Aandachttrekkend huwelijk te Noordwijk. 758te Jaargang DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 No. 22864 DE KINDERKRANT Onze Lichtweek-prijsvraag. STADSNIEUWS. DE PRINSES SPREEKT TOT HETY0LK. EEN KONINKLIJKE GIFT. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentien uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens pcstrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:j Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per wëek „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. In plaats van heden zullen wij morgen de Kinderkrant geven. o In ons Blad van a.s. Maandag zullen wij bijzonderheden mededeelen omtrent onze Lichtweek-prijsvraag, waarbij men moet raden met hoeveel electnsche lampjes ons kantoorgebouw In het tijdvak van 1020 October verlicht is, zoomede de voorwaar den opsommen, waaronder men aan deze prijsvraag kan deelnemen. Tevens zullen wij voor amateur-fotogra fen de gelegenheid openstellen foto's van ons geïllumineerd kantoorgebouw in te zenden. Voor foto's, welke voor reproductie in ons Blad geschikt zijn, stellen wij ten premie van f. 2.50 beschikbar* DE DIRECTIE. 3 OCTOBER-LEED. De keerzijde van de medaille. Naast het vele lief, dat de 3 October ons schenkt, is er helaas ook altoos leed in den vorm van vechtpartijtjes, ongevallen, aan rijdingen e.dwelke nu eenmaal een be treurenswaardige consequentie zijn van een dergelijken drukken feestdag. De politie heeft dan ook den geheelen dag druk werk gehad, doch mede dank zij haar voortreffelijk en tactvol optreden tijdens de spitsuren van den optocht en op het Schuttersveld zijn er gelukkig geen ernstige ongevallen voorgekomen. Het merkwaardigste was wel het ongeval, dat den 12-jarigen G C. in een tent op het Schuttersveld overkwam. De jongen kwam blijkbaar wat al te dicht in de nabijheid van een panter, waarover dit dier zijn ver ontwaardiging te kennen gaf door den jongen met zijn poot een haal over het hoofd te geven. De verwondingen waren niet van ernstlgen aard, zoodat de knaap, na in het Academisch Ziekenhuis verbon den te zijn, naar huis kon terugkeeren. Gistermorgen nog voor de reveille het feest inluidde, is de 47-jarige wielrijder W. H. op de Plantage aangereden door een taxi. H. werd met een gebroken linker onderbeen opgenomen en naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. De 62-jarige bewaker M. F. L. van den overweg nabij de Vreewijkbrug is gister morgen, toen hij een auto. waarvan de be stuurder niet in het bezit was van een toe gangsbewijs voor de binnenstad, door twee inzittenden op den grond gegooid, waarna de wagen doorreed. De politie stelt een on derzoek in. Tijdens afwezigheid der bewoners is gis teravond tusschen 7 en 9 uur ingebroken ten huize van P. H. ter H„ Oude Singel 94a. Er worden f7.en eenige sieraden ver mist. Voorts zijn verscheiden personen weer het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Mej. C. van Z., uit Oud-Ade vermiste na een verblijf in de schommel haar taschje Inhoudende f. 3.en een zilveren rozen krans; H. H. alhier werd van f.7.be roofd; S. van M, alhier van f, 15.en S. H. uit Voorschoten van f. 24. Bij een vechtpartij tusschen 7 personen, welke vannacht op de Hoogewoerd plaats vond, werd zekere W. van der W. dusdanig toegetakeld, dat hij in bewusteloozen toe stand naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Verscheidene belhamels werden ingerekend. Terzake van hazard-spel en overtreding van de Loterij wet zijn door de politie gis teren 16 processen-verbaal opgemaakt. De politie heeft nog een goede vangst ge daan door de arrestatie van J. van W., ge domicilieerd te Tilburg, die voor meerdere overtredingen veroordeeld was tot f. 68. boete of 41 dagen hechtenis. Foto Bleuzé. Vanmorgen vond te Noordwijk een huwelijk plaats, dat in breede kringen de aandacht trok. Mejuffrouw Alida Haze- noot, de bekende vrouwelijke caddie" van de Noordwijksche Golfclub trad in het huwelijk met den heer H. G. van Sprang. De andere caddie's der club kwamen hun collega na afloop der huwelijksvoltrekking toejuichen en vormden met hun „clubs" een mooie eerepoort! Onze beste wenschen vergezellen „Ali". zcoals zij bij de golfspelers bekend ~%at, op haar verder levenspad! DE 3-OCTOBER-COLLECTE. Hetzelfde resultaat als in 1933. De opbrengst van de 3-October-collecte ls ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar, n.l. f. 1847,32'/.. Hiervan werd ingezameld tijdens de straatcollecte f. 1690,22'/.; tijdens de ca baretvoorstelling f75,27'/. en in den Schouwburg f. 65.07'/., terwijl door de zan gers en zangeressen van de koraalmuziek f. 16.75 werd bijeengebracht. GEMEENTELIJKE HULPBANK. Gemeentelijke Bank van Leening en Geldschietbank te Leiden. Jaarverslag over 1933. Aan het verslag over 1933 van den heer P. A. van Aggelen, directeur der Bank is het volgende ontleend: De met ingang van 1 Maart 1933 in werking getreden wet van 28 Januari 1932 (S. 191 tot wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf (Geldschieterswet) noopte tot het treffen van eenige voor zieningen. De Bank van Leening toch werd, door dat zü ook geld op schuldbekentenis uit leent, thans een geldschietbank in den zin van art. 2 dier wet. Dit maakte het noodig, dat het regle ment op de Bank van Leening werd ge wijzigd. zoodat het tevens kan gelden als reglement voor de Gemeentelijke geld schietbank. Waar de in het reglement te regelen onderwerpen grootendeels dezelfde zijn als die, welke daarin reeds krachtens de Pandhuiswet regeling hadden gevon den, kon met een enkele aanvulling en wijziging worden volstaan. Nu de Bank voortaan ook als geldschiet bank in den zin der Geldschieterswet werkzaam zal zijn, was het noodig, dat die dubbele functie ook in den naam der bank tot uitdrukking werd gebracht, opdat het publiek dadelijk wete. met welk soort van bank het te doen heeft. In verband hiermede werd de naam van de instelling sedert 1675 Gemeentelijke (Stads) Bank van'Leening gewijzigd in: Gemeentelijke Hulpbank (gemeentelijke bank van leening en Geldschietbank). In de verordening der bank werden voorts veranderde bepalingen gemaakt be treffende het secretariaat der Commissie, het benoemingsrecht van de ambtenaren, omtrent het beheer, de tarieven, het kapi taal der bank en aangaande de vergoeding welke de bank jaarlijks aan de gemeente heeft te betalen voor het gebruik van de gebouwen, waarin zij is gevestigd. Tevens werd in de verordening een bepaling op genomen, dat ook aan personen, die niet in de gemeente Leiden werkzaam zijn, noch aldaar hunne woonplaats hebben, gelden ter leen kunnen worden verstrekt. De Geldschieterswet maakte het noodig ook voorzieningen te treffen voor de par ticuliere geldschietbanken. De verordening op de particuliere geld schietbanken, vastgesteld door den Ge meenteraad in zijne zitting van 3 April 1933, werd 18 Mei 1933 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders hebben in gevolge het bepaalde in art. 17 der Geld schieterswet, den heer P. A. van Aggelen, directeur der Bank, belast met het instel len van een onderzoek naar het beheer van de in de gemeente gevestigde particu liere geldschietbanken. De kantoren der bank zijn gevestigd in de perceelen Nieuwsteeg No. 46 en 8. De huisvesting van de afdeeiing geld schietbank en pensioenvoorschotten heeft een belangrijke verbetering ondergaan. Het benedengedeelte van de perceelen Nieuwsteeg 4 en 6 is verbouwd, waardoor op goede wijze is voorzien in de behoefte aan administratievertrekken, spreekgele- genheid en wachtruimte. Gaarne brengen we in dit verslag een woord van dank aan den dienst van Gemeentewerken, onder wiens directie deze verbouwing tot stand kwam. In 1933 werden uitgeleend: Leeningen op onderpand 3371 panden v. f. 140179.75; Pensioen-voorschotten 3570 voor een be drag van f. 229354,93 en Geldleeningen (schuldbekentenissen) 1251 voor een be drag van f. 137592,50. Totaal 38612 posten voor f. 507127,18. Terugontvangen werden: Leeningen op onderpand 34214 panden voor f. 143250,50; pensioen-voorschotten voor een bedrag van f230465.39 en Geldleeningen 40213 aflossingen voor een bedrag van f. 131322,17. Totaal 75897 posten voor f. 505038,06. Voornamelijk als gevolg van de ophef fing van het bijkantoor aan de Lange- straat, vermeerderden aan het kantoor Nieuwsteeg No. 8 de leeningen op onder pand met 13260 panden voor f. 43085,50. Ten einde de leeners in de gelegenheid te stellen op gemakkelijke wijze een be drag bijeen te brengen, om het door hen beleende pand weder in bezit te krijgen, worden spaarzegels ten bedrage van f. 1. f. 0.25 en f. 0.10 verkrijgbaar gesteld. De openbare veilingen werden drie maandelijks gehouden en hadden plaats in het verkooplokaal der bank Nieuwsteeg No. 8. Verkocht werden 928 panden, waarop was voorgeschoten f. 5508,25 tegen 1087 panden met een voorschot van f. 6145 in 1932. Het aantal voorschotten op pensioenen vermeerderde van 3248 in 1932 tot 3570 in 1933. Het voorgeschoten bedrag verminder de met f. 2038.04 Van de aan de gepen- sionneerden geboden gelegenheid, om hun pensioen per week te ontvangen, wordt GROOT ZAL DE HARDNEKKIGHEID ZIJN. WAARMEDE WIJ DE CRISIS ZULLEN WEERSTAAN. De inzamellngsweek van het Nationaal Crisis-Comité is Dinsdagavond begonnen met een radio-uitzending, waarbij H. K. H. Prinses Juliana zich met de volgende toe spraak tot het Nederlandsche Volk heeft gewend „Het ls mij een groot genoegen dezen avond een woord van welgemeenden dank te kunnen richten in de eerste plaats tot al degenen, die zich beijverd hebben en samenwerken, om deze radio-uitzending, voor het Nationaal Crisis-Comité vrucht baar te maken. Vervolgens maak ik van deze gelegen heid gebruik, dat te doen tot alle autori teiten, ambtenaren, organisaties en instel lingen, die op een zoo lofwaardige manier met raad en daad hun medewerking aan het N. C.-C. verleenen en dan in het bij zonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis- Comité voornamelijk steunt: aan de leden van de plaatselijke comité's. Want zij on derhouden en zoeken het contact met de personen, die ernstig door de crisis ge troffen zijn. Leden van de plaatselijke comité's, al komen wij niet met U allen persoonlijk in aanraking, toch wordt uw dikwijls on uitputtelijke toewijding hier op den hoog- sten prijs gesteld. Ook denk ik dankbaar aan allen, die hier te lande of ln de Overzeesche Gewesten ons Comité geldelijk bijstaan. Ten eerste aan diegenen, die, ondanks misschien eigen moeilijke omstandigheden, een deel van hun verdiensten geregeld afzonderen. Wij hebben legioenen van onbekende ge vers, die ons soms op schitterende wijze steunen. Met groote waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van Crisisnood in Oost en West plaats heeft. Het was voor het N. C.-C. steeds een vreugde, ook aan dit werk in bijzondere gevallen eenlgen steun te mogen ver leenen i Nu staat opnieuw een winter voor de deur, en het Nationaal Crisis-Comité ziet zich genoodzaakt, een beroep te doen op de landgenooten om opnieuw het geld daarvoor te verschaffen. Wel is waar kan ons comité, zoo al ooit, dan na een driejarig bestaan geen aan spraak meer maken op het aantrekkelijke van een onbekend nieuw streven, Maar dat heeft er niets mee te maken, dat de noodzakelijkheid, dat het N. C.-C. be staat. blijft. En toch evenzeer blijft het saamhoorigheldsgevoel, dat maakt, dat wii elkanders lasten zouden willen dragen. De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weerstaan. Aan den persoonlijken crisisnood van de enkelingen economisch en ook moreel zooveel mogelijk eenigszins tegemoet te komen, is het streven van het Nationaal Crisis-Comité. Om dien naar vermogen te bestrijden, daarvoor reikt het U de behulpzame hand, ln het bijzonder in de komende week. Het Js een gelegenheid een steentje bij te dra gen voor den bouw van een betere toe komst." DE PRINSES GEEFT HET VOORBEELD. H. K. H. Prinses Juliana heeft aan het Nationaal Crisis-Comité, afgescheiden van de belangrijke maandelijksche bijdrage, welke het van Hare Koninklijke Hoogheid mag ontvangen, een gift ineens van f. 90.000 doen toekomen. door steeds meerderen gebruik gemaakt. Van de 1321 (v. j. 1280) schriftelijke aanvragen om een geldleening werden er 1251 (v. j. 1186) geheel of gedeeltelijk in gewilligd en 70 (v. j. 94) afgewezen. Het voorgeschoten bedrag bedroeg f. 137592,50 (V. j. f. 135838,45). Het aantal terugbetalingen bedroeg 40213 (v. j. 38125) tot een totaal bedrag van f. 131322,17 (v. j. f. 127017,25). Door de voorschotnemers werd behoor lijk aan hunne aflossingsverplichtingen Voldaan. De stichting Leidsch Borgstellingsfonds, dat ten doel heeft woekerbestrijding door borg te staan voor credietwaardige crediet- behoevenden, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor cre- dietverleening geëlschte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zekerheid, verleende verschillende borgstellingen voor bij de bank gesloten leeningen. Ook vele door de crisis getroffenen wer den door bemiddeling van de afdeeüng Leiden van het Nationaal Crisis-Comité daartoe in staat gesteld door de bank aan een geldleening geholpen. Deze voorschotten werden gedekt door een door het Crisis-Comité ingesteld cri sis-waarborgfonds. In het verslagjaar hebben wij wederom aan velen de helpende hand kunnen bie den en voor ondergang behoed. De medewerking die van verschillende zijden werd ondervonden, wordt zeer op prijs gesteld BINNENLAND. Het feest van Leiden's Ontzet (3de BI.). H. K. H. Prinses Juliana over den crisis nood van ons Volk; tevens redevoeringen van minister Slotemaker de Bruine en jhr. Ruys de Beerenbrouck (4de en 1ste Blad). De resultaten van de veiligheidslaan van de K.N.A.C. (Binnenland, 4de Blad). Eervol ontslag aan mr. dr. W. I. Doude van Troostwijk als gezant te Bern (Bin nenland, 4de Blad). Het beleid van de Nederl. Varkenscen- tralc; rapport der commissie van onder zoek; geen fraude of corruptie (3de Blad) De belasting op de doode hand door de Eerste Kamer goedgekeurd (Parlementair Overzicht, 4de Blad). De filmbrand te Hilversum; tegen pater Buys wordt een instructie geopend (Ge mengd, 4de Blad). BUITENLAND. Barthou's reis naar Rome uitgesteld (Buitenland, 1ste Blad). In Spanje wordt een kabinet-Lerroux gevormd (Buitenland, 1ste Blad). De reorganisatie der Roemeensche regeering. Blijft Titulescu al dan niet is nog een vraag (Buitenl., Ie Blad). Delcassé-herdenking in Frankrijk (Bui tenland, 1ste Blad). HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLANS Vereenigde vergadering. In de Dinsdag alhier gehouden Veree nigde Vergadering van het Hoogheemraad schap van Rijnland werd de op 25 Juli JX overleden hoofdingeland Jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout door den dijkgraaf herdacht. Het bestuur deed mededeeling van dn herbenoeming en beëedfglng van mr. P. A. Pijnacker Hordijk tot dijkgraaf en van benoeming en beëediging van den heer J. Biemond te Nieuw Vennep tot hoog heemraad. Tot lid van de commissie voor het gaar- derboek werd benoemd de heer N. Zand bergen te Oegstgeest. Aan de vergadering werd het jaarverslag ever de waarborg- en slikfondsen over gelegd. Na behandeling van eenige reclames tegen aanslagen ln Rijnlands bundergeld werd mededeeling gedaan van de over brenging der oude archieven van Rijnland naar de nieuwgestichte archiefbewaar plaats aan de Langebrug aan de achter zijde van het ln 1934 bij het Gemeenlands- huis getrokken pand Breestraat 57. Mededeeling werd gedaan van den uit slag van de onlangs gehouden openbare verpachting van de Katwijksche landen, waarbij het bestuur werd gemachtigd tot het ondershands verhuren van drie daar bij niet verhuurde perceelen. Besloten werd tot het verleenen van uit stel van de helft der aflossing over 1934 van het renteloos voorschot, verleend aan den polder Broekvelden en Vettenbroek in de kosten van dijkherstel en droog- mallng. Over 1934 werd vermindering van pacht toegekend aan huurders der Katwijksche landen ten bedrage van 35% en aan huur ders der Oegstgeester landen ten bedrage van 70°/o, terwijl over 1934 aan den pach ter der Wierikkerdijklanden, in eigen dom bij Rijnland, Delfland en Schieland een pachtreductie van 45% werd toe gekend. Hierna kwam een voorstel aan de orde tct het vaststellen van een nieuwe ver ordening op de wedden en tot het geven van 'n advies aan Ged. Staten in zake de wedden van dijkgraaf, hoogheemraden, secretaris, rentmeester en ingenieur. Dit voorstel van het bestuur strekte tot het omzetten van een reeds tijdelijk geheven korting van 5% in een blijvende korting van 5%, behalve voor de wedden der hoogheemraden, welke nog van 1857 da teeren en nimmer werden verhoogd. Hierover ontsponnen zich lange debat ten, waarvan het resultaat was, dat het dsgelijksch bestuur, nadat was gebleken, dat de financieele commissie deze sala risvermindering te gering achtte en dat voor dit voorstel geen meerderheid was te vinden, zijn voorstel terug nam, met de toezegging, in de volgende vergadering een nader voorstel te zullen doen. Als dag van behandeling van de be grooting voor 1935 werd 28 November be paald. Na afloop der vergadering werd het nieuwe archiefgebouw bezichtigd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1