HELP MEE! Het Oostenrijksche Vraagstuk Redactie1507 Erectie en ^«linïstr 2500 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 October 1934 Vierde Blad No. 22872 OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND. Buitenl. Weekoverzicht. BURG. STAND VAN LEIDEN. AMERIKAANSCHE NOTITIES UITKEEQINC FINANCIEN. X DE ECONOMISCHE KWESTIE HET VOORNAAMSTE PUNT O door dr. Kurt Schuschnigg, bondskanselier van Oostenrijk J WEEK EEN KONINGSMOORD. Aller oog was op Parijs gericht: zelfs officieel stak men het toch niet onder stoelen of banken, dat de komst van koning Alexander van Zuid-Slavlë naar „la viUe Lumière" van de grootst mogelijke politieke importantie was! De koning Ibracht immers mede het vaste voornemen om met Barthou te zoeken naar een mo dus vlvendi met Italië, waarvoor zijn be zoek aan Sofia juist de noodige ophelde ring had gebracht Inzake de algemeene Balkan-politiek. Tusschen Belgrado en Sofia leken totdusver onoverwinnelijke tegenstellingen bezworen, waarvan het krachtdadig optreden van Bulgarije tegen de Komitadzjls een tastbaar bewijs mocht worden genoemd! Na de ruiterlijke verklaring van den duce, dat Italië geenszins nastreefde een soort protectoraat over Oostenrijk, leek het niet zoo moeilijk meer daarover tot overeenstemming te geraken. Het bereiken van een verzoeningsformule tusschen beide rivalen der Adriatische Zee scheen heusch niet langer tot het rijk der vrome wenschen te behooren en wanneer Barthou dan nog straks bü zijn bezoek aan Rome de FranschItaliaansche vriend schap had bewerkstelligd, dan zou voor den vrede in ons werelddeel een flink stuk ar beid zijn verricht. Aller oogen waren op Parijs gericht. Nauwelijks had koning Alexander echter den voet op Franschen bodem gezet, met den grootsten luister en het grootste eer betoon ontvangen, of een automatische revolver sloeg alle verwachtingen omver: te Marseille, de altijd ietwat duistere ha venstad. vielen èn koning èn minister Barthou onder moordenaarshand. In en kele oogenblikken was het misdadig ge beuren volbracht. Een schok ging door de wereld, stonden we daar opeens voor een nieuw Serajewo? Maar hoe droef deze ziniooze misdaad ook was, hoezeer algemeen een huivering van afschuw over gansch Europa trilde, toch stond daarnevens verademing, toen bekend werd, uit welke kringen de moor denaar en zijn trawanten afkomstig wa ren! Vrij zeker mag toch thans worden aangenomen, dat het complot is gesmeed in Kroatische kringendus stamt uit het land van koning Alexander zelf! Men mag na den koningsmoord den gevallene den eerenaam van „Alexander de vereeni- ger" hebben gegeven, toch is bekend, hoe in 2ekere Kroatische kringen doodelijke haat bestond tegen het regiem in Zuid- Slavië. Niettemin is de eerenaam verdiend, want koning Alexander heeft de hetero gene erfenis van zijn vader werkelijk tot een eenheid weten te maken, al kon ook hij niet allen verzoenen met zijn in menig opzicht dictatoriaal bewind. Tot zelfs in zijn politiek testament heeft deze krach tige figuur pogen te waken voor deze een heid door in den regentschapsraad voor zijn elf-jarigen troonopvolger Petre n meer niet-Serviërs dan Serviërs te benoemen! Doch stel eens. dat het spoor van een complot naar Italië had geleid of naar Hongarije of naar Duitschlondeen herhaling van Serajewo zou dam waar schijnlijk toot de deur hebben gestaan, met alle schrikkelijke gevolgen van dien! Hoezeer de verhoudingen tusschen Zuid- Slavlë en Italië waren toegespitst, blijkt reeds nu, waar in diverse plaatsen in Zuid- Slavlë, al wijst geen enkel spoor naar Italië, toch demonstraties tegen Italië plaats vonden! Bijzonderheden daarom trent worden ons wel onthouden, doch de nuchtere feiten dringen niettemin door! Tevens bewijst deze anti-Italiaansche stemming hoe moeilijk het zal vallen, om thans te bereiken, hetgeen koning Alexan der en Barthou zich hadden voorgenomen te bereiken. Zal het regentschap beschik ken over voldoende macht en aanzien om de voetsporen van den vermoorden mo narch te kunnen drukken? We zullen het moeten afwachten Aan den anderen kant staan de zaken er echter evenmin rooskleurig voor. Barthou is met den koning gevallen en elscht een opvolger om de buitenl. politiek voort te zetten. Eveneens een moeilijke opgave, gelet op hetgeen reeds door hem was tot stand gebracht. Schijnbaar volgend de politiek van Briand. had hij echter in wezen een ge heel ander richtsnoer gegeven aan de Fransche buitenlandsche politiek, deze baseerend op het systeem van verdragen. Met hoeveel noeste werkkracht hij zich daaraan heeft gegeven, zijn reizen door bijkans gansch Europa, trots zijn 72 jaren, fijn daar als bewijs! Maar zelfs al slaagt men om Iemand te vinden, capabel om zijn beleid, dat bij uitstek op vertrouwen moet zijn gegrond vest, voort te zetten, dan nog dreigt ern stige stagnatie, daar de moord te Marseille Frankrijk aan den rand van een alge- heele kabinetscrisis heeft gebracht. Dat het den moordenaar zoo gemakkelijk is Sarraut. gevallen zijn waanzinnige daad te vol brengen zij het ten koste van eigen leven, daar het volk in groote woede ontstoken over deze laagheid, hem eenvoudig heeft gelyncht heeft duidelijker dan wat ook tevoren doen uitkomen, dat er iets hapert bestuur van het Fransche apparaat van staat. De film moet dit trouwens ten overvloede nog hebben bewezenDit e't automatisch geleld tot het ontslag Oostenrijk lijdt ook nu nog onder de al gemeen economische crisis: echter onder gaat ons volk niet alleen met geduld den nood der tijden, het heeft er tevens alles op gezet dien nood te overwinnen, sedert de resultaten, die de door den gestorven bondskanselier Dollfuss gevolgde politiek in deze richting reeds bereikt heeft, ons ervan overtuigd hebben, dat wij op den goeden weg zijn. De ongelukkige economi sche gevolgen van den wereldoorlog heb ben Oostenrijk het eerst aangegrepen en sedert dien losten al onze politieke vraag stukken zich op in het probleem van den economischen opbouw. Sedert 1922 hebben wij steeds getracht door zuinigheid en aanpassing van ons re- geerings-apparaat aan de veranderde om standigheden de openbare financiën op orde te brengen, maar reeds bij het Ge- neefsche protocol van 1922 en op de voor jaarszitting in 1923 te Parijs van den Vol kenbondsraad werd toegegeven dat aan de economische saneering van Oostenrijk niet alleen de noodige financieele hulp van het buitenland, maar ook het herstel der handelspolitieke betrekkingen vooraf diende te gaan. Practische waarde kreeg deze overtuiging pas, toen ook andere landen door den economischen nood aan gepakt werden en men als gevolg daarvan ging inzien, dat een meer gemeenschap pelijk arbeiden op economisch gebied ver- eischt was om de crisis doeltreffend te be strijden. Het keerpunt beteekende in dit verband de conferentie van Stresa, waarop de aan sporingen van Oostenrijk om den goede- renrull tusschen de betrokken staten aan te moedigen algemeene bijval vonden en aldus den weg tot verwerkelijking van dit plan werd vrijgemaakt. Door een reeks handelspolitieke overeenkomsten gelukte het ons ons handelspasslef dat reeds tot een hoogte van een milliard schelling ge stegen was, tot bijna een derde terug te brengen en het totaalbedrag van onzen buitenlandschen handel dat in de eerste zeven maanden van 1933 tot 950.6 geslon ken was. weer tot 1123.6 schelling op te voeren, waarbij gelijk met den weer toe- nemenden export ook onze koopkracht te genover het buitenland grooter werd en onze aankoopen uit het buitenland, in het bijzonder ruwe stoffen weer uitgebreid konden worden. De bedrijvigheid in de voornaamste tak ken van onze industrieele productie is ten gevolge daarvan sedert de vorige herfst ge stegen, het aantal werkloozen, vergeleken met het voorjaar met ongeveer 43.200 ge daald; de aflossing van de laatste buiten landsche leening kon voor het grootste deel gebruikt worden voor dekking van drukkende verplichtingen op korten ter mijn, de aflossing der binnenlandsche lee ning voor productieve werkverschaffing en onze schuldendienst bleef gehandhaafd zonder bezuiniging of gebruikmaking van de reserven der nationale bank. De door al deze factoren bereikte bui tengewone stabiliteit van onzen muntstan- daard bevorderde natuurlijk het verdere streven der regeering om de economische GEBOREN. Willem Johannes, z. van M. Meijers en E. Snik Neeltje, d. van J. Pouw en J. M. v. d. Lelie Cornells, z. van G. H. Zuid hoek en E. A. A. v. Bakkum Sientje, d. van D. v. d. Plas en C. Kuijt Helena Agatha, d. van L. W. v. d. Meij en P. H. M. Ruigrok Cornells Pieter, z. van P. Tur kenburg en C. M. v. Rossenberg. o OVERLEDEN. P. de Vries ongeh. m. 71 j. C. M. M. v. VelzenHoogzand vr. 31 j. van Sarraut als minister van binnenland sche zaken; zijn positie was te zeer ge schokt om te kunnen aanblijven en alleen de hoogere ambtenaren verantwoordelijk te stellen. En nu er eenmaal beweging kwam in het kabinet Doumergue. nu was het langer handhaven van Chéron aan justitie ook niet meer doenlijk. Men ziet hoe de moord op Barthou het Fransche kabinet totaal heeft ontwricht. Slechts het aanblijven van Doumergue schijnt vast te staan; in hoeverre de pre mier zijn kabinet zal vernieuwen of reor- ganiseeren, de volgende week zal ons dit doen blijken. Zooals gezegd, de grootste Europeesche vraagstukken, die zoo dicht bij een oplos sing stonden, liggen thans stil. Voor hoe lang en in hoe vèr Het Spaansche kabinet Lerroux heeft zich gehandhaafd en is meester van het terrein gebleven. In Catalonië is de ge vreesde uitroeping der onafhankelijkheid waarheid geworden, doch geëindigd ln een debacle De Cata'.aansche regeering Is ge arresteerd en zal gevonnist worden.... Vele slachtoffers zijn gevallen en groote schade is door uiterst linksche elementen in diverse provincies aangericht. Noode- looze verspilling van energie en van bezit! Tot schade voor zichzelf Het gevaar van links schijnt afgewend Wij bieden onzen lezers hierbij het eerste artikel aan dat Dr. Schuschnigg, de nieuwe Oostenrijksche Bondskanse lier, na 't aanvaarden van zijn functie heeft geschreven, en dat zijn stand punt omtrent Oostenrijks moeilijke positie weergeeft. (Red.) gesteldheid nieuw leven in te blazen en dat de partij-politieke pogingen van 12 Febr. en 25 Juli van dit jaar om een revolutie te bewerkstelligen zoo spoedig mislukten was in hoofdzaak aan de omstandigheid toe te schrijven, dat de bevolking tot de over tuiging gekomen was, dat de algemeene nood niet door geweld en oproep verholpen kon worden, maar slechts door de voort zetting van de door den gestorven bonds kanselier gevolgde politiek. Destemeer zouden wij het betreuren, wanneer de pogingen door aanvallen van buiten af om de gunstige ontwikkeling der verhoudingen in ons land te verstoren, zich zouden herhalen. Reeds door onze geografische ligging, door de structuur onzer economische positie en doordat wij door onze geheele historische ontwikke ling op het onderhouden van vriendschap pelijke betrekkingen aangewezen zijn, voelen wij ons gedrongen onze economische en cultureele betrekkingen met de andere volkeren weer hechter te maken, niet al leen theoretisch maar ook practisch en daarbij ligt de hartelijke vriendschap met het ons stamverwante Dultsche rijk ons bijzonder na aan het hart. Wij laten ons in deze aangelegenheid niet door partij politieke overwegingen leiden: daarom be treuren wij het zooveel te meer, dat dit van de andere zijde geschiedde. Evenals wij nooit aanstalten hebben gemaakt ons ln de binnenlandsche aangelegenheden van andere landen te mengen, kunnen en moeten wij er op staan, dat ook ons „zelf beschikkingsrecht" niet door anderen wordt aangetast. Slechts op deze basis zouden onze be trekkingen met het Duitsche rijk weer kunnen worden genormaliseerd en een conflict vermeden, dat niet wij veroor zaakt hebben, maar dat door partijpoli tieke pogingen van buitenaf ln het leven geroepen werd om Oostenrijk met openlijk geweld te dringen uit de hem door geeste lijke en materieele levensvoorwaarden voorgeschreven richting. Niet alleen tegenover ons zelf, maar te genover geheel Europa is het onze plicht onze zelfstandigheid onder alle omstan digheden in stand te houden, in het be lang van onzen economischen wederop bouw, ln het belang der reorganisatie, die aan de geaardheid van ons Duitsche Oos tenrijk in het staatkundige gemeenschaps leven beantwoordt, in het belang ook van de economische en politieke rust in het Donaugebled en geheel Europa: Wij voelen ons vooral ook hier de uitvoerders van het politieke testament van den gestorven bondskanselier dr. Dollfuss en dragen ln ons de overtuiging, dat wij ook het doel zuHen bereiken, dat hem voor den geest stond. Dit reeds uit de overweging, dat wij, bij alle pogingen van buitenaf de ont wikkeling in ons land met geweld te be ïnvloeden, niet alleen steunen kunnen op de ons ter beschikking staande machts middelen, maar ook wat meer betee- kent op de volledige Instemming van de overwegende meerderheid van ons volk. (Nadruk verboden) (Door onzen correspondent). RADIO-OPVATTINGEN IN AMERIKA. DE RECLAME ZORGT VOOR HET GELD. HOE HET VERWENDE PUBLIEK ZIJN ZIN KRIJGT. Bezoekers uit het vaderland heb ik den laatsten tijd ondervraagd over hetgeen zij van de radio in Amerika dachten in vergelijking met die van thuis. Laat ik voorop steUen, dat de Hollander tot de koppigste elementen gerekend kan wor den, die liever zijn tong afbijt, dan in het buitenland bekennen, dat het daar beter is. Maar zoodra hij op de thuisreis is of weer in de bekende omgeving, dan komt hij los en gaat niet zelden geheel over stag. Wanneer ik dus hier een opgetrok ken neus en een afwijzend handgebaar te zien krijg, weet ik al hoe laat het is: een erg vast in de leer zijnde broeder! „Wij doen het veel beter de reclame lijkt hier naar niets in Amsterdam gaat het verkeer veel vlugger die wol kenkrabbers zijn toch zoo hoog niet bestaan er hier geen scherpe messen? de radio toetert aUeen maar jazz". En zoo door, bijna had ik gezegd ad nauseam, want deze opmerkingen worden gewoon lijk in de eerste drie dagen geslaakt, wan neer de heeren en dames nog diep over tuigd zijn van hun eigen Hollandsche superioriteit. Vraagt men hen hetzelfde nog eens na een week of twee drie, dan komen er heel andere antwoorden voor den dag! De reclame betaalt het! Om tot de radio terug te keeren: men weet dat het Amerikaansche principe lijnrecht tegenover het onze is in dien zin. dat elke minuut „lucht" in dienst staat van de Reclame, onverschillig oi dit op de grootste stations van de National Broadcasting of de Columbia System is dan wel van de kleinste golfjes, die maar een paar uur per dag uitzenden. Laat ons niet kibbelen over de verdiensten van de beide systemen in Amerika en in Europa, waar men zooiet' verderfe'ük vindt. Bei den hebben hun voor- en nadeelen. Om aan dezen kant te blijven wij hebben een massa nonsens te slikken over tand pasta, autobanden, koffie en vleesch in blik, maar aan den anderen kant krij gen we programma's die alleen maar ge geven en bekostigd kunnen worden door een insteUing, die woest veel geld ver dient, terwijl gramofoonplaten eenvoudig niet geduld worden. „Muziek ln blik" is goed voor de film en bijzondere gebeur tenissen moeten versch zijn, d wz. ter plaatse meegedeeld ook al is het bijna on uitvoerbaar of kost het schatten geld, want oudbakken kost lust men hier niet. Kort geleden hadden we hier een merk waardig bewijs van deze opvatting over de radio te hooren. Twee officieren wa ren opgestegien in een stratosfeer-baUon en hadden afgesproken onderweg, wanneer zij op de grootste hoogte waren aangeland van hun bevindingen te vertellen. Dien middag om een uur of zes deed een sta tion In Chicago zijn best om contact met die baUon te maken en slaagde daar ook in, maar de reizigers zelf waren allesbe halve tot een gezellig praatje, want de baUon was aan het scheuren en het zag er weinig bemoedigend uit voor een vei lige landing. Zooals men weet viel de bal lon met alle instrumenten te pletter en redden de opvarenden zich door middel van een parachute. Maar de omroeper van het Chicagosche station liet zich niet gauw van zijn stuk brengen en begon de opvarenden midden in hun narigheid te interviewen. De schorre antwoorden, die terugkwamen en die onmiskenbaar van groote bezorgdheid te kennen gaven, wa ren ongetwijfeld een „thrill" voor de luisteraars, maar aangezien het midden op den dag was kon het groote publiek er toch gelen getuige van zijn. Reportage door de lucht. Het klassieke voorbeeld van reportage door de lucht is nog altijd de thuiskomst van Lindbergh, die vanaf het oogenblik, dat de kruiser „Memphis" aan den hori zon verscheen totdat hij 's avonds naar bed ging ln het Witte Huis als gast van president Coolidge door de microphoon achtervolgd werd. Sindsdien hebben de radio-maatschappijen al het mogelijke en zelfs het onmogelijke gedaan om elkaar de loef af te steken door met het meest buitenissige op actueel gebied aan te ko men, getuige daarvan deze ballonuitzen ding. Maar het allermerkwaardigste blijft toch de gewone dagelijksche programma kost, die er in allerlei kleinigheden voort durend op vooruit gaat. Het systeem van een enkele piano zijn we allang ontgroeid, er moeten minstens twee Klavieren betok- keld worden en de „bewerkingen", die we soms van Chopin of Bach of Debussy te hooren krijgen, tarten alle opvattingen van de componisten zelf, maar niemand verzet er zich tegen, tenzij af en toe een kunstkenner door middel van een woe dend ingezonden stukje. Trouwens op het gebied van muziek kan men in Amerika de meest zonderlinge vondsten te hooren krijgen als Liszt's Liebestraum voor a capella koor of de Mondschein Sonate als strijkkwartet. Een andere moeilijkheid, die glansrijk, overkomen is ten koste van veel geld is, dat zangers en zangeressen een dubbelganger voor de microphoon hebben, wanneer zij aUeen maar te spreken heb ben. Het is nl. gebleken, dat de persoon lijkheid van een zangeres heel lief met muziek kan klinken, maar dat zij van een flirtend dialoog niets terecht brengt. De reizende microphoon. lederen Donderdagavond zendt WEAF een programma van een vol uur uit, dat de „Showboat" heet en een presentatie van Maxwell Housse Coffee is. Dit heeft al eenige jaren plaats gehad zonder on derbreking en is een onderdeel van hst Amerikaansche gezinsleven, als zooveel andere programma's van groote firma's en maatschappijen. De medespelenden doen eenigszins denken aan Edna Ferber's ge lijknamige roman en zijn allen van prima kwaliteit. De tenor en jeugdige held in deze opvoering, Lanny Ross, kreeg op een goeden dag zulk een verleidelijk aanbod om naar Hollywood te komen en daar een film te maken, dat hij er voor bezweek. Moest nu het vaste Showboat programma daar onder lijden? AUerminst! Lanny stond gedurende eenige weken op de fractie van een seconde in Hollywood voor een microphoon contact! Lanny zong mee in New York. Met koor en orkest! Het doet denken aan drie jonge dames, pianisten, waarvan er een op de Radio City top zat, de ander op de Chrysler Building en de derde op de Empire State en zoo gedrieen met elkaar speelden. LoweU Thomas, auteur, ontdekker van Lawrence in Arabië, wereldreiziger en journalist vertelt eiken dag om kwart voor zeven het laatste nieuws van den dag ln dienst van een benzinemaatschappij. Maar Thomas heeft nog andere dingen te doen dan dat een kwartiertje te praten en dus zit hij vandaag in Florida en over een week in Californië en ook neemt hij af en toe vacantie op zijn buitenhuis. Geen nood, overal waar hij om kwart voor ze ven New Yorksche tijd aanwezig is staat een microphoon op hem te wachten en zij houdt zijn praatje; De Sonoco maat schappij betaalt de rekening, want het gebruik van aparte telefoonlijnen en rela- yeering kost het noodige geld, maar dat veel liever dan het verwende en veei- eischende publiek zijn dagelijksche nieuws bron te onthouden, waarop het rekent. Deze bovenstaande voorbeelden haalde ik aan als bewijs welk een waarde de Ameri kanen in het algemeen aan reclame hechten en aan die over hun radio in het bijzonder. De beide methoden van radio uitzending in de Oude en Nieuwe Wereld staan principieel lijnrecht tegenover el kaar en zullen waarschijnlijk nooit ver anderen. Bescheiden geworden reclame. Af en toe gaan er hier stemmen op om een enkel radio-station op te richten, dat betaald zou worden uit een algemeene contributie of een soort belasting op elk toestel als in Engeland gedaan wordt. Natuurlijk met het doel om de verkoops- en reclamepraatjes voortaan te ontkomen maar de animo blijkt niet groot genoeg te zijn om tot een resultaat te komen. Daar bij mag niet vergeten worden, dat de reclamewereld hier ook langzamerhand manieren heeft geleerd en bijv. niet meer tot na een superb uitgevoerd muzieknum mer vraagt waarom de toehoorder niet meer havermout eet of op Johnsons springveeren matras slaapt. Na heel veel harde lessen is de reclame er hier achter gekomen, dat het opwekken van ergenis hij het publiek juist het omgekeerde resul- RECLAME. 832# De gelden van het Crisis Comité komen voor de volle 100 ten bate van de crisis-slachtoffers. Bedenk dat bij het vaststellen van Uw bijdrage. DE DAWES-LEENING. De coupons worden thans voor de helft betaald. De Trustees voor de Duitsche Buiten landsche Leening 1924 (Dawes) berichten, dat zij vóór het tijdstip, waarop de dienst der leening in de muntsoorten der ver schillende uitgiften werd opgeschort, be dragen ln zoodanige muntsoorten hadden ontvangen, welke hen ln staat stellen om op alle op 15 October 1934 vervallende coupons van de genoemde leening, 50 pCt. van de nominale waarde uit te betalen. Houders van zoodanige coupons kunnen deze, als naar gewoonte, bij de betaalkan- toren aanbieden, waarna 50 pCt. daarop zal worden uitbetaald; de coupons zullen dienovereenkomstig worden geperforeerd en aan de inleveraars worden terugge geven. Naar aanleiding van deze mededeeling van de trustees der Dawes-leening. wordt van officieele zijde het volgende bericht: Zooals bekend, zijn in den loop van den zomer onderhandelingen gevoerd tusschen de Nederlandsche en de Duitsche Regeering over de betaling van de in het tweede half jaar van 1934 vervallende coupons der Dawes- en Youngleentngen. Deze onder handelingen hebben tot principiëele over eenstemming geleid, welke, evenals in de regelingen met eenige andere landen het geval was, hierin bestond, dat de coupons dezer leeningen, toebehooTend aan Neder landsche schuldeischers in den zin van het Protocol, die op 15 Juni 1934 eigenaren der stukken waren, a 100 pCt. konden wor den gerealiseerd. Slechts voor de regeling van enkele nog opengebleven detailpunten waren verdere besprekingen noodig. waar door de onderteekeninz van de definitieve overeenkomst nog moest worden aange houden. In verband met de bovengenoemde me dedeeling van de trustees der Dawes- leening wordt thans bericht, dat de onder- teekening der overeenkomst heden kan, worden verwacht, waardoor die bedragen, die nog door de Duitsche regeering ver schuldigd waren, boven datgene dat reeds in deviezen aan de trustees was betaald, zullen worden beschikbaar gesteld tot ver deren aankoop van coupons, toebehoorend aan Nederlandsche schuldeischers in den zin van het Protocol, waarop reeds het door de trustees aangekondigde percentage is betaald, zoodat genoemde houders hun coupons 100 pCt. zullen kunnen reali- seeren. taat van de goede bedoeling ten gevolge heeft. Een typisch staaltje van die opvat ting gaf de reclame-aföeellng van Ford, die een pas opgericht electrisch verlicht bord pas lang na zonsondergang liet aan steken op verzoek van de omwoners, wier avondhemel totaal bedorven werd door deze vroegtijdige illuminatie. Bij de radio is het al zoover gekomen, dat bijv. de Hoover-stofzuiger alleen maar aankondigt: dit is het Hoover uur! en verder niets naders over de machine laat verteUen. Misschien zal het nog eens zoo ver komen, dat alle zakelijke praatjes over de radio geheel zuHen verdwijnen en dan wordt het hier ideaal! Voorloopig zijn wij nog lang zoo ver niet en is zelfs de nieuwste aardig heid van humoristen en acteurs om den gek te steken met hetgeen de omroepers van dit of dat product moeten verteUen, ieder kwartier gedurende anderhalve minuut. Het gevolg hiervan is, dat het publiek in plaats van niet op te letten en zelfs, zooals ik er ken, even den onvangst stop te zetten, nu juist toeluistert aange zien sommige humoristen er den slag van hebben precies die opmerkingen te maken die het groote publiek zelf maakt. „O mijn hemel, begint het gezanik weer? ik geloof er niets van, dat die toiletzeep alleen maar door filmsterren gebruikt wordt om een mooie teint te krijgen!" Enzoovoort. Water dus voor de firma's overschiet is voort durend hun programma's mooier en be langrijker te maken. Toen de geluidsfilm een half dozijn jaren geleden duizenden musici, zangers en zangeressen werkloos maakte, kwam de radio als een reddende engel te voorschijn en zeker bevinden wij ons nog in het beginstadium. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13