NATIONALE Maandag 24 September 1934 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam „Nationaal-Tarief" TELEGRAMMEN. LEIDSCHE WANDELSPORT VEREEN1GINC., Een in alle oplichten geslaafde feestavond Zaterdagavond hield de L.WS.V. In te genwoordigheid van vele genoodtgden ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan der vereeniging een intiemen feestavond in het clublokaal gevestigd in „Oud-Hortuszicht" Voor deze gelegenheid was het club lokaal door de feestcommissie alleraardigst versierd en was 'n effectvolle feestverlich ting aangebracht Aanwezig waren o.m. Kapt. v. d Meulen en serg. maj. Wagenaar van het 6e Heg. Veld Art., een afgevaardigde van de Wan delsportver. „The Wanderers" uit Bode graven. die een prachtige bloemenmand aanbood, de L.S C„ de Wandelsportver.' ,,'t Kadetje" uit Sassenheim. Graaf Floris uit den Haag. de heer van Nooy. Comm. Districts Bestuur SH der N.U.W tevens adviseur der L.W.S.V. de Muziekver. N.Z.H. T M. en de lam. v. Tol uit Oegstgeest Te half negen opende de voorzitter der feestcommissie, de heer Guus Veen den feestavond met een hartelijk woord van welkom. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door een band onder leiding van den heer Rivé, welke al spoedig de gewenschte stemming er in bracht. Voordat met het afwerken van het pro gramma werd begonnen overhandigden de voorzitter der feestcommissie en eentge leden in clubcostuum het bestuur een zeer mooie clubhuisvlag. waarvoor het bestuur den heer Veen en de leden zijn erkentelijk heid betuigde. In een vlot tempo werden alleraardigste voordrachten en tooneelstukjes opgevoerd, door de leden ingestudeerd; o.a. Jacob Hamei's kinderkoor wat wel hèt succes van den avond was en een daverend ap plaus ontlokte. In de pauze was gelegenheid om het be stuur der jubileerende vereeniging te com- phmenteeren. waarvan door velen werd gebuik gemaakt Velen gaven zich tevens op als dona teur, donatrice of als lid. Nadat door de leden met succes nog eenige voordrachten en tooneelstukjes wer den gegeven, volgden er nog verschillende attracties o.a. een tombola enz. Een gezellig hal besloot dezen in alle op zichten geslaagden feestavond waarmede de feestcommissie der LW.S.V. veel eer Ingelegd heeft en die tevens een goede propaganda was voor de wandelsport. PARKCONCERT. Woensdag 26 Sept. a s. zal het 15de en laatste concert van dit seizoen gegeven worden voor den Bond van Leidsche Har monie en Fanfare vereenigingen. Dit con cert zal worden verzorgd door de Muziek- vereeniging .,6e R.V.A.", directeur de heer M. Bolderdijk. Het concert wordt gegeven 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum). Mocht het concert door het weer onverhoopt uitgesteld moeten v.-orden dan wordt dit op de gewone wijze bekend gemaakt. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Het programma luidt: 1. Marsch „De Parel op de Veluwe" J. J. van Rosmalen. 2. Ouverture „La Petite Fée", J. Werkman 3. „La Valse des Roses et des Cerises", F. Stoupan 4. Fantasie „En Oarnison", J. B. Minne 5. Marsch „Ruephens Feestmarsch", J. R. van der Glas Pauze. 6. Marsch „Vers l'Avenir", Sam Vlessing. 7. Ouverture „La Journée aux Surprises" G. Gadenne 8. Fantasie sur l'opera Normade Bellini, Arr O. Filsfils 9. Marsch „Le Défilé", Lt. Purnotte PROPAGANDA-AVOND DER V. A. R. A. Opwekkend woord van den heer Hof. In de tamelijk goed bezette Stadsge hoorzaal vond Zaterdagavond een propa- gandabijeenkomst plaats der V.A.R.A.. af- deeling Leiden, die met een kort woord geopend werd door den voorzitter dier af- deeling, den heer Blom, die er op wees, dat deze avond bedoeld was als inleiding der wintercampagne. Er kunnen en moe ten veel meer propagandisten komen! Al leen de arbeidersklasse kan de organisa tie van de nieuwe maatschappij, die ko mende is, opbouwen en verwezenlijken, aldus spr. „Daarom: de schouders er on der!" Met deze woorden opende de heer Blom dezen avond, waaraan medewerking verleende het cabaretensemble Joop Compter uit Den Haag. dat met. diverse muziek-, zang- en goochelnummers al spoedig de stemming er in bracht. Spe ciaal de pakkende goochelnummers trok ken de grootste Interesse. Voor de pauze verkreeg in de plaats van den spreker van dezen avond, den heer J. W. Lebon, die echter verhinderd was. de heer J A. Hof, propagandist der V.A.R.A. het woord, die o.a. opmerkte, dat wij in een tijd van bezuiniging leven. Er wordt bezuinigd op loonen, op salarissen, maar niet op de uitgaven voor defensie, getuige de Troonrede. Spr. kan zich voorstellen, dat men zich afvraagt, of er cok niet be zuinigd kan worden op de uitgaven voor de Radio. De omrpeovereenigingen moe ten echter ontzettende sommen besteden om haar uitzendingen te bekostigen fzen- derhuur, artisten, auteursrechten, studio, personeel, enz.) Deze honderden duizen den guldens 's jaarlijks moeten er komen, zoolang hier niet het systeem van andere landen (radio-belasting) is ingevoerd. Ook de VA.R.A. is aangewezen op vrijwillige bijdragen, hoewel samenwerking tusschen de omroepverenigingen v/aar anderen evenwel niet toe wenschen over te gaan zeker bezuiniging zou kunnen opleveren. Men is zedelijk verplicht te con'rih'ieer®" want anders luistert men ten koste van hen die wél bijdragen Uitvoerig besprak spr. de houding van de genen, die op goedkooper wijze de pro gramma's bekend maken, hetgeen op dief stal neerkomt: tegen dezen is reeds en zal nog worden opgetreden. Ook de Radio- centrales parasitecren op de Omroepver- eeniglngen: zy stelen haar uitzendingen tn distrlbueeren deze. De radlodistrlbuan- ten zullen moeten gaan betalen; de V A. R.A. overweegt, ook tegen hen op te tre den. De omroepverenigingen loopen in de zen tijd is ledental iets achteruit: ook de VA.R.A Dat valt niet te ontkennen. Maar de liefde voor haar is niet ver flauwd, de achteruitgang is echter een gevolg van de crisis en van het feit, dat er het vorig jaar in verband met de bul- tenlandsche gebeurtenissen eenige moede loosheid in de gelederen der arbeiders heerschte, welke echter nu weer volko men overwonnen is. Vrees voor het fas cisme heerscht in onze rijen niet meer. De geest is weer beter dan ooit! Breedvoerig becritiseerde spr. in dit verband de hou ding van de A.V.R.O. en „de Telegraaf", die zich door de fascistische tendenzen hadden laten beïnvloeden en daarvan nu weer teruggekomen zijn De V.A.R.A. moet sterker worden: on danks de moeilijkheden van het heden, kón dat! Wanneer de schouders er onder gezet worden, zijn in onze stad nog tien lallen leden te winnen, getuige het succes in andere plaatsen. De heer Hof besprak de komende Octobercampagne tot het winnen van nieuwe leden en wees er ten slotte op, dat de V.A.R.A. het tegenwoor dig zoo dreigende oorlogsgevaar en het militairisme bestrijdt, hetgeen voor velen mede een aansporing kan zijn, om zich als lid op te geven. Men is moreel verplicht de V.A.R.A. te steunen: wij moeten haar groot en sterk maken. wij moeten met duizenden groeien! aldus besloot spr. zijn rede, die met een luid applaus en het zin gen van de Internationale beantwoord werd. Het gezelschap Compter verzorgde ook na de pauze op goede wijze het program ma, zoodat deze avond voor de afdeellng Leiden der V.A.R.A. als een mooi begin van het nieuwe seizoen kan worden aan- geteekend! R.-K. VOLKSBOND. De feestviering voortgezet. De feestviering, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Leidsche afdeeling van den R.-K. Volksbond is, zcoals ge- meid. Vrijdag kerkelijk ingezet. Zaterdag werden de kinderen in de feestvreugde betrokken. Ruim 750 kinderen vulden met hun luidruchtige stemmetjes de groote ruimte van de Stadsgehoorzaal, op hun manier wachtend op de dingen die zouden komen. En.wat zou komen?.... Niemand minder dan de Hofartist Henry Nolles, die de kinderen van de Volksbonds leden enkele uren zou komen vermaken met poppenkast en goochelen. Natuurlijk heb ben ae kinderen genoten ende ver snapering in de pauze ging er niet minder goed in. Gisteren werd, nadat eerst in alle R.-K. kerken hier ter stede een H. Mis voor de leden van den R.-K. Volksbond was opge dragen, des middags om 2 uur een feeste lijke bijeenkomst gehouden in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. Nadat de R.-K. Harmoniekapel .JPerosi" onder lei ding van den heer Noordanus, een pittigen marsch had doen hooren, opende de voor zitter, de heer Nijhuys, na een welkomst woord in het bijzonder aan den geestelijk adviseur prof. Cleophas, den oud geeste lijk adviseur rector Van der Ven, den heer Smit uit Amsterdam, oud-voorz. van het centraal bestuur, den heer v. d. Akker, spreker van dezen middag, en de oud-be stuursleden der Leidsche afdeeling. de hee- ren la Rivière en Van Haaften. de feest- vergadering met den Christelijken groet. De R.-K. Gem. zangvereeniging „Pulchri Studio", onder leiding van den heer Th. v. Nlekerk, zong daarna zeer verdienstelijk enkele mooie nummers, waarna de heer J. W. van den Akker, voorzitter van het centraal bestuur van den Ned. R -K. Volks bond, een schitterende rede hield Een rede uitgesproken met groote overtuiging, met als grondslag de organisatie, 't leven in die organisatie, het leven in de Katho lieke organisatie. Katholiek zijn mensch zijn. zóó mensch zijn, zooals God het wil! Deze gedachte werd op boeiende wijze door spreker ontwikkeld en met groote aandacht door allen gevolgd. Een daverend applaus was voor spreker 'n welverdiende belooning. Staande werd daarna door allen het Eondslied gezongen, waarna de heer Smit, een goede bekende, vooral voor de oudere generatie, het podium betrad, crm vooral de jongere leden van den bond wat enthou siasme, wat extra geestkracht, bij te brengen. Zingen moeten wij, zegt de heer Smit, zingend strijden en hij dankte prof. Cleophas, die hier het initiatief heeft genomen en hier zijn mannen leert zingen. Als „Pulchri Studio" en „Perosi" zich om beurten nog enkele malen hebben laten hooren, dankt de voorzitter allen voor hun medewerking en sluit den zeer goed ge slaagde feestvergadering met den Chris telijken groet. Van 4 tot 5 uur werd van de gelegenheid het bestuur te complimenteeren een druk gebruik gemaakt. Van zustervereenigingen en -bonden werden bloemstukken en tal van telegrammen en schriftelijke felicita ties ontvangen. Des avonds te 8 uur ving de groote feest vergadering aan in de groote Stadszaal, die tot in alle hoeken was volgestroomd. De Volksbondbanier, alsmede de vanen der verschillende onderafdeellngen prijkten ter zijde van het podium, rijk tusschen palmen en green. Als de voorzitter, de heer Nljhuls, zijn openingswoord heeft gesproken, wordt een begin gemaakt met het amusante ge deelte van de feestviering, dat geheel v.erd verzorgd door de familie Hofmann Een programma dat steeds in den smaak valt. Ook nu wisten zij er de stemming in te brengen met hun muziek en zang, waar var vooral de v'sschersli'dies en de re freinzangen het bijzonder deden. Het geheel werd een vroolijke avond en een prettig slot van dezen feestelijken Zon dag voor den Jubileerenden R.-K. Volks bond. RECLAME. 8074 Voor/217.20 per jaar verzekert een 30-Jarige: bij overlijden vóór zijn 65ste jaar12.000.— bij leven op 65-jarigen leeftijd keuze tusschen een uitkeering ineens."van 8.000.— 5f een premievrije uitkeering bij later overlijdenvan J 12.000.— CHR. H.B.S.-VEREENIGING. Het Zaterdag j.l. gekozen nieuwe bestuur van deze vereeniging is als volgt samen gesteld: B. Parmentier, vootz.; H. Kardi naal. vice-voorz.; A. Mulder, secr., Mare- dijk 149: mej. G. Borger, pennJ Bakker, 2e seer, penn.: M. de Graaf, Adv. lid A; W. v. d. Worm, Adv. lid B. o Wijlen ds. Js. v. d Linden, in leven em. predikant van de Geref. kerken, die ook te Leiden stond, heeft gelegateerd aan de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Oost f. 4000. aan de Diaconie dier kerk f5000 en aan de kas voor emeriti-predikanten, predikantsweduwen en weezen f. 9000. Onze stadgenoot, de heer W. Th. Hoogkamer, behaalde het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politie bond. Bij beschikking van den commandant der 1ste Divisie is de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst toegekend aan de opperwachtmeesters-instructeur van het 6e Regiment-Veld-Artillerle alhier, C. van Opstal en H. J. A. v. Vueren. Het onderscheidingsteeken is heden uit gereikt. Zaterdagavond is vermoedelijk tenge volge van kortsluiting een auto van de gebrs. W., staande op het erf van den expe diteur P. aan het Utrechtsche Jaagpad, ge deeltelijk uitgebrand. De brandweer wist met een slang op de motorspuit te voor komen, dat de wagen geheel in vlammen opging De 16-jarige monteur W. Huit Wassenaar, die een benzinekraan wilde dichtdraaien, kwam in aanraking met de vlammen en liep brandwonden aan den rechterarm op, roodat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Zaterdagmorgen is de 49-jarige mej. Van T.M. in haar woning aan de Waard- gracht van de trap gevallen, waardoor zij het linkerbeen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Bij de politie zijn twee rijwielen te bevragen, welke respectievelijk op de Pa pengracht en op den Nieuwe Rijn onbe heerd werden aangetroffen. Als verdacht van diefstal van een vijf tal gouden tientjes ten nadeele van den heer Van Z. is door de Leidsche polifle de 37-jarige muzikant F. G. Sch. aangehouden. Op verzoek van de politie alhier is te Boskoop aangehouden de aldaar woon achtige, 19-jarige D. L„ die ervan wordt verdacht in de Donkersteeg te dezer stede een rijwiel te hebben ontvreemd. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 17 Sept. 55 55 Dinsdag 18 Sept. 56 56 Woensdag 19 Sept. 57 57 Donderdag 20 Sept. 57 57 Vrijdag 21 Sept. 59 59 Zaterdag 22 Sept. 57 57 LUCHTVAART. DE LONDEN—MELBOURNE-RACE. Nadere mededeeiingen omtrent de regeling Men meldt uit Londen: Alle deelnemende vliegtuigen en beman ningen aan de luchtrace LondenMel bourne moeten uiterlijk Zondag, 14 Octo ber as. des middags te halfvijf bijeen zijn op het vliegveld Mildenhall, de plaats van vertrek. De resteerende zes dagen tot aan het tijdstip van den start, 20 October des ochtends te 6.30 uur, zullen gebruikt wor den voor onderzoek van de machines en de technische uitrusting, teneinde na te gaan of deze voldoen aan de bepalingen Overeenkomstig het reglement moet elk deelnemend vliegtuig voldoende drink- voorraad en voedsel aan boord hebben voor elk lid van de bemanning voor den duur van drie dagen. De minimum hoeveelheid drinkwater per hoofd per drie dagen is vastgesteld op l'/i gallon. De hoeveelheid voedsel wordt aan de bemanning zelf overgelaten, doch moet aan redelijke eischen voldoen. Noodvoorraden, indien op de juiste wijze verpakt, en mede-gewogen in het totaal-gewicht van het toestel, mo gen in de handicap-race als dood gewicht worden meegevoerd. Andere verplichte voorwerpen als reddingsboeien en rook signalen zijn niet in dit gewicht begrepen. Voor de meeste vliegtuigen is op Mil denhall hangar-accomodatie aanwezig, be halve voor de allergrootste toestellen, zoo dat toestellen met een vleugelspanning van meer dan 80 voet hun toestellen in de open lucht moeten laten. De start zal, zooals reeds gemeld werd, Zaterdag 20 October des morgens te half 7 plaats vinden, of zoo spoedig mogelijk daarna, wanneer weersgesteldehid of mist vertrek op het vastgestelde tijdstip zou den belemmeren. Toestellen zullen met korte tusschenpoozen starten en het tijds verschil zal verrekend worden bij de aan komst-controle te Singapore. De controle te Singapore mag hoogstens 30 minuten duren er. gedurende dit oponthoud mag geen herstelwerk aan de machines worden verricht. De bemanning mag echter wel de machines verlaten en zich bezig houden met persoonlijke aangelegenheden, b.v. het gebruiken van een maaltijd, enz. Zondagmiddag 14 October te half zes zal in het clubgebouw op Mildenhall een bij- eenkomsl worden gehouden, waarin de geheele deelneming en alle in acht te nemen maatregelen zullen worden uiteen gezet. VON PAPEN TERUG NAAR DUITSCHLAND? WEENEN, 24 Sept. (V. D.). Naar gisteren van bevoegde zijde te Weenen met stellig heid werd verklaard, zal binnenkort aan de missie van Von Papen als buitengewoon gezant te Weenen een einde komen en men vermoedt, dat dit binnenkort zal geschieden door zijn formeele terugtrek king uit deze functie. Adolf Hitler zou het nutteloos beschouwen Von Papen hog langer in Weenen te laten nu de Oosten- rijksche regeering geen teekenen geeft, dat zij Duitschland ook maar eeniger mate wenscht tegemoet te komen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. MÜNCHEN, 24 Sept. (V.D.). De Beier- sche Staatbisschop dr. Meiser heeft giste ren te Ansbach in Frankenland zijn hou ding van verzet tegen de Duitsche Rijks kerk en tegen de leerstelling der Duitsche Christenen verdedigd. De aan 3000 bezoe kers plaats biedende kerk was een uur voor de bisschop arriveerde reeds overvuld met bezoekers. Dr Meiser deed een feilen aan val op de Duitsche Christenen, die volgens hem "het heilige woord hebben geschonden evenals het Protestantsche geloof. De Nationale Idee noemen zij de een heidsfactor in de kerk, doch slechts het geloof zal die eenheid kunnen brengen. Geweld en wetsovertreding noemen zij wet telijke middelen om de uiterlijke eenheid te vestigen, doch deze middelen zijn in strijd met het woord Gods. Nadat „Ein feste Burcht ist unser Gott" gezongen was, verzocht de bisschop den aanwezigen om als bewijs van de valsch- heid der beschuldigingen, dat hij en zijn aanhangers zich onvaderlandllevend en reactionair zouden gedragen een driewerf „heil" op het vaderland en den leider uit te brengen, waarna de dienst met het Deutschland-lied werd gesloten. DE DUITSCHE RIJKSBANK. BERLIJN. 24 Sept (V.D.). De Rijksbank heeft besloten, dat zelfs haar eigen divi denden Duitschland niet zullen mogen verlaten indien de aandeelhouders zich in het buitenland bevinden. Naar verluidt zou de financieele positie van de bank een interim dividend per 1 October mogelijk maken. Doch dit zal gepasseerd worden, zoodat de kwestie van de transfer in bui- tenlandsche valuta waarschijnlijk niet aan de orde zal komen. Het passeeren van het interim-dividend, waaromtrent geen enkele tot uitbetaling verplichtende wetsbepaling bestaat beïnvloedt in geen enkel opzicr.t het besluit t.a.v. de betaling van het divi dend volgens de bankwet na het afsluiten in het boekjaar 1934. DE ENQUETE INZAKE DEN WAPENHANDEL. WASHINGTON, 23 Sept. (Reuter) De senatorial commissie tot onderzoek naar den wapenhandel heeft verklaard, dat zij aan de bultenlandsche ambassadeurs en gezanten de gedetailleerde getuigenver klaringen voor de commissie ter beschik king stelt. Door deze verklaringen worden verscheidene vooraanstaande persoonlijk heden belast inzake fictieve leveringen. De commissie verklaart verder, dat zij van China geen enkel verzoek om nadere bij zonderheden heeft ontvangen, doch deze zullen worden versterkt, zoodA er om wordt gevraagd. DE GORDON BENNETT-VLUCHT. De ballonnen boven Sovjet-Rusland? De Belgische ballon „Belgica" met de bemanning Demuyter en Cockelbergh is hedenmorgen boven de stad Slonim Voe- vodie in de provincie Nowogrodek (Polen) gesignaleerd. Men neemt aan. dat de andere deelne mende ballonnen zich reeds boven de Sovjet-Unie bevinden. ATHLETIEK. PETERS TE MALMÖ. Onze landgenoot Wim Peters is tijdens de athletiekwedstrijden te Malmö gestart in het nummer verspringen. Hij werd tweede met een sprong van 6.79 Meter achter den Zweed Svensson met 7.10 M. VOETBAL. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. De uitslagen van gisteren zijn: Bosk. Boys III—Nieuwveen I, 14; Bosk. Boys II—Ona IV. 20. Voorwaarts II—Groeneweg II. 26; Voor waarts IIIGouderak IV, 18. WEER ANTI-JAPANSCHE ACTIE IN DE VEREENIGDE STATEN. TOKIO, 24 Sept. (V.D.) De Japanscha pers meldt, dat zich in den Amerikaan- schen staat Arizona opnieuw anti-Japan- sche demonstraties hebben voorgedaan. In verscheidene gevallen werden zelfs spring stof-aanslagen gepleegd op de woningen van Japanschc kolonisten. De Japansche consul te Los Angeles zal bij de Amerikaansche autoriteiten een protest indienen. VERKIEZING IN FRANKRIJK. EVREUX, 24 Sept. (Reuter). - Te Pont Audemer hadden tusschen tij dsehe verkie zingen plaats wegens het overlijden van den afgevaardigde Leaire. De candidaat van dè Union Nationale, Alexandra Duval, werd met 5715 stemmen gekozen, terwijl zijn tegencandldaat van de RepubiikeinSche Concentratie 4730 stem men verwierf. TOULON. 24 Sept. (Reuter). De af deeling Varcia van de Socialistische Partij Frankrijk besloot teneinde trouw te blijven aan de democratische traditie, in kiesdis tricten waar zij zelf volgens haar meening geen candidaten kon stellen, steun te ver- leenen aan den republikeinschen candi daat, welke voldoende garantie gaf voor de democratische beginselen. Renaudel zelde, dat er tusschen de Fran- sche Socialisten" en de huidige regeering geen samenwerking meer kon bestaan. De door de regeering voorgestelde zooge naamde staatshervorming geeft ons aan leiding tot oppositie, terwijl verder het verbreken van den wapenstilstand door de Radicalen en de weigering tot deelname aan de regeering door de SFIO met de communisten twee zeer belangrijke facto ren zijn. o CONGRES DER INTERPARLEMENTAIRE UNIE GEOPEND. ISTAMBOEL, 24 Sept. (V.D.) In den loop van gisteren zijn te Istamboel meer dan 300 gedelegeerden uit 37 landen aan gekomen die heden de opening zullen bij wonen van de 30ste conferentie der Inter parlementaire Unie, die zal worden be houden in de Yildiz Kiosk te Istamboel, terwijl de openingsrede zal worden uit gesproken door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. De conferentie zal tot Zaterdag a.s. duren. DE PAUS ONTVANGT. ROME, 24 Sept. (Reuter) Z. H. de Paus ontving heden in de Sint Pieter 22.000 vertegenwoordigers van de werklieden- retraiten uit Nederland, België, Frankrijk, Polen, Italië, Spanje, Oostenrijk. Engeland en Ierland, die naar Rome waren geko men om den 25sten verjaardag van de stichting van de werklieden retraiten door den Jesuiten pater Guiseppe Massaruti te Vieren. De Paus werd hartelijk toegejuicht, hij hield een rede, waarin hij de waarde van het retraitewerk uiteenzette en ein digde met zijn zegen te geven. CHAUTEMPS SENATOR. BLOIS, 23 Sept. (Reuter) Chautemps is met 345 van de 620 stemmen tot senator voor het departement Loir-et-Cher ge kozen. VEERPONT OMGESLAGEN. POONA, 24 Sept. (Reuter) Op de Krishna-rivier is een veerpont omgeslagen met 225 passagiers. Een honderd zijn gered 93 verdronken. 30 worden nog vermist. STORM BOVEN ENGELAND. LONDEN, 23 Sept. (Reuter) In den afgeloopen nacht is de kust van het noor delijk deel van Lancashire door een he- vigen storm geteisterd. Sedert 1927 heeft men een dergelijken storm niet meege maakt. Aan de jachten en visseherssche- pen langs de kust is veel schade toege bracht. Een man. die trachtte van zijn jacht de kust te bereiken is om het leven gekomen, terwijl een ander ernstig werd gewond. De kust is bezaaid met wrakstuk ken. In Moreambe en Heysham zijn een groot aantal kelders ondergeloopen. NIEUW SPIONNAGE-GEVAL IN FINLAND ONTDEKT. HELSINGFORS, 24 Sept. (V.D.) Te Vi- borg is een nieuw spionnagegeval ontdekt, dat evenals het bekende spionnagegeval van mevrouw Martin van Rusland zou uitgaan. Het dagblad „Pentlkaeinen" schrijft, dat het door Sovjet-Rusland gesteunde ondermijnlngswerk ln het Finsche leger blijft voortduren. De politie arres Leerde wegens spionnage een sergeant .bij den staf van het leger corps te VTcorg, Niskanen, die goede rela ties had De F'nsche militaire bevelhebbers zijn echter van meening, dat Niskanen nau welijks gelegenheid kan hebben gehad be langrijk materiaal in handen te krijgen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2