICIEELE OPENING ONS KANTOORGEBOUW IN LICHTTOOI 1 !T'T 'I iTjT Ti - .'WvlST Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ots. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CtS. Bureau Noorüetncbpletri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postctöquër- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; pter we* wfjSWSv. (.OAS' Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, pér vrëek 0.4iS Franco per post f.2.35 portokoeten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van F. J. Spieker- man om vergunning tot het oprichten van een parapluielabriek in het perceel Kraaierstraat No. 11a, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 1638; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- W6t', Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd Is; alsmede dat op Zaterdag, den 27 Octo ber 1934 des voormiddags te halfelf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gmeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 13 October 1934. ,9339 MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. Prof. Dr. J. de Vries tot voorzitter gekozen. In de gisteravond gehouden maande- lijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde is gekozen tot voorzitter in plaats van den heer A. J. Bothenius Brouwer, prof. dr. J. de Vries alhier. Dr. M. A. van Andel hield een voor dracht over „Heksenwaan en geneeskun dig volksgeloof." TWEEDE OVERWEG OVER TRAMBAAN. Tegenover Leliestraat. In verband met den straataanleg be oosten den Lammenschansweg moet thans ook tot het maken van den tweeden over weg over de trambaan, en wel die gelegen tegenover de Leliestraat, worden overge gaan. De trambaan zal ter plaatse met 0.51 M. worden verlaagd, ten einde een normale aansluiting aan de bestaande straten ten Westen van den te maken overweg te ver krijgen en een normale straathoogte voor de ontworpen straten ten Oosten van de trambaan mogelijk te maken. De trambrug direct ten Noorden van den te maken overweg korht dan te vervallen. Met de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij Is ter zake bereids overeenstemming verkregen. De kosten van het maken van den overweg en die van de daarmede verband houdende werken, begroot op f. 8500, komen voor rekening van de gemeente. De uitvoering zal deels door de Tramweg- maatschappij, deels door de gemeente plaats hebben. Gistermiddag vond onder verheugende belangstelling de officieele opening plaats van de nieuwe Muzikschool der Maat schappij voor Toonkunst in het perceel Nieuwe Rijn No. 19, het vroegere „Huize Nijdam". Men weet, hoe deze school sinds lange jaren gehuisvest was in het Nuts- gebouw; door verschillende omstandighe den was men genoodzaakt naar een nieu we omgeving uit te zien. Het is wèl ver blijdend, dat de Maatschappij de nieuwe eeuw van haar bestaan kan ingaan met een „eigen" gebouw; dit zal de leerkrach ten inspireeren tot hernieuwd enthousias me om hun paedagogisch werk in dezen voor de Toonkunst zoo moeilijken tijd met energie en liefde voort te zetten. Wij merkten bij de opening o.a. op wet houder Gosllnga, als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, die de officieele opening verrichten zou, de gemeentesecre taris, mr. dr. Van Strijen, vele vertegen woordigers van plaatselijke vereenigingen, alsmede de leden van het Bestuur der Maatschappij voor Toonkunst en diverse aan de school verbonden leerkrachten met den directeur der school den heer Richard Boer. Talrijke bloemstukken verhoogden het feestelijk aanzien van de ruime zaal, die voor de uitvoeringen bestemd is. Het woord werd hier allereerst gevoerd door den voorzitter der heer A. D. Vijgh. Rede van den heer A. D. Vijgh. Na een woord van welkom wees deze er op, dat het bestuur vijf maanden geleden, toen de Maatschappij haar eeuwfeest vier de, nog geen zekerheid had dat het thans voor een nieuwe blangrijke gebeurtenis zou staan, nJ. voor de verhuizing van de Muziekschool. Na een uitvoerig historisch overzicht betreffende de school, wees spr. er op, dat deze niet minder dan 84 jaar in het Nuts- gebouw was gevestigd. Verschillende gebouwen in deze stad zijn bezichtigd, waarbij de penningmees ter der Maatschappij, de heer Juta, zich zeer verdienstelijk maakte; ten slotte werd door het bestuur de keuze gevestigd op dit pand, uitstekend in het centrum van rlp o"PlPfrPTl Hiermede wordt dan een hartewensch vervuld van het bestuur, het hebben van een eigen gbouw, waaraan groote voor- deelen zijn verbonden. Dit pand is voor ons doel uitermate geschikt, het gebouw heeft een ruime zaal voor muziekuitvoe ringen, en een groot aantal lokalen voor het geven van de muzieklessen; terwijl ook de muziek-bilbliotheek uitstekend is on dergebracht. Tevens bestaat gelegenheid lokalen te verhuren aan corporatiën en vereengingen tot het houden van verga deringen en het geven van uitvoeringen met gebruik van de in de lokalen aanwe zige piano's. Dit alles brengt mede, dat het bestuur met vertrouwen de toekomst tegemoet gaat! Het heeft alle aanleiding om te ge- looven dat de school in deze nieuwe om geving in bloei zal toenemen; onze Mu ziekschool staat onder leiding van onzen energieken directeur den heer Richard ij j°-fi; ~.j-iï i y.** w 11 i ifiSi i I n <•-; m; - T.- x tal m»^stellingen van gisteravond en h edenmorgen brachten ons een groot aan- wii nufr minder geslaagde opnamen v an ons verlicht kantoorgebouw, waaruit van den heer A. Chrispijn, Sint Aagtenstraat 32 als de beste kozen. De heer Chrispijn heeft dus recht op een premie van f. 2.50. Boer, bijgestaan door een Corps leerares- sen en leeraren, uitstekend voor hun taak berekend, die met groote toewijding hun beste krachten geven aan de Muziekschool Vervolgens gaf spr. het woord aan wet houder Goslinga. Opening door Wethouder Goslinga. Wethouder Goslinga zeide, dat de bur gemeester tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn, evenals de wethouder van Onderwijs, mr. Tepe. Spr. bracht de zeer hartelijke gelukwen- schen van het gemeentebestuur over met het betrekken van dit nieuwe gebouw, dat voor dit instituut zij en blijve een waardige en gewaardeerde huisvesting, iets eigens, waarop het stempel der Mijgedrukt wordt zóó, dat het bestuur als een „eigen home" gaat beschouwen, als een gekoesterd en bemind centrum te midden van een koude, harde, rommelige en rammelende wereld. Vervolgens bracht spreker de groote waardeering over, welke het gemeentebe stuur koestert voor het werk der Mij.: de kinderen van ons volk bekend te maken met de schoonste en allerheerlijkste kunst die God aan zijn schepselen gaf: de toon kunst. Dat de Mij. nu reeds 100 jaar aan jonge menschen in deze stad de gelegenheid heeft geboden in de wondere wereld der muziek te worden ingeleid en daarmee het cultuurleven van onze burgers heeft mogen verrijken wordt ook door het ge meentebestuur op hoogen prijs gesteld. In klinkende munt heeft 't gemeentebestuur, voor zoover spr. bekend, zijn waardeering nimmer geuit. Hoe paradoxaal dit ook moge klinken.» zegt spr.; weest er dank baar voor. Overheidssteun werkt ook ver slappend, staalt niet, maar verzwakt meestal eigen veerkracht, eigen Initiatief, eigen kunnen. Nog pas geleden is een ver- eeniging in Amsterdam, die nJ. voor den Volkszang, aan subsidieering bezweken. Door den ongunst der tijden meende het Amsterdamsch gemeentebestuur 't subsidie belangrijk te moeten verlagen. Men had verleerd op eigen beenen te staan en kon een operatie daardoor niet doormaken. De Vereeniging bezweek. Gij staat nog over eind. aldus spr. en toont na 100-jarig eigen bestaan nog een kwantum energie en doorzettingsvermogen, waarop menige jonge vereeniging jaloersch kan zijn. Blijkens het openingswoord van den voorzitter dateert de relatie met het ge meentebestuur reeds van 1834. Dat beide thans nog in goede relatie tot elkaar staan, is zeker een vrucht van de wijze, waarop door de Mij. haar schoone taak is vervuld. Spr. besloot met den wensch. dat dit gebouw aan den directeur, den heer Boer en aan zijn talentvolle medewerksters en medewerksters zeer lang de gelegenheid moge bieden hun moeilijke taak met opge wektheid te vervullen! Hiermede verklaarde spr. de school geopend. Hierop was het woord aan den heer Richard Boer, die de vreugde van de lee raren en leeraressen tot uiting bracht over de opening van dit nieuwe gebouw. Wij wisten tot voor kort niet, aldus spr., dat wij een hartewensch vervuld zouden krij gen, n.l. een „eigen" gebouw met een „eigen" concierge. Spr, heette dien con cierge. den heer Ouwersloot met z'n vrouw hartelijk welkom. Vervolgens sprak hij zijn groote waardeering en erkentelijkheid uit voor het werk van 't bestuur: deze enorme arbeid wordt door het leerarenkorps bui tengewoon op prijs gesteld. Wij danken er u hartelijk voor! Spr. hoopte op een ge lukkige toekomst, waarin veel gedaan zou kunnen worden tot verheffing van het cultureele leven in deze koude wereld! Jhr. von Weiier voerde tenslotte het woord als voorzitter der afd. Leiden van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst. Deze memoreerde, hoe de beide Maatschappijen reeds sinds 60 jaren naast elkaar gewerkt hebben, al is 't den laatsten tijd op krukken gegaan. Spr. wenschte het bestuur en zijn voorzitter ten zeerste geluk met het nieuwe gebouw: U geeft blijk van jeugd en kracht, aldus spr. Hij had gaarne gezien, dat men iets materieels had kun nen aanbieden, doch helaas, hij kan het niet doen. Doch wèl wilde spr. iets in overweging geven: wij moeten n.l. niet blijven voort gaan met te schelden op de radio, maar trachten een overeenkomst met haar te sluiten. Spr. weet. dat wat hij voorstellen zal een „hobby" van hem is, maar hij kan niet anders. Jhr von Weiier gaf dan in overweging een bus in het gebouw te Dlaatsen met „Radiofonds": ieder bezoeker kan bij tijd en wijle hier iets instorten. Over enkele jaren is het wellicht mogelijk uit de opbrengst een behoorlijke radio- 'nstallatie aan te schaffen, teneinde den kinderen de groote meesters te hooren spelen. Misschien zou dit in de toekomst nog eens wonderen kunnen doen! Na afloop dezer redevoeringen, die tel- xens een enthousiast applaus ontlokten, bezichtigden de aanwezigen het nieuwe gebouw, dat algemeen bewortdering trok. De overgang is dan ook wèl opvallend. Men weet dat, dit perceel eerst eenige jaren geleden gebouwd werd en in dien tijd zeer weinig is gebruikt. Het maakt dan ook een frissche en royale indruk: beneden bevindt zich de kamer voor den directeur met daaraansluitend een ruime zaal voor het geven van voordrachts-oefe- ningen of anderszins, met een keurig podium. Op de eerste verdieping treffen wij aan een kleinere zaal, o.a. bestemd voor de ensemblelessen, waarin tevens een prachtige huisvesting voor de muziekbi bliotheek is, met daarachter een ruime kamer voor andere lessen. Op de bovenste verdiepingen bevinden zich nog vier ka mers. waarin eveneens tot het geven van de onderscheidene lessen gelegenheid ge boden wordt. Onderling zijn de ruimten door dubbele deuren gescheiden, tenvijl tevens de vloerbedekking met kurklino- leum het dempen der geluiden ten zeerste ten goede komt. Alle lokalen zijn sober, doch modern-hygiënisch ingericht, hier en daar verhoogen de parketvloeren het fraaie aanzien. Licht en lucht is over vloedig aanwezig: het geven van goed on derwijs zal door een en ander stellig ge stimuleerd worden. Een woord van waar deering komt ongetwijfeld toe aan het be stuurslid, den heer Juta, die geen tijd spaarde, om het gebouw voortreffelijk in te richten. Wij kunnen de Maatschappij voor Toon kunst met haar aanwinst feliciteeren: moge zij een lange periode van bloei tege moet gaan! De nieuwe school doet de beste verwachtingen voor de toekomst koeste ren Na afloop van den rondgang bleef men nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bij een, waarbij de thee geserveerd werd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Maison „Henry". Breestraat 56a, Leiden! dameskapsalon. Eigenaar B. J. F. Louwe, Leiden. AJkemade van Bragt, Nieuwe Zeeweg 47, Noordwij k; bloembollenkweekerij, handel en export. Eigenaar A. W. C. AJkemade Jzn., Noordwijk. (Huwelljksche Voorwaar den). Opheffing: Firma J. G. Pulle, Oude Rijn 34, Leiden; uitgeverij. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heeren G. Meyer Drees (Zut- phen) en C. B. Heyn (Delft)voor het doctoraal examen theologie de heer J. F. van Royen (Rotterdam). BINNENLAND. Bezwaren tegen de plannen tot afslach ting van 150.000 runderen. (Binnenland, 5e Blad) De moeilijkheden bij den Zondagsver- verkoop; vragen aan de regeering. (Bin nenland, 5e Blad). Het Werkfonds 1934. (Binnenland, 5e Bi.)' Na den moord op Koning Alexander van Yougo-Slaviëvertooning van het film journaal in ons land verboden. (Laatste Berichten, Blad). BUITENLAND. De sleutel tot het moordcomplot te Mar seille is gevonden. (3e Blad). Een Zuid-Slavisch protest te Rome. (3e Blad). LIEFDADIGHEIDSTOURNEE LEIDSCH STUDENTENTOONEEL. Waarom geen opvoering in Leiden? De plannen van het Leidsch Studenten- tooneel om in samenwerking met de Fritz Hirsch-operette een operette op te voe ren ten bate van de plaatselijke crisis- comité's zijn thans in een meer gevorderd stadium gekomen. De opvoeringen zullen plaats vinden op Vrijdag 16 November te 's-Gravenhage, Zaterdag 17 November te Rotterdam, Zondag 18 November te Haarlem en Maandag 19 November te Amsterdam. Opgevoerd zal worden „Die Fledermaus" van Johann Strauss, waarbij de koren, de balletten en de kleinere rollen vervuld zullen worden door de Leidsche studenten, terwijl ook de décors door de leden van het Leidsch Studenten Tooneel worden ont worpen en vervaardigd. Het orkest wordt versterkt door het Leidsch Studenten muziekgezelschap „Sempre Crescendo". De vooraanstaande artisten uit het Fritz Hirsch-gezelschap zullen de hoofd rollen vertolken. Ondanks onze groote waardeering voor het loffelijke streven der Leidsche Stu denten vragen wij ons toch af waarom niet in de eerste plaats in de eigen stad een opvoering wordt gegeven. Wanneer dit werkelijk niet gebeurt dan verzaken de Leidsche Studenten op schro melijke wijze hun plicht jegens de stad van hun Alma Mater, de stad bovendien waar eerder dan ergens anders op een uitverkochte zaal mag worden gerekend.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1