PUROL Op e/Ae wonc/ 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 October 1934 Derde Blad No. 22868 GEMEENTEZAKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité DE VERORDENING OP DE VEEMARKT. Bij Raadsbbesluit van 15 Februari 1932 Werd o m. vastgesteld een verordening tot wijziging van de verordening op de Vee markt. Gedeputeerde Staten hebben naar aanleiding daarvan, medegedeeld, dat de Minister van Economische Zaken bezwaar heeft tegen art. 33 der verordening op de Veemarkt, waarin tegen overtreding een algemeene strafbedreiging met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste 25 gulden is vervat. Bedoelde verordening omvat eenerzijds bepalingen, vallende onder art. 5 der Vee wet en waarop de goedkeuring van de Krdon is vereischt, anderzijds voorschrif ten, gesteld ingevolge de algemeene veror deningsbevoegdheid der gemeente. Voor eerstgenoemde categorie bepalingen zijn in art 78, lid 2, der Veewet als maximum straffen mogelijk gemaakt hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 500 gulden, voor laatstge noemde groep voorschriften gelden de maximum-straffen, bedoeld in art. 195 der gemeentewet, n.l. hechtenis van ten hoog ste 2 maanden of geldboete van ten hoog ste 300 gulden. Voornoemde Minister nu acht het wen- schelijk, dat tegen overtreding van de op de Veewet steunende bepalingen der ver ordening de maximum-straffen van art. 78, lid 2, dier wet worden gesteld, doch zou zich in het onderhavige geval ook met aanhouding van de maxima van art. 195 der gemeentewet kunnen vereenigen. Op practische gronden zijn B. en W. van oordeel, dat deze laatste weg dient te wor den ingeslagen. DE STRAATPOLIT1E. 19 Februari 1934 werd de behandeling van het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de Straatpolitie, voorzooveel betreft de artt. in en IV, aangehouden tot een volgende vergadering, zulks in ver band met de indiening door den heer van Eek van een amendement op art. III, lui dende na wijziging: Ondergeteekende stelt voor: lo. om in art. 45 le lid achter „huizen" ln te voegen: „voorzoover de collecten of inzamelin gen zich niet bepalen tot de hulzen van leden van een bepaalde vereeniging en niet strekken ten behoeve van die ver eeniging", 2e. om het tweede lid te laten vervallen. Dit amendement werd in handen van de Commissie voor de Strafverordeningen gesteld om praeadvies. Zij merkt dienaan gaande het volgende op: De strekking van het eerste gedeelte van het amendement is collecten of inzame lingen, welke zich richten tot bepaalde personen in een bepaalde hoedanigheid (bijv. leden van een bepaalde vereeniging) en die uit dien hoofde niet als „openbaar" zijn te beschouwen, te onttrekken aan het praeventieve toezicht van het gemeente bestuur. Bij nadere overweging kunnen wij ons daarmede wel vereenigen. Echter achten wij de in het amendement gekozen redactie voor bereiking van het beoogde doel minder juist, omdat de voorgestelde aanvulling slechts één geval van een niet openbare collecte noemt. Daarom zouden wij de bepaling van art. 45, lid 1, der ver ordening op de Straatpolitie willen be perken tot „openbare" collecten en inza melingen, op de wijze als hieronder is aangegeven. Intusschen achten wij eenige controle op de aldus aan de werking van art. 45, lid 1, te onttrekken collecten wel gewenscht, in zooverre, dat, indien, onder het mom van een collecte bij bepaalde personen, toch bij anderen zou worden gecollecteerd en derhalve art. 45, lid 1, zou worden over treden, het constateeren daarvan wordt vergemakkelijkt. Daartoe zouden wij in gevoegd willen zien een nieuw art. 45 a, waarbij voorgeschreven wordt van het voornemen tot het houden van niet-open- bare collecten of inzamelingen tevoren aan den Commissaris van Politie kennis te geven. Uitgezonderd dienen hier te wor den collecten in gebouwen of andere af gesloten ruimten. De meerderheid onzer commissie blijft opneming van het tweede lid wenschelijk achten. NOG EENS HET SNORVERBOD. Bij het in de Raadsvergadering van 4 Juni 1934 werd in handen van het Col lege van B. en W. om praeadvies gestelde adres hebben een zestal taxi-ondernemin gen hier ter stede verzocht het zgn. „snor- verbod" in dier voege te wijzigen, dat aan taxi-chauffeurs van de bedoelde onder nemingen vergunning wordt verleend in elk gedeelte der stad op verzoek passagiers op te nemen. Naar meening van B. en W. heeft de bepaling tot dusverre aan haar bedoeling voldaan en moet van dezen maatregel niet worden teruggekomen. Werd het snorren op de hoofdstraten weder toegelaten, dan zou de onhoudbare toestand, welke vóór de vaststelling van de bepaling bestond, on middellijk opnieuw intreden. Weliswaar verzoeken adressanten niet een onbeperkte vrijheid om te snorren, doch slechts voor een beperkt aantal ondernemingen, doch het behoeft geen betoog, dat, wanneer adressanten vergunning tot snorren zou den verkrijgen, deze niet zou kunnen wor den onthouden aan andere gevestigde on dernemingen, zoodat de straten weer als te voren met taxi's zouden worden over stroomd. OM EEN TRAMHUISJE. 9 Februari 1934 stelden B. en W. voor, om een strook grond van het terrein van het gesticht „Endegeest", ter grootte van pl.m. 20 M2., aan de gemeente Oegstgeest voor den tijd van 25 jaren tegen een jaar- lijksche vergoeding van f. 25.— in gebruik te geven voor het daarop oprichten van een wachthuisje voor de tram en van een urinoir. Toen echter 19 Febr. j.l. van ver schillende zijden tegen de ingebruikgeving voor het laatstgenoemde doel bezwaar werd gemaakt, is de verdere behandeling van dit voorstel aangehouden, teneinde het College in staat te stellen nadere be sprekingen te voeren met het gemeente bestuur van Oegstgeest. Dit nader overleg heeft tot het resultaat geleid, dat het gemeentebestuur van Oegstgeest van de oprichting van een urinoir daar ter plaatse heeft afgezien en zich tegenover de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij bereid heeft ver RECLAME. 8921 klaard de kosten van verplaatsing van het wachthuisje, waardoor een niet onaan zienlijke verkeersverbetering wordt verkre gen, voor rekening van Oegstgeest te nemen. Aangezien het onder deze omstandig heden geen zin meer had den grond aan de gemeente Oegstgeest in gebruik te geven Immers op den in gebruik te geven grond zou nu alleen een wachthuisje voor de tram worden opgericht zijn vervolgens orrr1 trent de ingebruikgeving van den daar voor benoodigden grond, ter grootte van pl.m 7 M2 onderhandelingen gevoerd met de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. die zich bereid verklaarde den benoodig den grond in gebruik te aanvaarden voor den tijd van 25 jaren tegen betaling van dezelfde vergoeding, welke door haar voor den grond, waarop het tegenwoordige wachthuisje staat, wordt betaald, n.l. f. 5.- per jaar, en verder onder voorwaarde, dat zij, evenals de gemeente Leiden, de be voegdheid verkreeg het gebruik tusschen- tijds te doen eindigen. KERKBOUW. Het Kerkbestuur van de St. Petrus Paro chie, alhier, heeft de medewerking van de gemeente ingeroepen ten einde te geraken tot het bouwrijp maken van gronden, zulks in verband met den voorgenomen bouw van een kerkgebouw c.a. en een aantal woningen op die gronden achter den Lammenschansweg. Deze grond is eigendom van de ge meente. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat tot verkoop van dien bouwgrond tegen een bedrag van f. 26.50 per M2„ kan worden overgegaan. Bij het bepalen van dien prijs is er van uitgegaan, dat de kosten van straataanleg overeenkomstig de ten aanzien van aan particulieren toebehoorende terreinen gel dende regeling, ten laste van den te ver- koopen bouwgrond moeten komen. Het Kerkbestuur heeft verklaard den grond onder bedoelde voorwaarden en te gen genoemden prijs te willen aanvaarden. Voorts heeft het Kerkbestuur zich bereid verklaard, om voor het tot stand komen van den straataanleg c.a., noodig voor het bouwrijp maken van het overige terrein, de voor straat c.a. bestemde strooken, overeenkomstig de verordening op den aanleg van straten en wegen kosteloos in eigendom aan de gemeente over te dra gen en ter nadere verrekening in de ge meentekas te storten een bedrag van f. 35.900.—. De vorenbedoelde wijziging van het uit breidingsplan heeft tot gevolg, dat ook verandering moet worden gebracht in den voor rekening van de N.V. Gemeenschap pelijk Eigendom, te 's-Gravenhage. in uit voering zijnden straataanleg in den Rodenburgerpolder. REGELING MET WADDINXVEEN. Door de Directie van de Fabrieken met het gemeentebestuur van Waddinxveen ge voerde onderhandelingen hebben tot over eenstemming geleid omtrent een wijziging van de met die gemeente gesloten stroom- leveringsovereenkomst. Allereerst heeft de voorgestelde wijziging de strekking het Waddinxveen gemakkelijker te maken stroom voor industrieele doeleinden te leveren: met het oog daarop is overeenge komen om, indien in een kalenderjaar het maximum-vermogen buiten de speruren hooger mocht zijn dan het in de speruren opgetreden maximum-vermogen, den prijs voor deze meerdere K.W. in plaats van op f. 75.op f. 40.— per K.W. te stellen; daarentegen zal door Waddinxveen weder f. 75 per K.W. verschuldigd zijn, wanneer in eenig kalenderjaar de maximum-belas ting in de Leidsche centrale zou vallen buiten de bovenbedoelde, in de overeen komst nader aangegeven, speruren. In de tweede plaats wordt voorgesteld een wijziging van de z.g.n. kolenclausule, waardoor zij meer aan de huidige omstan digheden wordt aangepast. Daartegenover heeft Waddinxveen zich bereid verklaard den duur der overeen komst met vijf jaren te verlengen. In verband met den langen duur van de onderhandelingen verdient het ten slotte niet alleen aanbeveling de inwerkingtre ding van de wijzigingsovereenkomst op 1 Januari 1934 te stellen, doch ook om Wad dinxveen nog eenigermate over 1933 tege moet te komen en wel in dien zin, dat aan die gemeente een bedrag van f. 1000.— wordt gerestitueerd van hetgeen zij krach tens de geldende stroomleveringsovereen- komst in 1933 aan Leiden heeft betaald. DE RADIO-DISTRIBUTIE. De gestadige toeneming van het aantal abonné's van het gemeentelijk radio distributiebedrijf is dezen zomer vrijwel tot staan gekomen; het aantal aansluitin gen schommelt thans tusschen de 3400 en 3500. Dat ondanks de ongunstige tijds omstandigheden, die vele abonné's dwon gen hun abonnement op te zeggen, het aantal aangeslotenen tot voor korten tijd niettemin nog toenam, is hieraan te dan ken, dat zich een nog grooter aantal per sonen als abonné aanmeldde, naar het schijnt voor het grootste deel afkomstig uit de kringen van hen, die vroeger een eigen toestel hadden, doch die, mede wel licht als gevolg van de tijdsomstandighe den, thans aan de radio-distributie de voorkeur geven, welke hun practisch het zelfde voor minder geld biedt. In het. feit nu, dat het bedrijf den laat- sten tijd zijn abonné's voor een groot ge deelte werft uit andere maatschappelijke kringen dan waaruit het dit aanvankelijk deed, is een aanwijzing gelegen, dat on danks de ongunstige tijdsomstandigheden het aantal abonné's nog zeer wel voor uit breiding vatbaar is. Er zullen dan echter door wijziging van de Radio-verordening enkele maatregelen moeten worden getrof fen, welke aan de bereiking van dit doel bevorderlijk kunnen zijn. In de eerste plaats dan zouden B. en W. nu dit zonder overwegend bezwaar voor het bedrijf kan geschieden, de bijdrage in de kosten van aansluiting met f. 5.wen- schen te verlagen en die bijdrage derhalve willen zien vastgesteld op f. 12.50 en f 13, al naar gelang zij ineens of in termijnen wordt voldaan. Voorts verdient het aanbeveling, om, nu zich als gevolg van de vele verhuizingen in rond 1000 woningen aansluitingen bevin den, die niet worden gebruikt, de bijdrage in de kosten van aansluiting van die wo ningen, waarin dus reeds een aansluiting aanwezig is, voor nieuwe abonné's op een lager bedrag en wel op f.5.te bepalen; bij verhuizing van abonné's binnen 6 maanden ware dan tevens een lagere bij drage in rekening te brengen en wel een van f. 2.50 of van f. 5.al naar gelang in het te betrekken perceel of perceelsge deelte al of niet een aansluiting aanwe zig is. Een andere wijziging strekt voorts, om kamerbewoners als leeraressen, verpleeg sters enz., in het algemeen personen, die een gevestigde positie hebben, in de gele genheid te stellen het door hen bewoonde perceelsgedeelte op eigen aanvraag, dus zonder de tusschenkomst van den hoofdbe woner, aan het radio-distributie-net te doen aansluiten. Thans moet voor kamer bewoners de aanvraag tot aansluiting door den hoofdbewoner worden gedaan, het geen tot gevolg heeft, dat zij bij verhuizing niet van de gunstige regeling met betrek king tot de kosten van aansluiting kun nen profiteeren; dit geeft dan telkenmale aanleiding tot ongenaamheden met den hoofdbewoner, waarin ook gewoonlijk het bedrijf wordt betrokken. Het hoofd van het bedrijf behoort evenwel de bevoegdheid te bezitten in bijzondere gevallen te vorderen, dat de aanvraag tot aansluiting door den hoofdbewoner van het betreffende perceel geschiedt. Aangezien het begin van het najaar het voor de werving van ^bpnné's gunstigste tijdstip is, stellen B. en W. ten slotte voor de bovenbedoelde wijzigingen op 1 Septem ber j.l. in werking te doen treden. GERECHTELIJKE INVORDERING. De weduwe A. LJsebrands, geboren Van den Berg, te Woerden, is, niettegen staande zij herhaaldelijk tot betaling is aangemaand, tot dusver nalatig gebleven in de voldoening van de kosten van haar verpleging in het gesticht „Endegeest" over het tijdvak van 10 Maart 1933 tot en met 31 Mei d.a.v., ten bedrage van f. 141,16. Dit bedrag zal dus thans langs gerechte lijken weg moeten worden ingevorderd. DE HANDELINGEN VAN DEN RAAD. Ingevolge Raadsbesluit van 2 November 1931 werd de levering van het steno-ana lytisch verslag van de Handelingen van den Gemeenteraad en van de Ingekomen Stukken voor de jaren 1932, 1933 en 1934 ondershands opgedragen aan de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij voor heen J. J. Groen en Zoon tegen een prijs van f. 14.40 per pagina druks, benevens een vergoeding van f. 85 per zitting voor het samenstellen van het steno-analytisch verslag door de stenografen. In verband met de in de overeenkomst voorkomende bepaling, dat bij eventueele wijziging van de voor de typografische be- bedrijven collectief vastgestelde minimum- loonen de prijs een naar verhouding ge lijke wijziging zal ondergaan, werd de ge noemde prijs eenige malen verlaagd, en bedraagt deze thans f. 12.50. De vennootschap heeft zich bereid ver klaard de levering na 1 Januari a.s. weder op zich te nemen tegen den prijs van f. 12.50 per pagina druks,rffljlks met hand having van de vermelde; bepaling inzake de verhouding tusschen den prijs voor het drukwerk en het collectieve contractloon, zoodat uit dezen hoofde tegen verlenging van de opdracht geenerlei bezwaar be staat. Wat de vergoeding voor het samen stellen van het steno-analytisch verslag door stenografen betreft, vraagt de N.V. een bedrag van f. 80 per zitting, indien een driejarige overeenkomst wordt aangegaan, of f.75 per zitting indien een vijfjarige overeenkomst wordt gesloten, met dien verstande evenwel, dat voor het jaar 1935 de vergoeding ook in dit geval f.80 per zitting zal bedragen. Ook de aangeboden verlaging van deze vergoeding achten B. en W. aanvaard baar, doch het komt hun voor, dat onder de tegenwoordige omstandigheden aan een contract voor den tijd van 3 jaren de voorkeur moet worden gegeven. Oevigens blijven de bestaande voor waarden van kracht, behoudens een enkele wijziging van ondergeschikten aard. Waar derhalve van de Vennootschap een alleszins aannemelijke aanbieding werd ontvangen en zij ook in de loopende contractperiode volkomen tot genoegen van de gemeente aan haar verplichtingen heeft voldaan, bestaat er alle aanleiding de overeenkomst wederom ondershands te verlengen. TOEKENNING VAN VERVROEGDE PERIODIEKE VERHOOGINGEN. Overeenkomstig het advies van Commis sarissen der Stedelijke Lichtfabrieken hebben B. en W. den datum van inwer kingtreding van de nieuwe algemeene be- drijfsverordening en van de daarmede samenhangende wijziging van de alge meene salarisverordening, betreffende de toekenning aan den oudsten adj.-directeur in dienstjaren van een jaarlijksche toe lage van f. 500, bepaald op 1 Augustus 1934. Op dezen datum hebben zij ook doen in gaan de benoeming van Ir. F. Stokhuyzen tot adj.-directeur en van den heer W. Wig- gers tot administrateur dier Fabrieken. De grootst mogelijke meerderheid van Commissarissen acht het met het oog op de redenen, die tot benoeming van de beide ambtenaren in hun nieuwen rang hebben geleid, billijk, dat aan den heer Stokhuyzen twee periodieke verhoogingen en aan den heer Wiggers één periodieke verhooging van wedde bij vervroeging wordt .toegekend- HET ROOIEN VAN BOOMEN. Een 151-tal door iepziekte aangetaste boomen dienen te worden gerooid en ver kocht. In haar betrekkelijk advies betoogt de Commissie van Fabricage, dat 't veelal ge wenscht is, dat de zieke boomen zoo spoedig mogelijk worden verwijderd, ter wijl ook met het oog op de verkoopmo gelijkheid van de te rooien boomen het betrachten van spoed soms wenschelijk ::an zjjn. Het zou daarom naar de mee ning van de Commissie de voorkeur ver dienen, indien de beslissing over het rooien en verkoopen of op andere wijze vervreemden of vernietigen van boomen, voor zoover B. en W. daartoe niet reeds uit I anderen hoofde bevoegd zijn, in hun han den werd gelegd. Een en ander kan plaats hebben door hen te machtigen tot het doen rooien van alle daarvoor in aanmerking komende boomen en, wat het vervreemden van de boomen betreft, door de bevoegdheid te verleenen de macht, om de gemeente eigendommen te vervreemden, voor zoover het vervreemden van aan de gemeente toebehoorende te rooien of gerooide boo men betreft, uit te oefenen. Daarbij ware te bepalen, dat het College jaarlijks aan den Raad mededeeling moet doen van hetgeen in het afgeloopen jaar op grond van bedoelde machtiging en op dracht is verricht. v HET GEVEN VAN STRAATNAMEN. B. en W. zijn, met de Commissie van Fabricage, van oordeel, dat bij het geven van namen aan nieuwe straten volgens een vast eq, zoo logisch mogelijk stelsel moet worden te werk gegaan. Te dien einde hebben zij den oud-directeur der Gemeentewerken ir. G. L. Driessen en den referendaris ter gemeente-secretarie mr. J. Bool verzocht aan de hand van het uitbreidingsplan een stelsel van straat namen te ontwerpen, in dier voege, dat voor elke geprojecteerde nieuwe wijk wordt vastgesteld, aan welke categorie personen of zaken de namen voor de daarin geiegen straten zullen worden ontleend. Het ter zake uitgebrachte rapport biedt de gewenschte basis voor het geven van namen aan nieuwe straten en B. en W. stellen dan ook voor, dat in den vervolge overeenkomstig de in het rapport neerge legde denkbeelden zal kunnen worden ge handeld. RECLAME. 8917 PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 10 OCTOBER. AARLANDERVEEN. Chr. Geref. Kerk: nam. halfzeven, ds. de Jong van Rijnsburg. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Lokaal van Mandersloostraat: nam. 71/4 uur de heer Schoonderbeek van Lunteren. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): nam. half- acht, ds. Fraanje van Barneveld. OEGSTGEEST. Pauluskerk en H. Morschweg: nam, halfacht, Bijbellezing. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Harderwijk (vac.-wijlen J. J. van Ingen) Jac. Vermaas te Hooge- veen. Aangenomen: Naar Gouderak, T. H. Oostenbrug, cand. te Genemuiden. Bedankt: Voor Arnemuiden, Kamper veen, Reeuwijk en Wilnis T. H. Oosten- brug, cand. te Genemuiden; voor Witmar- sum P. J. van Leeuwen te Oterdum. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Drachtster Compagnie, J. van Dijk, cand. te Zwolle; te Elburg H. Brinkman, cand. te Harmeien. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Rotterdam-Zuid W. Bijle- veld, te Haarlem-centrum en J. Tammln- ga te Harderwijk; te Amersfoort J. v. d. Molen te Rotterdam-centrum en J. Tam- minga te Harderwijk. Bedankt: Voor Bussum-Naarden, J. Tamminga te Harderwijk. GEREF GEMEENTEN. Tweetal: Te Dordrecht J. D. Barth te Borssele en R .Kok te Veenendaal. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen: Te Uithuizen (als hulppred.), J. Gaaikema, prop. te Zuidhorn. DS. H. S. BOUMA. Ds. H. S. Bouma, predikant bij de Gerat, Kerk van Amsterdam-Zuid viert morgen zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd 15 Mei 1884 te Drie- sum, waar zijn vader, ds. L. Bouma, predi kant, was geboren. Hij studeerde aan de Theol. School te Kampen, werd in 1909 al daar candidaat en 10 Oct. van dat jaar door zijn vader in zijn eerste gemeente te Hazerswoude bevestigd. In 1913 nam ds. Bouma een beroep aan naar Hoogeveen. Hier heeft hij 5 jaar gearbeid en zich op verschillend gebied bewogen. Hij was o.m. voorzitter van de afd. Drenthe van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag. In 1918 vertrok de jubi laris naar de Friesche hoofdstad. Tot 1928 heeft ds. Bouma in Leeuwarden gewerkt. Toen nam hij het beroep aan naar zijn tegenwoordige gemeente, waar door het leerproces van dr. J. G. Geelkerken op de Synode van Assen, een scheuring was ont staan; 19 Dec. deed hij aldaar zijn intrede! sprekende over Matth. 13: 52, na 's mor gens te zijn bevestigd door zijn vader. Ds. Bouma is ook secr. van de Vereeniging van predikanten van de Geref. Kerken in Nederland. Vanwege de classis Amsterdam is de jubilaris deputaat voor de hulpbehoe vende kerken en kerkvisitator. Morgenavond zal in de Raphaelpleinkerk in verband met dit jubileum een samen komst met de gemeente worden gehouden. PROF. DR. C. G. V. RIEL. Morgen herdenkt prof. dr. C. G. v. Riel, oud-kath. pastoor van de gemeente van den H. H. Petrus en Paulus te Amsterdam en hoogleeraar in de kerkgeschiedenis aan het Seminarium van de Oud-Kath. kerk te Amersfoort, den dag waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd. De jubilaris studeerde aan het semi narie waaraan hij thans als hoogleeraar is verbonden en aan de theol. faculteit van de universiteit te Bern waar hij 20 April 1922 summa cum laude promoveerde op een proefschrift over: „Beitrag zur Geschichte der Kongregationes De Auxi- lis". Na zijn priesterwijding ving de hoog leeraar zijn loopbaan aan als kapelaan aan de kerk van den H. H. Petrus en Paulus te Amsterdam. Onder zijn leiding verrees de nieuwe kerk voor den bouw van de nieuwe kerk in Amsterdam-Zuid; 1 Aug. 1911 werd hij aangesteld tot pastoor en in 1925 volgde zijn benoeming tot. hoogleeraar. Meerdere geschriften zagen van de hand van prof. v. Riel het licht. Daarnevens noemen we: De moderne theosophie en de Vrije Kath. Kerk; Beel- denvereering; Oude Universiteiten; Waar om wordt de part. wapenindustrie niet af geschaft? en: prof. dr. D. B. Eerdmans over den oorlog. Het jubileum van prof. v. Riel, die ver tegenwoordiger van de Oud-Kath. kerk in de Anglican Council on Foreign Rela tions is, zal worden gevierd met een H. dienst van dankzegging en een vesjier van dankzegging resp. om lO'/i en om 3'/2 uur en een receptie aan de pastorie van 5'/: tot Th uur d. o. v. CHR. BEWAARSCHOOL - ONDERWIJZERESSEN. Jaarlijksche vergadering te Utrecht. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht heeft de Vereeniging van Christelijke Bewaarschoolonderwijze ressen in Nederland, haar dertigste jaar lijksche vergadering gehouden. Ter gele genheid van dit zesde lustrum, had aan den vooravond van de vergadering een' feestelijke samenkomst plaats in de Mar- nix-school aan den Springweg. Tevens was in een der nevenlokalen van het gebouw, een kleine tentoonstelling ingericht. In haar openingswoord kon de presi dente meedeelen, dat het voorbereidend onderwijs steeds meer belangstelling trekt en onmisbaar blijkt te zijn. Uit het jaar verslag bleek, dat het aantal examencan- didaten steeds toeneemt. In het afgeloopen jaar werden meer dan 300 dames geëxa mineerd. Het orgaan van de vereeniging De Christelijke Bewaarschool, blijft een belangrijke plaats in het veieenigingsleven innemen. Het aantal leden bedraagt 600. Een pensioenfonds Martha is opge richt. Herkozen werd als lid van het hoofdbe stuur, mej. C. Kooy uit Den Haag; als ad viseur den heer J. P. Hebly, uit Schiedam. De heer J. Hobma van Utrecht, die de ver eeniging 25 jaar als adviseur diende werd hartelijk toegesproken. In de middagvergadering refereerde de heer C. Zijderveld uit Arnhem over het onderwerp: Een en ander over prof. dr. Decroly. Een zeer drukke bespreking volgde. Besloten werd de volgende ver gadering te Rotterdam te houden. N. R. Crt, AFSCHEID PROF. Mr. Dr. VERRIJN STUART. Gistermiddag heeft prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoogleeraar in de economie het geld-, crediet- en bankwezen en de handelspolitiek aan de Handelshooge- school te Rotterdam, die benoemd is tot hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, zijn afscheidscollege gegeven. Spr. herinnerde daarbij aan zijn in 1922 gehouden inaugureele rede over de waarde van het geld. Hij hield vervolgens een betoog over de waardevastheid van het geld en richtte zich tot het bestuur van de Hcogeschool en dr, Leendertz en zijn medewerkers en de studenten. Vervolgens spraken woorden van af scheid en dank mr. K. P. v. d. Mandele, voorzitter van den raad van beheer en de rector-magnificus, mr. C. W. de Vries, na mens den Senaat. Namens studenten eri oud-studenten bood dr, Offerhaus, voor zitter van de Vereeniging voor studiebe- langen een schilderij aan. Nadat nog de heer Stokhuizen namens de oud-studenten het woord had gevoerd, sprak de schei dende hoogleeraar een woord van dank tot de aanwezigen, o.w. de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever For- tuyn.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9