75*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 September 1934 Derde Blad No. 22861 ÜD Buitenl. Weekoverzicht. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. WERELD IN GISTING De gansche wereld blijft in gisting, echljnt het en blijkbaar ls men niet bij machte om baas te worden over de diver- 6e factoren, die deze gisting veroorzaken! Als men b.v. de balans gaat opmaken van de Volkenbondszitting, die pas ls ge ëindigd, dan valt er maar heel weinig op te noemen, dat directe reden tot blijd schap vermag te geven. Het aantal leden is met twee uitgebreid, sovjet-Rusland en Afghanistan, doch Dultschland en Japan bleven afzijdig staan! Het Gran Chaco- conflict ls wederom naar een commissie verwezen van 22 leden, die rapport zal uit brengen in een bijzondere zitting; de Saar-aangelegenheid is denzelfden weg gegaan, nadat Barthou nog eens een zij delings pleidooi had gehouden voor den status quo met een nieuw plebisciet in de toekomst, doch tegelijkertijd van de ge legenheid gebruik had gemaakt, om te waarschuwen, dat Frankrijk in het Ver drag van Versailles ïnachtiging vond om in te grijpen, wanneer er iets onregelma tigs plaats vond; het laatste is een stille bedreiging aan het adres der Nazis om geen ongewettigde propaganda te maken, daar anders de Fransche troepen het Saargebied zullen binnentrekken! En de Oostenrijksche affaire is op het zelfde punt blijven steken; de door Frank rijk. Engeland en Italië uitgegeven ver klaring ter bevestiging van de resolutie van Februari is slechts een herhaling van hetgeen bekend was: de onafhankelijk heid van Oostenrijk zal worden gehand haafd! Maar de daadwerkelijke steun is ook nu weer uitgebleven, daar men het niet eens kon worden. Die ..men" is in dit geval speciaal Italië en de Kleine Entente en dan daarvan het lid Zuid-Slavië. Zooals bekend boterde het nimmer al te goed tusschen deze beide buren, doch sinds kort is weer eens een geduchte ver troebeling in de verhoudingen ingetreden, gevolg van het ontbreken van alle vertrou wen over en weer, dat» zoo algemeen de situatie in ons werelddeel en daarbuiten bederft. Zuid-Slavië vertrouwt Italië niet wat Oostenrijk betreft een Italiaansche penetratie daar oordeelt het wellicht zelfs erger dan een Duitsche doch evenmin inzake Albanië. Langen tijd is uit land be schouwd als 'n voorpost van Italië op den Balkan, doch het had zich juist vrijge- werkt om nu echter weer onder Italiaan- schen invloed te komen! Oostenrijk is evenwel de dupe der histo rie, want aan deze algemeene verklaring heeft het feitelijk niemendal. Weliswaar behoeft het niet te vreezen voor een fait accompli als China inzake Mandsjoekwo, daar Italië dicht in de buurt is. maar toch, bepaald veilig mag het zich toch niet voelen met een dergelijke platonische ver- zekerng Alles bij elkaar genomen, heeft de jong ste Volkenbondszitting derhalve weer wei nig positiefs opgeleverd! Litwinof dreigde nog even een bom te werpen in de kalme vergadering door de Ontwapeningsconferentie ter tafel te brengen, doch hem is aan het versland gebracht, dat zoo'n klap in het gezicht dezer conferentie niet kon worden geduld! Nog sterker treedt de gisting naar voren als men ziet, wat er in de diverse landen plaats grijpt. Even een korte opsomming om dit aan te toonen. In België, waar juist minister Jaspar zich zoo druk maakt ten gunste van het z.g. goudblok, ontwikkelt zich een krach tige actie voor devaluatie en een regee- ringscrisis behoort niet tot de onmogelijk heden. In Frankrijk weert de regeering Doumergue zich vurig voor opheffing der diep ingevreten corruptie, doch het resul taat is totdusverre maar gering, getuige de afwezigheid van eenig succes in de moordzaak Prince. Goed beschouwd is men in deze geruchtmakende zaak geen stap verder gekomen en zekere kringen besto ken daarom de regeering geducht. Er zal grondige schoonmaak dienen te worden gemaakt, doch daartoe behoort moed, ge let op de politieke verhouding daar te lande. Doumergue wil den invloed der po litici echter breidelen, door de regeering grootere volmachten te verleenen tot Ka mer-ontbinding. Van rechts wordt dit ten zeerste toegejuicht, maar uiterst links komt er fel tegen in het geweer, vreezend, dat de bedoeling is afbreuk te doen aan het parlementaire stelsel, in plaats van een zuivering zonder meer. In de Kamer staat een groote meerderheid achter den oud-president, doch de Senaat schijnt nog wat weifelmoedig, omdat ook dit lichaam eenige prerogatieven zal moeten opof feren. In het belang van een mTer stabiele regeering zou overigens succes voor Dou- mergue's streven alleszins gewenschtzijn! In Duitschland neemt de ondergrond- sche actie tegen het nationaal-socialsme steeds toe. ongetwijfeld mede door den kerkstrijd, die voortwoekert, al is rijksbis schop Muller dan geïnstalleerd. Nog erger is de situatie in Spanje, waar het afscheidingsproces van Catalonië op nieuw gevaarlijke afmetingen aanneemt. Zelfs ex-koning Alfonso heeft gemeend tegen dit gevaar zijn waarschuwende stem te moeten doen hooren. Des te meer klemt daar het gevaar, omdat geen enkele partij over een meerderheid beschikt en voor samenwerking weinig of niets wordt ge voeld. En in de Vereenigde Staten is weliswaar de textielstaking tot een einde gebracht, doch de oorzaken voor de staking zijn nog niet verdwenen. Misschien zal de re organisatie der N.R.A. daartoe kunnen lei den. De z.g. New Deal is nog altijd in ont wikkeling in linkschen geest, willende in halen aan sociale voorzieningen, waarin Amerika zoo ernstig te kort schiet. Generaal Johnson, die langzamerhand in het vaarwater der werkgevers terecht was gekomen, althans volgens de publieke opi nie heeft dientengevolge zijn ontslag moeten nemen en is vervangen door een commissie. Aan één persoon heeft Roose velt niet meer zoo'n invloed willen schen ken als Johnson had. Het gistingsproces is ook daar lang niet uitgewerkt -. Als eenig lichtpunt van bettekenis staa' tegenover dit alles, dat de verkoop dooi de sovjets van den Chineesrhen Ooster- spoorweg bijkans zeker is. waardoor in het Verre Oosten ongn'-vi.ifeld ontspan ning zal intreden; tenzij Japan zijn aspi raties in Mongolië wil doorzetten! DE NIEUWE RIJKSWEG AMSTERDAM—SASSENHEIM. HET GEHEELE REUZENWERK VERMOEDELIJK IN 1938 VOLTOOID. (Van onzen correspondent). De aanleg van den nieuwen Rijksweg Amsterdam-Sassenheim de eerste auto baan voor snelverkeer in Nederland brengt op verschillende plaatsen in Haar lemmermeer groote bedrijvigheid te weeg en is reeds zoover gevorderd, dat nu al wel eenlgermate den indruk kan worden verkregen, welk een grootsch en belangrijk werk hier tot stand wordt gebracht. Ver schillende omstandigheden wijzen er op dat er veel kans op ls dat het traject Amsterdam-Schiphol in het voorjaar van 1935 in gebruik zal kunnen worden ge nomen. In de nabijheid van de in aanbouw zijnde viaducten aan den Kruisweg en den Venneperweg die als monumentale bij zonder sterk geconstrueerde betonwerken een majestueuzen aanblik opleveren is de spoorlijn gelegen, respectievelijk van de trajecten Aalsmeer-Haarlem en Hoofd dorp-Leiden, die de autobaan zou moeten kruisen. De ligging van een en ander en de verdere situatie ter plaatse in oogen- schouw nemende, wil het ons voorkomen, dat, vanwege den Rijkswaterstaat nog geen plannen zijn gemaakt voor even- tueele overbrugging van deze spoorlijn en dat men dit schijnbaar problematisch onderdeel van het groote werk voorlooptg nog maar laat rusten, totdat er met zekerheid bekend zal zijn wat er met de Haarlemmermeerlijnen zal gebeuren. Niet ten onrechte kunnen sommigen niet ont komen aan den indruk dat de plannen tot geheele of gedeeltelijke opheffing van deze lijnen in de naaste toekomst de ge- wenschte oplossing wel zullen brengen, omdat er eenerzijds ter plaatse nog niets te bespeuren is van den bouw van viaduc ten voor de overbrugging der spoorbanen en er anderzijds met betrekking tot deze spoorkruising ook niet van vernomen werd of op de spoorbanen bij 't aansluiten van de autobaan op de viaducten een hoogere ligging zal worden toegepast en ter plaatse dan zal komen een „bewaakte overweg". Dit laatste is evenwel niet aan nemelijk te achten, gelet op de plannen die er hangende zijn ten aanzien van den „bewaakten overweg" nabij Warmond. Als wij het bij het rechte eind hebben, dat de verdere uitvoering van het werk ter plaatse ten nauwste verband houdt met het voorloopig plan tot definiieve of tijdelijke opheffing der Haarlemmermeer lijnen, dan zal er ten aanzien van het Zuidelijk deel wellicht spoedig een beslis sing vallen, omdat in verband met dit opheffingsplan de wachtkamer op het station Heerensingel te Leiden reeds ge sloten en voor particuliere doeleinden te huur gesteld is. En dan zal wat het Noor delijk deel betreft, naar het ons wil voor komen, met de spoorlijn wel dezelfde ge dragslijn worden gevolgd, al is het dan ook dat daarmede misschien nog wel een of meer jaren langer zal worden gewacht. Bij den bouw van de viaducten over den Kruisweg en den Venneperweg eischt de stand van het werk thans voor de beton- storting een geregelden voortgang van dezen arbeid, zoodat met dag- en nacht ploegen wordt gewerkt. Over eenige dagen zullen ook deze kolos sale bouwwerken voltooid zijn en een be langrijk onderdeel vormen in het reeds gereedgekomen gedeelte van het omvang rijk werk. Het ligt in de bedoeling bij de kruising van den Sloterweg en Lisserweg voor over brugging van beide wegen één groot via duct te maken in schuine richting. Met het oog op de onteigening van de vele gronden die in het Zuidelijk deel van Haarlemmermeer nog moet plaats heb ben, zal er nog wel eenige jaren mee ge moeid zijn eer het leggen van de grond- baan en de bijkomende werken aldaar geheel hun beslag hebben gekregen. Naar vernomen werd zal het geheele reuzen werk vermoedelijk in 1938 voltooid zijn. DE DOUGLAS GEDOOPT. „Uiver" heet het nieuwe K. L. M.- vliegtuig. Vliegtuigen worden aangeduid met een vijftal registratieletters, die doorgaans een onuitspreekbare combinatie vormen. Daar om is de K. L. M eenige jaren geleden begonnen haar vliegtuigen, welke op de Indië-route dienst doen (of hebben ge daan), vogelnamen te geven, waarvan de voorste letter overeenkomt met de laatste letter van het registratieteeken. Zoo heet de PH-AIZ Zilvermeeuw, de PH-AIP Pelikaan, PH-AJA Arend, enz. Het heeft vaak hoofdbrekens gekost om een ge- schikten naam te vinden, bijv. bij de PH-AIQ, de Kwartel. Het was evenmin eenvoudig om de Douglas, de PH-AJU, te doopen. Een Uil is de k. L. M.-vloot al rijk; zijn er nog meer vogels met een u? Iemand kwam met den naam Ullebaard. volgens dien deskundige een soort kip, maar men vond den naam van zoo'n tam huisdier minder geschikt. De Haagsche Dierentuin werd getelefo neerd en die lichtte de K. L. M in, dat in het hooge Noorden een vogel Ulria heet en dat er een zwemvogel bestaat, die den weiluidenden naam Urinatoros draagt. Ook is er een oogenblik over Urubu ge dacht. de zwarte Amerikaansche valk. Maar ziet, wat men ver weg zocht, is dicht bij huis gevonden In de Betuwe heet een ooievaar Uiver en deze Nederlandsche vogel werd uitverkoren. AIGEMEENE R. K. WERKGEVERS- VEREENIGING. Ir. F. Guljé tot voorzitter gekozen. In hotel „De Witte Brug" te 's-Graven- hage gehouden algemeene vergadering van de Algemeene Roomsch-Kath. Werk- geversvereeniging en het R K. Verbond van Werkgevevsva' ereenigingen is als op volger van Mmicfo- q»"-nherehe, tot voor zitter gekozen ir. F H. E. Guljé te Leiden, directeur van de Hollandsche Constructie werkplaatsen en van de N.V. Ned. Eleclro- Lasch-Maatschappij. GASVRIJE VLUCHTKELDER. Gisteren te 's-Gravenhage geopend. Gisteren is te Den Haag een gasvrlje vluchtkelder geopend, welke zich bevindt op den hoek van de Groote Marktstraat en Het Spui te Den Haag onder het nieu we Maison de Nouveauté's. Bij de offi- cieele in-gebruik-stelling waren vele mili taire autoriteiten aanwezig. Architect ls de heer A. H. van Leeuwen, te Den Haag. De bouwkosten bedragen f. 10.000. De kel der is te beschouwen als een model-vlucht kelder voor 120 personen. Hij heeft drie uitgangen. Tusschen den ingang en den kelder zijn ruimten, z.g. sluizen, gemaakt, omdat als het publiek binnendringt, toch schadelijke gassen kunnen worden ge weerd, althans zoodanig verdund, dat zij geen kwaad meer doen. Bij de opening heeft de heer Van Leeu wen een woord van toelichting gesproken. Verder is daarna het woord gevoerd door de heeren mr. D. G. W. Spitzen (namens den minister van Binnenlanösche Zaken) en F. J. M. Feber, wethouder te Den Haag. BEDRIJFSORGANISATIE VOOR DEN MIDDENSTAND. Kern-commissie van advies ingesteld. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken van 26 October 1933 werd ingesteld een commissie, bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet, die den Minister van advies moet dienen, alvorens tot de instelling van een bedrijfsraad wordt over gegaan, omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een raad, het aantal daarin te benoemen leden enz. Daarbij werden echter alleen benoemd de leden van de „vaste kern" der advies commissie. In die „vaste kern" hebben zitting 3 leden, voorgedragen door werk geversorganisaties in de industrie, en 3 led' voorgedragen door vakcentrales van arbt.ders, voorts eenige wetenschappelijke leden en enkele hoofdambtenaren. Tel kens, wanneer de commissie advies zal hebben uit te brengen over de instelling of opheffing van een bedrijfsraad, wordt door de regeering de „vaste kern" aange vuld met werkgevers- en arbeidersverte genwoordigers uit het betrokken bedrijf. Dit is bijv. geschied voor de instelling van den bedrijfsraad in het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf. De regeering heeft indertijd meegedeeld, dat, wanneer t. z. t. de instelling van be- drijfsraden voor bepaalde middenstands- of agrarische bedrijven onder de oogen moest worden gezien, de centrale werk geversorganisaties van middenstand en landbouw worden ingeschakeld. Dit zou kunnen geschieden door de in de boven genoemde „vaste kern" opgenomen werk geversvertegenwoordigers uit de industrie te vervangen door werkgeversvertegen woordigers uit den middenstand, resp. den landbouw, dan wel door het instellen van nog twee kerncommissies, onderschei denlijk voor den middenstand en den landbouw. De Minister van Sociale Zaken is thans overgegaan tot de instelling van een kern commissie voor den middenstand. In deze commissie van advies is door hem be noemd tot lid, tevens voorzitter, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool. te 's-Gravenhage; tot lid, mr. F. J. H. Bach, directeur van het Bureau van den Ned. R.K. Middenstands bond. te 's-Gravenhage; A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrecht; W. Drees, lid van de Tweede Kamer, te 's-Graven- hage; mr. A. M. Engels, administrateur bij het Dep. van Sociale Zaken, te 's-Graven hage; ir. J. H. J. Huygens, hoofdinspecteur van den arbeid, te Haarlem; K. Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, te Utrecht; C. van der Lende secretaris van het Ned Verborfd van Vak- vereenigingen, te Amsterdam; A. Masten broek, referendaris bij het Dep. van Sociale Zaken, te 's-Gravenhage: H. J. Feletier, ondervoorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, te Leeuwarden: mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Dep. van Econ. Zaken, te 's-Graven hage; H. Stap, secretaris van de Ver. van den Chr. Handeldrijvenden en Indus- trieelen Middenstand in Nederland, te Zeist; mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van Leiden, te Leiden; prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Ned. Handels- hoogeschool, te 's-Gravenhage. Aan de commissie zijn toegevoegd, onder scheidenlijk als secretaris en adjunct- secretaris, de secretaris en de adjunct secretarissen van den Hoogen Raad van Arbeid. ———o KORTEGOLFZENDER BIJ EINDHOVEN. Wij vernemen, dat in de eerste week van October nabij Maastricht proeven zullen worden genomen met een kortegolf- zender, die op dezelfde golflengte als Huizen, 301.5 M. zal werken. Het zendstation wordt in samenwerking tusschen de P.T.T. en de N.V. Philips Radio Fabrieken, Eindhoven, gebouwd De antenne zal reeds a.s. Dinsdag wor den opgesteld. De bedoeling is de valsterkte te bepalen in de verschillende deelen van het land. Voorloopig wordt slechts gramofoonmuziek uitgezonden. o PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De tweede gewone zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland zal worden ge houden op Dinsdag 20 November a.s. Het ligt in de bedoeling de vergadering ver volgens te verdagen tot Dinsdag 11 De cember. Op 20 Nov zal de vergadering worden geopend te 11 uur: nader zal wor den medegedeeld in welke zaal zij zal worden gehouden. o TEGEN HET VERKEERSFONDS. Door de N.V Bataafsche Import Maat schappij, te Den Haag, is een adres ge licht aan de Eerste Kamer, waarin op de reeds meermalen vermelde gronde: wordt aangedrongen het wetsontwerp tot in t' ine van een Verkeersfonds niet goea te keuren. DE FILMBRAND TE HILVERSUM EEN DERDE SLACHTOFFER OVERLEDEN. Gisteravond is het derde slachtoffer van den noodlottigen brand in het R.K. vereenigingsgebouw te Hilversum, de 7-ja- rige Jopie Magnin, om ongeveer halfelf aan de opgeloopen verwondingen overleden. o OPLICHTSTER AANGEHOUDEN. Koopen „op zicht". Op aanwijzing van een winkelbediende heeft de politie te Roosendaal een meisje gearresteerd, dat zich reeds eenige maan den lang heeft schuldig gemaakt aan op lichting ten nadeele van manufacturen zaken. Ze gaf zich steeds uit voor het dienst meisje van de een of andere rijke familie ter plaatse en speelde het op die wijze klaar verschillende goederen z.g. „op zicht" mee te nemen. Bij informatie kwam dan na eenige dagen het bedrog uit. De diefachtigp jongedame liet daarna gerui- men tijd niet meer van zich hooren. maar inmiddels deden zich voortgelijke gevallen voor te Breda en Oudenbosch. Tot veertien dagen geleden de firma Bischoff en de firma Braat te Roosendaal weer met haar bezoek werden vereerd. Weer lukte de truc. Het meisje wist ge noemde zaken voor eenige jasschorten en regenmantels op te lichten. Ongelukkig voor haar werd zij eenige dagen later door een bediende der frma Braat opgemerkt, die haar door een politieman liet aan houden. Ze deed aanvankelijk hevig verontwaar digd maar na confrontatie met eenige winkeldames van de benadeelde firma's viel zij spoedig door de mand Een der winkeldames wist aanvankelijk niet zeker of het meisje wel de zoo lang gezochte was, maar verzekerde haar aan haar tan den wel te zullen herkennen. De juffrouw werd toen gedwongen haar tanden te la ten zien ze waren 't tegenovergestelde van gaaf! en onmiddellijk verzekerde de winkeldame de bewuste persoon in de arrestante te herkennen! Deze legde toen een volledige bekentenis af. Het meisje is ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Breda, om in verband met de daar gepleegde op lichterijen ook door dezen te worden ver hoord. (Bossche Crt.) DOODELIJKE VAL. De 60-jarige schilder J. van Cina, te Rotterdam, die gistermiddag op een steiger van zeven en een halven meter hoog een huls in de Brielsche laan stond te schilde ren, heeft daarbij het evenwicht verloren en is gevallen, waardoor hij een schedel breuk opliep. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel waar hij eenigen tijd later is overleden. o HILVERSUMSCH MAKELAAR GEARRESTEERD. De makelaar in onroerende *.n vaste goe deren, A. J. O. te Hilversum, die de vorige maand failleerde, is dezer dagen in zijn woning gearresteerd en naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan fraude, waarbij een groot bedrag (vermoe delijk ongeveer twee ton) gemoeid zou zijn. o KIND IN BRAND. Terwijl de moeder even afwezig was, is in een perceel aan den Ubbergschen weg te Nijmegen, het bijna 2-jarig kind van den heer W. uit z'n bedje gevallen. Daarbij viel een brandend petroleumlampje van een tafeltje. Het lampje kwam terecht op een ander bedje, waarop een kind van acht maanden lag. Dit wiegje raakte in brand, waardoor de kleine ernstige wonden opliep. Het werd naar een ziekenhuis overge bracht. DE VERWIJDERING DER COMMUNISTISCHE KAMERLEDEN. Aanklacht ingediend. - De communistische leden der Tweede Kamer L. H. H. de Visser, C. J. P. Schal- ker en Roestam Effendi, hebben door hun raadsman mr. P. van 't Hoff Stolk een aanklacht ingediend bij de arrondisse mentsrechtbank te 's Gravenhage, tegen de rechercheurs die hen op last van den voor zitter der Staten-Generaal op 18 Septem ber 1934 met geweld van hun plaatsen hebben verwijderd en overgebracht naar een lokaliteit in de Ridderzaal, waar zij zijn vastgehouden op last van den aldaar dienstdoenden commissaris van politie. Dit is. naar de meening der aanklagers, een wederrechtelijke daad. aangezien het reglement van orde voor de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal den Voorzitter niet het recht geeft Kamerleden uit de vergadering te doen verwijderen. Uit de Ridderzaal zijn de bovengenoem de Kamerleden per auto overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar zij aan een verhoor zijn onderworpen en vervol gens in vrijheid zijn gesteld. Reeds tijdens het verhoor in de Ridderzaal hebben o'e klagers onmiddellijk gewezen op de hun aangedane mishandeling, aldus luidt de klacht, bestaande voor L H. H. de Visser uit blauwe plekken op zijn armen en een tot bloedens toe verwonden neus. voor C. J P. Schalker uit een kwetsuur van zijn rechteroog, voor Roestam Effendi uit blauwe plekken op zijn rug en builen op zijn hoofd. Voor den heer de Visser was het moge lijk de aangedane mishandeling te bewij zen door bloedsporen op zijn kleeding. Op grond van art. 121. 122 en 300 W, v. S. dringen de klavers op vervolv'ng aan: zti meenen d»ze klacht te moeten ind'enen met, het oo? op de h i zeer ernst'ee aan- ta^l'ng van de bestaande Darlemenlatre rechten van Nederlandsche Volksvertegen woordigers. BRAND. Doordat kinderen met vuur speelden, li gistermiddag half zes te Hoogkerk brand ontstaan n de boerderij v. d. heer Havin- ga, bewoond door den heer v. d. Woude. De geheele boerderij, alsmede de inventa ris ging in vlammen op, slechts een klein gedeelte van den inboedel kon worden ge red. Verzekering dekt de schade. o EEN SCHEEPJE GEZONKEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen hebben twee motorbooten, de Frans en De Vier Gebroeders, kisten hout geladen in de Rijnhaven te Rotter dam, waarna zij naar Berkel zijn vertrok ken. Toen zij goed en wel naast elkaar op de rivier voeren, kwamen enkele sleep- booten voorbij, welke nogal deining ver oorzaakten. Het gevolg was, dat de deklast van De Vier Gebroeders ging wer ken en een gedeelte er van over boord sloeg. Daardoor raakte het scheepje, dat 30 ton meet. ongelijk belast. Het begon over te hellen en maakte daardoor water. Hier door maakte het hoe langer hoe meer slagzij. De schipper, de 54-jarige Krijn de Jong. uit 's Gravendeel, die alleen aan boord was. wist nog juist op de Frans over te springen, voordat de De Vier Gebroeders in de diepte verdween. Het schip ligt juist dwars voor den mond van de Parkhaven, op ongeveer 30 meter uit den Noordwal. De lading, bestaande uit 10 standaard hout, is erootendeels weggedreven. Verzekering dekt de schade. Vad. o BUITENLANDSCH GEMENGD. DOOR EEN SLECHTEN WEG GERED. Een rijke koopman uit Cordell (Califor- nië), de heer H. D. Snell, heeft het aan een hobbeligen weg te danken, dat hij be vrijd is geworden uit de handen van zijn ontvoerders. Hij was namelijk naar een eenzame plaats gevoerd, waar men hem had willen dwingen om een cheque van 10.000 dollar te teekenen. Toen hij dit weigerde, zette men hem n een open wagen om hem naar een andere plaats te vervoeren De weg was zeer slecht en door een enorme kuil in den weg werd hij uit den wagen geworpen. Hij bleef bewusteloos op den weg liggen, doch ontwaakte eenigen tijd daarna en Was nog in staat het dichtstbijzijnde dorp te bereiken. Daar ging hij naar de politie, die dade lijk achter de „kidnappers" aanging. MOORD DOOR VERGIF BERAAMD? Volgens berichten in de Roemeensche pers zou het plan hebben bestaan, de in het officierscasino van Boekarest dinee- rende officieren te vergiftigen. De gewezen exploitant van het casino zou hebben getracht, den bibliothecaris van het casino er toe over te halen, in alle spijzen, die op een bepaalden dag den officieren zouden worden voorgezet, stry- chine (een zwaar vergif) te mengen. De bibliothecaris zou daarop echter naar de militaire rechtbank zijn gegaan om de zaak aan te geven. De rechtbank zou voorts van den biblio thecaris hebben verlangd, dat deze de onderhandelingen met den aanstichter van het plan voortzette. Deze onderhan delingen zouden zoo ver zijn gevorderd, dat men een arrestatie kon doen op het oogenblik, dat de bibliothecaris het vergif ontving. o AMOK, Een Britsch politieofficier, een sergeant en vier Inlandsche agenten zijn te Bombay door een Hakim. een soort medicijnman of dokter, plotseling met een zwaard aan gevallen, waarbij eenigen hunner licht gewond werden, doch eenige Inlandsche agenten ernstige verwondingen opliepen. De inspecteur trok uit zelfver dediging zijn revolver en verwondde den aanvaller met drie schoten zoodanig, dat de man korten tijd later in het ziekenhuis overleed. -o DE AFFAIRE-LINDBERGH. De advocaat Fawcett heeft gisteren bij de behandeling van de Lindbergh-affaire medegedeeld, dat hij Hauptmann door een psychiater zal laten onderzoeken. De mo tieven voor dit onderzoek wenscht Faw cett niet bekend te maken. In het stadsdeel van New-York, waar een gedeelte van het losgeld n omloop is gebracht, is een man gearresteerd die voor den rechter van instructie zal worden ge leid, Omtrent de identiteit van den gear resteerde is niets bekend geworden. In de gevangenis zou Hauptmann een eetlepel in vier stukken hebben gebroken. Deze stukken zouden op een verborgen plaats zijn teruggevonden. Nader wordt gemeld, dat het verdonke remanen van den lepel gistermddag is ontdekt. Toen de cipier Hauptmann naar den lepel vroeg, antwoordde deze niet te weten, waar de lepel gebleven was. Pas na langdurige bemoeiingen kon de lepel worden gevonden. De lepel was vol gens den cipier zoodanig vervormd, dat hij zeer goed als wapen had kunnen wor den gebruikt, wanneer Hauptmann tijd zou hebben gehad verder te gaan met de vervorming van het voorwerp. In het vervolg zal Hauptmann kartonnen lepels ontvangen en zal zijn eten op kartonnen bordjes worden opgediend. Zijn cel zal ge heel van de andere cellen worden geïso leerd, terwijl Hauptmann door een bijzon- deren cipier zal worden bewaakt. Hauptmann blijft er bij in ieder opzicht onschuldig te zijn. o ONGELUK MET HANDGRANAAT. Volgens een officieele mededeeling heeft op het schietterrein bij Graz (Oos tenrijk) een ongeluk plaats gehad bij een oefening met handgranaten. Een kapitein werd dc lelijk gewond, een luitenant werd ernstig gewond, terwijl twee minderen licht werden gewond.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9