yelll^hetdswcek 2a-3o Sept. 1934 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 September 1934 Derde Blad No. 22858 BINNENLAND. der Kon. Ned. Automobielclub FINANCIEN. INGEZONDEN. RIJWIELBELAST1NGMERKEN. VAN 1 NOVEMBER AF GEEN ENKELE WAARSCHUWING MEER. Men bevestige ze goed zichtbaar! De minister van Financiën vestigt er de aandacht van het publiek op. dat inge volge de bestaande bepalingen het rijwiel- belastingmerk naar alle zijden goed zicht baar aan het rijwiel moet zijn bevestigd. Een wielrijder, die het rijwielbelastinginerk in den zak. in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeding bevestigd mededraagt, of wiens rijwielbelastingmerk niet goed zichtbaar aan het rijwiel is bevestigd, be vindt zich derhalve in overtreding van de wettelijke voorschriften. In zoodanige gevallen is tot dusverre in een aantal gemeenten volstaan met het geven van een waarschuwing. Aangezien het bezwaarlijk is gebleken na te gaan wie te voren reeds is gewaarschuwd, blijft in vele gevallen ook bij herhaling het bistel len van bekeuring achterwege, hetgeen tot uitbreiding van de gewoonte om het rij wielbelastingmerk op de boven vermelde wijze mede te voeren heeft geleid. Het belang van een eenvoudig en doel treffend toezicht op de naleving van de rijwielbelastingwet noopt ertoe, voortaan aan de betreffende voorschriften nauwkeu rig de hand te houden. Van 1 November a.s. af zal dan ook in bovenomschreven gevallen, zonder voorafgaande waarschu wing, een bekeuring volgen. REEDERSVEREENIGING VOOR DE HARINGVISSCHERIJ. De voortgezette vergadering te Den Haag. In de gisteren te Den Haag voortgezette vergadering van de Reedersvereeniging voor de haringvisscherij is het financieel verslag over 1933 goedgekeurd en heeft de installatie plaats gehad van de heeren C. den Duik te Katwijk a/Zee en Joost Pot Fzn. te Schiedam tot leden van het hoofd bestuur. die door de afdeelingen Katwijk en Vlaardingen als zoodanig waren herbe noemd. De contributie werd voor 1934 vastge steld op f. 15 per schip. Aan de beide red dingmaatschappijen werd een bijdrage verleend. De vergadering heeft, in verband met de crisis-omstandigheden waarin het bedrijf verkeert, besloten tot opzegging van het collectief contract met de werknemersorga- ginsaties. Tot algemeen voorzitter is gekozen de heer mr. J. H. Kiewiet de Jonge. Bij monde van den heer A. v. der Toorn Jzn. is den heer W. Richter Uitdenbo- gaardt hulde gebracht voor alles wat hij in het belang van het bedrijf heeft ge daan. Van 1919 af heeft de heer Richter Uitdenbogaardt deel uitgemaakt van het hoofdbestuur; van 1920 tot 1929 als onder voorzitter en van 1929 tot 1934 als voor zitter. Als blijk van waardeering heeft de heer Van der Toorn den afgetreden voorzitter, namens de vereeniging, een door den be kenden schilder J H. van Mastenbroek vervaardigd schilderstuk, genaamd „Een breker over den reddingboot", aange boden. De heer Richter Uitdenbogaardt heeft in hartelijke bewoordingen van de leden af scheid genomen en dank gebracht voor het bewijs van waardeering. Over het onderwerp: „De regeling van de haringvisscherij in de eerste helft van de vorige eeuw" heeft tenslotte de heer A. B. Brouwer, chef der afdeeling vissche- rijen van het departement van economi sche zaken, een inleiding gehouden. DE POSTJAGER BESCHADIGD. De rechterschroef geheel verbogen. Gisteren heeft de Postjager op Schiphol met Geyssendorffer als piloot, eenige proefvluchten gemaakt. Na de laatste vlucht is de landing niet naar wensch ver- loopen. De rechter poot van het intrek bare landingsgestel schoot plotseling om hoog (blijkbaar had een pal niet goed ge pakt), waardoor het toestel naar rechts overhelde en vrij hard tegen den grond sloeg. De rechterschroef is geheel verbogen terwijl ook de wand van het toestel be schadigd is. Men meent echter dat de Postjager tijdig genoeg hersteld zal zijn om deel te nemen aan de LondenMel- boume-race. CONGRES VAN HORECAF. Te Arnhem is gisteren het driedaagsch Jaarlijksch congres van Horecaf aange vangen. Nadat gistermiddag om vier uur het hoofdbestuur in hotel des Pays Bas bij eengekomen was om enkele huishoudelijke aangelegenheden te bespreken, vond gis teravond in het Rijn-Paviljoen de ont vangst der deelnemers plaats door de af deeling Arnhem en Omstreken, waarbij de eere-wijn werd rondgediend. Heden vond in „National" een besloten vergadering van den Algemeenen Bestuurs raad plaats. o MR. H. VAN MANEN 60 JAAR. Heden viert mr. H. v. Manen te Utrecht, lid van de directie der Ned. Spoorwegen, zijn 60sten verjaardag. o TELEFOONTARIEVEN NEDERLAND—ENGELAND VERLAAGD. Naar de Britsche minister van Poste rijen mededeelt, zullen om de intercom munale en internationale telefoon popu lair te maken en het zakenverkeer te ver gemakkelijken, de telefoontarieven tus- schen Groot-Brittannië en het Europee- sche continent, aanzienlijk worden ver laagd. Voor telefoongesprekken tusschen En geland en Nederland worden de kosten voor een gesprek overdag van drie minu ten met 6 pence verlaagd. DIESELMOTOREN IN VLIEGTUIGEN. Het Volk verneemt, dat de leiding van de K.L.M., plannen in studie heeft, om in haar bedrijf proeven te nemen met Dieselmotoren. Denkt biji alles wat ge doetEen kleine nonchalance kan levensgevaarlijk worden. De tien geboden voor den automobilist. Dat de K.N.A.C. bij haar streven om het verkeer in veiliger banen te leiden, aller- wege medewerking ondervindt, is ook thans weer gebleken. De politie autoritei ten van tal van groote steden hebben zich bereid verklaard de K.N.A.C. in haar actie te steunen, zoodat tijdens deze veiligheids, week. door middel van verkeersagenten aan de automobilisten strooibiljetten wor den uitgereikt, waarop de door de K.N.A.C. samengestelde „Tien geboden voor den automobilist" te lezen zijn. Voor de auto mobilisten die een dergelijk formulier niet mochten ontvangen drukken wij deze tien geboden hieronder af, onder het uitspre ken van den wensch dat ieder autorijder die deze onder oogen krijgt, ook stipt zal zijn in het navolgen er van. De verkeers veiligheid zou er in hooge mate door wor den bevorderd. 1. Rijdt steeds zooveel mogelijk rechts, zoodat U geen onaangename ontmoetin gen met tegenliggers hebt te vreezen en andere weggebruikers, die U voorbij wenschen te rijden, dit zonder pnnoodig signaal geven kunnen doen. Maakt er geen snelheidswedstrijd van als een ander U wil passeeren. 2. Het passeeren in een bocht zou U plotseling tegenover een tegenligger kun nen plaatsen, die niet meer te ontwijken is. Ook het afsnijden van een bocht is uit dien hoofde een onvergeeflijke verkeers- fout. Maakt de linker bochten dus zoo wijd mogelijk en houdt bij het nemen van een rechterbocht correct rechts. 3. Verlicht Uw weg maar demp Uw lich ten voor tegenliggers, ook al is de be stuurder van de tegemoet rijdende auto mobiel niet zoo correct. Tracht in dat ge val niet in de lampen van Uw tegenligger te kijken, kijkt recht voor U uit, vermin dert vaart, zoodat U tijdig kunt stoppen als dit noodzakelijk blijkt. 4. Geeft steeds tijdig verandering van richting aan en verander niet van rich ting zonder U er van te hebben overtuigd, dat dit kan geschieden zonder dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht. 5. Niet alleen van den bestuurder maar ook van het mechanisme van de auto kun nen menschenlevens afhankelijk zijn. Laat Uw wagen steeds vakkundig: onderhou den, slechts dan kan Uw veiligheid en die van de andere weggebruikers gewaarborgd zijn. 6. Het stoppen op hoeken, in bochten of midden op den weg levert voor andere weggebruikers niet alleen een verkeersbe- lemmering op, maar kan ook ernstige ge volgen met zich brengen. 7. Rechts gaat voor, maar bouwt niet op dezen regel. Stopt als U vermoedt dat links geen voorrang gaat verleenen. Weest vooral voorzichtig bij het oprijden van een hoofdweg en doe dit alleen dan als U er zeker van bent geen botsingen te maken. 8. Een roekeloos opengegooid portier heeft reeds vele slachtoffers gemaakt. Opent het portier voorzichtig na U ervan te hebben overtuigd anderen niet te zul len hinderen. 9. Van de vlugheid van Uw reactiever mogen kan het voorkomen van een ernstig verkeersongeval afhankelijk zijn. Alcohol doet U langzamer reageeren, het gebruik er van tijdens een rit is onverantwoorde lijk. 10. Geeft signaal als de veiligheid van het verkeer dit eischt, maar ook alleen dan. Maak Uw weg niet vrij! door het geven van signalen. Rijdt liever veilig. DE ONBEWAAKTE OVERWEG TE EMMEN. Bewaking is niet noodig, zegt minister Kalff. Op de vragen van den heer Smeenge, betreffende het nemen van veiligheids maatregelen in verband met een ernstig auto-ongeval op den onbewaakten overweg op den Dordtschen Straatweg te Emmen, heeft minister Kalff geantwoord, dat het ongeval plaats vond op een overweg over den locaal-spoorweg CoevordenGasselter- nijeveen, die naar den voor locaalspoor- wegen geldenden regel nimmer bewaakt is geweest en voor welks bewaking ook geen aanleiding bestaat. Het uitzicht ter plaatse is zoodanig, dat de autobusbestuurder, bij oplettendheid en inachtneming van het wettelijke voorschrift omtrent snelheids- vermindering bij nadering van overwegen, het ongeluk had kunnen voorkomen door tijdig t« stoppen; de stoombel van de locomotief luidde. Het verongelukte rijtuig was geen voor publiek vervoer bestemde autobus, rijdende krachtens een vergunning van Gedepu teerde Staten, doch werd gebruikt voor particulier vervoer van arbeiders eener werkverschaffing, waarvoor zoodanige ver gunning niet vereischt is. Het stellen van de voorwaarde, dat de chauffeurs gehouden zijn voor iederen overweg te stoppen en uit te stappen, om zich er van te overtuigen dat de spoorweg vrij is, is niet wenschelijk. omdat daardoor het gevaar zou ontstaan, dat gedurende het weder instappen van den chauffeur en het op gang brengen van den autobus, zijn aandacht weder van den spoorweg en een mogelijk naderenden trein zou worden afgeleid. 0 DE LOONREGELING TE AMSTERDAM. In het Amsterdamsche gemeenteblad is gisterenavond verschenen de voordracht van B. en W inzake de herziening der loon- en salarisregelingen en andere rege lingen van de arbeidsvoorwaarden voor de gemeente-werklieden en ambtenaren. De inhoud dezer regeling is onlangs reeds door ons vermeld PLEIDOOI VOOR EEN „WEERFONDS". In „Ons Leger" bepleit de heer W. J. M. Linden de vorming, van regeeringswege, van een weerfonds in het belang van onze defensie. Hij wenscht daartoe allen laten bijdragen, die geen werkelijken dienst ver vullen en wel gedurende de jaren dat de dienstplichtigen van dezelfde lichtingen gebonden zijn. Schrijver stelt zich voor dat een fonds van 30 millioen wordt gevormd en dat door bedoelde heffing rente en af lossing worden betaald. Hij wijst er nog op dat ook in Zwitserland een dergelijk fonds gesticht is. DE HANDEL TUSSCHEN NEDERLAND EN DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche Kamer van Koop handel te Washington publiceert in een uitgave van haar afdeeling voor den bui- tenlandschen handel „Our World Trade" onder het hoofd „Onze beste afnemers en leveranciers" een overzicht van den han del tusschen de Ver. Staten en Nederland over de periode Januari-Maart 1934, ge baseerd op de officieele statistieken van het departement v. handel te Washington. Volgens deze cijfers bedroeg de waarde van den uitvoer van de Ver. Staten naar Nederland in deze periode 14.559.000 doll, of 2,8 °/o van den totalen uitvoer der Ver. Staten, naar Nederlandsch West-Indië 2.854.000 en naar Nederlandsch Oost-Indië 1.721.000 dollar. Al deze cijfers zijn hooger dan die over dezelfde periode van 1933 en toonen zelfs een stijging wat Nederland betreft van 56,3 voor West-Indië 46,8 en voor Oost-Indië 19,3 Ten aanzien van de hoogte van den uitvoer neemt Nederland de achtste plaats in. Nummer 1 staat Groot-Brittannië, gevolgd door Canada, Japan, Duit-schland, Frankrijk, China en Italië. Op deze lijst staan in totaal 50 lan den, waartusschen Nederlandsch West- Indië de 25ste en Nederlandsch Oost-Indië de 34ste plaats innemen. De waarde van den invoer in de Vereen. Staten bedroeg over dezelfde periode voor Nederlandsch-Indië 9.602 000 doll, of 2,4 van den totalen invoer der Ver. Staten, voor Nederland 7.362.000 of 1,8 en voor West-Indië 1.343.000 doll. Op de lijst van 50 naar Amerika exporteerende landen staat Nederlandsch-Indië op de 13e plaats, Nederland op de 18de en West-Indië op de 38ste plaats. Ten aanzien van dezelfde periode in 1933 zijn de invoercijfers voor Nederlandsch- Indië met 48,6% en voor Nederland met 36,7% gestegen, terwijl de invoer uit Ne derlandsch West-Indië in de Ver. Staten lager was dan in dezelfde periode van 1933. ECONOMISCHE RAAD. Bij Kon. besluit zijn als college van advies in den zin van art. 6 der wet op den Economischen Raad erkend de Nijver- heidsraad en de Middenstandsraad. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met 1 October be noemd tot burgemeester van Ruinerwold dr. mr W S. Gelinck Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October A van Batenburg, commissaris van politie te Renkum, tevens benoemd tot commissaris der Rijkspolitie. DE LANDEN VAN HET GOUDBLOK BIJEEN. BESLOTEN OM DEN GOUDEN STANDAARD INTEGRAAL TE HANDHAVEN. Internationaal ruilverkeer moet verruimd. De gedelegeerden van België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Zwitser land hebben op 24 en 25 September te Genève vergaderd ten einde gemeenschap pelijk te onderzoeken hoe hun respectieve landen het meest doeltreffend een inter nationale samenwerking op economisch en financieel gebied zouden kunnen bevor deren, welke samenwerking eenstemmig als noodzakelijk wordt beschouwd. Zij hebben in de eerste plaats vastge steld. dat de landen, die de vrije werking van den gouden standaard gehandhaafd hebben, meer dan ooit besloten blijven, zooals de verklaring, geteekend te Londen op 3 Juli 1933 bevestigt, om deze integraal te handhaven op de huidige goudkoersen, daar deze handhaving hun één der essen- tieele voorwaarden schijnt voor het eco nomisch en financieel herstel. Anderzijds zijn zij de overtuiging toe gedaan, dat zij, om zooveel mogelijk bij te dragen tot het algemeen herstel, als voornaamste doel moesten aannemen de verruiming van het internationaal ruil verkeer. Zij zijn van meening, dat een dergelijke poging met uitzicht op welslagen zou kun nen worden ondernomen, allereerst tus schen de staten, die wegens hun nabuur schap en hun economische oriëntatie even zeer als wegens de identiteit van hun mo netair stelsel, onderling bijzonder belang rijke betrekkingen onderhouden. Zij stellen er prijs op vast te stellen, dat hun initiatief niet gericht is tegen welk ander land ook en zich op het plan van een algemeen pogen tot bestrijding van de crisis handhaaft; zij hebben verklaard, dat het hun voornemen is in contact te blijven met de andere regeeringen, er zorg voor dragend, dat de genoemde regeerin gen zoo spoedig mogelijk zullen gaan samenwerken aan dezen herstelarbeid. Ernstig voornemens om spoedig tot con crete resultaten te komen, hebben zij het wenschelijk geoordeeld aan een commis sie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de onderscheidene regeeringen, de taak toe te vertrouwen om de voornaamste problemen onder het oog te zien, welke ge steld worden door de ontwikkeling van de economische en financneele relaties tusschen de 6 landen, zonder de belangen van derden of de noodzakelijkheid van een uitgebreider samenwerking op internatio naal gebied uit het oog te verliezen. Deze commissie zal het allereerst haar aandacht wijden aan twee onderwerpen: de verruiming van den goederenhandel en de bevordering van het toerisme en ver keer, aangezien het monetaire vraagstuk onderwerp heeft uitgemaakt van een over eenkomst te Parijs op 8 Juli 1932 onder teekend door de leiders der Emissiebanken van de deelnemende staten. Maatregelen zullen worden genomen ten einde haar onverwijld te kunnen samen stellen, en het der commissie mogeiijk te maken zonde: uitstel haar arbeid te be ginnen. Den heer Jaspar is opgedragen, onmiddellijk de noodzakelijke maatregelen te treffen. CONVERS IELEENING GEMEENTE AMSTERDAM. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt is dezer dagen een voordracht van B. en W. van Amsterdam te verwachten tot uitgifte van een 4 serieleening ter hoogte van ongeveer 30 (dertig) millioen gulden, ter converteering van een deel der uitstaande leeningen van het 5 en 4Vs rente-type, LUCHTVAARTTENTOONSTELLING LUTO. Tot de Luto-bezoekers behoorden gister ir. J. A. Kalff, minister van Waterstaat, mr. T. J. Verschuur, oud-minister Econo mische Zaken, terwijl eveneens een lang durig bezoek aan de Luto werd gebracht door den ir. M. H. Damme. directeur-ge neraal der P.T.T. Tusschen kwart over acht en kwart over negen vonden gisteravond de aangekon digde radio-demonstraties met vliegtuigen plaats, welke zeer succesvol verliepen. Het betreffende vliegtuig was de 3-motorige Fokker 803 uit Soesterberg met als vlie gers luitenant Zeegers en sergeant Vos en als telegrafisten Bulshauer en Harsten en den sergeant Willemsen. De L. VA.-radio-demonstraties werden op den grond geleid door den sergeant majoor Dekker en den sergeant Jongbloed. NATIONALE BOND VAN BARM HARTIGHEID. Wij meldden reeds, dat de oproep van Kommandant B. Vlas den leider van het Leger des Hells in Nederland, tot deel neming aan het organiseeren van een Nationalen Bond van Barmhartigheid van vele zijden spontaan werd beantwoord. Uit alle deelen van het land hebben zich vrijwilligers aangemeld om straks te assis- teeren bij het ophalen en distribueeren van kleeding, dekking enz Op 17 October as. zal de dag zijn, waar op zoo mogelijk in alle steden van Neder land de inzameling zal plaats hebben. De Regeering heeft zich in beginsel be reid verklaard om medewerking te verlee nen ten einde de plannen te doen slagen, terwijl willicht ook op de hulp van 't Natio naal Crisis-Comité en plaatselijke Crisis- Comité's mag worden gerekend. Kommandant B. Vlas en Lt. Kolonel J. Wijkhuizen, de Maatsch. Secretaris hadden gisteren een onderhoud met het dage- iijksch bestuur van het Nationaal Crisis- Comité waarbij ook H.KB. Prinses Juliana tegenwoordig was Van verschillende gemeentebesturen werd reeds toezegging verkregen dat gebouwen in hoofdzaak leegstaande scholen gratis voor het werk van de N. B. v. B. mogen worden gebruikt. (Buiten verantwoordelijkheid der RedJt Cople van de al of niet geplaatst# stukken wordt niet teruggegeven. STADHUISBOUW. Geachte Redactie, Zou ik u voor onderstaande regelen een plaatsje in uw blad mogen verzoeken, waarvoor bij voorbaat mijn vriendelijken dank. De heer Van Hamel noemt in zijn in gezonden stuk van 21 September jl. de stoep voor het verbrande Stadhuis een steenen puist. Ik kan die vergelijking nu niet bepaald mooi vinden. Het woord puist toch wordt niet in een gunstigen zin ge bruikt, heeft iets afstootends en is nog minder één van de zeven Zeeuwsche schoonheden. Neen! Een stukje monumen tale trap, die een sieraad is voor een. groot en grootsch gebouw met iets afzich telijks te vergelijken, is toch wel wat erg. Hoeveel stadhuizen in ons land en daar buiten hebben niet zulk een steenen puist, een dubbelen opgang, en om bij ons land te blijven, denk ik o.a. aan Alkmaar, de tweelingzuster van onze stad met betrek king tot de belegering door de Spanjaar den. Wat was die trap en het bordes ver leden jaar op 8 October niet prachtig versierd ter eere van het bezoek van H K.H. Prinses Juliana, die van het bor des den schitterenden historischen alle- gorischen optocht voorbij zag trekken. Voor dergelijke gelegenheden is zulk eea bordes van groote waarde en voor ona Stadhuis zou deze monumentale trap moeilijk gemist kunnen worden, daar zij den langen gevel breekt. Bij verwijdering van deze trap zou consequent ook een klein puistje, ik bedoel het stoepje, waarop de veroordeelden in hun hemd werden te pronk gesteld, moeten verdwijnen en mits dien weder een stukje geschiedenis ver loren gaan. Voor vreemdelingen is dill steeds een bijzondere curiositeit. Dat de trap een sta in den weg zou zijn, kan ik ook niet beamen. De Breestraat is daar vrij breed. Thans staat op eenigen afstandi van de trap al bijna zes jaren een schut ting, waardoor de breedte voor het drukke verkeer nog kleiner is geworden en toch zijn in al dien tijd, dank zij de noodige voorzichtigheid daar gelukkig voor zoo ver mij bekend geen ongelukken ge beurd. Met den wensch. dat ons eens zoo wereldberoemd stadhuis spoedig uit zijn assche moge herrijzen met bijbehoorende trap en stoepje, en op het bordes het Politiemuziekkorps. zooals vroeger, weder weldra op 3 October de reveille zal kun nen blazen, teeken ik, Hoogachtend, W. P. VAN RHIJN Jr. Lelden, 24 September 1934. 0 WEDUWENPENSIOEN. Geachte heer Redacteur, Naar aanleiding van het artikeltje in de „Vragenrubriek" van Vrijdag 21 dezer, be treffende weduwenpensioen, neem ik de vrijheid U er op attent te maken, dat zulks niet toepasselijk is op weduwen van In dische ambtenaren. Een Indisch ambtenaar blijft, ook al ia hij gepensionneerd, deelgenoot in 't fonds, art. 5 punt 5 b v/h. Regit.) en betaalt o.m. maandelijks 5% van zijn tractement of pensioen, als gewone contributie aan het Weduwen- en Weezenfonds van Europee- sche Burgerlijke Ambtenaren in Nederl.- Indië. Komt zijn vrouw te overlijden en treedt hij opnieuw in het huwelijk, dan is hij verplicht zulks aan het bovengenoemde fonds mede te deelen en moet hij wederom een bedrag als huwelijksbijdrage. gelijk staande met een maand activiteitsbezol diging, aan het fonds storten. Deze huwelijkscontributie is bij elk op volgend huwelijk opnieuw verschuldigd (art. 37 punt 1 v/h. Regit.). Het in den aanvang dezer bedoelde arti keltje zal blijkbaar alléén slaan op we duwen van gepensionneerde Nederland- sche ambtenaren. Nog zij medegedeeld, dat ook bij de In dische gepensionneerde ambtenaren het vorenstaande, na het bereiken van den 65- jarigen leeftijd niet van toepassing is. Met beleefden dank voor de plaatsing, I Hoogachtend, J. SECRÈVE, Gep. O.-I. Ambtenaar, Inderdaad sloeg ons antwoord op Neder- landsche ambtenaren. - Red. „L. D." 0 3 OCTOBER-FEESTVIERING A.S. Nog weinige dagen en Leiden viert weer haar jaarlijksch feest van 3 October! Het programma verschijnt dra, en ieder koopt haastig een exemplaar, om zich te over tuigen, wat er te gebeuren staat. 'n Opwekking voor de feestviering zelve is niet noodig. Het zit een geboren Leide- naar eenmaal in het bloed om op 3 Octo ber een 3 Octoberstemming te hebben, en niemand mankeert die op den dag. 'n Opwekking naar buiten, ver het land in, om op den 3 Octoberdag te wijzen, is eigenlijk ook niet noodig, want op 3 Octo ber komen tientallen duizenden met spoor tram, bus en auto. Ook dit jaar zijn weer uit alle deelen des lands aanvragen, be treffende de feestviering, bij het secreta riaat ingekomen. Voor den oproep naar buiten zorgt de Radio. De afd. omroep van de Ned. Chr. Radio-Ver. te Hilversum verklaarde zich gaarne bereid, en met zeer groot genoe gen heeft het Bestuur der 3 Oetober-Ver- eeniging ook aanvaard de aanbieding om de plechtige Koraal-Muziek bij het stand beeld van Pieter Adriaanz. v. d. Werf in de vroege morgenuren, te doen uitzenden, waardoor deze gewijde muziek en zang In heel ons land en ook ver daarbuiten zal kunnen worden meebeluisterd. 'n Opwekking tot alle zangers en zan geressen, in het bijzonder ook tot alle zangvereenigingen in onze stad, zij hier gedaan, want hoe krachtiger de Koraal uitvoering zal klinken, des te beter ook de vèr verwijderde luisteraars zullen kunnen genieten van dit plechtige en mooie pro gramma-nummer. Daarom: Wie kan zingen, die zinge mee! De Repetitie-avond wordt gehouden op Maandag 1 October, 's avonds half 9 in het Waaggebouw. HET BESTUUR DER 3-OCT.-VER. Leiden, 26 Sept. 1934.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9