KANONNEN KOOPLUI LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 26 September 1934 Wat gebeurt er Q Dinsdag 2 Oct. RADIO-PROGRAMMA. (MARCHANDS DE CANONS). Verkorte inhoud van een belangwekkend Fransch boek, bevattende onthullingen over het, tengevolge van de werkzaamheden der Amerikaansche Senaatscommissie van onderzoek, in hooge mate actueel onderwerp: „de kanker der particuliere wapenfabricage". n. Het Comité des Forges en lijn leider. Het bekken van Briey met zijn mijnen en hoogovens is het juweelenkistje van het Comité des Forges, zooals reeds ge zegd. den machtlgsten industrieelen bond in Frankrijk. De plaats, die dit lichaam in het politieke, economische en flnancieele leven in Frankrijk Inneemt, is daarom zoo belangrijk, omdat de metaalindustrie, be halve dat zij een oorlogsindustrie is. er eene is, welke door den aard van haar producten, haar fabricatie-princlpe en haar organisatie, bijna alle andere in dustrieën in handen heeft. De oorlog heeft de Fransche metaalindustrie totaal gewijzigd. Frankrijk is een groot-produ cent van gietijzer en staal; het volgt on middellijk op de Vereenlgde Stalen van Noord-Amerika. Als gevolg van den wedloop der bewa pening, dien de „marchands de canons" aan de wereld hebben opgedrongen, neemt de Fransche metaalproductie, in vergelij king met die der andere landen nog steeds toe en vergeleken met die van vóór den oorlog is die toeneming kolossaal en heeft de positie van het Comité des Forges ten aanzien van de andere takken van nij verheid belangrijk versterkt. Het aandeelenkapitaal der tot het Co mité des Forges behoorende maatschap pijen bedraagt 7'/» milliard francs, maar dit bedrag vormt slechts een klein deel van het werkelijke kapitaal, bestaande o.a. uit krachtige reserves, afschrijvingen enz. Hoewel Schneider als eere-voorzitter bo ven aan de lijst der bestuurders staat, ls toch Frangols de Wendel, de voorzitter, de grootste producent in Frankrijk van giet ijzer en staal; hij is belangrijk geïnteres seerd bij ijzermijnen in het bekken van Briey en van Thionvllle. Zijn vermogen wordt geschat op 8 a 10 milliard francs. Als ..marchand de canons" heeft hij bovendien de politiek en de banken noo- dig. Daarom maakt hij deel uit van den Raad van Beheer van de Banque de Fran ce, het grootste financieele instituut van Frankrijk, en een der grootste van de heele wereld. Ook was hij tot kort gele den lid van het Fransche Parlement. Thans ls hij lid van den Senaat, waar hij de plaats inneemt, die President Lebrun vacant liet. Het is hem In de politiek volstrekt niet te doen om als politicus naam te maken, maar alleen om zijn eigen belangen vóór die van het land te laten gaan, zijn eigen industrie steeds hechter en steviger te maken, een Industrie overi gens, die hem een daadwerkelijke macht over zijn land verleent. Nooit stelt hij zich op den voorgrond, en is tóch overal pre sent; niets ontgaat hem. hij controleert in stilte alles. Het opschroeven van het Duitsche gevaar. Frankrijk is bij uitnemendheid het land. dat den vrede verdedigt; wel te ver staan; den vrede van Versailles. Daartoe past het het oude Latljnsche spreekwoord toe: „Indien gij den vrede wilt. bereid u dan tot den oorlog voor", en om van dit brandende verlangen naar vrede getuige nis af te leggen, bezit het het machtigste leger ter wereld, niet zoo zeer wat betreft de" getalsterkte die overigens belangrijk ls als wel de doeltreffendheid en de volmaaktheid van zijn oorlogsmateriaal. Dat is het werk van het Comité des Forges welks politieke en militaire invloed reeds zeer groot was bij den aanvang van den wereldoorlog en zelfs belangrijk toe nam bij het aan de macht komen van Clemenceau, wiens ministerie voor een groot deel bestond uit leveranciers van den Staat en dat een grooten invloed had op de leiding der militaire operaties. Oa. slaagde het er in te beletten, dat het Bekken van Briey. sedert September 1914 door de Duitschers bezet, door Fransche vliegtuigen en artillerie werd gebombar deerd. Volgens zekere dagbladen van links scheen er vóór den oorlog tusschen Fran sche en Duitsche industrieelen een over eenkomst te bestaan, waarbij in geval van een conflict, het Bekken van Briey en van den Roer door geen der strijdende par tijen zou worden gebombardeerd. Schnei der en de Wendel hadden er vóór alles be lang bij, dat hun mijnen en mijnschachten Intact bleven. De mooiste slag, dien de „marchands de canons" na het einde van den wereldoor log hebben geslagen, bestaat uit de ves tingwerken aan de Oostgrens van Frank rijk. Telkens wanneer Duitschland na den oorlog den een of anderen maatregel trof, die leidde naar versterking van zijn poli tieke en economische positie in Europa, wisten de door de „marchands de canons" betaalde dagbladen zoo'n maatregel uit te leggen ais gevaarlijk voor den vrede en voor Frankrijks veiligheid. Toen in 1926 Krupp zich toelegde op de fabricatie van landbouwtractoren, schreef het Journal des Débats, „dat van de 60.000 aange maakte landbouwtractoren, er 50.000 in Duitschland bleven en dat iedereen wist hoe gemakkelijk zulke tractoren te trans- formeeren waren in tanks". Het gevolg was, dat de motorisatie van het Fransche leger dermate werd versneld, dat het vier Jaren later 630.000 explosiemotoren bezat (auto's vrachtwagens, tanks, rupsauto's, gepantserde auto's en motorrijwielen), zoo dat het thans, wat de motorisatie betreft, aan de spits staat van alle andere legers. Het Comité des Forges behaalde hierdoor groote winsten. Gedurende den oorlog be droeg het aantal motoren van alle legers der Entente te ".amen 200.000 stuks Toen het Junker-vliegtuig G 38 in Duitsch land was gebouwd, was het le Matin, die het alarmsein net het gevola. dat In Frankrijk een luchtministerie werd in gesteld en een crediet van 400 millioen francs werd uitgetrokken voor mobiele en semi-mobiele batterijen luchtafweerge schut en zoeklichten. Eind 1930 had le Creusot 40 batterijen luchtafweergeschut en de Schneldergroep 1254 zoeklichten af geleverd. Maar de belangrijkste leverantie voor de Fransche metaalindustrie na den oor log bestond in de verbetering der grens- vestingwerken. Ook hierbij moest echter opnieuw het spook van de Duitsche be dreiging vertoond worden en als men vroeg hoe een ontwapende staat kan bedreigen, kreeg men als wedervraag of men dan werkelijk geloofde, dat Duitschland was ontwapend Het artikel van April 1928 van den gene raal von Seeckt in Nord und Süd, waarin sprake was van de massaproductie van wapenen ln Duitschland in geval van nood. gaf den laatsten stoot tot het aan nemen met een groote meerderheid van stemmen van de Wet op de Nationale Ver dediging en binnen drie jaren daarna wa ren de vestingwerken aan de oostgrens en in de Alpen gereed, een formidabele en onzichtbare barrière van ijzer en beton, een wonder van ondergrondsche, militaire bouwkunde zonder weerga Hier en daar verheffen zich reusachtige forten. Dat van Hochwald lijkt op Gibraltar; een heuvel van staal en gewapend beton. De kosten van dezen modernen Chinee- schen Muur beliepen 7 milliard francs. Men mag aannemen dat van die 7 milliard voor 5 milliard werd verwerkt door Schneider en zijn assoclé's. Onderstellende, dat de „mar chands de canons" zich tevreden stellen met een bescheiden en behoorlijke 20 pet., was hun winst rond 1 milliard. De invloed op de Pers. De post „advertentlekosten", van het Comité des Forges, d. w. z. kosten van politieke reclame, beheer van- en onder stand aan dagbladen, subsidies aan jour nalisten, bedraagt per jaar gemiddeld 75 millioen francs. Alleen reeds te Parijs zijn meer dan een dozijn dagbladen ln beta ling bij de „marchands de canons", tegen 2 millioen per stuk. Sommige vragen 200 k 300 francs per regel druks. BIJ deze 75 mil lioen francs dient men 20 a 30 millioen op te tellen ten behoeve van personen in de politiek en in administratieve betrekkingen werkzaam. De heeren, die aan het hoofd staan van het pers- en propagandabureau van het Comité des Forges, munten uit door initiatief, vindingrijkheid en vooral vasthoudendheid. Twee hunner maakten een schitterende carrière: Tardleu en Francois Poncet, de huidige gezant te Ber lijn. Reeds in 1930 las men in het Journal des Débats, dat de pas voltooide lijn van ves tingwerken eigenlijk nog onvoldoende was. Er ontbraken nog „schakels" aan, waarmee bedoeld werd: de 2700 K.M. lange kustlijn. Ook de kusten moesten worden afgesloten, om tegen alle eventualiteiten behoed te zijn. heette het. Maar zelfs de meest hard nekkig volhoudende voorstanders van een intensieve bewapening achtten dit onmo gelijk: hoogstens kon men eenige strate gisch gewichtige punten versterken. Die werden dan ook ontdekt, en het daaraan ten koste gelegde geld 127 millioen francs op het oorlogsbudget van 1931 werd beschouwd als een assurantiepremie voor de nationale veiligheid, een premie, die betaald werd aan de .marchands de canons". De handelshavens Marseille, Bordeaux, Le Havre worden getransformeerd in oor logshavens. De uitvoering der werken, in 1931 begonnen, zooals het heet ter bestrij ding van de crisis, werd gegund aan het Comité des Forges. De vijandelijke vliegtuigen, die het wa pen der verrassing bij uitnemendheid vor men, zijn niet vergeten. Afstandmeters en zeer gevoelige verklikkers zijn reeds voor een bedrag van 40 millioen francs bij de Schneider-groep besteld en bij een andere fabriek 10 nieuwe batterijen luchtafweer geschut. De te versterken handelshavens zijn minstens 13 in getal, waarvan 2 op Corsica en 3 op de Noordkust van Afrika. Kosten: ruim 2milliard francs, waarin een winst zit van 500 millioen francs voor de „mar chands de canons". W. In een vertrouwelijke Duitfiche memorie, die den kanselier van het Rijk werd aangeboden, staat: Gelukkig voor ons zijn de Pranechen er niet in geslaagd de metaaldistricten ter weers zijden van de Pransch-Dultsche grens te ver woesten, want anders zou gelet op den on voldoenden munltlevoorraad onzer artillerie de oorlog binnen weinige maanden, en ln ons nadeel, zijn beslist." RECLAME- 8194 DE FILMBRAND TE HILVERSUM EEN DER SLACHTOFFERTJES OVERLEDEN. In den loop van den dag zijn verschil lende kinderen, die thuis verpleegd werden omdat hun toestand zich eerst minder ernstig liet aanzien, naar de RJC, Zieken verpleging te Hilversum overgebracht. Daar worden momenteel verpleegd zestien meis jes en Pater Buys. In de Diaconessen- inrichting zijn vier kinderen opgenomen. Een van deze vier meisjes, de 6-jarige Beppie Hilhorst, is gistermiddag omstreeks kwart voor vier aan de gevolgen der be komen verwondingen overleden. Bij informatie vernamen wij nog, dat de toestand van de 11-jarige Corrle Ko perdraad gisteren iets beter is geworden, hoewel hij zorgwekkend blijft. VLIEGONGEVAL OP SOESTERBERG. Twee machines raakten elkaar. Gistermiddag te ongeveer kwart voor vier is te Soesterberg een vliegongeval ge beurd, dat bijzonder goed ls afgeloopen. De Fokker C 5, bestuurd door den reserve 2de luitenant-vlieger Zwaan, was bezig te landen en zag den op den grond staanden C 4 blijkbaar niet. Althans tijdens de plané kwam hij met den rechterondervleugel in aanraking met de linker stijl van de C 4. De ondervleugels van belde vliegtuigen werden onmiddellijk vernield, waardoor de C 5 met het rechterwlel in den grond schoot, en het toestel bijna geheel vernield werd. Een bijzonder feit was nog, dat de C 5 rakelings langs den sergeant-vlieg- tuigmaker v. d. Bos vloog, die bezig was ln te stijgen in de C 4. De vlieger van de C 4, sergeant Nijhuls, had reeds in het vliegtuig plaats genomen. Merkwaardig was nog, dat de poot van het landingsge- steld de tank in den vleugel er geheel uit wipte en de tank enkele meters verder ln de hel liet vallen. Alle inzittenden waren absoluut ongedeerd. „Tel." DIEVEN OP EEN WOONSCHUIT. Hout, aardappelen en uien van hun gading Op het terrein van de gemeentelijke werkverschaffing te Beverwijk werden her haaldelijk houtdiefstallen gepleegd, waar bij aanzienlijke hoeveelheden nieuw hout, dat gebruikt wordt bij de uitvoering van de havenwerken, werden ontvreemd. De Beverwijksche politie slaagde er in de be drijvers van deze diefstallen te achter halen. Bij een onderzoek, dat aan boord van een der in het voorwater „de Pijp" gelegen woonschepen werd ingesteld, wer den de gestolen balken en planken op den bodem van de schuit aangetroffen. Ook rondom het schip dreef nieuw hout. dat voor een deel toebehoorde aan den Hout handel Fenenga. Dit hout was echter komen „aandrijven" volgens verklaring van den bewoner. Bij het verhoor kwam daarentegen vast te staan, dat de bewoners van het woon schip er des avonds in gezelschap van zijn broer met een roeiboot op uittrok. De balken en planken werden naar het woon schip gesleept en met veel moeite door een patrijspoortje naar binnen gewerkt. De politie heeft drie uren moeten wer ken om het hout er weer uit te krijgen en in de roeiboot te laden, waarmede het stadwaarts moest worden vervoerd. De politiemannen troffen bovendien aan boord van het woonscheepje nog een partij aardappelen en een hoeveelheid uien aan Deze winterprovisie bleek eveneens van diefstal afkomstig te zijn. De twee mannen ondernamen des avonds per roeiboot strooptochten ln de omgeving. Zij ont vreemdden de aardappelen van een bouw land onder Velsen. de uien werden van hot land gehaald ten nadeele van een boer ln den Wijkermeerpolder. De bedrijvers van deze diefstallen heb ben een bekentenis afgelegd. Zij zijn daar na ter beschikking gesteld van den Com missaris van politie te IJmuiden. Msb. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag is de 17-jarige B. van Rijsen, die stoeiende achter een woon wagen vandaan kwam, op den Rijksweg bij de Klomp door een passeerende vracht auto van de firma Rijnders uit Zevenaar gegrepen. Hij bekwam een zware schedel breuk. Dr. De Waard, van de Klomp, ver leende hulp en een geestelijke kon nog geestelijke bijstand verleenen. Na nog on geveer 20 minuten geleefd te hebben ls het jongmensch overleden. BRAND. Te Apeldoorn is op het erf van L. Nijboer aan den Prinsenberg door onbekende oor zaak brand ontstaan. Een houten schuur, vier hooi- en stroo- bergen en veel rogge en stroo zijn aan de vlammen ten prooi gevallen. De vrijwil lige brandweer uit Ugchelen heeft 't blus- schingswerk verricht. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Vermoed wordt dat kwaadwilligheid de oorzaak is. Reeds driemaal in korten tijd is in de buurt brand ontstaan zonder verklaarbare oorzaak. VERDUISTERING DOOR EEN ONTVANGERSKLERK. De politie heeft aangehouden als ver dacht van verduistering in dienstbetrek king H. W. v. d. V„ klerk bij den gemeen te-ontvanger te Heerenveen. Hij wordt er van beschuldigd, dat hij eenigen tijd ge leden van een bank gelden tot een bedrag van f. 3000 had ontvangen en niet afge dragen. Toen hij direct daarna met va- cantie ging en niet op tijd terugkeerde, ging men argwaan koesteren. Verdachte, die vroeger ook tijdelijk ontvanger van de voormalige gemeente Schoterland is ge weest. zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE LINDBERGH-AFFAIRE. Te New-Jersey zouden zich thans drie vrouwen bevinden, die de verklaringen van den gedetineerde Paulln kunnen be vestigen, dat dezen Hauptmann kent. Eenige getuigen verklaren, dat de voet sporen van Hauptmann overeenkomen met de sporen, welke ln den nacht, dat de ontvoering plaats vond, zijn waargeno men bij het huis van Lindbergh. De advocaat van Hauptmann, Fawcett, heeft verklaard, dat Hauptmann hem heeft medegedeeld, dat hij 2000 dollar heeft geleend. Naar de advocaat voorts mededeelde, zijn geruchten in omloop vol gens welke de vrouw van Hauptmann dreigbrieven zou hebben ontvangen. Deze geruchten komen evenwel in geen enkel opzicht met de feiten overeen. Voorts heeft Fawcett een verklaring voorgelezen van Hauptmann, waarin de beschuldigde de hoop uitspreekt, dat spoedig de geheele waarheid in deze aangelegenheid aan het licht zal komen. Hauptmann hoopt, dat hij spoedig van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen zal worden ontlast. DE RAMP DER „MORRO CASTLE". De commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „Morro Castle" heeft Dinsdag Arthur Pender ge hoord. die in den nacht, dat het ongeluk heeft plaats gevonden, de wacht had. Pender ls van meening, dat de brand is ontstaan ten gevolge van de ontploffing van een bom. Hij heeft een lulden pene- tranten knal gehoord, welke kwam uit de richting van de schrijfkamer of de gang van de kajuit. Toen hij zich derwaarts begaf, heeft hij een jongen man waargenomen, die een donkergrijs costuum droeg. Deze persoon had hij nog nimmer gezien. Voorts heeft hij gezien, dat een lid der bemanning een kast opende, waar de vlammen uitsloegen. DE MIJNRAMP IN WALES. Hoewel de ongeluksmijn te Gresford af gesloten is, heeft zich gisteren nog een explosie voorgedaan, die door de afslui ting heenbrak. Een in de nabijheid staan de mijnwerker werd door vallend gesteen te getroffen en gedood. De eerste uitdeellng aan de familie der slachtoffers ls reeds gisteren gehouden, omdat vele families zonder eenige con tanten zaten. Op Vrijdagavond was het n.l. betaaldag en de meeste arbeiders had den dan geen tijd meer om naar huls te gaan en namen hun loonzakjes mee naar beneden in de mijn om Zaterdagochtend naar huis te gaan. Slechts enkelen had den de gewoonte hun vrouwen aan het kantoor te laten komen en haar het loon mee te geven. Natuurlijk zijn al deze loonzakjes ver loren, maar de directie heeft verklaard dat zij alle getroffen families het volle loon van deze week nogmaals zal uitbe talen. DE FRUITOOGST. GELEDEN DOOR DE DROOGTE. Het onderstaan overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij. gewassen op 19 September 1934 ls, onder medewerking van de Rljkstuinbouwcon- sulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Als gevolg van de langdurige droogte, welke met korte onderbrekingen geduren de de geheele groeiperiode van het fruit heeft geduurd, zijn de appelen en peren vrijwel overal klein van stuk gebleven. Het vroeg rijp worden en het afvallen der vruchten zijn eveneens verschijnselen, welke aan bovengenoemde oorzaak moeten worden toegeschreven. In verband hier mede ls men er in verscheidene provincies toe overgegaan het late fruit als goudrei- netten en sterappelen, hetwelk doorgaans in het laatst van September en ln den aanvang van Ocober wordt geoogst, reeds thans te plukken. De appelen vertoonen nog een normalen stand. De stand der peren, hoewel nog aanzienlijk boven normaal, ls toch minder dan op den datum van het vorige oogst- bericht. Wormstekigheid treedt bij beide fruit- soorten op. Tengevolge van het zonnige weer in September is de oogst der druiven zeer gunstig. De stand van dit fruit is goed tot zeer goed gebleven. De verschillende slultkoolsoorten hebben zich, dank zij den regenval, nog eeniger- mate kunnen herstellen. De stand der witte en der savoye kool is thans vrijwel normaal. Daarentegen moet de stand van de roode kool nog matig tot vrij slecht worden genoemd. Laatstge noemd gewas heeft gedurende den zomer veel geleden van het optreden der blad luizen en van draaihartigheid. De blolmkool vertoont slechts een matigen stand. Eveneens zal de spruitkool een gewas leveren, hetwelk minder is dan normaal, terwijl daarentegen de boerenkool goed belooft te worden. De schorseneren en de prei vertoonen een vrij goeden stand. Tengevolge van den regenval gedurende de laatste dagen is de late sla nog eeniger- mate gegToeid. De stand van dit gewas is matig tot vrij goed. Het gewas der andijvie ontwikkelde zich behoorlijk. De stand kan goed tot vrij goed genoemd worden. -NVOERHEFFING OP FRUIT. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is de monopoliehef- fing voor onverpakte appelen en onver pakte peren vastgesteld op vier cent per K.G. bruto. Tot dusver bedroeg deze hef fing twee cent. VOOR DONDERDAG 27 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending 8.00: Gr.pl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gr.pl. 10.30: Voordracht C. Wlt- sen—Ellas 11.00: Vloolrecital Boris Lensky, m.m.v. E. Veen (plano) n.30: Gr.pl. 12.00: John van Brück en zijn orkest 2.00: Kamermuziek door het Haagsche Trio en Gr.pl. 3.00—3.45: Ko- vacs Lajos en zUn orkest 4.00: Voor zie ken en ouden van dagen 4.30: Gr.pl. 4.45: Radlotooneel voor de jeugd 5.30: Tuschlnski's Select Salon-orkest o.l.v. Max Tak 6.30: Sportpraatje H. Hollander 7.00: Orgelconcert Pierre Palla m.m.v. H Vlskil (tenor) 7.30: Uit „The House of Lords", Den Haag: Dansmuziek door de „Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman 8 00: Vaz Dlas 8.05: Omroeporkest o.l.v. N. Treep 8.50: Voordracht door Mr. A. W. Kamp 9.10: „L'enfant prodlgue", v. Debussy door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep en solisten 10.00: Uit „Haeck", Den Haag: Lajos Klss en zijn ensemble 10.30: Gr.pl. 11.00: Vaz Dias 11.10— 12.00: Concert uit „La Bolte des Mate lots", Den Haag. Huizen, 301 M. 8.00: KRO. 10.00: NCRV. 11.00: KRO. 2.00—11.45: NCRV. 8.00— 9.15 en 10.00: Gr.pl. 10.15: Morgendienst 0.1.v. Ds. J. L. de Vries 10.45 en 11.00: Gr.pl. 2.00: Cursus Fraaie Handwerken 3.003.45: Concert (sopraan, tenor, plano) 4.00: Bijbellezing Ds. J. D. v. Hof, m.m.v. J. H. en H, Smit Duyzentkunst (zang en orgel) 5.00: Handenarbeid v. d. Jeugd 5.30: Zang Joh. de Heer, m.m. v. W. Verver (viool) 6.307.00 en 7.105 Gr.pl. 7.30: Weekoverzicht 8.00: Gr.pl. 8.15: Concert. Leo Mens (orgel), Henriëtte Sala (sopraan) en Ch. v .Ister- dael (cello) 9.30: A. J. Drewes: Heb kind en de natuur 10.00: Vaz Dias 10.10—11.45: Gr.pl. Daventry. 1500 M. 10.35: Morgenwij ding 11.25: Gr.pl. 11.50: Voor de scholen 12.10: Gr.pl. 12.20: Rutland Square en New Victoria Cinema-orkest o. 1.v Austin 1.20: Gr.pl. 2.25: Voor de scholen 3.20: Vesper 4.10: Cath. Mentiplay (alt) en J. Robertson (tenor) - 4.35: Belfast Omroeporkest o.l.v. Brown 5.35Kinderuur 6.20: Berichten 8.455 Gr.pl. 6.50: Koorconcert o.l.v. R. Run- ciman-Terry 7.10: Lezing 7.40: Or.pl. 7.50: Lezing 8.20: Promenadeconcert door het BBC-Symphonieorkest o.l.v. Sir Henry Wood, en solisten 10.00: Berich ten 10.20 en 10.35: Lezing 10.405 Dansmuziek (Gr.pl.) 10.45: „Rhapsody in blue", Gershwin, m.m.v. orkest, koor en solisten 11.00—12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1648 M. 7.20 en 8.20: Gr.pl. 12.50: Pascal-orkest 8.20: Zang o.l.v. Cleroux 10.50: Nat. Orkest o.l.v. Inghelbrecht. Kalundborg, 1261 M. 12.20—2.20: Con cert o.l.v. H. Andersen 8.30: Radio- Symphonieorkest o.l.v. Prof. N. Malko m, m.v. Conchita Supervia (zang) 11.30 12.50: Dansmuziek. Keulen. 456 M. 5.50: Gr.pl. 6.45: Orkestconcert 12.20: Weragkamerorkest o.l.v. Hartman 2.20: Gr.pl. 4.20: Om roeporkest o.l.v. Kühn 5.40: Zang 7.50: Gr.pl. 8.30: „Slegerland". program ma van W. Schreiber 9.30: „Olaf Tryg- vason", van Grieg. Leiding: J. Breuer 11.00: Dansmuziek uit Londen 11.455 Dansmuziek uit Boedapest. Rome, 421 M. 8.30: Gr.pl. 9.05: „L'amore dei tre re", opera van Monte mezzi. Leiding: V. Bellezza. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Salonorkest 1.302.20: Gr.pl. 5.20: Symphonieconcert 8.20: Omroeporkest 10.30—11.20: Gr.pl. 484 M.: 12.20: Gr.pl. 1.302.20: Salonorkest 5.20: Gr.pl. 6.35: Salonorkest 8.20: Sympho nieconcert 10.3011.20: Gr.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35: „Unser Dorf", Ringzending Hamburg-Ko ningsbergen- München- Stuttgart- Frank fort 10.20: Berichten 10.45: Lezing 11.05: Weerbericht 11.20: Dansmuziek uit Londen door Ch. Kunz en het Casani- Cluborkest 11.45—12.20: Zigeunermu- ziek uit Boedapest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 27 September. lste programma: Hilversum van 824 u. 2e programma: Hulzen van 824 uur. 3de Programma: 8.008.50: Keulen 10.20—15.05: Idem 15.05—16.20: Deutschl. sender 16.2017.20: Muenchen of Keu len 17.20—18.35: Brussel VI. 18.35— 19.20: Brussel Fr. 19.20—21.35: Luxem burg 21.35—23.00: Brussel Fr. 23.00— afl.: Boedapest of Brussel Fr. 4de Programma: 8.008.20: Parijs Ra dio 11.25—14.20: Daventry 14.20— 15.20: Londen Reg. 15.20—17.35: Daven try 17.3513.20: Een der Eng. National- zenders 18.2018.50: Deutschl.sender 18.50—19.30: Londen Reg. 19.30—20.00: Loc. uitz. Sportpraatje doOF den heer J. G. A. Janssen (journalist) o.a. Vraagge sprek tusschen den heer Janssen en den heer B. van Rooy, commissaris van de Ned. Unie voor de wandelsport 20.00 afl.: Londen Reg. De uitzending der R. O. V. geldt niet voor het locale Leidsche programma; in de plaats hiervan omvat programma 5 der R. O. V. den geheelen dag Daventry Wijzigingen voorbehouden. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIE-MELK. Voor de periode van 30 September tot en met 6 October, is de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, bepaald op 5 3/4 cent per liter. Voor melk van de eerste klasse werdt deze prijs verhoogd met de kwali teitspremie, voor die van de derde klasse wordt de prijs verminderd met de kwali teitsafdracht van 3/4 cent. De afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10