75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 October 1934 Vierde Blad No. 22863 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent UIT DE OMSTREKEN. PREDTKREURTEN LEIDEN. Geref. Gem. (N. RijmWoensdag voorm, 10 en nam. 7 uur (herdenking Leiden's Ontzet), ds. Lamain. ALPHEN AAN DEN RIJN Lokaal v. Mandersloostraat: Woensdag nam. 7 1/4 uur, de heer Wijnen van Olde- broek. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Don derdag nam. half acht, ds. Smits van 311e- drecht. BOSKOOP. Geref. Gem. (Dwars-Nleuwstr.)Woens dag nam. half acht, ds. Wijting van Rijssen RIJNSATERWOUDE. hr. Geref. Kerk Woensdagnam. b uur, ds N de Jong van Rijnsburg. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Colmschate (hulppred.) J. Bcholten, cand. te Steenwljk; te Noordwljk (Gron.) G. J. A. Offerhaus te Eerne- woude (Fr.). Aangenomen: Naar Buitenpost. T. Leen- Uertz te Beets en Oudendijk (N.-H). Bedankt: Voor Nieuwerkerk a. d. Ussel, 9. C. Wolthers te Putten. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Ambt-Vollenhove A. v. d .Ziel, cand. en hulpprediker te Nij megen. Bedankt: Voor Nijega-Opeinde A. v. d. (Ziel te Nijmegen. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor Ierseke J. v. d. Werfhorst Ie Veendam. o Ds. v. fl. VELDEN 75 JAAR. In goede gezondheid heeft ds J. D, v. d. Velden ,em. predikant van de Geref. Kerk van Kralingen, vroeger te Bodegraven, gis teren zijn 75sten verjaardag mogen vieren. Ds. v. d. Velden, die met name in vroeger Jaren tot de vooraanstaande figuren onder de Geref. predikanten in ons vaderland be hoorde, werd 1 Oct. 1859 te Bodegraven geboren. Hij was aanvankelijk werkzaam bit het Chr. onderwijs en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. In 1887 werd hij candidaat om 13 Nov van dat Jaar bij de Ned. Geref. (Doleerende) kerk van Bui tenpost, zijn intrede te doen. welke stand plaats hij na precips 2 Jaar met Maasland verwisselde. In 1892 kwam de 75-Jarige te Middelburg, welke standplaats hij in 1897 voor Klundert verliet. 4 Sept 1902 verbod ds. v. d. Velden zich aan de kerk van Kralingen die hij heeft gediend tot hem 1 Oct. 1929 op 70-jarigen leeftijd eervol emeritaat door de classis Rotterdam ver leend werd. Mede door zijn arbeid ls de kerk van Kralingen tot grooten bloei ge komen. Sinds 1909 is ds. v. d. Velden vanwege Be Gen. Synode deputaat voor de Joden- zending. terwijl hij zulks was vanwege de classis Rotterdam voor de zending onder de Heidenen en Mohammedanen. Ds. v. d. Velden was secundus-curator van de Theol. School te Kampen. Van 19111925 was hij leeraar godsdienstonderwijs aan de Chr. HBS te Rotterdam en meer dan 20 Jaar maakte hij deel uit van de examencom missie van den Schoolraad. Van het be stuur der Vereeniging voor Geref. School onderwijs, waarvan meerdere scholen uit gaan. was ds. v. d. Velden, vice-voorzitter. Meerdere geschriften zaven van de hand van ds. v. d. Velden het licht. We noemen: Hanna en haar lofzang: Zonde en Genade; De Hamaaloth-liederen; Stemmen des Geestes en onder het pseudoniem van Alfeiis „Losse schetsen uit het pastorale leven 4 Sept. 1927 ls ds. v. d. Velden op hartelijke wijze gehuldigd toen hij aan de kerk van Kralingen een kwarteeuw ver bonden was. In de Jeruzalemkerk heeft ds. v. d. Velden, die nog geregeld uit preeken gaat, afscheid van de kerk van Kralingen, ln wier midden hij ls blijven wonen, ge nomen. DS. K. J. v. d. BERG. Morgen viert ds. K. J. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant te Amersfoort, zijn zilve ren ambtsjubileum. Ds. Klazlnus Johannes v. d. Berg werd 26 Maart 1882 te Maasland geboren en be zocht het gymnasium te Delft waarna hij aan de Utrechtsche hoogeschool theologie studeerde, onder leiding van Prof. Dr. Hugo Visscher. In 1900 candidaat geworden aanvaardde de jubilaris 3 Oct van dat jaar het predikambt te Kamperveen waar Ds. D. v. Luttervelt van Schalkwijk hem bevestigde en waar hij intrede preekte met 1 Cor. 1 21. In 1912 vertrok de jubi laris naar Hoogeveen. welke standplaats in 1914 met Putten verwisseld werd. In 1917 verbond Ds. v. d. Berg zich aan de ge meente van Ermelo en 23 April 1922 deed hij te Amersfoort zijn intrede na vooraf te zijn bevestigd door ds. B. Batelaan van Huizen. Ds. v. d Berg is een man van groote activiteit, die op meerder gebied op den voorgrond trad. In politicis behoort hij tot de Anti-Rev. partij, waarvoor hij tal van spreekbeurten vervulde. Van het modera- men van de vergadering der Herv. A.R. maakt hij deel uit. Hij behoort tot den Geref. Bond ln de Ned. Herv. kerk en is lid van het hoofdbestuur van den Geref. Zen- dingsbond. Hij maakt voorts als sec. lid deel uit van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht. Met name op het eebled van de Chr, barmhartigheid heeft Ds. v, d. Berg ziin sporen verdient In Hoogeveen werkte hij mede aan de stichting van het Geref. ziekenhuis B»thesda". Hii i® lid van de commissie uit het dag. bestuur van de Ned Herv. stichtingen Zon en Schild" en ..Hebron" te Amersfoort Fü is bestuurslid van het ziekenhuis De Lichtenberg" te Amersfoort en geestelijk verzorger van de „Zon en Schild" Tijdens zijn verb'llf in Ermelo stichtte hij mede het Chr Lvcmm te Hard"rwl1k. waarvan hü beshi">'=Ud en sedert 24 Fehr. 1926 voorzitter ls TMdens zijn verblijf te Ermelo zette hij de openbare school om ln RECLAME. 8579 AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Wij verzoeken onzen correspondenten, die nog niet hun nota, 3de kwartaal 1934 toezonden, dringend, dit omgaand te doen. HAARLEMMERMEER. Vergadering IJsclub „Haarlemmermeer." Te Hoofddorp, ln café de Groot hield de vereeniging IJsclub „Haarlemmermeer" een algemeene ledenvergadering. De door den secretaris en penningmeester uitge brachte Jaarverslagen werden ongewijzigd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. N. Bakker, H. J. Treur, C. Meeuwig, W. Spaans, J. Vogels cn J. H. Jelsma, terwijl in de vacature ont staan door het bedanken van den heer G. Oskam, werd voorzien door de benoeming van den heer A. Koen. Tot leden der commissie van verificatie voor het seizoen 19341935 werden gekozen de heeren J. H. Pooters en G. Veenstra. Besloten werd de contributie voor het lidmaatschap der vereeniging te verlagen en vast te stellen op f. 1.50. terwijl de dameskaarten ver vallen. Aan de gehuwde vrouw zal, indien haar echtgenoot als lid der vereeniging is ingeschreven, een kaart worden verstrekt tegen betaling van f. 1.Kinderen tot 17 jaar behouden vrijen toegang. Het be stuur wordt gemachtigd tot het heffen van een bijdrage in de kosten bij verlichting der ijsbaan. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den IJ. H.N. werden gekozen de heeren W. N. Bakker en C. Meeuwig. Een voorstel tot het bedan ken als lid van den IJ. H. N. en/of K.N.S.B. werd verworpen. De heer Rezelman achtte bedanken voor dergelijke bonden uit den booze, omdat het z.i. de vereeniging op een lager plan zou brengen. Het houden van kinderwedstrijden zal zooveel doenlijk worden bevorderd. Hierna kwam ln bespreking de circulaire „Onge lukken op het ijs". Besloten werd niet tot verzekering over te gaan, daar zulks con- trlbutieverhooging tengevolge zou hebben. De heer Meeuwig verzocht nog de mede werking van de vergadering om de IJs club in staat te stellen dezen winter over te gaan tot het bouwen van een z.g. can- tine en bestuurstent, daar steeds het on gerief .van het ontbreken van een derge lijke tent, zich laat gevoelen. De heer Re zelman gaf als zijn meening te kennen, dat het uitgeven van rentelooze aandee- len wel succes zal hebben. Een commissie werd benoemd om dit plan nader onder de oogen te zien en uit te werken. De heer Meeuwig drong er nog ernstig bij de leden op aan om hun medewerking te ver- leenen en ook de niet-schaatsenrijders op te wekken hun steun aan het plan te geven. Te water. Langs den Kruisweg nabij de brug te Hoofddorp stond een auto van den heer O., die vermoedelijk niet voldoende op de rem was gezet, want plotseling was dit motorrijtuig ln beweging gekomen en. na verbreking van he hekwerk, op z'n kop in den zwanenvijver terechtgekomen. Er viel gelukkig alleen materieele schade te con- stateeren. De auto kon weder spoedig op den beganen grond worden gebracht. Paard op hol. Een voor een wagen bespannen paard schrok Maandag op den Hoofdweg ln Haarlemmermeer voor een in woeste vaart passeerende auto, werd schichtig en sloeg op hol. De bestuurder, de heer G„ had door het geweldig heen en weder slingeren van den wagen het ongeluk er af te vallen en werd zoodanig verwond, dat genceskundigè hulp moest worden Ingeroepen. Het paard kon, zonder verdere onheilen veroorzaakt te hebben, spoedig tot staan worden ge bracht. Van een auto gevallen. Op den Ringdijk nabij Aalsmeer had 't zoontje van den heer K. het ongeluk van een auto te vallen. Aan het hoofd ver wond, werd 't knaapje door den chauffeur gebracht bij dr. B., die een verband legde, waarna het jongetje, wiens toestand naar omstandigheden bevredigend ls, naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Burgerlijke Stand. Geboren: Martinus Joseph, z. van S. C. v. d. Heiligenberg en B. M. Koop Jacoba d van D. van Bekkum Marks en N. Bal Elizabeth, d. van A. H. Bokhorst en J. Ver baas Martina Bemardina, d. van H. A. van Leeuwen en M. v. Graas Gljsberta, d. vanW. J. Bijl en A. C. J. Betjes Cor nells, z. van P. van der Lult en L. Speel man Willemlna, d van A. W. H. de Rooij en W. Koolj Johannes Jacobus, z. van H. L. Tebbens en P. A. M. Bisschop Hendrika. d. van H. Splinter en H. Ous- soren Petrus Hendrikus, z. van M. M. Franken en G. Markus Sientje Johanna d. van J. van der Stelt en G. v. d. Steen Engelbertus Cornells, z. van E van der Meer en M. M. Hoogervorst Livinus, z. van G. van den Heuvel en A. Blom Jannetje, d. van W. den Hertog en C. v. Arendonk. Ondertrouwd: H. Meenderink, 42 jaar en P. A. de Hoog, 34 Jaar. Getrouwd: P. van Roon, 24 jaar en J. M. G. van Oldenbameveld genaamd Tul een Chr. school. In meerdere van zijn standplaatsen maakte hij deel uit van het bestuur van de Bljz. school terwijl hij voor de Unie „Een school met den Bijbel" tal van spreekbeurten heeft vervuld Vanwege de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs ls hij examinator. Van de hand van Ds. v. d. Berg zijn tal van preeken verschenen in de serie „Genade voor Genade", waarin preeken van Herv. Geref. predikanten plegen te verschijnen. De Jubilaris zal morgenmiddag en -avond aan zijn pastorie aan de Reeentesselaan te Amersfoort recloleeren en a s Zondag in de St. Joriskerk een gedachtenisrede uitspreken. lingh, 39 jaar J. Lanser, 29 Jaar en H. H. C. M. Gelok, 25 jaar C. H. van Beu- kering, 29 jaar en M, G. T. J M. Janssen, 23 Jaar Overleden: Antonie PhuLssen. 85 jaar. wedr. van C. BreuTe Willem Gerardus de Vente, 66 jaar, geh. met C. J v. d. Breggen. Levenloos geboren: kind van het mannel. gesl. van M. Spreeuw en J. Stroomer. Jeugdgebouw-bazar een groot succes. De bazar, die te Nleuwvennep in de Her vormde school gehouden werd ten bate van het fonds voor de stichting van een Jeugdgebouw naast de Ned. Hervormde Kerk aldaar ls een groot succes geworden. Vooral Zaterdagavond was 't aantal be zoekers zóó overweldigend groot, dat de ruime lokaliteit van de school te klein bleek. De bezoekers toonden zich zeer te vreden over de keurig verzorgde stands. Over den verkoop was men algemeen zeer tevreden. De ijverige dames hebben dan ook niets onbeproefd gelaten om de vele fraai en nuttige artikelen zooveel mo gelijk „aan den man" te brengen en maak ten dan ook goede zaken. Met dezen bazar die als uitstekend geslaagd beschouwd kan worden heb ben de comité's een schitterend resultaat bereikt. Hulde aan allen in het bijzon- dei aan de vrouwen- en melsjesvereeni- ging, het dames- en heerencomité en den heer en mevrouw Suijk (wier huis in den voorbereidingstijd meer geleek op een wa renhuis dan op een onderwijzerswoning) voor de uitnemende wijze waarop zij zich voor de schoone zaak geïnteresseerd heb ben en zooveel opofferingen hebben ge troost. Het aantal bezoekers kan stellig op meer dan 3000 worden geschat. Het bouwen van een dubbel woon huis voor rekening van den heer W. F. Rijlaarsdam te Hoofddorp, ls gegund aan de firma Mik en Rood aldaar, voor de som van f. 6000. o HTLLEGOM Nieuw pakhuis van „De Ceres". Door architect W. F. v. d. Rotte te Ben- nebroek is ondershands aanbesteed het aanbouwen van een graanpakhuls in ge wapend beton aan het bestaande pakhuis „De Ceres" aan de Ringvaart te Hille- gom voor rekening van de N.V. van Wa- veren's Graanhandel, gevestigd te Haar lem. Laagste inschrijver voor het beton werk was de N.V. Wernink's Beton Mij. te Leiden voor f. 16.460 met houten palen en f. 17.060 met betonpalen. Hoogste inschrij ver Begram, v. Eeten en De Bruyne te Amsterdam resp. f. 19.790 en f. 19.990. Voor de leverantie van Ijzeren ramen, deuren en trappen was de laagste inschrijver BE H A. te Den Haag met f. 1192 en voor de Ruberoid dakbedekking gebr. Kramer te Rotterdam met f. 550. De gunning is voorbehouden. De scherpe hoeken in en bij den Loosterweg. De tweede Loosterweg tusschen het Sta tion en de Wllhelminalaan heeft twee scherpe, rechthoekige bochten, die voor het verkeer zeer lastig zijn. Tot heden slaagde het gemeentebestuur er niet ln, ze weg te krijgen, zelfs niet toen de weg met een gesloten teerdek werd aangelegd. De onderhandelingen met de land-eigenaren liepen op niets uit. De kans op slagen schijnt nu gekeerd te zijn. want op de tuinen zijn paaltjes ge plaatst. welke aangeven hoe de hoeken weggewerkt kunnen worden. Het is te hopen, dat dit plan vlugger uitgevoerd wordt dan de doortrekking van den Provinciale weg bij den Loosterweg II. De Wilhelminalaan, een onderdeel van dezen provincialen weg, is verbreed en ge- bitumeerd tot de bloembollenschuur der firma K. van Bourgondiën en Zonen, doch aan het vervolg tot aan den spoorover weg is nog niets gedaan. En juist in dat deel liggen ook twee scherpe bochten. Lang geleden stonden er piketpaaltjes op het land, aanwijzende hoe het moest wor den. Het is echter steeds bij het oude ge bleven; naar het oosten (het dorp en de Meer) en naar het westen (de Zilk) is ge- bltumeerd. terwijl het middenstuk met de twee rechthoekige bochten onveranderd bleef. Wat meer voortgang ware te wenschen. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. Wijsman. Beekkade 29; J A Valkhoff, Pastoorslaan 3; J. L. Schou ten. Beeklaan 26; C. J. Nederpelt, Brou werlaan 5; M. H. van Maris, Haven 80; M Karssen, Weeresteinstraat 22; M. J. Heij- Dubbis, Loosterweg n 52; J. M. van den Berg, Wilhelminalaan 39. Vertrokken: H. van de Wind, naar Utrecht, Schoolstraat 8; W. Naber, naar Rotterdam, Hovendaal 47; F. B. de Groot, naar Noord-Scharwoude, terrein „De Ne derland"; C. Hoffmann, naar Essen (D.), Oberhofstrasze 17; C. F. Verbeek en echt- genoote, naar Alkmaar, Groot-Nleuwland 70; V. M. J. de Graauw. naar Den Haag, Jan van Nassaustraat 7; M. A. Vermeulen, naar Haarlem, Mr. Cornelisstraat 78rood; E. van der Aar, naar De Bilt, Gezichtslaan 162; E. de Boer, naar Wolvega, Raadhuis straat 5; Wed. G. van Essen-Lewis, naar Haarlemmermeer, Boschstraat 12. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus, zoon van F. Duin kerken en M. J. Sijsenaar Petronella, dochter van A. Lous en J. H, Palm Hen drikus Jacobus, zoon van J. N. Assendelft en J. M. B. de Groot Johannus Cornells zoon van C. Bouckaert eu P. van Lierop Petrus Adrianus, zoon van J. G. Dam en S. van Rijn Hendrika Margaretha Anna, dochter van J. J. van Dijk en C. M. M. Peperkoorn. Ondertrouwd: W. van Zuilen en B. A. Galjaard W. A. van der Wal en J. G. Vennekool. Getrouwd: Th. J. Kos en F, B. de Groot - J. C. Duindam en S. Spierlngs H. A. Stcmerding en W. Naber. Overleden: J. E. van Iersel, echtgenoole van W. J. Pruyssers, 56 jaar L. J. Schenk, 52 jaar. Een geslaagd speeituinfeest. De buurt- en speeltuinvereenlglng .Pa trimonium" bestaat 5 jaar en heeft dit gevierd met een feest in den speeltuin op Zaterdagmiddag cn -avond. Er was een ge varieerd programma samengesteld, dat om ongeveer 2 uur ln den versierden tuin on der begunstiging van prachtig weer aan ving. Meisjes en jongens, naar den leeftijd in groepen verdeeld, voerden spelen uit, als stoofsteken, blokjesrapen, staartsteken, koppensnellen, haal den trein, paalklim- men, en korfbal voor meisjes en jongens van 12 jaar en ouder. Er waren echte „succes"-nummers on der, zooals „haal-den-trein". Attracties ontbraken niet; in het clublokaal werd thee geschonken. De Hillegomsche Harmoniekapel liet, op een extra podium gezet, verschillende num mers hooren. Het woord is gevoerd door een afgevaar digde der Federatie van Haarlemsche speeltuinen, tevens voorzitter van Meer- lenbosch aldaar, door den heer J. Oschatz, voorzitter der zustervereeniging „Goed Wonen" en van de plaatselijke centrale, waarvoor de heer Van Kampen, voorzitter van „Patrimonium" bedankte, 's Avonds was de tuin verlicht; toen is het feest voortgezet. De vierde gevallen lichtpaal. De lichtpaal der tramhalte nabij de van Tetsstraat op Weerestein is weer door een auto stuk gereden. Dezelfde paal is nu voor de tweede maal stuk, terwijl het de vierde in deze gemeente is, die sinds het kort stondige bestaan der vluchtheuveltjes is gevallen! Er is direct een roode vlag op de plaats des onheil» geplaatst en gedu rende den nacht een lantaarn. Het ls al voorgekomen, dat een paal ln den morgen stuk raakte en vóór den avond al weer door een nieuwe vervangen was. De vlucht heuveltjes en de lichtpalen worden hier wèl berucht! Het a.s. Solisten "concours. Naar wij vernemen, bestaat er veelzij dige belangstelling voor het solisten-con cours dat de Hillegomsche Harmoniekapel alhier geef ter gelegenheid van haar veer tigjarig bestaan. Er moeten over de hon derd inschrijvingen zijn. Voor het con cours aanvangt geeft de Harmonie zélf eerst een uitvoering. Bij de Arbeidsbeurs staan ingeschre ven: 2 fabrieksarbeiders, 1 boekdrukker, 1 snelpersdrukker, 2 letterzetters, 3 grond werkers, 6 metselaars, 15 opperlieden, 2 mach. houtbewerkers, 18 timmerlieden, 2 loodgieters, 1 stucadoor, 1 kistenmaker, 4 mandenmakers, 1 vloerlegger, 2 electrl- ciens, 1 scheepmaker, 1 horlogemaker, 2 stokers. 1 monteur, 1 carrosseriebouwer, 1 waschknecht, 4 bakkers, 205 landarbei ders, 16 bloemist-arbeiders, 2 boerenarbei ders, 4 tuinarbeiders, 1 plantsoen-arbei der; 9 jeugd, landarbeiders, 4 schippers, 1 halfwas-schipper, 2 chauffeurs, 1 wegwer ker, 1 expeditieknecht, 2 handelsreizigers, 1 verzekeringsagent, 4 vr. kantoorbedien den beneden de 18 j.; 1 idem boven de 18 Jaar; 1 winkelbediende, 26 losse arbeiders, 1 controleur. Totaal 353 Aanvragen 1. Teruggetrokken 16. Plaatsingen 1. Ver vallen 0. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis z. v. IJsbr. v. Duijven- bode en N. v. d. Plas; Agatha d. v. T. v. d. Plas en A. v. Aalst; Klaztna, d. van C. van Duijn en J. A. van der Niet; Maarten z. v. M. v. d. Plas en J. van Beelen; Pie- ter z. van C. v. d. Plas en L. Vooijs Johan, z. v. J. Schaart en G. Kuijt; Ma- rijtje d. v. J. den Hollander en W. de Vries; Jacob, z. v. J. Pluimgraaff en L. Meijvogel; Jacob, z. v. J. Zuijderduijn en C. Pluimgraaff. Overleden: Neeltje Zuijderduin, weduwe Dirk v. d. Plas, oud 81 jaren; Nicolaas den Haas, echtg. van W. van Beelen, oud 58 jaren; M. E. Verheul, echtge. v. M. Bone faas, oud 49 jaren. Ondertrouwd: A. Ouwehand en J. Boersma; G. C. van Houten en A. Aan- hane. Getrouwd: B. v. d. Oever en D. van Duijn; N. Hoek en J. P. Taal. Benoemd is tot commies der Directe belastingen enz. de heer A. C. M. Vriens te 's-Bosch, voorheen alhier, thans adjunct commissie te Lobith. KATWIJK AAN DEN RIJN. Brand in hulppostbus. Tot heden nog onbekenden hebben brand veroorzaakt In de hulppostbus bij het Ge meentehuis. De politie zoekt naar de(n) dader (s). Meerdere brieven waren ge schonden. Mej. A. B. uit de Pepersteeg beweerde aan de politie beleedigd te zijn door haar buurman C. v. d. V. Die hebben dus weer wat goed te maken! De heer J. V. uit de Voorstraat deed aangifte bij de politie van het feit, dat hij ls beleedigd door Th. Th. de L. uit de Kerkstraat. v. d. E. deed aangifte van het feit dat door D. v. d. G. en H. W. uit de Voorstraat tuinplanten zijn ontvreemd. M. J. de K„ K. v. d. P. en N. v. B. uit Katwijk aan Zee hebben door de jonge peen van P. de Vr. geloopen en deze ver trapt. De Vr. gar hiervan kennis bij de politie. Van het land van J. F. aan den Zee weg heeft men aardappelen weggenomen. Aangifte bij de politie volgde, Een goede buur ls beter dan een verre vriend! Die goede buur mist mej. v. d. V. in W. M. B., die haar beleedigde. De po litie zal een en ander onderzoeken. C. v. d. K uit het Kerkpad heeft vol gens mededeeling van A. v. d. M. te Kat wijk aan Zee hem mishandeld. Ook een politiezaak. De maandelijksche extra collecte la de Ned. Herv. Kerk gehouden, ten bat» der restauratie van het kerkgebouw, heeft de som van f. 63.42'/i opgebracht. A. D. uit de Kerklaan deed aangifte van het feit, dat onbekenden de machine kamer van zijn motorboot hadden open gebroken en de stuurinrichting onklaar hadden gemaakt. Onderzoek volgt. Een paard van V. P. uit de Kerk straat wilde blijkbaar een kijkje nemen ln de woning van J. M. in het Comman deurspad. Hier kon de ruit niet tegen. Een schadepost voor v. P. Van een wagen, volgeladen met bloemkool, eigendom van C. J. B., brak een der wielen en een groote massa bloem kool versperde den weg. Een schadepost voor den voerman v. d. G. D. de M. en C. K. deelden de politie mede, dat zij waren mishandeld door D. H. uit de Kerkstraat. Een proces-verbaal zal hier volgen. Gevonden: een double dames arm band met horloge. Een grijs gestreept col bertjasje. Een bril met brillendoos. Een grijs colbert jasje. Een regenjas. Inlich tingen bij de politie. Het verbouwen van het voormalig ge meentehuis tot Openbare Bewaarschool, politiepost, politiewoning enz. is opgedra gen aan den laagsten inschrijver, den heer Zwanenburg. Met het vernieuwen van den straat weg en verdere aanhoorigheden, waarvan wij reeds eerder een beschrijving gaven, zal dezer dagen worden begonnen. Wij ver namen, dat de goedkeuring voor de uit voering van dit werk pas dezer dagen van Ged. Staten is afgekomen. KATWIJK AAN ZEE. Arbeidsbemiddeling. Bij den directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 372 werkzoekenden, n.l. 23 opperlieden, 44 grondwerkers. 25 timmerlieden, 22 metse laars, 7 fabrieksarbeiders, 3 kuipers, 94 losse arbeiders, 41 landarbeiders. 32 vis- schers, 1 autogeen-lasscher, 10 stokers, 6 binnenschippers, 6 varensgezellen, 1 man denmaker, 1 kok. 1 machinist. 4 venters, 7 scheepmakers, 8 schilders, 1 machine bankwerker, 3 loodgieters. 4 stucadoors, 1 broodbakker, 2 tuinlieden, 1 chauffeur, 1 smid, 1 koopman, 1 slager, 7 dienst meisjes, 2 werksters. Beneden 18 jaar 1 stucadoor. 6 jongens, 15 meisjes. Bij de werkverschaffing zijn werkzaam 10 man nen. Geplaatst zijn 2 losse arbeiders. Rumoer over een stemming. Gisterenavond had in de consistorie kamer van de Nieuwe Kerk de stemming plaats voor zes notabelen. Toen om half negen de stembus zou geopend worden, kwamen er verscheidene protesten tegen de te gehouden stemming. Ook reeds des morgens waren er, die deze stemming niet wilden laten doorgaan. Wat was hier de oorzaak van? Reglementair moet twee maal in het Kerkblad, uitgaande van de Herv. Gemeente, kennis gegeven worden van de te houden stemming. Nu stond in het Kerkblaadje van Zaterdag 22 Sept. dat deze plaats zou hebben 10 October dit was een drukfout, want er was be doeld 1 October in het Kerkblaadje van 29 September was de datum goed ver meld op 1 October. Vandaar de protesten. Er zijn stemmen die zeggen, deze stem ming had niet mogen geschieden, omdat niet tweemaal de juiste afkondiging vooraf heeft plaatsgehad. Anderen wilden, dat de stembus wèl zou opengaan. Een der notabelen, die het stembureau vormden, stelde voor om voorloopig tot Woensdagavond 6 uur de stembus verze geld te laten. Degenen, die bezwaar heb ben tegen de gehouden stemming, hebben, gelegenheid om deze tot Woensdagavond 6 uur schriftelijk in te zenden bij den voorzitter van het college van notabelen, den heer C. Kuyt. Indien er geen schrif telijke bezwaren worden ingediend, dan zal de stembus dan op het aangeduide uur geopend kunnen worden. Aldus werd be sloten. Nog lang werd over deze aange legenheid warm nagepraat op het kerk plein. LISSE. Het gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf. Uit het jaarverslag van het gemeentelijk Gasbedrijf merkten wij o.a. op dat het gasverbruik over het afgeloopen jaar is teniggeloopen. Desondanks waren de finantieele resultaten zeer bevredigend, hetgeen v.n. te danken is aan de lage kolenprijzen en de groote aanvraag naar gascokes ais brandstof. Het gasverbruik bedroeg in totaal 1.035.850 M3. waarvan als industriegas ruim 95.000 M3. De grootste etmaal aflevering geschiedde op 28 Jan. met 3780 M3. en de kleinste op 4 Juni met 1995 M3. Het ver bruik per inwoner was 116 M3. (v. j. 120 M3). De straatverlichting werd verzorgd door 169 straatlantaarns (voor zoover nog gas- straatverlichtlng wordt toegepast). Na de gebruikelijke afschrijvingen op gebouwen, ovens, etc. kan nog een winst geboekt worden van f. 17.299.77V2. Het Jaarverslag van het Waterleiding bedrijf luidt eveneens bevredigend. Het waterverbruik is nog steeds stijgende, bijna 7000 M3. water werd meer verbruikt dan in het vorig jaar. Het totaal bedraagt 129.590 M3. Het totaal der aansluitingen hoHrcmcrt 1 Rtid De netto winst van f. 1415.15 werd aan het reservefonds toegevoegd waardoor dit fonds is gestegen tot ruim f. 3800. Mogen deze bedrijven ook bij het vol gende verslag met gunstige cijfers uit komen! Terwijl enkele jongelui een bezoek wilden brengen aan de boomgaard van dr. de Gr., werden zij hierbij op heeterdaad door de politie betrapt, die proces-verbaal opmaakte.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13