DE FEESTDAG VAN LEIDEN's ONTZET NEERLAND's HISTORIE PASSEERT DE SLEUTELSTAD LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 October 1934 Sedert eenlge Jaren vormt de Taptoe en vaandel*roet, de inzet van ons Jaarlijksch 3 October feest en de telkenjare toenemende be langstelling, zoowel van de zijde der deel nemende vereenlglngen als c-nder de toe schouwers, bewijst, dat deze taptoe zich in luttele Jaren groote populariteit heeft verworven en tot een zeer gewaardeerd onderdeel van het programma ls uitge groeid. De weersomstandigheden waren Dins dag alles behalve gunstig maar desondanks liepen naar schatting ongeveer twee duizend personen in den stoet mee. ter wijl t aantal belangstellenden langs den weg zich moeilijk laat gissen, maar stel lig het vijfvoudige bedroeg. Kort voor acht uur, het tijdstip waar op op het Kaasmarktterrein verzameld werd, brak een hevige regenbul los, maar gelukkig hield deze niet lang aan en wer den de hemelsluizen te rechtertijd ge sloten. De regeling berustte bij een commissie onder voorzitterschap van den heer B de Koning, hetgeen dus zeggen wil, dat de organisatie voortreffelijk was. De heer De Koning heeft In dat opzicht zijn sporen ruimschoots verdiend. Tot dien vlotten gang van zaken werkte mede de schijnwerperverlichting, welke door het gemeentebestuur op het terrein was aangebracht, zoomede de Indeeling in vakken, waardoor iedere vereeniging haar plaats gemakkelijk kon vinden. Evenals 't vorige Jaar liepen ook nu weer vele leden van het Leidsche Studentencorps en de Ver van Vrouwelijke Studenten ln den stoet mee, terwijl de navolgende muziek corpsen muzikale medewerking verleen den: Werkmans Wilskracht, Perosi, Leid sche Chr. Harmonie Vereen., T. en D., Bravo en De Post. Precies op tijd vertrok de lange stoet, waarin vele fakkels en lampions werden meegedragen om zich langs de voorge schreven route naar het van der Werff- park te begeven, waar het standbeeld van den dapperen Leldschen burgemeester van gemeentewege met schijnwerpers was be licht. Het bestuur der 3 October-vereenlglng begaf zich, zooals te doen gebruikelijk, naar het gemeentehuls, waar het namens het college van B. en W. werd ontvangen door den burgemeester, mr. van de Sande Bakhuyzen en de wethouders Splinter en RomUn Ook het collegium van het L.8.C. het bestuur der V.V.S.L. en de comman dant van „Pro Patrla" waren hierbij aan wezig. De burgemeester hield een korte toe spraak, waarin hij het bestuur der 3 Octo- ber-Vereenlglng hulde bracht voor de organisatie van Leiden's grootste feest, welke onovertrefbaar ls, hetgeen ook wel blijkt uit het feit. dat het feestprogramma altijd de volle instemming van de geheele burgerij heeft. Spr. wijst er verder op, dat de 3 Octo- ber-gedachte niet alleen plaatselijk leeft, maar gedragen wordt door het geheele Nederlandsche volk. Tenslotte sprak de burgemeester zijn vreugde uit over de toenemende belangstelling, welke ln stu dentenkringen voor het feest van Leiden's ontzet gekoesterd wordt en welke tot uiting komt ln een groeiende deelneming aan de taptoe en den optocht. Nadat de eerewijn was rondgediend, dankte de voorzitter, de heer W. van der Laan voor de ontvangst, waarna het ge heele gezelschap zich eveneens naar het van der Werffpark begaf Bij aankomst van den stoet aldaar had den duizenden en duizenden zich aan de overzijde van het water, op de Steenschuur en bij de zijkanten van het park opgesteld. Bengaalsch vuur schonk het geheel een fantastisch aanzien. Nadat de deelnemers zich rondom het standbeeld laadden geschaard, zette Werk mans Wilskracht onder leiding van den heer G. Dik de taptoe in welke met groote aandacht werd gevolgd. Er heerschte onder de duizenden om standers een voorbeeldige stilte, waardoor de muziekklanken tot op flinken afstand konden doordringen. Terwijl de muziek speelde legde de heer van der Laan een krans met een lint in de Leidsche kleuren aan den voet van t standbeeld, dat 50 Jaar lang zijn eere plaats in onze stad heeft ingenomen. Deputaties van het LS.C., de V.V.S.L. en een achtttal andere vereenlgingen volgde dit voorbeeld, zoodat in trtaal een tien tal bloemstukken getuigde van de ver eering, welke in het hart van lederen Leidenaar jegens zijn dapperen oud burgemeester leeft. Helaas begon het tijdens de uitvoering der taptoe welke overigens kranig werd geblazen te regenen, zoodat de stoet langs den kortsten weg naar de Kaas markt marcheerde, waar hij omstreeks half elf werd ontbrnden. Al was de Inzet ook eenlgszins vochtig hij mocht in ieder geval welgeslaagd heeten. Drie October. Zoo was dan eindelijk de Jaarlljksche, Leidsche feestdag weer aangebroken. Ein delijk, want overa! werden de voorberei dingen getroffen, winkels en kantoren in de hoofdstraten voorzagen winkelruiten en kantoorvensters van de alleen op dezen dag gebruikte planken beveilingen, per schip, trein of vrachtauto arriveerden de vermakelijkheden van het Schuttersveld en wie sloeg van den Rijnsburgersingel of den overweg bij het station niet even een blik op het steeds vastere vormen aannemend feestterrein? In de laatste dagen die ons van het feest scheidden, slaagden de verschillende café- en res- tauranteUenaren er ln op wonderbaar lijke wijze de hun ten dienste staande ruimte te vergrooten en hun Inrichtingen maakten met de op drukte van uitgela ten feestgangers berekend meubilair een ongezelligen Indruk. Maar op den vooravond ls Lelden reeds Lelden niet meer Wie doorging voor een degelijk, kalm. niet uit den tred van alle dag te slaan burger zoekt dan reeds aan sluiting of Juister gezegd zoekt het niet maar vindt het zingt en danst en doet alles, wat hij onder normale omstandig heden „gek" vindt! Zoo gaat het op den vooravond: op den feestdag zelve verkee- ren allen in een feestroes van den vroe gen ochtend tot den laten avond. Een feestroes, die Lelden een landelijke ver maardheid heeft gegeven. Van heinde er ver stroomen ze toe, de feestgangers, per trein, tram, auto en flets komen ze naar onze oude veste om het feest van haar ontzet mede te vieren. De schrik sloeg ons om het hart, toen gistermorgen bij het ontwaken de regen tegen de ramen striemde En niet zoo'n beetje, neen, het góót! Dat beloofde wat: een modder- en zaagsel-poel op 't Schut tersveld, een optocht met druipende deel nemers en verregende toiletten, ruzie tus- schen de kijkers ln het voorste gelid en die daarachter, omdat laatstgenoemden niets konden zien vanwege de ondoor dringbare haag parapluies, een vuurwerk, dat niet branden woubrrr, wat een misère-complex. Maar ziet, andermaal kroop Pluvius ln zijn schulp en eenigen tijd later brak een mat zonnetje zelfs af en toe even door het grauwe wolkendek. Tijdens De reveille, welke het Leidsch Politlemuzlekgezelschap als vanouds verzorgde vanaf het balcon der Stadsgehoorzaal, viel er nog een fik- sche bui. maar dit bleek voorloopig dan ook de laatste. De regen was echter oorzaak, dat het aanta! belangstellenden ons minder groot toeleek dan vorige jaren, waarbij tevens ln aanmerking moet worden genomen, dat het volgend nummer van het programma, de koraalmuzlek door de N.C.R.V. werd uitgezonden, zoodat velen er de voorkeur aan gaven, den zang te beluisteren aan een gezelllgen ontbijttafel dan op de kille straat. De heer Bolderdijk en zijn mannen heb ben er echter even hard hun best om ge daan en zich den dank der aanwezige Leidenaars verworven. Wij zouden dit nummer toch niet graag van het programma willen missen; het geeft een plechtige wijding aan dezen feestdag. Ditzelfde geldt in nog meerdere mate voor de koraalmuziek onder leiding van den heer Leo Mens ln het van der Werffpark. Ook hier bleek de belangstelling o. 1. be neden die van vorige Jaren, waaraan de concurrentie van de radio ongetwijfeld debet was. Alvorens de tradltloneele krans door den burgemeester aan het standbeeld werd gehecht, werd namens de zangers en zan geressen het woord gevoerd door den heer Smit. die eveneens de aandacht vestigde op de plechtige wijding van dit nummer en den burgemeester vervolgens verzocht de gebruikelijke kranslegglng te verrichten. Deze verklaarde zich daartoe gaarne be reid. Spr. herinnert zich nog heel goed hoe hij 50 jaar geleden ook heeft bijgedragen tot de onthulling van dit standbeeld door medewerking te verleenen in een kinder koor! Na de zangers en zangeressen, zoo mede het gezelschap .Orpheus", directeur de heer P.de Rook te hebben bedankt voor de betoonde vocale en Instrumentale mede werking, hechtte de burgemeester de krans welke hem werd ter hand gesteld door de dames C. de Nie en M. Laman, aan het monument- Met het gemeenschappelijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, werd de plechtigheid besloten- In het Waaggebouw was inmiddels de uitdeeling van haring en wittebrood begonnen. Niet minder dan 3410 personen hadden zich dit jaar voor de feestgave aangemeld, zoodat de dames en heeren heel wat te verwerken kregen. Er waren evenwel zooveel vrijwilligers (ook al weer dames en heeren studenten!) dat er geen oogenblik stagnatie ontstond. De praeses collegit bood als steeds aan de dames der commissie een flacon eau de cologne aan teneinde na afloop der werkzaamheden de haringlucht eenigermate te kunnen ca- moufleeren. De firma van Nelle handhaafde een no bele traditie door gratis koffie en tabak uit te reiken. Helaas, moesten wij hier dit Jaar de muzikale medewerking van „T. en D." ont beren; de verbouwingwerkzaamheden van de firma Vroom en Dreesmann maakte zulks onmogelijk, daar op het Waaghoofd geen plaatsruimte beschikbaar was. Wel mogen we in dit verband nog even het springen der fontein op de Vischmarkt releveeren. hetgeen tusschen 10 en 11 uur nogal wat belangstelling trok. In de Pieterskerk. In verschillende kerken werden ln een plechtige godsdienstoefening de bange dagen van 1574 herdacht In de monu mentale. rijk aan herinneringen zijnde Pieterskerk, ging ds J. de Wit voor. Met ontroering zal ongetwijfeld aan het begin van den dienst door velen Ps. 9 gezongen zijn. Immers nu 360 Jaar geleden werden dezelfde verzen op dezelfde plaats ln grooten dank tot God opgezonden! Ter Inleiding werd door ds. de Wit ge memoreerd. dat 't hier om oude schatten gaat, waarbij kerk, overheid en hooge- school ten nauwste betrokken zijn en d or hare vertegenwoordigers daarvan blijk geven Boven de herdenking van Leiden's beleg en ontzet door geschriften en ln vrije samenkomsten ls 't de taak der kerk om Gods wonderwerk in dit punt van Leiden's historie te gedenken. Uitgaande van Ps 48 10 („O God, wij gedenken uwe weldadigheid in het midden uwer tempels") wordt bepleit het gced recht van herdenken, omdat 't welzijn van land en kerk met 't behoud van Lel den gemoeid was. Ondanks 'veel klein-menschelljks aan beide zijden, is 't gerechtvaardigd te ge denken hoe Leiden door 't water als mid del in Gods hand is verlost. Van den nood spreekt deze historische kathedraal, waar van het koor is gebruikt tijdens het beleg als distributie-bureau voor de vleesch- rantsoeneering. Als ln vogelvlucht wordt stilgestaan bij enkele leidende figuren, ook buiten de stad, met name den Prins; woorden uit het dagboek van een Leidsch burger geven gloed aan den doorgestanen nood en uitredding. Tenslotte wordt de wensch geuit, dat ook voor ons huidig volksbestaan geleerd worde onze hoop op Qpd te stellen en staande op den Bijbel de vrijheid te verdedigen. Na afloop van deze Indrukwekkende rede werden twee coupletten van het Wil helmus gezongen, waarna de talrijke schare diep onder den indruk het bede huis verliet. Deze dienst werd o.m. bijgewoond door het college van B. en W„ den garnizoens commandant, den voltalligen kerkeraad, de professoren van der Woude, Knappert, De Zwaan, Wensink. Eerdmans en Bak huyzen v. d. Brink vele gemeenteraads leden en afgevaardigden van het L.S.C. en van de V.V.S.L. De kano-wedstrijden. In den Oude Singel tusschen Turfmarkt en Mare waren, omstreeks 8 uur, kanowed strijden begonnen, die werden opgeluisterd door de Sanolaband, uit 's-Hertogenbosch. 't Was een nieuw nummer op het 3 Octobe-- program, dat wellicht iets minder attrac tief was dan de, in vorige jaren, op de Jan van Houtkade gehouden ponny-wedstrij den, e. d„ maar dat toch zeer groote be langstelling heeft getrokken. Op de brug gen en langs Oude Vest en Oude Singel verdrongen zich dichte drommen toeschou wers en 't was maar goed dat men uit voor zorg touwen tusschen de boomen gespan nen had om ongelukken te voorkomen. Jammer dat het weer zich in den vroegen ochtend zoo ongunstig had laten aanzien. Vele jongens en meisjes, die zich tevoren hadden laten inschrijven, waren nu thuis gebleven en het aantal deelnemers was daardoor vrij beperkt. Waar er bovendien van twee zijden tegelijk werd gestart kon den de wedstrijden een zeer vlot verloop hebben en kon reeds tegen tienen tot de prijsuitreiking worden overgegaan. Wat van de deelnemers was geëischt was dit: een groote bal moest worden voortge dreven vanaf de startlijn door een 50 M. verder opgesteld doel. Daarbij mocht uit sluitend van de peddels gebruik worden ge maakt. Deze, oogensdhijnlijk zoo gemakkelijke, opgave bleek voor menigeen groote moei lijkheden in zich te dragen. En meermalen gebeurde het dan ook dat een wat al te haastige deelnemer den bal zoodanig be handelde dat de kano vooruitschoot en de bal dwars over de baan naar de overzijde dobberde.... Fraaie overwinningskansen werden op die wijze maar al te vaak op het laatste moment om hals gebracht. Tot groote vreugde natuurlijk der duizenden langs den wal, die bovendien tweemaal ach tereen een kano kantelen zagen. Natuurlijk konden de deelnemers zwemmen (dat is immers de eerste eisch voor de beoefening der watersport!) en gevaar was er aan een dergelijke onverwachte duikeling dus niet verbonden. Tot besluit zijn eenlge snelheidswedstrij den gehouden door leden van de Leidsche kanoclub „De Zwalkers". Door den heer De Wilde, bestuurslid der 3 October-vereeni- ging, zijn vervolgens, na een woord van dank tot allen, die tot het welslagen had den meegewerkt, de volgende prijzen uit gereikt: Afdeeling A (jongeren); één-persoons- kano's: 1. W. Stol, 2. P. Hagenaar, 3. H. Parmentler, 4. J. Parmentier. Twee-persoons-kano's: 1. L Mens en K. de Reede; 2. J. Koning en L. Platteel; 3. J. v. d. Voort en P. v. d. Voort; 4. A. van Varik en A Spruyt. Afdeeling B, één-persoons-kano's1. J. N van Haastrecht: 2. W. A. v. Haastrecht. Twee-persoons-kano's: 1. F. J. Vahr- meyer en C. van Muiden; 2. Mej. C. Haa- gens en mej. G. Koster; 3 W. F. G. Veygen en mej. Knaap. Snelheidswedstrijd voor leden van „De Zwalkers": 1. F. van Sandwijk; 2 Th. Wit- teman; 3. W. F. G. Veygen; 4. P. Arens. De drukte. Langzaam maar zeker vullen de anders slechts op de topuren drukke straten, zich met een duizendkoppige menschenmenlgte Meerendeels zijn ze vreemden voor el kaar, en toch wat ook het verschil ln af komst, studie positie en wat al niet meer moge zijn, gevoelen ze zich één ln de vreugde van dezen merkwaardlgen dag. Voetje voor voetje, steentje voor steentje haast schuifelen ze langs Stationsweg, Steenstraat, Breestraat, Haarlemmerstraat enz.. Zeldzaam zijn dan de rustige plekjes en de schilderachtige doorkijkjes, welke Leiden eveneens een roem gaven. Overal hebben rondtrekkende kunstenmakers en kunstenaars, hier figuurlijke tenten opge slagen en ware het mogelijk overal een toer bij te wonen, men had dan een ca baret-voorstelling van ongekenden om vang medegemaakt. Is misschien het peil van het vertoonde niet steeds even hoog, niemand die er acht op slaat en het den „artist", of hij vuur eet, de meest inge wikkelde boeien verbreekt, acrobatische toeren of wat dan ook volbrengt, euvel duidt. Men tast in den zak, offert een kleinigheid en vervolgt zijn weg. Zoo gaat het den geheelen dag door. De meest fan tastisch uitgedoste „bands" korten „het schuifelen" met hun niet zelden onver dienstelijke muziek! En tot groot vermaak van jong en oud heeft het „aapje" zijn Intrede weer ln Leiden gedaan en onver moeibaar sjokt het oude paard ontelbare malen den zelfden weg. En dan zijn er nog de handelaren ln feeststokken en paraplulen hoe tegen strijdig het klinken moge! en niet te vergeten de dito met oranje en rood-witte strikjes! Veel belangstelling trok ook de tonvaar- der nabij de Veemarkt. Hoevelen zullen zijn experimenten gisteren hebben gade geslagen met de stille hoop „als hij om slaatI" Behalve deze „geld uit den zak kloppers" van professie waren er gistermorgen vele amateurs onder de menigte. En zijn ver stonden hun vak, deze glimlachende jon gedames en sportlef gekleede jongelui, welke man en welk meisje heeft hun aan drang om een Crlals-Comlté-speldje te koopen weerstaan? Moge hun buit groot zijn geweest ter leniging van den nood, dien wij allen gisteren maar al te graag eens geheel en al uit het hoofd zetten. Op het Schuttersveld. Vroeg of laat bezochten allen het cen trum van de feestvreugde, het Schutters veld, om de prikkeling van den alouden kermis nog eens te ondergaan. Voor 12 uur 's middags hadden er al 12.000 bezoe kers hun dubbeltje geofferd en ln den loop van den dag groeide dt aantal tot 63.700. Wanneer men nagaat, dat kinderen beneden 10 jaar en leden met hun dames vrijen toegang hebben, dan kan men het totaal aantal bezoekers zonder zich schul dig te maken aan overdrijving, gevoegelijk op 100.000 schatten. De circuspiste moge dan een eigen sfeer hebben, de kermis heeft een aparte klank! Het orgel van den draaimolen, de sirene van den paddenstoelenbaan, de doffe knal van het „Hoofd van Jut" en het geknetter van de schiettent vermengd met de hoem pa's voor het circus en de luidruchtige uitnoodigingen tot een bezoek of 't wagen van een kans der verschillende exploitan ten, ls zeer zeker geen mooie muziek, maar roept herinneringen op aan lang voorbije tijden en grijpt ons met een niet te ver breken greep; dit ls de toovermacht van de kermist Met suizelende vaart laten wij ons door het luchtruim zweven; met kloppend hart „ondergaan" wij den rit in het „Sensatie paleis" of beklimmen wij het steile trapje om den „doodenrit" te aanschouwen; met horten en stooten beklimmen wij den „stotterenden" Jacobsladder, om enkele tellen later als een pijl uit een boog weg te schieten op het matje, dat we toch ver liezen! Zoo gaat het door van de eene verma kelijkheid naar de andere en het ls ons onverschillig of we weg zakken ln de modderbrel, waarmede het Schuttersveld nu eenmaal bedekt behoort te zijn, willen we recht goed profiteeren van deze ver makelijkheden-serie! En als we dan moe en modderig onze schreden naar 'n café of lunchroom rich ten kan het ons niet schelen of we lang moeten wachten op onze consumptie of moeten staan, omdat er geen stoel te be machtigen ls of ln het gunstigst geval bij wildvreemden aan 'n tafel moeten plaats nemen; het ls immers 3 October! De optocht. Wat zou ons kostelijk 3 Octobermenu afgezien van de wijd en zijd buiten onze stadsgrenzen vermaarde hutspot met wor teltjes zonder den optocht zijn? Ongetwijfeld een goed bereid „etentje", maar voor den fijnproever toch zonder de „haut goüt", zonder den „extra-gang" en wat voor een! die een maaltijd pas tot een „diner" stempelt. De optocht ls óók de „geurige Havanna", de „koffie-met-room" of 't „likeurtje" 'als we 't zoo maar zeggen mogen) na het diner: dat, wat 't aparte cachet geeft aan 't gezellige samenzijn tusschen goede vrienden, die eenmaal per jaar een soort van réunistenfestijn op touw zetten en daarmee eens een ander dagje maken, dan gewoonlijk! Het 3 Octoberfeest zonder op tocht ls gelijk brood zonder zout, of wil men van het smulpapen afstappen, als een St. Nicolaasfeest zonder surprises. Op 3 October zijn we allemaal als kinde ren en een surprise moet er dus zijn! Zoo'n surprise blijft de optocht altijd, zoo wel voor de organisatoren als voor de kijklustlgen. Want al hebt ge er bij 't Inzien van den Feestwijzer, al eenigen kijk op. hoè 't worden zal: de uitwerking ervan is toch steeds een verrassing, hoe dikwijls wij de „historie" reeds in het „heden" verplaatst zagen.... WIJ Leidenaars kunnen langzamerhand „experts" genoemd worden op geschlede- nlsgebled. Een rij van historische optoch ten toch. trok sinds de oprichting der 3 October vereeniging door onze straten: wij hebben dus aardig kijk gekregen op historische feiten en costuums, al was de samenhang ons niet altijd even duidelijk, omdat een optocht gemeenlijk zoo snel voorbijgaat. Maar we wisten van de geschiedenis zoo langzamerhand althans heel wat meer af, dan de nlet-Leldenaars, die na hun schooltijd zelden een geschiedenisboekje meer Inkeken. Nietwaar? We mochten 't tenminste veronderstel lenZóó dachten we, althans van ons zelf. Tót de optocht 1934 kwam: „Belangrijke personen en feiten uit de geschiedenis der elf provinciën" Toen werd 't ons duidelijk, dat we van onze historie toch maar een bitter beetje afwisten en ons respect voor een ge meente-archivaris, in casu mr. dr. J. W. Verburgt, steeg bij iedere groep, die pas seerde Wij „eperts op geschiedenisgebied"? 't Zou wat. Zeker: als welopgevoed mensch herin nerden we ons uitstekend Jan van Schaf- felaar's heldendood: sterk overblijfsel van het heldenvereerlngsjeugdcomplex. En Jan van Schaffelaar was een held: hij maakte dus een diepen en onuitwischbaren indruk. Ook de inname van den Briel wat een Aprilgrap voor den Due d'Alv het Ontzet van Alkmaar - een lang niet on aardige Leidsch concurrentie, al hadden de Alkmaarders de primeur! Mlchiel de Ruyter's veelbewogen levensgang van touw slagersleerling tot Admiraal wie van ons doet 't hem na? of de zegenrijke Unie van Utrecht, waren ons nog wel bekend. Dank zij tevens 't verhelderend Inzicht voor leeken, dat Kievit, Been en Louwerse ons gaven! Maar er bleken toch ook moeilijker za ken te zijn! Feiten, die, als we ze ooit ge weten hadden en dat mogen we, dank zij ons uitstekend onderwijs, toch veron derstellen? wel buitengewoon diep in ons onderbewustzijn waren weggezakt. Ja: hóe stond 't eigenlijk met die ver heffing van Zwolle tot Stad? 31 Augustus 1230 is ook erg lang geleden. Stond dat feit wel in ons jaartallenboekje? De datum van de Slag bij Nieuwpoort zit eigenlijk beter in ons hoofdOverigens een ge beurtenis, waarop een Leidenaar jaloersch ls, zoolang hij 't van zijn eigen stad nog niet eens zeker weet Wét was dat toch voor een intocht, die een zekere Lodewljk van Maele binnen Hulst maakte op 16 December 1350? O! herinnering: wat zijt gij vaag.... Hóe zag die brlllante hofhouding van den zeer rijken Hendrik III te Breda, met al zijn spaansche en itallaansche vriendjes er uit. En dan die verovering van Maastricht in 1632, die verrassing van Koevorden zei lk U niet, dat 3 October een dag van sur prise's ls? en die Russische kozakken, die daar maar zoo doodgemoedereerd, als nlet-bolsjewisten, ln den Napoleontischen tijd, door Groningen mochten rondmar- cheeren? In leder geval: mannen met barbaarsche namen als Lapuchin, Howais- ky, Barabauslkow en Garonzi Howarow in oude en nieuwe spelling gelukkig volko men gelijk! ze werden in het nuchtere Groningen heel wat warmer en enthou siaster ontvangen, dan een zekere Litwinof ln Genéve, al klinkt diens naam den Euro peaan tegenwoordig „vertrouwelijk" ln 't oor. Men ziet: deze optocht gaf het antwoord op de velerlei vragen, die de geschiedenis- leek zich begrijpelijkerwijs stelde! ZóóIemand, die dus beweert, dat iedere historische optocht gelijk is aan den andere, heeft ongelijk. Criticasters hebben we overigens op ons „Ontzet" festijn niet van noode 't Gaat er maar om, wit er gebracht wordt en hóe! De professor in de geschiedenis of 't jeugdige bolleboosje, dat heele rijen jaar tallen nog netjes ln z'n geleerd hoofdje heeft zitten, mogen spotten over onze zie lige onwetendheid: we kunnen nu eenmaal niet van alles en iedereen op de hoogte zijn. Zoo heeft dus deze optocht onze ken nis en die van de meeste stadgenooten stellig verrijkt. En daarmee mogen we U en ons zelf gelukwenschen. Want: hoe ls 't ook weer? Kennis ls macht. In dit opzicht heeft 't 3 Octoberbestuur voor de zooveel- ste maal het nuttige met 't aangename we ten te vereenigen! Uit al het bovenstaande is den lezer voor zoover hij het nog niet wist wel duidelijk geworden, dat de optocht hèt evenement is van een dag, die met een gouden kruisje in het logboek van den op de baren der woelige levenszee varenden Leidenaar staat aangeteekend. Tegen het uur, dat hij beginnen gaat, loopen de straten vol, propvol. Hij, die geen nummer van het welgevulde feestprogramr ma wenscht over te slaan, ls natuurlijk present. Maar ook degene, voor wie de koraalmuziek nog te vroeg is, of het vuur werk te laat zal zijn. Zelfs de enkele Nujrks ze zijn er nog wel, als in den tijd van de onsterfelijke Camera Obscura wien het 3 Octoberfeest eigenlijk zegt koud te laten begint tegen 12 uur op zijn stoel te be ven en we verwedden er wat om, dat hij op 't laatste moment toch maar zegt: „Allah! ik ga nog maar even kijken! En zelfs zóó iemand zal den optocht van dit jaar wel buitengewoon goed bevallen zijn! Want wanneer wij als vorige malen na afloop nog eens in herinnering alles over zien wat voorbijtrok, dan wil het er bij ons niet in, dat een Leidenaar van deze groepen, niet genoten zou hebben. De inspiratie der ontwerpers was voor de zooveelstë maal losgebarsten, even frisch als voor 't eerst: zij wisten weer momenten uit onze ceschiedenis op te diepen, die ge legenheid gaven een weldoordacht en 2—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10