NATIONALE 1666 ELTAX De strijd in Spanje nog niet geheel beëindigd. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 9 October 1934 BUITENLAND. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiiiiiiiii!iiiiimiiii!::i CORRESPONDENTIE. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Maximum verzorging NATION AAL-TARIEF" me, Opvoedingsrente Telkens laait de opstand weer op. DE BOODSCHAP DEK THEOSOFHIE. ■en pl.i.itseltjk» studieclub opgericht Onder de auspiciën van 't Theosophlsch Genootschap (leider dr G. de Purucker, Point Loma. Cal werd gisteravond ln het gebouw der Mij tot Nu', van t Algemeen een openbare vergadering gehouden, waar de vice-voorzitter van het Genootschap, de heer J. H. Venema uit Den Haag. sprak over „De Boodschap der Theosophie" Na een verwijzing naar den enormen ouderdom der theosophische leeringen, herinnerde de spr. aan de vooral nu ook zoo belangrijke woorden, die H. P. Bla- vatsky richtte tot de Conventie van Theo sofen te Boston in 1891, n.l.: „Weest theo soof, werkt voor de theosophie Theosophie het eerst en theosophie het laatst, want aileen haar practlsche verwezenlijking kan de Westersche wereld redden van dat zelf zuchtige en onbroederlijke gevoel, dat thans ras van ras, de eene natie van de andere scheidt. Theosophie alleen kan haar behoeden voor het totaal verzinken ln dat louter weelderige materialisme, waarin zij tot verval zal geraken, zooals met andere civilisaties is geschied. In uw handen, broeders, is het welzijn van de komende eeuw in pand toevertrouwd; en even groot als daarbij het vertrouwen in u is, even groot is uw verantwoordelijk heid Met groote kracht herhaalde Ka- therine Tingley deze boodschap in haar woorden: „In geen duizenden jaren zijn de tegenstrevende krachten zoo naar voren getreden. Niemand uwer kan onzijdig blij ven; zoo gij denkt het te kunnen en het tracht te zijn. voegt gij in werkelijkheid uw krachten bij die der duisternis en sterkt gij de machten des kwaads. De roep stem is tot ieder uitgegaan en ieder moet kiezen.Dit is uw kans." En zij, die zich op de hoogte gesteld hebben van het werk en de taak van den tegenwoordiger leider van het Theos. Ge nootschap, dr. G. de Purucker, weten, dat zijn boodschap van liefde, mededoogen en samenwerking, welke overal in en buiten de theosophische rijen weerklinkt, drin gender is dan ooit. Zij in het bijzonder, die Waarheid, Licht en Bevrijding zoeken, die hun meaemenschen waarlijk liefhebben, kunnen het belang van deze boodschap onmogelijk uit het oog verliezen. Want de theosophie en de poging om haar leerin gen een levende kracht in het leven te doen zijn, tast steeds het kwaad bij den wortel aan Haar verheven zedeleer, haar krachtig pleidooi voor broederlijkheid op grond van de geestelijke eenheid van het grenzenlooze heelal en van de menschen als deel daarvan onderling, haar opwek king van het goddelijke in den mensch, voeren naar dè bevrijding, waarop de we- ïeld wacht. Meer dan ooit tevoren klinkt thans haar boodschap en zij vraagt wer kers. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen, terwijl na afloop ook voor Leiden een plaatselijke theosophische studie-club werd opgericht. o DE NOODTOESTAND IN HET KAPPERS- BEDRIJF. Adres aan den minister van sociale zaken. Aan ZijneExcellentie den minister van sociale zaken is onderstaand adres ge zonden: De Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap", opgericht 29 November 1880, in vergadering bijeen ln restaurant „De Harmonie", besprekende den noodtoestand in het kappersbedrijf, kennis genomen hebbende van het besluit van Uwe Excel lentie tot wering van buitenlandsehe krachten in de door Uwe Exc. gestelde vakken, betreurende dat daarin door Uwe Excellentie niet is opgenomen het kap persbedrijf, spreekt hierover haar leed wezen uit. Door de schrikbarende toename van het aantal kapperszaken, dat gedreven wordt door landgenooten, welk aantal nog wordt vergroot, door de zich in ons land bevin dende buitenlandsehe kappers, is een con- currentle-strijd ontstaan, welke de vak kennis op den achtergrond dringt en velen in hun bestaan bedreigt. Redenen waarom de Leidsche Kappers club en Leidsche Dames-Kapclub zich tot Uwe Exc. richten met het dringend ver zoek. om alsnog het kappersbedrijf, zoo wel in het dames, als heerenvak, in de lijst van voor vreemdelingen verboden vakken op te nemen. o VERKOOPDAGEN RAPENBURG 10. Zaterdagavond maakten wij in ons Blad melding van de opening van de thee middagen, welke in het wijkgebouw „Re- hoboth" aan het Rapenburg No. 10 wer den gehouden. Thans willen we even melding maken van de zaal. waarin men thee en gebakjes kan nuttigen. De zaal ziet er zeer gezellig uit en is met palmen versierd. Het achterste gedeelte van de zaal is als rustig zitje voor de theedrin kenden ingericht. In het voorste gedeelte heeft men langs de muren en in het mid den tafels geplaatst, waarop prachtige artikelen zijn uitgestald. Van alles vindt men er. Om eenigszins een indruk te geven, noemen we: huishoudelijke artike len, poppen, kleedjes, schilderijen, sche merlampjes en zeer vele fraaie hand werken, te veel om te noemen. Een bezoek aan het gebouw kunnen we aanbevelen. Ook voor attracties is gezorgd. Een sjoel bak, kikker enz. vindt men er. De laatst genoemde heeft bijzonder veel aftrek en zeer veel gelukkige prijswinnaars hebben het wijkgebouw verlaten. Wil men nog profiteeren, dan moet men niet wachten, want heden is de laatste dag dat men er terecht kan. Vóór de sluiting, hedenavond 11 uur, moeten alle artikelen verkocht of ln handen van de gelukkige winnaars zijn. Bij Kon. Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan A. Starre, let terzetter bij de N.V. Boekhandel en Druk kerij voorheen E. J. Brill alhier, die Zater dag jl. zijn gouden jubileum bij genoemd bedrijf herdacht. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland organiseert Donderdag en Vrij dag as een tentoonstelling van zijn werk en twee filmavonden. Wie iets meer wil weten omtrent het veelomvattende werk, dat de bond reeds vele jaren verricht, be- zoeke deze tentoonstelling op den tijd en plaats, zooals in de advertentie-kolommen is aangegeven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Koning Alexander's Fransche reis. Drie torpedobootjagers, twee kruisers, twaalf onderzeebooten en drie torpedo- booten zUn uit Marseille vertrokken om het Joego-Slavische oorlogsschip „Du- brownik" tegemoet te varen en te bege leiden, aan boord waarvan zich koning Alexander van Joego-Slavie bevindt. Watervliegtuigen zullen boven de sche pen cirkelen Koningin Marie van Joego slavië is gistermorgen per trein uit Bel grado vertrokken en zal zich te Marseille weer bij haar gemaal aansluiten. Zij is niet aan boord van de „Dubrownik" ge gaan, omdat de zee te woest was. De Fransche ministers van buitenland sehe zaken en van marine Barthou en Piétri zijn gisteravond uit Parijs naar Marseille vertrokken om boning Alexan der uit naam van president Lebrun te verwelkomen, o BELGIE. Een leger-conflict. De „Indépendance Beige" meldt, dat de minister van defensie Devèze met spoed de commandant van het derde legercorps bil zich heeft ontboden, om navraag te doen naar een rede, die de chef van de Gene rale Staf, Nuyten, heeft gehouden voor de officieren van dit legercorps, na afloop van de manoeuvres. In deze rede zou Nuyten critiek hebben geoefend op Devèze's plannen betreffende de grensverdediging en hij zou speciaal zijn twijfel hebben uitgedrukt over de „snelheid waarmede zekere geallieerde mo gendheden. waarvan de Belgische regee ring afhankelijk is, zouden intervenleeren" ENGELAND. Waarschuwing van Lioyd George. Lloyd George heeft gisteravond 'n gods dienstige bijeenkomst toegesproken, waar in hij o.a. zeide: „De wereld is een oerwoud. De landen sluipen er in rond en grommen tegen elkaar Elk oogenblik kan een verkeerd opgevatte handelwijze of verkeerd begre pen overeenkomst hen weer naar eikaars keel doen springen, ofschoon nu nog niet, daar zij nog niet op krachten zijn ge komen. Mussolini spreekt over de oefening der Italiaansche kinderen in het gebruik van wapenen. Men hoort van nieuw gifgas, dat in Amerika is uitgevonden, een doo- delijke straal in Frankrijk en men ver heugt er zich over. De conferentie te Bristol heeft eenstem mig een motie aangenomen voor verhoo ging der Engelsche bewapening. Men heeft mij verteld, dat in Duitschland piloten voor oorlogsvliegtuigen worden opgeleid. Er is nog net tijd om den oorlog tegen te houden en dat kunnen alleen de Chris telijke kerken doen". OOSTENRIJK. De Reichspost tegen Von Papen. In een fel artikel tegen de activiteit van den Duitschen gezant te Weenen, von Papen, schrijft de Reichspost: Deze gezant heeft zoowel te Coblenz de Saar-demon- stratie als te Neurenberg het partijcongres der nat.-socialisten bijgewoond. Hij heeft zich daardoor gestempeld tot den bondge noot van moordenaars en niet als de ver tegenwoordiger van een bevriende mo gendheid. dien wij meenden te zullen ont vangen. Als v. Papen aan dergelijke poli tieke demonstraties meedoet, dan kan hij niet eischen dat wij hem anders beschou wen dan hij is ,n.l. als een politiek persoon. o TURKIJE. Het Fransch-Turksche incident geregeld. Het Fransch-Turksche vlootincident is, volgens een bericht van Havas, volkomen geregeld tot voldoening van beide landen. De snelle regeling is vooral te danken aan de openhartige bespreking van het geval. Het Incident ls vooral daaraan toe te schrijven, dat de Fransche admiraal van het verbod om de Turksche oorlogshaven van Smyrna aan te loopen, niet tijdig onderricht is kunnen worden. Een gerucht, dat beide Fransche tor pedo-jagers „Guepard" en „Cassard" we gens het incident van Smyrna van een bezoek aan Istanboel zouden hebben afge zien, is volkomen onjuist. RECLAME- 8914 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiil MODERNE MENSEN BELLEN OP De Hoenderloo-collecte, welke onlangs hier ter stede werd gehouden, heeft op gebracht f. 239,32. Het bestuur der stich ting Hoenderloo betuigt zijn hartelijken dank aan de milde gevers, aan de dames en heeren leden van het collecte-comité en aan de dames en heeren collectanten, die zich veel moeite gegeven hebben om genoemd bedrag bijeen te brengen. Bij de politie zijn twee onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. H. B. te L. Stelt u zich in verbinding met het bestuur van den N.B.L.O. RECLAME. 891» Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per jaarƒ258.- Hij overleed op 33-jarlgen leeftijd. Zijn gezin ontvangt 12000 ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingerente van 1200.— per jaar. In totaal betaald; /774a- 1 Totale uitkeering: /32.400.- Hi] was verzekerd volgens het ff ITALIË. Mussolini's reis door Noord-Italië. Mussolini heeft gisteren Novara bezocht, waar hij met groote geestdrift ontvangen is. Hij begaf zich eerst naar het nieuwe kerkhof, waar hij getuige was van het overbrengen van de lijken van de dertien fascisten indertijd in den strijd voor de fascistische overwinning gevallen. In de kerk zegende de bisschop hun stoffelijk overschot, in bijzijn van de moeders der gevallenen. Bij zijn terugkeer in de stad schouwde Mussolini de oud-strijders en de Jonge garden van de partij, waarna hij van het balcon van den Gocciaschouwburg een toe spraak hield, waarin hij opmerkte, dat de marsch van het fascisme van de afgeloo- pen twaalf jaar lang en belangrijk mag zijn geweest, maar de marsch. die men nog in uitzicht heeft, eveneens lang en belang rijk zal zijn. De revolutla m de zwarthemden heeft den droom van dwgroote staats- en krijgs lieden van Piemont verwezenlijkt, n.l. de onwrikbare eenheid van het Italiaansche volk. Zij zal ten allen koste verdedigd wor den en verveelvoudigd in dezen zeer storm- achtigen tijd van de Europeesche geschie denis. De twee drie-eenheden gezag, orde, recht en gelooven, gehoorzamen, strijden vormen het evangelie van de fascistische generaties, die onbuigzaam volhardend moeten zijn Mussolini besloot zijn woorden met een herinnering aan de dertien gesneuvelden, waaraan de bevolking van tevoren hulde had gebracht en beloofde in Novara terug te zullen keeren. Een geweldige ovatie volg de op zijn woorden. Vervolgens opende Mussolini de vakver- eenigingstentoonstelling van provinciale kunst, een museum en een ziekenhuis. Waarna hij zich onder het voortdurend gejuich der menigte naar het regeerings- paleis begaf. Hiermee is Mussolini's reis ln Noord- Italië teneinde. ROEMENIE. Titulescu bij den Koning. De afgetreden minister van Buitenland sehe Zaken, Titulescu, die gistermorgen ln het land is teruggekeerd, ls om 1 uur 's middags te Sinaya aangekomen. Titu lescu heeft den journalisten, die hem met vragen bestormden, geweigerd eenlge in lichting te geven. Het lijdt geen twijfel, dat buitengewoon belangrijke kwesties Titulescu aanleiding hebben gegeven af te treden. Titulescu. zal belangrijke bespre kingen hebben met Jninister-president Ta- tarescu, die om half vijf te Sinaya ls aan gekomen. Tatarescu begaf zich direct naar de villa, waar Titulescu voor zijn verblijf te Sinaya is afgestapt. De beide staats lieden hebben tot half zes geconfereerd. Toen begaf Titulescu zich naar het ko ninklijk paleis, waar hij was ontboden. Deze audiëntie duurde een uur. Intusschen wachtte Tatarescu in de villa op den terugkeer van Titulescu. Ver volgens hebben de beide staatslieden zich nog tot negen uur met elkander onder houden. Titulescu bood Tatarescu een diner aan. Om kwart voor tien werd Tatarescu door den koning ontvangen. Als resultaat der gevoerde besprekingen heeft Tatarescu, toen hij het koninklijk paleis verliet, den journalisten het volgende medegedeeld: Minister-president Tatarescu heeft te genover Titulescu namens de regeering in hartelijke bewoordingen het verzoek her haald de portefeuille van Buitenlandsehe Zaken te willen behouden. Titulescu heeft zijn antwoord voorbehouden tot morgen ochtend. Intusschen zal Titulescu nog eenige besprekingen voeren. Minister-president Tatarescu ls om 11 uur 15 naar Boekarest teruggekeerd. Mor genochtend zal hij opnieuw door den koning te Sinaya worden ontvangen. Men h'-eft goede hoop. dat Titulescu weer zijn krachten zal willen wijden aan de leiding der buitenlandsehe politiek van Roemenië In de kringen van minister-president Ta tarescu wordt verklaard, dat het geens zins in de bedoeling ligt eenige wijziging te brengen in de door Titulescu aange geven buitenlandsch politieke koers. GRIEKENLAND. Naar een crisis? De president der republiek. Zaimis, is er niet in geslaagd het conflict bij te leg gen, dat in verband met de aanneming van de nieuwe kieswet is gerezen tusschen het kabinet Tsaldaris en de oppositie in het parlement, waarachter Venizelos staat. Tsaldaris heeft aangekondigd, dat hij de nieuwe kieswet zal afkondigen, al zijn de noodige parlementaire en constitutio- neele vereischten niet vervuld In den loop van deze week wordt de Kamer ontbonden, nieuwe verkiezingen worden waarschijnlijk 11 Nov, gehouden. 0 Hoewel de regeering Lerroux zich weet te handhaven, is de strijd toch nog niet beëindigd. De offlcieele berichten blijven zeer optimistisch. Waarschijnlijk iets te optimistisch. De opstandelingen hebben gisteravond te Madrid hun actie hervat o.a. bij het Zuiderstation; er zijn 6 personen gedood en tal van menschen gewond in de wijk van de Puerta del Sol De straten waren gisteravond stil en ver laten. Hier en daar klonk echter geweer vuur. Vooral op patrouilles werd geschoten. De ministerraad, welke sedert gister middag onder voorzitterschap van den minister-president bijeen was, was om middernacht ten einde. Bij de besprekingen is naar voren geko men. dat minister-president Lerroux niet voor scherpe maatregelen zal terugschrik ken, wanneer het het behoud van den Spaansehen staat zal betreffen. Hij wil zich noch door de guerilla der socialisten noch door andere lntimldeerende midde len laten afbrengen van den in het belang van het vaderland te volgen weg. Daarom zal de regeering zich ook van daar voorstellen aan het parlement, dat van vandaag af geregeld zal bijeenkomen. Lerroux heeft verklaard vastbesloten te zijn met alle kracht gebruik te maken van alle hem ter beschikking staande middelen om het gezag te handhaven. De opstandelingen te Santa Catalina hebben zich overgegeven na een langdurig bombardement door den kruiser Libertad. Uit Ovledo verluidt, dat de fegeerings- troepen, die waren opgetreden tegen den avond zijn teruggekeerd. Over het resul taat van hun „actie" is nog niets bekend. Te Valencia is een bataljon van het Spaansche vreemdelingenlegioen geland. Het betreft hier een veiligheidsmaatregel, aangezien de stad rustig was. In Asturie is het treinverkeer nog niet hervat; 52 soldaten zijn gedood, toen de opstandelingen een vrachtauto, waarop zij vervoerd werden, in de lucht lieten vliegen. Een 200 agenten zouden in Asturie den eersten dag vermoord zijn. Het Spaansche persbureau Febus, dat in relatie staat met de links-burgerlijke bla den Sol en Voz is verboden wegens de ver spreiding van tendentieuze berichten. Uit Barcelona wordt gemeld, dat ook de anarcho-syndicaiistische arbeidersorgani saties definitief besloten hebben weer aan het werk te gaan. Meer dan 2000 arresta ties zijn verricht. Maandagavond is te Madrid een officier van politie, toen hij zijn woning verliet, doodgeschoten. In het Zuiden des lands en vooral te Malaga was de toestand gisteravond ern stiger. Men kan niet bij benadering zeggen, hoeveel slachtoffers tijdens de ongeregeld heden zijn gevallen. Men schat het aantal dooden op minstens 500, terwijl er wel 2000 personen gewond zijn. De minister van Oorlog kondigde aan, dat de Summiere krijgsraden heden zullen zetelen om de bij den opstand betrokken personen te vonnissen. De meeste proces sen zullen in Barcelona plaats hebben ook eenige in Madrid. Tot nog toe is niemand terechtgesteld. Het is onwaarschijnlijk, dat ook maar één der leiders ter dood zal worden ver oordeeld, want daardoor zouden zij tot martelaars worden gemaakt in de oogen des volks en er zouden nieuwe onlusten uit kunnen voortvloeien. De regeering heeft omvangrijke maat regelen genomen, daar men algemeen aan neemt, dat de opstandelingen ln den nacht op heden tot een nieuwen grooten aanval zouden overgaan. Voor heden is een alge- meene staking der spoorwegarbeiders afge kondigd. voor het geheele land. De regee ring heeft in verband daarmede alle reser visten, die spoorwegarbeider of -ambtenaar van beroep zijn onder de wapenen geroe pen teneainde op deze wijze het spoorweg verkeer in stand te houden. Naar uit Barcelona gemeld wordt, is het den voormaligen premier Azana gelukt te zamen met twee leden der generaliteit en een linksch burgerlijk politicus ln een vliegtuig naar Frankrijk uit te wijken. Nader wordt nog gemeld; In een dorp bij Valencia hebben de op standelingen een kazerne in de lucht laten vliegen, de gezinnen der bewakers ver moord en verscheidene zusters en kinderen gedood in een weeshuis. Het spoorwegverkeer tusschen Madrid en de grens ls hervat, maar de binnenkomst van buitenlandsehe dagbladen is verboden. Te Sevilla werken de anarchisten en socialisten samen. Er ls een staking afge kondigd. De historische Drle-eenheidskerk te Se villa is door stakers ln brandgestoken. De jongste berichten uit Asturlë waren nog zeer pessimistisch. De stakers zouden goed voorzien zijn van wapens en het ls mogelijk, dat zijn ook artillerie tot hun beschikking hebben. Te Malaga is de algemeene staking af gekondigd door socialisten en syndicalisten Ook te Granada is de staking afgekondigd en worden straatgevechten geleverd. De toestand wordt ingewikkelder: de be weging strekt zich thans uit tot verschil lende belangrijke centra in Andaluslë, waar de syndicalisten grooten Invloed heb ben. De revolutionnairen passen de taktieï van den guerilla-oorlog toe. 2090 soldaten zijn in de haven van Tara- gona aangekomen en 2500 soldaten zijn te Glion ontscheept. Een ernstig gevecht is geleverd te Villa nova v Geltra (prov. Barcelona), waar de opstandelingen het stadhuis probeerden ln te nemen. Bij dezen aanval zijn 6 opstan delingen gedood en 9 gewond; in het zelfde plaatsje werd een kerk in brand gestoken, welke volkomen vernield werd. De pastoor werd vermoord. Generaal Batet, de legercommandant te Barcelona, heeft aan de oorlogsschepen op de reede bevel gegeven vier kampementen te bombardeeren, waar de opstandelingen zich hadden teruggetrokken. Twee daar van staan op het oogenblik in brand, ter wijl de opstandelingen er zich nog bevin den. Nadat de oorlogsschepen nieuwe in structies hadden gevraagd, alvorens de twee andere kampementen onder vuur te nemen, werd aan de opstandelingen toege staan de kampen te verlaten, op voor waarde, dat ze zich onmiddellijk zouden overgeven. Overste Antonio Ximenez Arenas is tot president der Catalaansche generaliteit benoemd Medegedeeld wordt, dat de telegrafische verbindingen tusschen Frankrijk en Span je hersteld zijn. VEREENIGDE STATEN. Een rechterlijke beslissing tegen de N.R.A. Rechter Anderson te Memphis, in den staat Tennessee, heeft vonnis gewezen in een geding tegen de N.R.A. Dat vonnis houdt in, dat de National Recovery Admi nistration niet het recht heeft om prijzen vast te stellen. Deze beslissing is van groot belang, kan het althans worden om dat er uit de kringen der industrieelen van alle kanten verzet komt tegen de gevolgen van deze prijszetting van overheidswege. Het zijn thans de hoofdproducenten die in verzet zijn gekomen. Het gaat hier trou wens niet om het verkoopen tegen te hooge prijzen maar om het recht om be schikbare voorraden op te ruimen tegen prijzen, die te laag zijn om de kosten goed te maken. Dat hadden 62 houtproducen ten gedaan en daarvoor hadden zij zich en vevolging op den hals gehaald. Volgens rechter Harold Anderson kan men hen niet daarvoor straffen. JAPAN. De tramstaking in Tokio. Een deel der tramarbeiders heeft de scheidsrechterlijke uitspraak, waarmede de regeering de verkeersstaking ten einde had willen brengen, afgewezen. In den nacht van gisteren op heden hebben sta kende tramarbeiders verschillende tram stations bezet. Hierdoor ontstonden groote verkeersstoringen. De poging de in dustrie-arbeiders tot ondersteuning hun ner beweging over te halen, is mislukt. De politie heeft getracht de tramstations te ontruimen. Hierbij zijn hevige botsingen ontstaan. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2