N AT IO N A L E LEJDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 September 1934 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam „Nationaal-Tatfef'l MUZIEK. BUITENLAND. dat de zoo eenvoudige wetten van Newton la principe voldoende lijn om, met zeer groote benadering, de stand dier hemel lichamen op een toekomstig tijdstip te be rekenen. maar we moeten toegeven, dat onze huidige methoden ons nog niet in staat stellen om de vereischte berekenin gen voor ieder willekeurig gesteld pro bleem in de practljk uit te voeren. De moeilijkheden zijn hier echter weer van mathematische aard; physisch is er geen probleem meer. Daarstraks sprak ik ervan, dat het grootste gedeelte der physische en chemi sche verschijnselen hun verklaring op grond van de quantum theorie moe ten kunnen vinden Er zijn namelijk een aantal verschijselen, voornamelijk zulke die op de structuur der atoomker nen betrekking hebben waar we nog voor raadselen staan Vooral in de laatste paar jaren hebben allerhand geniale experi menten van geheel nieuwe aard de weten schap hier verrijkt met een uitgebreid fei tenmateriaal. waar de theoreticus nog ter nauwernood zijn weg in vindt En ook dat gedeelte der quantumtheorie, dat grof ge sproken „af" is, vertoont op de keper be schouwd. eigenaardige leemten. Ten aan zien van de gewone physische en chemi sche verschijnselen storen die leemten ons gelukkig niet. want de onzekerheid, die ze bij de toepassing der theorie met zich mede brengen, is in quantJtatief opzicht practlsch te verwaarloozen. Vragen we nu echter in welke vorm de definities en voorschriften der moderne quantumtheorie aan lezers en toehoorders worden voorgelegd, dan valt er alras een groote verdeeldheid van de opinies te be speuren. Inderdaad, de huidige vorm van de quantumtheorie is nog niet uitgekristalli seerd, al staat de inhoud van die theorie reeds vast. Waar ligt dit aan? Eenige woorden uit het voorafgaande herhalende, zou ik ter verklaring allereerst willen zeggen: deze stand van zaken is een aanwijzing voor het bestaan van nauw-verwante physische problemen, die hun oplossing nog niet hebben gevonden Dit bestaan heb ik zoo even reeds aangekondigd door te spreken van zekere leemten in de grondslagen der quantumtheorie. die bij de meeste toepas singen nochtans tot geen bezwaren aanlei ding geven, en door ons gebrek aan ken nis ten aanzien der atoomkernen te rele- veeren. Het is het raadsel van het ..be staan" en van de eigenschappen der klein ste ons bekende materieele deeltjes, elec- tronen. protonen en neutronen, dat zich ln deze leemten, in dat gebrek aan kennis openbaart. En wie ernstig zoekt naar. wie intellectueel worstelt om de meest bevredi gende formuleering der quantumtheorie. heeft tevens de strijd aangebonden met de sfinx van dit raadsel. De situatie is niet ongelijk aan die. wel ke indertijd bij de vormgeving der klassie ke electrieiteitstheorie optrad, maar ze is in één opzicht merkwaardig verschillend. Sterker, dan men het in vele jaren heeft kunnen zien, wordt er in de moderne vak- i litteratuur en ln de moderne leerboeken „gefilosofeerd". Men moet bijna 100 jaren terug gaan, voor we een dergelijk ver- schijnsel weer terugvinden. De strijd om de vormgeving is heden ten dage niet uitgestreden. Vele physici vech ten. elk naar vermogen, mede in die strijd. Spr. besloot met de gebruikelijke toespra ken. o VER. VAN SLECHTHOORENDEN. De eerste win ter bijeenkomst. De afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniging hield gisterenavond haar eer ste bijeenkomst in dit seizoen, in het Nuts- gebouw aan de Steenschuur. De presidente. Mevrouw Kranenburg Siemens opende te ruim 8 uur de bijeen komt met een hartelijk welkomstwoord en een uiteenzetting van de noodzakelijkheid het ledental nog meer op te voeren, opdat de slechthoorenden uit hun isolement wor den verlost, waartoe de bijeenkomsten een bizondere aantrekkelijkheid vormen. Hierop werd door een der leden verslag uitgebracht van de Jaarvergadering te Lunteren in Juni j.l„ waarbij in het bizon der de kernachtige rede van den Voorzitter van het Hoofdbestuur werd gemoreerd. Ook de groote beteekenls van „Ons Land huis" als een waardig bezit en communi- catiepunt werd in herinnering gebracht. De benoeming van onze presidente tot lid van het Hoofdbestuur lokte natuurlijk een felicitatie in hartelijke bewoordingen uit namens de vereeniging, waarbij onder grooten bijval de bekende „tolk" werd aan geboden. De presidente dankte aangenaam verrast, en hoopte tevens veel voor de ver eeniging en ook voor onze afdeeling tot 6tand te kunnen brengen. De pauze werd verschoven om Mr. C. Kruysse gelegenheid te geven ons met zijn vaardigheid in het goochelen bezig te hou den. Dit programma-punt genoot groote belangstelling en enthousiaste toejuichin gen Men keek elkaar lachend aan, en vond het toch wel leuk om zoo eens met open oogen voor den mal te worden gehouden! De dank. welke de presidente den heer Mr. Kruysse bracht gold niet alleen zijn werk, doch ook de belangstelling, die goedhoo- renden voor slechthoorenden koesteren, welke wel het meest op prijs wordt gesteld. Na de pauze tijdens welke gelegenheid bestond de uitmuntende bakresultaten van een onzer actiefste leden in dubbelen zin over de tong te laten gaan kwam het onmisbare liplees-halfuurtje. welke vele nieuwe bezoekers der bijeenkomst in ver bazing brachten, omdat onhoorbaar ge sproken woorden en zinnen door velen werden opgeschreven! Met mededeelingen omtrent het winter- programma waarbij waardevolle lezin gen en krachtige opwekking tot daden die zoozeer ons vereenigingsleven gunstig moeten beïnvloeden, sloot de presidente deze zeer druk bezochte en interessante bijeenkomst. LEIDSCHE BURGERWACHT. Op Zaterdag 29 September a s. zal op een der schietbanen te Katwijk, aanvan gende om 3.30 en eindigende om 5 uur nam., een wedstrijd worden geschoten om een wisselbaker, aangeboden door mr. F. J. J. Trapman Hieraan zal worden deel genomen door de navolgende schutters: j. H v. Staveren, J v. Leeuwen, F. v. d. Velden, II. Jaspers, C Kaapaan A. P. v. Vliet en O. F. Kooreman. De beker is thans in het bezit van den heer O. F. Kooreman. VOORDRACHTSAVOND .XEIDSCH MUZIEKLYCEUM". Voor de eerste maal waren wij gisteren ln de gelegenheid een voordrachtsavond bij te wonen van het Leldsch Muzlekly- ceum, zij het dan niet in zijn geheel, daar wij ook elders aanwezig moesten zijn Zoo wel voor de paedagogen van deze nog jeugdige instelling, als voor de leerlingen zijn dit blijde uren geworden! Wij hebben een gunstigen indruk mogen meenemen van de prestatie's der nog meest zeer jonge leerlingen, die wij hoorden. Reeds meerdere malen mochten wij uitvoerig het nut bespreken van dergelijke uitvoeringen, waarin de jeugd gelegenheid krijgt zich ln het openbaar te laten hooren voor publiek Zij leert verlegenheid overwinnen, naar wordt gedwongen eens een stukje muziek zoo goed mogelijk af te leveren, enz. Toch moet ons één opmerking van 't hart: wü willen toch niet de gevaren ver helen, verbonden aan een zoodanig op treden wanneer zulks geschiedt na dik wijls zulk een korten tijd van voorberei ding, als bij sommige leerllngetjes, naar wij vernamen, ditmaal het geval was En kele maanden les in één geval eerst eenige uren is toch wel buitengewoon krap gemeten! Al brengt het débutantje 't er, als in dit geval, nóg zoo handig of bedreven af! Speciaal voor zang, wanneer de stem nog in 't allereerste beginstadum van ontwikkeling is en dus nog nog lang niet gevormd, zouden daartegen bezwaren aan te voeren zijn. Een wel zware verant woordelijkheid laadt men daarmee op zich. Doch dit is een persoonlijke opinie: anderen laten wij natuurlijk gaarne vrij, daaromtrent een andere meening te hul digen. Critiek op een avond als deze te geven, is niet wel mogelijk. Hier zijn dilettantjes voor genoegen bezig, al is 't natuurlijk niet onmogelijk, dat daaruit later beroeps musici groeien. Hun liefde voor de mu ziek en hun studiezin dient geprezen, voor al ln een tijd, waarin de zèlf-beoefening helaas tanend is. Deze nieuwe Instelling heeft haar be staansrecht kunnen bewijzen, want in 't algemeen bracht men 't er heel aardig af! 't Hindert niet zoo zeer, of de noten er allen nog niet precies uitkomen, of dat 't tempo niet heelemaal Juist is, wellicht gehandicapt door begrijpelijke verle genheid of zenuwachtigheid. Waarmee het overigens gisteren gunstig gesteld was. Een feit is, dat met animo en ernst ge musiceerd is en dat de vertolkingen al zijn ze natuurlijk nog jeugdig onrijp goede verwachtingen voor de toekomst wettigen. Een teeken, dat op het Leidsch Muzieklyceum serieus gewerkt wordt on der vakkundige leiding. Iets, waarover wij ons mogen verheugen, nu de beunhazerij op muziekpaedagogisch gebied nog niet aan banden ligt. De avond werd gopend met eenige grap pige speelliedjes door kinderkoor, die veel applaus ontlokten. De rythmlsche gymna stiek getuigde reeds van degelijke scho ling, terwijl ook de leerlingen voor viool, piano, harmonium en zang zich op loffe lijke wijze deden hooren en zelfs ook bij een korten studietijd aardig voor den dag kwamen. Speciaal willen wij hier memoreeren de zang van mejuffrouw Gretha Versteeg, die in onze stad reeds een zekeren naam begint te krijgen en wier techniek aan merkelijke vorderingen heeft gemaakt: haar mooie stem is draagkrachtlger ge worden met goed geplaatste resonans, rij per, voller en rustiger. Moge zij zoo door blijven werken, maar daarbij vooral aan dacht aan de voordracht wijden, die in verhouding tot de techniek ten achter is gebleven. Als extra attractie liet de hoofdleerares der vioolafdeeling Olly Folge Fonden zich hooren in de Melodie van Tschaikowsky en Bela Bartók's Rumanische Tanze, waarna zij terecht luide werd tocgejuichd. Voor de leerlingen en leerkrachten van het Leidsch Muzieklyceum was 't een mooie avond, waarop het niet aan harte lijke sympathiebetuigingen heeft ontbro ken! Het podium was vriendelijk met bloemen versierd. DRANKWEER -TENTOON STELLING Van het Leidsch Drankweer-comité. In het perceel Haarlemmerstraat 25 is gisteravond vanwege het Leidsche Drank weer-comité een Drankweer-tentoonstel- ling geopend. In de betrekkelijk kleine ruimte is zeer veel materiaal betreffende den strijd tegen den alcohol bijeen ge bracht. pakkende reclameplaten, kranten knipsels, tabellen, statistieken, aanschou welijke voorstellingen van de gevolgen van den drank voor het menschelijk orga nisme enz., terwijl ook vooral aandacht is gewijd aan het gevaar dat de alcohol op levert voor het verkeer. De voorzitter van het Leidsch Drank- weer Comité sprak een kort openings woord, waarin hij dank bracht aan al de genen die aan de totstandkoming van de tentoonstelling hebben medegewerkt. Spr. wees er od dat de bedoeling van de expo sitie is belangstelling voor den drankstrijd te wekken onder degenen die er nu nog onverschillig tegenover staan. Vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, nu de dagelijksche ellende velen naar de drank- flesch doet grijpen, moet de strijd tegen den alcohol met kracht worden gestreden. Gelukkig is er een kentering gekomen in de publieke opinie, zooals ook o.a. blijkt uit het feit dat 'de Leidsche gemeenteraad met groote meerderheid van stemmen verworpen heef een voorstel om de slij terijen des Zondags van 10 tot 2 uur ge opend te doen zijn. Met een woord van gelukwensch voor het slagen der tentoon stelling besloot spr. De tentoonstelling is geopend 28 Sept. en 1 en 2 Oct. van 610 nam.; 29 Sept. van 210 en 3 Oct. van 107 uur. DE ARBEIDSBEURS. Op den 26sten September 1934 waren 3496 (v. j. 2859) werkzoekenden inge schreven Met ingang van 7 Oct. a.s. wordt de stationsambtenaar en dienstdoend chef der Nederlandsche Spoorwegen, de heer W. van Zijl, overgeplaatst van Eindhoven naar het station alhier. RECLAME. mi Voor*/217.20 per jaar verxekert een 30-jarige: bij overlijden vóór zijn 65ste jaar12.000.— bij leven op 65-jarigen leeftijd keuze tusschen: een uitkeering ineens*.van 8.000.— óf een premievrije uitkeering bij later overlijdenvan j 12.000.— DE POST OP 3 OCTOBER. Op 3 October aa. zal het Post-, Tele graaf- en Telefoonkantoor alhier voor den postdienst om 12.30 worden gesloten. Er zullen 2 briefpostbestellingen worden uitgevoerd en wel te 7 uur en te 18 05 uur, en 1 pakketpostbestelling te 8 u. 45. Busrechthouders zullen na 12 u. 30 hun correspondentie tot 19.30 ln ontvangst kunnen nemen langs den Ingang door de poort aan de Bloemmarkt. De 3e lichting der stadsbussen, ook die te Oegstgeest en van die bussen, waar 5 lich tingen verricht worden, ook de 4e lichting, zal niet worden uitgevoerd. Invordering van quitantiën zal niet plaats vinden, De postagentschappen, met de daaraan verbonden telegraaf- en telefoonstations zullen den geheelen dag gesloten zijn. De briefpostverzending door het hoofd kantoor en de lichting der stationsbussen ondergaan geen wijziging". SEMINARIUM DER REMONSTRANTEN. Het a.s. 300-jarig bestaan. Dit Seminarium hoopt spoedig zijn drie honderd-] arig bestaan te herdenken. Op 28 October 1634 werd het te Amsterdam geopend, in 1873 naar Leiden overgebracht. Drie eeuwen lang heeft het Seminarie der Remonstrantsche Broederschap hare predikanten opgeleid en daarbij meer dan eens leeraren bezeten van grooten, ook buitenlandschen naam: Episcopius, van Limborch, Clericus Wetstein, Wijttenbach, Tiele e.a. Evenals in 1834, toen Prof. Abraham des Amorie van der Hoeven het tweede eeuw feest leidde, wil de Remonstrantsche Broe derschap thans ook het derde waardig her denken. (Daar 28 October een Zondag is, zal de viering plaats hebben op den 29sten) Omtrent deze viering kunnen wij voorloo- pig het volgende meedeelen: In het Groot-Auditorium der Leidsche Universiteit zal de hoogleeraar van het Seminarium, Prof. G. J. Heerlng, om 2 uur een herdenkingsrede houden. Deze rede zal tezamen met een historisch overzicht van de hand van curator Ds,,G. J. Sirks in een Gedenkschrift verschenen (bij Lankamp en Brinkman, A'dam). Na afloop der rede zal in het Academiegebouw een korte receptie worden gehouden. Vervolgens zal in de St. Pieterskerk, ter herinnering aan Jacobus Arminius. die aldaar werd begra ven, door de leerlingen en oud-leerlingen van het Seminarium een gedenksteen wor den onthuld. Verder zal in het museum „De Lakenhal" een tentoonstelling worden geopend van portretten, boeken, hand schriften. enz op het Seminarium betrek king hebbende. Deze tentoonstelling blijft minstens een week voor ieder belangstel lende toegankelijk. In de Huishoud- en Industrieschool, Rapenburg 23, is thans de nieuwe spelling ingevoerd. De bijeenkomsten in de Pieterskerk, waarin de kerkafscheiding van 1834 zal worden herdacht, gaat niet uit van de Ned. Herv. Gem., maar van het hoofdbe stuur der Confessloneele Vereeniging. LAATSTE ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Henriëtte Sala. Charles van Isterdael. Leo Mens. Daar onze tegenwoordigheid gisteravond ook elders vereischt was. konden wij slechts een gedeelte van het laatste Zo- merconcert in de Pieterskerk bijwonen. Wat Leo Mens zijn trouwen luisteraars met deze serie uitvoeringen aan muzikaal genot verschoft, kan niet dankbaar genoeg aanvaard worden! Hij schijnt aangewezen om door zijn kerkconcerten de smaak voor waarlijk „goede muziek" levendig te hou den, daarmee een zij 't helaas gering tegenwicht vormend voor 't vele „slechte", dat het publiek dikwijls op andere wijze wordt toegevoerd. Bovendien weet hij meestal zijn medewerkers gelukkig uit te zoeken, iets wat men ongelukkigerwijze niet altijd van concertgevers kan zeggen. Degenen, die werkelijk vatbaar zijn voor de schoonheid der muzikale kunst, voor wie het luisteren naar muziek dus niet slechts beteekent een „oppervlakkige en wel aangename oorenstreeling" weten bij deze uitvoeringen rijke en verheffende in drukken te kunnen opdoen. Waardevolle uren brengen deze orgel- avonden in een niet te overdadig bezet Leidsch concertleven, althans van beroeps musici. Avonden, waarop niet aan de pu blieke smaak wordt toegegeven, gelijk in dezen tijd van vervlakking zoo dikwijls het geval. Doch waarop getracht wordt tegen een overmaat van wansmaak in, nog te redden wat te redden valt. Daarom valt het dubbel te betreuren, dat de kerk ditmaal maar zeer matig bezet was Toen wij binnentraden speelde van Isterdael Leonardo Léo's .Larghetto". La ter hoorden wij van bevoegde zijde, dat Mens daarvóór een sublieme vertolking had gegeven van Mendelssohn's eerste orgelsonate. Van Isterdael gaf eveneens superieure en gerijpte kunst: Léonardo Léo, de op volger van Scarlatti als leeraar aan het conservatorium, leermeester van den be roemden Plcclni en Jomelll, een der be langrijke vertegenwoordigers der Nea- poiitaansche school, was hier aan 't woord, ln al zijn welsprekende zangerigheid. Hoe charmeerde de toon van v. Isterdael, die delicaat en welluidend klinkt van laag tot hoog. Noblesse en groote rust gaat uit van zijn zeker en fijnzinnig cantilenenspel, waarin tevens het voortdurende legato opvalt. Boven de techniek staat deze expressie- volle cellist, zich uitend in en gedre ven door een Innig warme muzikaliteit, sober en meditatief-beschaafd in zijn voordracht, gelijk hij deze ook demon streerde in een ander Juweeltje uit de oude doos nl. Nardinl's „Cantabile" en het me- lodieuse, doch wat lang uitgesponnen, ge voelige „Air van den eenvoudigen lyricus Joseph Jongen, den tegenwoordigen pro ductleven directeur van het Brusselsche Conservatorium Knap van opzet deze compositie met een mooie stijging naar het midden en speciaal aantrekkelijk door de harmonieuze begeleiding. Van mevrouw Henriëtte Sala kunnen wij helaas niet zeggen, dat zij zich volko men aan de techniek ontworsteld heeft. Wél treft haar glansrijk, volumineus en zeer draagkrachtig geluid, dat vooral in het middenregister prachtig ontwikkeld IS. Doch de hoogste tonen, waarin zij af en toe detoneert, sluiten zich daarbij nog niet geheel aan. Van een zekere eentonig heid is haar overigens kostbaar mate riaal op den duur niet vrij. Eerst ten volle liet zij haar stem stralend en klaar opklinken na in de eerste zangen te donkere kleuring in de vier geestelijke liederen van v. d Slgtenhorst Meyer, die echter niet tot diens gelukkigste compo sitie behooren .Doch zij zijn uiterst dank baar voor de stem geschreven, alsmede de Boeck's biddend „lEglise paysanne", dat wij echter teederder, sensitiever aanvoelen, dan Henriëtte Sala haar zong. Zij wijdt te veel attentie aan toonproductie, blijft daardoor soms te luid, waar 't niet be hoort, zoodat de voordracht ons niet bij voortduring boelen kon. Leo Mens verzorgde als altijd de bege leidingen perfect; hij zou. evenals César Franek. wiens „Prélude, fugue et varia tion" wij nog hoorden, van zijn orgel kun nen getuigen „Als gij wist, hoe ik 't lief heb"! Dat konden wij tijdens zijn soepel en dikwijls fluweelzacht door en door ge oefend spel weer ervaren! Een mooie cyclus zomerconcerten is hier mee beëindigd: Mens heeft „Vrouwe Musica" dit seizoen weer als een waardig discipel gediend! DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. Gistermiddag laat is de laatste yHten- bondsvergadering bijeengekomen. Zij be handelde nog slechts de rapporten van eenige commissie, o.a. betreffende het con flict tusschen Bolivia en Paraguay. Na een slotrede van den president ging de verga dering uiteen. Afghanistan werd met algemeene stem men toegelaten als lid. De Madariaga gaf als rapporteur der zesde commissie een overzicht van de aan genomen resolutie betreffende de benoe ming van een commissie van 22 leden die in den tusschentijd tusschen de nu geslo ten gewone Volkenbondsvergadering en de voor dit Zuid-Amerikaansche geschil in November bijeenkomende buitengewone Volkenbondsvergadering nog een laatste verzoeningspoging zal ondernemen en eventueele aanbevelingen der Volken bondsvergadering tot oplossing van het ge schil zal opstellen. De Madariaga wees in zijn toelichting op het groote belang, dat Genève thans de zaak geheel alleen in handen heeft. Een der hoofdredenen waarom het nog steeds niet gelukt was den oorlog te doen eindigen is, dat in het algemeen van verschillende zijden bemid delingspogingen werden ondernomen, wat de oorlogvoerenden de mogelijkheid bood de eene verzoeningsactie tegen de andere uit te spelen. De Volkenbondsraad heeft zich bezig gehouden met het Saarvraagstuk. Aloisl maakte na een uiteenzetting van den tegenwoordigen stand van zaken bekend, dat de commissie van drie zich zou wen den tot de Fransche, Duitsche en Saar- regeering om nadere inlichtingen. Boven dien zal de commissie van drie deskun digen benoemen, teneinde in November den Volkenbond een rapport te kunnen geven. Vervolgens was het woord aan Barthou, die het Saarvraakstuk in twee onderdeelen splitste: voorbereiding van het plebisciet en beoordeeling van de gevolgen van het plebisciet. Men moet betreuren, dat de kwestie van handhaving van de orde in het Saargebied nog niet volkomen is ge regeld. Uit de laatste mededeelingen van de Saarregeering blijkt, dat de toestand ernstig is. Hier moet dringend in verhol pen worden. Zonder een spoedig ter be schikking staande politietroep moet ge vreesd worden, dat het plebisciet tot in cidenten aanleiding zal geven, die nadee- lig zullen zijn voor het aanzien van den Volkenbond De Fransche regeering stelt hierin des te meer belang, daar zij op grond van de raads besluiten van 1925 en 1926 kan worden opgeroepen om bijzondere verantwoordelijkheden op zich te nemen. Alles moet echter worden vermeden, wat een Fransch Ingrijpen noodlg zou maken. De twee geïnteresseerde partijen moeten dan ook met gelijke loyaliteit hun ver plichtingen nakomen. De regeerlngscom- missie moet de middelen hebben om de politie te versterken. De taak der stem mingscommissie. aldus Barthou verder, is moeilijk. Frankrijk is gedesinteresseerd In geen van de drie mogelijke uitslagen van het plebisciet. Voor elk dezer mogelijkheden moeten reeds thans voorbereidingen ge troffen worden. Aansluiting bij Frankrijk of Duitschland leveren geen moeilijkheden op, een uitslag ten gunste van den status quo echter wel, daar de Volkenbond hier nog een duidelijk standpunt moet bepalen Dit is een dringende taak. Men moet thans de zekerheid hebben, dat een nieuwe zit ting van den raad zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen zal worden om dit probleem te behandelen. Vervolgens las Barthou het belangrijkste gedeelte voor van het Fransche Saarme- morandum, waarin gezegd wordt, dat de Fransche regeering reeds thans verklaart, dat bij de uitwerking der nieuwe plannen voor de medewerking van de Saarbevol- king een verdere plaats open blijft ln overeenstemming met het verdrag. Nadat Barthou gesproken had, hield de Engelsche gedelegeerde een korte rede, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat de Volkenbondsraad spoedig in staat zou zijn besluiten te nemen over het rapport van de commissie van drie. Benesj sprak de hoop uit, dat de com missie van drie tegen November een rap port gereed zou hebben en dat het moge lijk zou zijn den Volkenbondsraad voor een bijzondere zitting bijeen te roepen. Bar thou stelde hierop 15 November als datum voor. De rapporteur en de voorzitter van de' commissie van drie stemden toe in den daitum van 15 November. (Tenslotte voerde Barthou nogmaals het wóórd voor het uiten van dank aan den president der Saarregeering, Knox. Barthou, Eden en Aloisl hebben een ge meenschappelijke verklaring over Oosten rijk onderteekend van den volgenden in- Ifoud: Na te zijn overgegaan tot een nieuw onderzoek van den Oostenrijkschen toe stand, zijn de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië het eens ge worden, om in naam van hun regeeringen jte erkennen, dat verklaring van 17 Febr. :1934 wat betreft de noodzakelijkheid om ;de onafhankelijkheid en de integriteit van Oostenrijk overeenkomstig de bestaande verdragen te handhaven, al haar kracht behoudt en ook verder hun gemeenschap pelijke politiek zal beheerschen. Deze verklaring is dus niet veel meer dan een herhaling van de zeer vage ver klaring van 17 Febuari. Over het algemeen is men van oordeel, dat deze verklaring na drie weken moei zame beraadslagingen slechts te beschou wen is als een middel om de mislukking van de Geneefsche besprekingen althans nog eengszins te bedekken, De Kleine Entente zal onderzoeken, op welke wijze zij zich bij deze verklaring kan aansluiten. Het antwoord van Polen op het voorstel in zake het Oostelijk pact zal nog niet worden gepubliceerd. Polen kan echter niet accoord gaan met het plan, zooals dat in den huidigen vorm is opgezet. De Poolsche regeering wenscht vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden met de staten, waar zij overeenkomsten mede heeft ge sloten. Het antwoord gaat voorts na of het pact Polen meer veiligheid zou geven, waaraan wordt getwijfeld, doch de deur voor later te voeren onderhandelingen wordt opengelaten. ENGELAND. Geen staking in Wales - Eden naar Stockholm. Er is een overeenkomst tot stand ge komen tusschen de vertegenwoordigrs der mijnwerkers en der eigenaars der mijnen in Zuid-Wales, verklaart een officieel communiqué van het Departement voor het Mijnwezen. De overeenkomst, welke de staking zal bezweren, welke op 1 Octo ber in de mijnen van Zuid-Wales dreigde uit' te breken, moet nog worden goedge keurd door de organismen van beide par tijen. De mijnwerkers eischten loonsver- hooging tot het peil van 1931. Naar verluidt zal»een scheidsgerecht in gesteld worden, dat met terugwerkende kracht tot 1 October zal beslissen over de arbeidsvoorwaarden en loonen. Een communiqué van het Foreign Office zegt, dat Eden in October, ten gevolge eener uitnoodiging van de Zweedsche re geering, een bezoek van eenige dagen aan Zweden zal brengen. Het bezoek van Eden aan Stockholm zal duren van 15 tot 17 October. De uitnoodiging is met vreugde aan vaard, gezien de vele gemeenschappelijke belangen van Engeland en Zweden en de actieve leiding die door Londen aan den jongste gang van zaken te Genève is ge geven, in het bijzonder in verband met het voorzitterschap van de Volkenbonds vergadering van Sandler en de memoran da van de zes neutrale mogendheden over de ontwapening. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2