GEEFT Uf N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 5 October 1934 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Wij collecteeren FAILLISSEMENTEN. CORRESPONDENTIE. LAND- EN TUINBOUW. PREDTKBEURTEN VOOR ZONDAG 7 OCTOBER. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Btreeder van Leiderdorp: nam. 6 uur, ds. van Apeldoorn van Leiden Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 2 en 6 uur. leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer Poot, tand.; nam. 2 uur, afscheid van ds Krulshoop. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Dam Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Haumerse. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. lö en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bljdemast. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: Voorm. 101/4 uur, mej. ds. Thomson. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (HA.) en nam. half zeven (Dankz.i, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer Lefeber, cand. te Gouda HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer J. de Groot, van Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Warmolts Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. MelJering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half z?ven, ds. Odé. Geref. Kerkk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. J. Schoneveld, van Alphen; nam. half zeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Bakker van Amsterdam; nam. 5 uur (jeugddienst) ds. Beker, van Haarlem Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg.. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm 10 uur, ds. Speel man, van Nieuwveen; nam. half zeven, leesdienst. Remonstr. Kerk: Voorm half elf, ds. Haantjes van Haarlem NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Bouman. Geref. Kerk: Voorm half tien en nam 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm half tien en nam 3 uur, de heer Aangeenbrug. SASSENHEDL Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm half tien en nam 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam 5 uur, leesdienst. PinkstergemeenteHeden nam. 8 uur, pastor van der Woude; Zondag voorm 101/4 en nam. 7'/i uur, dienst; Maandag nam. 8 uur, pastor van de Woude van Rotterdam. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H D.) en nam. half zeven, ds. Steenbeek. WADDENXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Vorm half tien en nam. 6 uur, ds. Vroeg-in-de-Weij. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 8 uur, ds. de Bel. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10 uur, dr. Honders; nam. half zes (H.A.), ds. ten Kate. Klevietskerk: Voorm. 10.05 uur (H.A.), ds. ten Kate. WOÜBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zéven, dss. Jellema. Geref. Kerk: Voorm half tien en nam. half zeven, de heer Veldkamp van Katwijk ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuwe Tonge E. V. J Japchen te Waarder. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Doornspijk M. van Dijk te Nieuweroord. RECLAME. 8700 HET VRAAGSTUK DER ONDERWIJZERSOPLEIDING. In de nieuwe statistiek der onderwijzers opleiding treffen wij ook een overzicht aan van de uitslagen der staatsexamens ter verkrijging van de akte als onderwijzer en van eindexamens der kweekscholen vanaf het jaar 1382. In dit jaar werd nl. voor de eerste maal examen afgenomen volgens het program ma en de regeling, welke krachtens de wet van 1878 bij enkele Koninklijke Besluiten werden vastgesteld. In den loop van den tijd werden de examenelschen eenlge malen herzien, het geen niet nagelaten heeft invloed uit te oefenen op de percentages geslaagden. De lezer zal het niet euvel duiden, als wij hem een opsomming van de resul taten der examens van elk jaar besparen; een globaal overzicht ls echter interessant en dat willen wij hem niet onthouden., In de jaren 18821890. varieerde het percentage der geslaagde candldaten tus- schen 50 en 60"in de periode van 1891 1923 bewoog zich dit percentage tot 1915 behoudens enkele uitzonderingen, tus- schen 60 en 70°/o; daarna steeg het boven 70"/«. De aanmerkelijke stijging van het aantal geslaagden zal vermoedelijk zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat tal van onderwijzers waren gemobiliseerd, zoodat de examencommissies uit angst voor een tekort aan leerkrachten een oogje dicht deden. Na 1923 zijl de percentages geslaagden echter blijven stijgen, eerst tot ongeveer 75"/« en later zelfs tot boven de 80"'o. De reden hiervan ls niet zoo moeilijk aan te wijzen: Vóór 1924 was het percentage der ge slaagden het hoogst voor de Rijkskweek scholen. Daarna kwam dat van de ge meentelijke en bijzondere kweekscholen, vervolgens dat van de Rijksnormaallessen en tenslotte dat van de gemeentelijke en bijzondere normaallessen. Van diegenen, die op andere wijze werden opgeleid, be haalde slechts een gering percentage de onderwijzersakte. Vanaf 1924 constateeren wij echter een sterke stijging van het aantal geslaagden der gemeentelijke en bijzondere kweekscholen, zoodat deze scholen de beste resultaten konden boe ken. Daarentegen bleven de resultaten van de Rijkskweekscholen op hetzelfde ni veau.. Dat Wij juist het jaar 1924 aanwijzen als begin van de verandering, komt door de reorganisatie van 1923. waarover wij de vorige keer reeds spraken. Van de resultaten der hoofdakte-exa mens beschikken wij over een overzicht vanaf 1881. In de jaren 18811890 vari eerde het percentage geslaagden tusschen 30 en 40"/o. Bij een Koninklijk Besluit van 1890 werd het vak wiskunde van het examenprogramma geschrapt en dit werd algemeen als een verlichting van de eischen gevoeld Zoodoende kon in de periode van 1892—1923 het percentage ge slaagden zich steeds bewegen tusschen 40 en 50"U. In de laatste jaren van deze periode, nl. van 19211923 kwam het aan tal geslaagden zelfs boven de 50%>. Het schijnt, dat de examencommissies in deze jaren, in verband met de moeilijke om standigheden. waaronder de Candida ten door dienstplicht of gebrek aan vuur en licht hadden moeten studeeren, 'n zekere toegeeflijkheid hebben betracht. Boven dien stelde de gunstige bepaling, dat een maal bij het examen behaalde voldoende cijfers bij een eventueel volgend examen zouden worden meegeteld, de candidaten in staat het hoofdakte-examen in étappes te doen. Daarentegen werd het vak wis kunde weer verplichtend gesteld in 1923, althans voor hen. die bij het onderwijzers examen voor dit vak een bewijs van vol doende kennis hadden kunnen krijgen en dit was een verzwaring van het program ma. Dit blijkt nog wel niet uit de uit slagen der jaren 1924 en 1925, toen de ge noemde vrijstellingen nog bleven gelden, maar wel uit de uitslagen ln de volgende jaren, toen het percentage geslaagden weer beneden de 40"/o kwam. In de aller laatste jaren is weer een geringe toename van het percentage geslaagden waar te nemen. Wij meldden reeds, dat het aantal kweekscholen op 16 September 1933 niet minder dan 108 bedroeg. Hiervan zijn er 14 uitsluitend voor mannelijke leerlingen en 33 uitsluitend voor vrouwelijke be stemd. Het behoeft geen betoog, dat men deze scheiding naar sexen hoofdzakelijk bij het Roomsch-Katholieke onderwijs aantreft' slechts één R.K. school wordt zoowel door jongens als meisjes bezocht en ook deze school heeft nog afzonderlijke klassen voor beide geslachten. De meeste bijzondere kweekscholen ge nieten Rijkr-.ubsidle. Een uitzondering vormen drie Roomsch Katholieke scholen, één neutrale school en twee Protestantsch Christelijke. Voorts zijn enkele bijzondere kweekscholen uitgesloten van de bevoegd heid om aan haar leerlingen, die het onderwijs tot het einde hebben gevolgd, op grond van het met gunstig gevolg af leggen van het school-elndexamen, de onderwijsakte uit te reiken. PROF. Dr. A G. HONIG. Morgen viert prof. dr A. G. Honig te Kampen, rustend hoogleeraar aan de Theol. School der Geref. Kerken, zijn 70sten verjaardag. Dr. Anthonie Gerrlt Honig werd 6 Oct. 1864 te Utrecht geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium aldaar en werd in 1884 als student aan de Vrije Universiteit ingeschreven. Dr. Honig, die om. rector was van het studentencorps, studeerde zoowel in de Juridische als in de Theol. Faculteit en werd in 1889 candidaat. Na in 1890 magna cum laude zijn doctoraal examen te hebben gedaan promoveerde hij 19 Oct. 1892 eveneens magna cum laude onder wijlen dr. A. Kuyper tot doctor ln de theologie op een dissertatie getiteld: .Alexander Comrie". 13 Nov. van laatst genoemd jaar bevestigde Dr. Kuyper hem te Oudshoorn in het predikambt. In 1894 vertrok hij naar Zeist. De Part. Synode van Utrecht vaardigde hem in 1902 af naar de Generale Synode zoowel in 1899 als ln 1902. Laatstgenoemde Synode benoemde hem als hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen om onderwijs te geven ln de Dogmatiek, de Ethiek, de Encyclopaedic, enz. Dr. Honig aanvaardde deze benoeming en 8 April 1903 deed hij te Kampen zijn inauguratie sprekende over: „Godgeleerd heid en wijsbegeerte". 31 jaar heeft prof. Honig te Kampen gedoceerd en in Jan. J.l. legde hij zijn ambt neer een rectorale oratie over „Het Credo der Afscheiding". Dr. Honig heeft tal van werken geschre ven en in verschillende periodieken als het Geref. Theol. Tijdschrift, het weekblad „De Bazuin", waarvan hij nog hoofdre dacteur is, bijdragen gepubliceerd. Daarnaast heeft hij zich op verschil lend gebied bewogen. Hij was o.m. voor zitter van het college van curatoren van het Sted. Gymnasium te Kampen; lid van de Gezondheidscommissie en van het Cen traal Stembureau en van het Gem. Scheids gerecht in zijn woonplaats. Daarnaast is hij nog voorzitter van de vereenlging voor Geref. Ziekenverzorging, waarvan zieken huizen te Hoogeveen en te Ermelo uit gaan, bestuurslid van den Bond van Stich tingen van barmhartigheid op Geref. grondslag, lid van het Davoscomité en vanwege de Gen. Synode der Geref. Ker ken deputaat voor art. 12 der Zendingsorde en voor de Hongaarsche studenten. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder ln de orde van den Ned. Leeuw. Prof. Honig heeft om zijn beminnelijk karakter altijd groote populariteit onder zijn studenten genoten. PROF. v. d. BROEK 25 JAAR HOOGLEERAAR. Huldiging in het Groot Auditorium der Utrechtsche Universiteit. Te Utrecht heeft gisterenmiddag de hul diging plaats gehad van prof. dr. A. J. P. v. d. Broek, ter gelegenheid van diens zil veren ambtsjubileum. Daar ls het woord gevoerd door prof. dr. J. A. J. Barge, als voorzitter van het huldigingscomité. Na mens het college van curatoren sprak, wegens ongesteldheid van den president curator, mr. A. I. M. P. baron van Wijn bergen. Spr. noemde het een voorrecht, namens curatoren dezer universiteit, in deze plechtige bijeenkomst een woord van hartelijken gelukwenschen te mogen rich ten tot den zoo sympathieken jubilaris op dezen voor hem en voor de universiteit zoo gedenkwaardigen dag. Ook richtte de heer Wijnbergen zich tot de echtgenoote van den jubilaris. Het ligt niet op mijn weg, zeide spr., U, hooggeachte heer van den Broek, te schilderen als wetenschappelijk man en uwe zoo eervolle wetenschappe- lijkeloopbaan nog eens na te gaan. Dat heeft voor u dan Slechts waarde, wanneer het geschiedt door hen. die steunend op eigen, zelfstandig óórdeel, de wetenschap pelijke waarden van uw levenswerk te eenenmale beoordeelen kunnen en waar- deeren. Als curator is het ons op dezen dag een even dure als aangename plicht, u hartgrondig dank te zeggen, nu gij de groote gaven, u zoo rijkelijk door God ge schonken. en onder Zijn zegen door uw persoonlijken, jarenlangen arbeid tot heer lijke ontwikkeling gebracht gedurende een kwart eeuw hebt willen doen ten goede komen aan deze universiteit. Uitvoerig be dankte de heer van WijnbeTgen den Jubi leerenden professor nog. voor het vele, wat hij ook voor de maatschappij heeft gedaan, naast zijn werk voor universiteit en wetenschap. Namens den Senaat voerde de rector- magnificus prof. dr. Bolkestein het woord, namens de medische faculteit prof. dr. J. Boeke en namens de studenten de heer Boeke Jr. Het huldigingscomité liet den Jubileerenden hoogleeraar bij monde van prof. dr. Barge een portret aanbieden ge schilderd door den heer H. Mees te Rot terdam. Volgens het Weekblad .Handelsbelangen" werden gedurende de maand September bij de gezamenlijke griffies in Nederland ge deponeerd 280 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 3.883.421.77'/*. waarvan preferent f. 145.472.90. Sedert 1 Januari 1934 werden in totaal gedeponeerd 1602 crediteurenlijsten met een passief van f. 30.191.965 46 warvan pre ferent f6.476.292.81'/*. J. J. v. C. te N. Wij zien geen enkele reden voor plaatsing van Uw ..Ingezonden Stuk". Aan het feit kan toch niets meer veranderd worden. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. DE ALGEMEENE VERGADERING TE ROTTERDAM. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft gisteren te Rotterdam onder presidium van den heer P. Stapel Czn. haar 138ste algemeene vergadering gehou den. De voorzitter hield een openings rede, waaraan het volgende is ontleend: Nog steeds is het noodig. dat regelend wordt opgetreden in de landbouwbedrijven en dat wordt Ingegrepen ln het vrije be drijf van den landbouw. De landbouw zal zich moeten aanpassen, aan de toestanden ontstaan door inkrimping van het vrije ruilverkeer, waardoor de in Nederland zoo intensief gedreven landbouw ln den knel is geraakt. Dc bedoeling van de Tarwewet was: een tijdelijke stabilisatie van den bestaanden toestand, ln de hoop en verwachting, dat daarna de akkerbouw weder in staat zou zijn, zichzelf te helpen. De tijd heeft an ders geleerd en ons doen zien, dat zelfs met inbegrip van het ln het leven roepen van tal van andere maatregelen, we nu, na drie Jaren landbouwcrisiswetgeving niet alleen nog niet hebben kunnen verkrijgen een stabilisatie van het akkerbouwbedrijf, doch naast een achteruitgang over de geheele linie, bovendien nog een wegzin ken van het veehoudersbedrljf ln de crisis tot een diepte, zooals niemand voorzag. Ook de veehouderij behoort te worden gesteund door de Regeering en wel op zoodanige wijze, dat onderwijl dit onder deel van het landbouwbedrijf zich instelt op de gewijzigde omstandigheden, het niet tijdens het aanpassingsproces ten onder gaat. De over het geheele land klinkende stem van Minister Oud heeft voldoende ln het licht gesteld wat van onze geheele samen leving zou zijn terecht gekomen, wanneer Nederland zijn landbouw zou hebben la ten ten onder gaan in de crisis. De inter nationale toestand is nog steeds slecht te noemen. Minister Colljn heeft bij de behandeling van de Landbouwbegrooting gezegd, dat de Regeering de beslissende bevoegdheid in handen moet houden, maar laat de Regeering met de te nemen maatregelen dan zooveel mogelijk overleg plegen met de landbouworganisaties en in de verschil lende besturen, welke regelend moeten op treden en in de verschillende crlsisorganl- satles deskundige personen aanwijzen, die den landbouw beheerschen. In de Troonrede van September 1933 wordt medegedeeld, dat op het gebied van het executierecht voorzieningen worden voorbereid, welke in bijzondere omstandig heden geboden zijn. Bij de algemeene be raadslagingen over de Rijksbegrooting 1934 heeft Minister Colljn als Minister-Presi dent medegedeeld, dat de wettelijke rege ling van het executierecht beoogde niet een bloot verbod van executie, doch een rege ling, waarbij onder bepaalde omstandig heden en onder bepaalde voorwaarden hypotheken elders kunnen worden onder gebracht. Waar echter nog steeds niet een wetsontwerp inzake opschorting van exe cutie ingediend is, heeft het hoofdbestuur er bij het K.N.L.C. op aangedrongen voort durend aandacht aan deze aangelegen heid te willen blijven schenken. Na deze toespraak werd mededeeling ge daan, dat de voorjaarsvergadering zal worden gehouden te Amsterdam. Het jaar verslag werd goedgekeurd. Tn de vacature B. Biesheuvel Azn. te Spaarndam, hoofdbestuurslid voor Noord- Holland werd gekozen de heer D. Staal uit Dlemen. In de vacature P. v. d. Hoek te Pernis, hoofdbestuurslid voor Zuid-Holland, werd gekozen de heer A. N. Vaandrager te Rot terdam. In de vacature C. Wolmerstedt, hoofd bestuurslid voor groep n Noord-Holland werd bij enkele candldaatstelling gekozen de heer Bronkman uit Zaandam. In de vacature D. H. Jas te Brlelle, hoofdbestuurslid voor groep rv Zuid-Hol land werd bij enkele candldaatstelling ge kozen de heer de Lijster uit de Lier. De heer P. W. van Houten te Rozen burg werd gekozen tot commissaris der Onderlinge Brandverzekering voor de af- deellngen van Zuid-Holland. Hierna rondvraag. In de middagvergadering heeft de heer ir. S. L. Louwes, Regeeringscommlssaris voor den akkerbouw en de veehouderij, een inleiding gehouden over: de Monopo lierechten op granen in verband met de positie der akkerbouwers en veehouders. MONOPOLIEPBODUCTEN SIERTEELT CENTRALE. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden te bepalen: het ver schil tusschen den prijs, waarvoor de Stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale haar monopolie-producten zal mogen koo- pen en verkoopen, zal bedragen voor: bol len van tulpen f. 0.75 per 100 stuks; bollen van hyacinthen f. 3.25 per 100 stuks; bol len van narcissen f. 0.08 per kg„ met dien verstande, dat dit prijsverschil, in afwij king van het voorgaande f. 0.10 per 1000 stuks zal bedragen voor: bollen van narcissen van de soorten Paperwhlte en Solell d'Or, alsmede bollen van hyacinthen van de soort Romein- sche hyacinthen; bollen van botanische soorten, die uitsluitend in het buitenland groeien; bollen, welke onder goedkeuring van de Nederlandsche Bloembollenexporteurs Cen trale in 1933 voor accllmatiseerlng ln het buitenland werden opgeplant en in 1934 naar Nederland worden teruggezonden. DE INVOER VAN BLIKFRUIT. Vragen van den heer Vervoom. Het Tweede-Kamerlid de heer Vervoorn heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de In voer van blik- en andere vruchten ln het jaar 1933 van zeer grooten omvang is ge weest en dat de Ingevoerde hoeveelheden blikvruchten het cijfer van 4991.000 kg hebben bereikt, tegen 3.785.456 kg ln het Jaar 1932? Is het den minister bekend, dat de ln- RECLAME. CHRONISCHE HOOFDPIJNEN Een kwelling van 20 Jaar geëindigd. De dame, die dezen brief schreef, is geea uitzondering. Honderdduizenden hebben ge leden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts ge bruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegen woordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen mor gen voorbij, dat ik ze niet inneem en dab houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. te A. Kruschen vat altijd het kwaad bü den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen ls geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelij ksche dosis" Kruschen Salts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, In wendige organen: spoort ze aan tot regel matig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. 8714 voer van blikvruchten in het Jaar 1925 nog slechts heeft bedragen 1.429,211 kg en sedert dat Jaar voortdurend is toege nomen? Acht de minister niet het oogenblik ge komen om aan deze. voor de Nederlandsche fruitteelt en -de Nederlandsche fruitver- werkende Industrie zoo nadeelige concur rentie een eind te maken, door den invoer op doeltreffende wijze te beperken door contlngenteering of door hoogere heffin gen dan thans zijn vastgesteld? Is de toenemine van dezen invoer niet een overtuigend bewijs, dat de heffingen zooals deze o.a. zijn vastgesteld bij be schikking van den minister van economi sche zaken d.d. 2 October 1933 no. 15672, van 28 Augustus 1933 no. 10696, van 12 September 1933 no. 15287, van 26 October 1933 no. 16242, van 15 December 1933 no. 17614. en van 29 Augustus 1934 no. 20957, niet hebben geleld tot een vermindering van den invoer, doch deze oa. wat betreft 't artikel blikfruit, met meer dam 1.000.000 kg is toegenomen Is de minister bereid om den invoer van blikfruit onverwijld stop te zetten, dam wel zoodanige heffingen bij den invoer vast te stellen, dat deze een meer doeltreffende werking hebben, dan tot dusver het geval was? o VOOR KLEINE TUINEN. Vruchten plokken. Een mooi tuinwerkje is het oogsten van vruchten. Menigeen vindt dat zoo aan trekkelijk dat men zelfs den tijd van pluk- rijpheid niet af kan wachten en heel wat vruchten van tuinliefhebbers worden dan ook onrijp geoogst. Nu zal men vragen: hoe kan ik zien of mijn vruchten rijp zijn? In het algemeen kan men zeggen dat de vruchten plukrijp zijn wanneer ze, door ze even op te lichten, gemakkelijk van den boom loslaten. Ook ziet men het bij de meeste soorten aan de kleurverande ring. Het groen van veel appels en peren neemt dan een geelachtige kleur aan, ter wijl de zonzijde bij tal van soorten rood achtig gekleurd wordt. Bij winderig weer zullen plukrijpe vruchten gemakkelijk van den boom waaien. Gewoonlijk worden en kele vruchten noodrijp en vallen al vroe ger af. Dit is dan het gevolg van bescha digingen door insecten. Deze vruchten zijn dan wormachtig. Met den pluktijd heeft dit niets te maken. Wat nu het oogsten zelf betreft denke men er wel aan dat de vruchten nooit mogen worden geschud, doch altijd van den boom moeten worden geplukt. Ook behandelen we de geplukte vruchten vooral voorzichtig opdat er geen gekneusde plekken ontstaan, waardoor al spoedig rotting wordt veroorzaakt. De geplukte vruchten leggen we vervolgens in een dunne laag op een droge, luchtige plaats, waar ze kunnen uitzweeten. Daarna kun nen ze (weer in een dunne laag) op een donkere, koele plaats worden opgeborgen, waar ze geregeld worden gecontroleerd. De meest gave vruchten kunnen het langst worden bewaard, hiermee houden we bij het gebruik rekening. Zeer late soorten van appels en peren, dus de zoogenaamde win- tervruchten, die eerst in November tot Maart rijp worden, laten we zoo lang mo gelijk aan den boom. Ze worden pas ge plukt wanneer het weer ongunstig begint te worden en de bladeren van den boom gaan vallen. Gewoonlijk beginnen dan ook enkele vruchten te vallen. Late soorten peren zijn o.a. Le Lectier, Comtesse de Paris, Josephine de Malines, Zepherin Gregoiré en Olivier des Serres. Late ap pelsoorten zijn o.a. Bellefleur, Zoete Erm- gaard, Goudreinette, Groninger Kroon, Sterappel, Oranje Reinette en Cox Oranje pippin. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot :- 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14