waarborgt 75»* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 October 1934 Vijfde Blad No. 22872 BINNENLAND. Berichten vorige oplage. het afslachten van 150.000 dragende runderen. Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen, Het zijn de domste menschen niet die naar een VELO vragen. BINNENLAND. BUITENLAND. VRAGENRUBRIEK. RECLAME. 9270 een millioenen vraagstuk. Men schrijft ons van de zijde van den Ned. Slagershond. Het bestuur der Veehouderijcentrale heeft gesproken een dagbladbericht meldde het 150.000 dragende pinken en vaarzen moeten worden opgeruimd, afge slacht of, indien er kans is, uitgevoerd ■worden naar Rusland. Over de mogelijkheid van export naar Rusland van een kwantum melkvee kan men eenlgszins hoopvol gestemd zijn. eenlge zekerheid ls er niet. Een 150.000 stuks zijn er zeker niet te plaatsen en In leder geval zal het zijn export met verlies. Toch zou deze uitvoer verre te verkiezen zijn boven irïblikking van het op te rui men vee. Het advies van de Veehouderijcentrale aan den Minister van Economische Zaken zal dus zijn: geef ons machtiging 150.000 Jonge kalfdragende runderen op te ruimen, de kosten te verhalen op de vleeschcon- sumptle en de af te slachten dieren te doen inblikken, opdat werkeloozen, arm lastigen. diaconieën e.d., crisisvleesch in blik zullen kunnen bekomen nu voor. meenen we, een kwartje per blik van een K.O. Het lijkt zoo eenvoudig, maar wat zul len zijn de consequenties van zoo'» maatregel? Doel van de afslachting van 150.000 run deren, moeder en kalf tegelijk, is beper king van den rundveestapel, 't Is noodig, zeggen de voorstanders, om de toeneming van melkproductie te keeren, om de slachtveeprijzen te steunen, om daling der veeprljzen te voorkomen. Het doel ls goed, maar de middelen zijn o.l. absoluut verkeerd, want het doel zal worden voortlij gestreefd en het tegen gestelde zal wonden bereikt. De ervaring heeft geleerd. De afslachting van 115.000 runderen ver leden najaar en voorjaar heeft de melk productie niet merkbaar doen afnemen en heeft ook den veestapel niet verminderd, want tegenover een geforceerde afslach ting, staat een even groote mindere nor male slachting voor de vleeschconsumptie. In het eerste halfjaar 1934 zijn er volgens officieele opgaven minder geslacht dan in het eerste halfjaar 1933: 58.089 runderen en 23.511 gras- en vette kalveren, terwijl er nog 1664 ton rundvleesch minder uit het buitenland is lngevperd, of ongeveer 6600 runderen. Voor het heele jaar 1934 ls de teruggang te rekenen op minstens 116.000 runderen plus 13.000 minder Invoer plus 47.000 vette- en graskalveren. Nu heeft 1933 gehad een hoog sladht- cijfer voor rundvee, omdat het vleesch goedkoop was. Doch de slaohtveeprijzen zijn onder de crisisheffing voor de boeren niet of weinig beter geweest, dus mag wor den aangenomen, dat ook ln 1934 het vleeschverbrulk groot zou zijn geweest, in dien er niet was de drukkende belasting. Eenige mindere verkoop was er wel onder de afnemend koopkracht van het publiek. Maar zeker was er evenveel vee meer af geslacht als nu door geforceerde afslach ting, en de boeren hadden geen aanleiding gevonden veel meer vee kalfdragend te doen worden op speculatie van een her nieuwde afname van dragend vee door de Regeering. Afslachting brengt niet de gewenschte beperking der melkproductie, niet de ge wenschte afneming in den te grooten Opvallend ls dan ook dat veel zuivel- boeren en de leiders in de coöperatieve en speculatieve zuivelbeweging heelemaal niet geporteerd zijn voor afslachting. De binnenlandsche consumptie komt er door in het gedrang, wordt er steeds meer ongunstig door beïnvloed. Er ls voor de binnenlandsche consumptie geen behoefte aan een nieuwe productie van 18 millioen bussen vleesch in blik, terwijl er nog 11 millioen, of de helft van de vorige pro ductie in voorraad staan. Die vorige productie van 211/4 millioen bussen vleesch heeft een verlies opgele verd van 14 millioen gulden, welke gedekt moest worden uit een belasting op het vleesch van 20 pet. op het levende slacht- rund, dat ls ongeveer 25 pet. op het vleesch. De vorige afslachting die 12 Mei 1934 beëindigd is, zal einde dit jaar wel zijn betaald, als n.l. uit de 11 millioen voorraad blikken vleesch een opbrengst komt van 11 millioen x f. 0.30 3.3 mil lioen. Komt er nieuw blikvleesch bij. dan zal de oude voorraad toch ook voor ID cent per blik minder verkocht moeten worden: dit is l.l milllloen gulden minder. Er is nog voorraad blikvleesch voor een jaar en zou men daarbij nog een nieuwen voorraad opstapelen van 18 millioen stuks? 18 millioen blikken ertuj, zonder dat er zekerheid is van debiet, zonder dat er iemand om vraagt, terwijl de productie een verlies zal opleveren van zeker 15 mil lioen gulden, aangenomen, dat die 18 mil lioen blikken vleesch voor 20 Cent per stuk zijn te plaatsen (n.l. voor 25 cent aan den consument). Is na een uitgave van 14 mil Uoen verlies op de vorige afslachting, gewettigd nog 15 millioen goed geld naar kwaad geld te gooien? Goed geld, hetwelk moet worden opge bracht uit de belasting op de volksvoeding vleesch, zonder dat de veehouderij in het algemeen er profijt van heeft; zonder dat !we op die wijze ooit door het teveel aan vee heenkomen! Deze afslachting houdt het vleesch 10 a 15 cent per KG. duurder, nog wel ander half jaar lang, want de 15 millioen zal uit de met 200 pet. verhoogde accijns op het geslacht pas ln 1'/: jaar binnen zijn, wel licht nog niet eens, wijl met de verdere teruggang in het vleeschverbrulk ook daalt de opbrengst uit de crisisheffing. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE ZONDAGS- VERKOOP. DE CRISIS-INKOMSTENBELASTING. Blijft vermoedelijk achterwege. Naar van verschillende zijden gemeld woTdt. moet het de bedoeling zijn van den Minister van Financiën, het voorstel tot heffing van een crisis-inkomsten-beiasting voorshands te laten rusten. De commissie van onderzoek uit de tweede Kamer heeft reeds op 18 Mei j.l. naar verslag over het ontwerp aan den minister doen toekomen, doch tot dusver hierop geen antwoord verschenen. Vragen over de ten uitvoerlegging der ministerieele circulaires. Den minister van economische zaken zijn vragen gesteld over de verruiming van de verkoopsgelegenheid op Zondag De heer Duymaer van Twist vroeg het vol gende: le. Heeft de minister kennis genomen van de geringe belangstelling, die bij de betrokken winkeliers is gebleken ten op zichte van de vraag, of de tegenwoordige buitengewone omstandigheden ook aan leiding geven om tot verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag over te gaan? 2e. Heeft de minister voorts kennis ge nomen van het oordeel van den gemeente raad van 's Gravenhage, dat de tegen woordige buitengewone omstandigheden aanleiding geven het bepaalde in artikel 4 van de Wet van 27 Juli 1934, Staatsblad No. 450, toepassing te doen vinden ten be hoeve van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, choco lade, al dan niet te zamen met consump tie-ijs, ten verkoop in voorraad zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van brood, banket, suikerwerk, chocolade en con sumptie-ijs, nadat gebleken was, dat van de circa 800 winkeliers in brood, banket enz., die opgeroepen waren (zie mededeellngen van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor 's Gravenhage van 25 Augustus 1934 aan burgemeester en wethouders van 's Gravenhage) om van hun gevoelen te doen blijken, slechts 240 stemmen zich voor de verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag verklaar den? 3e. Meent de minister niet, ln verband met zijn circulaire van 7 September 1934 No. 35071 aan de gemeentebesturen, nu het overgroote deel der betrokken winkeliers kennelijk met het bestaande tevreden is, er geen reden aanwezig is, om tot verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag van brood, banket enz. te 's Gravenhage óver te gaan? Door den heer Westerman werden de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kermis genomen van het feit, dat in verschillende gemeenten, b.v. te Amsterdam, te Rotterdam en te 's Gravenhage door den Raad besloten is de in art. 5 van de Wet tot wijziging van de Winkelsluitingswet bedoelde verklaring betreffende den Zondagsverkoop, ten be hoeve van bepaalde, hiervoor in aanmer king komende groepen van winkeliers, niet af te leggen, ofschoon uit de beschik bare gegevens duidelijk blijkt, dat ln deze groepen een „behoorlijke" meerderheid de door de wet toegestane verruiming van den verkoop verlangt? Is de minister niet van oordeel, dat aan de bedoeling van den wetgever, die de ln het bijzonder op den Zondagsverkoop aan gewezen winkeliers gedurende de crisis eenigermate tegemoet heeft willen komen, op deze wijze geen gevolg wordt gegeven en de in Juli j.k tot stand gekomen wets wijziging in de practijk in vele gevallen van haar effect beroofd zal worden? Zou de minister onder deze omstandig heden niet bereid zijn te overwegen of er, nu meerdere gemeenteraden zich aan de in de ministerieele circulaires aangegeven richtlijnen weinig gelegen laten liggen en allerlei andere beweegredenen doen gel den, geen aanleiding bestaat de getroffen regeling zoodanig aan te vullen, dat met de belangen van de hierboven bedoelde categorieën winkeliers wel naar behooren rekening wordt gehouden? het werkfonds 1934. Groot aantal plannen tot een bedrag van 191 millioen ontworpen. Aan het driemaandelijksch verslag van het Werkfonds 1934, dat tot 15 September loopt, wordt ontleend, dat bij de leiding van dit fonds door provincies, gemeenten, waterschappen en particulieren totaal 648 plannen tot werkverruiming zijn inge diend. Het totaal benoodlgde bedrag voor de uitvoering van deze plannen zou een kapitaal van f. 191.221.000 eischen. Van dit bedrag betreft ruim f. 154.000.000 de uitvoering van openbare werken en ruim f. 36.000.000 industrleele plannen. Ruim f. 48.000.000 zou de voorgestelde aanleg van kanalen, havens en kanalisatie van rivieren vragen. Voor landaanwinning, aanleg van vliegvelden en plantsoenen zou totaal bijna f. 16.000.000 noodig zijn. Voor bruggenbouw zijn plannen inge diend, die totaal de f. 4.000.000 over schrijden. Een omvangrijk aantal andere verkeers- verbeteringen, als de aanleg van tunnels, viaducten, enz. zou een kapitaalsuitgave van ruim f. 23.000.000 vragen. Voor rioleeringen wordt ruim f. 3.000.000, voor utiliteitsbouw ruim f. 10.000.000 noo dig geacht. Wat de industrieele plannen betreft, voor de uitbreiding van de gas-, water- en electriclteitsnetten werden plannen tot een totaal van f. 19.500.000 Ingediend. Daarenboven zou voor de vestiging van nieuwe industrieën een bedrag van f. 12 millioen beschikbaar dienen te worden ge steld. Seheepsbouwprojecten tot een beloop van f. 2 641.000 werden eveneens ingediend. Ten slotte werd aan steun voor be staande industrieën een bedrag van f. 2.165.000 gevraagd. de luto. De luchtvaarttentoonstelling „Luto" is thans te Amsterdam opgebouwd. Zij is gis teren geopend. verkoop van haring naar rusland. verbond van ned. werkgevers. Groote bedrijvigheid aan de haven te Scheveningen. - De N.V. Reederij en Vischhandel voor heen Frank Vrolijk te Scheveningen heeft 25.000 ton haring naar Rusland verkocht. De eerste levering van 8000 ton heeft nog deze week plaats. Jarenlang heeft Rusland hier niet ge kocht en leverde Engeland daar zeer veel haring, maar gedurende de laatste twee jaar zien wij dat Rusland ook hier koopt; dit jaar zelfs belangrijke partijen. Enkele maanden geleden waren de Rus sen hier aan de markt voor het koopen van haring. Zij stelden zich in verbinding met de firma Vrolijk van wie zij ook vorig jaar haring hadden gekocht. Het thans te leveren kwantum was echter te groot om door één firma geleverd te worden, van daar dat de reederij Vrolijk zich in ver binding heeft gesteld met het hoofdbe stuur van de Reedersvereertiging voor de Nederlandsche Harlngvlsscherijom te trachten deze haring te leveren met mede werking van alle zoowel te Scheveningen als te Vlaardingen en Katwijk gevestigde reederijen. Deze besprekingen hadden niet het gewenschte resultaat en deze verkoop ls niet tot stand gekomen. De directie van de Reederij Frank Vro lijk heeft echter deze koopers niet losge laten en is er ten slotte in geslaagd zelf bovengenoemde partij te verkoopen. Deze transactie is voor het visscherijbedrijf van belang, daar Duitschland, eertijds onze beste afnemer van haring, gezien de Jong ste ervaringen met de betaling, niet meer meetelt. Hooge prijzen zijn niet te maken, daar voor 4Jn de koopers al te goed op de hoogte. Offerten komen van alle kanten binnen. Tevens moet Nederland concur- reeren met Engeland, dat met den be voorrechten lage-pondenkoers ons ver voor is. Toch stemt het tot stand komen van dezen verkoop tot tevredenheid. Rus land kan zeer veel haring gebruiken en er kan hier nog zeer veel gedaan worden. Met de eeTSte levering is thans begon nen. Al deze haring is in de pakhuizen verwerkt en gepakt in Schotsche tonnen. In motorschuiten geladen, gaat de haring naar de Laakhaven, waar zij in twee of meer groote Rijnaken wordt overgeladen ter verdere doorzending naar Rotterdam. De vrachtboot, die deze haring naar Rus land moet brengen, komt te Rotterdam binnen met een lading Russisch zout, welk zout bestemd is voor het zouten van ha ring aan boord van motorloggers. Ruil handel dus. Een Rus is naar Scheveningen gekomen om de te leveren haring te keu ren. Op den bodem van de vaten komt een groot, in het Russisch gesteld, merk. Het spreekt vanzelf, dat een en ander groote bedrijvigheid geeft aan de haven te Scheveningen. Hierbij komt nog, dat de schepen binnenkomen, dikwijls na korte reizen, met mooie ladingen. Ook een andere te Scheveningen gevestigde firma heeft aan Rusland verkocht en is eveneens met de aflevering begonnen. Dit betreft echter een veel kleinere partij. De onder Poolsche vlag varende schepen der Vls- scherij Mij. Mewa brengen ook de haring te Scheveningen aan, welke hier verwerkt en verpakt wordt; eiken dag worden par tijen veriaden. (N. R. Crt.). Dr. W. LEYDS. Benoemd tot ridder Ned. Leeuw. Een dezer dagen is van de hand van dr. W. I. Leyds, oud-gezant van de Zuid-Afri- kaansche republiek te 's-Gravenhage, ver schenen het vierde en laatste deel van zijn werk: Verzamelingen correspondentie over den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De voltooiing van dit belangrijke werk heeft den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aanleiding gege ven, gistermiddag, vergezeld van dr. Ja- pikse. directeur van 's Rijks Geschiedkun dige Publicatiên, dr. Leyds te zijnen huize met zijn arbeid geluk te wenschen. waarbij de minister hem tevens de mededeeling deed, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, dr. Leyds te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. de actie der geref. herv. in de a. r. partij. De commissie van zes personen, gevormd op de vergadering der Herv. Anti-revolu tionairen, op 10 dezer te Utrecht gehouden om de houding dezer groep tegenover de A. R. partij vast te stellen, zal nog worden aangevuld met ds. Volbrecht te Hoornaar. In de commissie hebben reeds twee Neder- landsch hervormde predikanten zitting genomen. Alle benoemden hebben hun benoeming aanvaard, zoodat. de commissie definitief is. Bovendien wordt ooaitact ge zocht met de Zeister groep, uit wier mid den te Utrecht aanwezig was de heer Jansen. o de noodlijdende tramwegen. Bij K. B. is benoemd tot eerelid van de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis dr. M. Rutgers te 's-Gravenhage. Ook ontslag bij de Westlandsche Tram-Maatschappij. Niet alleen bij de Rotterd. Tramweg- Maatschappij zal door inkrimping van het bedrijf personeel ontslagen worden, dooh ook de Westlandsche Stoomtramweg- Maatschappij zal door de zeer slechte be- drijfsuitkomsten bijzondere maatregelen nemen om tot vermindering van uitgaven te komen. Zóó zullen de autobusdiensten belangrijk worden ingekrompen, waardoor deze met minder materieel en personeel kunnen worden uitgevoerd. Hierdoor zal een aantal chauffeurs (der autobussen) ontslagen worden. Had tot nu toe de W.S.M. bij ontslag ge heel vrijwillig een weekloon per dienstjaar uitgekeerd, door de slechte bedrijfsuitkom- sten zal deze uitkeering bij ontslag niet meer plaats hebben. Wel zal een redelijke opzeggingstermijn in acht genomen wor den. teneinde betrokkenen in de gelegen heid te stellen naar een andere betrekking uit te zien. Algemeene bureauleiding bij mr. Molenaar Wij hebben na de receptie van mr. Cort van der Linden gelegenheid gevonden den algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, mr. A. N. Molenaar te vragen, welke wijziging het vertrek van zijn collega naar Groningen in de samenstelling van het bureau van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers zal hebben. De heer Molenaar deelde ons mede. dat de door het presidium uitgewerkte plan nen juist dlenzeliden dag de goedkeuring van het bestuur hadden ontvangen en hij ons dus uit de eerste hand kon inlichten. Onze eerste vraag, of in de plaats van mr. Cort van der Linden wederom een tweede algemeen secretaris zal worden benoemd, beantwoordde mr. Molenaar I ontkennend. Hij voegde daaraan toe, dat het bestuur bij het nemen van deze be- slissing zich er rekenschap van heeft ge- I geven hoe het huldig verbond en zijn bureau is gegroeid. Wij leven zoo snel, dat men zich er nauwelijks rekenschap van geeft, dat in 1925 een drietal bestaande neutrale werkgeversvereenigingen tot het huidige verbond heeft vereenigd. Die fusie J had tot gevolg, dat er toenmaals twee I algemeen-secretarissen werden benoemd. De dualiteit in de leiding van het bu reau is dus uitsluitend op historische gron- den te verklaren en daarom lag het naar de meening van ons bestuur voor de hand dat de algemeene leiding van het bureau nu voortaan bij mij alleen zal berusten, Wij maakten de opmerking, dat de taak van den heer Molenaar zich dan wel sterk zou uitbreiden, waarop deze evenwel ant- woordde, dat dit nu juist niet het geval j mocht zijn. Wel heeft het bestuur mij aangewezen om in enkele belangrijke func ties de plaats van mijn collega te gaan vervullen, maar in het algemeen zal het cacelijkscn werk nog meer dan in den laatsten tijd al het geval was voor de verantwoordelijkheid van de heeren Slote- maker en Rom Colthoff komen. De eerste zal practisch alle sociale zaken te behan delen krijgen, in de subcommissies van den Hoogen Raad van Arbeid zitting nemen en bij de uitvoering van de Ziektewet nog meer dan tot dusver betrokken worden. Wat de economische afdeeling betreft, zal de heer Rom Oolthoff eveneens het dagelijksch contact met de leden moeten onderhouden en ik behoef u niet te zeg gen, dat dit in dezen tijd van moeilijk heden met de omzetbelasting, het clea- ringverkeer met Duitschland enz., geen sinecure is. Wordt de staf van het Verbond nog uitgebreid? zoo vroegen wij. Uit het antwoord viel af te leiden, dat in elk geval aan de afdeeling sociale za ken nog een nieuwe, over eenige ervaring beschikkende functionaris zal worden ver boden, om de taak van den heer Slote- maker te verlichten. Men moet nl. ln het oog houden, dat de heer Cort van der Linden in het bijzonder met sociale vraag stukken was belast, zoodat door zijn heen gaan in het bijzonder het werk van den heer Slotemafcer zal toenemen. Wil men dit werk kunnen doen, dan is het noodig, dat degenen, die lid van een bepaalde commissie zijn, ook geregeld aan den ar beid daar deelnemen en mag het niet voorkomen, dat zij ontbreken, eenvoudig omdat zij tegelijk ook op een andere plaats aanwezig moeten zijn. Wij vroegen nog, wie het werk van den heer Cort vap der Linden zou overnemen en daarop antwoordde de heer Molenaar ons, dat zulks niet door het Verbond alleen kan worden beslist, omdat er in Nederland bestaat een afdeeling van dc Internationale Organisatie van Industrieele Werkgevers, warvan ook de Algemeene R K. Werkgeversvereeniging, de Christe lijke Werkgeversvereeniging. Centr. Over leg in Arbeidszaken voor Werkgeversbon den en de Ondememersraad voor Neder- landsch Indlë lid zijn. De beslissing hier omtrent ligt dus elders. Ten slotte deelde mr. Molenaar ons nog mede, dat de heeren Slotemaker en Rom Colthoff ook ln de redactie van de „Neder landsche Werkgever", het orgaan van *t Verbond, zullen worden opgenomen. Onderstaande berichten werden reeds Irt een deel van onze vorige oplaag opgenomen. GIFT VAN H ,m. DE KONINGIN. Voor het Nationaal Crisiscomité. Naar wij vernemen heeft H. m. de Ko ningin een bedrag van f. 5000 aan het Na tionaal Crisiscomité doen toekomen. JHR. MR. T. R. J. E. STOOP, t Donderdagavond is te Den Haag plotseling overleden in den ouderdam van 61 jaar jhr. mr. T. R. J. E. Stoop, secretaris van het Kabinet der Koningin. De thans ont slapene ving na zijn promotie aan de Uni versiteit zijn ambtelijke loopbaan aan op 1 Juli 1900 als adjunct-commies bij het dep. van Binnenlandsche Zaken, Den len Januari 1901 ging hij als zoodanig over naar het departement van Buitenlandsche Zaken, bij welk ministerie hij vervolgens opklom tot den rang van hoofdcommies. Begin 1908 werd jhr. mr. Stoop vervol gens benoemd tot referendaris bij het Ka binet der Koningin, bij welk hoog college de thans ontslapenen meer dan 25 jaar werkzaam is geweest. Hij deed zich ken nen als een stil en ijverig werker, wiens verdiensten erkend werden toen hij in 1921 tot secretaris van het Kabinet werd benoemd. Jhr. Stoop was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en ridder in de Oranje- Nassau-orde en commandeur le kl. In de orde van Adolf van Nassau van Luxem burg. o DE RADIO-PRIJSVRAAG. Uitslag niet voor 22 October bekend. Met betrekking tot de resultaten van de door het Nationaal Crisis-Comité uitge schreven prijsvraag, kunnen wij mededee- ien, dat de uitwerking van de oplossingen! dit jaar eenigsztns anders zal geschieden, waardoor de uitslag wel niet voor 22 Oct. bekend zal kunnen worden. De belangstelling, welke voor deze crisis- prijsvraag bestond was, hoewel niet zoo overweldigend als het vorige jaar. toch bij zonder bevredigend. Ongeveer 100.000 In zendingen zijn ingekomen en dit beteekent voor de kas van het Comité een bate van ca, f. 25.000. Bijzonder aardig is het, dat men ook in het buitenland de radio-prijs vraag heeft gevolgd en er aan mede heeft gedaan. Als een bewijs, hoezeer de Neder landers in den vreemde met het N. C. C. medeleven, moge vermeld worden, dat de commandant en officieren van Hr. Ms. Nautilus, welk schip thans te Esbjerg ver toeft, ook een oplossing hebben ingezon den, vergezeld van een bepaald bedrag aan geld en een toepasselijk gedicht. Ook dit verschillende andere landen mocht het be stuur dergelijke blijken van belangstelling en medeleven ondervinden. De nationale inzameling op zichzelf heeft zeer bevredigende resultaten opge leverd. De resultaten van de hernieuwde activiteit is vooral te merken uit de op brengsten van de collecten van de plaat selijke comitë's. Ook het aantal giften, dat rechtstreeks bij het centrale comité bin nenkomt, is in de laatste weken zeer toegenomen Vele fondsen, corporaties en vereenigingen hebben hun bijdragen ver hoogd en vele belangrijke giften van f 1000, f. 500 en van kleinere bedragen zijn ingekomen. Ook de nieuwe giro-actie heeft i een bevredigend resultaat. In het algemeen gesproken, kan men zeggen, dat de nationale inzamelingsweek de middelen van het crisls-eomité zeer heeft versterkt. Iets, wat ongetwijfeld noo dig was, want ln den aanstaanden winter zullen zeker zware eischen aan de kas van het comié gesteld worden. Want de mid delen mogen nu weer hoopvol stemmen, het aantal aanvragen om steun neemt gestadig toe en een voortdurende offer vaardigheid zal noodig blijken om den ergsten crisisnood te kunnen lenigen. minister colijn te nijmegen. Gistermiddag heeft minister Colijn in gezelschap van den heer C. van Voort huizen, gedelegeerde voor de Indische Zaken aan het departement van Koloniën, een bezoek aan de Prins Hendrikkazerne van het Ned.-In. leger te Nijmegen ge bracht. De minister werd verwelkomd door den commandant majoor Wissema en be zichtigde onder leiding van den heer A. v. Westhreene de gehouwen. Het bezoek betrof voornamelijk het hospitaal, dat in verband met bezuiniging zal worden opge heven. verspreide berichten. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November 1934, benoemd tot burgemeester der gemeente Oldebroek, A, Bakker, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Koude- kerke (Z.); is aan P. J. Bosch, op zijn ver zoek, met ingang van 1 December 1934, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Schinveid, onder dankbe tuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arondissement 's-Hertogen- bosch, ter standplaats de gemeente Eind hoven, A, Haenen, candidaat- notaris te Amsterdam. Bij K. B. is de titel van den heer A. Th. Lamping, directeur van den Econo- mischen Voorlichtingsdienst, met ingang van 10 October 1934 gewijzigd in directeur van de Handelsaccoorden, plaatsvervanger van den directeur-generaal van Handel en Nijverheid. LORD CUSHENDON. t LONDEN, 12 Oct. (Reuter). Lord Cushen- don, de vroegere onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken ls hedenochtend overleden. Ronald Mc Neill werd 3 April 1861 ge boren op Ierland, studeerde te Oxford. Hij was van 19111927 lid van het Lagerhuis voor de conservatieven, daarna lid van het Hoogerhuis door zijn benoeming tot pair onder den naam lord Cushendon. Hij was eenige jaren onderstaatssecretaris voor buitenl. zaken en voorts eenige jaren kanselier van Lancaster. RECLAME- 9602 op een koteer ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. J. S. te O. De verplichting, dat het belastingplaatje duidelijk zichtbaar aan, het rijwiel bevestigd moet zijn. bestaat reeds vanaf de invoering dezer belasting. Het is dus heel goed mogelijk dat u be keurd bent Evenwel werd een overtreder dikwijls ongestraft gelaten, indien bleek dat hij wel in het bezit was van een be lastingplaatje. Ook daaraan is nu echter een einde gekomen. De minister heeft voorgeschreven dat met ingang van 1 November ook voor een dergelijke over treding (want dat is het toch inderdaad) ■geen pardon meer gegeven mag worden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 17