ENGELSCH Noodlottige Filmvertooning te Hilversum. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 25 September 1934 1 OCT. (Maandags) Fl. 10.» per 3 Mnd. FRY's TAAL INST. BURG. STAND VAN LEIDEN. 145 meisjes in een brandende zaal opgesloten GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. DE LUCHTYAARTTENTOONSTKLLLNG LtTO. Hedenavond Radiodemonstraties. Gistermorgen vroeg reeds heeft de voor zitter van de Eerste Kamer mr W. L. Baron de Vos van Steenwijk een bezoek aan de LUTO gebracht. In de ochtenduren werd de tentoonstel ling door 2000 schoolkinderen bezocht. Gistermiddag demonstreerde een vlieg tuig uit Soesterberg, de Fokker 322, boven de LUTO in verbinding met den auto- radiopost, welke het gevoerde gesprek voor de bezoekers door gaf. Deze demonstratie, welke schitterend slaagde, opende het oog van de toeschouwers van de radio-grafi sche mogelijkheden Hedenavond om 8 uur verschijnt een 3- motorige Fokker uit Soesterberg boven de LUTO. om op de golflengte van 850 meter radio-nachtoefeningen te houden. De 3- motorige Fokker zal bovendien verschil lende lichtseinen wisselen met den grond dienst op de LUTO. Vermeld kan nog worden, dat de School opleidingen en batterijen van het nde Regiment Veld-Artillerie uit Den Haag de LUTO zullen bezoeken. VERSPREIDE BERICHTEN. De nieuw benoemde procureur-gene raal bij den Hoogen Raad. mr. L C. Be sier, is gisteren door den minister van Jus'itie beëedigd. De gewone audiëntie van den Minis ter van Economische Zaken zal op Donder dag 27 September a s. niet plaats hebben. UIT NED. COST-INDIE. ERNSTIG ONGELUK. SOERABAJA. 24 Sept. t'Aneta). Zondag morgen is de luitenant ter zee der 2Se klasse E. Dankmeyer. met zijn auto, welke ben groote snelheid had, tegen een tram paal gebotst Hij bekwam een schedel breuk en zijn borstkas werd ingedrukt. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De in de auto zittende mej. Stapper uit Trètès werd minder ernstig gewond. DE CONFERENTIE TE BATAVIA. BATAVIA, 25 Sept. (Aneta). De bespre kingen tusschen de Nederlandsche en Ja- pansche delegaties maken thans voortdu rend voortgang. In behandeling is thans de kwestie van de verdeeling van den import; tusschen de importeurs. De Nederlandsche en Japansche delega ties benevens de toegevoegde experts zul len op 27 September op uitnoodiging van den heer Meyer Ranneft een boottocht maken per gouvemementsstoomer „Bella- trix" langs de eilandjes die voor Tandjong Prfok gelegen zijn. RECLAME. 7719 beginnen nieuwe clubs. 7 uur n.m. Beginners. 7719 8 uur n.m. Gevorderden. 9 uur nm. Conversatie. INSCHRIJVING DAGELIJKS BREESTRAAT la - TEL. 3529. GEBOREN. Hester, dr. van D. Schoneveld en A. de Wolf Amoldus Gerardus, zn. van J. L. V. Tol en M P. Kelderman Nicolaas Cor nells, zn. van S. Godijn en H. A. Bakkum Krijn, zn. van K. de Boer en P. H. Berg werf! Grietje Elisabeth Maria, dr. van J. v. d. Wakker en B. v. Eigen Johanna, dr. van A. Woerdenbach en J. Eradus Nicolaas Leo, zn. van N. Verhoeff en A. de Vogel Cornelia, dr. van J. Korenhof en R. de Roode Leo, zn. van M. Olman en A. Belsser Margie Johanna, dr. van J. F. P. Stutterheim en M. Veldhuis Josef Hendrik Leonardos, zn. van L. Aker boom en E. A. Hiisson Adriana, dr. van M. v. Vliet en C. A. de Bruyn Jacob, zn. van M. v. Vliet en C. A. de Bruijn Geertruida, dr. van P. S. H. den Hollander en G. Snoeker Gerard Johannes, zn. van P. J. v. Hemert en P. M. v. d. Kooij Berrihardus Jacobus, zn. van B. J. Hastrich en A. M. v. Stight Arnoldus Petrus, zn. van W. A. Zeegers en C. M. Bezu Petrus Jacobus, zn. van W. A. Zeegers en C. M. Bezu Cornelia, dr. van A. Schreuders en M. G. Ket Catharina Wilhelmina, dr. van J. Middelkoop en W. Kaars An- thonle, zn. van D. v. d. Kwaak en A. A. v. d. Berg Cornelia Maria, dr. van A. B. Onci.shoorn en M. F. de Heiden Geer truida Susanna Maria, dr. van D. M. Kui- venhoven en C. Barendse Maria Joanna, dr. van A. A. Pieterse en W. C. M. v. d. Krogt Johanna Cornelia, dr. van H. W. Rijsbergen en H. M. v. Amsterdam. GEHUWD. J. v. d. Meer wedn. en W. P. Th. Jansen jd. J. v. Weizen jm. en S. L. L. Aanen jd. A. Ph. Vermeulen jm. en J. G. de Graaf jd. o OVERLEDEN. M. C. Hollebeek—Imans vr. 67 j. A. de Vosv. Borselen wede. 70 j. L. C. van 't Hooft dr. 68 j. A. G. Pitlo ongeh. vr. 64 j. E. M de Boer—Noijen wede. 75 j. Vijftig gewonden, waarvan twaalf ernstig. ONVOLDOENDE VEILIGHEIDSMAATREGELEN. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer, te bestrijden. (Van een cpccialen verslaggever). Vreeselijk zijn de gevolgen geweest van een brand, die gisternamiddag in het ge bouw van de R.K Werkliedenvereeniging „St. Joseph", afd. „St. Clemens" aan de Boschdrift te Hilversum heeft gewoed bij de vertooning van een Missie-film voor 145 kinderen. Ongeveer vijftig kinderen hebben brand- of andere wonden opgeloopen en de ove rige bijna honderd kinderen, die in de zaal aanwezig waren, zijn met ontzetting uit het als een fakkel brandende gebouw gevlucht. Gezien echter de omstandig heden. is het vreeselljke ongeluk toch nog goed afgeloopen. Het gebouw, waar de filmvoorstelling plaats had. was nog geheel nieuw. Einde Juli van dit jaar werd het op feestelijke wijze geopend en gistermiddag had de eerste filmvoorstelling plaats. Niet min der van 145 meisjes, allen tusschen 5 en 14 jaar, waren in de zaal aanwezig, waar pater Buys uit Soesterberg. een vertooning gaf van de Missie-film, welke hij in den loop der laatste jaren in tal van plaatsen in ons land heeft laten draaien. Na de voorstelling voor de meisjes zouden de volwassenen der parochie de film komen zien en hedenmiddag zou nog een voor stelling voor de jongens plaats hebben. De zaal. waar de film werd gedraald, was in het geheel niet ingericht voor bios coopvoorstellingen. De vertooning ge schiedde dan ook met een kofferkino, ter wijl naar wel schijnt vast, te staan geen of onvoldoende beveiligingsmaat regelen waren genomen. Vroolijk zaten de kinderen allen leerligen van de St. Clemensschool en de Gerardus Majella-School bijeen; gra- mofoonmuziek verhoogde nog de stem ming. Te vier uur in den middag was de voorstelling aangevangen en voor zes uur zou zij geëindigd zijn. Toen er niet meer dan ong. 50 meter film moest worden gedraaid, gebeurde het vreeselijke. Reeds hadden verschillende bestuursleden van het gebouw de zaal verlaten, zoodat. alleen nog de meisjes, eenige onderwijzeressen, pater Buys en broeder Duimel aanwezig waren, toen door tot nu toe nog niet vastgestelde oorzaak de film in brand vloog. Broeder Duimel, die bij het filmapparaat had gestaan, had zich er van verwijderd om pater Buys er bij te laten, die, daar de film bijna ten einde was. het apparaat moest stilzetten. Een huiveringwekkende paniek. Toen hij, bij de kinderen gekomen, zich omdraaide, zag hij tot zijn grooten schrik, dat het geheele filmtoestel in brand stond. Nog voordat hij iets kon doen, schoten de vlammen, die in de film gretig voedsel vonden, naar alle kanten uit Het vuur deelde zich onmiddellijk mede aan het meubilair, de stoelen, de op den grond lig gende loopers en aan de op de eerste rij zittende kinderen. Huiveringwekkend was de paniek, die volgde. Gillend vlogen de kinderen door elkaar, wierpen de los-staande stoelen omver en versperden elkaar den weg. Het ergste was, dat de hoofdingang versj>erd was doordat het filmtoestel juist daarvoor was opgesteld en de vuurhaard zich dus daar bevond. Nooduitgang kon niet geopend worden. 'De nooduitgang aan de andere zijde van de zaal was gesloten, althans de deur kon niet worden geopend. In het midden van de zaal was nog een smallere deur, die toegang gaf tot een smalle zijgang. Deze wilde eerst ook niet open, doch hij een tweede poging ontsloot zij zich. Over elkaar holden de kinderen de gang in, naar voren en achteren. Aan beide zijden bevonden zich daar uitgangen, doch deze waren te smal om de gillende en huilende meisjes vlug genoeg doorgang te geven- Van buiten af trachtte men tegelijkertijd het gebouw binnen te komen en slaagde men er in de nooduitgang open te bre ken. Zeer snel greep het vuur om zich heen; alles vatte vlam. Pater Buys, die ernstige brandwonden aan de beide handen had opgeloopen. was zich volkomen bewust van de dreigende ramp. Zich zelf volko men meester sloeg hij met zijn verbrande banden de vensters in de zijgang In. Wanhopige ouders zochten hun kinderen. Buiten, aan den zijkant op een gras veld, met een hek gescheiden van den grond rondom het gebouw, stroomde het publiek toe; wanhopige ouders, die hun kinderen zochten. Binnen, achter de stalen ramen, stonden tientallen kinderen, waar onder meisjes, wier haren in brand ston den en daarachter de steeds feller op laaiende vuurzee. Door de nauwe vensterramen, tusschen de stalen roeden, werden de kinderen naar buiten getrokkenmet den mees ten spoed, om te redden wat er te redden viel. Het mag een wonder heeten, dat er geen dooden te betreuren zijn. Pater Buys en broeder Duimel traden in het brandende gebouw als de redders der kinderen op. Te hulp gesnelde omwonen den hadden aan den kant van het gebouw, waar de zijgang lag. een ladder tegen den muur geplaatst. Op den ladder stond de heer D. Does. die de kinderen naar bulten trok en naar beneden wierp, waar de veld wachter G. Otten en andere hulpvaardigen de arme kleinen opvingen en voorlooplg op den grond legden. Intusschen was er van alle zijden hulp komen opdagen. De brandweer arriveerde spoedig met twee motorspuiten en tastte het vuur met kracht aan De commandant van de brandweer, de directeur Van Pu blieke Werken ir. Groote. leidde persoonlijk bijgestaan door hoofdbrandmeester van Dam het blusschingswerk. Ook de loco- burgemeester. wethouder Bakker, en de commissaris van politie A. L. van Beuse- kom waren spoedig ter plaatse, terwijl later ook burgemeester Lambooy, die ultstedig was geweest, zich naar de plaats des on- heils begaf. Hulp aan de slachtoffertjes. Voor het helpen der slachtoffers snelden direct de zusters van het op korten afstand gelegen Zusterhuis „St. Joseph" toe, terwijl verder voor het verleenen van eerste hulp dr. G. Eseeiink en de directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst dr. A. Th. Planten met verplegend personeel en een auto-brancard spoedig arriveerden Intusschen waren de eerste slachtoffer tjes reeds binnengebracht ten huize van den in de nabijheid wonenden heer G. Bouwhuis, die een Eerste Hulp-post heeft. Zijn hulpmiddelen reikten echter niet toe en toen de stroom van gewonden bleef aanhouden, werden de patientjes voorloo plg naar het Zusterhuis gebracht. Niet minder dan ongeveer 50 kinderen waren gewond: velen hadden brandwon den, doch nog meer hadden snij- en andere verwondingen opgeloopen. In den loop van den avond waren in het Diaconessenhuis drie kinderen en in de R.K. ziekenverpleging acht kinderen ter verpleging opgenomen. Ook Pater Buys, die er het ergst aan toe is, is in laatst genoemde ziekenverpleging opgenomen Hoewel de toestand van Pater Buys en eenige kinderen zeer ernstig is, bestaat toch voor geen van allen direct levens gevaar. Toen alle kinderen en ook de volwasse nen het gebouw hadden verlaten, stond dit in lichter laaie. De zaal, waar de brand is ontstaan, is totaal leeggebranri. Ook de overige vertrekken van het gebouw zijn geheel verwoest. Van de meubileering is nagenoeg niets meer over. Op tal van plaatsen zijn de vlammen door het dak geslagen. Slechts de muren zijn blijven staan, met boven den Ingang een somber uitziende ronde toren, van boven eveneens uitgebrand, en een op vele plaatsen door gebrand en weggezakt dak. Tot laat in den avond stonden vele nieuwsgierigen naar het sombere geraamte te staren, druk -het gebeurde besprekend. Het verhaal van een moeder. Wij spraken met mevrouw A. Magnin, de moeder van een der kinderen, die in de R.K Ziekenverpleging is opgenomen. Haar zevenjarig dochtertje was naar de film voorstelling gegaan. Daar het regende ging zij te ruim half zes naar het St. Josephsgebouw, met een manteltje voor haar kind. Alleen stond zij voor het gebouw, wach tend.... Kwart voor zes hoorde zij lawaai in het gebouw. Zij dacht eerst dat de kinderen lachtenToen. potseling, kwam een aantal meisjes naar buiten gehold, hui lend, gillend, dat er brand was uitgebroken .Ik vloog naar binnen om mijn kind te redden. Toen ik met veel moeite bij de zaaldeur was gekomen, zag ik een groote vlam. mijn haar schroeide van de hitte en ik moest terug...." Mevrouw Magnin, diep geschokt door het gebeurde en zenuwachtig, wachtte even, zelde niets meer.... „Ik holde naar den zijkant van het ge bouw, waar men reeds bezig was met het reddingswerk Daar voor de vensters. v.oor de stalen roeden, gelijk tralies, zag ik mijn kind. Zij was een der laatsten. die er uit getrokken werd". Bet arme meisje was vooral aan het gelaat verbrand en zij is ter verpleging opgenomen. Gelukkig echter schijnt haar toestand niet zoo ernstig te zijn. De heer Does, die zooveel heeft gedaan om de kinderen te redden, dacht, dat ook zijn kinderen zich in het brandende ge bouw bevonden. Dit was echter niet het geval. Van den politie-agent Jongeling waren twee dochtertjes bij de filmvoorstelling; een van haar is in het ziekenhuis opge nomen. de andere kon naar huls worden gebracht. Oorzaak van den brand niet bekend. Zooals gezegd, is de oorzaak van het in brand geraken van dê film niet bekend. Pater Buys had van B. en W. toestemming gekregen om de film te draaien. De pro- paganda-commiisie van de RJK Werklie- denvereenlgdng had. niet wetende, dat pater Buys de toestemming reeds had, eveneens toestemming gevraagd bij de politie. Ook deze was verleend, doch de vergunning lag nog op het politiebureau. Het staat echter vast, dat bij de ver tooning geen brandweer aanwezig was Ook ontbraken een emmer water, natte dweilen en andere brandbluschmiddelen. Het verluidde voorts, dat de zaal te vol was. Dit is niet juist. Op het balkon, waar plaats is voor vijftig personen, bevonden ziich slechts zeven meisjes. Er waren slechts weinig volwassenen in de zaal, toen het ongeluk gebeurde, doch dit kwam door dat even te voren de bestuursleden reeds waren vertrokken. Intusschen heeft de politie een uitge breid onderzoek naar alle omstandigheden, die zich bij dezen brand hebben voorge daan, gelast. AUTO RIJDT OP WAGEN. Bestuurder levensgevaarlijk gewond. De heer H. Zegers reed gistermiddag met Zijn met fruit beladen, door een paard getrokken wagen over den Rijksweg van Slttard naar Beek, toen zijn wagen van achteren werd aangereden door een vrachtauto, bestuurd door R. uit Geulle. Op de plaats van het ongeluk stonden aan weerszijden van den weg twee auto's ge- parkccrd. Zegers sloeg door den schok yan den wagen en raakte onder de wielen, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Nadat ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, Is het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard. Zijn toe stand is zorgwekkend. De vrachtauto is in beslag genomen. OVER BOORD GESLAGEN. Zondagnacht om twaalf uur is aan boord van de onderzeeboot K. XVII. die in de haven van Den Helder lag,, een ma troos overboord geslagen. Zeer zeker zou dit voor dezen schepeling leelljke gevol gen gehad hebben, indien de pas benoem de luitenant ter zee Beudeker hem niet onmiddellijk was nagesprongen en hem weer binnen boord had weten te brengen. VERDRONKEN. Het vijljarig dochtertje van den heer J. Veugjes te Landsmeer is in de sloot achter de ouderlijke woning aan de van Beek straat geraakt en verdronken. Te Veenendaal is gisteravond het 3-jarig kind van de familie van Ommeren in een onbewaakt oogenblik in een teil met water geraakt en verdronken. EEN ELFTAL IN ZAK EN ASCH. Twee en twintig kloeke jongemannen gordden zich Zondagmiddag aan ten strijd, dat wil zeggen, bij dit zich strijd vaardig maken legden zij meer uitrus tingsstukken af, dan dat zij aandeden. Zij gingen nl. voetballen op een terrein aan den Laanslootschen weg te Rotter dam. Naar het veld waren zij gekomen als keurige heertjes, in Zondagsche colbertjes, lichte of donkere pantalons, beige regen jassen, kwieke deukhoedjes, slanke schoe nen aan de voeten, kortom als meneer- meneer. Twee en twintig kloeke jongemannen verdwenen in een voetbalkeet, elf links de thuisclub en elf rechts de gasten. En al spoedig kwamen zij weer te voor schijn, gehuld in een kleurig hemd, een heel kort broekje, dikke kousen en for midabele schoenen aan de voeten. Men toste, de aanvoerder, die den opgooi won, koos zijn spelrichtlng, de scheidsrechter bracht zijn fluitje naar den mond.... Maar er knerpte geen schrille toon door de lucht. Het fluitje bleef voor de even geopende lippen, de mond zakte steeds verder open in pijnlijke verbazing. De spelers werden onrustig en zij keken, naar waar de scheidsrechter staarde. En toen ook zagen zij. Uit de voetbalkeet stegen dikke rook wolken op, vlammetjes speelden langs den dakrand. Twee en twintig kloeke jonge mannen spoedden zich naar hun plunje. Elf slaagden er in hun boeltje te redden. De kleedkamer rechts brandde totaliter uit. Daar stonden elf jongemannen op veld, ver van huis en dun gekleed. Toen ont bood men een gesloten vrachtauto en die heeft het elftal veilig en ongezien door de stad geloodst. De brandweer heeft het brandje met een gummislang gebluscht. N.R.C. BUITENLANDSCH GEMENGD. DRIE GANGSTERS VERMOORD. Uit Mount Holly in den staat New Jer sey wordt gemeld, dat in het èuiden van Mount Holly gisteren de lijken van drie gangsters zijn gevonden. De slachtoffers waren door vele kogels doorboord. Waar schijnlijk zijn zij door collega's vermoord toen het tot een twist kwam over de ver deeling van de buit van een overval die hun bende kort tevoren moet hebben ge pleegd. Klaarblijkelijk zijn zij naar deze afgelegen plaats gelokt, waarna met ma chinegeweren op hen werd geschoten. VIER WOONHUIZEN EN VIJF SCHUREN AFGEBRAND. In den nacht op Maandag is de ge meente Leubach (Duitschland) door een grooten brand geteisterd. Vier woonhuizen en vijf schuren brandden tot den grond toe af. Zes gezinnen met in totaal twintig kinderen zijn dakloos geworden. Veel vee is in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vast gesteld. o DE RAMP DER MORRO CASTLE. Tijdens het onderzoek naar de oorzaken van den brand op de Morro Castle is gis teren de waarnemend gezagvoerder Warms gehoord. Warms verklaarde, dat de be weringen van den radiotelegrafist Alagna, volgens wien groote verwarring zou heb ben geheerscht op de commandobrug op het oogenblik, dat de ramp plaats vond, van iederen grond ontbloot zijn. De brand is 's morgens tegen 3 uur ontdekt. Reeds een minuut later was „algemeen alarm" gemaakt. Om 3 uur 01 heeft Alagna op dracht ontvangen S.O.S.-seinen te geven. Overigens heeft de overleden kapitein Wilmott den dag voor den brand tegen Warms gezegd, dat hij het gevoel had, dat iets zou gebeuren. Men heeft Alagna in het oog gehouden. Alagna heeft twee flesschen zwavelzuur bij zich. had kapitein Wilmott verklaard. Daar Willmott bang was, dat Alagna hem zwavelzuur in het gezicht zou werpen, heeft hij de deur van zijn kajuit gesloten gehouden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het Kantongerecht moest gister morgen terecht staan de boterhandelaar D. K. uit Katwijk die op 19 Juni 20 KG boter in pakjes van een en i/., K G. té Rijnsburg had vervoerd, zonder dat vol gens de crisis- en zulvelwet de rijksmer- ken voldoende op de boter ingedrukt wa ren, zoodat de merken nogmaals gebruikt konden worden. Ook was verdachte niet in het bezit van een geleidebiljet voor ver voer van de boter geweest. Verdachte was niet verscheen en tegen hem werd verstek verleend. De controleur van de Crisis- en Zuivel- wet uit Den Haag verklaarde dat hij de boter in een motorbakfiets had aange troffen. Hij had een pakje van een 'I, K.G, in beslag genomen en dit voor onderzoek opgezonden naar het zuivelstation te Lei den, bij welk onderzoek gebleken was dat het natuurboter was. Het O.M dat nu het woord kreeg eischte f. 40 boete of 20 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wij zen. J. P. stond terecht, omdat hij op 27 Juni op de Lammermarkt met een wagen, bespannen met een paard had gereden en de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, omdat hl) in plaats van te wachten, daar de passage niet vrij was, in gestrekten draf was door gereden, waardoor hij den heer Niessing, die aldaar op een rijwiel reed, had aan gereden. Het O.M. eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 15 boete ol 10 dagen hechtenis. D. v. R. uit Noordwijkerhout stond terecht omdat hij op 8 Aug. op de Beek laan te Noordwijk onvoorzichtig en zon der op het verkeer te letten met een auto van een landweg was gekomen, waardoor hij in botsing was gekomen met een per sonenauto van den heer G. de Jong uit Amsterdam. Het O.M. eischte na het hoo ien van den heer en mevr. de Jong f. 15 boete of 10 dagen hechtenis. De kanton rechten veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 10 dagen hechtenis. De heer P. van Hoeken, garagehouder uit Heemstede stond terecht omdat hij op 23 Augustus op den Rijnsburgerweg met een auto had gereden welke in strijd met de nieuwe rijwiel- en motorwet van een rood stoplicht was voorzien. Verd. had het bewuste stoplicht ter zitting mee gebracht, om aan te toonen dat het glas weliswaar rood was, maar de letters „stop" oranjekleurig waren, wat bij avond nog meer uitkomt. Met aandacht werd het stoplicht door den kantonrechter, ambte naar OM. en griffier bekeken en de zaak werd 14 dagen aangehouden om den ver balisant Braaks alsog te hooren.. DE AANRIJDING DOOR DE „BLAUWE TRAM." De Hooge Raad heeft gisteren de zaak behandeld van C. B., bestuurder van de „Blauwe Tram", die in eerste instantie is vrijgesproken van het veroorzaken van een aanrijding op 19 October van het vo rige jaar op den Raamweg in Den Haag toen een door hem bestuurd tramrijtuig op een colonne militairen in reed, waarbij een artillerist het leven verloor. pet Hof te 's-Gravenhage vernietigde het vrijsprekend vonnis der Haagsche recht bank, stelde de schuld van verdachte vast en veroordeelde hem tot 3 maanden hech tenis. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde thans tot verwerping van het beroep. De Hoogë Raad zal op 22 October uitspraak doen. DE LINDBERGH-AFFAIRE. De commissie van onderzoek in de Lind bergh-affaire heeft gisteren vier getuigen gehoord. De attorney-general Foley (dis trict Bronx) verklaarde, dat de zaak zoo volledig en nauwkeurig mogelijk door de commissie zal kunnen worden onderzocht, doch dat zij nog niet geheel is opgehelderd De advocaat van Hauptmann, James Faw- eett. deelde mede, opzienbarende inlich tingen te hebben ontvangen, welke, indien zij juist mochten blijken van de grootste beteekenis voor zijn cliënt zouden zijn. De makelaarsfiima, bij welke pauptmann een rekening had loopen heeft medegedeeld, dat Hauptmann nooit een rekening van' 25.000 dollar heeft gehad. Hauptmann is in beschuldiging gesteld wegens afpersing. De verdere behandeling van de zaak is uitgesteld tot 1 October a.s. Inmiddels zal Hauptmann in arrest wor den gehouden. Pinkus Fischer te Berlijn, een broer van Isidore Fischer, wiens naam ls genoemd in verband met de Lindbergh-affaire, ver klaarde gisteravond: „De gelieime politie kan gerust hier komen. Zij zullen niets bij mij vinden, dat niet in orde is." Hij deelde voorts mede, dat zijn broer Isidore op 16 December van het vorige jaar van Amerika naar Leipzig vertrok, doch toen ziek is geworden en tenslotte in een ziekenhuis gestorven is. Als oorzaak werd officieel tuberculose opgegeven. DE MIJNRAMP BIJ WREXHAM. Het totaal aantal slachtoffers der bij de ontploffing in de Gresfordmijn omgeko men slachtoffers bedraagt thans 264, maar het kan nog met 3 of 4 stijgen, omdat nog enkele personen Vermist worden, die echter niet zeker tot de ploeg behoorden die Vrij dagnacht was afgedaald. Uit alle deelen van het land worden in schrijvingen ontvangen voor het fonds tot hulpverleening. De Koning heeft 200 pond toegezegd, de Koningin 50 en prins George en prinses Marina 25 pond. Groote bedra gen, sommigen van honderden ponden zo" toegezegd door banken, ondernemingen en particulieren, Ir"9

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14