75,te Jaargang VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 No. 22865 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor leiden per 3 maanden f.2.35; per week f.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Ledden brengen ter algemeene kennis, dat zijvoor den verkoop op den door de Wijkverg. „Rehobóth" in het wijkgebouw Rapenburg 10. van 69 October a.s, te houden bazar, ontheffing hebben verleend van het voor geschreven wlinkelsluitingsuur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 8755 DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Bijeenkomst der winkeliers. In de Graanbeurs hielden de Leidsche winkeliers gisteravond hun laatste samen komst vóór het begin van de te houden winkelweek. Als plaatsvervangend voorzitter opende de heer Meyers te omstreeks half negen de vergadering en zette uitvoering de plan nen voor de as. campagne uiteen. De bij zondere reclame, welke ditmaal zal wor den georganiseerd, de bonnenreclame, vol gens een geheel nieuw en zeer aantrekke lijk systeem, de wijze van aanduiding of iemand deelnemer is aan de winkelweek, dit alles werd besproken en het bleek, dat de in grooten getale opgekomen winke liers veel belangstelling hadden voor de wijze waarop ditmaal de commissie de zaak had voorbereid. Ook ditmaal zal het een Lichtweek zijn en ongetwijfeld zal de geheele stad een aantrekkelijk uiterlijk krijgen. Op onge veer veertig punten in onze stad zullen lichtreclames verrijzen, de winkeliers zor gen natuurlijk voor een extraatje op het gebied van licht en alles met elkaar zal zoowel overdag als 's avonds een stads beeld vormen, dat de moeite van een wan deling waard is. De winkelweek vangt aan Woensdag 10 October om 2 uur en eindigt Zaterdag 20 October om 10 uur. In verband met den geringen tijd, welke nog beschikbaar is voor het samenstellen van de winkelweek nummers werden de deelnemers erop ge wezen toch vooral tijdig zorg te dragen voor de inlevering van hun advertenties, opdat de bedoelde reclame, welke door middel van deze winkelweeknummers zal worden gevoerd tot haar recht kan komen. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om inlichtingen in te winnen over de verschillende onderdeelen der reclame en algemeen was men ervan overtuigd, dat vooral door het aanbrengen van een dui delijk buiten de winkels uitstekend em bleem, de winkelweek een goede toekomst tegemoet zal gaan. Na dank voor de aanwezigheid en de op wekking tot spoedige aanmelding, indien men zulks nog niet had gedaan, werd deze vergadering gesloten. DE 3 OCTOBER-VIERING. Een oud-stadgenoot schrijft ons: Wanneer men op 3 October in Leiden zelf is, dan voelt men den mooien feestdag niet zijai overladen programma; dan denkt men niet zoo dadelijk aan de historische waarde van dezen dag. Maar nu, vanuit Klazienaveen, (Gem. Emmen), toen de radio ons weer temidden van de koraal zangers plaatste, toen hebben we iets grootsch gevoeld, iets van trots, waarvoor Leiden dankbaar mag zijnvan der Werff staat daar, statig en waardig, en ziet op zijn Leidenaars neer. als de held op het slagveld. Wel nu. blijft hem dan huldi gen, ieder jaar weer opnieuw en tracht iets te gevoelen, van hetgeen er in hen omging toen ze. op 3 October te Klaziena veen. mede opgenomen werden in den grooten vasten en massieven keten van de onsterfelijke Trouw der Leidenaars. o GEM. DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. Jaarverslag over 1933. Aan bovengenoemde verslag van den directeur, den heer P. C. G. A. Wijkmans ontleenen wij het volgende: De kosten van den aanleg der Houtlaan, welke in werk verschaffing geschiedde, bedroegen in ■totaal f. 15.552—, die van aanleg van sportterreinen in den Stadspolder f. 1271. Het rijkssubsidie bedroeg in beide geval len ongeveer 50 pet. Door tusschenkomst der organisaties werd f. 804.417.— aan steun uitgekeerd. Onder dit bedrag is begrepen: Huurtoeslag f. 35.610.— Toeslag op kasuitkeerlng f. 9.234.— 25% Kerstgave steuntrekkenden f. 4.558.— 25% Kerstgave kastrekkenden f. 1.155.— Aan diverse steunbedragen, waaronder grootendeels te verstaan vergoeding voor aanschaffing werkkleeding, schoeisel, ver huiskosten, enz. werd uitgegeven f. 6.369.44, terwijl hiervan werd terugontvangen f. 3446.36, zoodat blijft een uitgave van f. 2923.08. Over het jaar 1933 werd door het Rijk weder 50Vn subsidie verleend in de kosten van de steunverleening aan de bouwvak-, metaal- en textielarbeiders. Aan de Bouwvakarbeiders werd in 1933 uitgekeerd: Uitgetrokken f. 152.393.55; 50°/o subsidie Rijk f. 76.196.76, Dubbel uitgetr. f. 55.689.11; 50 subsidie Rijk f. 27.844.54. Aan de metaalbewerkers werd in 1933 uitgekeerd: Uitgetrokken f. 63.165.96; 50 subsidie Rijk f. 31.582.98. Dubbel uitgetr. f. 123.472.26; 50% subsidie Rijk f. 61.736.10 Aan de textielarbeiders werd in 1933 uitgekeerd Uitgetrokken f. 36.615.34; 50% subsidie Rijk f. 18.307,66. Dubbel uitgetr. f. 36.199.97; 50% subsidie Rijk f. 18.099.98. In de kosten van de brandstoffenver- strekking aan de vorenstaande 3 groepen werd ook weder 50% subsidie door het Rijk verleend. De subsidie bedroeg in totaal f. 7904.80. Voor het Bureau Beroepskeuze bestond geenerlei belangstelling. Er werden 50.892 margarinebons en 14.264 vleeschbons verstrekt. Aan de werkloozen werd in 1933 totaal f. 304.281.10 uitgekeerd, tegen f. 373.289.85 in 1932. Wat de Arbeidsbemiddeling betreft, diene het volgende: Het totale aanbod van mannen en vrou wen vermeerderde van 16939 in 1932 tot 20242 in 1933. Een stijging dus van 3303 aanbiedingen. Het aantal plaatsingen steeg eveneens en wel van 3369 in 1932 tot 4065 in 1933, van welke vermeerdering (696) 439 voor rekening van de Afd. Mannen en 257 voor de Afd Vrouwen kwamen. In totaal werden 4692 aanvragen van werkgevers behandeld. Aan 4045 aanvra gen kon worden voldaan, zoodat 647 aan vragen onvoldaan bleven, hetzij door ge brek aan geschikt aanbod, hetzij doordat aanvragen werden ingetrokken. Over het algemeen kunnen de bemoeiin gen der Arbeidsbeurs bevredigend worden genoemd en kan worden geconstateerd, dat de belangstelling van de werkgevers voor dit instituut niet is afgenomen. NACHTAUTOBUSDIENST AMSTERDAM—ROTTERDAM V.V. De officiëele opening. Hoewel reeds sedert 22 September in exploitatie, heeft eerst gisteravond de offi- cieele opening plaats gehad van den Nachtautobusdienst AmsterdamRotter dam v.v. Dit geschiedde met een maaltijd in café-restaurant „Zomerzorg", aangebo den door de ondernemers, de firma Matser en Mars aan een aantal autoriteiten en voraanstaande personen uit het autobus bedrijf. Wij noemen hier o.a. mr. Meischke, sub stituut-officier van justitie bij de Recht bank te Rotterdam, mr. Y. Langhout, refe rendaris ten Departemente van Financiën, den heer J. Kastelein, burgemeester van Aalsmeer, mr. van Houweningen als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur van Sassenheim, dr. M. H. A. van der Valk uit Hlllegersberg. voorzitter en H. W. Cos- see, secretaris van het comité tot beharti ging van de autobusdiensten rondom Rotterdam; den heer G. Ph. Worthmann, voorzitter en J. Kraak Steeman, secretaris van den Ned. Bond van Autobusdienst- ondernemers en dr. Abrahams uit Amster dam, directeur van het Touringcar- bedrijf. Tijdens den weiverzorgden maaltijd ver namen wij verschillende bijzonderheden met betrekking tot de dienstregeling. De dienst wordt onderhouden met Citroen-bussen, plaats biedende aan 24 personen en toegerust met een electro- statisch geregelde verwarming. lederen nacht om 1 en om 4 uur ver trekt er zoowel van Amsterdam-Beursplein als van Rotterdam-Diergaardelaan een bus. Precies een uur later kruisen de bussen elkaar bij de splitsing te Oegstgeest. De verbindingsdienst tusschen onze stad en het kruispunt ten behoeve van Leidsche passagiers wordt onderhouden door de N.V. El tax. Het geheele traject volgt den grooten verkeersweg en wordt afgelegd in twee uur tijds. Uit den aard der zaak is door Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noord- Holland concessie voor de exploitatie van dezen dienst verleend. Zoowel de directie der Ned. Spoorwegen als van de N. Z. H. T. M. zijn echter van dit besluit in beroep gegaan bij de Kroon, doch hangende de uitspraak hebben de ondernemende fir manten het aangedurfd de exploitatie reeds thans ter hand te nemen. Er wordt totdusverre van den dienst een vrij druk gebruik gemaakt, vooral door martkooplleden, kellners, musici en artisten. Vrijwel alle aanwezigen hebben met lof gewaagd van den echt Hollandschen durf en ondernemingsgeest, welke in deze onderneming tot uiting komt en daarvoor hulde gebracht aan de beide jeugdige fir manten, die zonder een beroep te doen op de openbare kas hun krachten beschik baar stellen voor het algemeen belang. De heer Kraak Steeman heeft namens de firmanten allen bedankt voor hun vriendelijke woorden en goede wenschen voor het welslagen der onderneming. DE ALGEMEENE TOESTAND. Politieke onrust. De vraag of de Roemeensche minister Titulescu al dan niet zal aanblijven houdt algemeen de groote politiek bezig. Men ziet in de reorganisatie der Roemeensche regeering een symptoom van een Duitsch tegen-offensief tegen Barthou's politiek streven, waarvan Von Papen's bezoek aan den Hongaarschen premier Goemboes als eerste stoot wordt beschouwd. Vooral in Belgrado en Praag ondervindt men den terugslag van een en ander. Hoezeer Rome momenteel als een bij zondere factor wordt beschouwd, kan blijken uit het feit, dat nu ook Benesj zich derwaarts zal begeven. Of dit voor of na Barthou zal zijn, is nog onzeker. DE ARBEIDSBEURS. Op den 4den October 1934 waren 3527 (v. j. 2926) werkzoekenden ingeschreven. ENGELAND. Mc Donald's terugkeer Congressen van Conservatieven en Labour. Mc Donald, gisteren van zijn reis terug gekeerd, had terstond een langdurig on derhoud met zijn plaatsvervanger Baldwin. Te Bristol is het congres der conserva tieven geopend. Allereerst is een minuut stilte in acht genomen als blijk van deel neming voor de slachtoffers van het mijn ongeluk bij Wrexham. Een Welsche afgevaardigde stelde een motie van vertrouwen voor in de de na tionale regeering. Deze werd met hand opsteken aangenomen. Vervolgens werd met groote meerder heid van stemmen een resolutie aangeno men, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen de onverwijlde reorgani satie van het Hoogerhuis voor te stellen, en speciaal om de bevoegdheden van dit Huis te versterken, welke de arbeiders partij zou willen beperken. Lord Wolmer die de motie over het Hoo gerhuis indiende, zeide dat te Southport duidelijk gebleken was, welke aanslagen de arbeiderspartij van plan was als zij weer aan de regeering zou komen en daarom moest de nationale regeering haar den wind uit de zeilen nemen en zorgen dat ieder voorwendsel voor de afschaffing van het Hoogerhuis intijds verdwenen was. Een felle aanval op de regeeringspolitiek tegenover Indië werd in een stormachtige middagzitting verworpen door de aanne ming, met 543 tegen 520 stemmen, van een resolutie welke zegt, dat het niet in het belang der partij is, dat het congres thans eenige resolutie aanneemt, speciaal omdat besloten is, dat er een buitengewone ver gadering van den partijraad zal worden belegd, zoodra het rapport der speciale gemengde commissie verschenen is. In politieke kringen doet men opmerken dat de meerderheid van 23 stemmen, welke de regeering behaald heeft, de kleinste is, welke de regeering ooit in een represen tatieve vergadering der conservatieve partij ten aanzien van de kwestie der constitutioneele hervormingen in Indië behaald heeft. Daarna hebben Lord Lothian en Lord Lloyd. de vroegere hooge commissaris van Egypte, een motie ter tafel gebracht, waar in ongerustheid werd uitgesproken over den achterlijken staat waarin de verde digingsmiddelen des rijks, in deze ernstige tijden verkeerden. Engeland's maritieme positie, zeide eerstgenoemde, was weer slechter dan een jaar geleden en de be dreiging uit de lucht was ook weer ern stiger geworden. AANBESTEDING. Namens den garnizoenscommandant is heden aanbesteed de levering van aard appelen voor de soldatenmenages te Lei den gedurende het tijdvak 1 Nov. 1934 t.m. 31 Mei 1935. Er was als volgt ingeschreven: N.V. v/h J. Oostrum. Utrecht, zandaardappelen f. 4.60; v. d. Berg, Haarlem, zand f. 4.57; klei f. 4.58: S. Barnhorn, Katwijk-aan-Zee klei f. 4.90; C. Wagenmaker alhier zand f. 4.19; klei f. 4.98; W. den Heeten en Zn. alhier, zand f. 4.24; klei f. 4.84; P. Kem- peneers alhier, klei f. 5.30; alles p. 100 KG. Onze stadgenoot, de heer B. G. J. van Bemmel slaagde te Goes voor het examen waterbouwkundig opzichter, afgenomen door den Bond van technische ambtenaren in overheids- en semi-overheidsddenst. Wegens verzet tegen de politie is gis termorgen op den Stationsweg zekere A. N. uit Groningen aangehouden. De heer K. P. Boer, vroeger geduren de jaren filiaalhouder van de firma v. d. Leede in de Pieterskerkkoorsteeg heeft thans in het naburige pand no. 4 zelfstan dig een kruideniers-bedrijf geopend. De winkel werd volgens de behoeften ingericht en ziet er keurig uit. Behalve kruideniers- en grutterswaren in ruimen zin vindt men er ook een groote keuze in chocoladewer ken, vieeschwaren, enz. Ter kennis van de leden van den Gemeenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag 15 October a.s. Minister Neville Chamberlain ant woordde dat de regeering een zeer ernstig en diepgaand onderzoek naar de verdedi gingsmiddelen des Rijks ingesteld had, dat zich niet alleen had uitgestrekt tot het moederland, maar eveneens tot de verde diging der groote koloniën en de handels- toevoerwegen. De regeering beschikte thans over zeer uitgebreide en gedetail leerde gegeven en haar politiek was daar op opgebouwd. De bijzonderheden konden nog niet openbaar worden gemaakt en misschien was hier en daar nog een ge ringen wijziging noodzakelijk, maar de grondgedachte van het regeeringsplan was deze: den middenweg te bewandelen tus schen onwaardige haast en onnoodige pa niek eenerzijds en onverschilligheid en lauwheid anderzijds. Het congres kon zich overtuigd houden dat de verdediging van 's lands militaire en economische onal- hankelijkheid bij de regeering in de al lerbeste handen was. De rede van Sir Ne ville werd luide toegejuicht. Daarna kwam de opruiming der krot woningen aan de orde, bij welk punt mi nister Hilton Young beloofde dat de bona fide huiseigenaren dus niet zij, die in de paar laatste jaren krotten hadden op gekocht voor speculatie een billijke ver goeding zouden krijgen. Op het arbeiderscongres te Southport trad gisteren, bij de bespreking van de houding der partij tegenover het kapita lisme, na de komst aan het bewind, een groote beginseltegenstelüng aan den dag tusschen de socialistische liga en de la- bourmeerderheid. Een motie van den socialistenbond, die door Sir Stafford Cripps verdedigd werd, om bij de 4 groote industrieën: steenkool, textiel, katoen en ijzer en staal alhans tot gedeeltelijke confiscatie zonder eenige compensatie over te gaan, werd met een meerderheid van 71 verworpen. Ten slotte vereenigde men zich met het pro gram van het uitvoerend comité, waarin de moodzakelijkheid erkend wordt van staatscontrole op de ijzer- en staalin dustrie. Het congres nam een resolutie aan ten gunste van controle op allen in voer. Met een groote meerderheid besloot het congres, dat, indien de staat ooit de con trole overnam van de voornaamste in dustrieën, er zelfs geen gedeeltelijke con fiscatie zou plaats hebben. Morisson bekoelde de feestdrift der voorstanders van confiscatie door er op te wijzen, dat arbeiders veel meer gehecht zijn aan hun kleine beleggingen dan de kapitalisten aan de hunne. Aan een noenmaal te Manchester heeft Sir Herbert Samuel gisteren gezegd dat het voornaamste punt van het liberale program zou bestaan in afschaffing of al thans zeer radicale vermindering van het quota-systeem en algemeene verlaging van de tarieven. Een regeering, waarin de liberalen me dezeggenschap zouden krijgen, zou moeten aandringen op een internationale tarief conferentie om in de geheele' wereld sterke verlaging der tariefmuren door te zetten. Zonder dit was en bleef het economisch herstel een utopie. FRANKRIJK. Doumergue's radiorede. Minister-president Doumergue heeft gis teravond opnieuw een radiorede gehouden. Hij verklaarde, dat alle hervormingsplan nen beoogen te voorkomen dat in Frank rijk de dictatuur zal worden ingesteld. Hij verklaarde voorts het wenschelijk te ach ten, dat aan het Kabinet van den minister president een afdeeling wordt toegevoegd, bestaande uit vertegenwoordigers der di verse ministeries, welke het den premier mogelijk zal maken de activiteit der ver schillende ministers te volgen. Vervolgens wees de minister-president op het belang der reeds bereikte resultaten op verschillende gebieden. Doumergue toonde met name op het gebied der binnenland- sche politiek aan, dat Frankrijk vast beslo ten is al het mogelijke te doen voor de handhaving van den vrede. Na breedvoerig het samengaan van socialisten en commu nisten te hebben gelaakt, besloot Doumer gue zijn redevoering met er bij de Fran- schen op aan te dringen, zich buiten het sociatistisch-communistisch gemeenschap pelijk front aaneen te sluiten en de partij belangen op den achtergrond te stellen. Doumergue sprak zijn vertrouwen uit in de stemming over het hervormingsproces, waaraan niets zal worden veranderd. RUSLAND. Schandelijke corruptie ontdekt. Uit Moskou wordt aan eenige bladen te Tallinn gemeld, dat op bevel van de hoog ste ambtenaar van justitie in de Ukraine de secretaris van de partij-organisatie in Wasilkov, Ginsburg, de chef der politie en negen rechters in arrest zijn genomen wegens diefstal van levensmiddelen en sabotage. Twee rechters zijn gearresteerd wegens berooving van de gerechtelijke kas en ver- valsching van documenten. Een ambtenaar van justitie die tegen belooning menschen uit de gevangenis liet, is ontvlucht. BINNENLAND. Voorstel van B. en W. van Leiden om de brandweer te reorganiseeren tot een politie-brandweer (3e Blad). De instelling van een Verkeersfonds door de Eerste Kamer goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming (Pari. Overzicht, 3e Blad). De Amsterdamsche loonvoordracht ver worpen (Binnenland, 3e Blad). Algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Het Belgische stoomschip „Charles José" bij het lichtschip „Haaks" vergaan; ver moedelijk slechts één van de 10 opvaren den gered. (Laatste Berichten, le Blad)# BUITENLAND. Rondom Titulescu's al dan niet aan blijven (Buitenland, le Blad). In Spanje is een kabinet Lerroux ge vormd, hetgeen beantwoord is met uit roeping der algemeene staking door links (Buitenland en Tel., le Blad). Congressen van conservatieven en La bour in Engeland (Buitenland, le Blad). OOSTENRIJK. Bachinger niet in vrijheid. Het bericht dat de vroegere minister Bachinger in vrijheid zou zijn gesteld, wordt officieel tegengesproken. Bachinger bevindt zich nog steeds in hechtenis. SPANJE. Het kabinet Lerroux gevormd De algemeene staking geproclameerd. Op het laatste nippertje dreigde het kabinet Lerroux nog te mislukken, daar president Zamora bezwaren maakte, doch toen de laatste opnieuw met de partijlei ders had geconfereerd keurde hij Lerroux' lijst goed, waarin intusschen nog een paar verschuivingen hadden plaats ge vonden. Bijzondere aandacht moet geschonken worden aan het feit, dat de Katholieke Volksactie drie belangrijke departemen ten, n.I. Arbeid, Justitie en Landbouw be zet. Dit is van groot belang in verband met het program van sociale politiek van deze partij. Het streven van de Volksac tie om de door de socialisten tot stand gebrachte agrarische hervorming te wij zigen en van buitensporigheden te ont doen en om voor de katholieke arbeiders organisaties op zijn minst gelijke rechten als de socialistische organisaties te ver krijgen, zal tn de Spaansche binnenland- sche politiek op den voorgrond komen te staan. Prompt is na de vorming van het kabi net Lerroux de algemeene staking gepro clameerd door de linksche groepen. Reeds hadden te Madrid enkele kleine botsingen plaas tusschen de politie en extremisten. ROEMENIE. Blad verboden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het blad „Curajul" van den broeder van Tatarescu, definitief verboden wegens de publicatie van „tendentieuze commen taren op de traditioneele buitenlandsche politiek van Roemenië, waardoor de hoo- gere belangen van den staat benadeeld werden." Voorts zijn eenige jongelieden, die lid zijn van de anti-semietische liga, het re dactiebureau van het onafhankelijke blad „Cacla" binnengedrongen, waar zij de heele boel kort en klein hebben geslagen en den directeur en de leden der redactie hebben mishandeld. Het schijnt, dat de anti-semieten voor dit optreden aanleiding hebben gevonden in verband met de in het blad geuite be schuldiging, dat zij in relatie zouden staan met de Roemeensche vrij-metselaars. De indringers zullen worden vervolgd. Eenige hunner zijn bij de politie bekend. Er zijn bevelen tot in hechtenisneming tegen hen uitgevaardigd. o GRIEKENLAND. Naar nieuwe verkiezingen? Alle bemiddelingspogingen der regee ring om tot een vergelijk te komen met de oppositie-partijen betreffende een her kiezing van Alexander Zaimis tot staats president, hebben op de halsstarrigheid van Venizelos schipbreuk geleden, volgens lezing der regeering. Verklaard wordt, dat de regeering zal overgaan tot ontbinding van de Kamer, waarna in den loop van November nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden, in dien een laatste poging tot verzoening zou mislukken. De minister van Oorlog, generaal Kon- dylis, heeft een bespreking gehouden met de bevelhebbers van leger, vloot, lucht vaart, gendarmerie en politie, aan wie hij speciale aanwijzingen heeft gegeven voor het geval van onlusten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1