SPANJE IN OPSTAND Groote rede van Mussolini te Milaan LEIDSCH DAGLLAD - Dera'e Blad Maandag 8 October 193? DE REGEERING LERROUX SCHIJNT MEESTER VAN DEN TOESTAND. Vriendschap of vijandschap O DE CATALAANSCHE REGEERING GEVANGEN GENOMEN De regeering Lerroux schijnt het pleit over de geheele linie te zullen w.nnen. Dat is de indruk, dien men krijgt uit de lange reeks telegrammen, die in groote wanorde binnenkomen. Te Madrid ls het vrij rustig. Zaken en fabrieken hebben Za terdag hun deuren heropend. Het bedrijf der verkeersmiddelen was normaal. Ook alle overige openbare Instellingen werken. In het mljngebled van Asturie, waar de toestand revolutlonnalre vormen had aan genomen. ls de macht overal weer ln han den van de politie overgegaan. In de ge bieden aan den Golf van Blscaye en ln de streek van Elbar is de revolutionnalre be weging door de openbare macht onder drukt. In het overige deel van het schier eiland en vooral in Andalusle is de toe stand volkomen normaal en heeft geens zins tot eenlgerlei ongerustheid aanlei ding gegeven AUeen de rechtsche bladen zijn verschenen. Het personeel van de overige dagbladen handhaaft de staking Over het algemeen wordt uiting gegeven aan de meening. dat de algemeene staking der socialisten, waar de syndicalisten zich niet bij hebben aangesloten, mislukt ls. Men erkent, dat de regeering den toestand meester ls en dat de geheele gewapende macht van den staat trouw achter de re geering ls blijven staan. Desondanks moet de bewering, dat de staking reeds mislukt is rijkelijk optimis tisch genoemd worden. Het staat nJ. vast, dat overal nog gestaakt wordt. Vooral in Bilbao is de toestand gespannen; hier rekenen de socialisten op steun van se paratistische groepen. In verschillende dorpen heeft men den communistlschen staat uitgeroepen, verscheidene agenten van politie zijn overvallen. Vier hunner zouden gedood zijn. Te Madrid Naar verluidt oefenen de revolutionnalre stakers ln Madrid grooten druk uit op de arbeiders, zoodat zelfs diegenen, die liever niet zouden staken, het niet wagen aan het werk te gaan. Post wordt niet bezorgd, het schijnt, dat een deel van de uitgezonden postbestellingen vernield ls. Een deel der telegraafambtenaren, die geweigerd heb ben aan het werk te gaan, is gearresteerd. De broodverzorging van de hoofdstad wordt door soldaten, zij het ook ln be perkten omvang, uitgevoerd. Voor de bak kerijen staan lange rijen. Gisteren overdag bleef het vrij rustig ln Madrid doch gisteravond hebben anar chistische en jong-sociallstische groepen in verschillende deelen van Madrid op nieuw tal van overvallen gepleegd op po litiepatrouilles en militairen. Daarbij is het tot hevige vuurgevechten gekomen. Er zijn opnieuw eenige personen gedood en zeer veel personen gewond. Ook de woning van den minister-president is onder vuur genomen. Zoowel de Katholieke organisatie als de ln de Katholieke Volksactie georgani seerde Jeugd ls overal tewerk gesteld, waar ten gevolge van de stakingsbeweging ar beidskrachten ontbreken. Vermoedelijk zullen de Katholieke arbeiders de commu nistische en sociaal-democratische arbei ders meer en meer verdringen. Catalonië verklaart zich onafhankelijk. Het grootste gevaar dreigde ln Catalo nië, daar de separatisten niet ophielden om te ijveren voor het uitroepen der on afhankelijkheid. Tenslotte ls de regeering Companys daarvoor gezwicht. Zaterdag avond verscheen president Companys op het balkon van het paleis der generaliteit en las onder bijvalsbetuigingen van de menigte den volgenden oproep voor: „Catalanen! De monarchie en haar vrienden hebben de regeering op zich ge nomen om de republiek te vernietigen. Alle goede republikeinen zijn opgestaan om de vernietiging der republiek te verhinderen. Catalonië kan het geheele Spaansche volk dat vecht voor zijn vrijheid, zijn solidariteit niet ontzeggen. Catalonië breekt alle be trekkingen met de Spaansche regeerings- instanties af. De regeering van de genera liteit proclameert den Catalaanschen staat van de federale Iberische republiek. Op dit plechtig uur nemen het Catalaansche par lement en de Catalaansche regeering de geheele macht in handen. Tenslotte doet de president een beroep op het volk om de discipline te bewaren. De Calalaansche regeering zal onverbid delijk optreden tegen degenen die de orde in gevaar brengen. Leve Catalonië! Leve de vrijheid. Later op den avond werd door president Zamora daarop de staat van beleg afge kondigd over geheel Spanje. Het gezag is daardoor overgegaan op de militaire auto riteiten. Catalonië was toen geheel van de rest van Spanje afgesloten. De daar gevormde regeering scheen onder leiding te staan van den vroegeren Spaanschen minister president Azana. De ministerpresident Lerroux deelde door middel van de radio mede, dat de re volutionnalre beweging met de uitroeping van den Catalaanschen staat haar hoog tepunt had bereikt. De regeering, aldus Lerroux, is vast besloten, het staatsgezag te herstellen met alle ter beschikking staande middelen en front te maken tegen het Catalaansche verraad. Op een der ministers werd bij het ver laten van zijn huis te Madrid een bom aanslag gepleegd. De minister bleef echter ongedeerd. Catalonië onderworpen. In den nacht van zlterdag op Zondag werden oorlogsschepen naar Barcelona ge dirigeerd. Te middernacht riepen de Cata laansche autoriteiten alle Catalanen op, zich te verweren tegen de federale troepen Deze troepen omsingelden het „ministerie" van binnenlandsche zaken en deelden de regeering te Madrid mede. dat bij het aan breken van den dag het gebouw zou wor den bezet. En dit ls Inderdaad geschied. Doch niet, nadat hevige vechtpartijen hadden plaats gevonden. De troepen brachten mortieren in stelling en beschoten het gebouw krach tig. van waaruit dit vuur heftig werd be antwoord. Te 6.15 Zondagmorgen heeft de Cata laansche regeering zich overgegeven aan de regeeringstroepen onder bevel van gene raal Batet om verder bloedvergieten te voorkomen. De geheele regeering. de bur gemeester van Barcelona, de leden van het gemeentebestuur en de opperbevelhebber der Catalaansche strijdkrachten zijn ge arresteerd In verschillende wijken van Barcelona vonden ln de morgenuren nog levendige schietpartijen plaats tusschen de legale troepen en de gewapende opstandelingen. Verwacht wordt echtere dat de geregelde troepen die gesteund worden door mili taire vliegtuigen, in den loop van den dag het terrein meester zouden worden. Nadere bijzonderheden. Van de voorgeschiedenis van den opstand der separatisten ln Catalonië worden nog de volgende bijzonderheden bekend; Nadat de wettige Catalaansche regeering (generalldad) Vrijdag, dus den eersten dag van de in geheel Spanje uitgebroken revolutionaire beweging der centrale re geering te Madrid steeds opnieuw haar loyaliteit had verzekerd en daarbij niet naliet er steeds weer den nadruk op te leggen, dat zij onder alle omstandigheden de orde in Catalonië zou handhaven, wer den reeds Zaterdagmiddag berichten van andere strekking ontvangen. Volgens deze berichten zou de generalldad dubbel spel hebben gespeeld. De betuigingen der generalidad zouden ten doel hebben gehad Madrid gerust te stellen, ten einde intusschen de volkomen afscheiding van Catalonië te kunnen voor bereiden. Van Zaterdagavond tot Zondag was zoo wel het spoorwegverkeer als het telefoon- en telegraafverkeer aan de grenzen van Catalonië stilgelegd. Tegelijkertijd hadden de separatisten zich over de belangrijkste punten verdeeld, zoodat de generalidad meende de afschel- ding van Spanje te kunnen bewerkstelli gen. Op die wijze werd dan ook Zaterdag avond laat bij monde van de president der generalidad de onafhankelijkheidsverkla ring van Catalonië afgekondigd en de Vrije Republiek Catalonië uitgeroepen. Tegelijkertijd riep men de Spaansche federatieve republiek uit. Tot president werd benoemd Azana. die van 19321933 minister-president is geweest. Deze verklaarde zijnerzijds de Madrileen- sche illegaal en afgezet. De generalidad meende daarbij, dat het leger, voor zoover dat in Catalonië in gar nizoen lag. en de politie aan haar zijde stonden. Toen nu de regeering te Madrid in ant woord op de verklaring der generalidad direct den staat van oorlog voor geheel Spanje afkondigde, ontbood men de bevel hebbers der troepen in Catalonië direct in het gebouw der generalldad. Batet verzocht een uur bedenktijd. Dit uur benutte hij om het geheele garnizoen van Barvelona in alarmtoestand te bren gen. Weer een uur later waren de Spaan sche batterijen op de belangrijkste plaatsen opgesteld, machinegeweren werden in stel ling gebracht en de belangrijkste gebou, wen, waaronder dat der generalidad wer den door militairen bezet. Toen de president der zg. Catalaansche Republiek deze onverwachte wending zag en hem bovendien werd gemeld, dat ook de meerderheid der Catalaansche politie gemeene zaak maakte met de militairen, gaf hij ieder half uur per radio mededee- lingen over den toestand, waarbij hij de geheele bevolking te wapen riep. Hij hoopte daarbij vooral op de hulp der syndicalistische landarbeidersorganisaties, die reeds se&ert lang door hem zelf ge- wapenden afgericht zouden zijn. Zooals niet anders te verwachten was, heeft de strijd om Barcelona tal van slachtoffers geelscht. Het juiste aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. De gevechten duren nog voort aange zien de anarchisten zich nog niet'hebben overgegeven. Gistermiddag zijn evenwel de uit Cartagena gerequireerde slagsche pen in de haven van Barcelona voor anker gegaan. Men verwacht nu, dat er spoedig een einde aan de onlusten zal komen. De aanhangers van Azana en Quiroga zijn uit Barcelona gevlucht. Het is even wel zoo goed als zeker, dat zij niet zullen kunnen ontkomen. Ook Largo Cabalero is verdwenen. Largo Cabalero is zooals men weet de voorvechter voor het soclalistisch- communistlsche gemeenschappelijke front. Volgens eexi besluit van de regeering te Madrid zul.en Companys en zijn mede plichtigen terechtstaan voor de rechtbank der constitutionneele waarborgen en niet voor den krijgsraad verschijnen. De oud- premier Azana, is niet onder de gevange nen. Hij is klaarblijkelijk tijdens de verwar ring in het gebouw der generaliteit bij het ophouden der vijandelijkheden ontko men. De Cataliaansche minister van Bin nenlandsche Zaken Dencas en de minister van Financiën Bardera zijn er volgens een United Press-berlcht in geslaagd met een groep aanhangers de wijk te nemen naar de bergen in de omgeving van Barcelona. Zij v/orden door militairen vervolgd, de regee ring te Madrid zal onderzoeken welk aandeel Azana in dezen opstand heeft gehad. Wat de links-republikein Miguel Maura betreft, deze schijnt niet rechtstreeks bü de be weging betrokken te zijn. Tijdens de ge vechten bevond hij zich op zijn landgoed bij Madrid. Verlieslljst. Gemeld wordt, dat bij de omwentellngs- poglng 300 personen zijn gedood en 1000 gewond. Companys en eenige zijner vrienden worden thans aan boord van een ln de haven van Barcelona liggend schip gevan gen gehouden 7000 op non-activiteit ge stelde monarchistische officieren, zijn thans weer ln werkelljken dienst gekomen. Generaal Franco ls belast met het op perbevel over alle strijdkrachten ln het land. Uit andere deelen van het land. In het geheele land zouden 2000 arresta ties zijn verricht. Te Astorga zouden de troepen rebellen hebben aangetroffen voorzien van ma chinegeweren van het laatste type. Volgens hetzelfde bericht zouden de re bellen de meest afschuwelijke aanslagen plegen. In het mijndlstrict te Oviedo hebben de katholieke mijnwerkers de troepen gehol pen. Volgens een verklaring der regeering zijn door oorlogsschepen in de haven van Apules troepen aan land gezet, die de orde hebben hersteld. Hoe groot het aan tal slachtoffers is, ls niet bekend. In de provincie Galtcië zou op verschil lende plaatsen een poging zijn gedaan een Gallcische Republiek uit te roepen. De orde kon evenwel worden hersteld. De tweede groote haard van verzet te gen de regeering te Madrid was het steen kolengebled van Asturlë. waar de arbei ders den communistlschen staat hadden uitgeroepen. Volgens de laatste berichten zou ook hier de opstandige beweging zijn onderdrukt Groote detach tementen mili tairen hebben dit geheele gebied bezet. Een voordeel voor de opstandelingen ls evenwel, dat de streek zoo bergachtig ls. Niettemin verwacht men ln den loop van den dag de orde te kunnen herstellen. Overigens worden uit de provincies be richten ontvangen, volgens welke hier en daar opstandelingen in actie zijn geko men. Het betreft meest afgelegen dorpen. Tien politiebeambten zijn neergescho ten. Verscheidene kerkgebouwen zijn ln brand gestoken. Gemotoriseerde politle- troepen hebben de orde hersteld. De linksburgerlijke burgemeester van Madrid is met eenige sociaal-democrati- sohe gemeenteraadsleden afgezet wegens sabotage van regeeringsmaatregelen. De minister zonder portefeuille Martin di Lasco is benoemd tot regeeringscom- mlssaris voor Madrid. De stakingsbeweging duurt onvermin derd voort. De regeering heeft bevel ge geven, dat hedenochtend overal het werk moet worden hervat, omdat de stakers anders hun werk zullen verliezen. Betooging ten gunste van Lerroux. Het telegraafagentschap Fabra meldt, dat minister-president Lerroux naar aan leiding van de onderdrukking van den opstand der separatisten in Catalonië door de bevolking luide is bejubeld. Ook de provinciale autoriteiten hebben zich ten gunste der regeering uitgespro ken. Morgen treedt de regeering voor de Cortes. In den ministerraad werd besloten, dat morgen aan het parlement wetsontwerpen zullen worden voorgelegd om het gezag en de middelen van actie der regeering te versterken, om tot een pacificatie der geesten te komen. De ministerraad heeft voorts besloten zich aan de Cortes voor te stellen. Naar verluidt zullen alle oppositiepartijen van deze parlementszitting ver blijven, zoodat alleen de regeeringspartijen aanwezig zul len zijn. Men acht het zelfs niet uitgeslo ten, dat de oppositiepartijen in het ver volg in het geheel niet meer in het parle ment verschijnen. De regeering is daar tegenover vastbesloten zich niet door der gelijke maatregelen te laten intimideeren. Onder de voorstellen, die bij de Cortes zullen worden ingediend, worden uit goede bron genoemd de afschaffing der sta- kingswet, een plan tot ontwapening van de burgers, het herstel van de doodstraf Op het Domplein te Milaan en in de omliggende straten hebben naar schatting Zaterdag een half mllltoen menschen ge luisterd naar een redevoering van Musso lini, welke rede met behulp van luidspre kers over grooten afstand ten gehoore werd gebracht. Mussolini ving zijn rede aan met te wij zen op de rijke oogstgaven, die ter gele genheid van zijn bezoek aan Milaan door de boeren geschonken zijn en die er toe zullen bijdragen, den nood van vele ge zinnen te verlichten. De hem ln Milaan bereide ontvangst heeft hem niet verrast, maar ontroerd. Voortgaande zelde Mussolini o.m Voor vijf jaren ls de liberale kapitalistische economie Ineengestort. Thans komt de economie, die niet meer den nadruk legt op de winst van het Individu, maar die zioh bezighoudt met het algemeen welzijn. Tegenover dezen onafwendbaren onder gang van het kapitalisme, bestaan slechts twee oplossingen voor de noodzakelijke regeling der productie. De eerste oplossing zou ln nationallsee- ring van het geheele bedrijfsleven van de natie bestaan. Deze oplossing wijzen wij van de hand, aangezien wij het toch reeds groote aantal staatsambtenaren niet wil len vertienvoudigen. De tweede oplossing is door de logica der dingen en de ontwikkeling van de historie geboden, n.l. de corporatieve en fascisti sche oplossing van de productie door de voortbrengers, waarmede niet alleen de lndustrieelen, maar ook de arbeiders wor den bedoeld. Het fascisme vormt de waarachtige ge lijkheid van alle enkelingen tegenover den arbeid en de natie. Het onderscheid ligt slechts in de hiërarchie van de afzonder lijke verantwoordelijkheden. „Ik bevestig, dat het fascisme op eco nomisch gebied een hoogere, sociale recht vaardigheid nastreeft en zal deze ver plichting nakomen. Deze beteekent vedllgen arbeid, recht vaardige loonen en een waardig leven, d wz. de mogelijkheid van een algemeen betere positie. Wanneer de laatste eeuw, die van het kapitaal ls geweest, dan zal deze eeuw van de macht en den roem van den arbeid zijn. „Ik verklaar, dat het de moderne we tenschap gelukt ls, de mogelijkheid van den rijkdom te vereenvoudigen. Door den staat ondersteund en gecontroleerd, moet de wetenschap het andere probleem op lossen, dat van de verdeeling van den rijkdom, opdat het dwaze en wreede schouwspel van de ellende temidden van den overvloed niet herhaald worde. Voor deze schoone schepping zijn alle krachten en de wil van allen noodlg. Zij heeft Italië tot voorhoede van alle landen der wereld gemaakt en het is daarom ook noodzakelijk, dat Italië, van internatio naal standpunt uit gezien, met rust wordt gelaten, daar deze dingen bijeen hooren." Mussolini gaf vervolgens een overzicht over de landen, die aan Italië grenzen en tegenover welke men een houding moet aannemen, die niet onverschillig kan zijn, doch die er een moet zijn van vijand schap of vriendschap. „Laten wij met het eerste beginnen. Het ligt voor de hand, dat het groote moei lijkheden oplevert onze betrekkingen met onze naburen aan gene zijde van de Istrische Alpen en de Adriatische Zee (d.w.z. Zuid-Slavië) te verbeteren, wan neer zij voortgaan in hun dagbladen ra zende polemieken te publiceeren, die ons Innerlijk wonden. De eerste voorwaarde voor een politiek van vriendschap, die niet in diplomatieke protocollen verstard ls, maar doordringt in het hart der menschen, ls, dat men de dapperheid van het Itallaansche leger niet ln het minst betwijfelt, het leger, dat zijn bloed heeft vergoten ln de loopgraven van Macedonië en van Bllgny, dat voor de ge meenschappelijke overwinning ruim 600.000 dooden heeft geofferd. Toch kunnen wij, die ons sterk voelen en het ook zijn, de mogelijkheid bestu- deeren van een verzoening. WIJ hebben de onafhankelijkheid van de Oostenrijksche republiek verdedigd en zullen die blijven verdedigen, een onaf hankelijkheid. die gewijd ls door het bloed van een bondskanselier, die klein van ge stalte, maar groot van karakter en van hart was. Wie beweert, dat Italië verove ringsplannen heeft, of de republiek een soort protectoraat wil opleggen, is ofwel niet op de hoogte van de feiten, ofwel hij liegt bewust. Dit geeft mij gelegenheid, er den na druk op te leggen, dat de ontwikkeling van de Europeesohe historie zonder Dultschland niet denkbaar ls, maar dat het noodzakelijk ls, dat eenige Dultsche stroomingen niet den indruk wekken, dat het Duitschland ls, dat zich wil onttrekken aan den loop van de Europeesche his torie. Onze betrekkingen met Zwitserland zijn uitstekend en zullen zoo blijven, naar lk geloof, voor een nog veel langeren tijd. Wij willen slechts, dat het Itallaansche karakter van het kanton Tessino bewaard en versterkt wordt en dat niet alleen ln ons belang, maar vooral ln het belang en ten nutte van de Zwitsersche republiek. Er ls geen twijfel aan, dat sedert min stens een Jaar onze betrekkingen met Frankrijk aanzienlijk zijn verbeterd. En wanneer wij door overeenkomsten berei ken, wat wij wenschen, dan zal dat de nuttigste en meest vruchtdragende over winning zijn, zoowel voor de belde lan den, als ook voor het algemeen belang van Europa. Dat alles zal tusschen het eind van October en het begin van November blijken. De verbetering van de betrekkingen tus schen de volkeren van Europa ls des te nuttiger, daar de ontwapeningsconferen tie mislukt ls. Er ls geen twijfel aan, dat het Henderson, die als een waar man taal is, op geen enkele wijze gelukken zal, den Lazarus der ontwapeningsconferentie weer uit den dood op te wekken, terwijl hij on der den last van schepen en geschut be graven ligt. Waar de zaken zoo staan, zult gij niet verwonderd zijn, dat wij thans vastbeslo ten vasthouden aan de volledige militaire opleiding van het volk. Dat is de verdere taak van het corporatieve systeem. Opdat de stemming van de arbeidersmassa's goed blijft, hebben wij den eisch gesteld van een hooge sociale gerechtigheid voor het Itallaansche volk. Een volk, dat onmo derne opvattingen heeft, zal als het er op aankomt, niet in staat zijn tot de nood zakelijke prestaties. Dat kan niet worden opgesteld als een spoorboekje. Men mag geen hypotheken op te langen termijn op nemen. Wij herhalen met overtuiging en na druk, dat het fascisme het voorbeeld zal zijn van de Europeesche en Itallaansche beschaving van deze eeuw." FILMS EN BRANDGEVAAR. Geen cinema-vertooningen meer bij den „Rotterdamsche Lloyd". Naar wij van de directie van den Rott. Lloyd vernemen, heeft zij besloten op haar passagiersschepen geen films meer te vertoonen. Voor de filmvertconingen op passa giersschepen werden tot nu toe dezelfde films gebruikt, die ook in bioscopen wor den vertoond. „De ervaring heeft ons geleerd", zoo zei ons de directie „dat de apparaten voor de vertooning van deze films nog niet zóó geconstrueerd kunnen worden, dat brandgevaar geheel is uitgesloten. Daarom hebben wij besloten in het belang van de veiligheid der passagiers in het vervolg geen filmvertooningen meer te geven aan boord van onze mailschepen". o INTREKKING BANKBILJETTEN VAN f. 25, f. 40 EN f. 60. Nog een jaar inwisselbaar. De Ned. Bank zal overgaan tot intrek king van eenige oude bankbiljetten, welke binnen den tijd van één jaar ter inwisse ling kunnen worden aangeboden. Het betreft hier de biljeten van f. 25. aangekondigd in de Staatscourant van 13 Oct. 1921, no. 199. die op de in rood ge drukte voorzijde het medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje dragen en waarvan de keerzijde een afbeelding van de Nederlandsche Bank te Amsterdam vertoont. Verder de bankbiljetten van f. 40 (Staatscourant van 17 Oct. 1923, no. 201), waarvan de voorzijde in groene kleur ls gedrukt en die het medaillon-portret van Prins Maurits dragen, doch die overigens van dezelfde teekenlng zijn als het boven genoemde biljet van f. 25. Ten slotte de biljetten van f. 60. (Staatscourant 6 Oct. 1924, no. 194), waar van de voorzijde in paarse kleur is ge drukt en het medaillon-portret van Prins Frederik Hendrik vertoonen. HULDIGING VAN DEN HEER M. F. GRAAFLAND, OUD-INSPECTEUR VAN LICHAMELIJKE OPVOEDING. De wegens opheffing van de inspectie op de Lichamelijke Opvoeding, gepen sioneerde rijksinspecteur, de heer M. F. Graafland, werd Zaterdagmiddag in het Carlton-Hotel te Amsterdam door tal van vrienden en vereerders gehuldigd voor de vele diensten, die hij het spoorwezen in Nederland heeft bewezen. Prof. dr. M. W. Woerdeman, sprak als voorzitter van het Huldigings-Comité. Hij herdacht het feit, dat 1 Juni 1913 de heeren Neisten, Balfoort en Graafland als inspecteurs van de Lich. Opvoeding aan gesteld werden. De heer Neisten is in Aug. j.l. overleden, terwijl de heer Balfoort evenals de heer Graafland dit jaar ge pensioneerd werd. Spr. stelde voor, een telegram van dank aan den heer Balfoort te sturen; en als stoffelijk blijk van waar deering bood spreker den heer Graafland een bronzen beeld ,Le Travail" aan en tevens een haard. Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye sprak een woord van waardeering namens het Rijks-College van Lich. Op voeding en tevens ln z'n functie van voor zitter van het Nederl. Olympisch Comité. Verder spraken de heeren jhr. Von Weiier (namens den N.BL.O.). de Boer als chef van de afd. Voorbereidend, Hoo- gen en Middelbaar Onderwijs van het departement van Onderwijs, en tal van anderen. De heer Graafland dankte voor de hem gebrachte hulde. STAATSTOEZICHT OP KRANKZINNIGEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari benoemd in vasten dienst tot in specteur voor het staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten dr. J. H. M. Koenen, geneesheer aan de psychia trische inrichting Voorburg te Vught. DE NIEUWE LICHTSEINEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Uit ingekomen rapporten van trein-, machine- en Stationspersoneel is gebleken, dat de wijziging in de kleuren der licht seinen een belangrijke verbetering is. Over het algemeen is men met de wijzi ging ingenomen. Aan de reeds bekende voordeelen kan nog worden toegevoegd, dat het gele licht i bij mist beter zichtbaar is dan het groene. VOOR MILITAIREN VERBODEN GESCHRIFTEN. Het Volk meldt: Van den voorzitter van den raad van ministers, den heer Colijn, heeft onze directie het volgende bericht ontvangen: In de legerorder, waarin de geschriften, waarvan het in bezit hebben of versprei den de militairen verboden is, worden op gesomd, werden voorheen genoemd „alle publicaties, uitgegeven door de N.V. De Arbeiderspers. De legerorder ls thans ten deze gewijzigd en geldt nu alleen voor „alle dagbladen en periodieken, uitgegeven door de N.V. De Arbeiderspers". De beteekenls van deze wijziging is, dat voor militairen het verbod van het in bezit hebben of verspreiden van boeken, brochu res e.d., uitgegeven door De Arbeiderspers, is opgeheven. MUTATIE BIJ SPOORWEGEN. 11 Naar gemeld wordt, zal dr. Ir. G. W. van Heukelom, hoofdingenieur en chef der afdeeling nieuwe werken van den dienst van weg en werken der Nederland sche Spoorwegen, eerlang met pensioen die functie verlaten. Chef dier afdeeling zou dan worden lr. Ch. H. J. Driessen, hoofdingenieur en chef der afdeeling be drijf. Deze mutatie zal waarschijnlijk 1 April 1935 haar beslag krijgen. AUTOGIRO VLIEGTUIG DAALT IN HET STADION. Zaterdagmiddag te ongeveer half vier daalde de heer Schmidt-Crans met het auto-girovliegtuig van den heer Mees, in het Stadion te Amsterdam. De belangstelling van het Amsterdam- sche publiek voor dit nieuwe vliegtuigtype bleek niet zeer groot. Slecht één tribune was en dan nog voor een deel ge vuld. De heer Schmidt-Crans legde den afstand Waalhaven-Stadion in 25 minuten af. De landing werd zeer vlot volbracht. Het vliegtuig werd later gedemonteerd en zal naar de Luto op het IJsclubterrein worden vervoerd. VERSPREIDE BERICHTEN. De Zaterdag gehouden bijzondere collecte voor het Haagsche Crisis-Comité heeft ruim f. 33.000 opgebracht (Verleden jaar f. 12.000). 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10