KANONNEN KOOPLUI LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 27 September 1934 GEMENGD NIEUWS. Rookers,ool< RADIO-PROGRAMMA. (MARCHANDS DE CANONS). Verkorte inhoud van een belangwekkend Fransch boek, bevattende onthullingen over het, tengevolge van de werkzaamheden der Amerikaansche Senaatscommissie van onderzoek, in hooge mate actueel onderwerp: „de kanker der particuliere wapenfabricage". m. De leveringen aan de marine. Maar den besten waarborg voor de kustverdediging vormt een krachtige marine. De oorlogsmarine is dan ook de beste en meest geliefde klant van het Comité des Forges Tusschen 1923 en 1933 is het marme-budget van 959 millioen ge stegen tot 3224 millioen francs. Het totale bedrag, uitgegeven voor nieuwe construc ties, bedroeg in 9 jaren ruim 20 milliard francs, wel een bewijs, welk een „lange arm" het Comité des Forges heeft, en hoe almachtig zijn propagandabureau is, want alle fabrieken, die in dien tijd aan de marine hebben geleverd, staan onder controle van dat Comité dat in directe onderhandeling met de regeering staat, en de bestellingen naar billijkheid over de leden verdeelt, zoodat prijsconcurrentie onmogelijk is. Van de 10 milliard francs, die voor de oorlogsschepen zijn uitgege ven, kan men gerust zeggen, dat er 33 pet. in de kas vloeide van de .marchands de canons". Het is van algemeene bekendheid, dat een sterke oorlogsmarine te allen tijde een prachtige diplomatieke troef is. Frank, rijk heeft dit eigenlijk pas na den oorlog begrepen. Zijn vloot die in 1914 slechts middelmatig was, bekleedt thans, na een arbeid van tien jaren, een op den voor grond tredende plaats. Hoewel men steeds zegt. dat dit te dan ken is aan de ministers van marine, Ley- gues en Dumont. is deze transformatie het werk van het Comité des Forges, evenals dit het geval is met den aanleg van de verdedigingswerken aan de Oostgrens en aan de kust. De „marchands de canons" begrepen onmiddellijk welk een uitgebreid arbeidsveld de vernieuwing van de oorlogs vloot hun bood, te meer. nadat zij tegen liquidatieprijzen in het bezit waren ge komen van de Duitsche ijzermijnen aan de Moezel De door hen bezoldigde dag bladen betoogden, dat het overwicht ter zee van de geallieerden de beslissende oorzaak was geweest, dat Duitschland den oorlog had verloren. Hun handige, vol hardende propaganda had succes, en maakte voor de eerste maal in de nieuwere geschiedenis van Frankrijk een land, be zield met een marinegeest. Zij begonnen met te wijzen op het groote nut der onderzeebooten: het volgende jaar werd een bedrag van 120 millioen gevoteerd voor duikbooten van 600 ton. Van de 400 millioen francs, in den tijd van 9 jaren besteed aan den bouw van duikbooten, werd ruim 33 pet. verwerkt door de Chan- tiers Schneider te Chalons-sur-Saöne. Van 1925 af werden binnen weinig jaren 35 onderzeeërs, elk van pl.m. 1000 ton, té water gelaten. Schneider leverde de vuur monden er voor. en de torpedo-fabriek van Sir Basil Zaharof de tien a twaalf torpedo, lanceerbuizen per boot. Daarna, aangemoedigd door het ver kregen succes, vroegen de dagbladen van het Comité des Forges of het niet mogelijk zou zijn super-duikbooten te bouwen, die den strijd zouden kunnen opnemen tegen lichte kruisers. Ook ditmaal werden zij tevredengesteld. Maar wat te doen, als de Ontwapenings conferentie te Genève de duikbooten ver biedt, iets waarop Sir John Simon in ver schillende redevoeringen heeft aangedron gen? De „marchands de canons" hebben deze eventualiteit voorzien, en er een middel op gevonden: hun vertegenwoordi ger en vriend, de minister van Marine Dumont, voorzitter van den Raad van Beheer der Banque Franco-Japonaise, die deel uitmaakte van de Schneider-groep, zegt in zijn ontwerp-budget voor 1931-'32, dat, trots de aangebrachte wijzigingen, de tegenwoordige Fransche pantserschepen groote gebreken hebben, zoodat hun ver vanging door moderne linieschepen noo- dig is. En zonder discussie stemmen de leden der Fransche Kamer in Januari 1931 voor den bouw van twee schepen van zeer groote tonnenmaat, vier gepantserde kruisers van 7500 ton en eenlge kleinere schepen. Wat beteekent dit votum anders dan het begin van de reconstructie op moderne basis van een vloot van gToote slagschepen nadat de kleine eenheden waren ver kregen? Het op stapel zetten van de „Dunkerque" het schip van 26.500 ton en een lengte van 200 M., was een symbolisch gebaar en tevens een commentaar op de aanbieding té Genève van het Fransche constructieve ontwerp van algemeene ontwapening. Bij de Dunkerque was het wederom angst voor Duitschland, die om den hoek keek. De dagbladen van het Oomité des Forges vertellen u, dat de Duitsche scheepsbouw kundige ingenieurs nog dezelfden zijn, die de keizerlijke vloot bouwden, die de over winning bij Jutland behaalde. Verwekte de Deutschland de eerste Duitsche pantserkruiser van 10000 ton. geen sensatie? Op dit schip zal een tweede, een derde volgen. In 1936 zal Duitschland een divisie van minstens 4 pantserkruisers bezitten, zooals geen ander land er een heeft, behalve op de Deutschland wees de Fransche minister van Marine in Januari 1931 ook op den grooten Turkschen krui ser Sultan Yavus. „die ln de Middelland- sche Zee. wat snelheid betreft, uit een Fransch standpunt beschouwd alle groote slagschepen overtreft". De Sultan Yavus is niets anders dan de oude Duitsche Göben. die op een Fransche werf weer als nieuw werd eemaakt! In den loop van 1932 toen de eentonige Ontwapeningsconferentie n'aats had. en toen er een soort stilstand bestond in de bewapeninr gaat Frankrijk voort oorlogs schepen te water te laten. Maar Frankrijk wa= niet het eenlee land dat in die r-erirxie oor'oe'seh',"en van stor»l liet loopen' »ele andere natie' dl» aan de groene tafel te Genève ha-Jden oiaaf' genomen volgden zijn voorbeeld „Marchands de canons" treft men in vele landen aan. De bu'tenlandsche klanten. Joegoslavië, Tsjechoslowakije. Polen en Roemenië vormen de beste buitenlandsche markten voor de „marchands de canons". Deze landen, die ontstaan zijn. of welker gebied werd uitgebreid ten koste van Oos tenrijk. Hongarije en Duitschland, waken met zorg voor de instandhouding van den Vrede van Versailles. Maar om te blijven leven hebben zij een machtigen bondge noot noodlg: Frankrijk, dat zij onweer staanbaar meetrekken naar het hellende vlak van den oorlog, het uitverkoren ter rein van de „marchands de canons". Dezen hebben er het grootste belang bij. dat een zenuwachtige toestand van angst onder de volkeren blijft bestaan. Hoe meer wrok er bestaat, hoe meer oorlogsgevaar er dreigt, des te meer zal de wapenindustrie bloeien De door de metaalindustrie bezol digde dagbladen blazen elk incident, dat zou kunnen bijdragen tot vergrootine van de onrust op: de geheime bewapening van Duitschland en Hongarije, den „Anschluss" den Poolschen Corridor Silezië, Dantzlg Hoewel de Sovjet-Unie en Polen sinds 1920 met elkaar ln vrede leven en er in 1932 tusschen die landen een overeenkomst van non-agressie werd gesloten, beschouwt Rusland Polen als zijn ergsten vijand. Polen weet dit. en voor alle zekerheid wapent het zich. Een niet onbelangrijk gedeelte van het bedrag van ruim 2 mil liard francs van de Poolsche oorlogsbegroo- ting komt ten goede aan de Schneider- groep. Frankrijk is sinds 1919 altijd zeer min zaam geweest jegens zijn satelliet-Staten, wanneer zij leeningen wenschten te plaat sen maar een conditio sine qua non was daarbij steeds: kanonnen bestellen bij Schneider (de Wende] is bestuurder van de Banque de France en Schneider is lid van den Raad van Beheer van een half dozijn banken) De „medewerldng" van Japan. Nauwelijks had de aankondiging van de Ontwapeningsconferentie plaats gehad, of het Comité- des Forges achtte het oogen- blik aangebroken om zijn invloed op de Fransche pers te vergrooten: ln 1930 kocht het alle aandeelen op van Le Joumal des Débats: in 1931 maakte het zich meester van een voldoend eroot getal aandeelen van le Temps om dit daeblad onder con trole te hebben, en in 1932 koopt het lTntransigeant. Maar het was niet alleen het Comité des Forges, dat ageerde tegen een even tueel succes van de Ontwapeningsconfe rentie. want alle industrieën, die, zij het ook indirect, geïnteresseerd zijn bij de pro ductie van oorlogstuig, deden mee aan de bestrijding van het „gevaar" eener ontwa pening. Het was echter de Japansche Mitsui- groep. welke de 25 Japansche oorlogstuig- fabrieken. waarin 100 000 arbeiders wer ken, controleert, die den zwaarsten slag aan de Ontwapeningsconferentie toe bracht. Hét scheen als of het Japansch- Chlneesche geschil, dat Juist rees, toen de Conferentie haar deuren opende, voorbe reid was om de utopie van de ontwape ning aan te toonen. Maar wie voorziet het 50 divislën sterke Japansche leger en vloot die ln sterkte onmiddellijk volgt op die van Engeland en Amerika, van wapenen en ammunitie? De Mitsui-fabrieken. En wie heeft groote geldelijke belangen bij de Mitsui? Om hierop een antwoord te geven, sla men het flnancieele verslag op van de Banque Franco-Japonaise, waarin men leest: „Onze bank heeft groote belangen ver kregen bij de Mitsui-groep, een groep, die geroepen is voor een groote toekomst. De Banque Franco-Japonaise. waarvan de meer genoemde Charles Dumont voor zitter is, maakt deel uit van de Schnei der-groep. Alle zich naast elkaar plaatsende ge schillen reageeren op elkaar, doen onop houdelijk nieuwe wrijvingen ontstaan, en zijn evenveel troeven ln het spel der „marchands de canons". Dezen zijn het, die ln alle landen, waar zij bestaan, de politieke spanningen vergrooten. in den boezem der Parlementen en ministeries omkooping toepassen en den wedloop van de bewapening ln de hand werken, want de oorlog is nu eenmaal een prachtig bui tenkansje voor de „marchands de ca nons". In het rapport van 15 December 1921 der gemengde commissie tot vermindering der bewapening, een geenszins verouderd rapport, leest men o.a.: „Maatschappijen, die zich bezig houden met oorlogsindustrie, hebben bijgedragen tot de bedreiging met oorlog, tot het over reden van de landen, waartoe zij behoo- ren. om een oorlogszuchtige politiek te voeren, en hun bewapening te vermeerde ren; maatschappijen hebben getracht ambtenaren, zoowel ln eigen land als ln den vreemde om te koopen. Die maat schappijen hebben valsche berichten ver spreid omtrent plannen bij de besturen van leger en marine, teneinde vermeerde ring van militaire uitgaven, en bestellin gen van wapenen uit te lokken." Een woord van Briand. Toen de Fransche oud-minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, die dik wijls geen blad voor zijn mond nam, te Genève een delegatie van de vrouwenbon den voor vrede ontving, sprak hij o.a. tot haar: „De fabrikanten van munitie en ander oorlogstuig werken den Volkenbond het Pact van Parijs, tegen, en zij betalen de perscampagnes, die telkens onze po gingen belemmeren. De artikelen tegen den vrede worden geschreven met een pen, vervaardigd van hetzelfde staal als dat der kanonnen en granaten. ZIJN LEVEN IN DE GOLVEN GELATEN. Kapitein van Zweedsch stoomschip over boord geslagen. Pas gistermiddag is aldus meldt het Hbld. uit Rotterdam het bekend ge worden, dat de Noordzee tijdens het vlie gende weer Zondag jl. een slachtoffer heeft geëischt. Het is kapitein B. G. Nils- son van het Zweedsche stoomschip „Vega" uit Sölvesborg, die zijn leven in de gol ven gelaten heeft. De „Vega" van de reederij Falkvik te Sölvesborg ls Vrijdagnamiddag uit Malmö ln Zuid-Zweden vertrokken met een la ding stroo, bestemd voor St. Heller op het Engelsche eiland Jersey voor de Fransche kust. Het stroo zat hoog opgepakt over de geheele lengte van het schip. Van palen en latten had men staketsels gebouwd om den last bij elkaar te houden. Met zeil doek was alles afgedekt en zware trossen had men gebruikt, om de palen aan elkaar en aan de vaste deelen van het schip te bevestigen. Zoo begon het schip zijn reis met een bemanning van zestien koppen aan boord, kapitein Nilsson inbegrepen Met goed weer voer men de Sent uit. Het Kattegat was rustig en op het Skagerrak was geen vuiltje aan de lucht. Toen men evenwel de Noordzee had bereikt, stak een storm op uit het Zuid-Westen. Zondag namiddag was het zwaar weer. Alle man schappen waren aan dek en het hoog geladen schip vatte veel wind en het gevaar voor stukslaan was niet denk beeldig. Iedere tros en elk stuk touw werd gebruikt om alles zoo veel mogelijk vast te sjorren. De tegenslag kwam onverwacht. Een der roerkettingen brak en viel gedeelte lijk overboord, twee trossen in zijn val meesleurend. Dit was noodlottig. De tros sen raakten n.l in de schroef verward. Niet alleen had men nu de macht over het stuur verloren, maai" tevens moest men de machine stop zetten. Kapitein Nilsson snelde van de brug naar het ach terdek om een onderzoek ln te stellen. Of ficieren en matrozen togen onmiddellijk aan het werk om het euvel te verhelpen. Terwijl zij hieraan bezig waren, moet de kapitein tijdens een hooge zee over boord zijn geslagen Niemand heeft het gezien en niemand ook heeft zijn hulp geroep gehoord. Toen men tot de ontdek king kwam. dat de kapitein zoo lang weg bleef, ging men zoeken. Men vond hem niet en kwam tot de overtuiging, dat hij verdronken was. Mattson, de eerste officier, nam het commando op zich. Onder zijn leiding gelukte het in den loop van den nacht van Zondag op Maandag de roerketting te herstellen en de trossen te verwijderen. Het schip kon toen. op halve kracht stoo- mende, zijn tocht voortzetten. Onder- tusschen had de storm vat gekregen op de lading. Trossen en kabels knapten af, dekzeilen scheurden aan flarden, palen en latten braken en een groot deel van de deklast ging over boord. Zoo kwam de „Vega" gistermiddag met zware averij den Nieuwen Waterweg bin nen. Aan boei 16 op de Nieuwe Maas voor de Schiehaven is het schip vastgelegd, teneinde hersteld te worden, alvorens de reis wordt voortgezet. Het havenbootje bracht ons aan boord. Van den achtersteven woei de blauwe vlag met het gele kruis halfstok ten tee- ken van rouw. Het deerlijk gehavende schip bood een triesten aanblik. Op -het voordek stond aan stuurboord nog een deel van "t staketsel. Aan bakboord was 't geheel verdwenen. De pakken stroo lagen in de grootste wanorde over elkaar, door den storm aan stuurboordzijde omhoog gestouwd. De gebroken trossen, kabels en touwen lagen verspreid tusschen stukken dekzeil, die nog vast zaten. Een twee tons laad- mast was afgeknapt. Men had de stukken overeind geheschen, om er geen last van te hebben. De ijzeren railing was verbogen. Deelen van de brug waren weggeslagen. Op het achterdek had de storm nog ra dicaler huis gehouden. Daar was alles, lading met staketsels, trossen en dek zeilen weggevaagd. Het schip zal voorloopig hersteld worden te Rotterdam, waarna het met de over gebleven lading de reis naar St. Heiier zal voortzetten. In Zweden zal de defini tieve reparatie geschieden. o VERDRONKEN. Gisterenmiddag is het twee-jarig zoon tje van de familie G. Ipema te Eelde. toen het een oogenblik aan de aandacht der ouders ontsnapt was, in een tobbe met water gevallen en verdronken. o SMAKELIJK ETEN! Eergisterochtend vond een spoorwegbe ambte op het traject OssNijmegen ter hoogte van de gemeente Herpen een koe tusschen de rails liggen. Het beest was klaarblijkelijk uit de welde geloopen en op de spoorbaan terecht gekomen, waar het door een goederentrein is doodge reden. De beambte deed aangifte bij de politie. Het cadaver werd weggehaald en overge bracht naar het noodslachtingsgebouw ter plaatse, dat is ondergebracht In een ma- qazijntje van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond ten einde aan een keuring te worden onderworpen. Zeer ten ongerieve van den eigenaar werd het vleesch echter ongeschikt voor consump tie verklaard. Het afgekeurde rund zou den volgenden dag naar het provlncieel destructiebedrijf Hier eindigt het hoek. Wie verder belang stelt ln het onder werp, dat erin wordt behandeld, verwijs ik naar het artikel van mr. M. J. v. d. Flier, getiteld: „Particuliere- of Staatswa- penfabricage", ln het door de Vereeniglng voor Volkenbond en Vrede uitgegeven boekwerk „Internationale vraagstukken van dezen tijd" (N.V. Daamen's Uitg. Mij., Ten Haag), en naar de in dat artikel ver melde geschriften beide van 1932: „Les relations internationales des industries de guerre", van L. Launay et J. Sennac, en „The secret international armament firms at work", uitgegeven door The union of democratie control. W. te Son worden vervoerd, ten einde daar te worden verbrand. De veldwachter schijnt echter het gebouwtje niet goed te hebben afgesloten. Toen hij tenminste gisteroch tend weer eens polshoogte ging nemen, bemerkte hij tot zijn niet geringe verba zing, dat er gedurende den nacht onge- wenschte bezoekers waren geweest, die de bouten vleesch van het beestje op des kundige wijze hadden afgesneden en mee genomen. Men had slechts nog eenlg afval achtergelaten. De politie stelde onmiddel lijk een onderzoek ln Van de dieven ls echter geen spoor ontdekt. (N.R.Crt.) BUITENLANDSCH GEMENGD. DE LINDBERGH-AFFAIRE. AANKLACHT TEGEN HAUPTMANN INGEDIEND. De Amerik. politie heeft het doorzoeken van het huis van Hauptmann met groote zorgvuldigheid voortgezet. Daarbij zijn nog een aantal bankbiljetten tot een waarde van 840 dollar en een geladen automatisch pistool van klein kaliber gevonden. De bankbiljetten waren opgerold verstopt in vier gaten, die achter een tegen den wand staande plank verborgen zaten. Een deel van het geld is onmiddellijk aan den rech ter van Instructie gezonden, die volgens een mededeeling van den officier van Jus titie Foley geconstateerd heeft, dat de biljetten deel uitgemaakt hebben van het betaalde losgeld. De autoriteiten in den staat New Jersey rekenen er nog altijd op Hauptmann ten slotte van moord te kun nen beschuldigen. Lindbergh heeft gedurende ongeveer 17 minuten voor de commissie van onder zoek verklaringen afgelegd over de inder tijd door hem gevoerde onderhandelingen over het losgeld. Hij ls niet met Haupt mann geconfronteerd. Hauptmann hand haaft rijn beweringen. Het O M. heeft gisteren Hauptmann aangeklaagd wegens afpersing. Daarbij wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat Hauptmann degene is geweest, die de 50.000 dollar losgeld ln ontvangst heeft genomen Verdere beschuldigingen bevat de aanklacht niet. Wel worden nog een reeks namen genoemd, die Hauptmann aangenomen had. ONTPLOFFINGS-ONGELUK. In Vilvoorde (Vlaanderen) zijn in een waterstofgasfabriek zuurstofcylinders ont ploft, wat een reeks achtereenvolgende explosies verwekte. Twee arbeiders wer den op slag gedood en een is er ernstig gewond. Het gevaar voor nieuwe ontplof fingen schijnt verder bezworen te zijn. EEN BUITENKANSJE. Twee dames tn Lincolnshire wilden een autotje koopen, maar hadden geen geld genoeg. Daarom besloten ze een vaas van Chelsea aardewerk, welke Jaren ln de fa milie was geweest te verkoopen. Ze stuur den haar naar de veiling te Londen met den gelimiteerden prijs van pd. st. 100. Een paar weken later werd ze geveild en tot hun onmetelijke verbazing maakte ze niet minder dan pd. st. 3000. De vaas bleek er een te zijn van een beroemd stel van drie, waarvan er een staat in het Victoria en Albert Museum in Londen. KOSTBARE OUDE MUNTEN GESTOLEN. In den nacht op Woensdag hebben inbrekers hun slag geslagen in het anti quariaat van Bou'oey, den bekenden mun- tenhandelaar te Parijs. De dieven hebben honderden, voor een aanzienlijk gedeelte zeer kostbare, munten medegenomen, o.a. zeldzame munten uit den tijd van Con stant^ n den Groote en uit den tijd van Philips IV. De inbrekers hebben alleen oude mun ten medegenomen. Tal van andere kost bare kunstvoorwerpen hebben zij op hun plaatsen gelaten. Er zijn vingerafdrukken gefotografeerd. Men gelooft, dat de daders hebben gehan deld in opdracht van een paar verwoede verzamelaars. TIEN GEDETINEERDEN UIT STRAF GEVANGENIS UITGEBROKEN. Te Savannah (Georgie V. St.) zijn tien gedetineerden uit de staatsstrafgevangenis ontsnapt. Zij overmanden den bewaker en ontnamen zijn vuurwapen. Een gedetineerde werd door een te hulp snellenden bewaker neergelegd. De overige negen zijn ontkomen. Vijf anderen, die eveneens hadden kunnen uitbreken, maakten van de gelegenheid geen gebruik. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisternacht is op den straatweg naar Dormagen (Duitschland) een ernstig auto ongeluk gebeurt. De bestuurder van een vrachtauto, waarop zich 7 personen bevon den, werd waarschijnlijk door het licht van een tegemoetkomende auto verblind en verloor het stuur, waardoor hij in volle vaart tegen een tram opvloog. Twee der inzittenden werden op slag ge dood, terwijl een derde, de leider der P.O. in Dormagen, kort na aankomst in het ziekenhuis aan de gevolgen van de beko men verwondingen overleed. De chauffeur bleef, als door een wonder, ongedeerd, terwijl de overige drie inzitten den er met lichte verwondingen afkwa men. o DORPSBRAND IN DUITSCHLAND. Het dorp Sollschwitz is door een grooten brand geteisterd. Het vuur ontstond in een boerenschuur tijdens het dorschen. Snel verspreidden de vlammen zich over de ge heele boerderij en vandaar over nog twee hofsteden en schuren. Groote oogstvoor- raden, landbouwmachines en -gereed- schappen, het meubilair der aangetaste boerderijen en vermoedelijk ook een groot deel van den voorraad vee zijn door het vuur vernietigd. RECLAME- 8241 Uw tanden frisch en blank met De Nederlandsche Tandpasta hWAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" VOOR VRIJDAG 28 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. 8.00: VARA 12.00: AVRO 4.00. VARA 8.00: VPRO 11 00: VARA 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Declamatie J. Lemaire 10.30: Orgelspel C. Steyn 11.00: Vervolg Declamatie 11.15: Muzi kaal allerlei (gitaar, hawailan gitaar, zang accordeon, alt-saxofoon, orgel en plano) 12.00: Gram.pl. 12.30: Ensemble Rent meester en Gram.pl. 2.10: Causerie door Mevr. Ida de Leeuw van Rees 2.30: Pianorecital W. v. d. Andel 3.00—4.00: Gram.pl. 4.00: Zenderverz. 4.03: Knip- les 4.45: Gram.pl. 5.00: Voor de kin deren 5.30: De Notenkrakers o. L v. D. Wins 6.00. Klein-VARA-ensemble o. L v. F. Bakels 6.30: De Flierefluiters o. L v. J. v. d. Horst 7.00: Orgelspel J. Jong 7.30: J. v. d Kieft: Het Vraagstuk der Devaluatie 7.50: Gram.pl. 7.57: Herh. S.O.S.-ber. 8.00: Ds. C B Burger: Kerk en volk 8.30: Planorecital Bep TJomsma 9.00: Causerie Prof. Dr. C. Mennincke 9.30Vervolg Pianorecital 10.00Vrijz. Godsd. Persbureau 10.15: Declamatie Mien Emels van Buuren 11.0012.00: Gram.pl. Huizen, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de NCRV 800: Schrift lezing en meditatie 8.159.30: Gram.pL 10.30: Morgendienst o. L v. Ds. E. Schou ten 110012.00: Ensemble v. d Horst 12.15: Gram.pl 12.30: Ensemble v. d. Horst 1.30: Orgelconcert S. P. Visser 2.30: Chr. Lectuur 3.003.45: Cello recital L. Werner 4.00: Gram.pl. 5.00.' Concert (Sopraan, tenor. hobo. piano) 6.30: Causerie A. J. Herwig 7.00: Politie berichten en Ned. Chr. Persbureau 7.15: Gram.pl. 7.30: Prof. Dr. J. Wate rink: Het Straatlied 8.00: Dubbel-man- nenkwartet „Kunst naar Kracht" o. 1. v. L W Vischer en M. E. Bouwmeester (orgel) 9.00: Causerie over de Automa tiseering van de Telefonie in ons Land 9.30: Holl. Kamermuziekvereeniglng. (Om 9 50: Vaz Dias) 11.00—11.30: Gram.pl. Daventry, 1500 M. 10.35: Morgenwij ding 11.20: Gram.pl. 11.50: Voor de scholen 12.10: Orgelconcert S. Gunn 12.50: BBC-Dansorkest o. 1. v. H. Hall I.35: Birmingham Philh. Strijkorkest o. I. v. Hoek 2 20: Voor de scholen 3.35: Western Studio Orkest o. 1. v. F. Thomas 4.20. Gram.pl. 4.50: Hotel Metropole Orkest o. 1. v. Colombo 5.35: Kinder uurtje 6.20: Berichten 6.50: Lezing 7.10: dito 7.30: Koorconcert o. L v. Runclman Terry 7.50: Vroolijk program ma 8.50: „Squaring the circle", spel van Kataev 10.00: Berichten 10.20: BBC- Dansorkest o. 1. v. Barbirolli 11.15: Voor dracht 11.20—12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris". 1648 M. 7.20 en 8.20: Gram.pl. 12.50: Goldy-orkest 9.05: Radiotooneel 10.50: Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 12.20—2.20: Con cert uit rest. „Wivex" 3.005.00: C. Rydahl's orkest 8.30: Harpsoli door M. Korchinska 8.50: Hoorspel - 9.50: Koor zang (gr.pl.) 10.20: Kamermuziek (fluit, viool, viola) 11.10—12.50: Dansmuziek. Keulen, 456 M, 5.50 en 6.55: Gram.pl. 11.20: Zang en Piano 12.20: Omroep- kwintet 1.20: Omroepkleinorkest o. 1. v. Eysoldt 4.20: Weragkamerorkest o. 1. v. Hartmaan 7.20: Volksliederenconcert 9.15: Omroeporkest o. 1. v. Buschkötter II.2012.20: Dansmuziek. Rome, 421 M. 8.30: Gram.pl. 9.05: Gevar. programma 10.05: Sjrmphonle- concert 10.50: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Grampl 1.30—2.20: Salonorkest m. m. v solisten 5.20 en 6.20: Gram.pl. 7.05: Zang 7.35: Gram.pl. 8.20: Concert uit Londen o. 1. v Sir Henry Wood 11.00—11.20: Gram.pl. 484 M.: 12.20: Salonorkest 1.30—2.20: Gram.pl. en zang 5.20: Symphonieconcert 6.35: Gram.- platen 6.50: Pianorecital 8.20: Voor Oud-Strijders 9.35: Symphonieconcert m m. v. zangsolist 10.30: Gram.pl. 10.4511.20: Dansmuziek Deutschlandsender, 1571 M. 8.35: Uit Frankfort: Die Landschaft spricht. Herbst- licher Taunus 9.15: Omroeporkest o. 1. V. Lindner, m. m. v Elly Ney (plano) 10.20: Berichten 10 50: Weerbericht 11 20—12.20: Leo Eysoldt en zijn orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 28 September. lste programma: Hilversum van 824 u. 2e programma: Hulzen van 824 uur, 3de Programma: 8.008.35: Keulen 10.20—12.20: Keulen 12.20—14.20: Luxem burg 14.20—15.00: Keulen 15.00— 17.20: Kalundborg of Luxemburg 17.20 —19 30: Brussel Fr. 19.30-20.20: Deutschl. sender 20.20—21.15: Luxemburg 21.15 —2200: Keulen 22.00—23.00: Luxem burg 23.00afl.: Keulen. 4de Programma: 8.208.50: Parijs Radio 11.20—14 20: Daventry 14.2015.35: Londen Reg. 15.35—17.20: Daventry 17.20—19.50: Brussel VI. 19.50—afl.: Londen Reg. De uitzending der R. O. V. geldt niet voor het locale Leidsche programma; ln de plaats hiervan omvat programma 5 der R. O. V. den geheelen dag Daventry Wijzigingen voorbehouden. HET MIJNONGEVAL IN POLEN. De brand, die ontstaan was in een sin- telhoop bij de Claramijn te Ruda (Polen) heeft nog twee slachtoffer geëischt. In den toestand van negen zwaargewonden is nog geen wijziging gekomen, zoodat men vreest voor een stijging van het aantal dooden. Het naar de oorzaken van den brand inge stelde onderzoek is nog niet voltooid. 2—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10