75,le Jaargang WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 No. 22858 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. VERLAGING DER TELEFOONTARIEVEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTjj Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week „r.f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. C. G. Verhoeven, te Lelden, een verzoek heeft Ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 23, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1934. 8219 UITLOTING GELDLEEN1NG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 20 September 1934 gehouden uitloting van obligaties in de 4"/o geldleenlng van 1933, groot f. 2.000.000.— der gemeente Lelden, de navolgende obligaties zijn uit geloot: de nummers: 12, 50, 55, 83, 97, 126, 130, 139, 141, 259, 279, 293, 298, 318, 366, 368, 375, 408, 469, 502, 557, 569, 593, 612, 619, 768, 784, 907, 995, 1033, 1108, 1189, 1301, 1341, 1356, 1406, 1407, 1427, 1450, 1512. 1587, 1611. 1614, 1622, 1629, 1668, 1685, 1706, 1707 en 1781 ad f. 1000— en de nummers: 1856 B, 1871B, 1896 A, 1935 A, 1937 B, 1942 B, 1952 B, 1953 B, 1981 A. 1986 B. 1991 A en 1999 A. ad f .500 - De uitgelote obligaties zijn betaalbaar: te Leiden bij den Gemeente-Ontvanger, de Amsterdamsche Bank N.V., Bijkantoor Leiden en de Rotterdamsche Bankver- eeniglng N.V., Kantoor Leiden, te Amster dam: de Amsterdamsche Bank N.V. en de de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., te Rotterdam: de Amsterdamsche Bank N.V., Bijbank Rotterdam en de Rotter damsche Bankvereeniging N.V. Deze obligaties worden 2 Jan. 1935 met de tot dien datum verloopen rente, afge lost en houden met dien dag op rente te dragen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1934. 8220 FEESTAVOND VOOR DE KOOIKAPEL. In „Prediker". Dat de Kooikapel, het nieuwe Kerk gebouw in wijk VIII der Ned. Herv. Gem., in de belangstelling van zeer velen staat, bewees bij vernieuwing gisteravond de feestavond, welke ten bate van deze kapel door oud-catechisanten in „Predi ker" was belegd. De groote zaal was bij deze gelegenheid tot op de laatste plaats bezet. Ds. Joh. W. Groot Enzerink sprak een kort, hartelijk openingswoord, waarin hij zijn dankbaarheid uitsprak voor het tot stand komen van dezen feestavond, die toch ook weer wil wijzen naar de mooie Kooikapel. Dankbaar is spr. vooral, dat deze samenkomst belegd is door jonge menschen, oud-catechisanten. Hartelijk dankte ds. Groot Enzerink de oud-catechisanten voor de geschonken vlag voor de Kooikapel, waarna hij mede- deeling deed van het voornemen van de Orgelfondscommissie om in het begin van 1935 een paar verkoopdagen te houden eveneens ten bate van de Kooikapel. die zoo zeer in het teeken van aller belang stelling staat. Nadat ds. Groot Enzerink hierna op ge bruikelijke wijze had geopend werden door het kinderkoor „Jong Halleluja" onder leiding van mej. Tilly Leening eenige alleraardigste kinderversjes gezon gen. Vooral het laatste versje „Van een kikkertje" viel zeer in den smaak. De heer Joh. de Groot gaf in een stukje proza hierna de avonturen weer van het Maandagsche bezoek van Ba rendje bij tante Clazien. Voor muzikale afwisseling zorgden ver volgens ds. Joh. W. Groot Enzerink (piano) en de heer J. Rameau (viool). Een harte lijk applaus was beider deel. Na de pauze wisselden muziek en decla matie elkander af en werd een tooneel- stukje in zes bedrijven „Als de zon weer schijnt" opgevoerd. Een tableau, zeer van toepassing op het werk aangaande de nieuwe kapel, was een waardig slot van een goeden avond met een mooi doel, o J. KUIPERS, t Gistermiddag vond te Voorschoten de teraardebestelling plaats van onzen voor- maligen stadgenoot, den heer J. Kuipers, van 1919 tot 1927 depotchef der Neder- landsche Spoorwegen hier ter stede. Door zijn karakter, dat zich kenmerkt- dooi eenvoud, plichtsbetrachting en goedheid maakte hij zich bij velen zeer gezien. De heer Kuipers genoot na een eervol len staat van dienst van ruim veertig Jaren zijn welverdiende rust te Voor schoten. SLUITING VAN CAFÉ'S OP 3 OCTOBER A.S. Namens den burgemeester dezer ge meente brengt de Commissaris v. Politie ter kennis van belanghebbenden, dat het sluitingsuur voor drankinrichtingen in den nacht van 3 op 4 October a s. is be paald op één uur. Tot dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hun inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wenschen te voorzien, moeten een daartoe strekkend verzoek vóór 29 September a.s. bij den Commissaris van Politie hebben ingediend. COLLEGIUM THEOLOGICUM C.S. Viering van het tiende lustrum. Vrijdag 5 October a.s. zal het collegium theologicum c.s. „Jahwe Nissi" zijn 10de lustrum vieren. „Jahwe Nissi" is een van de oudste ver- eenlgingen van theologische studenten aan de Leidsche Universiteit. In 1884 oor spronkelijk opgericht als een vereeniglng, waarin de over de verschillende disputen verspreide, rechtzinnige studenten samen kwamen, heeft het in 1927 het specifieke karakter van een Leidsch studentengezel schap aangenomen. Dit had noodzakelij kerwijze tengevolge, dat leden van „Nissi" voortaan geen lid meer konden zijn van een ander dispuut. Hoewel deze verande ring aanvankelijk een teruggang van het aantal leden bleek mee te brengen, heeft „Nissi" in den moeilijken tijd toch het hoofd boven water weten te houden tot betere jaren aanbraken. Thans kan het dispuut zich weer verheugen in het bezit van een normaal ledental. Onder zijn eereleden telt „Jahwe Nissi" verscheidene professoren en bekende pre dikanten. Het ligt in de bedoeling 't 10de lustrum op 5 October te vieren in Restaurant „Zo- merzorg" alhier. Er zal een werkvergade ring plaats vinden, waarin dr. G. P. van Itterzon, pred. te 's-Gravenhage, een le zing zal houden over „De Kerk bij de Re formatoren". Drs. J. P. E. C. Eerhard, pre dikant te Hillegom, zal op deze lezing schriftelijke kritiek leveren, terwijl drs. G. J. Streeder, pred. te Leiderdorp, op zich genomen heeft een exegese té houden over 1 Cor. 15 120. Van 16.30 tot 17.30 recipieert 't bestuur. Des avonds zullen de leden en verschil lende eere-leden zich vereenigen aan een diner, dat het slot zal vormen van deze 10de lustrumviering. DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Declamatie-avond Jac. van Elsacker. Met een druk bezochten declamatie avond heeft de Leidsche afdeeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen gisteravond in het Nutsgebouw het winterseizoen geopend. In haar kort openingswoord heette de pre sidente, mevr. Pel—van der Lelie, den vol komen herstelden Rotterdamschen decla mator Jac. van Elsacker, hartelijk wel kom, herinnerde aan zijn succesvol optre den voor de afdeeling in Januari J.l. en zette de overwegingen van het bestuur om het winterseizoen eens niet met een thee middag te openen uiteen. Enkele uren heeft de goedgevulde groote zaal daarna onder ademlooze stilte geno ten van de groote zeggingskracht van den declamator, die ernst en luim in zijn voor drachten afwisselde. Welk een plastiek legde hij in Lodewijk van Deyssel's be roemde „Ode aan de Proza"; welk een soe- plesse in Ernst Glóser's diep religieuze en tevens in al haar wrangheid felle anti- oorlogs-nou veile! Na de pauze las de heer Elsacker o.a. een fragment voor uit het pas verschenen boek van mevr. Jo M. IJssel de SchepperBecker „De Slinger van den Tijd". Het krachtige applaus, dat de hartelijke dankwoorden van de presidente onder streepte, was een bewijs temeer, dat alge meen genoten was van dezen voordrachts avond. MILITARIA. De 2de ploeg der lichting 1934, aange wezen voor de onderofficiersopleiding bij het onbereden gedeelte van het 6de reg. veld-art. alhier, wordt 4 October Ingelijfd. Eerste-luitenant J. van Waning, van het 6e reg. veld-art. alhier is aangewezen tot het volgen van den cursus in meer uit gebreide rechtskennis voor officieren aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: C. Lewerenz, Maredijk 157, Leiden. Vleeschwarenfabriek. H. van Steyn, Korevaarstraat 37, Leiden. Melk, boter, kaas en eieren. Wijzigingen: H. C. van Steyn, Korevaarstraat 37. Lei den. Melkhandel, brood en comestibles. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf kruideniers waren. Firma wed. P. Vink Vz., Kerkstraat 58, Noordwijk-Binnen. Zaadteelt en zaadhan- del; bloembollenteelt en -handel en aan verwante artikelen. De bepalingen der vennootschap ten aanzien van het tijdstip van einde zijn gewijzigd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. Afghanistan heeft verzocht als lid van den Volkenbond te mogen toetreden. Dit verzoek is doorgegeven aan de zesde (de politieke) commissie, die heden rapport zal uitbrengen. Reeds morgen verwacht men dan de officieele toelating, waartegen geen verzet zou zijn. De Zwitsersche Bondspresident Motta heeft in den Volkenbondsraad een voorstel ingediend met betrekking tot schadeloos stelling van de Zwitsersche onderdanen, die in den wereldoorlog verliezen hebben ge leden. De desbetreffende eischen betreffen hoofdzakelijk Duitschland, Frankrijk, Italië en Engeland. Motta stelde voor de kwestie eventueel voor het Permanente Hof voor Internationale Justitie te brengen. De Engelsche gedelegeerde Eden bestreed het voorstel. Hij was van meening, dat deze zaak in den Volkenbondsraad niet thuis hoorde. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Barthou, sloot zich bij deze opvat ting aan en bestreed het recht van Zwit serland op eenigerlei schadevergoeding. Frankrijk heeft nauwelijks goed te maken schade geleden. De Spaansche gedelegeerde Madariaga sloot zich echter aan bij Motta en ver klaarde, dat men deze zaak voor het Per manente Hof voor Internationale justitie moest brengen. Barthou heeft gisteren een langdurige conferentie gehad met Litwinof over het Oostenrijksche vraagstuk en het Oostelijk Verdrag. In Fransche kringen beperkt men er zich toe, te verklaren, dat de besprekingen worden voortgezet en ofschoon men hun ingewikkelden aard toegeeft en de moei lijkheden, waarop men gestuit is, geeft men den moed niet op om een gunstig resultaat te bereiken. Barthou blijft ook onafgebroken in con tact met de gedelegeerden van Italië, Enge land en de Kleine Entente. Gisteren is Barthou bij het noenmaal de gast geweest van Munch, den Deenschen minister van Buitenlandsche Zaken. De Belgische en de Italiaansche regee ring hebben thans aan het Volkenbonds secretariaat doen weten, dat zij bereid zijn individueele aanwervingen van Belgische en Italiaansche onderdanen voor de Saar- gebied-politie op hun gebied te vergemak kelijken. De voorloopige kiezerslijst voor de volks stemming is overal in het Saargebled aangeplakt en blijft tot 26 October hangen. Het aantal kiezers is ca. 530.000 naar men verwacht, dat het definitieve cijfer op den verkiezingsdag 510.000 zal zijn. Een uitge geven nummer van het officieele orgaan der regeeringscommissie beslist de regeling van de procedure te volgen bij reclame of klachten, met het oog op het verkrijgen van een ratificatie der voorloopige lijst, schrapping of invoeging van namen. DUITSCHLAND. Mevrouw von Hindenburg wordt naast haar echtgenoot bijgezet. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat het stoffelijk overschot van mevronw Von Hindenburg, die te Hannover is begraven, op 2 October a.s. de verjaardag van den Rijkspresident bijgezet zal worden in het Tannenbergmonument naast haar echtgenoot. ENGELAND. Het conflict in de mijnen van Wales. Na een conferentie van 4 uur is gisteren te Cardiff bekend gemaakt, dat patroons en werknemers niet tot overeenstemming gekomen zijn nopens het geschil in het Zuid-Welsche mijngebied. Minister Ermst Brown heeft nu beide partijen verzocht afzonderlijk met hem te willen confereeren op morgen, de pa troons 's middags, de vertegenwoordigers der arbeiders 's morgens. De toestand in het mijnbedrijf van Zuid-Wales is uiterst toegespitst en de mogelijkheid, dat de staking Maandag zal uitbreken, is geenszins uitgesloten. Zooals bekend, eischen de mijnwerkers loonsver- hoogingen van 20 tot 28 pet. Zij bereiden zich reeds op een staking voor. BELGIE. Nieuwe loonsverlaging in de textiel-industrie. De Belgische textielindustrieelen hebben aangekondigd dat de loonen der textiel arbeiders met 20 °/o verlaagd zullen moe ten worden, wil de Belgische textiel industrie in staat zijn de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bieden. De ar beiders weigeren elke verdere loonsverla ging en verklaren dat verdere verlaging der loonen onmogelijk is, aangezien de kosten voor het levensonderhoud stijgen de zijn. Vermoedelijk zal de regeering ingrijpen. TWEE CENT PER GESPREK INGAANDE 1 OCTOBER. Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft be sloten tot verlaging der telefoontarieven met ingang van 1 October a.s. De verlaging omvat in de eerste plaats het locale ge- sprekkentarief dat van 2'/t ct. tot 2 ct. per gesprek zal worden verlaagd. De bestaande kortingen op den prijs boven een bepaald aantal gesprekken komen te vervallen. In het interlocale telefoonverkeer worden de kosten eveneens verlaagd. Voor een gewoon gesprek van 3 min. over afstanden tot 10 K.M. 6 ct. <10 ct.); van 1015 K.M. 12 ct. (15 ct.); van 15 35 K.M. 30 ct. (35 ct.); en boven 35 K.M. 40 ct. (50 ct.) Het tarief voor interlocale gesprekken uit openbare cellen wordt als volgt samen gesteld, gewoon gesprek van 3 min. in de verschillende kringen resp. 10, 20, 40 en 50 ct. Eveneens wordt het lnschrijvingsrecht van binnen- en buitenlandsche gesprek ken de minimum vergoeding van een half gesprek bij geen gehoor enz. en het mini mum tarief voor een voorbericht verlaagd van 10 tot 6 ct. FRANKRIJK. Het parlementaire werk hervat. Met het opnieuw bijeenkomen van de Kamercommissie van Financiën is de par lementaire arbeid hervat. In het bijzonder werd gesproken over de radioredevoering van Doumergue en de door den minister-president aangekondig de herziening van de grondwet van 1875. De leden der commissie waren van mee ning, dat de Nationale Vergadering niet voor Januari zal kunnen bijeenkomen met het oog op de noodzakelijkheid, dat de beide Kamers tot overeenstemming komen over de orde. Verscheidene afgevaardigden der rech terzijde hebben hun groote ingenomenheid uitgesproken met het plan de grondwet te herzien. Chappedelaine (linksradicaal) sprak eveneens als zijn meening uit, dat Doumergue alle gewenschte autoriteit heeft om dit werk te volbrengen. De afgevaardigde der uiterste linkerzijde der radicale partij Zay verklaarde niet vijandig te staan tegenover een uitbrei ding der bevoegdheden van de uitvoerende macht, doch hij is van meening, dat zulks meer een kwestie van persoon is dan een kwestie van stelsel. In de wandelgangen der Kamer maakte alleen afgevaardigde Grazianna opmerkin gen van formeelen aard. Het schijnt, dat het initiatief van minister-president Doumergue den steun vindt der meerderheid van het parlement. De pers van rechts juicht het plan van Doumergue warm toe. de radicale maakt eenig voorbehoud en uiterst links zal felle oppositie voeren. Commissaris Pressard, van de „Suretè nationale" te Rijssel, heeft een brief uit Parijs ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd Men vermoedt, dat dit schrijven af komstig is van een der bendeleden van den gearresteerden politieinspecteur Ma- riani, die Pressard wil bewegen zijn onder zoek in deze corruptie-affaire te staken. BINNENLAND. De voortgezette vergadering van de ree- dersvereeniging voor de haringvisscherij. (Binnenland, 3e Blad). Rijwielplaatjes moeten duidelijk zicht baar bevestigd zijn. (Binnenland, 3e Blad). De filmbrand te Hilversum; twee meisjes overleden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad.) Landen van het goudblok bijeen; besla ten is om den gouden standaard te band haven. (Financiën, 3e Blad), De fruitoogst heeft geleden onder de droogte. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Jeugdige werkloozen te Den Haag heb ben H. M. de Koningin een door hen zelf vervaardigde tuinbank aangeboden. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Afghanistan vraagt toelating tot den Volkenbond. (Buitenl., le Blad). Generaal Johnson afgetreden als leider der N. R. A. in Amerika. (Buitenl., le Blad). Amnestie in Italië ter eere van de geboorte van Prinses Maria Pia. (BuitenL, le Blad). Gevaar voor de bekende scheeve toren van Pisa. (Tel. le Blad). Van haar schoonmoeder, Koningin He lena, ontving zij een prachtige luiermand, welke door een aantal vrouwen uit Flo rence geheel met de hand is gemaakt. Buitendien ontvingen de Prins en de Prinses van Piemont, groote giften in geld, welke volgens hun wensch onder de armen zullen worden verdeeld. Hoezeer Prinses Marie José door de Na- politaansche bevolking wordt geëerd, blijkt behalve uit de talrijke gaven, waartoe armen en rijken het hunne hebben bijge dragen, ook uit het feit, dat in de afge- loopen dagen te Napels duizenden foto's, welke de Prinses voorstellen, in de winkels zijn verkocht. De volledige naam, waarmee de pasge boren dochter van den Prins en Prinses van Piemont zal worden gedoopt, is Maria Pia Elena Elisabpth Marguerita Helina Mafalda Ludovica Tecla Genenaro. Zij zal echter Prinses Maria Pia genoemd worden. ITALIË. De geboorte van Prinses Maria Pia. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Maria Pia heeft de Koning een algemeene amnestie met ingang van 25 dezer afgekondigd. Ingevolge deze amnestie worden alle boeten en gevangenisstraffen met een straftijd van tot 2 jaar toe kwijtgescholden. Straffen van langeren duur worden met 2 jaar verkort. De amnestie geldt vooral ook het delict van ongeoorloofde emigratie en van het afstand doen van het Italiaansch staats- onderdaanschap. Uitgesloten van de amnestie zijn: spion- nage, misdaden tegen het kiemende leven, moord, roof en frauduleuze handelingen. De amnestie geldt voor alle misdaden, die tot en met 24 September bedreven zijn en ook voor militaire personen, alsmede voor overtredingen van de financieele wet ten. Naar de Italiaansche bladen melden, ko men in het koninklijk paleis van Napels, steeds nieuwe geschenken binnen. Van de directie en arbeiders van de his torische zijdeweverij van San Leucio ont ving de kroonprinses een prachtig zijden kleed, waarmede de wieg van de vorstelijke baby thans bedekt is. Het kleed is een meesterwerk van de eeuwenoude zijdeweefkunst, welke in San Leucio van geslacht op geslacht wordt overgeleverd. De eene zijde van het kleed 1 is blauw, de kleur van het Huis van Savoye en de andere zijde geel, de kleur van Bra bant. In de blauwe zijde zijn in relief de wa penschilden van Savoye geweven, terwijl het geheele kleed omzoomd is met een kostbaar blauw kant, waarin de namen van de leden van het Huis van Savoye zijn in gewerkt. Verder heeft de Kroonprinses van de leerlingen van de school Elena di Savoia" nog een kanten porte-enfant t°n geschen ke gekregen. VEREENIGDE STATEN. Generaal Johnson treedt af Percy Rockefeller overleden. Het is er toch van gekomen! Generaal Johnson, de leider van de NEA, heeft bij president Roosevelt zijn ontslag ingediend. President Roosevelt heeft het ontslag aanvaard. Naar verluidt zal Johnson op 15 October as. van al zijn functies ontheven zijn. In zijn ontslag-aanvrage heeft generaal Johnson erop gewezen, dat als gevolg van de aanstaande reorganisatie van de NJtJV. zijn post overbodig wordt. In geval hij evenwel opnieuw wordt uit- genoodlgd mede te werken aan het her stel van de industrie zal hij niet weigeren. President Roosevelt, die zooals gemeld, het ontslag van Johnson met ingang van 15 October as. heeft aanvaard, dankte hem voor zijn onvermoeide arbeid ten be hoeve van de N.R.A. en deelde verder mede dat hij bü zijn terugkeer te Washington over eenige dagen de kwesties, welke be trekking hebben op de reorganisatie van de N.RA. met Johnson zal bespreken. Percy Rockefeller, directeur der National City Bank van New York, en neef van John D., is gisteren overleden aan de ge volgen eener operatie wegens maagstoor nissen. De overledene was 56 jaar oud. Percy A. Rockefeller was de zoon van William Rockefeller, een broer van den grooten „John D." Percy Rockefeller heeft bij den dood van zijn vader een zeer groot vermogen geërfd en scheidde zich dadelijk af van het oude kantoor der Rockefellers in het gebouw van de Standard Oil Cy. en maakte zich zelfstandig. Vanuit dit nieuwe kantoor leidde hy uitgebreide speculatieve operaties in aandeelen en grondstoffen, waarbij hij vaak groote winsten behaalde, maar ook verliezen leed. Voor de Senaats commissie. die een onderzoek op de beur zen instelde, erkende hij. dat hij tijdens de paniek in October 1929 geweldige ver liezen heeft geleden. De onderzoekingen wezen tevens uit. dat hij deel uitmaakte van verschilende pools, welke enorme win sten hebben behaald. Vier der groote maatschappijen van vleeschverpakking, t.w. Swift, Armous, Cudahy en Wilson kondigen aan dat de uurloonen met 8 pet. verhoogd zullen wor den. hetgeen een jaarlijksche uitgave van 10 millioen dollar beteekent. Ongeveer 100.000 arbeiders zullen hier de voordeelen van genieten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1