75s,e Jaargang DINSDAG 9 OCTOBER 1934 No. 22868 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen iwaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cte. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT ij Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week .p.v,1.0.» «i Bulten Lelden, waar agenten gevestigd Btjn, per week 0.18' Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. WINKELSLUITINGSUUR. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, in verband met de Leidsche Winkel week ten aanzien van winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak eet- of drink waren of sigaren e.d. worden verkocht, voor 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18 en 19 Octo ber a.s. tot 10 uur des avonds ontheffing hebben verleend van het voorgeschreven winkelslutingsuur, onder voorwaarde, dat na des n.m. 8 uur geen personeel in de winkels aanwezig is en de verkoop uitslui tend geschiedt door de winkeliers en/of hunne echtgenooten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. AFSCHEID VAN DS. A. DE BONDT. Lelden, 9 October 1934. 8962 GOUDEN DOCTORAAT. A.s. Donderdag zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. H. Prins Visser, thans wo nende te Den Haag, aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. DE WINKELWEEK. Gedurende de Winkelweek zullen op verschillende tijdstippen muzikale rond wandelingen door de stad gehouden wor den. Het Leidsche Politiemuziekgezelschap zal zulks morgenmiddag omstreeks half- vier ter lnleldng van de Winkelweek 1934 doen en daarbij onderstaande route vol gen: Politiebureau, Langebrug, Steenschuur, Gangetje, Botermarkt, Koombrugsteeg, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsesse- kade. Steenstraat, Stationsweg. Stations plein, Steenstraat, Haarlemmerstraat, Don kersteeg, Hoogstraat. Vischmarkt. Koorn- beursbrug, N. Rijn, Hooigracht, Pelikaan straat, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Steenschuur, Langebrug, Politiebureau. 25 JAAR BIJ R.H.W. oe heer A. de Tombe. Heden herdacht A. de Tombe, Leliestraat 25, alhier, meesterknecht der R.H.W. Li- monadefabriek N.V., den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van de firma J. PRiedel, Mineraalwaterfabriek te Leiden, welke firma in 1916 werd op genomen in de R.H.W.-combinatie. De jubilaris, die hedenochtend met zijn echtgenoote in het kantoor der fabriek verscheen, waar het geheeie personeel was verzameld, werd toegesproken door den heer Riedel. Deze stond een oogenblik stil bij de jaren waarin de Tombe zijn dienst betrekking als jongste knecht aanving. Hij herinnerde aan den tijd der mobili satie, toen het scheen, of er van normalen arbeid niets meer terecht kwam. Maar het kwam wel terecht, evenals zoovele moei lijkheden in den loop der jaren werden overwonnen, omdat men de handen ineen wist te slaan. Daartoe waart gij steeds bereid, een beroep op uw medewerking, aldus spr., is in deze 25 jaar nimmer ver geefs gedaan. Het is mij een voorrecht u het vereerenci getuigschrift voor 25-ja- rigen trouwen dienst te mogen uitreiken". Met deze woorden overhandigde de di recteur hem het getuigschrift der Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel benevens een enveloppe met in houd Het fabriekspevsoneel schonk als aan denken een tafel met rookstel er. ook het kantoor- en reizigerspersoneel kwam met geschenken. De iubilans dankte ten aloils allen voor hun daadwerkelijke bewijzen van mede leven op dezen voor hem zoo belangrijken Van de Leidsche Geref. Kerk. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde mej. L. L. Kirclimann (Wasse naar) en de heeren K. A. Wouters (Velp) en J. A. Boorsma tOegstgeest). Ds. A. de Bondt. Gisteravond heeft In de stampvolle Hooigrachtkerk ds. A. de Bondt, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van 's-Gra- venhage-West, afscheid genomen van zijn gemeente alhier met een predikatie over Psalm 89 8 en 9. In zijn voorafspraak wees spr. er op, dat dit afscheid hem moeilijk valt, omdat hij hier in Leiden met opgewektheid heeft kunnen arbeiden, dank zij de prettige manier waarop de ge meente hem steeds is tegemoet getreden. Mijn vrouw en ik, aldus spr., zullen deze Leidsche periode niet vergeten. Spr. hield daarna zijn afscheidspredikatie, waarbij hij tot onderwerp koos: De openbaring Gods in den raad der heiligen. Deze open baring wekt ten eerste creatuurlijke schuchterheid, ten tweede menschelijke verbazing en ten derde kinderlijke oot moed. Bij de uitwerking van deze drie punten wees spr. op de groote tegenstel ling tusschen God en mensch. Als wij met ons werk in de Goddelijke sfeer komen, wordt alles ijl en oppervlakkig. Ook onze waardeering en onze critiek. Verbazing vervult ons echter als wij letten op Gods grootmachtigheid. God heeft ondanks alles Zijn werk voortgezet en groot is mijn verbazing, aldus spr., als ik zie, dat Hij door mijn handen heeft willen werken. Daarom zijn de drie jaren, dat ik in Lei den gewerkt heb, niet vergeefs, maar van beteekenis voor het Konnkrijk Gods. Te weten, dat God zijn dienaren gebruikt als instrumenten naar Zijn welbehagen, Maar Hij zelf blijft. Ik betrouw u toe, aldus spr., aan den God des vredes. Na den middenzang richtte spr. zich achtereenvolgens met een persoonlijk woord van afscheid tot zijn collega's in de bediening, ds. Thomas en ds. Bouw man, tot candidaat Schalenkamp, die zoo lang de vacature zal voortbestaan zijn cathechisaties en wijkwerk zal voortzet ten, tot de ouderlingen en diakenen, tot de leden van Commissie van Beheer en de andere kerkelijke commissies, speciaal ook tot de commissie voor de Stadsevangeli satie. waarvan spr. voorzitter is geweest, tot de deputaten van de classis Leden der Geref. Kerken, tot den heer T. S. Goslin- ga, die het. gemeentebestuur vertegen woordigde, tot zijn catechisanten en oud catechisanten en tenslotte tot de geheeie gemeente. Namens de gemeente werd ds. De Bondt daarna toegesproken door ds. H. Thomas, die er op wees, dat de scheidende leeraar bij zijn intrede als zijn program heeft ontvouwd het ronddragen in de gemeente van den gouden schat van het. Evangelie. Hij heeft dit, ondanks vele tekortkomin gen, gedaan met groote liefde, met groote ijver, met groote ernst. De gemeente zal met dankbaarheid aan zijn werk terug denken. Ds. Jac. Eringa van Oegstgeest voerde het woord namens de classis Leiden der Geref. Kerken en bracht ds. De Bondt dank voor zijn werk in de classis en spe ciaal ook voor zijn persarbeid, waarmede hii de heele classis heeft gediend. De gemeente zong haar scheidenden leeraar toe de zegenbede uit Psalm 121. Na afloop van den dienst was er gele genheid ds. en mevr. De Bondt persoon lijk de hand ten afscheid te drukken, waarvan door zeer velen werd gebruik ge maakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap vpn der Rsyden's Meel- en Graanhandel, Oude Rijn 38, Leiden. Procuratie verleend aan: t. Boter, Leiden (Beperkenco bepa lingen i Opheffing: fa. Raasveldt, Aalmarkt 4, Leiden. Winkelier in kruidenierswaren en comestibles. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Een nienw kantoor. In den foyer van hotel „Den Burcht" heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken zijn herfstvergadering gehou den. Als de voorzitter, de heer J. Zitman, de v\rgadering heeft geopend verklaard, worden de notulen van de vorige ledenver- gadring door den secretaris, den heer P. T. de Jong samengesteld, ongewijzigd goed gekeurd. De voorzitter herinnert er aan. dat in een vroeger gehouden ledenvergadering is besproken, dat de ruimte in het tegen woordig kantoorgebouw niet meer voldoet aan de eischen, die het tegenwoordig ver- eenigingsieven vraagt. Doordat meerdere vraagstukken op het huizengebled de aan dacht van het bestuur vragen en vele be sprekingen en vergaderingen gehouden moeten worden, is er een gebrek aan ruimte gekomen. Het vergaderen van de verschillende commissies vraagt uitbrei ding van de vergadergelegenheid Het ar chief vraagt ruimere** rgine en het kan toor, waar de administratie -is gevestigd is te onvrij en te bekrompen-geworden, waar door de beambten in hun werkzaamheden worden belemmerd. Het best.uur heeft het daarom noodig geacht uit zijn midden een commissie samen te stellen, die het huis- vestingvraagstuk voor den Bond nauw keurig zou nagaan. Deze commissie, be staande uit de heeren H. D van Weizen, J. van der Steen, H van Leeuwen, J de Lange en N. A. van Zijp, hebben dit vraag stuk voor den Bond van verschillende zij den bekeken. De commissie heeft, nagegaan of het tegenwoordig bondsgebouw door verbouwing meer doelmatig gemaakt zou kunnen worden en toen bleek, dat zulks niet het geval was, verschillende panden, welke hiervoor in aanmerking kwamen, bezichtigd. Ten slotte is de commissie tot de conclusie gpkomen, dat. de perceelen Oudevest 11a en b het meest geschikt zijn om na aankoop door verbouwing tot bondskantoor en conciërgewoning te wor den ingericht. Het niet benoodigde boven huis, aldus werd geadviseerd, kan worden verhuurd. Om de vergadering volledig in te lichten over deze huisvestingsplannen heeft het bestuur een vcrbouwingsnlan door den heer A. van der Heijden, archi tect alhier doen ontwerpen en een begroo ting van de kosten laten samenstellen Door verschillende leden werden be zwaren van technischen aaard tegen deze bestuursplannen ingebracht, waarbij de indeeling van het gebouw, geen algemeene biival vond Een ander lid liet een waar schuwende stem hooren. omdat hij de be grooting somber van samenstelling vond. Hij waarschuwde om den Bond niet op te grooten voet te doen gaan leven. De voor zitter van de huisvestings-commissie. de heer H. D. van Weizen besprak in een breed opgezet betoog de geopperde be zwaren en toonde uit cijfermateriaal den grooten bloei aan van den Bond in de laatste jaren. De Bond. die 1 Mei a.s. zijn veertig-jarig bestaan'hoopt te herdenken, groeit immer en de werkzaamheden, die aandacht van het bestuur en de commis sies vragen, gaan in steeds stijgende lijn. Dit werk te remmen, zou voor den Bond, die voor de huiseigenaren onontbeerlijk is gebleken, fnuikend worden. Met het voor stel tot verandering van huisvesting van den Bond, staat en valt z. i. de Bond. De leden, die de vragen gesteld hadden, bleken voor een groot gedeelte bevredigd door dit antwoord en nagenoeg van alle zijden werd groot vertrouwen in het be leid van het bestuur uitgesproken. Het bestuurs-voorstel tot aankoop van de genoemde perceelen, de verkoop of ver huring van het tegenwoordig bondsgebouw en het aangaan van de hiertoe benoodigde leeningen, werd, nadat het bestuur had verklaard, dat de financiering geregeld is, met 33 stemmen voor ,8 tegen en 1 blanco, aangenomen. Met algemeene stemmen werd daarna aan den voorzitter en den secretaris of hun plaatsvervangers machtiging verleend om de genomen besluiten uit te voeren. De begrooting voor 1935 werd. nadat de penningmeester, de heer J. van der Steen, deze had toegelicht, met algemeene stem men goedgekeurd. Tot kasnazieners voor 1935 werden de heeren B. J. Huurman Jr., J. v. Iterson en J. C. J. Witmans benoemd. Tijdens de rondvraag kwam het aan staande veertig jarig bestaan van den Bond ter sprake en werd door de aanwe zige leden spontaan een commissie be noemd, bestaande uit de heeren mr. H. R. Goudsmit, B J. Huurman Jr., Jac. Keij en A. L. de Neijs, die de belangstelling van de leden, voor deze mijlpaal in den Bond, zal opwekken. Nadat de voorzitter nog had medege- Nederlandsche Eond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers op Woens dag 14 Novmber a.s. te Amsterdam zal worden gehouden en dat de leden zich voor deelname hieraan tot 7 November ten bondskantore kunnen aanmelden, alsmede dat in November een groote propaganda- vergadering in het Nutsgebouw zal worden gehouden, waarop bekende voormannen van de huiseigenaren-organisatie over onderwerpen, gewijd aan de verhuurbe- langen van deze tijden, het woord zullen voeren, sloot hij de aangenaam verloopen vergadering. o INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Lezing van Dr. P. H. van der Hoog. In een der zalen van het Volksgebouw hield gisteravond onze stadgenoot, de heer dr. P. H. v. d. Hoog, voor bovenge noemde vereeniging een lezing, getiteld „Sexueele revolutie". Spr. ving zijn rede aan, met de illusie weg te nemen, dat hij op het gebied van het sexueele leven iets nieuws zou verkondigen, omdat in dit ver band 't woord „revolutie" genoemd wordt. Ook in de grijze oudheid had men met dezelfde moeilijkheden op het gebied van het sexueele leven te kampen als heden ten dage. Wel zijn hier en daar enkele tippen van den sluier opgelicht, doch op velerlei gebied wandelen wij nog altijd in het duister. Een der vele raadselen is b.v. de hou ding, die zoowel in het gezin als in de maatschappij aangenomen wordt tegen over het geslachtsleven. Vooral voor de Jeugd is dit van groote beteekenis, het geen spr. nader uiteenzet. Vervolgens komt spr. op het vraagstuk der voortplanting. Wanneer men op een mooien zomerdag in de vrije natuur rond wandelt en men vol bewondering is voor het sehoone schouwspel, dat de natuur biedt, dan krijgt men wel eens den in druk, dat alles ten behoeve van de leven de wezens op de meest harmonische en vreedzame wijze geregeld is. Dit is echter niet geheel juist. Wanneer men slechts 'n blik slaat ach ter de coulissen, dan komt men al spoe dig tot de slotsom, dat alles, wat leeft, zich staande houdt ten koste van andere levende wezens. Zoowel bij planten als bij dieren is er een groote ontevredenheid tusschen het aantal geboorten of kiemen en het aantal levende wezens, dat toen slotte in leven blijft. De meeste planten brengen ontzettend groote hoeveelheden zaad voort, ook de visschen en insecten zijn buitengewoon vruchtbaar. Het re cord staat op naam van de steur, die in een enkel jaar 10 millioen afstammelingen kan voortbrengen. Alhoewel ver beneden dit getal is toch de vruchtbaarheid van sommige zoogdie ren toch nog respectabel, waarvan spr. ter illustratie tal van voorbeelden opsomt. Door verschillende oorzaken wordt de ver- menigvuldigng der levende wezens echter getemperd. Aangezien het tekort aan bestaansmid delen de voornaamste hinderpaal is voor de onbegrensde toename der soorten, mag men besluiten, dat de overvloed der na tuur maar zeer betrekkelijk is en dat in derdaad de strijd om het bestaan de on- meedoogende wet voorschrijft. Dat de mensch geworden is, wat hij is, danken wij aan het feit, dat onze voorvaderen beter waren toegerust voor den strijd te gen de krachten, die hun bestaan be laagden. Wat de voeding betreft, is de mensch wel bijzonder begunstigd, daar hij omni voor (alles-eter) is. Hij voedt zich met vruchten als de aap, met wortels als de knaagdieren, met rauw vleesch als de leeuw, met visschen als de pelikaan. Alles, wat maar even eetbaar is, is geschikt om zijn honger te stillen. Doch ondanks dit alles, kon echter de natuur niet alles blij ven leveren, wat voor een onbegrensden aanwas van het menschdom noodig is. Indien verschillende invloeden niet cor rigeerend optraden, dan zouden de af stammelingen van Adam en Eva reeds in de achtste eeuw een getal bereikt hebben, gelijk aan de wereldbevolking van 1913, dus bijna twee milliard. Reeds 1200 jaar na de schepping zouden de menschen zoodanig opeengedrongen moeten hebben geleefd, dat zij geen vierkanten meter grond te hunner beschikking gehad zou den hebben, tenzij reusachtige flatgebou wen tot hun beschikking geweest zouden zijn. Vrees voor overbevolking behoeft men dus nog niet te koesteren Spr. behandelt dan de verschillende methoden van ge boortebeperking, welk probleem tegen woordig in het brandpunt van de belang stelling staat. Merkwaardig is, dat de me dische wereld betrekkelijk weinig aan dacht aan dit vraagstuk heeft geschon ken. Het probleem van de geboortebeperking is ook weer niet nieuw, reeds 3400 jaar geleden hielden de Egyptenaren zich er mee bezig. Er kunnen zich volgens spr, medische gronden voordoen om zwangerschap te voorkomen, doch ook redenen van socialen of economischen aard zijn denkbaar. In Duitschland zijn stroomingen om in de laatstgenoemde richting te gaan. De geneeskunde heeft reeds een be langrijken weg afgelegd, die leidt naar de oplossing van vraagstukken op het gebied van de bestrijding van infectie en pijn in verloskunde en chirurgie. Ook het binnen de perken houden van besmettelijke ziekten heeft zij met succes nagestreefd. Een belangrijke taak wacht haar thans: de geboorteregeling, welke noodig is ge worden om het leven, de gezondheid en het levensgeluk van het menschdom te beschermen. Zij zal deze taak volbrengen op een even eervolle wijze als de reeds genoemde, ondanks verdachtmaking en wantrouwen, aldus spr. in zijn slotwoord. Op het gesprokene volgde nog een in teressante gedachtenwlsseling en daarna sloot de voorzitter met een woord van dank aan den inleider de bijeenkomst, welke uitstekend bezocht was. BINNENLAND. Geslaagde 8-October-vierlng te Alkmaar (Binnenland, 3e Blad.) Doodelijk auto-ongeluk te Buinen. (Gemengd, 3e Blad.) BUITENLAND. De rust in Spanje nog niet geheel her steld, doch de regeering wint zienderoogen terrein. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) Een waarschuwing van Lloyd George. (Buitenland, le Blad.) Titulescu onderhandelt in Roemenië over de portefeuille van buiten), zaken. (Buitenland, le Blad.) NED. CHR. REIS VER., AFD. LEIDEN. De eerste winterbijeenkomst. Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging, in de slechts matig bezette zaal van „Oud Hortuszicht", haar eerste ledenvergadering in dit seizoen, gehouden. Om kwart over acht opende de voorzitter der afd., de heer Joh. Vooys, de bijeenkomst met gebed en richtte een har telijk woord van welkom tot de aanwezigen die niettegenstaande het vele dat hun aan dacht vraagt, aan den oproep hadden ge hoor gegeven. Vervolgens wees spr. erop, dat het jaargetijde voor vergaderingen en gezellige avonden wederom was aangebro ken en spoorde de leden aan deze trouw te bezoeken, hetgeen een stimulans voor het bestuur zal zijn tot steeds grooter activiteit. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering werden de voorstellen voor de Algemeene Vergadering in behandeling genomen. Hiervoor was slechts één schrijven in gekomen n.l. een voorstel tot het instellen van een ophaaldienst, teneinde het bijeen brengen der reissom voor de leden te ver gemakkelijken. Daar het bestuur dit voor stel niet kon steunen, mede door de kosten die hieraan verbonden zijn, terwijl er een ophaaldienst der Spaarbank bestaat, werd dit voorstel, na breedvoerige discussies, door den voorsteller tot een volgend Jaar aangehouden. Met de rondvraag was het offioieele ge deelte afgeloopen. Na de pauze werden reisfoto's geprojecteerd, welke vele en aan gename herinneringen opriepen. Met een opwekking om de in 't laatst dezer maand te houden vergadering bij te wonen, werd deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. TONEELAVOND „RHODÉ". Ten bate van „Voordorp". Dat het Kinderhuis „Voordorp" te Lei derdorp vele vrienden en belangstellenden telt, bleek gisteravond opnieuw in de Stadszaal. waar de Vereeniging tot Steun van Voordorp „Rhodé" een tooneel-avona ten bate van dit Kinderhuis had georga niseerd. De zaal was, op een enkele plaats na, geheel bezet. Reeds geruimen tijd voor den aanvang liet de Chr. Harmonie Vereeniging, die eveneens den geheelen avond medewerking verleende, zich zeer verdienstelijk hooren. Ds. D. Kuilman, Herv. predikant alhier en voorzitter van „Voordorp" heette allen hartelijk welkom om voorts de Vereen. „Rhodé", de Chr. Hist. Jongerengroep, die dezen avond een tooneeistuk zou opvoe ren en de Chr. Harmonie Vereeniging te danken voor het door hen genomen ini tiatief. Met groote dankbaarheid memo reerde spr. voorts hoe voor vijf en twintig jaar de diaconie der Ned. Herv. Gem. den moed heeft gehad en de taak op zich heeft genomne om door middel van ..Voor dorp", van verscheurde jonge levens nog iets harmonisch te maken. Tenslotte stel de spr. duidelijk in het licht, dat „Voor dorp" sterke financleele steun noodig heeft en onmogelijk bulten de particuliere liefdadigheid van velen, haar zegenrijk en mboi werk ton voortzetten. Na dit openingswoord werd door de tooneelafdeeling der Chr. Hist. Jongeren groep het eerste bedrijf van het blijspel „Millionair tegen wil en dank", dat dezen avond voor de derde maal ten tooneele verscheen, opgevoerd. In de pauze werden loten verkocht, eveneens ten bate van „Voordorp", waarna nog twee bedrijven van het tooneeistuk werden opgevoerd. Dit stuk. dat tintelt van humor en waar in de rol van millionair gespeeld werd door den heer De Hoog. die wel wat te veel declameerde, werd vlot gespeeld. Een speciale vermelding mor hun uitstekend spel komt zeker toe aan de dames v. Breda en Verbiest en de heeren De Jager en Trijselaar. De spelleiding was in goede handen van den heer D Hendriks. 't Was een gezellige avond met een mooi doel! Aan het einde van den avond sprak ds. Kuilman een kort dankwoord en war den de medespelende dames bloemen aan geboden. Vermelden wij tenslotte dat het tooneel- meubilair belangeloos door de firma Loeb was afgestaan.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1