$un£ia/ii VL&eji fenced bahot&stuMm. séecMsf&Öets. ENGELSCH LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 5 October 1934 BINNENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. RECHTZAKEN. 55-. a 8 OCT. (Maandags) Fl. 10.- per 3 Mnd. FRY s TAAL INST. PARLEMENTAIR OVERZICHT EEN GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA Van de drie Indische planters- organisaties. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, wordt aan Prinses Juliana een album aange boden samengesteld door de drie planters organisaties in Ned. Oost-Indie. n.l. den Neder landsch-Indlschen Plantersbond. den Bond van Geemployeerden bij de Suiker industrie en de Vereeniglng van Assisten ten In Deli. Het album bevat een schetterende serie foto's van de meest verschillende cultures, voor het overgroote deel afkomstig uit de particuliere verzamelingen van directies en planters zeiven. geen foto's uit den handel. De cultures zijr. in alphabetische volgorde geplaatst, elk beginnende met een titelblad, dat den naam en toepasselijke emblemen bevat. De foto's zijn in logische volgorde ge plaatst, al naar de opeenvolgende werk zaamheden in de betrokken cultuur, dus van de ontginning der tuinen af tot het marktklaar zijn van het product. Bekende Nederlandsch-Indische sierkunstenaars hebben het album en het omsluitende kistje ontworpen. o DE LOONVOORDRACHT TE AMSTERDAM VERWORPEN. Zal de Regeering nu ingrijpen? De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond, na er vier zittingen over te hebben gesproken, de loon voordracht van B. en W. waarbij lVt millioen gulden werd bezuinigd verworpen met 2315 stemmen. De wethouder voor de Arbeidszaken, mr. Kropman had tevoren gewaarschuwd, deze voordracht wel te aanvaarden, daar anders de regeering zal Ingrijpen. De wethouder kon verzekeren, dat dan wordt Ingevoerd de rijksregeling, waardoor het grondtoon over het algemeen lager zal worden. Verschillende amendementen verklaarde de wethouder onaannemelijk. Zij werden alle verworpen, behalve een van den heer Pothuis om aan de ambtenaren en werk lieden. op wie 4 pet. pensioenpremie wordt verhaald 1 pet boven hun salaris toe te kennen. Dit besluit zal naar de burgemees ter mededeelde voorgedragen worden tot vernietiging bij de Kroon. STORMBRIGADE IN DE HOOFDSTAD. Keurcorps van 102 man. Naar wij vernemen zijn de voorbereidin gen voor de op te richten Amsterdamsche stormbrigade der politie thans in 'n zoo ver gevorderd stadium gekomen, dat reeds zes inspecteurs en zes brigadiers voor dit keur corps zijn aangewezen. Maandag as. zal onder leiding van de militaire politie wor den begonnen met de speciale opleiding die de leden van deze stormbrigade zullen krijgen. Kort geleden hebben wij reeds medege deeld, dat sinds lang bij de politie-autorl- telten het plan heeft bestaan een storm brigade in het leven te roepen, die beter zou worden bewapend dan de leden van het gewone corps. Aan die plannen zal thans volledig uitvoering worden gegeven. Behalve de zes Inspecteurs en de zes brigadiers zullen nog zes detachementen agenten van elk 15 man worden uitgekozen om bij dit keurcorps te worden ingelijfd, zoodat dan de geheele stormbrigade uit 102 man zal bestaan. De leden van deze bri gade uit 102 man zal bestaan. De leden van deze brigade, die een militaire opleiding zullen krijgen, worden toegerust met kara bijnen, automatische revolvers en storm helmen. terwijl aan de inspecteurs ook nog klewangs worden verstrekt. Verder zullen zij de noodlge opleiding krijgen voor het dragen van gasmaskers. De geheele brigade zal voorts o.m. nog les krijgen ln het schieten met karabijnen en automatische revolvers, in het werpen van handgranaten en in nog verschillende andere aanvals- en verdedigingsmiddelen. Het ligt in de bedoeling om deze storm brigade te voorzien van rijwielen, opdat zij zich snel zal kunnen verplaatsen. Gistermiddag zijn de zes inspecteurs die reeds zijn aangewezen, toegesproken door commissaris M. N. F. M. Mouwen, die het doel der stormbrigade nader heeft uiteen gezet en daarbij tevens mededeelde, dat Maandag a.s. met de eerste schietoefenin gen zal worden begonnen. Eerst zullen de inspecteurs en de brigadiers en vervolgens de 90 manschappen worden afgericht. De oefeningen, die o.m. nog zullen worden ge leld door inspecteur Kruine, worden ge houden op de schietbanen op Zeeburg, in de Oranje kazerne en in het gebouw van de Burgerwacht. TeL INVOERRECHTEN IN NED.-INDIË Bestendiging voor 1935 van de tijdelijke opcenten. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, strekkende tot bestendi ging voor het jaar 1935 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Ned.- Indlë. Ingevolge de wet van 29 Dec. 1933 wor den in 1934 in Ned.-Indië, behoudens eenige uitzonderingen, 50 opcenten op de Invoerrechten geheven De geldelijke voor uitzichten van Ned -Indlë aldus de mi nister van Koloniën in de memorie van toelichting zijn van dien aard. dat be stendiging van deze opcentenheffing voor dat jaar noodzakelijk moet worden geacht. BELANGRIJKE LEGATEN. In de fabriek der firma H. ten Cate Hzn. en Co. te Almelo is gisteren aangeplakt dat wijlen de heer E. ten Cate, in leven oudste lid der firma, de volgende legaten heeft vermaakt: f. 100.000 aan het personeelfonds, f. 20.000 aan het weduwen- en weezen-fonds, f 3 000 aan het t.b.c.-fonds, f2000 aan het ziekenfonds, alle instellingen verbonden aan de fabriek der firma. Behalve deze f. 125.000 aan het collec tieve personeel geschonken, hebben ook de weduwen en gepensionneerden en zij die tengevolge van de malaise ontslagen zijn, een bedrag in geld ontvangen, naar gelang van den diensttijd. N. R. Crt. DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Vergadering in Industrieele Club. Gistermiddag had ln de Industrieele Club te Amsterdam een vergadering plaats van de besturen van een groot aantal vereenigingen, welke betrokken zijn bt) de bestaande moeilijkheden in den handel op Duitschland, bijeengeroe pen door de Vereeniglng ter behartiging van den Nederlandschen Exporthandel. Tevens waren aanwezig eenige leden van de commissie, welke ln een Maandag J.l. te Rotterdam gehouden soortgelijke vergadering, met het doel de noodige maatregelen te beramen in het belang van een goed geregeld betalingsverkeer met Duitschland. zoowel voor de thans uitstaande als voor toekomstige Neder- landsche vorderingen. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat ter bereiking van een zoo dringende oplossing van de allerwege ge rezen moeilijkheden een nauwe samen werking van betrokkenen vereischt was. Met het oog daarop werd de bestaande commissie, op uitnoodiging harer aanwe zige leden, uitgebreid met de heeren L. de Winter, van de Vereeniging ter beharti ging van den Nederlandschen Exporthan del en J N. Burger van de Nederlandsche Vereeniging voor den Rubberhandel, ter wijl tot toetreding nog zijn uitgenoodigd een vertegenwoordiger van de Vereeniging voor den Tabakshandel en een van de Vereeniging van Importeurs van Neder landsch-Indische Producten grondstoffen. Voorts werd besloten, dat de commissie alle maatregelen zal nemen, die haar dienstig zullen voorkomen ter bereiking, dat de onderhavige actie door zooveel mo gelijk geïnteresseerden op krachtige wijze wordt gesteund. SURINAAMSCHE BEGROOTING. Grootst mogelijke soberheid betracht. Bij de Tweede Kamer is Ingediend de Surinaamsche begrooting voor 1935, welk wetsontwerp slechts in geringe mate af wijkt van de door den gouverneur voor- looplg vastgestelde begrooting. Bij de sa menstelling is wederom de grootst moge lijke soberheid betracht, welke mede on vermijdelijk was door de steeds terug- loopende opbrengst van de middelen. De uitgaven zijn geraamd op f. 6.744.562, de inkomsten op f 4 056.372. zoodat de Rijks bijdrage zou zijn f 2 688.190 ivoor 1934 was deze f. 2.530.554). In vergelijking met 1934 is aan uitgaven meer geraamd f, 66.993 en aan ontvangsten minder f. 90.643. Nog geenszins is rekening gehouden kunnen worden met eenige verbetering in den economischen toestand, waaromtrent positieve aanwijzingen voor de naaste toe komst vooralsnog ontbreken. Slechts zij gewezen op de herlevende belangstelling van particuliere zijde voor de goudindustrie in Suriname, blijkende uit de oprichting onlangs van twee maatschappijen. In zijn memorie van antwoord betref fende de Surinaamsche begTooting voor 1934 gaf de minister te kennen, dat hij den nieuwen gouverneur zou uitnoodigen van zijn zienswijze te doen blijken nopens de wenschelijkheid van het opstellen van een algemeen plan tot economischen op bouw van Suriname. De minister deelt thans mede, dat prof. Kielstra ln zoodanig plan evenmin heil ziet als hij zelf. Medegedeeld wordt, dat opheffing van het geheele Buiten gasthuis hetgeen op den duur wel in de bedoeling ligt voor alsnog niet mogelijk is, omdat het Burger ziekenhuis niet voldoende ruimte biedt voor huisvesting ook van die patiënten, voor wie verblijf in eerstgenoemde inrich ting minder bezwaarlijk is en nieuwe ruimte (afgezien van andere bezwaren) niet dan ten koste van belangrijke uit gaven te verkrijgen zou zijn. H. W. TILANUS. Vandaag viert het 2e Kamerlid, de heer H. W. Tilanus te 's-Gravenhage, zijn 50en verjaardag. De heer Tilanus werd 5 Oct. 1884 gebo ren. Hij bezocht achtereenvolgens de Ka- dettenschool en de Kon. Mil. Academie te Breda. Bij het wapen der artillerie diende de jarige als officier in verschillende gar nizoenen. Van 19101913 was hij leeraar aan de school voor verlofsofficieren der vesting-artillerie te Utrecht. Vervolgens was hij leeraar ln de artillerie-weten schappen aan de Kon. Mil. Academie te Breda, welke functie hij heeft bekleed tot 1919, toen zijn benoeming volgde tot se cretaris van den onderwijsraad. In 1920 werd hij secr. van de Centr. Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambte naarszaken. In 1929 werd hij benoemd tot lid van de Vlootcommissie. In 1922 bracht de Chr. Hist. Unie hem in de Tweede Ka mer. van welk lichaam hij nog steeds deel uitmaakt. De heer Tilanus is met name ln den kring van het Chr. onderwijs een bekende persoonlijkheid. Hij heeft zitting in het hoofdbestuur van de Ver. voor Christ. Volksonderwijs en maakt deel uit van het bestuur van de Ver. voor Chr. M. O. te Den Haag, waarvan twee Hoogere Bur gerscholen uitgaan. Ook in de Chr. Mil. actie liet hij zich niet onbetuigd. De heer Tilanus is 2e secr. van het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie. „DE POSTJAGER" LUCHTWAARDIG. „De Postjager" (P.H.O.S.T.), die op 3 October proefvluchten heeft gemaakt onder leiding van ir. v. d. Maas, van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart, heeft thans een nieuw certificaat van lucht waardigheid gekregen. HET AUTO-GIRO-VLIEGTUIG. Morgen landing in het stadion te A'dam. Morgenmiddag om halfvier zal het auto giro-vliegtuig landen in het stadion te Amsterdam. Het publiek kan hiervan tegen betaling getuige zijn. De netto-opbrengst is voor het Crisis-Comité. SPELLING-PUZZLES. In het „Volksblad" vertelt G. van Over- beek van een onderhoud met minister Marchant naar aanleiding van spelling- moeilijkheden: De minister blijkt niet werkloos te zijn gebleven. Nog deze week komt de spellings commissie bijeen ten einde de aan den dag getreden twijfelgevallen eens nader te be zien Ieder, die zich in een of ander op zicht bezwaard voelt, wende zich dus tot het departement. Een moeilijkheid vormen vooral de aard rijkskundige benamingen. Moet men in de toekomst Herenveen of Heerenveen schrij ven? De minister, met wien wij dit punt mochten bspreken. gaf den raad voorloo- pig, wat Nederland en Indonesië betreft in aardrijkskundige benamingen (hieronder ook straatnamen) geen wtjzging te brengen Althans niet voor zoover zij op eenlg of ficieel besluit berusten. Men blijft dus schrijven 's-Hertogenbosch, maar de be kende lekkernij uit die stad heet voortaan Bosse koek Nederlandsche vervormingen van bul- tenlandsche plaatsnamen vallen echter wel onder de spellingsregelen. Het ls dus niet Weenen maar Wenen Zeer afdoende konden wij deze oplossing niet vinden. Men zou dus moeten schrijven „Ik reisde door de Padangsche Boven landen, waar ik onder de bekoring kwam van een Padangse schone." Hiertegenover merkte de minister op, dat dergelijke kunstmatig bedachte ge vallen in de practijk wel heel weinig zul len voorkomen. De spellingcommissie zal zich echter ook met het vraagstuk van de aardrijkskundige benamingen bezig houden DE POSTVLUCHTEN. Het vliegtuig de „Oehoe" is gistermid dag om 16.16 uur op Schiphol geland. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is de heer E. C. J. Moonen, burgemeester der gemeente Waalwijk, be noemd tot lid van de Commissie v. Advies voor de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers met daaraan verbonden Proefstation en Voorlichtingsdienst ten bate van de Leder- en Schoenindustrie te Waalwijk. Bij K B. is benoemd tot notaris te Zuid- broek, B. Knegtering, candidaat-notaris te Emmen. o UIT NED. OOST-INDIE. INDIË WACHT AF. Voorloopig geen invoering der examenspelling. „Het ,.A. I. D." vernam, dat het departe ment van onderwijs vooralsnog zich ont houden zal van het geven van opdrachten als anderzins tot invoering der z g. „examenspelllng" in Ned-Indië. Men be schikt nl. nog steeds over onvoldoende ge gevens. hoe deze aangelegenheid in Neder land precies is geregeld en moet zich nog te veel in gissingen verdiepen dienaan gaande, terwijl de materie te Ingewikkeld is om haar zoo losweg, geheel zelfstandig af te doen. De mogelijkheid bestaat hierdoor, dat pas per 1 Augustus 1935 zal worden over gegaan tot het invoeren der nieuwe spel ling op de Indische inrichtingen van on derwijs. HAAGSCHE RECHTBANK. Gisteren stond voor de Haagsche Recht bank terecht de 35-jarige los werkman J. Sch. uit Lelden, gedetineerd in het Huls van Bewaring te Den Haag, terzake van diefstal van een 4-tal rijwielen. Verdachte bekende. De 4 benadeelden werden als ge tuigen gehoord. Alvorens requisitoir te nemen achtte de President het wensche- lijk een reclasseeringsrapport over ver dachte in te winnen door de afd. Lelden der Ver. tot Zed. Verb, van Gevangenen, daar verdachte nog nimmer was veroor deeld. De zaak werd voor onbepaalden tijd uit gesteld. W. H. N. B„ M. A., Adr. v. A. en J. de H., respectievelijk wonende te Roelofarends- veen, Oude Wetering en te Leiden, had den op 7 Juni te Alphen a. d. Rijn nabij den Hoorn toen zij een wedstrijd hielden, het 12-jarige meisje G. M. Verhagen aan gereden. Het meisje is naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een drietal getuigen werden in deze zaak gehoord. Het O. M. waargenomen door Mr. Cohen Tervaart achtte het feit bewezen. Spr. weet uit eigen ervaring dat steeds de weg Lei denUtrecht door racers onveilig wordt gemaakt en eischte ten slotte tegen ieder der verdachten één week hechtenis. Vonnis 18 October a.s. Vervolgens stond terecht de 20-jarige chauffeur A. O. te Katwijk a. Zee. Ver dachte heeft op 6 Juli j.l. te Noordwijker- hout op den Gooweg den 68-jarigen H. A. v. d. Berg toen deze op een treeplank van een auto stond met z'n auto aangereden waardoor de getuige er af viel en bloe dend werd verwond. De officier eischte een geldboete van f. 50 subs 25 dagen hechtenis. Vonnis 18 October a.s. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het Hof deed uitspraak ln de zaak te gen A. v. L. te Voorschoten die door de Rechtbank was veroordeeld tot 10 maan den gev.-straf wegens het herhaaldelijk koopen van goederen zonder volledige be taling. Het Hof heeft dit vonnis vernie tigd en verdachte veroordeeld tot 2 maan den gev.-straf met onder toezichtstelling van het Leger des Hells. RECLAME- 86#T POGING TOT OPLICHTING DER R. V. S. Twee broers, jeugdige Amsterdammers, zijn op 29 Juni j.l. door de Amsterdam sche rechtbank veroordeeld leder tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest, wegens poging tot oplichting van een ver zekeringsmaatschappij Zij hadden gepoogd, door tusschen- komst van hun geheel te goeder trouw zijnden vader, de N.V. Rotterdamsche Verzekerings-Sociëteiten R.V.S. te Rotter dam te bewegen tot afgifte van f. 50.000. De jongste van de twee broers, die voor genoemd bedrag verzekerd was. reed in den avond van 11 Juli 1933 in de omge ving van Sliedrecht in een door hem ge huurde auto opzettelijk in de Merwede. Hij zorgde er echter voor zich tijdig in veiligheid te stellen. De Jongeman ver dween naar het buitenland. De verzekeringsmaatschappij vertrouw de 't zaakje echter niet en weigerde elke betaling. De politie zette haar nasporin gen voort en tenslotte mocht het haar gelukken de oplichters te ontmaskeren. Na verhoor der verdachten, die beken den, eischte de procureur-generaal beves tiging van het vonnis. Arrest op 18 Oct. MOTELHOUDERS OPGELICHT. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft gisteren terechtgestaan de 29-jarige, te Weenen geboren, journalist F. R„ ver dacht van drie oplichtingen resp. te Ber gen, Bloemendaal en Leiden. Te Bergen aan Zee vertoefde hij dezen zomer onder den valschen naam Mommes en wist aldaar den portier van hotel Nas sau Bergen te bewegen tot afgifte van een bedrag van f. 14 voor een pakje, dat gede poneerd was in het bestelhuis en dat een waardeloozen inhoud had. De portier had in goed vertrouwen den hulsknecht naar het expeditiekantoor gestuurd met f. 14, waarna verdachte deze f. 14 weer terug wist te krijgen. Het betrof een rembour- sement. Te Bloemendaal had de oplichter zekeren heer Polle bewogen tot afgifte vfm een fototoestel, dat door hem later verkocht was. Te Leiden logeerde hij in Hotel De Burcht, deed zich daar voor als ingenieur en wist den hotelhouder te be wegen onder voorgeven, dat hij slechts buitenlandsch geld bij zich had, hem f 10 te leenen. Gemakshalve werden al deze zaken door de Alkmaarsche rechtbank behandeld. Verdachte ls een bekend In ternationale oplichter zooals uit verstrek kende inlichtingen uit het buitenland was gebleken. De officier merkte op, dat ver scheiden oplichtingen, diefstallen enz. aan verdachte ten laste gelegd konden worden en requireerde 3 jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Schuurman, wees er op, dat verdachte een zwakkeling is met psychopatischen aanleg. De rechtbank zal de volgende week uitspraak doen. (N.R.Ct.) RECLAME- 7719 beginnen nieuwe clubs. 7 uur n.m. Beginners. 8 uur n.m. Gevorderden. 9 uur n.m. Conversatie. INSCHRIJVING DAGELIJKS! BREESTRAAT la - TEL. 3529: EERSTE KAMER. INSTELLING VAN EEN VER- KEERSFONDS GOEDGEKEURD En zoo was dan gisteren het veelbestre- den wetsontwerp inzake het Verkeersfonds aan de beurt. Dat op het dekkingsplan voor 1935 para deert voor een bedrag van 17.5 millioen gulden. Natuurlijk kwamen er ook in de Senaat tal van bezwaren tegen los. En de eerste spreker de heer Visser, gaf al dadelijk, ge lijk reeds in een deel onzer oplaag werd vermeld, de strekking der oppositie over: het karakter hiervan is trouwens na de ge voerde actie bekend genoeg. Hij ontwik kelde de stelling, dat de oprichting van het Verkeersfonds met zijn nieuwe heffingen zal zijn ten bate van de Spoorwegen en ten nadeele van het autobus-verkeer. Maar zoo vroeg hij waarom zou men het be staansrecht van de spoorwegen hooger aanslaan dan dat van de auto en het auto- busbedrijf? Zal de toekomst niet voor het laatste zijn? Heeft de autobus niet tal van streken, waar de trein niet kwam, uit het isolement verlost? En nu gaat men dit ver keersmiddel extra-hoog bezwaren en met. allerlei voorschriften treffen, zoodat deze bedrijven in hun bestaan worden bedreigd. Dit vond de heer Visser onrecht. En ver keerd achtte hij het, een zoo goed fonds als het Wegenfonds op te heffen en in het nieuwe te doen overgaan; hij vreesde hiervan nadeelen voor de wegverbetering. In deze rede werden de klanken verno men, die bij andere sprekers terugkeerden. Zoo bij den heer Wibaut, die als zijn overtuiging uitsprak, dat het recht van de moderne techniek niet mag worden opge offerd aan de inkomsten van den staat, en die er bovendien op wees, dat het wets ontwerp wel de bedoeling had te komen tot co-ordinatie van het verkeer, maar dat volstrekt niet bleek hoe dit geschieden zou. Daarom noemde hij het een slag in de lucht. En dan de vrees, dat de verbetering der wegen het kind van de rekening zou worden, gaf in het bijzonder de heer Michlels van Kettenich nog eens uiting, maar hij zou toch voorstemmen, ln het ver trouwen, dat zijn vrees ongerechtvaardigd zou blijken. Van de voorstanders sprak de heer ter Haar met de meeste overtuiging.Hij citeer de wel enkele nadeelen, maar de voor deden achtte hij veel grooter en uit de instelling eener Centrale Verkeers-Com- missle\ag hij veel goeds voortvloeien. In schrille tegenstelling met den opposanten meende hij, dat men jaren lang veel te toegeeflijk is geweest tegenover het motor- verkeer en de vrachtauto's: zij hadden aan strengere bepalingen onderworpen moeten worden. Voorultloopende op de in komsten van het Verkeersfonds vroeg hij» of daaruit niet een uitkeerlng gedaan zou kunnen worden aan de gemeenten, die zoo veel voor straataanleg uitgeven, en aan do tramwegen, die eigenlijk evenveel recht hebben op steun als de spoorwegen. In het bovenstaande ls het debat ln hoofdzaak geresumeerd; de overige spre kers, de heeren van Citters, Knottenbelt, Moltmaker en van Embden spraken pro of contra in ongeveer dezelfde geest, of nóch pro nóch contra, maar een aantal Inlich tingen vragend. Eigenaardig was echter, dat feitelijk niemand van het rijtje spre kers positief verklaarde, tegen het ontwerp te zullen stemmen, een houding, waarin zich het resultaat van het debat al aan kondigde. De Minister van Waterstaat heeft zijn geesteskind met overtuiging verdedigd, en ook in dezen tak de wetsvertegenwoordi- ging in het licht gesteld, dat coördinatie van het verkeer noodzakelijk is, en dat juist de eenheid, welke door het nieuw in te stellen fonds in de verkeerspolittek zal worden gebracht, goede resultaten zal af werpen, ook voor den aanleg en de ver betering van land- en waterwegen. Door die eenheid zullen wij ook een beter over zicht krijgen van de kosten van het ge heel en van lederen verkeersvorm afzon derlijk. De Minister heeft in bijzonder heden het ontwerp verdedigd, ook wat de nieuwe heffingen betreft, en de positieve verklaring afgelegd, dat er geen vrees be hoeft te bestaan voor den wegen-aanleg, al ligt het voor de hand. dat de voortgang van dezen aanleg ook wel zal lijden onder den financieelen toestand. Tegensprekend, dat het eenige doel zou zijn het dekken van het spoorwegtekort, zette de Minister nog uiteen, dat het volstrekt zijn bedoeling niet is de autobus, die veel goeds heeft ge daan, te verdringen; hij wil alleen juiste verhoudingen scheppen tusschen de ver schillende vormen van verkeer. De Minister van Financiën heeft den geldelijken kant van de zaak nog in het licht gesteld: het nieuwe fonds is onmis baar, om een goed overzicht te krijgen van de verschillende kosten en heffingen, Toen toen is, ondanks de oppositie, het ont werp zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De tegenstanders legden het hoofd in den schoot; namens de sociaal-democraten verklaarde de heer Wibaut, dat zij het ontwerp als een financieele noodzakelijk heid aanvaardden. Het zal voor de Regeering een onver wacht resultaat zijn geweest: deze aanne ming zonder stemming. Zoo werd in deze twee dagen, door de doode hand en het Verkeersfonds, ruim 20 millioen gevoteerd voor dekking over 1935. Als de ramingen nu maar niet tegenvallen! HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10