LiüDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 25 September 1934 BUITENLAND. SPORT. FINANCIEN. VRAGENRUBRIEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Genève en het Saargebied. De minderhedenbebatten zijn gisteren te Genève in de politieke commissie voort gezet. Als eerste voerde het woord de Hongaarsche gedelegeerde Tibor von Yck- hardt, die zich beklaagde over toenemende verslechting van de bescherming der Hon gaarsche minderheden Verbetering daar van Is een voorwaarde voor een samen werking tusschen de Donaustaten. Spr. stelde voor. dat de Volkenbondsraad een commissie van onderzoek zou instellen, die in de vier Donaulanden. Hongarije, Roemenië, Zuid-Slavië en Tsjecho-SIowa- kije een onderzoek zou instellen naar den toestand der minderheden, waarover aan den Volkenbondsraad rapport zou moeten worden uitgebracht. Op grond hiervan zou de Volkenbond maatregelen kunnen ne men om tot een bevredigende oplossing te komen. Vervolgens was het woord aan dr. Benesj die in hoffelijke termen inging op dit voorstel, doch ontwijkend antwoordde. Een verzoening met Hongarije is zeer ge- wenscht. De Volkenbondsraad is bevoegd tot behandeling van deze problemen, niet de politieke commissie. Gistermorgen zijn besprekingen gehou den tusschen den teruggekeerden Fransche minister van bultenlandsche zaken, Barthou en den Italiaanschen gedele geerde baron Aloisi. Deze besprekingen, die naar verluidt het Oostenrijksche probleem tot onderwerp hadden, worden in Fransche kringen van groot belang geacht. Ook de Oostenrijksche minister van Bul tenlandsche Zaken, Berger Waldenegg, heeft eenlgen tijd deelgenomen aan deze besprekingen. Later heeft ook Eden nog met Barthou en Aloisi gesproken. De vertegenwoordigers van de landen, die tot het z.g. goudblok behooren, hebben gistermiddag hun eerste besprekingen ge voerd bij den Belgischen minister Jaspar, van wien het initiatief tot deze bijeen komst is uitgegaan. Nederland was behalve door den gezant te Rome, mr. Patijn, vertegenwoordigd door ■prof. Frangois, Frankrijk door den minis ter van Handel Lamoureux, België door Jaspar en VanLangenhove, Luxemburg door minister Bech en Italië door Biancini. De Zwitsersche minister Stuck! was door drukke werkzaamheden verhinderd. De conferentie, wejke door Jaspar werd gepresideerd, had mede door de afwezig heid der Zwitsers geheel het karakter van een voorbereidende bespreking. Besloten werd de onderhandelingen heden voort te zetten In zijn kieskring heeft de voorzitter Van de ontwapeningsconferentie, Henderson, een redevoering uitgesproken, waarin hij uiteenzette, dat de wereld vol ontevreden heid is en dat argwaan en vrees tot een gevaarlijken toestand hebben geleid. Het lot van de Geneefsche ontwapeningscon ferentie is in gevaar. De Internationale toestand is thans zoo onzeker, dat een allergrootste inspanning noodig is om een catastrophe af te wenden. Men moet er kennen, dat de wereld met steeds toene mende snelheid een oorlog tegemoet gaat. Henderson hoopt echter, dat het nog steeds niet te laat is een zoodanig nood lot te verhoeden. Er bestaat echter geen twijfel meer over de richting, waarin zich de afzonderlijke volken begeven. Henderson wees voortgaande op het ge vaar, dat er in gelegen is, dat volken groote bewapeningen bezitten. De inter nationale samenwerking is de eerste on ontbeerlijke voorwaarde voor het succes van iedere saneering en van opbouwende vredespolitiek. Het Duitsche Front heeft Zondag in het Saargebied verkiezingsvergaderingen ge houden te Saarbrücken, Saarlouis, Neun- kirchen, Ottweiler, Merzie en Blieskastel. De plebiscietcommissie heeft verklaard, dat zij openlucht-betoogingen alleen zal toelaten als de Saargemeenten daarvoor openbare terreinen aan het Duitsche front afstaan en zich verbinden ze eveneens beschikbaar te stellen voor andere par tijen. Alleen de stad Voelklinken heeft deze verbintenis op zich genomen. Derhalve zijn de bijeenkomsten Zondag in besloten ruimten gehouden, waaruit de redevoeringen draadloos zijn omgeroepen. De veiligheidspolitie, die de grens tus schen Frankrijk en het Saargebied be waakt, heeft op Fransch grondgebied Buchalla, den chef van de stormafdeelin- gen der nazi's in het Saargebied, afkom stig uit Saarbrücken, gearresteerd wegens spionnage. Buchalla zou aan het hoofd staan van een spionnage-organisatie in het Saargebied en werd reeds lang door de politie gezocht. DUITSCHLAND. Voorloopige regeling met Engeland Een Iandbouw-praatje. De onderhandelingen voor een bevredi gende oplossing aangaande de Duitsche schulden en den Engelsch-Duitschen han del duren voort. Intusschen is een zuiver voorloopige overeenkomst bereikt. Deze wordt bekend gemaakt in een com muniqué, dat als volgt luidt: „De onderhandelingen, welke te Berlijn ln de afgeloopen week zijn gevoerd tus schen een delegatie van het Vereenigd Koninkrijk en vertegenwoordigers der Rijksregeering over hangende economi sche en financieele kwesties hebben ter voorkoming van eenige stoornis in den handel tusschen de beide landen geleid tot een tusschentijdsche overeenkomst. Deze overeenkomst zal gelden tot einde October, tenzij de nieuwe definitieve over eenkomst eerder tot stand zal komen, Voor den invoer der in de Engelsch Duitsche betalingsovereenkomst van 10 Augustus 1934 behandelde producten zul len deviezencertificaten worden toege staan, welke machtiging geven betalingen te doen op de speciale rekening van de Bank of England, in een mate, welke in overeenstemming is met het huidige ni veau van den Engelschen invoer in Duitschland. Daarbij zal geen verschil Worden gemaakt tusschen de verschillen de warengroepen. Deze regeling geldt voor alle producten, waarvoor de mogelijkheid van betaling op de speciale rekening der Bank of England mogelijk was op het tijd stip van het van kracht worden der Duitsch-Engelsche betalingsovereenkomst en van al dergelijke stortingen op de bij zondere rekening, welke door de Rijks bank is toegestaan. Overigens blijven de bepalingen van deze overeenkomst, in het bijzonder het systeem der stortingen op speciale reke ningen. De rijksminister voor voedingswezen en landbouw, Walter Darré heeft een rede voering uitgesproken over „Een jaar na tionaal socialistische landbouwpolitiek". Hij wees vooral op het belang van de in voering van de erfhofwet en de wet op den rijksvoedingsstand. Verder wees hij op een statistiek, die pas is verschenen, waaruit blijkt, dat rogge ln Rotterdam in Augustus j.l. 5G RM. opbracht en ln Duitschland 159 RM. per ton; tarwe in Liverpool 69 RM. in Duitschland 199 RM. per ton; Varkens in Chicago 12 Mark, in Duitschland 47 Mark per 100 K.G.; boter in Kopenhagen 78 RM. en in Duitschland 254 RM per 200 K.G.; eieren in Kopen hagen 3'/i Pfennig In Duitschland 10 Pfen nig per stuk. Vervolgens zette de minister uiteen, dat het arbeidsinkomen in den loop van dit jaar met ongeveer 13°/o was gestegen. Den noodlijdenden gebieden is in het laatste jaar ruim 138 millioen ter beschikking gesteld. Wij wijzen er op, dat deze cijfers zon der meer niets zeggen, daar er niet te genover staan de cijfers van levensonder houd, onkosten etc. o FRANKRIJK. Radiorede van Doumergue. Gisteravond heeft minister-president Doumergue voor de microfoon het Fran sche volk toegesproken. Doumergue laakte scherp het optreden van zekere critici, die steeds opnieuw probeeren hun politiek spelletje te spelen. Doumergue verklaarde niet uit zucht naar macht aan het roer te blijven, doch slechts om de eens aange gane taak tot een goed einde te brengen. Voorwaarde hiervoor is wederzijdsch ver trouwen. Degene die der regeering verwijt niets groots tot stand te hebben gebracht, zal men de niettemin niet onaanzienlijke resultaten voor oogen moeten houden. Doumergue herinnerde vervolgens aan het sluitend maken van de staatsbegroo- ting en het verschaffen van werk tot een bedrag van 10 milliard. Op het gebied der internationale poli tiek heeft de regeering Frankrijk weer het aanzien gegeven, dat het noodig heeft, Het kabinet kan in zekeren zin zijn oor spronkelijke taak als geëindigd beschou wen en zich uit het politieke leven terug trekken. Doch het acht het zich een plicht in de moeilijke economische crisis te zoe ken naar afdoende middelen. Tijdens het reces van het parlement heeft men: uit partij-politieke belangen de onbeduidendste politieke incidenten pro beeren uit te buiten en een campagne In geleid voor de devalutie van den frank. Indien deze campagne gelukt zou zijn, zou zij voor geheel Frankrijk vernietigend zijn geweest. De aaneensluiting der soclalishtlsche en communistische partij moet worden toege juicht, daar daardoor een uiterst gevaar lijke dubbelzinnigheid vervalt. Vervolgens besprak Doumergue de her vormingen, welke hij noodzakelijk acht. In het bizonder achtte hij noodzakelijk een regeering .welke over autoriteit be schikt. Hij vergeleek daarbij de positie van den Franschen minister-president met den Britsche. Volgens de meening van Doumergue moet de functie van hoofd der regeering in Frankrijk, die zonder eenige bizondere autoriteit is, constitutioneel de. zelfde bevoegdheden verschaffen als de premier ln Engeland heeft. In geval van meeningsverschil tusschen de regeering en de meerderheid in het parlement, moet de minister-president zich direct tot de natie kunnen wenden. Een geringe grondswets- wijziging zou zulks mogelijk maken .indien men zou afzien van zeer bizondere ge vallen, waarvoor vooraf toestemming van den Senaat noodig zou zijn. Men kan er, aldus Doumergue, zeker van zijn, dat regeeringscrises zeldzamer zouden worden, wanneer de vrees voor directe ont binding van het parlement de eerzucht van ambltieuse elementen zou beteugelen. Bovendien moet de regeering bij verorde ning de staatsbegrooting voor een jaar van kracht kunnen verklaren, indien zij niet tijdig door het parlement wordt af gehandeld. Ten slotte moeten de rechten en ver plichtingen der ambtenaren in een z.go. ambtenarenstaat worden vastgelegd. De volgende week hoopt Doumergue nadere mededeelingen te kunnen doen. De doctoren, die een rapport hebben op gemaakt, waarin zij de mogelijkheid van een zelfmoord van den raadsheer Prince verwerpen, hebben gisteren aan den rech ter van instructie een nader verslag ge zonden. waarin zij bevestigen, dat hun vaststellingen met zelfmoord-hypothese in strijd zijn. ■o OOSTENRIJK. Kabinetsraad. De Ministerraad heeft gisteren eenige belangrijke wetsontwerpen afgehandeld. Het eere-teeken voor verdiensten jegens den bondsstaat Oostenrijk, dat in veertien graden kon worden verleend, is thans ge wijzigd in één Oostenrijksche Orde van Verdienste. Voorts heeft de ministerraad besloten, dat personen die veroordeeld zijn wegens verboden politieke activiteit geen beroep kunnen aanteekenen bij 't bondsgerechts- hof. Verder is een wet uitgevaardigd be treffende de overbrenging van personen naar concentratiekampen. In het vervolg zullen personen die ver oordeeld zijn tot een verblijf in een con centratiekamp voor den duur van minder dan drie maanden, van dit vonnis niet in beroep kunnen gaan bij het ministerie. RECLAME. 8119 In tegenstelling met andersluidende beweringen hebben wetenschappelijke onderzoekingen van Dr. E. Atzler uit gemaakt, dal codeïne, resp. cotleïnehou- dende koffie hef hart voor verhoogde werkprestaties minder geschikt maakt, dan wanneer de normale lunclie van dit organisme gevrijwaard blijft van de on- gewenschle prikkelwerking der codeïne. Koffie Hag is gegarandeerd cofleïne- vrij en dus onschadelijk voor hart en zenuwen. ITALIË. Een Prinses geboren - Regceringsdecreten. De kroonprinses van Italië Marie José heeft gisteravond om 11 uur 50 het leven geschonken aan een meisje, dat Maria Pla zal worden genoemd. Groote vreugde heerscht te Napels, de stad, welke bekend is voor haar groote aanhankelijkheid aan het Italiaansche vorstenhuis. De spanning der afgeloopen weken maakte plaats voor royalistische be toogingen voor het paleis, terwijl gods dienstoefeningen werden gehouden. De bevolking der stad heeft, naar oud gebruik, de wieg voor het koningskind ge schonken. Te Rome hebben 50 saluutschoten het volk kond gedaan van de blijde gebeurtenis in het huls Savoye. De doopplechtigheid zal tusschen 13 en 18 October worden verricht dooi kardinaal aartsbisschop Ascalesi van Napels. Voorts zijn nog wiegen geschonken door Turijn en Sardinië. Bovendien heeft prin ses Marie José ook nog een groot aantal luiermanden ontvangen, welke, naar zij bepaald heeft, zullen worden verdeeld on der de kinderen, welke te Napels op den zelfden dag als het vorstelijk kind zullen zijn geboren. Op voorstel van het hoofd der regeering heeft de ministerraad het ontwerp goed gekeurd van het decreet, waarbij aan het onderstaatssecretariaat voor het perswezen en de propaganda alle bevoegdheden wor den verleend, welke tot nu toe waren voor behouden aan het ministerie van Binnen- landsche Zaken en voor de Corporaties in zake het regeeringstoezicht op films. De ontwikkeling van het filmbedrijf wordt door dezen maatregel geheel afhankelijk van het ministerie voor perszaken en pro paganda. Voorts is besloten tot de instelling van een groot nationaal park in de streek van Stelvlo, onder den gletscher Ortler, Dit ge bied vormt een prachtige toeristenstreek. Verder heeft de ministerraad een decreet aangenomen, waarin belangrijke verjagin gen worden ingevoerd in de tarieven voor personen- en goederenverkeer op de Ita liaansche spoorwegen. -,f,c VEREEN1GDE STATEN. Het einde der textielstaking. De textielfabrieken in New England en in dè Zuidelijke sta!ten hebben gister morgen vroeg hun poorten weer geopend. Volgens ramingen hebben de fabrieken het werk hervat op een capaciteit varieerende van 1/3 tot de volle productie van vóór den aanvang der staking, Het beëindigen der textielstaking heeft op Wallstreet nau welijks eenigen invloed uitgeoefend, Wall street heeft gedurende de laatste 14 dagen ingezien, dat de textielarbeiders de eerste de beste gelegenheid zouden aangrijpen om de staking te doen beëindigen, vooral ook toen de openbare meening, die aanvanke lijk aan de zijde der stakende arbeiders stond, zich meer en meer tegen de stakers keerde. Waar de vakvereenigingsleiders het ver- geefsche van de staking gingen inzien, behoeft het nauwelijks verwondering te wekken, dat zij naar middelen hebben ge zocht omzich op de een of andere wijze te dekken. Het werkelijk arbeidsconflict zal vermoedelijk echter pas goed beginnen, wanneer de beslissing inzake het instand houden, resp. doorvoeren van het beruchte art. 7a van de Nat. Ree. Act. aan de orde zal komen. In breede kringen der textiel arbeiders is overigens groote ontevreden heid ontstaan over de bekrompenheid van het Wlnant-rapport, waarop de arbitrage- voorstellen van Roosevelt gebaseerd waren en Gorman moet tot de ervaring zijn ge komen, dat hij in dit opzicht alleen staat. Talrijke leden van de vakvereenlgingen der textielarbeiders verklaren, dat zij als gevolg van het Winant-rapport „verkocht" zijn geworden. De textielarbeiders hebben over het alge meen het bevel, om de staking te beëindi gen, opgevolgd. Niettemin bestaat er nog een zekere spanning te Charlotte in Noord- Carolina, te Shannon in Georgia en te Philadelphia, waar het tot wanordelijk heden kwam tusschen arbeiders, die het werk weder hervatten, en stakers. Een vijftigtal personen werd gearresteerd. o UIT HET VERRE OOSTEN. De verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg. Van gezaghebbende zijde wordt bevestigd dat de Sovjets den Oost-Chineeschen spoorweg an MantsjoekWo hebben ver kocht voor 170 millioen yen. De beide par tijen zijn door bemiddeling van den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken tot een overeenstemming gekomen Naar men verneemt, is 30 millioen yen bestemd voor schadeloosstelling aan de Sovjet-Russische employe's, die "ontslagen zullen worden. De betalingen zullen als volgt worden verricht; 2/3 van het bedrag in natura. 1/6 contant en de rest in drie jaarlijksche termijnen. Het Russische personeel van den spoor weg zal binnen 6 maanden na onderteeke- ning der stukken ontslagen zijn. Het actief en passief op den Oost-Chi neeschen spoorweg, welke niet opgenoemd zijn, vervallen aan de Sovjets. Van Russische zijde bewaart men nog het stilzwijgen. VOETBAL. HAZ. BOYS II—LEID. BOYS IH 4—2. Hoewel L, Boys steeds in de meerder heid is weet toch H. Boys de leiding te nemen. Even hierna maakt een back der L. Boys hands en uit de strafschop ver grootte H. Boys den voorsprong 20. Ais dan de Haz. Boys den bal goed vangt en even aarzult met uitschoppen, weet de L. Boys middenvoor handig van zijn gewicht gebruik te maken en werkt hij den kleinen H Boys keeper met bal en al over de doellijn, 21. Na rust is H. Boys iets meer in den aan val, wat blijkt uit den stand 3—2 dien. zij weet te verkrijgen. Goed komt dan L. Boys opzetten en ais een back van H. Boys geen raad meer weet schiet hij keihard in eigen doel, 32. De midvoor der thuisclub verhoogt ten slotte de voorsprong tot 42. WEDSTRIJD TE VEUR-LEIDSCHENDAM. Op het A.V.V.-terrein te Veur-Leidschen- dam hadden een tweetal wedstrijden plaats waarvan de opbrengst ten bate kwam van de missie van pater Meyer, welke binnen kort weer naar Indië vertrekt. De uitslagen waren A.V.V.—O.N.A. 0—1, A.V.V.Velo 2—2. Met een toepasselijke toespraak reiijte burgemeester Keyzer, welke belde malen den aftrap deed, de prijzen uit. Velo kreeg als gast den zilveren beker, de andere vereenigingen een medaille. o ZEILEN. OM DEN AMERICA-CUP. De „Rainbow" wint de vijfde race. Gisteren is de vijfde wedstrijd verzeild om den America-Cup tusschen het Ame- rlkaansche Jacht „Rainbow" en het En- geische, de „Endeavour". De „Rainbow" heeft 4 min. I sec. eerder dan de „Endeavour" het einddoel bereikt en won daarmede deze vijfde race. De stand is thans 3—2 ten gunste van Amerika. Degene die het eerst vier over winningen behaalt, zal den America-Cup ontvangen, 't Protest van de „Endeavour" inzake de vierde race is afgewezen. o DUIVENSPORT. LEIDSCHE POSTDUIVENVEREENIGING „DE VRIENDENCLUB". De gehouden stedelijke wedvlucht op Mons tot sluiting van het vluchtseizoen 1934 is uitnemend geslaagd. Er werd aan deelgenomen door leden van de p.v. „De Snelvlieger", de L.P.C. „Het Oosten" en de „Vriendenclub". Voor dit concours, waarvan de afstand der verschillende hokken van 191,99 K M. tot 201,06 KM. varieerde, waren 142 duiven ingekorfd, welke om 8.15 uur met sterken Zuid-Westen wind in vrijheid werden ge steld en als volgt de prijzen verdienden; A. H. Korenhof 1, 17 en 19; G. T. v. Dorp 2; A. P. v. d, Voort 3, 7, 20 en 23 en 1ste overduif; Chr. v. d. Pluym 4, 8 en 16; L. v. d. Nieuwendijk 5; A. N. Erades 6, 18 en 25; Th. Houthoff 9 en 15; G. A. L. v. d. Reijden 10, 12 en 26: L. Gijsman 11; R. P. de Graaf 13 en 14; W. de le Mail' 21, 22, 27 en 28; S. N .v. Leeuwen 24 en J. Philippo 29. De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur 3 min. en 45 sec. en maakte een snelheid van 1148,8 meter per minuut; de 29ste prijswinner om 11 u. 21 m. 51 sec. en maakte 1040,3 meter per minuut. In het geheel waren 16 eereprijzen door verschillende firma's geschonken. Een prachtige koperen parapluiestandaard werd gewonnen door A. H. Korenhof met No. 1. De eereprijs voor den besten uitslag van het concours werd gewonnen door A. P. v. d. Voorts, die tevens den aangewezen en den specialen prijs won. A.s. Zaterdagavond te 8'/t uur prijsuit reiking bij den heer Bremmer, Beesten markt 34, clublokaal V.C. Voor denzelfden wedstrijd had „De Vriendenclub" 80 vogels ln concours. De uitslag is als volgt: A. H. Korenhof le, 2e, 6e 12e. 14e en 16e; G. F. v. Dorp 3e; Chr. v. d. Pluym 4e, 7e en lie; A. N. Erades 5e, 13e en 17e; G. A. L. v. d. Reyden 8e, 10e en 18e; L. Gijsman 9e; S. N. v. Leeuwen 15e; J. Philippo 19e en 20e. Eerste en laatste prijswinner zelfde tijd als van het stedelijk concours. Met dezen uitslag wist de heer Korenhof beslag te leggen voor 1934 op den wisseU beker, geschonken door den heer R. O. Racké. Hiervoor ontvangt de winnaar een verguld zilveren medaille als houder 1934. De uitslag der puntentelling voor de kampioenen-generaal zullen deze week nog bekend gemaakt worden over alle diverse afstanden. o DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (WASSENAAR). Wedvlucht van uit Mons (België), af stand plm. 190 KM. De duiven werden in vrijheid gesteld te 8 uur 15 min. met sterken N. Westen wind. De eerste duif bereikte het hok te 11 uur 12 min. 36 sec. en had den afstand afge legd met een gemiddelde snelheid van 1076.5 meter per minuut. De laatste prijs winnende duif werd geconstateerd te 11 uur 23 min. 43 sec. en had gevlogen met een gemiddelde van 1010 meter per minuut. De uitslag was: le, 2e en 7e J, H. Groe- neveld; 3e en 4e C. Versteeg; 5e en 6e A. l'Ami; 7e J. p Brederode. UIT HET MEMELGEBIED. Optreden tegen geestelijken. De Lithausche gouverneur voor het Memelgebied heeft beschikt, dat tien gees telijken in het Memelgebied het recht zal worden ontnomen hun geestelijken arbeid te verrichten en als zielsverzorgers op te treden. Van deze tien geestelijken zijn zeven Rijksduitschers. DE BLAUW KRAS. Wedvlucht van af Mons (België), af» stand 193 KM. In concours 39 vogels. Deze werden te 8.15 uur met Westen wind in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt; G. Grebel le; J. v. Steenbergen 2e, 4e. 6e; R. Pet 3e; A. v. Weeren 5e; H. V. de Haas 7e; J. Marijt 8e. Eerste duif te 11 uur 8 min. 38 sec.; laat ste prijswinnende duif te 11 uur 22 min. 32 sec. O „DE ZWALUW" (VOORSCHOTEN.) Wedvlucht vanaf Mons (B.), afstand hemelsbreed tot het hok van den lsten prijswinnaar 185 K.M. 130 M. (te Veur). Door het vergevorderde seizoen was voor deze laatste wedvlucht weinig interesse; deelgenomen werd met slechts 23 vogels. De le duif werd om 11 uur 4 min. 59 sec. geconstateerd, losgelaten om 8 uur 15 min. vloog deze vogel dus met een gemiddelde snelheid van 1089 meter per minuut, de 5e of laatste prijswinnaar werd om 11 uur 17 min. 54 sec. geklokt. De uitslag was: W. Köhne te Veur; le, 2e, 3e en 4e prijs. J. V. d. Burg, Voorschoten, 5e prijs. o SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKCLUB „PHILIDOR". Gisteravond hield bovengenoemde Schaakclub een algemeene vergadering. Nadat de voorzitter, de heer P. Herfkens, de vergadering te ongeveer halfnegen had geopend, las de heer H. I. de Nie de notu len, die opveranderd werden goedgekeurd. Als nieuw bstuurslid in de plaats van den heer W. F, Snieder, die als zoodanig had bedankt, werd ais 2e commissaris gekozen de heer W. Verver, die deze benoeming aanvaardde. Voor den nieuwen, winterwedstrijd gaven zich reeds 15 leden op, die in twee groe pen, één van 8 en één van 7 spelers wer den verdeeld. Aan de competitie zal met één tiental worden deelgenomen. Nadat de voorzitter de leden nog had opgewekt het comité voor den wedstrijd EuweAljechin op alle mogelijke wijze te steunen, sloot de voorzitter de vergadering, onder dankzegging aan de leden voor hun opkomst o DAMMEN. DAMCLUB „LEIDEN". Einde der Bodeva-wedstrijden. Deze zomerwedstrijden zijn thans ge ëindigd met het resultaat dat H. v. d. Blom ongeslagen kampioen is geworden. Dit feit spreekt voor zich zelf, daar v. d. Blom pas luttele jaren het mooie damspel beoefent. Tweede werd S. v. d. Reek. We zouden bijna geneigd zijn hem de eeuwige tweede te noemen, daar het nu al de vierde maai is, dat de tweede prijs door hem bemach tigd werd. Ais derde eindigde P. van Mas- trigt. Het is atuurlijk mooi, dat deze zich een derde prijsje veroverde, maar toch, als bekerhouder 1933. hadden wij meer van hem verwacht. Zijn spel is nog al wisselvallig. Tegen der! nieuwen kampioen b.v. bevocht hij een remise, terwijl hij van Dreef, die hëelemaal onderaan hengelt, verloor. Van. de overige spelers noemen wij alleen nog Wassenaar, de nestor der der club, die zich kranig geweerd heeft en menig jong speler kan hem als voor beeld nemen. Het geheel is een goede oefening geweest voor de komende com petitie van den Ned. Dambond en de bordenwedstrijden, noodzakelijk voor deze competitie, zijn dan ook reeds voortge zet, De club zal dit jaar een ernstige gooi doen naar het kampioenschap eerste klas, daar haar sterkste concurrent Monster overgegaan is tot de hoofdklasse. Volgt hier nog de totaal einduitslag der Bodeva- wedstrijden. gesp. gew. rem. verl. pnt. H. v. d. Blom 8 6 2 0 14 S. v. d. Reek 8 5 2 1 12 P. v. Mastrigt 8 4 3 1 11 P. v. d. Stel 8 4 2 2 10 N. Wassenaar 8 3 2 3 8 2 2 4 6 Johs. Dreef 8 2 2 4 6 1 1 6 3* 8 0 2 6 2 Waarvan vier regi. verloren. OP ZATERDAG VOORLOOPIG GEEN BEURS TE LONDEN. De Londensche beurscommissie heeft bekend gemaakt, dat tot nader order de beurs op Zaterdag gesloten zal zijn. De leden hebben in overweldigende meer derheid ten gunste van dit voorstel ge stemd, omdat ln de afgeloopen weken des Zaterdags bijna geen noteering tot stand kwam en omdat een sluiting der effecten beurs op Zaterdag in het belang van de beleggers werd geacht. ALGEMEENE EXPLORATIE MIJ. Een onveranderd interim-dividend. De directeur van de N.V. Algemeene Exploratie Maatschappij maakt bekend, dat met ingang van 1 October een in terim-dividend van 4"/o (onv.) betaalbaar zal zijn. (Het totaal-dividend over 1933 bedroeg 8'/2%). G. B„ te L. De belasting voor uw dochter zal. berekend naar een inkomen van f. 714 f. 10.50 bedragen. Aangenomen Is, dat u zelf ook bent aangeslagen en geen meerdere belastingsschuldigen met u in gezinsverband samenwonen. A. G„ te L. De belasting bedraagt f. 12.60. B. de B„ te N. V. Het te betalen kost geld komt niet in mindering van het in komen. Aftrek voor noodzakelijk onder houd kent de wet thans niet meer. Aan gezien ons de gemeente-opcenten evenals de klasse waarin de gemeente H. is ge rangschikt voor de gemeentefondsbelas ting niet bekend zijn, kunnen wij u het bedrag der belasting niet opgeven. 8—8

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11