KARSOTE Vliegende Hollanders aan den start. 75*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 October 1934 Vierde Blad No. 22870 BINNENLAND. Moeders als Uw kind kou vat Nederland en de Londen-Melbourne-race LAND- EN TUINBOUW. DE NIEUWE SPELLING. UITEENZETTING DOOR MINISTER MARCHANT. Enkele gemeenten zullen „wat meer gedwongen" moeten worden. Te Rotterdam heeft minister Marchant gisteravond op uitnoodiging van de Rot- terdamsche Graanstudieclub gesproken over de nieuwe spelling. Er was zeer groote belangstelling. Spreker noemde spelling oorlogen een storm in een glas water. Aan niets went men zoo gauw als aan een nieuw behang in zijn kamer en zoo gaat het ook met de spelling. Toen de spelling van De Vries en Te Winkel werd ingevoerd was er ook oppositie. Een spel ling wordt niet anders algemeen dan door het volksonderwijs. Dat is altijd de stelling geweest en eerst als een spelling algemeen in dan is het oogenblik daar voor de regeering om haar officieel te volgen. Men heeft spr. verweten, dat de Regee ring de schrijfwijze zelf niet volgt. Maar zij die zoo spreken geven blijk van een volmaakt gemis van kennis der historische f<Toen de spelling De Vries en Te Winkel op de scholen werd gevolgd, heeft het nog wel twintig jaar geduurd voordat ze in de officieele stukken werd gebruikt. Het zal nu wel geen twintig jaar duren en dat is voor de voorstanders van De Vries en Te Winkel reden om zich zenuwachtig te maken. Elke regeering na Thorbecke heeft zich in de spelling-kwestie onzijdig ge houden en als spr. dat thans ook doet, dan bevindt hij zich in goed gezelschap. Dr. Kollewijn, die met de vereenvoudiging in de schrijfwijze betreft, baanbrekend werk heeft gedaan, heeft reeds gezegd, dat bij iedere wijziging een overgangstijd perk noodzakelijk is. Toen spreker wethouder van onderwijs te 's Gravenhage was hoorde hij tallooze klachten over moeilijkheden met de be oordeeling van het werk van examinadi, die verschillende spellingwijzen volgden, waaruit duidelijk bleek de groote verwar ring, die op dit gebied heerschte. Spr. heeft toen ingezien, dat het noodzakelijk was eenheid te scheppen. Dat de kinderen een verschillende spelling volgden was niet zoo erg, maar erger was het, dat hierdoor een geest van slordigheid insloop, die zou gaan invreten in de behandeling van de taal zelf. Toen hij minister werd, bleek voor spr. de mogelijkheid geopend om orde te scheppen. Zoudt ge het wel doen? is spr. gevraagd. Het zal zooveel deining geven. Dat zal wel meevallen is 's ministers meening geweest en zoo is het ook inderdaad geweest. Nu de verschillende kwesties voorbij zijn en spr. doorgetast heeft, gaat het best. Slechts enkele gemeentebesturen zijn er, die wat meer gedwongen moeten worden. Verheu gend vond spr. het, dat verschillende om- roepvereenigingen de nieuwe schrijfwijze hebben ingevoerd. De behoudendheid van de verschillende dagbladdirecteuren achtte hij overdreven. Met tal van voorbeelden heeft spr. de verschillende wijzigingen in de schrijf wijze gedemonstreerd, er op wijzende, dat het gevolgde systeem alleen afwijkingen geeft van De Vries en Te Winkel, in dien zin, dat er alleen uit die spel ling wordt weggelaten. Ook de kwestie van de isch behandelde spr., er op wijzen de, dat men nu vraagt of er Balisch. dan wel Balies moet worden geschreven, ter wijl er vroeger alleen sprake was van Balineesche, hetgeen echter geen moeilijk heden geeft. Spr. betoogde tenslotte dat de nieuwe schrijfwijze wetenschappelijk juist is en practische voordeelen biedt en niet uit gevonden is voor het gemak. Spr, vreest niet, dat van de nieuwe schrijfwijze vervlakking en verslapping 't gevolg zal zijn. De regeering kan invloed uitoefenen om de nieuwe schrijfwijze in de leerplans van de lagere school opge nomen te krijgen, maar dictatoriale macht heeft de regeering niet. Wie my een dicta tor noemt, beleedigt my, zei spr. EEN VERKLARING VAN PREDIKANTEN. AAN OVERHEID EN VOLK VAN NEDERLAND. Door een 19-tal predikanten is een ver klaring rondgezonden, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Het heeft ons in onze ziel bezwaard en bedroefd en het vervult ons met groote bezorgdheid te zien, hoezeer in de botsing der meeningen op staatkundig en sociaal gebied het Recht en de Waarheid in het gedrang zyn gekomen, en wélk een plaats de onwaarachtigheid en het onrecht zich hebben weten te veroveren: een verschyn- sel dat wel helaas niet nieuw is, maar thans te bedenkelijker, nu ook ons geliefd Vaderland in crisisnood verkeert. Daar is, vooreerst, de kwestie der ver laging van de ondersteuningen onzer werklooze en andere behoeftige medebur gers tot een peil, waarop niet alleen van eemgen welstand hoe gering ook geen sprake meer is, maar bittere en bytende armoede moet geleden worden en daar naast de nog altijd gehandhaafde cumu latie van traktementen en pensioenen uit de berooide kassen van Gemeenten, Pro vinciën, Ryk en Overzeesche Gewesten, Wij weten, hoezeer dit door talloos velen met ons als onrechtvaardig gevoeld wordt en dies verbittering blyft wekken. Wij zeg gen met. dat radicale afschaffing dier cumulatie belangrijke flnancieele baten zou opleveren, die onzen werkloozen noe menswaard ten goede komen konden; eer- „ÜL n™en "ii het tegendeel gereedeiyk aar we' houden wii staande, dat noodmaatregelen, die de harde dwong te nemen, de af- nH der cumulatie in ieder geval had <u„,™rer! voor te gssn. opdat de door -i g getroffenen gezien hadden moi'„ uf aan hun tocl1 roods zoo scha mele bestaansmogelijkheid geraakt werd, niiuiiouaili opstapeling van inkomens uil t lat a??en oen einde was gemaakt niet .^lezolfde lijn, ten tweede. rn'r er z g' dubbele inkomens d»r vrouwen, die naast haar echtge- RECLAME. hier is 'n nieuw en gemakke lijk middel Duizenden moeders hebben hun kinderen den afgeloopen winter vrij gehouden van verkoudheid en hoesten, eenvoudig door eiken morgen wat Karsote op hun zak doekjes te sprenkelen. Hoewel Karsote- Inhalatiemiddel zoo'n sterk baoterie-doo- dende eigenschap heeft, is het ook voor kinderen volkomen onschadelijk en heel prettig om in te ademen. Juist op school, waar de kinderen aan zoovele besmettingen bloot staan, is het van onschatbare waarde, dat ze van tyd tot tyd de antiseptische Karsote-damp kunnen opsnuiven. Hierdoor vullen zy hun ademhalings-organen met een atmosfeer, waarin de bacteriën van verkoudheid, influenza, etc. onmogeiyk kunnen leven. 9106 is verkrijgbaar by alle apothekers en dro gisten a f. 0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.36 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. nooten in Overheidsdienst staan? Alweder niet om het financieel meer of min be- langryke, maar om rechtvaardigheid gaat het ons hier. en dat op denzelfden grond als in het hierboven gezegde. Is het recht, dat ln tallooze gezinnen zoo bitter ge leden wordt, terwyl in, naar verhouding, weinige de weelde van het dubbel inkomen uit de publieke kas genoten wordt, en dit nog altyd om motieven van „verkregen rechten" en wat dies meer zy in stand blyft, en daardoor ook de mogeiykheid eener broodwinning aan werklooze man nen blyft versperd? Daar is, ten derde, de kwestie van het ambtenarenverbod waarmede onze Regee ring de Nationaal-Socialistische Beweging heeft getroffen. Geen onzer is van die Be weging lid, maar dit mag ons niet beletten om der waarheid en om des rechts wille uit te spreken, dat ook de felheid van den politieken strijd die om deze Beweging is ontbrand, nimmer had mogen leiden tot een maatregel, die in het licht der bloote feiten moet genoemd worden in stryd met de gerechtigheid en de waarheid genomen te zyn. Met de gerechtigheid in stryd, omdat de N.S.B., vaderlandslievend, getrouw aan Oranje, en die den politieken strijd langs den wettigen weg wil strijden door een zoo harden maatregel werd getroffen, en daarnaast de S.D.A.P.. aan welke blijkens zoo talrijke uitlatingen van haar voor mannen en haar pers deze eigenschappen niet zyn toe te kennen, buiten schot kon blijven. En met de waarheid in strijd, omdat dit ambtenarenverbod op de NS B. werd toe gepast op een grond, die duidelyk gebleken is géén grond te zyn. Was eerst een hoog staand Eerste Kamerlid als prof. mr. dr. De Savornin Lohman overtuigd van het recht der Regeering, op grond van haar medeelingen in het Parlement, later heeft deze zelfde Senator openlijk verklaard, dat die mededeelingen in stryd met de feiten waren geweest en hy deswege zyn instem ming terug moest nemen. Het is thans niet aan ons omtrent het staatkundig streven der N S B. voor of tegen uitspraak te doen, maar wel. om, wien het dan ook geldt, waarheid waarheid te noemen en onrecht onrecht, en dit nog te meer, waar zoovele leden onzer eigene Kerken leden der N S B zijn, dies mede lyden onder den smaad van het ambtenarenverbod, en zich ge plaatst zagen voor een zeer pynlyk conflict in hun geweten. En wij zyn verzekerd, dat het geschokte rechtsgevoel van ons volk eerst dan zal zijn bevredigd, wanneer de Overheid haar vergissing in deze erken nende, haar verbod ten aanzien van de N.S B. zal opheffen niet alleen, maar den leden dezer Beweaing ook weder toegang verleenen tot Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm en Burgerwachten. Om nog te zwygen van het feit, dat ook by openbare demonstraties zoo herhaal- delyk met twee maten blykt te worden gemeten: verbod van ontplooiing natio nale driekleur eenerziids, vryuit ontrolde roode vanen anderszijds op onze vader- landsche straten. De verklaring is onderteekend door: Ds. D. Bins Jr., Ned. Herv. Pred. Dor drecht: ds. D. E. Boeke, Ned. Herv. Em. pred. Haarlem; dr. W. Th. Boissevain, Ned. Herv. pred. Leiden; ds. R. Dykstra, Ned. Herv. nred Amsterdam; ds. L. C. W. Eke- ring, Ned. Herv. pred. Amsterdam; ds. H. E Gravemeyer, Ned. Herv. pred., Amsterdam; ds. B. Gyzel. Ned. Herv. pred., Amsterdam: ds. G. A. den Hertog, Ned. Herv. pred. Amsterdam; ds. J, C. E. van Herwerden, Ned. Herv. pred. Groningen; ds. G. Hof stede, Doopsgezind pred., Blokzyl; ds A. G. H. van Hoogenhuyze. Ned. Herv. pred. Am sterdam: ds. J. G. Knottnerus, Ned. Herv. Varsseveld; dr. J. Kooy, Ned. Herv. pred. Amsterdam; dr. J. C. Kromsigt. Ned. Herv. pred. Rinsumageest; ds. J. Laurense, Ned. Herv. pred.. Amsterdam: ds. C. A. ter Linden. Ned. Herv. pred. Amsterdam: dr. F. J. Los, Ned. Herv. pred. Amsterdam; ds. J. W. Roth, Ned. Herv. pred. IJssel- monde; ds. F. C. Willekes, Ned. Herv. pred. Spijk. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Een nieuwe beroepsinstantie. Naar het „Hbld." verneemt is een Kon. B»sluit in voorbereiding, waarby de mo- celijkheld van beroep in verband met de uPvoering van de Zuiderzeesteunwet ■- lot nu foe berustende by den minister van waterstaat zal worden toevertrouwd aan een permanente commissie. WIJZIGING DER RUILVERKAVELINGSWET. Voorstel tot verlaging van het rente-percentage. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Ruilverkavelingswet. De toe lichting zegt: De niet ten laste van het Ryk komende kosten van ruilverkaveling worden door de schatkist voorgeschoten en vervolgens over de kavels omgeslagen. Op deze heeft de Ruilverkavelingswet een schuldplich tigheid gevestigd onder de benaming van ruilverkavellngsrente, welke over 10 ach tereenvolgende jaren verschuldigd is en 13.6 ten honderd bedraagt van het geheele ten laste van de kavels komend kosten- bedrag. Het bedrag der jaarrente ls bere kend naar een rentevoet van 6 ten hon derd 's jaars. Inmiddels is de rente van de Staats schuld waarin de voorgeschoten bedragen zyn opgenomen, door conversie terug gebracht op 4 ten honderd 's jaars. Hoe wel nu de ruilverkavelingsrenteplichtigen hieraan niet een stiikt recht op vermin dering van hun schuld kunnen ontleenen, brengt de billijkh-.id toch mede, dat het bedrag van de in de toekomst vervallend* annuïteiten in overeenstemming wordt gebracht met den verlaagden rentevoet. Dit klemt te meer, nu de draagkracht der landbouwende bevolking belangryk is ver minderd. Met het oog op de laatstvermelde om standigheid is ook het aantal annuïteiten vermeerderd en op 30 gebracht. Dit heeft ten gevolge, dat het percentage der ruil verkavellngsrente met niet minder dan 7 6 kan worden verminderd. ARBEID VOOR WERKLOOZE MEISJES. Practische en theoretische opleiding tot dienstbode. In een te Groningen gehouden vergade ring heeft de ryksinspecteur voor de werk verschaffing voor de provincie Groningen, de heer J. Bulskool, die zooals bekend het initiatief heeft genomen om voor de werk looze Nederlandsche meisjes van 16 tot 23 jaar cursussen voor dienstboden te orga- niseeren, deze plannen en de voorloopige resultaten daarvan besproken. Van ver schillende zyden heeft hy adhaesiebetui- gingen ontvangen; ook de minister van Sociale Zaken gevoelde veel voor dit plan. Men is met de proef begonnen in Win schoten, waar zich ongeveer negentig meisjes hebben opgegeven. Men heeft drie parallel-cursussen van 16 meisjes, die in zes weken tot dienstbode worden opgeleid. Ook met andere plaatsen, zooals Mussel- kanaal, Opende, Veendam, Appingedam en Zuidhorn is men in onderhandeling. Behalve aan theoretische werd de be hoefte gevoeld aan een practische oplei ding van twee a drie maanden in één ge zin, zonder vergoeding natuuriyk. By het opgeven voor de cursussen verklaren de meisjes zich bereid zich in een gezin prac- tisch verder te bekwamen en later een in overleg gekozen betrekking te aanvaarden. De heer Buiskool sprak den wensch uit, dat de aanwezigen, het bestuur van de vereeniging voor opbouwend werk in de provincie Groningen, directrices van kook- en huishoudscholen, vereenigingen van boerinnen en andere plattelandsvrouwen en vereenigingen van huisvrouwen, propa ganda willen maken voor het opnemen van deze leerling-dienstmeisjes en van de dienstmeisjes, en dat men de Dultsche dienstbodes er zyn er ln ons land 35.000 uit de huizen zal weren. Hy wees er op, dat er ook een economische kant aan deze zaak is, daar velen der Duitsche dienstboden geld naar haar land sturen, hetgeen in totaal zeker een be langrijk bedrag zal uitmaken. (Tel.) Mr. T. MATHON 70 JAAR. Mr. T. W. F. A. Mathon, procureur-gene raal by het gerechtshof te Den Bosch, viert heden zyn zeventigsten verjaardag. Mr. Theodore Willem Frederik Alfred Mathon werd, volgens het „Huisgezin", geboren te Maastricht en doorliep het gymnasium te Amsterdam. Daarna stu deerde hy aan de Amsterdamsche Uni versiteit in de rechtswetenschappen en promoveerde in 1886 tot doctor. Na zyn promotie vestigde mr. Mathon zich als advocaat-procureur in de hoofdstad. In 1889 werd hy benoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter te Breda. Twee Jaar later werd hy ambtenaar van het O.M. aan het kantongerecht te Breda en Tilburg, terwyl liy in 1899 werd aangesteld tot sub stituut-officier van justitie te Roermond. In 1910 werd hy benoemd tot officier van justitie aldaar en een jaar later in gelyke functie te Breda. Mr. Mathon werd in 1920 benoemd tot procureur-generaal by het gerechtshof te Den Bosch. BEZOEK VAN KAMERLEDEN AAN ALMELO. Een aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, behoorende tot ver schillende fracties, heeft gisteren op uit noodiging van het gemeentebestuur een bezoek aan Almelo gebracht in verband met de kwestie, die gerezen is over het al of niet doortrekken van den zijtak der Twente-kanalen naar Almelo tot de be staande Overijselsche kanalen. Mede aan wezig waren vertegenwoordigers van de landbouwbanken, van de Almeloosche Fa- brikantenvereeniging, van de afdeeling Almelo der Maatschappy voor Nyverheld en Handel en van de centrale der te Al melo gevestigde middenstandsvereenigin- gen. De Kamerleden hebben, na een be zoek gebracht te hebben aan de verschil lende plaatsen, die in deze kwestie een rol spelen, met belangstelling kennis ge nomen van de uiteenzettingen, door het gemeentebestuur gegeven. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE HEERENVEEN. Gisteren vonden te Heerenveen tus- schentijdsche raadsverkiezingen plaats, welke noodig waren geworden door de grenswyzlging der oude gemeenten Hee renveen, Aengwirden en Schoterland De uitslag was volgens de .Tel.": Gekozen: s.d.a.p, 6*, a.r. 3*. alg. vrijz. 2, v.d. 2', c.h. 2*. communisten 2, chr. dem. DE PANDERJAGER. I. Met de Mac Robertson-race, van Londen naar Melbourne, vangt aan het einde der ■delgende week een gebeurtenis aan, die millioenen belangstellenden uit welhaast alle volkeren der wereld ln haar ban ge vangen zal houdenIn den vroegen morgen van den 20sten October zal te halfzeven de eerste metalen vogel zich verheffen van het vliegveld Mildenhall te Suffolk, by Londen, en met korte tusschenpoozen (of zoo m/ogelyk gelyktydig) zullen ook de andere deelnemers starten voor de groot ste race, die ooit in de nog jonge geschie denis der luchtvaart heeft plaats gevon den. Nog altyd is het aantal mededingers onbekend. Nog steeds brengen de bladen de meest tegenstrydige berichten omtrent machines en piloten en van eenige zeker heid betreffende de totale-inschryving kan geen sprake zyn, voordat de machines gekeurd zijn en alle gestelde voorwaarden zyn vervuld. Maar wel staat het vast dat dit totaal aanmerkelijk minder zyn zal dan zich indertyd nu al maanden gele den heeft aangemeld. Welgeteld waren dat er toen 64, verdeeld als volgt: Engeland 18, Amerika 21, Nederland 5, Australië 3, Nieuw Zeeland 2, Italië 4, Dene marken 1, Duitschland 1, Britsch Indië 1, Ierland 1, Zweden 1 en Frankryk 6. Velen hebben zich sindsdien terugge trokken of zullen eenvoudig niet op den gestelden tijd op het Mildenhall-vliegveld verschynen, waar al zeven dagen tevoren alle deelnemers ter keuring en controle verzameld moeten zyn. Men zie ter voor beeld naar Nederland, dat met vijf machi nes inschreef en toch met slechts twee toestellen: de Uiver en de Panderjager, aan den start zal verschynen. Te verwonderen valt dat alles niet! De eerste prijs voor de snelheidsrace moge dan tienduizend Pond (of ongeveer f. 72.000), benevens een gouden beker be dragen, hy is te klein om de te maken or.ki sten te benaderen. Slechts één toestel kan bovendien als eerste over de renbaan te Melbourne vliegen, en met respectie velijk 1500 en 500 Pond zyn de nummers twee en drie naar verhouding zoo pover beloond, dat menig particulier ten langen leste voor het enorme financieels risico is teruggeschrikt. Ook onze K.L.M. als eenige deelnemende luchtvaart-maat- schappy, heeft het aanvankelijk niet aan gedurfd, doch uiteindelyk schynt dan toch de op haar uitgeoefende drang zóó groot te zijn geworden, dat zy gezwicht is, en besloten heeft haar inschrijving gestand te doen, zij het niet met vier, doch met twee machines. Het feit, dat deskundigen over heel de wereld aan onze piloten, met hun ryke ervaring op het te vliegen par cours, een kans op de overwinning geven, zal aan dat besluit overigens niet vreemd zyn geweest! Nu kan de F 36, het grootsche lueht- hotel, helaas niet tydig genoeg door de Fokker-fabrieken worden afgeleverd en derhalve zal de K.L.M. uitsluitend verte genwoordigd zijn door de Uiver, de snelle nieuwe Douglas-vogel, die onder leiding van Parmentier en Moll een ernstige greep zal doen naar „den blauwen wimpel der lucht", waarmede de overwinnaar dezer race zal worden getooid! Daarnaast heeft Nederland evenwel nog een andere troef in handen met den Pander-jager (den voormallgen Postjager), die met Geys- sendorffer of Asjes aan den stuurknup- pel eveneens misschien méér nog! in gedachten door honderd-duizenden sym- pathiseerende Nederlanders op zyn reis zal worden vergezeld. „Misschien méér nog". Ja! En dat is be- grijpelyk. Deze tyd is er één van actie en propa ganda voor het eigen Hollandsche fabri kaat! Zou men dan niet een beetje extxra voorkeur mogen hebben voor het vliegtuig „van eigen bodem", ontworpen door den Nederlandschen instructeur Slot en ge bouwd (zij het met een Amerikaansche motor) door de Nederlandsche Pander- fabrieken Het winnen van een race als deze (over een afstand van 15.100 K.M.) is voor onze Nederlandsche industrie een zaak van vitaal belang, grooter dan voor de K.L.M. met haar eindeloozc reeks van lauweren. Hetgeen niet uitsluit, dat ook een zege van Parmentier en Moll met de Uiver ons met trots en met vreugde vervullen zou unie 1, onafh 1*. (De met een gemerkte partyen kregen 1 overschotzetel). De vroegere samenstelling was: In Aengwirden: a.r. 1. c.h. 1, r.k. 1, s.dja.p. 5, v.d. 2. alg. vrijz. 1. In Schoterland: a.r. 3, cJi. 2, v.d. 1, onafh. 3, s.d.a.p. 5 en alg. vryz. 3. In verband met de totstandkoming van Heerenveen was ook de nieuwe verkiezing noodig in de vergroote gemeente Hasker- land. waarvan de uitslag luidt: s.d.a.p. 2 (3), alg. vrijz. 2 (3), a.r. 1 (2), r.k. 1 (1), c.h. 4 (4), chr. dem. unie 2 (0), herv. ger. staatsparty 1 (0). VERSPREIDE BERICHTEN. By Kon, Besluit is, met ingang van 1 November 1934 aan den schout by nacht D. Scalonge, op zyn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. laatste mogeiykheid schynt het bestuur van de veehouderycentrale nJ. een aan bieding te hebben gekregen, welke belang rijker zou zyn dan die welke vroeger was ontvangen. Of op deze nieuwe, gunstiger, aanbie ding zal worden ingegaan, hangt af van het onderzoek naar de voorwaarden, wel ke zijn gesteld en waaraan uiteraard de Regeering haar goedkeuring zal hebben te verleenen. AARDAPPELEN VAN OOGST 1933. UIT NED. OOST-INDIE. DE CONFERENTIE TE BATAVIA. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). De bespre kingen tusschen de Nederlandsche en de Japansche commissies, welke door ziekte van enkele Japansche experts tydeiyk wa ren onderbroken, worden hedenmiddag voortgezet. OPRUIMING VAN RUNDVEE. Inblikken of voor Rusland? Naar het „Hbld." verneemt, heeft gis termiddag het bestuur van de veehoude rycentrale vergaderd over het voornemen van de Regeering om wederom over te gaan tot opruiming van rundvee. Is het blad wel ingelicht, dan heeft het bestuur der veehouderycentrale zich voor verdere opruiming uitgesproken. Echter zou nog geen besluit zyn geval len over de wyze waarop het overtollige rundvee zal worden opgeruimd. Drie mogeiykheden worden onder de oogen gezien, n.l. inblikken, invriezen of export naar Rusland. Ten aanzien van de Uitbetaling van bij verkoop ingehouden bedragen. Minister Steenberghe deelt op desbetref fende vragen van het Tweede-Kamerlid Vervoorn mede dat nog niet aan alle land bouwers het bedrag, hetwelk by den ver koop van aardappelen van den oogst 1933 op de koopsom werd ingehouden, is uit betaald. Uitbetaling is reeds geschied aan de landbouwers in de provincies Groningen. Overijsel, Noord Holland, Zuid Holland en Zeeland. Dat een aantal landbouwers door het niet vroeger uitbetalen in moeilykheden konden komen, is te betreuren doch was in verband met het groote aantal gevallen, die behandeld moesten worden en den daaraan verbonden omvangryken arbeid, moeilyk te vermyden. De Minister wil bevorderen, dat de uit betalingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mogelyk zullen geschieden. O VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Wat kan de oorzaak zyn dat de bladeren van een plant, waarvan een paar bladeren hierby zyn ingesloten, ver dorren? Mej. v. W. te L. Antwoord Geef u de plant eens ver- sche aarde en zorg vooral dat de pot niet in het water blyft staan. Verwijder de bladeren met dorre randen; de nieuwe komen vanzelf te voorschyn. Zet de plant goed in het daglicht, ver van de kachel. Giet in den winter matig. U brandt toch geen gas? Daar kunnen de meeste planten niet tegen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw."

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13