UwtöÜHMiO &M naoht. ASPIRIN MIDDENSTAND EN RECLAME LICHTRECLAME. 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 10 October 1934 Derde Blad No. 22869 GROOTE BONBON-RECLAME TIJDENS DE WINKELWEEK. DE MIDDENSTAND HEEFT DEN PRIJS! VRAGENRUBRIEK. Goede Etalageverlichfing wekt vertrouwen. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. j BEWAART DEZE COURANT EN DE BIJGEVOEGDE KAART! Op verzoek van de Winkelweek-Commis sie 1934 bezorgen wij heden tegelijk met ons Blad bij al onze abonnc's, ook die, welke buiten Leiden woonachtig zijn, een genummerde kaart, welke de kans biedt op een gTOote doos Kwatta-bonbons, in houdende niet minder dan zes pond. Vanaf morgen zullen eiken dag tijdens de Winkelweek, dus tot en met 20 October, des middags om 2 uur per bulletin twintig nummers worden bekend gemaakt. Deze bulletins zullen worden aangeplakt in de étalages van alle aan de Winkelweek deelnemende firma's. Wanneer het num mer van Uw kaart op een dezer bulletins voorkomt, krijgt U tegen inlevering dezer courant en der kaart bij een willekeurigen deelnemenden winkelier, geheel gratis en franco een dergelijke doos bonbons thuis bezorgd. Een kijkje in de étalages van de per- ceelen Brcestraat 123 en Haarlemmer straat 102, waar de doozen bonbons zijn uitgestald, zal U de overtuiging schen ken, dat het alleszins de moeite loont de bulletins dagelijks te controleeren. Voor onze lezers, woonachtig in ge meenten, gelegen aan de tramlijnen der N.Z.H.T.M. vestigen wij nogmaals de aan dacht op de belangrijke reductie, welke de directie dier maatschappij verleent ten einde het bezoek uit de omgeving aan de Sleutelstad tijdens de Winkelweek te stimuleeren. Passagiers, die des avonds na 6 uur naar hier reizen, kunnen op hun enkcle-reis-biljet gratis ook den terugweg afleggen, mits de kosten van de heen reis ten minste 20 cent hebben bedra gen. Uit den aard der zaak belooft het 's avonds in de stad het gezelligst te worden. De prachtige lichtreclames, welke op vele plaatsen in de stad zijn opgesteld, vormen een zeer bijzondere verlichting. Moge het prijzenswaardig initiatief van de Winkelweek-Commissie beloond wor den met de opkomst van een talrijk en koopkrachtig winkelend publiek. DE DIRECTIE. de Hem loof ik boven alles in Maatschappij. Bovenstaand citaat van Aristoteles werd door mr. Cort van der Linden bij zijn intree-rede als burgemeester van Gronin gen aangehaald en hij voegde er aan toe, dat de middenstand in hem een krachtig verdediger en warm aanhanger zou vin den. En terecht! De middenstand is im mers het ruggemerg onzer samenleving. Nu de Leidsche middenstand voor Zoover het den handeldrijvenden betreft weer op het punt staat een Lichtweek te openen is het meer dan ooit van pas zijn lof te bezingen. Ontwikkelt deze groep der bevolking steeds een groote activiteit in bepaalde tijden als Licht- en Winkel weken wordt deze nog verhoogd! De bedoeling van een Lichtweek is gemakke lijk te raden; met meer nadruk dan ooit tevoren de aandacht der geheele bevolking ite vestigen op de winkelbedrijven teneinde deze te steunen In hun zwaren strijd. Een feit is het immers, dat door de verschil lende regeeringsmaatregelen aller landen de strijd om het bestaan in de geheele wereld enorm verzwaard is, repressaille maatregelen volgen elkaar over en weer en het gevolg is onmiskenbaar, dat in alle landen de bestaansmoeilijkheid toenam. En zooals de hamerslagen van den smid Indirect het aanbeeld treffen, zoo treffen de nu eenmaal onvermijdelijke bezuini gingsmaatregelen der geheele bevolking den middenstand. Vele kleintjes maken een groote zegt een oud spreekwoord en in het onderhavige geval gaat dit maar al te goed op. Zeker ook de artikelen zijn in prijs gedaald; doch een econoom behoeft men niet te zijn om te begrijpen, dat in het meerendeel der gevallen meer verdiend kan worden aan een duur dan aan een goedkoop artikel Bij de nadering van den winter nu de eerste herfstdagen ons in de milde koestering van het najaarszonnetje heb ben overvallen ontwikkelt de midden stand weer eens een gezamenlijke krachts inspanning. waardoor onze geheele stad een feestelijken aanblik zal krijgen. Win kelstraten zullen worden verlicht, de etalages zullen een keur van waren be vatten en meer nog dan anders tot koopen nooden. Meer nog dan in normale tijden zullen de winkeliers er voor zorgen, dat hun winkelkasten het oog van den wan delaar maar vooral van de wandelaar ster trekken en vasthouden en zoo zul len allen hun uiterste krachten inspannen de depressie te weerstaan. Zonder de hulp van het koopende ge deelte dar bevolking is de krachtsinspan ning van het verkoopende gedeelte nutte loos en tevoren ten doode opgeschreven; immers wat is een Lichtweek zonder drukke straten, wat is een feestelijk ver lichte winkel zonder koopers? „Ik heb niets noodig". zegt ge? Meent ge heusch. dat ge bij de nadering van het koude jaargetijde, vooraf gegaan door de periode van storm en regen geen extra-lnkoopen hebt te doen? Welk tijdstip is gunstiger voor het doen Uwer inkoopen dan een Lichtweek. nu alles in het werk ls gesteld om de keus uit den grootst mogelijken voorraad te doen geschieden! Gezien het succes der reeds gehouden Licht- en Winkelweken mag echter ver wacht worden, dat ook dit jaar de Leidsche bevolking de actie van onzen middenstand op krachtige wijze zal steunen. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit. De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. PROPAGEER UW ETALAGE Een reclame-expert schrijft ons: Duizenden huisvrouwen hebben tezamen, ondanks de tijdsomstandigheden nog een boel geld wekelijks te besteden, voor nood zakelijke dringende, ja zelfs ook nog vooi „het leven veraangenamende" zaken. Maar veel meer dan toen men ruimer bij kas was, hebben zij thans te over wegen of ze „waar" voor hun geld krijgen. En „winkels kijken", wat voor het vrou welijk geslacht altijd een liefhebberij was, lijkt nu een noodzakelijkheid, het is nu vaak een sport waar dit of dat goedkooper en „beter" of minstens even goed te krij gen is. Want de crisis heeft geenszins de kwa- liteits-waardeering benadeeld, slechts noodgedwongen stapt het publiek van het beste terug naar het goede, liefst wil 't voor zijn 7 cent van nu, dezelfde kwali teit als voor 't dubbeltje van vroeger. De middenstands-winkelier die dit ver staat, weet, dat zijn etalage zoowel aan de straat, als de uitstalling in zijn winkel een nog grootere koop-prikkel geworden is en de winkelweek, die deze week in onze stad gehouden wordt, getuigt dan ook van activiteit, die resultaten hebben zal. Maar hoe groote zorg er aan de etala ges ook besteed wordt, hoe artistiek, origi neel, hoe pakkend door prijsvragen of bijsrindere attracties ook, de etalage is wel een groot stuk, maar niet de heele band, waarmoe de winkelier 't publiek naar binnen trekt. Ook etalages moeten gepropageerd wor den! Want in een winkelstraat zijn er zoo vele, dat practisch nooit ieder ze bekijkt. De winkelier, die iets bijzonders, een spe ciale aanbieding uitgestald heeft, dient daar publiciteit aan te geven en hoe kan dat beter dan middels het dagblad? Maar niet als mededeeling zonder meer. Waar Jansen of Pie terse woont weet de Leidenaar nu wel, neen, wat interessants over uw etalagezoodat men, na de krant gelezen te hebben, zegt: hè, daar loopen we ook eens langsnü. nu men 's avonds winkels zal gaan bekijken. En nu komt het er maar op aan, dat de winkelier zijn verkoopers-enthousiasme weet over te brengen in enkele regels schrift en dat tijdig naar de krant stuurt en het duidelijk laat zetten zonder veel poespas, want eenvoud ls vtxjr adverteer ders, die geen halve pagina's kunnen ad- verteeren, geraden. Leg verband en systeem in al uw publi citeit, is een stelling, die even goed geldt voor wie slechts een luttel bedrag aan reclame te besteden heeft. Groot-adverteerders hangen afdrukken hunner advertenties in de étalage, de kleinere middenstander kan zijn étalage in de krant brengen, want zijn de adver tenties-kolommen niet de winkelgalerij van Uw dagblad? Het publiek zegt wel dat het nooit ad vertenties leest, maar dat er op gereageerd wordt, bewijst wel het tegendeel. Van een dagblad, waarvan de redactioneele inhoud volledig en „bij" is, worden ook de ad vertenties gelezen, als ze maar lezens waardig zijn! Menig middenstander staart zich blind op de geïllustreerde advertenties van groote fabrikanten, alsof de bewijzen er niet zijn, hoe door geregelde kleine tekst advertenties, met een interessant praatje, denk aan de Joodsche Invalide b.v„ geen ontzaglijke goodwill gekweekt werd. Praat met het publiek, zooals u in uw zaak spreekt, maar dan beknopter. Stel een advertentie niet om 11 uur op, als de krant om 11.15 uur gaat draaien. Zooals de kwieke middenstander met zorg bijtijds zijn etalage behandelt, moet hij 't ook zijn „etalage-aankondiging" doen. En dan in onderling verband, dat verhoogt voor beide reclame-midldelen het effect. Attracties van de etalage kunnen alleen door advertenties in één avond aan ieder een bekend gemaakt worden, en dat, het onmiddellijk tot reactie wekken, is de groote kracht van adverteeren boven elk ander reclame-middel. De middenstander, die zijn clientele kent. zal 't niet moeilijk vallen te weten hoe hij ze vangen kan. Het hangt heele- maal van het karakter zijner zaak af. of hij met een beetje intrige, een speciaal koopje, een attractie voor kinderen, een speculeeren op algemeen menschelijke eigenschappen, belangstelling wekken moet Het zou voor deze korte inleiding te ver vieren voorbeelden aan te halen In enkele volgende artikelen hopen wij midden- stand-reclame-mogelijkheden echter na der te bespreken. M. W. G. de Hte L. De veilingen in het Westland kunt u lederen dag in ons Blad volgen Voor zoover ons bekend worden dergelijke veilingen niet in Den Haag ge houden. Wat ventvergunningen betreft dient u zich te wenden tot iedere ge meente afzonderlijk. Wij kunnen u daarop geen antwoord geven. C. S. te L. De Swastica is een kruis met naar denzelfden kant omgebogen armen, dat reeds bekend was in de voor historische ceramiek, doet bij sommige volken als religieus symbool dienst (o.a. in verband met de re-incarnatie-leeren als zoodanig treft men het bii de Brahmanen, in China. Japan en bii de Kansas-Indianen in Noord-Amerika. Ook komt ze voor op Bvzantijnsche. Grieksche. Romeinsche, Klein-Aziatische. Merowingische en Karo lingische munten en op Poolsche en Scan dinavische tot de 12de en 13de eeuw. In Duitschland is de Swastica het herken- ningsteeken der anti-semieten geworden. In ons land komt het kruis veel voor als huismerk en geldt dan als een bescher ming tegen brand, in de Italiaansche vis- schersdorpen is de Swastica een bescherm- middel tegen storm. Elke reclame, in woord, in beeld, of in den vorm van een voorwerp, waarvan het effect wordt verhoogd door een doelbe wuste toepassing van licht, wordt licht reclame. Ieder voorwerp heeft licht noodig, om gezien te worden. Het is daarom nog geen lichtreclame. Pas, wanneer wij boven die normale verlichting uitgaan, wanneer wij met het licht bijzondere effecten bereiken, kunnen wij van lichtreclame spreken. Door het bijzondere lichteffect valt de licht reclame veel meer op, dan haar uitgangs punt: het opschrift, het uithangbord, het affiche, het reclamevoorwerp, met drie dimensies. Daarom is lichtreclame steeds super reclame. Dit bepaalt haar doel: meer op te vallen, dan de overeenkomstige niet bij zonder verlichte reclame. Dit wijst ook op de toekomstmogelijkheden: tallooze nieuwe toepassingen. Voor de lichtreclame gelden dus, om te beginnen, alle eischen, die wij aan gewone reclame stellen, zooals originaliteit van tekst, beeld en vorm, duidelijkheid (lees baarheid), gunstige plaatsing, afmetingen, herhaling en aesthetische waarde. Daarbij komen de specifieke factoren der lichtreclame: a. de contrasten ln het reclame-object zelf en tegenover de omgeving; b. de beweging (in- en uitschakelen, vormverandering, kleur-veranderlng) c. Voor zoover de lichtreclame niet permanent brandt, de indruk, die de licht reclame als gewone reclame overdag maakt Het succes eener lichtreclame hangt in hooge mate af van de contrasten. Het con trast tegenover de omgeving wordt be paald door de verhouding der lichtinten siteit van de reclame tot de lichtinten siteit van de omgeving. In een donkere omgeving komt een lichtzwakke licht reclame nog tot haar recht. Maar, naar mate het lichtniveau in de omgeving stijgt, moet de lichtreclame ook lichtster ker zijn. De bovenste grens is gegeven door de verblinding, die de lichtreclame weer minder duidelijk maakt. Is het licht contrast nog niet voldoende, dan komt het kleurcontrast te hulp. Hierop berust het bijzondere effect der roode, blauwe en groene Neon-lichtbuizen. Naar gelang van de technische uitvoe ring van de lichtreclame kan men drie groepen onderscheiden: 1.) de belichting van het reclame-object met opvallend licht; 2.) de doorlichting van het reclame object met doorvallend licht (transparant) 3.) de uit lichtende lijnen bestaande lichtreclame (uit rijen gloeilampen samen gestelde lichtreclames en de lichtbuizen.) Deze volgorde is tevens gekenmerkt door toenemende lichtintensiteit, zoodat de bijzonder sprekende lichtreclames vrij wel alle tot de derde groep behooren. Gelijkmatigheid is de technische eisch, dien men bij alle drie groepen stelt en waartegen dikwijls gezondigd wordt, soms uit onkunde, soms lilt te groote zuinigheid. De gelijkmatigheid van een belicht re clameobject zal te wenschen overlaten, wanneer de lichtbron zich te dicht voor het belichte vlak bevindt. Een transparant zal ongelijkmatig be licht zijn, wanneer de lampen zich te dicht achter het doorlichte vlak bevinden een wanneer zij te ver van elkaar verwij derd zijn. Bij de derde groep zullen de uit gloei lampen samengestelde vormen van letters en figuren slechts dan goed weergegeven worden, wanneer de lampen zoo dicht bij elkaar geplaatst zijn, dat zij voor het oog op een afstand in elkaar schijnen over te gaan. Een belangrijke verhooging van het ef fect der lichtreclame wordt verkregen door de invoering van beweging. In haar een- voudigsten vorm bestaat zij in de afwisse ling van het in- en uitschakelen. Bij tijdelijke lichtreclames ziet men gaarne heen over de ontsiering van de gevels. Bij permanent aangebrachte licht reclame speelt echter de indruk overdag een belangrijke rol. Hier is het terrein, waar de zakelijke belangen dikwijls in strijd komen met de verantwoordelijkheid voor het stadsbeeld, die de schoonheids commissies dragen. Ongetwijfeld is reeds veel verbeterd ten opzichte van den in druk, dien de lichtreclames overdag maken Vooral de lichtbuizen heeft men zoo met den achtergrond kunnen combineeren, dat overdag nauwelijks het verschil met een gewoon firmaschild te zien is. Toch zal men nog verder gaan in het streven de lichtreclame aan de architectuur van de gevels aan te passen. Het stadsbeeld zou anders tenslotte te vergelijken zijn met een dagbladpagina, waarop de meest he terogene advertenties kris-kras door el kaar zijn gezet. Zoo'n krant legt ieder spoedig terzijde. Voor het bedorven stads beeld kan de voorbijganger echter niet de oogen sluiten. Daarom zal men met een bijzondere belangstelling de ontwikkeling volgen van de nog jonge lichtarchitectuur. Zij zal de gevels der moderne zakenpanden, der hotels, restaurants, schouwburgen en bioscopen, zoo kunnen vormen, dat deze des avonds, dank zij het licht, één spre kend geheel vormen, waaraan de licht reclame is ondergeschikt gemaakt. Lichtarchitectuur komt alleen in aan merking bij ingrijpende veranderingen, of bij nieuwe gebouwen. Bij oude gebouwen, waaraan men niets kan of wil verande ren. kan de gevelverlichting worden toege past, Hierdoor kunnen b.v. de openbare gebouwen ook des avonds tot hun recht komen. Tot nu toe heeft men een verlich ting van raadshuizen, kerktorens enz. slechts bij feestelijke gelegenheden toege past. Maar langzamerhand zijn groote steden, b.v. Parijs. Budapest, er toe over gegaan, de merkwaardigste gebouwen per manent te verlichten, zoodat wij tegen woordig reeds kunnen spreken van een „stedelijke lichtreclame", niet in vorm van groote verlichte borden langs den weg, die u animeeren, de een of andere Ame- rikaansche stad te bezoeken, maar in vorm van een verlichting, die de bijzondere ge bouwen uit de duisternis naar voren haalt, waarin zij thans des avonds schuil gaan. De verlichting, die een nieuwe attractie zal vormen èn voor de burgers van de stad zelf èn voor de vreemdelingen. Meer dan vroeger staat tegenwoordig de étalage in de belangstelling van den zakenman en winkelier; en dit terecht, want er is geen betere reclame mogelijk dan een goede étalage. Het is echter, vooral bij avond, dat de étalage tot haar recht komt. Vooreerst heeft men 's avonds over het algemeen veel meer oog en tijd voor de geëtaleerde artikelen en ten tweede kan de suggestie van de moderne étalage des avonds veel grooter zijn dan overdag door het contrast van haar licht met de donkere straat. Daarom kan men ook nooit goed étalee- ren, d.w.z. door étaleeren „zaken doen", zonder een perfecte verlichting. De erva ring en statistieken bewezen, dat meer dan de wijze van étaleeren en het artikel, het licht en de wijze van verlichting voor een étalage, wil zij trekken, van belang is, Licht in een étalage wekt vertrouwen. Wie slecht verlicht ontneemt zich dit ver trouwen. Er is niets nadeeliger voor een winkel zaak clan bij avond een ordelooze, wan smakelijke of armoedige verlichting. Men is dan terstond bij zijn concurrent ach terop. Het publiek meet nu eenmaal onbe wust een zaak naar zijn étalage, waarin de wijze van verlichting overweegt. De verlichting van een étalage wordt efficiënt, indien men rekening houdt met de volgende belangrijke punten: Vooreerst moeten alle lichtpunten in de étalage van de straat uit onzichtbaar zijn. Een lamp, welke den „kijker" in de oogen schijnt, mist zijn doel. Het licht, dat te ver op straat uitstraal, gaat bovendien voor de étalageverlichting verloren. Ten tweede zorge men voor een ruime verlichting. Practisch kan men zeggen, hoe meer licht hoe beter. Vooral bij het étaleeren van artikelen, welke donker zij, meene men niet te snel, dat de sterkte der verlichting wel voldoende ls. Wie met eenig omzicht zijn étalage verzorgen wil, heeft steeds een ruime reserve aan licht sterkte noodig, welke dan slechts in be paalde gevallen, als bij feestelijkheden, reclameweken, enz, voluit wordt benut. Ten derde is de lichtverdeeling in de étalageruimte van gewicht. Daarom is een doelmatige opstelling der armaturen en lampen zeer belangrijk. Om een perfecte étalageverlichting te verkrijgen kan men van verschillend ma teriaal gebruik maken: le. van de speciale étalage-reflectoren met gefacetteerden spiegel, „Pliih'ray" genaamd: 2e. van de speciale „étalage"-Iampen in buisvorm, welke evenals de volgende typen met en zonder spiegel worden geleverd, de „Linea-" lampen, die van de étalage-lampen slechts door hun hulssysteem verschillen en 3e. de buisvormige „Philinea"-lampen. Het hangt van vele omstandigheden af. welke van deze middelen men zal aanwenden. Groote étalages zullen niet buiten de „Philiray"- reflectoren kunnen, terwijl bij kleinere de étalagelampen een uitkomst zijn door him geringe oppervlak en goede lichtver deeling. In een geval, waar de lichtbron vanuit een bepaald punt nog zichtbaar blijft, zal de meer luxe „Philinea" het best voldoen. De opstelling der lichtbronnen ge schiede doelmatig. In het algemeen kan men zeggen, da.t deze zoo moeten worden aangebracht, dat zij met de „blik-richting" mede schijnen en zooveel mogelijk op de artikelen alleen zijn gericht. Dit bereikt men het eenvoudigst door montage boven de vitrine, waar de armaturen en lampen eventueel door vallen worden gecamou fleerd. Met voordeel (en in veel gevallen noodzakelijk) worden zoowel terzijde als onder, eenige lampen of armaturen aan gebracht. Voor een niet te diepe étalage kan men een dergelijke installatie als „officieele" uitrusting beschouwen. Een beweegbaar hoek-licht kan daarbij voor do noodige variatie zorgen en eventueel hin derlijke schaduwen weg-schijnen Bij een diepe étalage brenge men boven de vitrine een dubbele rij of op eenigen afstand van de voorste lichtbronnen een tweede serie reflectoren. Van belang is verder, welke soort ver lichting men bezigen moet. Men heeft de keuze tusschen direct en diffuus licht. Het hangt geheel van het geëtaleerde artikel af, wat men aanwenden zal. Slechts voor werpen, die door glans en spiegeling (als metalen, glas, schoenen, stroo, teter uit komen, vragen een directe verlichting, d.w.z, met heldere lampen. Waar het aan komt op zachtere vormgeving en spiegel- vrije verlichting, gebruike men gemat teerde lichtbronnen, b.v. bij kunstvoor werpen, boeken, stoffen, enz. De lichtsterkte, welke moet worden, toe gepast hangt af van de étalageruimte en de kleur en aard der artikelen Voor lichtere kleuren is een lichtsterkte van 800900 Lux voldoende, terwi.il men voor donkere kleuren deze tot 13501500 Lux zal moeten opvoeren. Om te weten hoeveel Watt, men dan (mits met kwaliteitslampen gebruikt!) bezigen moet, neme men de som van de vloeroppervlakte en de ach terwandoppervlakte tot een hoogte van 1,5 m. Het aantal vierk. M, geeft dan aan hoeveel maal men 100 Watt (voor een lichtsterkte van 900 Lux) resp. 150 Watt (voor een lichtsterkte van 1350 Lux) mon- teeren moet. Dit aantal Watt's verdeele men dan over de verschillende aan te brengen lampen. Bijzondere vermelding verdient nog het nut van zonlichtlampen en kleurschermcn of gekleurde lampen. De eerste dienen ge bruikt te worden in alle gevallen, waar het op scherpe kleuronderscheiding aan komt, vooral van violet, paars, blauw en groen. In mode-magazijnen b.v. wende men ongeveer voor de helft zonlichtlam- oen aan. Men behoedt op deze wijze den klant (en daarmee zichzelf) voor onaan gename verrassingen als hij het bij kunst licht gekochte artikel in daglicht ziet. De étalage geheel of gedeeltelijk in gekleurd licht uitgevoerd vindt men steeds meer toegepast. Hierbij komt het echter vooral op een zeer zorgvuldige étalage-éerzorging aan. Zeker is het, dat een goed uitge voerde gekleurde étalageverlichting een grootere attractie biedt dan de gewone. Het ..spot-light" kan hierbij zeer goede diensten bewijzen. Bijpassende „kleur"- schermpjes zijn in den handel. Met behulp van dezen reflector, voorzien van een kleurschermpje, kan men een gedeelte der artikelen of een bepaald punt van de RECLAME. 901» U zult dus evenmin Uw ver trouwen schenken aan genees middelen, die hun goede hoe danigheden nog niet bewezen hebben. Maar een product, dat reeds 35 jaar zijn werkzaamheid en onschadelijkheid bewezen heeft, een product waarop vanaf zijn geboorte door kundige vak- menschen toezicht gehouden wordt, kunt U ten volle Uw vertrouwen schenken. Zulk een product is Aspirin. Bij hoofd- of kiespijn, rheumatiek en l verkoudheid dus uitsluitend HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 fabl. 10 ets. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.J Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. MISMAAKTEN OP 3 OCTOBER. Geachte Redactie, In Uw blad van Zaterdag nam U een ingezonden stuk op over de Mismaakten op 3 October, dat treft omdat de inzender aan de ellende niet onverschillig is voor bijgegaan en ook er geen vrede mee heeft gehad een kleine gift te geven en verder het geval te vergeten. Hij stelt de vraag: Wat wordt door de Overheid en door lief dadige instellingen voor deze stakkers ge daan? In het algemeen kan men antwoorden, dat de overheid zulke hulpbehoevenden, wier hulpbehoevendheid buiten allen twij fel is, ondersteunt, voor zooverre ze niet steun kunnen ontberen, omdat ze bijv. on gevallenrente ontvangen. En door de lief dadigheid zijn er de inzender zinspeelt er op Instellingen opgericht voor licha melijk gebrekkigen, voor blinden, voor al die soorten van misdeelden, waarop hij het oog heeft. Wat deze bepaalde menschen betreft, of zij worden gesteund en of dat voldoende is, kan moeilijk worden beantwoord, omdat het zoo goed als zeker is, dat zli niet in Leiden wonen. Volksfeesten trekken ook dergelijke bedelaars aan. Want bedelaars zijn het en stakkers tegelijk. Moeten zij geholpen worden? Natuurlijk. Maar hoe? Zeker is een aalmoes niet voldoende, en is ook een stroom van aalmoezen van de feestgangers van dien eenen 3 October - dag in een heel jaar onvoldoende. Mochten bedoelde mismaakten bij de lezers van dit blad bekend zijn, laat ze dit dan opgeven aan den Armenraad. Nieuwsteeg 6: als er nood is, dan zal het zonder twijfel mo gelijk zijn daaraan een einde te maken. P. A. VAN TOORENBURG. NIEUWE UITGAVEN. „Wassenaar Vooruit". Wij ontvingen het boekje „Wassenaar Vooruit", uitgegeven door de gelijknamige Vereeniglng, bevattende tal van gegevens betreffende de gemeente Wassenaar. Met een kort voorwoord van het bestuur en een geschiedkundige beschouwing van den heer E. C. Houbolt, volgt o.a. opgave van van gemeentelijke bijzonderheden, een lijst van vereenigingen, bezienswaardigheden, wandelingen enz. TIJDSCHRIFTEN. Magazine „Nova". „Nova" opent met een vlot verteld zomerverhaal van jhr. den Beer Portugael, „Een Avontuur in de Ardennen". Verder bevat het nummer een gevoelig schetsje van Jo ter Bruggen, „In einer kleinen Konditorei", een vermakelijk Japansch verhaal, „De Heer Inspecteur uit Tokio brengt een bezoek" en een gruwelijke ge schiedenis van Elsa Kaiser. „De Man van Mon Repos", door Karei van Seben geïllustreerd. Van de vertalingen noemen wij „De Schooier" van Guy de Maupassant en „De onzichtbare Medepassagier" van Beatrice Grimshaw. In het filmsupplement schrijft Max Tak over de nieuwe Nederlandsche rolprent „Bleeke Bet" en Erich E. Keiler over „De Eskimo's". Tusschen den tekst o.rn. foto's van Truus van Aalten, Verree Teasdale, Jan Musch en Viktor de Kowa. étalage kleuren in rood, blauw, groen, geel of violet. Tenslotte een „tip", wat de zijwanden der étalage betreft. Men denkt er over het algemeen weinig aan, dat juist deze op een afstand worden gezien en dus eigenlijk lokken moeten! Die moeten dus licht en opvallend zijn. Daarom daar geen spiegels welke de donkere straat weerspiegelen. De étalage-werking op afstand gaat daardoor verloren. De vitrine-zijlichten late men op iets helders en vroolijks schijnen. De lok roep der étalage zal dan zijn uitwerking niet missen en daarop komt het aan.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9