KARSOTE 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 October 1934 Vierae Blad No. 22864 BINNENLAND. Verkoudheid verdwijnt DE VELDTOCHT DER K.N.A.C TEN EINDE. EEN GROOT SUCCES. Ruim 32.500 keuringen. In het najaar van 1933 besloot de K.N.A.C. om als een der belangrijkste pro pagandamiddelen voor een veiliger verkeer van automobilistisehe zijde, een z.g. veilig heidslaan in te richten. Hiermede zijn 24 plaatsen in ons land bezocht. In totaal vonden 32.560 keuringen plaats. Opmerkelijk is het feit, dat het percen tage der auto's welke reeds bij het eerste onderzoek konden worden goedgekeurd in de groote steden hooger is dan in de kleinere. Wij zien uit de uitvoerige statistische gegevens Den Haag als veiligste stad op automobilistisch gebied boven aan de ranglijst staan. 59.60 procent der auto's kon daar onmiddellijk worden goedge keurd. Een minder gunstig teeken is het echter, dat in deze stad de automobilisten wier wagens waren afgekeurd in tegenstel ling met die uit andere steden „het verder dan ook wel geloofden". Van de 1250 auto's welke werden afgekeurd kwamen er slechts 383 terug zoodat het cijfer hetwelk het percentage aanduidt der auto's die tenslotte met den wimpel konden worden gesierd, met 77,49. ver beneden dat van andere steden blijft. Hoewel het genoemde percentage van Den Haag het gunstigste was dat kon wor den geboekt, zou men toch niet vermoe den. dat het ongunstigste percentage daar ongeveer 40 procent beneden zou liggen. Toch blijkt dat het geval te zijn. 's-Her- togenbosch is gedoemd om met een per centage van 20,37 ineens goedgekeurde wagens, de laatste plaats voor geen ander meer te kunnen ruilen. Met dit percentage blijft den Bosch dan ook het verst beneden het gemiddelde, Vergelijken wij het totaal aantal ineens goedgekeurde automobielen met dat der afgekeurde wagens dan bliikt dat slechts 36,89 procent der auto's dadelijk door den beugel kon. Dit werpt dan ook een bijzonder schril licht op de veiligheid der auto's in Neder land, die dag in dag uit langs Neerlands wegen toeren en deze met recht in zeker opzicht onveilig maken. Wij moeten hierbij n.l. wel in aanmerking nemen, dat het de goedwillende automobilisten waren, die een bezoek brachten aan een der plaatse lijke veiligheidslanen en dat degenen, die er van overtuigd waren, dat hun auto toch wel zou worden afgekeurd weg bleven. Het zoo juist gegeven percentage zal dan ook niet 'toonaangevend zijn voor een statistiek waarin alle in Nederland rondrijdende wa gens zouden zijn opgenomen. Zonder twij fel zou het percentage dan nog aanmerke lijk lager zijn. De mooiste post welke op de rekening van de veiligheidslaan kan worden ge boekt is wel de preventieve werking; 13.910 automobielen werden op het een of andere gebrek aan veiligheid afgekeurd; 10.517 automobielen kwamen gereviseerd weer terug en wij vragen ons af hoeveel van deze auto's wel eens de oorzaak van een of ander ongeluk geweest zouden kunnen zijn, indien het verborgen gebrek niet tijdig aan het licht was gebracht? Het wil toch wel iets zeggen dat van alle wagens welke verschenen en waarvan er eerst slechts 36.89 procent kon worden goedge keurd tenslotte 84,15 procent den contro leurs kon bevredigen. Talrijk zijn dan ook de automobilisten, die hun dankbaarheid hebben betuigd voor het feit, dat de K M C. hen in staat had gesteld om door middel van de veiligheidslaan de „onvei ligheidsverstekeling" welke reeds geruimen tijd in den wagen medereed, uit de ban nen. De gebreken welke zich herhaaldelijk voordeden waren: onvoldoende en onge lijkmatig verdeelde remcapaciteit, ver keerd gestelde lantaarns en slechte wiel- sporing. In totaal moesten er 8372 automo bielen tengevolge van het eerstgenoemde euvel naar den reparateur, terwijl bij 7016 wagens het koplampenstelsel niet op vei ligheid bleek te zijn ingesteld. Bij 4120 auto's mankeerde het aan een goede wiel- sporing. Hoewel andere gebreken niet zoo veelvuldig aan het licht kwamen waren deze uit veiligheidsoogpunt bekeken toch minstens even erg. Dat er nog 279 auto mobielen waren waarbij de stuurinrichting niet aan de eischen beantwoordde en 841 auto's waarvan het rempedaal onvoldoende was. geeft toch wel te denken. o LOONSVERLAGING TE ROTTERDAM. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING IN DE BINNENSCHEEPVAART Klachten worden steeds nauwkeurig onderzocht. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende de uitvoering van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, het brengen van het vervoer van beetwortelen onder genoemde wet en het nemen van maatregelen, krachtens welke de bevrachtingvoorwaar- den geen bepaling mogen inhouden ten aanzien van het laden of lossen op Zondag heeft minister Steenberghe om. geant woord „Alle klachten ten aanzien van de uit voering van de Wet op de evenredige vrachtverdeeling, welke het Departement bereiken, worden steeds nauwkeurig on derzocht. Het treffen van maatregelen is voorbehouden aan de Bevrachtingscom missie. De onder.geteekende is bereid te bevorderen, dat aan ernstige en gegronde klachten van schippers wordt tegemoet gekomen. Ten overvloede wordt nog gewe zen op de mogelijkheid van beroep bij den Raad van Beroep voor bevrachtingszaken voor diegenen, die zich door een beslissing van een Bevrachtingscommissie bezwaard voelen. Wat betreft maatregelen ten aanzien van het vervoer per dekschuit kan worden me degedeeld, dat een nieuwe regeling hier van in voorbereiding is en zeer binnen kort in werking zal treden. Het vervoer van beetwortelen valt reeds onder de wet op de evenredige vrachtver deeling. Wat betreft de bepaling nopens het laden en lossen op Zondag acht de ondergetee- kende gezien de noodzakelijkheid om tij dens de campagne de fabrieken continu in bedrijf te houden, het schrappen van de gewraakte bepaling niet mogelijk. Intus- schen is met de betrokken Bevrachtings commissie overleg gepleegd, met als resul taat, dat aan gewetensbezwaren van de schippers zooveel mogelijk zal worden te gemoet gekomen." •o- WIJZIGING DER ONTEIGENINGSWET. Verdere vereenvoudiging der procedure. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Onteige ningswet. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat reeds bij een wetswijziging vereenvoudiging is gebracht in de wijze van onteigening bij wegenaan leg en wat daarbij behoort. De ervaring met het betreffende nieuwe artikel opge daan, is gunstig geweest. De aanleg en ver betering van wegen, ondernomen hetzij door het Rijk, hetzij door provincies en gemeenten, heeft aanzienlijk minder ver traging behoeven te ondervinden, dan te voren het geval was, zonder dat de belan gen van hen, van wie onteigend wordt, zijn geschaad. Voorgesteld wordt thans dezelfde vereen voudigde procedure ook met het oog op het 60-millioenplan, dat onderscheidene werken bevat, waarvan spoedige uitvoering zeer wenschelijk moet worden geacht en ten aanzien waarvan noodelooze vertra ging, zoo eenigszins mogelijk, moet worden vermeden te doen gelden voor spoorweg- werken. kanalen, havenwerken, terreinen en werken voor de luchtvaart en verbete ring van rivieren. o MONUMENT VOOR HET REDDINGS WEZEN. De eerste steen gelegd. Op het Westplein in Den Helder is de eerste steen gelegd voor het monument van het Nederlandsche reddingswezen, waar mede men de dappere zeehelden, die bij schipbreuk en scheepsrampen hun leven waagden, wil huldigen en dat tevens ge tuigenis zal afleggen van den zoo zeer ge- waardeerden arbeid van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij en van de Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Het monument zal bestaan uit een vijf tien meter hoogen toren, waarin een caril lon wordt geplaatst met dertig klokken, die te zamen een gewicht van 3500 K.G. aan brons hebben. De toren verrijst uit de plecht van een moderne reddingsboot, waarop aan elke zijde een meer dan levensgroote figuur staat met de handen aan het stuurrad, aan elke zijde wordt een eere-tableau aangebracht. NEDERLAND OP DE TENTOON STELLING TE BRUSSEL. INTERNATIONALE SAMENWERKING VOOROP. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft in zijn departement de algemeene commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling, in 1935 te Brus sel te houden, geïnstalleerd. Daarbij heeft de minister een rede ge houden. waarin hij verklaarde, dat de regeering er prijs op heeft gesteld, door deelneming aan deze tentoonstelling de vriendschappelijke betrekkingen tot on zen nabuurstaat België te bevorderen. Aanvankelijk verzetten zich echter bud- getaire redenen tegen deze deelneming, maar daarna bleek de mogelijkheid om zonder verzwaring van de rijksbegrooting eenige middelen beschikbaar te stellen. Van de gelden, op de vorige begrooting uitgetrokken voor propaganda van het Nederlandsche product, was namelijk een niet onbelangrijk bedrag ongebruikt ge bleven; daarnaast kon een bedrag uit de landbouwfondsen worden beschikbaar ge steld. Het totaalbedrag blijft echter verre beneden de som. welke voor de tentoon stelling te Antwerpen kon worden aange wend. Maar de regeering vertrouwt, dat, zij het op beperkte schaal, ons land waar dig ter Brusselsche tentoonstelling zal zijn vertegenwoordigd. De minister merkte voorts op, dat onze representatie zich hoofdzakelijk op economisch gebied zal bewegen. De taak uwer commissie, aldus spr., is verre van onbelangrijk. Immers, het geldt hier een onderneming, waarbij boven de zakelijke belangen staat het belang der internationale samenwerking, de bevor dering van onze betrekkingen tot andere landen, in het bijzonder tot België. Het is spr. bekend, dat mr. Verschuur terstond na zijn aanwijzing als commis saris-generaal de voorbereidende werk zaamheden met voortvarendheid ter hand heeft genomen. Spr. noemde dit 'n waar borg, dat ons land een waardige plaats zal bekleeden. De installatie-rede van den minister werd door den voorzitter der commissie, oud-minister mr. T. J .Verschuur, beant woord. De commissie stelt zich voor, aldus spr., in de zoo juist uitgesproken installatie rede een richtsnoer te vinden bij de uit voering van de haar opgedragen taak. Het streven der commissie zal er op ge richt zijn, Nederland een waardige plaats te doen innemen in de rij der naties, welke straks te Brussel vertegenwoordigd zullen zijn. Spr. hoopt dat onze deel neming er toe zal bijdragen, dat het vertrouwen in de wereld terugkeert. o HET „JULLANAHUIS" TE PARIJS. NOG f. 200.000 MOET DOOR PARTICU LIEREN BIJEENGEBRACHT WORDEN. In een te Amsterdam gehouden pers conferentie is het doel en de geschiedenis van het „Nationaal Comité tot afbouw van het Nederlandsche gebouw in de Cité Uni versitaire te Parijs" uiteengezet. Het Cité Universitaire te Parijs heeft haar ontstaan te danken aan het per soonlijk initiatief van den oud-Minister van Onderwijs, thans Senator, André Hon- norat. die het plan opvatte om in Parijs op een terrein van 50 H.A. een internatio naal complex van studentenhuizen te stichten. Vele landen werkten daartoe mee en dank zij onze oud-landgenoot Preyer (thans Amerikaansch burger, doch Neder lander in zijn hart) kon ook ons land ge noemde idee bevorderen. Immers de heer Preyer schonk een bedrag van f. 60.000 als aanmoedigende bijdrage voor den bouw van een Ned. Studentenhuis aldaar. Er werd onmiddellijk een comité van Neder landers te Parijs gevormd en dat heeft de noodige plannen ontworpen. Bedoeling is een gebouw te stichten. Aanvankelijk was besloten een gebouw te zetten van 50 kamers. Op advies van oud-minister Honnorat, president der Cité werd dit aantal successievelijk verhoogd tot 100 kamers, daar beneden dit aantal, volgens de opgedane ervaring, de onkosten niet gedekt konden worden. De economische toestand heeft thans tot flnancieele moeilijkheden geleid en daar om is een groot nationaal comité in het leven geroepen, onder leiding van mr. Fock, dat trachten zal onze landgenooten er van te overtuigen dat 's lands eer niet duldt dat in de Cité Universitaire alléén ons gebouw (architectuur Dudoki onvol tooid zou blijven. De regeering steunt de actie. In tastbaren vorm is dat gebleken, door dien de president van het Nationaal Co mité, de heer mr. D. Fock, die verschil lende ministers in deze aangelegenheid bezocht heeft, van den minister van Fi nanciën bericht heeft ontvangen, dat de regeering bereid is te bevorderen, dat voor het doel een bedrag van f. 200.000 uit de Staatskas beschikbaar worde gesteld, mits het resteerende bedrag ad f. 200.000 alsnog door particulieren zal worden bijeenge bracht en dat geen Rijkssubsidie in de exploitatie zal behoeven te worden ver leend. Geen Nederlander kan er thans, naar wij hopen, vrede mede hebben, dat daar te Parijs, temidden van indrukwekkende en reeds geheel in gebruik genomen hui zen van België, Amerika, Engeland. Zwit serland enz., het Nederlandsche gebouw zou blijven staan als een droevig symp toom van onmacht. Het land zou een slechte indruk ma ken, indien thans een reeds begonnen, een geheel opgetrokken en ver voortgeschre den werk, niet door voleindiging zou wor den bekroond Thans gaat het er om op allerlei wijzen, door veelheid van kleine bedragen dus. te trachten de twéé ton die ons ontbreken, bijeen te zamelen Het gironummer van het „Afbouw- Comite is 1844, ten name van de Firma Heldring en Pierson te 's Gravenhage' rekening: „Cité Universitaire." Mr. Dr. W. I. DOUDE VAN TROOSTWIJK Eervol ontslag als gezant te Bern. W. I. Doude van Troostwijk. Blijkens een bericht in de Staatscourant is met ingang van 16 dezer op zijn verzoek aan mr. dr. W. I. Doude van Troostwijk eervol ontslag verleend als gezant te Bern. Willem Isaac Doude van Troostwijk, op 3 Maart 1868 te Nieuwersluis geboren, heeft te Utrecht zijn opleiding genoten; hij bezocht er het gymnasium en studeerde van 18881896 aan de universiteit. In 1895 promoveerde hij op stellingen in de rech ten en een jaar later in de staatsweten schappen. In December 1901 werd hij als commies bij de juridische afdeeling van het Dept. van Buitenlandsche Zaken ge plaatst en als zoodanig belast met het secretariaat van de NederlandschPortu- geesche conferentie inzake de grensrege ling van Timor. Een jaar later werd mr. Doude van Troostwijk bevorderd tot hoofd commies en in 1907 kreeg hij den rang van minister-resident en werd tot tweede secretaris bij de 2de Vredesconferentie be noemd. In 1908 werd hij als gezant naar Lissa bon gezonden: twee jaar nadien werd hij benoemd te Madrid, doch hij bleef belast met de waarneming van den post te Lissa bon, in 1913 kwam hij weer te 's-Graven- hage waar hij tot chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Za ken benoemd werd en tevens tijdelijk tot Juni 1914 werd belast met de leiding van de juridische afdeeling. Tot 1919 bekleedde de heer Doude van Troostwijk deze functie, toen werd hij ter beschikking gesteld en in 1923 volgde zijn benoeming als gezant te Bern, waar hij bovendien als vertegenwoordiger bij het secretariaat van den Volkenbond optrad. Ruim tien jaar is mr. Doude van Troost wijk belast geweest met de behartiging van de Nederlandsche belangen bij de Zwitsersche regeering en thans heeft deze verdienstelijke, diplomaat vrij onverwacht zijn ontslag uit zijn functie gevraagd. -o NOODTOESTAND IN HET SCHOENMAKERSBEDRIJF. Het saneeringswerk in gevaar. In de groote, geheel gevulde tooneelzaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage is gisteren een vergadering gehouden, welke was uitge schreven door de groep schoenmakers van de Centrale Vereeniging ter behartiging van de belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen- en aanverwante branches en waarbij 17.000 leden zijn aangesloten. Voor deze massale vergadering traden als spre kers op de heeren H. J. Bergers uit Utrecht W. P. van der Kruk uit Den Haag en W. Donker Pzn. uit Rotterdam, die resp. be handelden: De noodtoestand der schoen makers. Het saneeringswerk der centrale in gevaar gebracht, De centrale en de steun der regeering. Met algemeene stemmen is de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering van Groep L. Schoenmakers van de Centrale H.L.S. op 3 October 1934 bijeen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, gehoord de besprekingen en kennis ne mende van de gegeven toelichtingen. spreekt haar vertrouwen uit in de leiding van de centrale, stelt met grooten nadruk vast dat al leen een organisatie in den bestaanden, met medewerking van de regeering tot stand gebrachten vorm in staat zal zijn om de beopgde saneering van het Huiden-, Leder- en Schoenbedrijf met aanverwante branches, uit te voeren. verzoekt het dagelijksch bestuur om met alle ten dienste staande geoorloofde mid delen, in samenwerking met den regee- rings-contact-commissaris. te trachten de leden, die hun lidmaatschap thans heb ben opgezegd, op hun bedanken te doen terugkomen. Vertrouwt dat ten spoedigste de door de groepscommissie L (schoenmakers) voor gestelde dringend noodzakelijke maatre gelen zullen worden getroffen om het schoenmakersvak voor ondergang te be hoeden. Besluit deze motie terstond ter kennis te brengen van de regeering. en gaat over tot de orde van den dag. ■o- BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGARENINDUSTRIE. De „Staatscrt." bevat een K. B„ waarbij wordt ingesteld een bedrijfsraad voor de sigarenindustrie. Tot de sigarenindustrie worden geacht te behooren de onderne mingen of gedeelten van ondernemingen, waar sigaren, senoritas en dergelijke wor den vervaardigd. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfs- raad zal twaalf bedragen. Ingaande 1 November. In verband met den ongunstigen finan- cieelen toestand van Rotterdam, zal al daar een herziening plaats hebben van de loonen van het gemeentepersoneel, zoodat deze meer in overeenstemming worden gebracht met de loonen die aan het per soneel in 's rijks dienst worden uitge keerd. De datum waarop de nieuwe loonen moeten worden ingevoerd, is bepaald op 1 November. Mocht alsdan nog geen be sluit dienaangaande zijn genomen, dan zal' terugwerkende kracht tot 1 November plaats hebben. Van de voorstellen, zooals deze aan het Georganiseerd Overleg zijn voorgelegd, is bekend geworden, dat het hier gaat om een verlaging van de week- loonen met ongeveer 3 pCt. Voor de sa larissen der ambtenaren komt de verla ging neer op 4 tot 7 pCt. In tegenstel ling met de loonregeling van het rijksper soneel zal de nieuwe loonregeling geen kindertoeslag inhouden. Ook wordt de klasse-indeellng, zooals die in Rotterdam bestaat, gehandhaafd. Naast de alge meene korting komen er wijzigingen van anderen aard in voor als die van de pe riodieke verhooging. afschaffing van vrij gebruik van water, gas en electriciteit, be perking van perceptie- en continutoesla- gen, vermindering van vergoeding voor dienstkleeding, overwerk en ziektegeld. In totaal moet de wijziging een besparing opleveren van 1 millioen gulden. De organisaties van de lagere ambte naren hebben de voorstellen van B. en W. verworpen. Volgens hen is er van overleg geen sprake, aangezien het college heeft medegedeeld, dat in elk geval aan het bedrag der te verkrijgen bezuiniging niet getornd mag worden. DE K. L. M.-VLOOTSCHOUW. Opstelling der vliegtuigen. Aan den vlootschouw der K.L.M., Zon dag a.s. op Schiphol, zullen 15 vliegtuigen deelnemen. De opstelling is als volgt: Douglas DC 2 (Uiver); Fokker F. 12; Fokker F. 36 (Arend); Fokker F. 18 (Peli kaan): Fokker F. 20 (Zilvermeeuw): Fok ker F. 9 (Adelaar); Fokker F. 8; Fokker F. 7b: Fokker F. 7a; Werkspoor (Jumbo); Koolhaas FK 40 (PH-AES); Koolhoven FK 48 (PH-AJX): Fokker F7 (PH-ACJ); Fokker F2 (PH-RSL); Koolhoven FK 43 (Krekel). Aan elk vliegtuig wordt een groote kaart bevestigd, waarop toechnische en andere bijzonderheden omtrent het toe stel vermeld staan. o DE NIEUWE WEG DEN HAAG—GOUDA. Moeilijkheden inzake den aanleg. Met den aanleg van den weg Den Haag- Gouda, wil het niet erg vlotten. Eenige weken geleden moest het werk worden stopgezet, doordat de boeren bezwaar maakten tegen het uitgraven van een 2e zandput. thans nu men daarvoor vergun ning heeft van Delfland, zijn weer andere moeilijkheden ontstaan Bij het uitgraven van de 2e put is men tot de ontdekking gekomen dat meer klei dan zand aanwe zig is, met gevolg dat het werk stop gezet en ca. 200 arbeiders werkloos zijn gewor den. Een dezer dagen zal de put opnieuw door deskundigen worden gekeurd. RECLAME. Sprenkel 's avonds enkele druppels Kar- sote (het wetenschappelijke Inhalatie middel) op Uw hoofdkussen of op het laken. Karsote werkt terwijl U slaapt. Karsote is een nieuw, snelwerkend bac- teriedoodend middel, dat de bacteriën van verkoudheid, catarrh, etc. in enkele minu ten vernietigt. Elke inademing brengt de aangename, zuiverende damp tot in de kleinste hoekjes van de ademhalings organen, waar de bacteriën opgezocht en vernietigd worden. Karsote verzacht en heelt het pijnlijke of ontstoken slijmvlies, verwijdert het slijm achter uit de keel en opent verstopte neusgaten. In minder dan geen tijd ls Uw verkoudheid verdwenen. Karsote is verkrijgbaar in handige, platte sprenkel-flacons met draaidop, die U altijd in zak of taschje kunt meenemen. is verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f. 0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. 8638 STICHTING NEDERLANDSCHE VISSCHERIJCENTRALE. Gistermiddag vond op het departement van Economische Zaken de installatie van de Stichting Nederlandsche Visscherijcen- trale plaats. In deze centrale zijn de ver schillende takken van visscherij vertegen woordigd. De installatie geschiedde door den regee- ringscommissaris voor de Visscherijen, mr. di'. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken. o DE WAPENHANDEL. Een onderzoek gevraagd. Het dagelijksch bestuur van den alge- meenen raad uit S.DA..P. en N.V.V. heeft aan de regeering en aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt te willen bevorderen, dat ook hier te lande een gestreng en onpartijdig onderzoek worde ingesteld naar den handel in en de fabricage van wapens, munitie en andere oorlogsbenoodigdheden en dat van de uit komsten van dat onderzoek een volledig verslag zal worden openbaar gemaakt, op grond waarvan kan worden beoordeeld, welke maatregelen met betrekking tot den particulieren handel in en de particuliere vervaardiging van oorlogsmateriaal aanbe veling verdienen. HET TWEEDE KAMERLID WIJNKOOP ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is te Amsterdam be richt ontvangen, dat het communistische) Tweede Kamerlid en lid van den Amster- damschen Gemeenteraad, de heer D. Wijn koop. in Rusland, waar hij op het oogen- blik vertoeft, ernstig ziek is geworden en in een sanatorium is opgenomen. „Vad." o OFFICIEELE OPENING VAN HET JOODSCHE WERKDORP. Onder zeer groote belangstelling had gisteren de officieele opening plaats van het Joodsche werkdorp Slootdorp in de Wieringermeerpolder. Onder de aanwezigen merkten wij o m. op prof. J. P. A. Frangois, afgevaardigde van het ministerie van buitenlandsche zaken, prof. dr. D. Cohen, prof. dr. H. Fryda, voorzitter van de economische com missie voor bijzondere Joodsche belangen, ir. J. Roebroek, hoofd van de directie van den Wieringermeerpolder, dr. Verwey, di recteur van het bureau voor arbeidsbemid deling, A. J. Mendes da Costa, secretaris der Portugeesch Israëlietische Gemeente, Rabbijn L. H. Sarlouis, namens het Rab- binaat der Ned. Isr. Hoofdsynagoge, rab bijn B Richardo, namens de Portugeesch Israëlitische Gemeente, A. Simons Mzn., voorzitter van het Haagsche vluchtelin gencomité, mr. K. Jansma, secretaris van den Zuiderzeeraad en vele anderen. De voorzitter van den Raad van Beheer van de Stichting Joodsche Arbeid, de heer G v. d. Bergh sprak de openingsrede uit. Hierna is het woord gevoerd door prof. James G. Mac Donald, hooge commissaris voor de vluchtelingen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Naar gemeld wordt neeft de heer A. Ingenool Jr., directeur van het bureau van den Kon Ned. Middenstandsbond te Den Haag, besloten per 1 Januari a.s. zijn functie neer te leggen. De gezondheidstoestand van den heer Ingenool, die thans 63 jaar oud is, is den laatsten tijd van dien aard. dat hij het beter heeft geoordeeld zijn plaats aan een jongere af te staan. Verwacht wordt dat het A.N.W.B.- Monument aan de Noorder Amstellaan te Amsterdam, eind November voltooid zal zijn. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Maan dag 8 Oct. aanstaande niet plaats hebben. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. terwijl U slaapt

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13