De Leidsche Licht- en Winkelweek 75ite Jaargang WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 No. 22869 STADSNIEUWS. V EEN PRAATJE VOORAF. MOORD TE MARSEILLE. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordcindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi) Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week ..V..... t.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week .0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. WIJLEN PROF. DR. L. E. GOESTER HERDACHT. Oud-leerlingen en leerlingen van wijlen prof. dr. L. E. Goester hebben heden aan de Leidsche Universiteit ten geschenke aangeboden een crayon-teekening van den overleden hoogleeraar. waarvan wij hier boven een fragment reproduceeren en ver vaardigd door Sierk Schroder. Bovendien boden zij een door hen aangekocht ge deelte van de bibliotheek van wijlen prof. Goester aan, een en ander ter plaatsing in het Pharmaceutisch Laboratorium. ONDERWIJS-BENOEMINGEN. Zooals bekend is. bestaat er een vacature van hoold der opleidingsschool voor U.I.O. aan den Maresingel. Het komt B. en W. gewenscht voor in die vacature te voorzien door overplaatsing van het hoofd der o.l. school aan de Paul Krugerstraat, den heer H. van der Jagt en de vacature, welke ten gevolge van deze overplaatsing zal ontstaan, te doen ver vullen door benoeming van een nieuw hoofd, waarvoor B. en W. de navolgende voordracht aanbieden: ie. J. v. d. Walle, hoofd eener openbare lagere school te Noordwolde; 2e. D. Janssen, hoofd eener openbare lagere school te Zalt Bommel. Ten gevolge van het aan mej. A. N. Ingeneeger verleend eervol ontslag is aan de openbare bewaarschool aan de Gorte straat de vacature van hoofd ontstaan. B. en W. bieden volgende voordracht aan: le. Mej. A. Wartena, hoofd eener voor bereidende school te Almelo: 2e. Mej. J. Bakker, onderwijzeres aan een bijzondere bewaarschool te Leiden; 3e. Mej. E. J. Camerling, hoofd van een ikleuterhuis te Delft. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Hedenavond te 8 uur zal de Postharmo- nie een muzikale marsch door de stad ma ken volgens onderstaande route: Korevaarstr. (Monument). Korevaarstr., Breestr., Korenbeurssteeg, N. Rijn, Hooi gracht. Haarlemmerstr., Jan Vossensteeg, Oude Vest, Mare, Haarlemmerstr., Steen straat, Stationsweg, Stationsplein (K.), Stationsweg, Steenstr. Prinsessekade, Kort Rapenburg. Breestr.. Maarmanssteeg, Vischmarkt, Botermarkt. Gangetje, Bree- straat, Vrouwensteeg, Kippenbrug. Vrou- wensteeg, Haarlemmerst., Havenplein (E.) ACADEMISCHE EXAMENS; Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid: de heeren H. T. Raaf (Den Haag), A. W. Holsteyn (Utrecht), W. L. Haardt (Leiden), J. G. Sissingh (Den Haag) en H. B. Engelsman (Rotterdam) voor het doctoraalexamen Rechtsgeleerd heid: de heeren J. de Blieck (Zeist) en H. J. Pot, (Oegstgeest)voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak pharmacie)de dames E. J. A. G. Bakker (Doetinchem), W. A. F. H. Baretta (Was senaar) en de heer C. L. Harders (Den Haag): idem hoofdvak dierkunde, mej. M. L. W. Baron (Leiden). DESERTEUR AANGEHOUDEN. Op verzoek van den commandant van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is door de politie alhier aangehouden de matroos 2de klasse H. L„ die sedert 30 September niet van verlof is teruggekeerd. De herfst is gekomen! Met windvlagen en regenbuien. We huiveren onder onze regenjassen en zeggen tot elkaar: ,,'t Wordt tijd, dat de kachel branden gaat.." We hebben afscheid van akn zomer genomen, de zomer, die het dit jaar ten slotte toch zoo goed met ons allen ge meend heeft Licht straalde rond ons: stralen van de zon maakten het hart vroolijk en opge ruimd. Maar nu wordt het al somberder en somberder. Het overganstijdperk naar den winter, die óók haar gouden zonnestralen brengen kan, heeft zijn intrede gedaan: we kunnen ons instellen op donkere, grauw grijze dagen, die niet tot een opgewekt humeur zullen bijdragen. Doch wat is dat? Als het weer niet mee werkt, dan zorgt de mensch zélf wel voor gezelligheidHij zint daarop met veler lei middelen: de kachel wordt opgepord, de schemerlampjes verspreiden al een verwarmende sfeer door de kamer, maar ook daarbuiten is men bezig, het leven op te vroolijken, het gevoel van herfste- lijke troosteloosheid weg te nemen. Het zijn de winkeliers, die gelijk van onzen energieken middenstand niet anders te verwachten is, het publiek door velerlei attractie's opwekken, eens een gezellige wandeling door de stad te gaan maken. Ach: het leven is druk en vol beslomme ringen. Het is toch eigenlijk zóó, dat we er in het gewone doen niet altijd toe komen, volle aandacht te wijden aan de étalage's, die onze winkelstand het geheele jaar door met zorg en liefde weet in te richten, in nooit eindigende variatie, de fantasie prikkelend, om den kooper aan te toonen wat de handel steeds weer voor nieuws brengt en hem tot het voordeeligst koopen te stimuleeren Hun werk verdient in elk opzicht méér waardeering, dan wij gewoonlijk aan den dag leggen. Wij vinden 't zoo vanzelfspre kend dat de étalages er dag in dag uit wèlverzorgd uitzien en we zoo goed als altijd in de winkels de voorwerpen vinden, waarop we onze zinnen gezet hebben. Er is zonder onderbreking een groote keus: maar uiterst zelden zullen we bedrogen uitkomen En dan. in deze sombere herfstdagen komen de winkeliers eens „extra" voor den dag, het nuttige met het gezellige ver- eenigend. 't Is. alsof zij zeggen willen: „Komt nu eens goed en aandachtig kijken, rustig op Uw gemak, om te zien, wat wij voor U hebben klaar liggen, zonder het eeuwige jachten langs onze winkels. Blijf staan en kijk door de ruiten en we zijn er zéker van, dat ge er iets zult aantreffen, waarvan ge zeggen zult: „Hé ja, zoo Iets had ik al zoo lang graag willen hebben, maar ik kon er nog maar altijd niet toe komen, het eens mee te nemen". Of ge herinnert U die opmerking, van Uw vrouw, die al weken geleden zei: „Weet je. wat ik zoo dolgraag hebben wou?. Breng het eens. als je tijd hebt, voor me naar huisMaar U hadt het op dat moment zóó druk met andere besognes, dat ge glad vergeten waart het aardig heidje voor haar mee te brengen! Ziet: dan organiseeren de zakenmen- schen hun „winkelweek" en zoo'n totaal vergeten opmerking schiet op uit Uw herinnering en ge trekt de stad in, óók wellicht uit de egoïstische overweging, dat ge weet: 't is nü gezellig en vroolijk daar buiten, met al die versieringen, de dub- belmooi verlichte en ingerichte étalages en de animeerende mogelijkheid, om nog prijzen te winnen ook! 't Is prettig, met dergelijke goede ge dachten de stad in te gaan: U moet er eens een avondje aan wagen! Men neme i de vrouw en de kinderen mee: er is im mers veel te zien. Als U zoo'n étalage goed békijkt, valt er altijd iets te ontdekken, waarvan ge zegt: „Hé, wat vreemd, dat wij dat niet gebrui ken. Wist jij, dat zoo iets bestond?" 't Is verkeerd, om maar steeds in ge lijke sleur te blijven voortleven en precies hetzelfde te bestellen, wat Uw ouders en grootouders kochten. Er is zóó veel nieuws uitgedacht, de markt is dermate verrijkt met practische, nuttige zaken op ieder gebied, die, al kost de aanschaffingsprijs ervan, U even wat zorgelijke rimpels, toch op den duur een prachtige bezuiniging blijken op te leve ren! Zeker: we weten maar al te goed, dat 't velen in dezen tijd bezwaarlijk is, iets te koopen, dat buiten het gewone budget valt. Maar we moeten ons toch ook niet doodstaren op woorden als „crisis" en „duur". Want een der voordeelen van de crisis is toch, dat de prijzen zich in ver heugende mate aan de veranderde omstan digheden hebben aangepast en nu dik wijls een niveau bereikt, zóó laag, dat we eenige jaren geleden hartelijk gelachen hadden, alleen al om de veronderstelling, dat zij nog eens zoo belangrijk zouden dalen De winkeliers hebben zich door de moei lijke tijdsomstandigheden niet laten bein- fïuenceeren. Hun vindingrijkheid bleef ongebroken, zij streven er onophoudelijk naar U het beste te leveren in grootste verscheidenheid tegen den laagsten prijs. Het is goed gezien, dat zij bij tijd en wijle den koopers een parade-schouw brengen van hun artikelen, uitgestald in artistieke en tot koopen noodende en tourage. Toont dit streven der Leidsche winke liers in de komende „Winkelweek" op prijs te stellen: gaat U ervan overtuigen, dat Leiden in honderden en honderden winkels datgene bezit, waaraan de mensch. heid met haar moeilijk te bevredigen eischen behoefte heeft en ge in de Sleu telstad even goed terecht kimt, als in de grootste steden van ons land. Heusch! Het is niet meer noodig, een spoorkaartje te nemen om elders onze inkoopen te doen. De tijd is lang, zéér lang geleden, dat het zijn nut had, elders te gaan winkelen! Leiden is elk opzicht „up to date". Onze winkeliers deden voor U, wat gij in vroeger tijden misschien zélf deed: zij stelden zich tot in het buitenland op de hoogte van de nieuwste snufjes en ze brachten alles mee, wat op de wereld markt aan nouveauté's werd uitgebracht. Dat hebben zij tijdens vorige „Winkel weken" reeds in ruime mate bewezen: ditmaal zuilen zij het wederom en steeds overtuigender doen! Dus: afgesproken! Allen gaat gij zien, wat onze winkeliers in voorraad hebben en presenteeren kunnen. Een bezoek aan de Winkelweek 'zal geen mensch berouwen: het is in Uw eigen voordeel om van de tallooze voordeelige offertes te profiteeren! En wie zou daar aan weerstand kunnen bieden? Heden gaan onze Prijsvraag en Fotowedstrijd in. Te beginnen hedenavond tot en met Zaterdag 20 October zal ons kantoor gebouw iederen avond van half zeven tot half elf met honderden electrische lamp jes verlicht zijn. De N.V, „I.EM.C.O." welke den aanleg tot onze volle tevredenheid verzorgde, heeft alle eer van haar werk: het resul taat is, zooals wij bij het proefbranden hebben kunnen constateeren, verrassend mooi. Maar dat is niet de eenige attractie van onze illuminatie! Zooals wij reeds eerder meldden, is hier aan voor onze abonné's tevens een prijs vraag verbonden, welke bestaat in het raden naar het totaal aantal lampjes. De oplossingen moeten gesloten zijn in een enveloppe, welke aan den buitenkant het opschrift „Lichtweek-prijsvraag" draagt en uiterlijk Donderdag 18 October des middags om 12 uur in ons bezit zijn. Oplossingen, welke ons later bereiken, worden onherroepelijk ter zijde gelegd. De eenige voorwaarden, waaraan men moet voldoen om aan onze prijsvraag te kunnen deelnemen zijn dus: abonné van ons Blad te zijn en vóór genoemd tijdstip in te zenden. Voor hem of haar. die het juiste aantal raadt of het dichtst bena dert, stellen wij een eersten prijs van f. 25 (in geld) beschikbaar. Voorts twee geldprijzen van f. 20.— vijf geldprijzen van f. 10. vijf geldprijzen van f. 5. en twintig geldprijzen v. f. 2.50 In totaal derhalve f. 190.aan prijzen. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. De uitslag wordt na afloop van de Lichtweek zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Bovendien verbinden wij aan onze Lichtweek-prijsvraag nog een wedstrijd voor amateur-fotografen onder onze abonné's. Wij noodigen hen uit een avond-opname te maken van ons geïllu mineerd kantoorgebouw en deze aan ons toe te zenden. Foto's, welke te onzer be oordeeling daartoe geschikt zijn, zullen in ons Blad worden gereproduceerd en de vervaardiger ervan worden beloond met een premie van f. 2.50. De foto's moeten afgedrukt zijn op zwart glanzend papier, mogen niet kleiner zijn dan 6X9 c.M. en moeten eveneens uiterlijk Donderdag 18 October om 12 uur in ons bezit zijn. Het spreekt van zelf, dat de raad- en de fotowedstrijd geheel onafhankelijk van elkaar staan en dat men dus naar ver kiezing aan een dezer twee of aan beide mag deelnemen. AUe abonné's, ook die welke buiten Lei den woonachtig zijn, ontvangen heden avond tegelijk met dit Blad een genum merde kaart, welke wordt verstrekt van wege de winkelweek-commissie. Deze cou rant en deze kaart hebben waarde! Voor bijzonderheden dienaangaande verwijzen wij naar het derde blad. DE DIRECTIE. MUZIEKSCHOOL VAN DE MAAT SCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Naax men ons mededeelt, zal de opening van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier, voorheen gevestigd in het Nutsgebouw (Steenschuur) thans in liet gebouw Nieuwe Rijn 19, in tegenwoor digheid van autoriteiten plaats hebben op Vrijdagmiddag 12 October as. te 4.30 uur. Den volgenden dag Zaterdagmiddag tus- schen 2 en 4 uur zal aan de leden der Maatschappij en aan de ouders der leer lingen gelegenheid worden gegeven het nieuwe gebouw te bezichtigen. INT. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Propaganda-rede van den heer Vccming. Door de Loge „Leiden Vooruit" der Int. Orde van Goede Tempelieren was gister avond in haar gebouw een openbare ver gadering belegd, welke zeer goed bezet was. Te ongever 8 uur opnde de voorz. van „Leiden Vooruit" de heer P. L. Hessing met een hartelijk welkom, in het bijzonder tot den spreker, den heer T Vleeming. Groot Tempelier der Ned. Groot Loge en de musici, de heer en mevr. Buijs van Oegst geest Alvorens de spreker z'Jn rede aanving werd donr laatstgenoemden op zeer ver dienstelijke wijze „Air" van Alfred Moffat ten gehoore gebracht. De heer Vleeming, zijn rede aanvangende zeide dat hij in 't bijzonder de psycholo gische kant van het alcoholvraagstuk zal bespreken, waarna hij voor een aandach tig gehoor een gloedvolle rede hield en o.a. een meeningsverschil tusschen twee professoren n.m. prof. August Torel (Tem pelier) en prof. Kraepelin, memoreerde welke laatste de meening verkondigde, dat een matige hoeveelheid alcohol den mensch meer geestelijk en lichamelijk weerstands vermogen gaf en aan prof. Forel aanbood dit proefondervindelijk aan te toonen. Na tal van serrieuze proefnemingen moest prof. Kraepelin echter de onjuist heid van zijn standpunt inzien, wat hij zeer concequent deed en tempelier werd. Na nog verschillende ervaringen uit zijn loopbaan als leider van het consultatie bureau voor alcoholisten te Rotterdam te hebben verteld werd gepauzeerd, waarin wij nog te hooren kregen „Largo Religioso" van denzelfden componist. Na de pauze besprak de spreker het ontstaan en de werkwijze der I.O.G.T., waarna hij met het eiteeren van een ge dicht uit den bundel „De liefde sticht" zijn met aandacht aangehoorde rede be sloot. BRIEFPOSTBESTELLING. De directeur van het P.T.T. Kantoor alhier deelt mede. dat de laatste tijdstip pen van buslichting aan het hoofdkantoor voor de aansluiencle briefpostbestellingen met ingang van 10 October 1934 gesteld zijn op, 6 uur 50, 13 uur 40, en 17 uur 35. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen Opticus, Breestraat 118, Leiden. Winkel in optische artikelen. Eigenaar M. Salo mon, Den Haag. G. van Wingerden, Lage Rijndijk 22, Leiden. Winkel in rund-, kalfs- en var- kensvleesch; vleeschwaren. Eigenaar G. v. Wingerden. Leiden. Wijzigingen: W. M. van Wingerden en Zoon, Lage Rijndijk 22 Leiden, Rund-,kalfs- en var kensslagerij; fijne vleeschwaren. De ven nootschap onder firma is dd. 10 Sept. 1934 ontbonden. Naamlooze Vennootschap Bonda's Vee- voederhandel. Oude Vest 23, Leiden. Pro curatie verleend aan; S. M. Stolp, Leiden. (Beperkende bepalingen.) Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-adsistenten zijn geslaagd: de dames J. M. van Laar (Den Haag) en W. A. van Kooten (Rotterdam) en de heer P. Th. Juffernians (Den Haag). Wij vestigen gaarne even de aan dacht op de interessante lezing van den heer prof. mr. H. A. Idema op Maandag avond a.s. 8 1/4 uur in het Leidsche Volks huis over: „de verhouding der verschil lende bevolkingsgroepen in Indië". Hier over oordeelkundig te worden ingelicht is inderdaad van groot belang. Voor toegang zie de advertentie, Koning Alexander van Zuid-SIavie en de Fransche minister Barthou zijn gisteravond te Marseille doop een Kroaat met revolverschoten vermoord. De dader is door 'de menigte zoo zwaar gewond, dat hij is overleden. Nog een 10-tal andere personen zijn gewond. (Men zie hét 4e en le Blad). BINNENLAND. Prof. Hugo Visschcr, te Huis ter Heide, lid der Tweede Kamer, wordt Vrijdag 70 jaar (Kerk- en Schooi, 6de Blad), De brandstoffentoeslag voor werkloozen; regeling nog niet gereed (Binnenland, 6de Blad). Steun aan de tuinders; een miilioen uit het landbouwcrisisfonds (Land- en Tuin bouw, 6de Blad). BUITENLAND. Titulesca blijft in Roemenië als minister aan (Buitenland, 1ste Blad). Hitler over de Duitscbe winterhulp (Bui tenland, 1ste Blad). Militairisatie der Duitsche jeugd (Bui tenland, 1ste Blad). Morgen zal aan den ópper-wacht meester G. van Oosterom van 6e R.V.A.. de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst worden uitgereikt. Het 6de regiment zal daartoe worden opgesteld in carré-vorm op de cour onder de kapitein jhr. Clifford Cocq v. Breugel. De muziek van het 6de Regt. V.A. zal haar medewerking hierbij verleenen. Bij de politie zijn een onbeheerd ge vonden dames- en een heerenrijwiel té bevragen. De drukkerij „Labor Vincit" van de firma G. J. de Graaff en Zonen is met ingang van heden verplaatst van Pieters- kerkkoorsteeg naar Breestraat 145, het voormalige meubelhuis van den heer De Rijk. Aan deze drukkerij is sedert jaren een boekhandel en winkel in kantoor-, schrijf- en teekenbehoeften verbonden, in welke artikelen men een ruime keuze vindt. IJMUEDEN. 10 Oct. I VISCHPRIJZEN. Tarbot per K,G. f. 0.700.45, Griet per kist van 50 K.G. f. 2412. Tongen per K.G. f. 1.250.85, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.30—28. Middelschol f. 24—22, Zet- schol f. 22.5018, Kleine Schol f.198.50, Schar f. 144.20, Roggen per 20 stuks f. 14, Vleeten per stuk f. 2. Middel roode Poon per kist van 50 K.G. f 36. Pieterman en Poontjes f. 7—5.50 Groote Schelvisch f. 30 —21. Middel Schelvisch f. 27—23. Klein- mlddel Schelvisch f. 23-17.50, Kleine Schel visch f. 174.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 63—35. Gullen per kist van 50 K.G. f.185 10. Lengen per stuk f.10 80, Heilbot per KG. f. 0.850.70, Wijting per kist van 50 K.G. f. 71. Koolvisch per stuk f. 0.660.15. Makreel per kist van 50 K.G. f. 12—3.50. Prijzen pekelharing: Steur f. 5.104.95, volle f. 5 904.95, ijle f. 5.60—5.10, alles per kantje. Aanvoer pekelharing: IJM. 268 met 488 kantjes. IJM 283 met 496 kantjes. Aangevoerd 311 kisten versche haring. Prijzen f. 5.502.60 per kist. Aangekomen 4 Stoomtrawlers: IJM 26 met f.5780 IJM, 10 met f.2534 IJM 21 met f.2631, IJM, 14 met f 1458: 7 loggers: KW 86 met f. 912. KW 60 met f. 507, KW 42 met f. 639. KW 62 niet f. 493, KW 65 met f. 981. KW 24 met f. 686, KW 15t met f. 711; FA 143 -net f. 1126: KW 67 met f. 358 KW 14 met f. 783 voor versche haring; KW 5 met 596 kantjes, KW 95 met, 490 kantjes, KW 32 met 467 kantjes, KW 67 met 38 kantjes. KW 14 met 42 kantjes. KW 122 met 664 kantjes pekelharing voor Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1