Losse nummers van ons Blad 75*,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 10 October 1934 Zesde Blad No. 22867 KERK- EN SCH00LNIEUWS Gebruikt in Uw soepen HON IG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10 cent BINNENLAND. Zilveren Predikantsjubileum te Leidschendam. LAND- EN TUINBOUW. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 11 OCTOBER. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Ohr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, de heer Aangeenbrug van Nleuw-Vennep. Jonathan: Nam. halfacht, ds. J. Scho- neveld. SASSENHEIM. Vredesteln: Nam. hallacht, ds. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oudelande (Z.) H. Matzer van Bloois te Wijhe. Aangenomen: Naar Warfhuizen J. R. Stratingh te Beers en Jellum (Fr.). GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Nieuwer Amstel-Noord J. Verkuyl te Laren (N.H.). HET VRAAGSTUK DER ONDERWIJZERSOPLEIDING. m. Ook ten aanzien van de leerlingen be- |vat de nieuwe statistiek der onderwijzers opleiding interessante gegeven. Op 16 September 1933 waren er, zooals reeds vermeld. 11.508 leerlingen, die opgeleid werden voor de onderwijzersakte. Als wij deze verdeelen naar de richting der scho len, dan blijkt dat de openb. opleiding rela tief minder kweekelingen dan onderwijzers omvat, terwijl bij de bijzondere opleiding juist het omgekeerde valt waar te nemen. Met het oog op de nog steeds voortgaande vermindering van het aantal leerlingen der openbare scholen en de daarmede ge paard gaande vooruitgang van het bij zonder onderwijs, ligt het vbor de hand. dat het aantal onderwijzers, dat in op leiding is bij de openbare kweekscholen, naar verhouding minder ls dan het aan tal, dat deze richting momenteel in het onderwijzerscorps vertegenwoordigt. Voorts is gebleken, dat de leerlingen van de Rijks- en die der Roomsch-Kathb- lieke kweekscholen overwegend in de klei nere centra worden aangetroffen, terwijl de leerlingen van de gemeentelijke en neutrale bijzondere scholen, ofschoon in minder sterke mate. ook die der Protes- tantsch-Christeliike scholen, meer in de gi-xitere gemeenten worden gevonden. Het verdient opmerking, dat het aantal vrouwelijke kweekelingen bij alle lichtin gen naar verhouding grooter is dan het aantal onderwijzeressen bij de lagere Bcholen. Dit vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat een aantal vrouwelijke kweekelingen door huwelijk of andere re denen nooit in de school komt, zoodat er voortdurend een grooter aantal meisjes wordt opgeleid dan er onderwijzeressen op de scholen worden geplaatst. Tot de A-afdeelingen der kweekscholen werden in het cursusjaar 1933'34 voor de eerste maal toegelaten 2897 leerlingen Van deze toegelatenen wordt 28% in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners aangetroffen, terwijl zich daarentegen slechts 8.6% in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners bevindt. Afgezien van andere factoren, die mogelijk van invloed kunnen zijn, mogen wij dus nog wel eens constateeren, dat de onderwijzersgelegen heid vtoor plattelandsbewoners niet bepaald schitterend is te noemen. Van de nieuw- toegeiatenen werd bijna drievierde gedeel te in de eerste klasse geplaatst, ongeveer 20% in het tweede en 7% in het derde leerjaar. Van de leerlingen, die tot de eerste klasse werden toegelaten, kwam een derde gedeelte uit de tweede klasse en onge veer 20% uit de derde klasse van een u.l o.-school. Voorts had 14,7% van hen het m u.l.o.-diploma A behaald. Kleinere aantallen leerlingen waren afkomstig uit de eerste dan wel uit de vierde klasse der u o-school of was in het bezit van het m u.1.01.-diploma B. Gering zijn ook de aantallen leerlingen, die de derde klasse H.B.S.. gymnasium, lyceum of middelbare meisjesschool met goed gevolg 1 doorloopen. Tenslotte had ruim 20% van de tot de eerste klasse toegelaten noten56" 6611 andere vooropleiding ge- ♦„y*? d,e leer'mgen, die bij hun toelating ot ae kweekschool in de tweede klasse had iets meer dan de bilt W het m.u.l.o.-diplama A be- S": «andeel van hen, die bij hun rniUn Hii? het bezit waren van een van iiSo o£ 016 de derde klasse .„trfji-lu? HBS- gymnasium, lyceum of middelbare meisjesschool met gunstig ge- merketok I? ?oorloo[5en' was hier aan- dan bij de toelating tot 14»^ Immers, respectievelijk rmiÓtrif £,Vjn genoot zulk een voor- Inir^tofi' t9nder de leerlingen, die bij Si^J^ting onmiddellijk in de derde tow geplaatst, nemen zij, die ^„JSyann van het einddiploma school of handelsschool, iLt 7„°°fu,aa??ste P'aats In (ruim 40%). kcvSw i zittenblijvers op de kweek- d I^^PPvaüend laag te noemen. In JL"? bleef 13,5% der leerlin- fn in a j' het tweed« leerjaar 11.6% d? derde klasse 11,5%. Deze percen- schme? »n die deT sewone lagere £ol™e" inlat half zoo groot als die 21J benaderen die der In hef Zfi ^tgebreid lager onderwijs. t eerste leerjaar van de kweek- rendfnmelfirtrerf .het Perc«ntage doublee- de hUf f? at der jongens, maar in uiteet en lb°Pen zij vrijwel niet PROF. DR. HUGO VISSCHER. Wordt overmorgen 70 jaar. Prof. dr. H. Visscher te Huis ter Heide Rev Vafafte Tweede Kamer voor de Anti- T?iib-'o en °ud-hoogleeraar aan de moreef1Vers ait te utrecht- viert over- borgen a.s. zijn 70sten verjaardas. Hugo Visscher werd 12 Oct. 1864 te Stemd 8vnnrre.f' Was aanvankelijk be- ZwSllJ zeevaart' Kij bezocht het ^woisciie gymnasium en studeerde aan de hee^t"'vooraf"'LeidefTheotogle^Hifr hem aow Pi? Acqoy zijn stempel op hem gezet en diens uiteenzetting van de RECLAME. 9022 leer der praedestinatie bij Calvijn bracht de jonge theoloog tot het aanvaarden van de Calvinistische levens en wereldbeschou wing. In 1890 candidaat geworden nam dr. Visscher uit niet minder dan 17 op hem uitgebrachte beroepen dat naar de Ned. Herv. Gem .van St. Bicolaasga (Fr.) aan, waar hij 5 Maart 1891 door wijlen ds. J. A Vermeer van Zwolle werd bevestigd. In 1894 werd deze standplaats met Zegveld verwisseld, om in 1896 te Delft zijn intrede te doen. In 1901 vertrok de 70-jarige naar Ouderkerk a. d. IJssel, waar hij in 1903 door den toenmailgen Min. van Binnenl. Zaken, wijlen dr. A Kuyper tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van prof. H. Lamers werd be noemd om aldaar de geschiedenis der godsdiensten, de wijsbegeerte van den godsdienst, de geschiedenis van de leer aangaande God en de ethica te doceeren. Een benoeming waarover bij de stembus van 1905 nog al wat stof is opgewaaid. De 70-jarige trad al spoedig op den voor grond. In 1894 promoveerde hij cum laude tot doctor in de theologie op een proef schrift over: „Guiliëlmus Amesius, zijn leven en werken". In Zegveld riep de 70-jarige met dr. D. J. de Lind van Wijn gaarden van de Bildt, het „Geref. Week blad" in het leven dat een stevigen stoot gaf tot een oplevende actie onder het Geref. deel in de Ned. Herv. Kerk. Gedu rende zijn verblijf te Delft verzorgde dr. Visscher op verzoek van prof. Acqoy in de plaats van wijlen prof. Klein het biogra fisch woordenboek voor Prot. godgeleerd heid in Nederland. In Ouderkek a. d. IJssel trad dr. Vissoher ook op politiek gebied op den voorgrond. Hij nam een beteekenende plaats in in het district Gouda voor de A.R partij en bij den heftigen verkiezingsstrijd van 1905, toen het ministerie-Kuyper viel, streed dr. Visscher naast dr. Kuyper, die hem den alom bekenden bijnaam gaf „de man met den Geuzenkop". Van 19051916 heeft dr. Visscher dan ook deel uitgemaakt van het Centraal Comité der Antl-Rev. partij. Zijn benoeming tot hoogleeraar te Utrecht aanvaardde dr. Visscher 15 Febr. 1905 met een inauguratie „Over den oorsprong der ziel". In 1922 bracht Gelderland dr. Vis scher in de Tweede Kamer. Hij werd toen hoogleeraar te Utrecht met een bijzondere leeropdracht, waarvan hij echter in 1931 op zijn verzoek eervol werd ontheven, ten einde zich geheel aan zijn Kamerlidmaat schap te kunnen geven. In de Kamer heb- ven vooral de onderwijsvraagstukken de aandacht van prof. Visscher. Dr. Visscher behoorde in 1901 tot de op richters van den Geref. Zendingsbond, waarvan hij hoofdbestuurder en vfce-voor- zitter is geweest en in 1906 tot de mede oprichters van den Geref. Bond ln den Ned. Herv. kerk. Prof. Visscher heeft zich met name op Ohr. filantropisch terrein bewogen. Hij is voorzitter van de Ver. tot Chr. verzorging van zenuwlijders ln Neder land: voorzitter van de JOhannesstichting te Huis ter Heide en Nleuwveen: vlce- voorzitter van den Geref. Bond van stich tingen van barmhartigheid. Veel heeft dr. Visscher gepubliceerd. We noemen van zijn werken de voornaam- sten: Religion und sociales Leben bij de Natürvolkeren (Bonn)Religie en zedelijk leven: Het levensprobleem; Het Paradijs probleem; De Schepping enz., waarvan er meerderen 2 3 drukken beleefden. Voorts publiceerden hij tal van bijdragen in het dagblad De Standaard: in het tijdschrift „Refajah"; in „Christendom en Maat schappij"; in de Waarheidsvriend; het Geref. Weekblad; de Stichtsche Courant, enz. Ook stichtelijke werken schreef hij als: Stemmen uit de wolk der getuigen (3 deelen)In Israel vermaard, enz. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw en een eere-doctoraat van de Universiteit van Rostock. ZORGEN.... EN HOOP. Het Zendingsbureau Oegstgeest, Post rekening no. 6074 vraagt ons plaatsing voor het volgende: De inkomsten gedurende de maand Sep tember hebben f. 32.500 bedragen. De ach terstand werd dus met f. 47.500 verhoogd. De toenemende achterstand geeft reden tot ernstige bezorgdheid. Men heeft echter hoop dat de collecte gedurende de Zen- dingsweek (4—11 November) hem zal weg werken, waardoor het zendingswerk zonder schokken zal kunnen worden voortgezet. Daartoe is echter noodig, dat de maand October op het gewone peil blijft. Hiervoor is aller medewerking noodig. Zending ls onbaatzuchtige arbeid in het belang van anderen, die onze voorrechten missen. Illllllllllin zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel. Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 Joh. HOGERVORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij Kiosk Prinsessekade. BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR WERKLOOZEN. Regeling is nog in voorbereiding. Naar aanleiding van een bericht, vol gens hetwelk aan het departement van Sociale Zaken een regeling is voorbereid voor een verstrekking van brandstoffen- toeslag aan werkloozen in den komenden winter, welke regeling hoogstwaarschijnlijk 1 November zou ingaan en een toeslag van ten hoogste een gulden per week zou be vatten. is ons te bevoegder plaatse ver klaard, dat deze regeling op dit oogenbllk nog in voorbereiding is en dat het onder zoek van eenige desbetreffende punten nog niet ls geëindigd, zoodat de minister nog geen beslissing heeft genomen en mededeelingen omtrent den inhoud der regeling als voorbarig moeten worden beschouwd. Van het feit, dat 'n regeling voor brand- stoffentoeslag wordt voorbereid, is reeds dezer dagen mededeeling gedaan. DE STEUN AAN DE VISSCHERIJ. Stichting voor de Nederlandschc Haringvisscherij, enz. De minister van economische zaken heeft besloten: I. de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij, gevestigd te Den Haag, in liquidatie te doen treden en, nadat de liquidatie zal zijn beëindigd, te ontbinden: II aan hen. die tot op den datum dezer beschikking als bestuurslid, voorzitter, lid van het dagelijksch bestuur of directeur, hetzij van de Stichting voor de Neder landsche Haringvisscherij. hetzij van de Stichting Nederlandsche Ansjoviscentrale, zijn opgetreden, eervol ontslag als zooda nig te verleenen; III. te benoemen als liquidateuren van de onder I genoemde lichamen de leden van het dagelijksch bestuur van de Stich ting Ned. Visscherijcentrale. De minister heeft benoemd voor het tijdvak, aanvangende met den dag van het in werking treden dezer beschikking en eindigende 1 September 1935, tot lid van het dagelijksch bestuur der voormelde Stichting J. Polderman, te IJmuiden. RADIO-DISTRIBUTIE STAATSBEDRIJF? Minister de Wilde wil de Staten- Generaal laten beslissen. In verband met de reeds lang overwogen plannen om de particuliere en gemeente lijke radiodistributiebedrijven in Nederland door het rijk te laten overnemen, waarnaar een technisch en organisatorisch onderzoek is ingesteld, dat nog niet geheel beëindigd moet zijn. wordt vernomen, dat de minis ter van Binnenlandsche Zaken. mr. De Wilde, op de begrooting door P.T.T. voor 1935 een memorie-post heeft laten zetten als „radiodistributie van rijkswege". De bedoeling moet zijn de Staten-Gene- raal een beslissing te laten nemen over de vraag of het gewenscht is tot rijksradio- distributie over te gaan. Tei INVOER VAN EIEREN IN ENGELAND. Regeering wil wederom verminderen. Vertegenwoordigers van Nederland, De nemarken en andere landen, welke eieren uitvoeren, hebben gisteren te Londen op het ministerie van handel besprekingen gevoerd met Engelsche officiëele persoon lijkheden over de hoeveelheden eieren, welke in de komende maanden in het Vereenigd Koninkrijk zullen worden inge voerd. De Engelsche regeering heelt voorgesteld dat voor het laatste kwartaal van dit jaar de invoer zal worden verminderd met vijf procent en voor het eerste kwartaal van 1935 met tien procent van de hoeveelheden welke in de overeenkomstige perioden een jaar geleden zijn ingevoerd. o PERMANENT COMITÉ VAN ORGANISATIES VAN CHRISTELIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Gisteren kwam het Permanent Comité van Christ, organisaties van personeel in publieken dienst in vergadering bijeen onder presldum van den heer D. de Ridder van Amsterdam. Naar aanleiding van het door drie der aangesloten bonden, blij kens een persbericht ingenomen stand punt ten aanzien van den kinderbijslag, te verleenen vanaf het derde kind, werd vastgesteld, dat het bedoelde persbericht onvolledig was, aangezien de houding der bedoelde bonden uitsluitend betrekking had op de salarieering der gemeente-amb tenaren, welke op aandrang van het hoo- ger bestuur moet worden verlaagd, terwijl de mogelijkheid van het verleenen van een kinderbijslag niet aanwezig is. Om te voorkomen, dat bij een hooger stellen van de Rijksnonnen met een gering percen tage de groote gezinnen slachtoffer wor den, is een bevordering van een bijslag vanaf het derde kind in dergelijke geval len alleszins billijk. Indien echter het be zoldigingsbesluit voor Rijksambtenaren als basis wordt genomen, dan eischt de billijk heid, dat een toeslag vanaf het derde kind wordt verleend. Vervolgens werd besloten een onderhoud aan te vragen met de Prot. Chr. Tweede Kamer-fracties ter bespreking van enkele maatregelen, welke in de Rijksbegrooting zijn aangekondigd, t.w. de heffing van pensioenpremie op de pensioenen van de gepensionneerde ambtenaren en het capi- tulantenstelsel, alsmede over de door de regeejlng gevolgde gedragslijn ten aan zien van de aanpassing der bezoldigings regelingen der lagere besturen aan die van het bezoldigingsbesluit voor de rijks ambtenaren. Ten aanzien van het laatst genoemde zal een audiëntie bij den Minis ter van Binnenl. Zaken worden aange vraagd. DE NIEUWE SPELLING. Wordt niet gebruikt in publicaties van regeerineswege. Van regeeringswege is aan de hoofden van rijksdiensten en -bedrijven meege deeld, dat de aanbieding van een in de speliing-Marchant geschreven stuk aan de Nederlandsche Staatscourant de vraag heeft doen rijzen, of kan worden toege staan, dat ln dit orgaan en ln het alge meen in van de regeering uitgaande stuk ken verschillende spellingen worden ge bruikt. De ministerraad heeft thans beslist, dat ln alle ambtelijke stukken, rechtstreeks van de regeering of van de rijksdiensten uitgaande, de tot nu toe gebruikelijk spelling-De Vries en Te Winkel zal worden gehandhaafd. Wanneer het noodig is, in officieele organen of brieven stukken op te nemen, die niet tot de rijksdiensten behooren. kunnen deze worden geplaatst ln de spelling, waarin zij: geschreven zijn. Wat betreft te houden dienstéxamens zal, evenals voor andere examens is voor geschreven, de speliing-Marchant moeten worden gebruikt, met dien verstande evenwel, dat tot T Januari 1936 vrijheid wordt gelaten ook de spelling-De Vries en Te Winkel te gebruiken. (Volksblad). Een medewerker van de „Maasbode" heeft ln een onderhoud met Minister Marchant ook gevraagd wat deze denkt te doen tegen het verzet van de gemeente besturen van Utrecht en Arnhem? „Dat wil ik wel vertellen," antwoordde de Minister, ..Ik ben het eens met dr. Jos. de Boer, rector van het katholieke meisjes lyceum te 's-Gravenhage. Deze schrijft in „Het Gezin", orgaan van den katholieken bond voor groote gezinnen, dat ook de nieuwe schrijfwijze volgt: Een houding als van ht Utrechtse gemeentebestuur, dat invoering op de scholen verbiedt, is meer schijnbaar flink dan in het belang van de leerlin gen te achten. Deze houding lijkt be denkelijk op een sabotage van het taal onderwijs, waartegen de Minister ook wel zal trachten zijn maatregelen te nemen. Hoe eerder er nu eenheid kome, hoe beter. Willen de ouderen vasthou den aan wat hun geleerd is, men kan het hun niet euvel duiden. Maar laten zij het de jongeren door ontactisch ver zet niet nodeloos moeilijk maken. Deze jonge generatiehaar wachten nog andere moeilijkheden, waarvoor zij de ouderen reeds verantwoordelijk stelt. „Ik heb aan deze woorden alleen toe te voegen," besloot de minister, „dat het, waar maatregelen noodzakelijk zijn, bij „trach ten" niet zal blijven!" CONTINGENTEERINGS -ONTWERPEN. Ingediend ls een wetsontwerp regeling van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt, bont- geweven. gebleekt en ongebleekt katoen. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat bij koninklijk besluit van 28 Augustus 1934 de beperking van den in voer van manufacturen, stoffen en weef sels van katoen wederom verlengd is. zoo dat thans indiening van een wetsvoorstel in dit verband noodzakelijk is. De Neder landsche katoenindustrie verkeert nog steeds in een zeer slechten toestand. Wel iswaar werden door de contingenteeringen van gebleekte en eenige bontgeweven ka toenen manufacturen in Nederlandsch Indië voor de Nederlandsche katoenin dustrie nieuwe exportgebieden geopend, maar deze wegen niet op tegen den nog steeds afnemende export naar de andere ibuitenlandsohe markten. De werkgelegen heid, welke gedurende 1933 eenigszins toe nam, is de laatste maanden wederom ver minderd. Desbetreffende cijfers worden in de memorie van toelichting gegeven. Evenals zulks reeds het geval was tijden? de afgeioopen periode, zal onder de ver lengde conttngenteering wederom het pas sieve veredellngsverkeer worden betrokken. Dit heeft zulk een omvang aangenomen, dat inzonderheid de contingenteeringen van bedrukte katoenen manufacturen niet het effect heeft gesorteerd, dat hiervan aanvankelijk werd verwacht. De minister van Economische Zaken zal daarom ge durende de loopende contlngenbeerings- periode het veredellngsverkeer aan zoo danige grenzen binden, dat eenerzijds aan de Nederlandsche drukindustrie de ge legenheid wordt geboden, tot een normale ontwikkeling te komen, maar anderzijds wordt voorkomen, dat de wltwevers. die het ruwdoek, bestemd voor de veredeling in het buitenland, vervaardigen, daardoor te ernstig worden benadeeld. Ingediend is verder een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de bij K.B. van 28 Augustus JA ingevoerde contingentee- ring van den invoer van wollen en half wollen dekens door de wet te bekrachtigen, Tenslotte is ingediend een wetsontwerp regeling van den invoer van niet-houtvor- mende siergewassen, alsmede van Azalea Indica en Hortensia Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat de voor de oontingenteering van dezen invoer gestelde termijn afliep op 31 Augustus JA Bij koninklijk besluit van 28 Augustus 1934 werd deze invoer voor den duur van één jaar wederom be perkt. De maatregelen hebben voor een groot deel aan hun doel beantwoord. Een niet onbelangrijk deel van de werkgelegen heid, verbonden aan het in bloei trekken der groene planten, kon voor de Neder landsche kweekers worden gereserveerd. Het aandeel van de bloeiende planten in den totalen invoer is echter ook thans nog te groot. De minister is in staat, dezen abnormalen invoer door gelegenheidsham- delaren nog verder te beperken en zoo het doel dezer contingenteering nog meer nabij te komen. o BELASTING OP DE DOODE HAND. Gisteren is in Staatsblad 528 afgekon digd de wet van den vijfden October j.l. tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. VAN DS. D. M. VERMET. Ds. D. M. Vermet. Heden viert ds. D. M. Vermet, Ned. Herv. predikant te Leidschendam, zijn zilveren ambtsjubileum. Domus Martinus Vermet werd 30 Dec. 1881 te 's-Heer Arendskerke geboren en studeerde nan de HBS. te Goes, het gym nasium te Middelburg en de Rijksuniver siteit te Groningen. In 1908 werd hij can didaat in Noord-Holland om 10 Oct. 1909 te Herwijnen het predikambt te aanvaar den, na vooraf te zijn bevestigd door zijrr voorganger, ds. A .de Visser van Gronin gen. Met een predicatie over Joh. 10: 7 aanvaardde de jubilaris zijn ambtswerk. In 1918 vertrok de jubilaris naar Klaas waal, welke standplaats in 1925 met Balk (Fr.) verwisseld werd. In 1929 werd het be roep naar Oosterbierum. eveneens in Friesland, aangenomen en 14 Jan. j.l. ver bond ds. Vermet zich aan zijn tegenwoor dige gemeente. Gedurende zijn ambts bediening was ds. Vermet bestuurslid van onderscheiden Christ, vereenlgingen en thans is hij voorzitter van het bestuur der Chr. school te Leidschendam, alsook van de afd. Voorburg van het Ned. Bijbel genootschap. Ook aan de Chr. Drank bestrijding geeft de jubilaris zijn krachten. In verband met zijn nog kort verblijf In zijn tegenwoordige gemeente was het den uitdrukkelijken wensch van den jubilaris dat zijn jubileum niet publiek zou worden gevierd, waarom ds. Vermet zioh bepalen zal tot het uitspreken van een gedachte nisrede op Zondag 14 Oct. a.s. in de morgengodsdienstoefening. HET HUWELIJK VAN PRINS GEORGE VAN ENGELAND. Prinses Juliana onder de acht bruidsmeisjes. Uit Londen wordt aan de „Telegraaf" gemeld, dat tot de acht bruidsmeisjes van Prinses Marina bij haar huwelijk op 29 November a.s. in de Westminster Abdij met Prins George van Engeland zullen be hooren: Prinses Ingrid van Zweden. Prin ses Juliana, Prinses Eugénie, nicht van ex-koning George van Griekenland en dochter van prins George, broer van ko ning Constantijn, Prinses Catherina, de jongste zuster van koning George van Griekenland en dochter van koning Con stantijn, Prinses Kyra, de tweede dochter van groothertog Cyril van Rusland. Het is mogelijk, dat Prinses Irene, de oudste zuster van Prinses Catherina, ook als bruidsmeisje zal fungeeren. Prins George en zijn bruid zijn voorne mens om de wittebroodsweken ln Engeland door te brengen. VERSPREIDE BERICHTEN. De inspecteur-generaal van het loods wezen, de betonning. bebakening en ver lichting de schout bij nacht N. J. van Laer is bevorderd tot vice-admiraal. Bij Kon. besluit is de heer mr. P. J. J. van den Biesen benoemd tot lid van den Kolonialen Raad van Curasao. Te Rotterdam is gisteren de najaars- Crisis-Collecte gehouden, welke een bedrag van f. 30.750.19 heeft opgebracht. Ter ver gelijking diene, dat de voorjaarscollecte in Mei van dit jaar f. 19.000 en de najaars collecte in October van het vorig jaar f. 38.000 heeft opgebracht. PRIJS TAXE-MELK. Voor de periode 14 tot en met 20 October is de prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, bepaald op 5 3/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere ln consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. STEUN AAN DE TUINDERS. Een millioen uit het Iandbouw-crisisfonds. De Minister van Economische Zaken heeft alle in Nederland gevestigde produ centen van alle in Nederland gevestigde beoefenaars van tuinbouwproducten voor zoover deze zijn aangesloten bij de Stich ting Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, die hun producten over erkende veilingen veilen of als markttulnders zijn erkend. Voorts heeft de minister bepaald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds aan die pro ducenten steun zal worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste f. 1 mil lioen, en wel voor de volgende producten a. kaskomkommers over het tijdvak van 2 Januari 1934 tot 1 Juni 1934 f. 1.50 per 100 stuks; tomaten over het tijdvak van 2 Januari 1934 tot 30 Juni 1934 f.3 per 100 K G. en c. blauwe druiven over het tijd vak van 1 April 1934 tot 15 Aug. 1934 f 1.50 per 100 K.G.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 19