LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 5 October 1934 NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. BEURSOVERZICHT Verkooping. BIJ de ten overstaan van den notaris R v. d. Berg. in hotel „De Vergulde Wagen" gehouden verkooping werd de polstede „Ora et Labora" c.a. aan den Steekterweg ln den Steekterpolder alhier na combinatie in bod staande op 1. 19.730, afgemijnd en aangekocht voor de som van 1. 21.430.door den heer v. d. Berg te Nleuwerbrug. De arbeider D. M., werkzaam bij de Fa. F. P. Bos en Zn., had het ongeval met een hand tusschen een slagpers be kneld te geraken waardoor dit lichaams deel zwaar werd verwond. Dr. v. W. ver leende de eerste hulp. De opbrengst van de alhier gehouden speldjesdag ten bate van het Groene Kruis afd. Alphen bedraagt f. 186.44. o ALKEMADE. OPHEFFING SPOORLIJN LEIDEN— HOOFDDORP. Er is een comité van actie tot behoud opgericht. Te Roelofarendsveen vond een vergade ring plaats van de besturen van de Tuln- derspatroonsvereenlging St. Benedlotus. de R.K, Volksbond en de R.K Mlddenstands- vereenlglng St. Maarten, afdeellng van de Hanze, teneinde te komen tot de oprich ting van een contact-commissie ter behar tiging van algemeene belangen. Door den voorzitter van de ultnoodigende vereenl- -glng werd de vergadering met een wel komstwoord geopend, waarna hit 't eenige agenda-punt inleidde n.l. bespreking van de voorgestelde opheffing van de spoorlijn HoofddorpLeiden. Alvorens hierop nader in te gaan. besprak de vergadering de wenschelljkheid tot het kiezen van een dagelljksch bestuur, bestaande uit een voorzitter en een secretaris. Tot voorzitter werd gekozen de heer Th. Wesselman en tot secretaris de heer N. Bakker Hz. Beiden namen hun benoeming aan, waarna de besprekingen werden voortgezet. Bij deze bespreking was mede tegenwoordig de directie van het Vellingsbestuur „Een dracht maakt Macht" en namens de ge meente Alkemade, de heer P. de Jong Cz„ wethouder. Door den heer Huigsloot wordt geïnfor meerd of de opheffing betreft het perso nen- of vrachtvervoer. Aangezien hierop geen positief antwoord wordt gegeven, be pleit genoemde heer het behoud van beide. Hij acht het noodzakelijk cijfer-materiaal te verzamelen teneinde bij de autoriteiten aan te toonen. dat opheffing voor Roelof arendsveen beteekent een geweldig nadeel voor de tuinderij. Spr. brengt nog in her innering een verzoek in denzelfden geest gedaan op een vergadering te Leiden, welke vergadering gepresideerd werd door het Tweede Kamerlid, den heer Kampschoër. Naar aanleiding hiervan antwoordde ge noemde heer, dat er door de Spoorwegen moet bezuinigd worden en dat hiervoor alle middelen worden tebaat genomen. Ook de opheffing van sommige lijnen wanneer deze niet rendabel zijn en daar is de lijn Hoofddorp—Leiden ook bij. Bij beschikking over voldoend cijfer-materiaal verklaarde genoemd Kamerlid zich wel bereid tot be houd van de spoorlijn mede te werken. De directeur van de Velling. de heer Wagenaar vraagt of het positief vast staat dat de lijn wordt opgeheven. Spr wijst op de noodzakelijkheid tot behoud van de spoorlijn en zegt. dat er met alle ten dienste staande middelen gestreden moet worden tot behoud van de lijn, anders gaat het net als met het Postkantoor. Rijks ontvangerskantoor en dergelijke Rijksin stellingen. Na ampele besprekingen besluit de vergadering het noodige cijfer-materiaal te verzamelen en hiermede bij de respec tievelijke Hoofdbesturen aan te dringen op het behoud van de spoorlijn Hoofddorp- Leiden, daar opheffing zou beteekenen een plaatselijke ramp. Den heer de Jong wordt verzocht voor deze aangelegenheid in de contact-commissie zitting te nemen, waartoe hij zich bereid verklaart. De voorzitter dankte den heer de Jong voor zijn bereidwilligheid, waarna de ver gadering door den voorzitter onder dank wordt gesloten. a BODEGRAVEN. ERNSTIG ONGELUK. Man door pa3rd zwaar verwond. De landbouwer v. Z. ln de Meije was het slachtoffer van een ernstig ongeluk. De man reed met paard en wagen op den weg, toen het wat schrikachtige paard aanstalten maakte om op den loop te gaan. Juist passeerden een paar menschen zoodat de boer nog wat moest uithalen. Hij haalde de leidsels wat in, het paard kwam terug en botste achteruit tegen den wagen, die nog groote vaart had. De boer schoot er voorover af, kwam op den grond terecht, kreeg daar nog een trap van het paard op zijn borst, waarna het zware didt op zijn lichaam neerviel. Om wonenden schoten te hulp en wisten den man onder het paard vandaan te trekken. Hij was bewusteloos en bleek zwaar in wendig gewond. De doktoren v. Beek en Weeder waren spoedig ter plaatse en vervoerden den man naar huis. Zijn toe stand is zóó ernstig, dat hem de H. Sa cramenten reeds zijn toegediend. Een rib gebroken. Gistermiddag werd de monteur J. L. in de Kerkstraat, terwijl hij op de fiets reed, op den grond geworpen door het portier van een auto, dat openviel. Ongelukkig reed vlak achter hem een auto, waarvan de bestuurder den op den grond liggen- den man aanreed. Deze werd ernstig ver wond, door personeel van het Roode Kruis opgenomen en per auto naar huls ge bracht. Hij bleek o.a. een rib te hebben gebroken. Bezuiniging der Chr. Schoolvereen. De Chr. Schoolvereeniging is bezig met het uitvoeren van een vrijwillig bezuini gingsplan. Volgens dat plan zal de Lagere School afd. van de Mulo-school opgeheven en ondergebracht worden bij een der beide andere lagere scholen. De kopklassen blij ven dan als zelfstandige Uulo school be staan. Door deze maatregel zullen twee onderwijzeressen, de dames van Schaik en van Beusekom op wachtgeld worden ge- De Middcnstandsvereeniging. De Mlddenstandsvereeniglng heeft in haar ledenvergadering het voorstel van 't bestuur om alsnog een winkelweek te hou den in combinatie met „De Hanze" afge wezen. Meerdere leden waren er lang met over tevreden dat het bestuur dit voorstel, dat ln de vorige vergadering was verwor pen opnieuw indienden; er vielen daarover scherpe woorden. Dit was aanleiding voor den voorzitter om ontslag te nemen als zoodanig. In verband met de invoering van den wintertijd_ zullen, Zondag te beginnen, de kerkdiensten een half uur vroeger worden gesteld. De winkelsluiting wordt nu weer 8 en 10 uur. Onze plaatsgenoot, de heer A. J. Blij- leven, dienstplichtig wachtmeester bij de huzaren, ls geplaatst bij de Kon. Mare chaussee te Apeldoorn. Eenige Jongens waren aan het varen met een gehuurde kano in den Rijn. Ter hoogte van de Wierickcrschans sloeg het ranke vaartuig midden ln den Rijn om. Gelukkig kon een van de jongens zwem men; hij redde ook zijn vriend. Gevonden: 2 rijwielbelastingmerken, 1 acte-tasch en 1 heerenportemonnaie. Naar wij vernemen is door wijlen den heer H. Turkenburg alhier gelegateerd de somma van f. 5000 aan de Ned.-Herv. Ge meente te dezer plaatse. BOSKOOP. De a.s. opening van den nieuwen spoorweg Door de zorgen van verschillende kwee kers alhier ls het nieuwe station in een lusthof herschapen. Mooie groote palmen staan bij den Ingang, terwijl in het gebouw wachtkamers goederenloodsen en op het perron rijke bloemversierlngen zijn aan gebracht. Naar wij vernemen zijn hier reeds 3 wagons voor het verzenden Van planten aangevraagd. Tevens zijn veel abonnementen op de nieuwe spoorlijn aangevraagd. o HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. De Winkelsluitingswet - De Burgemeesters- woning - Diverse rekeningen - Aankoop van bouwland voor een nieuwe begraafplaats. De Raad kwam in openbare vergadering bijeen. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de heer A. Warnaar, Burgemeester. Na opening met gebed las de Secretaris de no tulen der voorgaande vergadering, die on veranderd werden vastgesteld. De volgende ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen: de goedkeuring van de gemeenschappelijke regeling met Boskoop tot toelating van kinderen uit deze ge meente op de openbare lagere school al daar; de regeling volgens welke over het jaar 1934 door het Rijk zal worden bijge dragen in de kosten van de steunverle ning aan werkloozen; het bericht van de Ged. Staten dat de Provincie voor een ge deelte van den Provincialen weg f. 254.50 zal bijdragen in de aanleg van water, gas en eleetriciteit en f. 122.86 rente wegens de late betaling van den koopsom van de veldwachterswoning enz.; de vaststelling van de Rijksbijdrage op f. 674.83 in de ex ploitatiekosten van de 14 woningen in de Torenstraat. Een verzoek van de afd. Ha- zerswoude van den Provincialen Bond van Geitenfokvereenigingen betreffende de be teugeling van de wilde bokkenhouderij, werd gesteld ln handen van B. en W. om advies. De Voorziter deelde mede, dat in ver band met de wijziging van de Winkelslui tingswet voor bepaalde winkels verruiming van den Zondagverkoop mogelijk is mits de Raad daartoe een verklaring aflegt, welke verklaring echter niet mogelijk is wanneer geen behoorlijke meerderheid daarvoor ls. Blijkens het ingestelde onder zoek is door elf verkoopers medegedeeld dat zij tegen en door acht dat zij voor de verruiming van den Zondagverkoop zijn, zoodat de Z3ak daarmede van de baan is. Van de café-houders ls een verzoek Inge komen om vermindering van de personeele belasting ten aanzien van de biljarts. B. en W. achten het bedrag dat daarvoor be taald moet worden wel zwaar om te dragen doch dit geldt in anderen zin ook voor andere belastingen en voor andere groepen van personen. Onder deze omstandigheden kunnen B. en W. niet adviseeren aan het verzoek te voldoen. De heer J. de Kort was er voor, aan het verzoek te voldoen. Een biljart ls voor de café-houder gelijk aan het gereedschap van den handwerksman. De heer M. Scheel wees er op, dat de café-houders dubbel getroffen worden, ten eerste door de crisis en ten tweede door de hooge belasting. De heer A. J. de Jong achtte het een soort bedrijfsbelasting. Vele andere bedrijven gaan daaronder gebukt, zoo b.v. de veebedrijven onder de grondbe lasting. De heer C. A. van Dam verklaarde het volkomen eens te zijn met het voorstel van B. en W. De grondbelasting acht hij veel onrechtvaardiger. Met acht st. voor en drie stemmen tegen, die van de heeren J. W. van Vliet, M. Scheel en J. de Kort, wérd het verzoek af gewezen. In verband met een verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. gem. om de huur van de woning nevens het Raadhuis te verlengen, werd besloten de openbare vergadering te schorsen. Na heropening deelde de Voorzitter mede dat in betrek king tot de woning naast het Raadhuis de vraag naar voren is gekomen of dit een geschikte woning ls voor den Burgemees ter. In aanmerking nemende dat deze zaak een pijnlijke zijde heeft en een andere op lossing meer zou bevredigen, stellen B. en W. voor het verzoek aan te houden, tot een volgende vergadering, en mocht als dan eventueel de huur niet verlengd wor den dan een termijn van zes maanden in acht te nemen voor ontruiming. Aldus met alg. st. aangenomen. De Commissie die de rekening van het Waterbedrijf en de gemeenterekening, dienst 1933, heeft onderzocht heeft geen op- of aanmerkingen en adviseert tot voorioooige vaststelling van beide rekenin gen. Met alg. st. behoudens die der wet houders, werden voorioopig vastgesteld: de rekening van het Waterbedrijf, dienst 1933 op f. 15039.48 baten en lasten dito. Kapitaalsinkomsten f. 3811.12 en kapitaals uitgaven idem; de rekening der gemeente op: f. 173996.87 in ontvang en f. 167071.11 ln uitgaaf, batig saldo f. 6925.76, wat den ge wonen dienst betreft en wat aangaat den kaplt.dienst, ln ontvangsten op f. 128060.29 en in uitgaven op f. 137945.73, nadeelig saldo f 9885.44. Hierna deelde de Voorzitter mede dat B. en W. voorioopig nog wenschen te wachten om ln navolging van andere ge meenten met voorstellen te komen tot verscherping van het ventverbod.' Deze zaak heeft de aandacht van de Regeering; onder deze omstandigheden dient afge wacht te worden waar dit naar toe leidt. Na bespreking werd hiertoe besloten. De Voorzitter deelde mede, dat op de begrooting voor 1935 ls gebracht het teren van ongeveer 400 meter van den West- zljdeweg. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten een nieuw punt aan de agenda toe te voegen n.l. de aankoop van een H A. grond voor het stichten van een nieuwe begraafplaats. De meerderheid van B. en W. stelde voor van het eerstvolgend bouw land langs den nieuwen Provincialen weg van den heer A. van der Lelie onder enkele condities een H.A. te koopen terwijl de minderheid van B. en W„ de heer D. de Bruljn IJzn. de voorkeur geeft aan het weiland dat tusschen den dijk en het bouwland in ligt, omdat dit Iets korter bij het Dorp is. Een stuk van het bouwland kost f. 4000.per H.A. echter wenscht de eigenaar dit niet verder te verkoopen dan ter diepte van 74 meter plus een sloot. De beplanting mag de 74 meter niet te buiten gaan. Het stuk welland kost f. 6000 per H.A. Hierbij bestaat tegen een diepte van ruim 84 meter geen bezwaar. Aan het voorstel van de minderheid van B. en W. kleeft het bezwaar dat het woonwagenkamp er vlak bij ligt en het belangrijk duurder is. Bij de bespreking zeide de heer J. de Kort dat de grondslag van het bouwland zwaarder ls dan van het weiland, zoodat het bouwland de voorkeur verdient. De heer J. van Beek Szn. zegt dat ook het welland voldoende klei houdt. De heer C. A. van Dam acht het kleine eindje verder van minder belang dan de hoogere prijs en het woonwagen kamp. De heer de Kort vreesde dan meer hinder van de woonwagenbewoners dan thans omdat ze vrijer komen te zitten. De heer J. van Beek was van meening dat het woonwagenkamp zoowel dicht bij het bouwland als bij het weiland ligt, doch dat de hinder daarvan wel mee zal vallen. De begraafplaats wordt toch behoorlijk afge scheiden. De heer D. Buitenhuis achtte de helling van den weg een bezwaar voor het weiland. De heer N. P. Kapteln gaf reeds, afgezien van de bezwaren, enkel met het oog op de prijs de voorkeur aan het bouw land. Op voorstel van den heer D .de Bruijn IJzn., werd besloten ter plaatse te gaan kijken. Na terugkomst en heropening der vergadering wees de heer A. J. de Jong nog eens op de nadeelen aan de keuze van het welland verbonden. Verschillende spre kers verklaarden na bezichtiging de voor keur aan het bouwland te geven. De heeren D. de Bruijn IJzn. en J. van Beek Szn. za gen toch liever de begraafplaats zoo dicht mogelijk bij het Dorp en verdedigen de aankoop van een gedeelte van het weiland. Tenslotte werd tot stemming overgegaan. De heer D. de Bruijn IJzn. zeide dat hij, gehoord het algemeen gevoelen vóór het bouwland, zich niet langer zal verzetten. Met op één na, die van den heer J. van Beek Szn. alg. st. werd besloten tot aan koop van één H.A. bouwland van het ge deelte direct volgend op 't weiland en on der conditie dat de te verrichten boringen gunstig uitvallen en over het voorste ge deelte weiland rails gelegd mogen worden voor den aanvoer van 't zand. Rondvraag. De heer J. van Beek Szn. vestigde er de aandacht op dat de sloot bij den dokter dient uitgebaggerd te worden aangezien deze te ondiep is. De voorzitter zal dit behandelen. De heer J. W. van Vliet wees er op, dat er zooveel zand aan de kanten van den Oostzijdeweg ligt dat alle maal de sloot ingaat en nog best ergens anders gebruikt zou kunnen worden. De Voorzitter zal dit met den opzichter bespreken. De heer M. Scheel vroeg of het uurloon in werkverschaffing bij den aanleg van de nieuwe begraafplaats 24 ct. zal zijn. Hij achtte dit te laag. De Voorzitter deelde mede, dat zooveel mogelijk aangestuurd zal worden op aan genomen werk. Wat het uurloon betreft daarover bestaat nog geen zekerheid. De heer M. Scheel wees er op. dat de tarieven voor de ziekenfondsen van de dokters te hoog zijn en vraagt of de gemeente wil medewerken tot verlaging. De Voorzitter antwoordde, dat wat de steuntrekkende werkloozen betreft daarover besprekingen worden gevoerd, doch overigens deze zaak nog niet tot een oplossing fs gebracht. De heer W. Lommerse vroeg de bebouwde kom in het zwaantje met 100 meter uit te breiden in de richting van Alphen aan den Rijn. De Voorzitter zal dit in B. en W. be handelen. Hierop volgde sluiting. KOUDEKERK. De nieuwe spelling ingevoerd. Op de Openbare zoowel als op de Ned. Herv. Chr. School zal de nieuwe spelling worden ingevoerd. NIEUWKOOP. Gunstige spoorverbinding. Aan de algemeene klacht over de on gunstige spoorverbinding in Alphen aan den Rijn, in het traject Nieuwkoop Leiden is in de nieuwe dienstregeling, welke op 7 dezer in werking treedt, tege moet gekomen. Bij de zes treinen, welke per dag van hier naar Leiden gaan. moest men gemiddeld 32 minuten wachten en straks slechts 7 minuten en bij de zes treinen van Lelden naar hier moest men gemiddeld 24 minuten wachten en straks gemiddeld 9 minuten. Een prachtige ver betering! WADDINXVEEN. Aan het Leger des Hells (stichter William Booth) is door P. en W. vergun ning verleend om op Maandag 8 October a.s. een collecte te houden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het Candidaats- examen Recht de dames M. J. Ladage (Deventer) en A. C. van Rietschoten (Den Haag) en de heer H. H. Maas (HlUegers- berg); Doctoraal examen Rechten mevr. H. G. Breyman (Den Haag). DE CONFERENTIE TE BATAVIA WEINIG HOOPVOLLE PERSPECTIEVEN. Interview met den heer Spanjaard. De heer Alb. Spanjaard, voorzitter van de commissie van advies voor de Crisis- Invoerwet, die als vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken deel uitmaakt van de delegatie voor de han delsbesprekingen met Japan en eenige maanden in verband met laatstgenoemde functie te Batavia heeft vertoefd, is in Den Haag teruggekeerd. De heer Spanjaard, die. uit hoofde van zijn vroegere en tegenwoordige werkzaam heden zeer goed geïnformeerd is wat be treft de Nederlandsche industrie, heeft gedurende drie maanden aan de bespre kingen te Batavia deel genomen en wordt ook thans nog geregeld op de hoogte ge houden van den stand der onderhande lingen en blijft actief lid der delegatie, zij het dan ook op verren afstand. In een interview, dat het Nederlandsche Correspondentie Bureau met den heer Spanjaard had, heeft deze zijn indrukken weergegeven omtrent het verloop voor de Indische handelspolitiek zoo belangrijke besprekingen. „De situatie is zóó", aldus de heer Span jaard, „dat men in Indië zeer gesteld is op de goedkoope Japansche producten. Ech ter wil men de Japanners zelf liever niet in Indië hebben. Men heeft immers altijd het gevoeld, dat de Japanners zaken niet van politiek kunnen scheiden. Bij de besprekingen tusschen Nederland en Spanje had de heer Spanjaard zitting in de importcommissie. Hij meent dat hij er als zoodanig in geslaagd is verbetering te brengen in het wederzljdsch bgrijpen tusschen Indië en Nederland. Daardoor zal Japan zich bij de contin- genteering van vele artikelen moeten neerleggen. Deze contingenteering zal dan ook zoo spoedig mogelijk geschieden. De inlandsche markt heeft behoefte aan goedkoope Japansche artikelen en thans kan zij die minder dan ooit missen. Er zijn echter ook tal van producten, welke Japan wel goedkoop maar niet goed kan leveren. En deze artikelen kan men beter van de Indische markt weren. Een typisch voorbeeld hiervan is de gloeilam- penfabricage. Wij moeten Japan in Indië terugdringen. Japan tracht natuurlijk zooveel mogelijk te behouden, want deze aangelegenheid is ook voor Japan van eminent belang. Neem b.v. den invoer van textiel-artikelen, van welk product Nederlandsch-Indië thans de grootste afnemer is. Hier moet een stuk van den Japanschen import afgenomen worden, want al ware het alleen maar met het oog op de positie van onze handels balans, zou men zoo niet door kunnen gaan. Japan neemt van de Indische export producten in geen enkel opzicht voldoen de hoeveelheden af en indien Indië door zou blijven gaan met alles of zoo goed als alles van Japan te betrekken, dan blijft er niets over voor ruilhandel met de belang rijkste afnemers van Indische producten: Engeland, Duitschland, Frankrijk, Tsjecho Slowakije en anderen- Daarom hangt het welslagen der confe rentie eigenlijk af van de offerte, welke Japan ons maken zal voor de afname van Indische producten. Of men elkaar voldoende zal naderen, weet ik nog niet. Indien u mij vraagt naar mijn verwach ting, dan moet ik u bekennen, dat ik er niet veel hoop op heb. Voor 54 artikelen liggen de contingen- teeringsbesluiten reeds klaar, maar men heeft ze niet willen uitvoeren, zoolang de besprekingen duurden. Wel was de inhoud van deze besluiten aan de Japansche re geering medegedeeld. Van deze beleefdheid der Nederlandsch-Indische Regeering is van Japansche zijde schromelijk misbruik gemaakt en hier heeft u tevens een ver klaring voor het feit, dat de besprekingen in de eerste maanden zoo weinig resul taat hebben opgeleverd. Er was met de Japanners eenvoudig niet te praten en ondertusschen ging de stroom van Japan sche goederen maar onafgebroken voort. Alle veemen en magazijnen zijn op het oogenblik tot den nok toe gevuld met Ja pansche koopwaren. SOEPELHEID BIJ INVOER VERGUNNINGEN. Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke enkele takken der verwerkende industrie ondervinden door de contingenteering van verschillende harer grondstoffen, heeft de Minister van Econo mische Zaken bepaald, dat voor zoover ten genoege van de met de controle belaste ambtenaren wordt aangetoond dat bepaal de stoffen niet in het binnenland zijn te verkrijgen, de noodige soepelheid bij het verleenen van invoervergunningen zal worden betracht. De bedoeling van dezen maatregel is om meer nog dan voorheen een juiste verdee ling van den invoer te bereiken tusschen de producten, die de Nederlandsche in- duütrie kan leveren en die, welke uitslui tend uit het buitenland zijn te betrekken. Bij deze regeling zal bijzondere aandacht worden gegeven aan de behoeften van die takken van industrie, welke den steun van contingenteeringsmaatregeien niet onder vinden. o UIT NED. OOST-INDIE. DE H.V.A. MAALT NIET IN 1935. 70 man ontslagen. SOERABAJA, 5 Oct. (Aneta) De H.V.A. ontsloeg 70 employe's met ingang van 30 November a.s., daar de fabrieken van de H.V.A. in 1935 niet zullen malen. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. BANDOENG, 5 Oct. (Aneta). Op verzot is eervol ontslagen als directeur-leeraar bij de moderne middelbare handelsschool, het Kesatrijan-instituut, de heer Douwes Dekker. Tot zijn opvolger is benoemd de l-.eer Pufkus, vroeger leider van het H.B.S.- fiiiaal te Bandoeng, thans waarnemend directeur der handelsschool. In deze laatste functie is benoemd de heer Van der Paardt, vroeger waarnemend directeur van de Algemeene Middelbare School te Batavia. o CONFUCIUS-HERDENKING. NANKING, 5 Oct. (Reuter). Gisteren is hier de 2483ste verjaardag van den Chi- neeschen wijsgeer Confucius herdacht. Men hield een algemeene vacantiedag en de geheele stad was met vlaggen getooid. In de meeste steden van China werden massa-bijeenkomsten gehouden. De dagbladen publiceerden extra bijvoegsels met artikelen over Confucius en drongen aan op het aankweeken van de door Conficius verkondigde deugden van „welvoegelijkheld, gerechtigheid en reinheid". o PALEIS AFGEBRAND. LISSABON, 5 Oct. (Reuter). Het Ko ninklijk Paleis te Queluz, het „Versailles van Portugal" ls gisteravond door brand vernield. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een groote collectie kostbare schilderijen, en beeldhouwwerken zijn naar men vreest geheel vernield. o VALSCHE MUNTERS GESNAPT. AUGSBURG, 5 Oct. (DMJ.). De politie alhier heeft een bende valsche munters gearresteerd, welke zich bezig hield met het vervaardigen en uitgeven van valsche 50 pfennig-stuMken, terwijl in de werk plaats matrijzen werden ontdekt voor het maken van valsche 5 mark-stukken. Terzelfder tijd heeft de politie te Berlijn een bende ontmaskerd, welke zich bezig hield met het vervaardigen van valsche twee-mark-stukken. AMSTERDAM, 5 October. Flauwe markt. Industriefondsen en Amerikaansche fondsen verdeeld. Petro- leumwaarden, Suiker- en Rubberaandee- len zwak. Duitsche obligaties gedrukt. Ned. Staatsfondsen prijshoudend. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in Batavia is medegedeeld, dat de uitvoer van bevolkingsrubber van 1 Juni J.l. af bot ultimo September 14.200 ton grooter is geweest, dan in het restrictie schema was vastgesteld. Deze mededeeltng was inderdaad een groote verrassing. Tot voor kort was men in breeden kring de meening toegedaan, dat het uitvoerreci t op bevolkingsrubber, dat van 5 cent per KXï. spoedig tot 10 cent werd verhoogd, niet alleen de export had teruggebracht tot de gewenschte hoeveelheid, doch dat de inlanders nog maar zoo weinig voor hun product ontvingen, dat men er reeds reke ning mee ging houden, dat de bevolkimgs- rubber ten onder zou gaan, indien het stelsel van het uitvoerrecht niet zou wor den vervangen door een licentie-systeem. De Handelsvereeniging te Medan richtte in dit verband eenige weken geleden een uitvoerig request tot de regeering om op dit gevaar te wijzen. Daarentegen zou de uit voer van plantage-rubber in de betref fende vier maanden 21.000 kleiner zijn dan het toegestane quotum, doch dit cijfer wordt in rubberkringen aangevochten en men meent, de achterstand moet worden becijferd op plm. 16.000 ton. Het ls niet waarschijnlijk, dat de Europeesche plan ters in staat zullen zijn, in de resteerende maanden van dit jaar deze 16.000 ton meer te exporteeren, daar deze 16.000 ton niet als voorraden op de plantages aanwezig zijn. Een gedeelte van den achterstand zal nu overgeboekt worden naar het volgende jaar. Het blijkt echter wel duidelijk, dat de rubbennarkt op het oogenblik nog niet in staat is zelfs de totale toegestane expor ten te absorbeeren, want bulten de achter stand zijn de voorraden in de laatste maanden aanzienlijk toegenomen. Wat tenslotte het probleem der inlandsche rubber betreft, het is waarschijnlijk te achten, dat het uitvoerrecht op dit product spoedig opnieuw zal worden verhoogd. Op de beurs had de reactie in Rubbers vanmiddag voortgang, bij beperkten han del. Amsterdam-Rubber kwam beneden 90%. Ook de minder courante soorten wa ren lager. Ook de overige afdeelingen wa ren flauw gestemd. Internationale waar den waren aangeboden voor Engelsche en Fransche rekening. De locale fondsen on dervonden daarvan de terugslag.. De on gunstige ontwikkeling van de Amerikaan sche petroleumindustrie, daar de Hot oil productie niet schijnt te verminderen, oefende een druk uit. Kon. Olies schom melden tusschen 142 en 143%. Amerik. soorten waren eveneens zwakker. In- dustrieelen verdeeld: Philips daalden Unilever kwam beneden 70%. Aku's waren vaster; Nederl. Ford aandeelen bleven on veranderd. Tabakken onregelmatig. Deli-Batavia's konden zich handhaven, doch Deli's en Senembah's liepen iets te rug. Suikers liepen achteruit. Scheepvaar ten en Mijnwaarden verwaarloosd. Ame rikanen in navolging van Wallstreet goed prijshoudend. Duitsche obligaties onge animeerd. Youngleening liep tot 21% te rug en kon zich slechts gedeeltelijk her stellen. Ned. Indische leeningen waren prijshoudend. De omzetten zijn vrij ruim in deze papieren. WISSELKOERSEN. Engeland 7,21% (7.22 3/8), Duitschland 59.35 (59.40), Frankrijk 9.73 (9.73 1/41, België 34.45 (34.44V2), Zwitserland 48.16 (48.16), Denemarken 32 25 (32.30), Zwe den 37.25 (37.30), Noorwegen 36.30 (36.32Va), New-York 1.46 9/16 (1.46 5/8). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 3—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7