LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag S October 1934 BUITENLAND. KUNST EN LETTEREN. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Opstand in Spanje Rede van Mussolini Stelt de Duitsche Rijksweer eischen In Spanje blijft de regeering Lerroux meester van den toestand, daar de gewa pende macht der regeering trouw blijft. Uiterst links heeft een gevaarlijke troef uitgespeeld en heeft verloren Ongetwij feld tot eigen nadeel! Het verloop van za ken is toch van zoodanigen aard dat de rechtsche partijen er zijde bij zullen spin nen en zoo tevens de monarchisten. Catalonie heeft een poging gedaan om zich uit te roepen tot een onafhankelijke republiek, doch deze poging is jammerlijk mislukt. In de kiem is het Catalaansche separatisme gesmoord. Dit succes zal de regeering Lerroux ten zeerste ten goede komen! Voor bijzonderheden zie men het 3e Blad. Mussolini heeft te Milaan een groote rede gehouden over de binnenlandsche en buitenlandsche politiek. Hij heeft, trots kernachtige uitspraken men zie het 3e Blad toch de deur opengelaten voor onderhandelingen met die landen, waar mede momenteel de verhoudingen niet al te best zijn, zooals vooral Zuid-Slavië. De Duce heeft den Hongaarschen minister president. Goemboes. een telegram gezon den. waarin hij verklaart, dat hij in zijn redevoering aan Hongarije heeft gedacht en toespeling op dat land heeft gemaakt. Minister-president Goemboes heeft aan Mussolini een danktelegram gezonden. Bathou's komst naar Rome zou thans op 3 Nov. zijn bepaald. Barthou zal dan op 4 November aan wezig zijn bij de herdenkingsplechtigheden van den Italiaanschen wapenstilstand, hetgeen den eersten dag van zijn verblijf in de Italiaansche hoofdstad een broeder lijk karakter zou geven". OOSTENRIJK. Spionnage. De spionnage-affaire van den hoogge- plaatsten Weenschen politiebeambte Sonn- leithner schijnt ernstiger te zijn dan uit de eerste berichten viel op te maken. Naar namelijk uit volstrekt betrouwbare bron wordt medegedeeld, moet Sonnleithner I tijdens de jongste zitting van den Volken- I bond. den officieelen codesleutel der Oos- i tenryksche regeering aan Berlijn verkocht hebben, zoodat men daar steeds snel op de hoogte was van den inhoud der telegram men welke tusschen Genève en Weenen werden gewisseld, toen Schuschnigg er was om met de mogendheden te beraad slagen over den Oostenrijkschen toestand. Een zeer sensationeel bericht bracht de „Echo de Paris", dat overigens door het Ilnksche blad L'Oeuvre" wordt bevestigd, omtrent bepaalde eischen welke de rijks- weer aan de Duitsche regeering heeft ge steld. Beide bladen vernemen uit „serieuse bron", dat de opperste leiding van de rijksweer met aandrang heeft verzocht, dat de regeering-Hitler „officieel de mili taire clausules van het verdrag van Ver sailles zal verwerpen." De „Echo de Paris" meldt hieromtrent nog meer in het bijzonder, dat generaal von Blomberg den eersten October had vastgesteld als den uitersten datum waar op deze „opzegging" moest plaats hebben. Von Neurath zou dit echter geweigerd hebben. DUITSCHLAND. Een nationale R.K. Kerk. Hamsteren. Er is. met zetel te Essen, een beweging gesticht voor de oprichting van een natio nale R.-K. kerk, welke onafhankelijk van Rome zal zijn, en waarvan de zetel te Essen zal zijn gevestigd. De beweging zoekt klaarblijkelijk aan sluiting bij de Oud-Katholieke kerk van Duitschland, welke zich na het Vaticaan- sche concilie van Rome heeft afgescheiden. Ook de nieuwe beweging wil de katho lieke liturgie handhaven, den dienst echter in de Duitsche taal laten houden. In verband met de vrees voor een moei lijken winter en gebrek aan Invoer van het buitenland, begint men in Duitschland reeds levensmiddelen en kleeren te ham steren. aldus wordt medegedeeld in het jongste weekrapport van het Statistische Bureau. Het ongewoon sterk toegenomen verkoo- pen van kleedingstukken en textielgoede- ren, heeft vooral de aandacht getrokken. Het blijkt dat aankoopen, die anders in het midden van den winter gedaan worden, nu reeds zijn geschied. Uit de overzichten der spaarbanken blijkt dat men voor deze aan koopen geld van de banken heeft gehaald. Ondanks de offlcieele verklaringen in Duitschland. dat er geen sprake is van voedselgebrek, ook zonder invoer van het buitenland, hebben talrijke personen beslo ten geen risico te loopen. Fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen maken zeer goede zaken. o FRANKRIJK. Verkiezingsuitslag der Generale Raden. De samenwerking van socialisten en communisten. Door de verkiezingen van gisteren voor de Generale Raden is weinig verandering gekomen in de verhouding der partijen. Van de 1518 zetels zijn 1500 uitslagen bekend: daarvan werden 1192 gekozen en moeten 308 herstemmingen plaats heb ben. De Conservatieven verliezen vijf zetels, de Republikeinen van de groep Marin winnen er negen. De Volkspartij wint vijf zetels, terwijl de onafhankelijk radicalen er zeven verliezen De Radicaal-Socialisten winnen een zetel, de Fransche Socialisten eveneens een, ter wijl SFIO vijf en de Communisten een zetel verliezen. De ministers Sarraut, Flandin, Marquet, en Marin welke herkiesbaar waren, zijn heraozen, evenals Poincaré, Pierre Cot, Mandel en Del'oos. Het blijkt, trouwens dat geen enkele vooraanstaande persoonlijkheid bij de ver kiezingen werd verslagen. Nadat de beraadslagingen van het vak verbond CGT in den nacht op Zondag waren beëindigd met een uitspraak ten gunste van een aaneensluiting der sociaal democratische met de communistische vakvereenlgingen heeft gisterochtend de raad d£j communistische vakvereenlgin gen b^ adgeslaagd over de kwestie der aansluiting en zich accoord verklaard met de voorstellen der sociaal democratische vereenlglngen. Principieel schijnt de overeenstemming dus te zijn bereikt. HONGARIJE. Bezoek van Duitsch minister. De Duitsche rijksminister Rust. die on derwijs, kunsten en wetenschappen onder zijn beheer heeft, is te Boedapest aange komen. Dit is het eerste bezoek van een Duitsch minister onder het nieuwe Duitsche regime aan Hongarije Rust zal zoowel door minis ter-president Gömbös als door den Rijks bestierder, Horthy, worden ontvangen. BULGARIJE. Tal van communisten gearresteerd. Er is een wijdvertakte communistische samenzwering ontdekt, welke over geheel Bulgarije en Macedonië werkte. Zaterdag en Zondag zijn te Haskowo 98 en in de Macedonische stad Sweti Wratsch meer dan 20 communisten gearresteerd. Te Sofia is een geheime drukkerij der communisten ontdekt. TURKIJE. Vlootincident bij Smyrna. Bij gelegenheid van een bezoek van Fransche oorlogsschepen aan de Turksche wateren heeft zich een ernstig incident voorgedaan Reeds sedert eenlge dagen was bekend, dat twee der modernste en grootste Fransche torpedojagers „Gue- pard" en „Cassard", een officieel bezoek aan Istanboel wilden brengen. Beide schepen wilden echter eerst de haven van Smyrna binnenloopen. Deze haven behoort evenwel tot de door de Turksche regeering officieel tot oorlogs haven verklaarde steden. Het is vreemde lingen nadrukkelijk verboden deze plaat sen te naderen. De beide Fransche oor logsbodems. aldus wordt gezegd, zouden niettemin hebben geprobeerd de haven binnen te loopen. Het bezoek zou evenwel verhinderd zijn door verscheidene schoten welke door de Turksche landbatterlj zijn gelost. Van Fransche zijde zouden deze schoten zijn beantwoord. Naar vernomen wordt wenscht de Turk sche regeering, ofschoon zij protesteert tegen de schending der territoriale wate ren door de Fransche oorlogsschepen in de verboden zone van Smyrna, het inci dent op vriendschappelijke wijze te re gelen. RUSLAND. Arrestatie van ambtenaren Het kiesrecht. Dertig collectieve landbouwbedrijven en tal van staatsgoederen hebben geweigerd gehoor te geven aan den oproep van den staat tarwe te leveren en zij hebben zich evenmin gehouden aan den gestelden ter mijn waarbinnen de tarwe moest worden geleverd. In Novo Sibirsk is een commissie be noemd, welke tot taak heeft tegen de col lectieve bedrijven op te treden. Tal van partij functionnarissen en leiders van collectieven zijn van hun functies onthe ven en gearresteerd. Aan het agentschap der partij-organi satie in het Alma Ata-gebied opgedra gen den chef dezer organisatie, zoomede den secretaris dezer partijorganisatie te arresteeren. De chef der partijorganisatie wordt er van beschuldigd bevel te hebben gegeven geen tarwe af te leveren aan den staat, omdat de bevolking zelf het graan zou noodig hebben. Bovendien zijn eenlge personen gearres teerd, die er niet voor gezorgd hebben, dat de oogst tijdig werd binnengehaald. In het geheel zijn 23 ambtenaren gearresteerd. Haar is vastgesteld, zullen buitenlan ders, wonende in de Russische sovjet-re publiek, gemachtigd worden aan de aan staande verkiezingen deel te nemen op voorwaarde, dat zij „loyaal staan tegen over de sovjets". Andere personen, die mogen kiezen, zijn: 1. Burgers, ongeacht hun geslacht, godsdienst, ras of nationaliteit, met of zonder vaste woonplaats, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en door pro ductieven arbeid aan den kost komen 2 Actieve leden van het roode leger en de roode vloot. 3 In Rusland wonende buitenlandsche arbeiders. 4. Boeren, die zonder knecht werken. 5. Buitenlandsche ingenieurs en tech nici in Rusland verblijf houdend en loyaal- gezind. Onder degenen, die niet mogen kiezen komen voor: 1. Personen, die gebruik maken van ge huurde arbeidskrachten om geld te ver dienen. 2. Personen, die leven van een inko men, dat niet door arbeid verkregen is. 3. Personen, die uit hoofde van hun stand, beroep of afkomst niet mogen kie zen, zooals vroegere tsaristische officieren, wit-Russen, vroegere polltie-beambten, priesters en koelakken. GRIEKENLAND. Naar een crisis? De president der republiek Zaimis, schijnt de collectieve ontslagaanvrage van het kabinet ln zijn bezit te hebben. Hij wenscht echter, vóórdat hij een be slissing neemt een laatste poging te doen om de oppositie te verzoenen met het ka binet. Zaterdag heeft Zaimis den gewezen minister-president Michalakopoelos bij zich ontvangen na een bespreking met den minister van Buitenlandsche zaken Maxi- mos. De onderhandelingen zullen nog wel twee of drie dagen duren. NOORWEGEN. Scheepvaartconferentie te Oslo. Volgens de bladen zal op 10 dezer te Oslo een conferentie worden gehouden van ver tegenwoordigers van de regeeringen en de reedersorganisataes in Denemarken, Neder land, Noorwegen en Zweden, ter voorberei ding van de internationale conferentie, die nog dit jaar te Londen gehouden zou wor den. Op de agenda staat oa.: bespreking van het sloopen en opleggen van schepen en van andere maatregelen ter verbetering v^n den toestand in de scheepvaart. VEREENIGDE STATEN. Een zeeliedenstaking. Op een massa-bijeenkomst van het vakverbond van zeelieden werd besloten een staking uit te roepen van het perso neel van alle Amerikaansche schepen wel ke uit Noord-Atlantische en Golf-havens vertrekken. De oorzaak van de staking is te zoeken in loonkwestie, arbeidsvoorwaarden, vrij heid van organisatie en de eisch om de bemanning van de schepen met 1/3 te ver meerderen. Hedenmorgen gaat de staking in. POLEN. De Poolsch-Duitsche overeenkomst geteekend. Zaterdag is de Poolsch-Duitsche econo mische overeenkomst geteekend. De over eenkomst is gebaseerd op het principe der contingenteering en compensatie en beoogt den ruilhandel tusschen beide landen te bevorderen. CHINA. De strijd tegen de rooden. Italië. Duitschland en Japan zullen de gezantschappen verheffen tot ambassade. Maarschalk Tsjang kai Sjek is te Han- kau aangekomen om zelf de actie te lelden tegen de communistische troepen, die de stad Tsjoeng bedreigen. Sterke troepen- afdeelingen worden samengetrokken en ook 2 vliegtuigeskaders worden verwacht. JAPAN. De legeruitgaven. De Japansche minister van financiën verlangt een vermindering van 47% op de begrooting van het ministerie van oorlog. De militaire deskundigen zijn evenwel van oordeel, dat de hooge begrooting ge rechtvaardigd wordt door de komende crisisjaren, Vooral verlangen zij een ver sterking van de luchtvloot. De definitieve besprekingen zullen deze week plaats hebben. ISAAC ISRAELS OVERLEDEN. Gisterochtend is in zijn woning aan de Koninginnegracht te Den Haag overleden de bekende kunstschilder Isaac Israels. De heer Israëls had eenige dagen geleden op de Princessegracht aldaar een aanrij ding met een auto gehad, doch was oogen- schijnlijk niet ernstig gewond. Hij kon gewoon naar zijn huis gaan Gisterochtend is hij echter aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Isaac Israëls, werd den 3en Februari 1865 te Amsterdam geboren als zoon van den beroemden Jozef Israëls. In 1870 ging de familie naar Den Haag, waar de jonge Isaac leerling werd van de Haagsche Academie. Hij begon, met militaire onder werpen ('81'82), en ging ln '85 naar Amsterdam, waar hij relaties aanknoopte met de kopstukken van de Amsterdamsche school, evenals met de leiders van de Tachtiger Beweging. Van Deyssel, die in zijn Rembrandtbundel herinneringen aan die jaren weergeeft, vertelt daarin van zijn vriendschappelijke betrekkingen met de bekendste jonge schilders van die dagen en neemt daarbij ook Isaac Israëls. Later werkte Israëls in Parijs (1908), Lon den, Zwitserland en Indië. Hij schilderde in Parijs vooral stadsstukken met figu ren, voornamelijk als typisch „impres sionist" om het licht Ook modemaga- zUnen, circusfiguren, atelierscènes, waar bij de beweging en het gebaar belangrijke elementen waren; later ook helle strand gezichten. Daarop legde hij zich toe op het schilderen van portretten, zoo oa. van Utrecht's vroegeren burgemeester, den heer Fockema Andreae e.a. Nog slechts enkele weken geleden vol tooide hij in opdracht van de betrokken Huldigingscommissie het portret van Lode- wijk van Deyssel, den ouden literairen vriend uit de „revolutionnaire" periode. Misschien is zijn werk naar buiten ook buiten den beperkten kring van kunst liefhebbers het meest bekend geworden door hetgeen hij maakte naar aanleiding van zijn Indische reis. Zooals hij de in- landsche gestalten gaf ln het warme licht tusschen de tropische vegetatie, was het nog zelden of nimmer gebeurd. En de schilders die na hem naar den Archipel trokken om het landschap en de bevol king te schilderen en te tecker.en. hebben wel menigmaal zijn visie gevolgd, maar haar zelden of nooit geëvenaard laat staan overtroffen. DE TOESTAND IN SPANJE. DE REGEERING BLIJFT MEESTER. BARCELONA, 8 Oct. (Reuter). Thans wordt gemeld, dat Azana de Fransche grens is gepasseerd, teneinde een arresta tie te vermijden. Tegen het vallen van den nacht werd het schieten te Barcelona weer heviger, terwijl reeds gedurende den dag de artil lerie te hulp was geroepen. Door het artillerievuur Is brand ont staan in de katoenpakhuizen. Omstreeks vijf uur in den middag ont stond een geregelde veldslag welke twee uur duurde. De leden van de Iberische Anarchisti sche Federatie verklaren dat zij zich nooit over zullen geven. Vanaf gisteravond 19 uur tot hedenoch tend 7 uur was alle verkeer op straat ver boden, ook mochten de bewoners niet op hun balkons verschijnen. Het spoorwegverkeer is stilgelegd. In de haven liggen drie oorlogsschepen, die steeds door hun zoeklichten over de stad laten spelen. De opperbevelhebber van de regeerings- troepen te Barcelona generaal Batet. ver klaarde, dat gebruik zal worden eemaakt van strijdgassen, als de opstandelingen zich niet overgeven. Naar verluidt zijn de regeerlngstroepen te Barcelona vrijwel uitgeput, zoodat ver- sterking dringend noodig is. Als zoodanig wordt een bataillon infan- terie een compagnie van het vreemdelin genlegioen en een escadrille vliegtuigen verwacht, terwijl bovendien nog oorlogs schepen in aantocht zijn. MADRID, 8 Oct. (Reuter) Gister avond werden eenige schoten gelost op de woning van Lerroux, zonder evenwel iemand te t*ffen. Men schat, dat bij de onlusten ln geheel Spanje 300 personen zijn gedood en 700 gewond. Gisteravond trachtte te Madrid een groep opstandelingen het Noorder-station te bestormen, doch zij werden door de po litie teruggeslagen. Op de boulevards had den verscheidene vuurgevechten plaats tusschen politie en opstandelingen, waar bij talrijke gewonden vielen. Te Lienares en La Carolina zijn eveneens talrijke doo- den en gewonden gevallen. Te Alicante is de socialistische Cortes- afgevaardigde Luis Romero gearresteerd. Bij de gevechten te Ledrida zijn zes bur gers gedood en drie soldaten en 12 burgers gewond. Omtrent de gevechten in Madrid gisteravond wordt thans gemeld, dat we derom enkele tientallen dooden zijn ge vallen. In de provincie Albaoete zijn zes personen gedood en 25 gewond, de leider van de opstandelingen heeft zelfmoord ge pleegd. De regeering heeft den civielen gouverneur, Blanco, van zijn functie ont heven. Uit Gyon wordt gemeld, dat de opstan delingen zich met wapenen en munitie terug hebben getrokken op den berg Sancta Catalina; deze wordt thans door den kruiser „Libertad" gebombardeerd. Ook in de provincie Leon hebben gewa pende opstandelingen zich in het gebergte teruggetrokken. Kolonel Jimonez Arenas is belast met liet bestuur van de generali teit Catalonie. Companys en de gearres teerde burgemeester stellen zich absoluut verantwoordelijk voor de gebeurtenissen. MADRID, 8 Oct. (Reuter) Alle scholen zijn tot nader order gesloten. Te Gerona zijn de autoriteiten den toestand meester, na een verbitterd gevecht, waarbij vijf personen zijn gedood. Over het algemeen schijnt de toestand in Spanje thans kalm behalve te Catalonie. Over het algemeen behaalden de re geerlngstroepen de overwinning in de ver schillende gevechten in de provincie, even wel ten koste van talrijke slachtoffers. Te La Corogne werd de leider van den op stand in een schermutseling met de po litie gedood, terwijl twee politiemannen werden gewond. Te San Sebastian werd gisteren den geheelen dag geschoten, ver moedelijk werden twee personen gedood en talrijke gewond. De opperbevelhebber van de regeerlngs troepen te Barcelona heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan de werklieden wordt gelast het werk te hervatten; zij die weigeren zullen streng worden gestraft. Te Henday hebben een groot aantal spoorweg-arbeiders zich weer op het werk gemeld, doch het normale spoorwegverkeer kon nog niet worden hervat. Naar vernomen wordt heeft de Spaan- sche generaal Sanjurjo, die een gevange nisstraf uitboet voor het leiden van de re volutie van 1932 in Spanje aan Lerroux aangeboden om den opstand te onder drukken. LISSABON, 8 Oct. (Reuter). De telefo nische verbindingen met Madrid zijn ver broken en de Spaansch-Portugeesche grens is op last van de Portugeesche autoriteiten gesloten. MADRID, 8 Oct. (Reuter). In den afge- loopen nacht zijn ten huize van een socia listisch kunstschilder de leiders van de socialisten gearresteerd. Zij hebben zich hier vier dagen verbor gen gehouden. Bij een botsing tusschen politie en op standelingen ln den afgeloopen nacht is een jong meisje gedood. In Barcelona is kolonel Jimenez Ames belast met de leiding van de generaliteit, terwijl commandant Hernandez Is be noemd tot gedelegeerde van de regeering op het stadhuis. De gearresteerde leden van de generali teit, de burgemeester en de wethouders zijn aan boord van het marine-transportschip „Uruguay" gebracht. In zes plaatsen in de omgeving zijn de opstandelingen volkomen meester. Te Uja heschen evenwel de rebellen de witte vlag bij nadering van de regeerlngs troepen. ken, om de werkwilligen te beletten dec arbeid te hervatten. Ook op andere plaatsen duurt de sta king nog voort, doch ln Catalonlë ls de arbeid weder hervat. Genietroepen her stellen de vernielde telefoon- en telegraaf lijnen. Het spoorwegverkeer is nog groo- tendeels gestremd, aangezien op vele plaatsen in de provincie de rails zijn op gebroken. Uit de provincie Albacete wordt gemeld, dat daar vele kerken ln brand zijn gestoken. MADRID. 8 October (Reuter) In Madrid is de rust teruggekeerd. Autobussen en trams rijden weer en de arbeiders hebben het werk hervat. DE POOLSCH-DUITSCHE TOENADERING WARSCHAU, 8 Oct. (V.D.), De thans be ëindigde DuitschPoolsche conferentie te Warschau, heeft zich ook bezig gehouden met de cultureele toenadering tusschen beide landen. Daarbij schijnt men te zijn overeengekomen, dat de ln de scholen ge bruikte geschiedenisboeken, die sterk een- zijdig-nationalistlsch van Inhoud schijnen te zijn, dringend wijziging behoeven, wat de behandeling der Poolsche en Duitsche geschiedenis betreft, teneinde ook het ge schiedenisonderwijs te doordringen van den geest van toenaderingen, die tusschen beide landen is ontstaan. Eenlge oppositiebladen constateeren, dat de Poolsche censuur thans reeds bezwaren maakt tegen vrij onbeteekende critlsche opmerkingen tegen Duitschland, terwijl zelfs scherpe aanvallen op Frankrijk ln de Poolsche pers ongehinderd gepubliceerd kunnen worden. ALGEMEENE 24-UURS STAKING OP CUBA AANGEKONDIGD. HAVANNA, 8 Oct. (V.D.) Het Cubaan- sche vakverbond heeft een algemeene 24-uurs staking aangekondigd, waardoor gisteren iji het land een gespannen toe stand heersohte, hoewel Havanna zelf kalm was De staking zou Zondagavond tegen middernacht ingaan. De militaire troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. DE VORST-AARTSBISSCHOP Dr. RIEDER OVERLEDEN. WEENEN, 8 Oct. De Vorst-Aartsblsschop ■"an Salzburg, dr. Ignatius Rieder, ls heden morgen vroeg overleden. Hij werd op 1 Februari 1858 te Gross-Arl geboren. Na langdurig als zielsverzorger werkzaam te zijn geweest, werd hij profes sor ln de kerkgeschiedenis aan 't priester- seminarium te Salzburg, terwijl hij veer tien jaar lang hoogleeraar ln de theologie aan de theologische faculteit te Salzburg was. In 1911 werd hij tot bisschop gewijd en in 1918 werd hij Vorst-Aartsbisschop van Salzburg. DE KERKSTRIJD IN MEXICO. MEXICO, 8 Oct. (Reuter). In de staats courant wordt medegedeeld, dat wederom een 58-tal kerken gesloten zal worden. Het meerendeel van deze kerken bevindt zich in den staat Chlape. STAKING BIJ BELGISCHE METAALFABRIEK. BRUSSEL, 8 Oct. (VU.). Te Flémalle Haute nabij Luik, zijn 2500 arbeiders van de Phoenix metaalfabrieken tegen een aan gekondigde loonsverlaging in staking ge gaan. De directie van de Grand Conty mijnen nabij Gosselies hebben aangekon digd, dat deze mijnen Woensdag a.s. ge sloten zullen worden, waardoor 850 mijn werkers zonder werk komen. BRAND IN ASPHALTFABRIEK. BERLIJN, 8 Oct. (D.N.B.) In den afge loopen nacht ls door het overkoken van teer in een asphalt-fabriek brand uitge broken. In korten tijd stond het geheele gebouw in vlammen en hoewel de brand weer spoedig met ongeveer 20 wagens ter plaatse was, kon zij weinig uitrichten. Een groote hoeveelheid teer, asphalt en asphaltpapier werd vernield, terwijl ook het fabrieksgebouw grootendeels een prooi der vlammen werd. De schade bedraagt enkele honderddui zenden mark. SCHIPBREUK VAN DE „CITY OF CAMBRIDGE". HONGKONG, 8 Oct. (Reuter). De red dingbooten van den Britschen kruiser „Suffolk" konden hedenmorgen het stoomschip „City of Cambridge", dat nabij de Patras-rots, ongeveer 200 mijl van Hongkong, schipbreuk had geleden, ten ge volge van den hoogen zeegang niet nade ren. De bemanning van het verongelukte schip bestaat uit 80 man en het wrak be vindt zich in een zeer gevaarlijke positie. Een sleepboot, die gisteren ter assistentie uit Hongkong was uitgevaren moest even eens ten gevolge van den storm naar de haven terugkeeren. Er bevinden zich aan boord van de „City of Cambridge" geen pasagiers. o KANIBALISME IN DE BELGISCHE CONGO. MADRID, 8 Oct. i Reuter) Volgens of- ficieele berichten zijn de regeeringstroepen den toestand in Asturie meester. Men ver wacht te Madrid, dat de socialistische vak- vereenigingen zullen worden ontbonden. De staking duurt hedenochtend te Madrid nog voort, in den afgeloopen nacht poog den de opstandelingen door heftig geweer- en mitrailleurvuur de bevolking te veront rusten; tegen den ochtend trokken sterke benden stakers zich samen bij de fabrie- I KARTOEM, 8 Oct. (V.D.) Zooivel de ge kleurde als de blanke bewoners van het Wamba-district In de Belgische Congo worden geterroriseerd door troepen kani- balen, die den Belgischen autoriteiten groote zorg baren. De politie vond eenlge dagen geleden de lijken van drie inboor lingen, die door kanibalen vermoord waren De politie organiseerde een straf expeditie en 29 leden van een kanibalen- stam, onder wie het opperhoofd, werden gevangen genomen, schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Zij werden allen onmiddellijk na het uitspreken van het vonnis opgehangen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2