De noodlottige brand te Hilversum LEJDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 27 September 1934 Er is geen controle uitgeoefend. AGENDA. Wat gebeurt er Q Dinsdag 2 Oct. FINANCIEN. Vergunning afgegeven door een agent, tevens bestuurslid der betrokken vereeniging? o In verband met den noodlottlgen film- brand te Hilversum heeft het gemeentebe stuur aldaar een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat voor het geven van de filmvoorstelling op verschillende data twee aanvragen van verschillende zijde zijn ingediend De eerste aanvraag kwam op 17 September j.l bij de politie in. Daarop is gunstig beschikt. Deze aan gelegenheid was door den Inspecteur van dienst behandeld. De commissaris was hiervan onkundig en vernam zulks eerst Woensdagmorgen Aan de vergunning wer den. gelijk dat steeds het geval is. bij zoo danige filmvoorstellingen in lokalen, wel ke niet in het bijzonder daarvoor zijn goedgekeurd, de voorwaarden verbonden, dat tijdens de filmvertooning een emmer met water en een dweil onder het onmid dellijk bereik van den operateur aanwezig moeten zijn en dat de films voor en na het gebruik in de daarvoor bestemde kof fers moeten worden geborgen. Bovendien is den aanvrager van de eer ste vergunning (een agent van politie zijnde, die zelf betrokken is bij het missie- werkt. nog mondeling op de naleving van de voorwaarde, om een emmer met water en een dweil beschikbaar te houden, ge wezen. De vergunning is door den aanvra ger rechtstreeks naar Uden gezonden, waar pater Buys vertoefde, zoodat de ver klaring, dat de leider deze vergunning in zijn bezit had. ais juist moet worden aan genomen. De tweede aanvraag van den beheerder van het vereenigingslokaall kwam bij de politie in op 20 September jJ. Hierover was aan den commissaris van politie een rapport in gunstigen zin uitgebracht, waarbij werd in overweging gegeven de vergunning te verleenen onder de gebrui kelijke voorwaarden voor eventueel brand gevaar. maar daarop was nog geen be schikking afgegeven. Door het bovenstaande wordt verklaard dat de commissaris, die alleen maar oog had op laatstbedoelde aanvrage, in de meening verkeerde, dat nog geen vergun ning was afgegeven. Vast staat intusschen, dat de voorstel ling slechts mocht plaats hebben, met in achtneming van de aan de eerste vergun ning verbonden voorwaarden. Vreemde toestanden bij de politie. In afwijking van het bovenstaande ver neemt het .Hbld dat de vergunning van de politie, waarin voorwaarden zijn te vin den omtrent brandveiligheid, is afgegeven door een agent Deze agent heeft tevens zitting in het bestuur van de parochie, onder welker auspiciën de film eenigen tijd te voren in een ander gebouw was vertoond. De betrokken agent is de laatste dagen met verlof. De justitie heeft gistermiddag commis saris Van Beusekom last gegeven den agent van verlof te doen terugkomen ten einde hem te hooren aangaande de ver gunning. Niemand namelijk weet, welke onderteekening of welk stempel het "pa pier droeg. Wel is uitgekomen dat de ver gunning in het daarvoor bestemde regis ter te boek was gesteld. De vergunning zelve is verbrand. Pater Buys had haar in zijn brevier gelegd en dit is tijdens den brand verloren gegaan. De vraag is tevens, welke handteeke- ning of welk stempel deze vergunning ÖIDeS subst.-officier van justitie, mr. Van Dullemen die deze zaak behandelt, heeft commissaris Van Beusekom opgedragen een rapport over het gebeurde samen te stellen. Beslag is gelegd op het filmapparaat en op de spoelen der films, waarvan er eenige op 't buffet lagen toen de brand uitbrak. Het wachten is dus op de verklaringen van den politieagent, die herhaaldelijk belast was met het uitreiken van vergun ningen. Er was geen controle. Eenige persvertegenwoordigers haddenj nog een onderhoud met Commissaris van Beusekom. Hieraan is het volgende ont leend: „Vroeger", zei hij „werd wél regel matig van politiewege controle op de na leving der voorwaarden uitgeoefend; tegenwoordig niet meer wegens het ont breken van voldoend personeel". Burgemeester Lambooy, wien dit ant woord werd voorgelegd, was het er vol komen mee eens, dat eerder een man uit den straatdienst genomen diende te wor den. dan dat dergelijke filmvoorstellingen ongecontroleerd zouden mogen plaats heb ben. Er is een reeks fouten begaan in deze treurige zaak. Een onderzoek zal moeten uitwijzen of voor of na het vrijgeven van het gebouwtje door de bouwpolitie, het slot op de nooddeur is aangebracht en het buffet geplaatst. Er zijn meer toe schouwers in het zaaltje toegelaten dan volgens de bouwvergunning mogelijk was, verzuimd is het brandbluschapparaat aan wezig te doen zijn. De verantwoordelijke leider der filmvoorstelling is in gebreke gebleven de voorgeschreven en in de practijk noodzakelijk gebleken voorzorgs maatregelen te nemen, een fout door zijn heldhaftig en zelfopofferend optreden bij de redding der kinderen niet uitgewischt Gelijk reeds gemeld is het parket te Amsterdam voornemens een strafvervol ging In te stellen tegen pater Buys op grond van art. 307 W. v. Str.. Dit luidt; „Hij aan wiens schuld de dood van een ander te wijten is. wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste negen maanden". Gebruik van nitro-cellulose-film zeer gevaarlijk. De commandant der Amsterdamsche brandweer, de heer C. Gordijn Jr., die, naar men weet deel neemt aan het onder zoek inzake den filmbrand te Hilversum, om zich te dien einde grondig op de hoogte heeft gesteld van de situatie ter plaatse, heeft ons zijn oordeel omtrent deze zoo noodlottige gebeurtenis gegeven. De heer Gordijn was van meening. dat men hier inderdaad van een wonder mag spreken, dat bijna alle aanwezigen er nog betrekkelijk goed zijn afgekomen Het zou immers niet onmogelijk zijn geweest, indien de meesten in de vlammen zouden zijn omgekomen. Wat de inrichting van de zaal betreft, achtte de commandant deze voor het ge ven van filmvoorsellingen geheel onge schikt. Het gebruik van nitro-cellulose-film in open ruimten als deze is uit den booze, om niet te zeggen misdadig. Deze filmstof, bestaande uit schiet katoen en kamfer, is uiterst brandgevaar lijk. Zij vliegt reeds bij een temperatuur van 180 graden in brand. Indien men be denkt, dat de temperauur van een lucl- fersvlam 5 a 600 graden bedraagt, beseft men hoe weinig er voor noodlg is om de cellulose aan het branden te krijgen. Staat de zaak eenmaal in brand, dan is blus- sching heel moeilijk, zoo niet onmogelijk. Door de snelle verbranding ontwikkelt zich een zeer hooge temperatuur en bovendien een zware rook. waardoor men voor nog grooter moeilijkheden wordt geplaatst. Proeven hebben uitgemaakt, dat de brand gevaarlijkheid van cellulose vijf maal zoo groot is, als die van eenige andere stof. In dit verband achtte de heer Gordijn de kwestie van de al of niet naleving der voorschriften van weinig belang, omdat men, ook indien alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen, vrijwel machteloos staat tegenover een brandende cellulose-film. Hij achtte dan ook maar één middel afdoende tegen het van deze zijde drei gende gevaar, nl. een absoluut verbod van het vertoonen van nltro-cellulose-films in open ruimten De groote leemte, welke op dit punt in de bioscoopwetgeving bestaat, dient dan ook te worden aangevuld en het is te hopen, dat dit nu, na deze onheilspellende brand, zal gebeuren. De hoofdstad vormt in dit verband een gunstige uitzondering, omdat bij politieverordening vereenigingen als deze zijn verboden. In bioscoopzalen met een gesloten cabine, welke door een brandmuur van de toe schouwersruimte is gescheiden, is er prac- tisch geenerlei gevaar aanwezig en kunnen nitro-cellulose-films dan ook gerust wor den gebruikt Indien er dan brand ont staat en dat komt nogal eens voor kan de operateur zich gemakkelijk ln vei ligheid stellen en speelt alles zich in de kleine kamer af. In plaats van de ontoelaatbaar te achten nitro-cellulose-film kan in open ruimten de niet gemakkelijke ontvlambare acetaat film worden gebruikt. Al heeft deze mis schien het nadeel niet zoo sterk te zijn als eerstgenoemde soort, gezien het groote risico, dient in de laatste de voorkeur te worden gegeven, indien het gebruik daar van niet wettelijk is voorgeschreven. Dit niet-ontvlambare filmmateriaal is in kwa liteit de laatste jaren sterk vooruitgegaan en het wordt o. m. ook met succes voor de Röntgenfilm aangewend. Vragen van raadsleden. De heeren T. van der Heeg en W. H. Meyer, resp. voorzitter en secretaris van de Sociaal-Democratische raadsfractie der gemeente Hilversum, hebben aan den burgemeester de volgende schriftelijke vragen gesteld i.z. den brand in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Boschdrift. 1. Welke eischen worden gesteld aan gebouwen, die daarvoor niet speciaal zijn ingericht, voor het houden van filmvoor stellingen? 2. Aan welke voorwaarden moeten be sturen of personen, verantwoordelijk voor de filmvoorstellingen voldoen en welke voorzorgsmaatregelen moeten zij treffen, alvorens een voorstelling begint? 3. Zoo voorzorgsmaatregelen te treffen zijn, is dan steeds in het verleden door deskundigen gecontroleerd of de voor zorgsmaatregelen getroffen waren? 4. Zoo ja. wie oefende dan deze controle uit en op welke wijze geschiedde de con trole? 5. Hoe is de gang van zaken bij het aan vragen en het verleenen van toestemming tot het houden van filmvoorstellingen in gebouwen en lokalen, die daarvoor niet speciaal zijn ingericht? 6. Wie is verantwoordelijk voor het af wijzen of het verleenen van toestemmin gen voor het houden van filmvoorstellin gen en door wie zijn in het verleden de vergunningen verstrekt en onderteekend? 7. Het was mogelijk, dat vergunningen verleend werden, zonder dat het hoofd der politie of de commissaris van politie daar van kennis droegen? 8 Was voor de filmvoorstelling in het R.K Vereenigingsgebouw aan de Bosch drift toestemming gevraagd aan de poli- tie-autoriteiten? 9 Is deze toestemming verleend en zoo ja. door wie en onder welke voorwaarden? 10. Is van een eventueele toestemming en de voorwaarden waarop, kennis gege ven aan de brandweer. 11 Zoo ja, welke maatregelen zijn dan door de brandweer genomen, om te con troleeren of de gestelde voorwaarden wer den nageleefd? 12. Waren voorzorgsmaatregelen in het gebouw getroffen? 13. Is u van oordeel, dat de bestaande voorschriften voor het houden van film voorstellingen en de regeling voor het ver strekken van toestemmingen, voldoende zijn en zoo niet. welke maatregelen denkt u dan te treffen? VOETBAL. A.S.C.—LP.S.V. Gistermiddag speelde op het A.S.C.-ter- rein een A S C.-combinatie tegen L.P.S.V. I onder leiding van scheidsrechter J. Crama. Direct is ABC. in den aanval en na 15 min. neemt ze de leiding door den rechtsbinnen 1—0. Hierna is de LPB.V. aan de beurt en de midvoor schiet keihard langs Freyser (i1). Dezelfde speler schiet steeds meermalen goed op het doel, maar de keeper van A.S.C, redt steeds keurig, totdat hij 2 minuten voor de rust moet zwichten voor een schuiver. Na de rust heeft de LPB.V. al haar kruit verschoten. Geleidelijk voert AS C. den stand op tot 7—2. voornamelijk door haar linksbinnen en rechtsbinnen. JAARVERGADERING FOREHOLTE (VOORHOUT). Deze vergadering is gehouden onder lei ding van den heer J. P. Vester en was druk bezocht. De ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen f. 757.95 iwaaronder f. 394.60 aan donaties), en de uitgaven f. 804.76. De verslagen werden goedge keurd. Op voorstel van het bestuur werd de wijziging van artikel 14 en 42 van het huishoudelijk reglement goedgekeurd. Tot leden der kascontrolecommissie wer den hierna benoemdAdr. Heerings, R. van Kampen en J. v. d. Nouland Pzn., die allen hun benoeming aanvaardden. Na eerste stemming werden met nagenoeg alle stem men als bestuursleden herkozen de heeren; C. Th. Huijts en G. N. van Steijn Bij de bespreking der competitie deelde de Voorzitter mede. dat door het bestuur getracht is in een hoogere competitie- klasse te worden ingedeeld, om wat meer animo te wekken voor de sport-beoefening. hetgeen tot geen resultaat heeft mogen leiden. In de elftal-commissie werden benoemd C P. v. d. Berg, J. A. Uljee, J.J. v. d. Lubbe W. J. Turenhout en J. Verdegaal. Als aan voerders van resp. het ie, 2e en 3e elftal werden aangewezen J J. Uljee. A. van Kampen en Th. van Dijk. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. ATHLET1EK. ATHLETIEKAFDEELING VAN „ALPHEN". In de gisteren gehouden bestuursverga dering van „Alphen" is besloten, over te gaan tot het oprichten van een afdeeling voor athletiek. Van deze afdeeling kun nen zoowel dames als heeren lid worden. Zeer waarschijnlijk zal de leiding van deze afdeeling berusten bij den heer J. v. d. Leek, leeraar Lich. Oef. M.O. LUCHTVAART. GORDON BENNÈTT-VLUCHT. Polen zeer waarschijnlijk winnaar. Volgens de eerste, niet-officieele bere keningen van de Poolsche Aeroclub zal Polen beslag leggen op de eerste twee plaatsen in de Gordon Bennettvlucht. Voor de derde plaats zijn volgens deze bereke ning Polen en België candidaat. De bere kening levert de volgende resultaten: 1. De Poolsche ballon „Kosciuszko", ge land bij Woronesj, afgelegde afstand 1310 K.M. De Poolsche ballon „Warszawa", geland bij Rjasan, afgelegde afstand 1240 K.M. 3 of 4. de Poolsche ballon „Polonia", ge land in Finland en de Belgische ballon „Belgia", geland in Rusland, afgelegde afstand voor beide ongeveer 1170 K.M. BILJARTEN. EXCELSIOR I—O.V.S. I. De eerste wedstrijd van Excelsior (Lisse) O.V.S. I (Haarlem) heeft een zeer span nend verloop gehad. Vooral de nummers één van beide vereenigingen speelden een mooie partij. Excelsior wist ten slotte met 21 te zegevieren: Het verloop ls als volgt: H. Ploeg, O.VB200 39 21 5.13 P.DuivenvoordenJr., Exc. 140 38 39 3.68 P. Boeree 91 41 10 2.21 A. Duivenvoorden 150 41 15 3.17 B. Engwerda 115 47 11 2.44 H. Bakker 125 47 9 2.65 0 DUIVENSPORT. „DE LUCHTBODE" (BOSKOOP). Vanaf Mons (België) 187,3 K.M. met jonge en oude duiven: P. v. d. Berg 1, 4, 5; H Middelkoop 2, 3, 6. 10, 12: G. Lamorie 7, 8, 13,14; A. v. Pruisen 9; J. Hoogerdijk 11 en C. Middelkoop 15. De duiven waren gelost te 8.15 uur. Aan komst eerste duif 10 u. 56 m. 13 sec.; laatste duif 11 u. 14 m. 59 sec. PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Vrljdagnam. 7 uur, ds. B. Ligtenberg van Lisse. SCHAKEN. R.K. SCHAAKCLUB DELICIAE NOSTRAE. Gisteravond gaf de heer Davidson een simultaan-seance in het Patronaatsge bouw Meerburg te Zoeterwoude. De seance, welke om kwart over zeven zou beginnen, nam door een voorvergadering ruim een uur later een aanvang. 17 spelers namen er aan deel. Te halftwaalf moest de heer Davidson vertrekken om tijdig den trein naar Amsterdam te kunnen halen. HIJ had 24 zeten gedaan en aan vier borden ge wonnen. De overige borden waren nog vrijwel onbeslist, hoewel wel kan worden aangenomen, dat de heer Davidson Indien hij de seance zou hebben beëindigd, aan de meeste borden gewonnen zou hebben. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Warfhuizen J. R. Stratingh te Beers (Fr.t; te Hoornsterzwaag D. J. van Dijk, te Oosterhaule. Bedankt voor Benschop en voor Lage- Vuursche A. F. P. Pop te Monster. Aangenomen: Naar Willige-Langerak A. de Leeuw, cand. te Zegveld, die bedankte vdor Besoyen en voor oud-Vossemeer; naar Zalk c a. W. J. Holzscherer, cand. te Arnhem. Dr. P. J. KROMSIGT. A.s. Zondag zal dr. P. J. Kromsigt, Ned. Herv. predikant te Amsterdam ,na een diensttijd van ruim 42 jaar, met emeritaat gaan en afscheid preeken van zijn ge meente. Met zijn vertrek sluit zich een eigen periode ai in het Herv. Gemeentelijk leven in de hoofdstad van ons land. Pieter Johannes Kromsigt, een der meest bekende figuren in de theologische wereld in ons vaderland, werd 16 Oct. 1866 te Wijk bij Heusden geboren, waar zijn vader pre dikant was. Hij bezocht het instituut- Kinsbergen te Elburg, waar zijn groot vader, ds. J. C. Wijkman. predikant was en bezocht de gymnasia te Leiden en te Dordrecht, waarna hij aan de Utrechtsche Universiteit theologie studeerde. Daar heb ben met name de professoren Kleyn en Valeton een stempel op hem gedrukt. 11 Sept. 1892 bevestigde zijn vader hem te Scherpenisse in zijn eerste gemeente, waar dr. Kromsigt intrede preekte met 1 Tim. 2 5b. In zijn eerste gemeente promo veerde dr. Kromsigt 3 Juli 1895 onder wijlen prof. Kleyn aan de Utr. Hoogeschool tot doctor in de theologie op een disser tatie, getiteld: „John Knox als kerkher vormer (vooral in zijn verhouding tot Calvijn)". In 1898 vertrok dr. Kromsigt naar Wierden, welke standplaats hij in 1900 met Rotterdam verwisselde. Sinds 2 Mei 1909 arbeidt dr. Kromsigt in de hoofd stad des lands, waar dr. W. J. M. Engel- berts hem bevestigde en aan welke ge meente hij zich verbond sprekende over Hebr. 13 8. Eerst neiging hebbend naar de ethische richting, koos dr. Kromsigt onder invloed van prof. Kleyn voor de Ger. beginselen. Al spoedig trad hij in de Con- fessloneele Vereeniging op den voorgrond. Hoedemaker's leuze: „Heel de kerk en heel het volk" werd de zijne en heeft hij vele jaren in woord en geschrift op talentvolle wijze gepropageerd, waarbij hij, naar be kend, meermalen met wijlen dr. A. Kuyper, die in 1886 de Doleantie tot stand bracht, iin felle botsing kwam. waarbij hij echter steeds diens machtig talent erkende en uitsprak veel aan hem te danken te heb ben gehad. Tijdens zijn verblijf in Rotterdam was dr. Kromsigt praeses van het classicaal bestuur en leeraar godsdienstonderwijs aan het Mamixgymnasium aldaar. In Amsterdam was hij eveneens praeses van het classicaal bestuur en in die kwa liteit was hij tegenwoordig op de Synode te Edinburg en bij het 300-jarig bestaan van de Herv. Kerk in Amerika (N.-York) in 1928. Ook maakt dr. Kromsigt deel uit van het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland. Dr. Kromsigt maakt opnieuw deel uit van het moderamen van de Utr. Predikantenvergadering en is voorzitter van de Herv. Geref. Predikantenvereeni- ging, vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Conf. Vereeniging. Verder is hij bestuurslid van de ver eeniging van Herv. scholen in de hoofd stad, idem van de Kon. Emmaschool en directeur van de Ver. tot stichting van bij zondere leerstoelen vanwege de Conf. Ver eeniging. Overvloedig is zijn persarbeid. Dr. Krom sigt is redacteur van het weekblad „De Geref. Kerk, orgaan van de Conf. Ver.; medewerker aan het tijdschrift van prof. dr. Th. L. Haitjema „Onder eigen vaandel", waarin hij enkele bijdragen publiceerde over Calvijn's kerkbegrip. Ook richtte hij mede op het tijdschrift „Stemmen des Tijds", van welks redactie hij enkele jaren deel uitmaakte en waarin hij artikelen publiceerde over: „Dr. A. Kuyper en het neo-Calvinisme". Vooral moet echter ge noemd zijn arbeid aan het door hem in 1898 opgerichte tijdschrift „Troffel en Zwaard", wat in 1919 ophield te bestaan en waarin hij tal van artikelen heeft ge schreven van dogmatischen, dogmen- historischen en kerkrechterlijken aard en waarin met name zijn rubriek „Brieven van Ignotus", waarin hij over allerlei ker kelijke en politieke kwesties schreef en speciaal opkwam voor de kerstening van de openb. instellingénlde openb. school hier en in Indië, 't herstel van de theol. facul teit aan onze Universiteiten enz.) de aan dacht trok. Van zijn geschriften noemen we: De Af scheidingsbeginselen: Tweeërlei volks kerk: de Kerk en de ambten; Reorgani satie eisch van Gods Woord; de kerkelijke organisatie en de practijk; de Eenheid der natie; Onze verhoudingen tot de richtin gen; Onze houding in den kerkdijken strijd; de Doopspractijk in onze Geref. Kerk; Genadeverbond; Kinderdoop en volkskerk; Liberalisme, socialisme en Christendom; Waarom geen processies? Geref. of Ethisch?; Een honderdjarig pro test; De Conf. richting; De leuze „Schei ding van kerk en staat"; een gevaar voor de Herv. Kerk; Vinet's leer over „Kerk en Staat"; de beteekenis van art. 171 voor onze Volkskerk; de Zending en de kerk; Een vast accoord; De arbeid in het licht van Gods Woord, enz. Dr. Kromsigt. die ook aan de vereeni ging voor Chr. Volksonderwijs en den Chr. Nat. Werkmansbond zijn klachten geeft, stond op politiek gebied voorheen aan de zijde der Friesch Christ.-Hist. Dr. Krom sigt stond bij herhaling op de voordracht voor kerkelijk hoogleeraar aan een onzer Rijksuniversiteiten. Maar de Alg. Synode der Ned. HervrKerk passeerde hem steeds en de verwante pers heeft daarover b ij herhaling een klacht geslaakt. A.s Zondagavond zal dr. Kromsigt af scheid preeken van zijn gemeente en zich, naar wij vernemen, metterwoon te 's-Gra- venhage vestigen. HEDEN. Haven 18b: Cursusverg. R. S. P.; 8 uur nam. Pieterskerk: Concert mevr. Sala en de heeren Van Isterdael en Mens. 8'/» u. nam. Stadszaal (Kleine zaal): Voordrachts avond Leldsch Muzieklyceum. Th u. nam. Kat wij k-a an-Z e e (Chr. Prot. Bel.): Geref. Bond. Spr. ds. Pop van Monster. 7 3/4 uur nam. Vrijdag. In den Vergulden Turk: Openbare les rhythmlsche gymnastiek; 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Goud". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam. „Middernachtclub". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Het vleesch is zwak". Casino-theater. Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „De geheimzinnige S." Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken. Hooge woerd 171, telef. 502 en D. J. V. Driesum, Mare 110, telef. 406. RECLAME- 8238 CENTRALE DIACONALE CONFERENTIE DER GEREF. KERKEN. In de gisteren te Hilversum voortgezette 45ste Centrale Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken in Nederland werden tot comité-leden gekozen de heeren D. v. Eg- mond te Haarlem (voor Noord-Holland): J. J. de Morree te Breda (voor Noord-Bra bant en Limburg)) en W. v. d. Berg te Brulnisse (voor Zeeland). Onder luide instemming werd een tele gram gezonden aan H. M. de Koningin. Aan de bespreking van het referaat van den heer Strijbis Gzn. van Den Haag over: .Diaconale zorg en loonvraagstuk" namen deel de afgevaardigden van Soest, Den Haag-West. Loosduinen, Sliedrecht. Am sterdam-Zuid, en Pernis, waarna de heer Strijbis van repliek diende. Medegedeeld werd dat vertegenwoordigd waren 187 Diaconieën, welk getal niet eer der bereikt werd. Na afhandeling van de agenda sprak ds. G. Laarman van Hilversum een opwek kende rede uit, waarna de afgevaardigden zich in het Palace-hotel aan een gemeen- schappelijken maaltijd vereenigden. DISCONTO-MAATSCHAPPIJ. Aankoop der aandeden door de Incasso-Bank. Commissarissen en directie van de Dis conto-Maatschappij N.V. te Rotterdam be richten, dat zij van de Incasso-Bank N.V, te Amsterdam een aanbieding hebben ont vangen tot aankoop der aandeelen Discon to-Maatschappij N.V. tegen een koers van 94 pCt. onder aftrek van de effectenpro visie en het effectenzegel. Commissarissen en directie zijn van meening, dat deze aanbieding, gezien het tegenwoordige koerspeil der bankaandee- len, voor de aandeelhouders aantrekkelijk is en meenen, dat het belang van aan deelhouders medebrengt deze aanbieding te aanvaarden. HET GOUDBLOK. 20 October conferentie te Brussel. Jaspar, die over Parijs is gereisd, heeft aan de Intransigeant verklaard, dat hij op 20 Oct. te Brussel de ministers van Handel bijeen zal brengen van Frankrijk, Italië, Nederland, Zwitserland en Luxemburg. Zij zullen de kwestie bespreken der contin- genteeringen, vervolgens die der tarieven en later die van het vervoer en ten slotte die van het toerisme. Jaspar verklaarde verder, dat Eden het door hem genomen initiatief heeft toege juicht. Eden zou zelfs hebben gezegd: „Slaagt u, dan zullen wij tot u komen". Ook Beek, de Poolsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, is op de hoogte van de besprekingen te Genève gebracht. Jaspar meende nog te kunnen verzeke ren, dat de Fransche regeering als eerste resultaat van de Goudblokconferentie, niet tot verdere verscherping van de contingSn- teering van den invoer in Frankrijk zal overgaan. 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6