NATIONALE Vetllffheidsweek 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 September 1934 Derde Blad No. 22855 BINNENLAND. der Kon. Ned. Automobielclub 24-3o Sept. 19^4 w LEVENSVERZEKERING-BANK .Nation aal-Tarief FINANCIEN. EDO BERGSMA GEHULDIGD. VIJFTIG JAAR VOORZITTER VAN DEN A.N.W.R Een lauwerkrans met duizenden naam kaartjes aangeboden. Hierboven een afbeelding van de levens- groote bronzen plaquette, welke het Alg. Bestuur van den A. N. W. B. gisteren den heer Bergsma heeft aangeboden. Gistermiddag heeft in hotel „Paulez" te Den Haag de huldiging plaats gevonden van den heer Edo J. Bergsma, ter gelegen heid van zijn vijftigjarig voorzitterschap van den A.N.W B„ Toeristenbond voor Ne derland. Vele vooraanstaande personen uit de A.N.WB.-kringen hadden zich in de ves tibule van ..Paulez" verzameld, toen de heer Edo Bergsma, vergezeld van zijn familie, binnenkwam. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer W. H. de Beaufort, heeft den ju bilaris toegesproken namens de zeer breede schare in Nederland, die den heer Bergsma thans hulde en dank wilde brengen. De heer De Beaufort schetste in dich terlijke bewoordingen de beteekenis van den heer Edo Bergsma voor ons volk, dat hij door zijn propaganda voor het toe risme zooveel nader tot de natuur heeft gebracht. Met meesterlijke hand heeft liij den A.N.W.B. geleid over de woelige baren van de levenszee. De heer Bergsma, wiens schip van de A.N.W.B.-vloot de ad miraalsvlag voert, had alle hens aan dek geroepen en gezegd, dat hij van den 21en September niets hebben moest, geen pa rade, geen saluutschoten. Hij had hen op hun diensteed de belofte afgedwongen, dat zij zich er allen aan te houden had den. Toen had men spr. gevraagd, de lei ding van de huldiging op zich te nemen. Hij was door geen eed gebonden en had aanstonds van alle kanten het grootste verlangen, om aan de huldiging mee te doen bespeurd. Spr. gaf een schildering van een tocht van het trotsche A.N.W.B.- schip door ons waterland, met den ouden commandant, door het gansche volk ge kend, aan het stuur. Als bewijs van de waardeering van het Nederlandsche volk deed spr. een reusachtige lauwerkrans, tot dusver met een doek bedekt, onthul len. De krans was samengesteld uit dui zenden naamkaartjes van de deelnemers aan het huldeblijk, van H.K.H. Prinses Juliana af tot aan den eenvoudigen werk man toe. Midden in den krans staat met zilveren letters: „Hulde aan Edo Bergsma van de leden van den A.N.W.B.". Na de onthulling van den krans volgde een da-- verend applaus. De heer De Beaufort overhandigde den heer Bergsma voorts een belangrijke gift als bijdrage in de bouwsom voor het te stichten A.N.W.B.-museum te Rheden. Hierna sprak de heer Kraake, het oud ste lid van het algemeen bestuur van den A.N.W.B., bloemen aanbiedende aan de echtgenoote en de dochter van Edo Bergs ma en aan den jubilaris zelf een plaquette met zijn beeltenis voor het A.N.W.B.- museum. Namens de K.N.A.G. gaf de heer Lint horst Homan een zilveren blad met in scriptie, waarvan de aanbieding met een van de grootste waardeering getuigende toespraak vergezeld ging. Voorts sprak de heer Redelé, oudste lid van het dagelijksche bestuur, die zeide, dat de geest van het dagelijksch bestuur en de directeuren door Edo Bergsma zoo was gemaakt, dat men elkaar ongezouten de waarheid kon zeggen en zich toch goede vrienden van elkaar kon voelen. Ook deze spreker betrok vrouw en dochter van Edo Bergsma in de huldiging. Hemzelf bood spr. een kastje aan. waarin al de A.N.W.B.-souvenirs, door hem in den loop der jaren ontvangen, zullen worden ge plaatst. 0 0 0 De heer Edo Bergsma voerde vervolgens het woord. Aanvankelijk had hij gemeend, dat er verleden jaar genoeg gejubeld was en dat dit persoonlijke jubileum nu maar eens onopgemerkt moest voorbij gaan. Men had het echter anders gewild. Spr. meen de. nu meer schuldig te zijn, dan hij ver diende Hij was grootelijks verbaasd over het resultaat van de beweging, door den heer De Beaufort ln ons land georgani seerd. De wijze, waarop ons volk thans heeft gereageerd op wat spr. heeft gedaan ten einde het nader te brengen tot natuur schoon en toerisme, heeft spr. diep getrof fen. Met nadruk wees hij op de noodza kelijkheid van eendracht, vooral voor een klein volk als het onze. Hij stelde in het licht, hoe het verkeer aan deze eendracht ten goede kan komen. Langs de rustige wieier-, voet- en ruiterpaden en op het water kan men voorts tegengif krijgen tegen de enerveerende krachten van dezen tijd. Spr. dankte voor de gesproken woorden. De eendracht in het algemeen bestuur, aldus spr.. heeft ons in staat gesteld, groote dingen te doen. Spreker uitte, als oud-burgemeester van Enschedé, zijn vreugde over de aanwezigheid van wet houders van Enschede. Geroerd verklaarde hij zich gelukkig te gevoelen door de vriendschap, hem op dezen dag betoond. Het deed hem ge noegen, dat de gemeente, waaraan hij een groot deel van zijn kracht heeft gegeven, den ouden band wil aanhouden. Mede na mens zijn familie dankende, verklaarde spr.. dat veel van wat hij aan den Bond gegeven heeft, een offer is geweest van wie hem het naast staan, want hij heeft zich er wel eens voor aan het familieleven moeten onttrekken. Spr. verklaarde, dankbaar te zijn, dat zoovelen van de eerste ambtenaren van den Staat zich onder de deelnemers aan de aanbieding van het huldeblijk bevinden en dat er personen van allerlei gading onder zijn. Spr. dankte behalve den voorzitter van het huldigingscomité, den heer De Beau fort, ook den secretaris, den heer Van Wijngaarden van Rees. Op de rede van den heer Bergsma volgde een hartelijke ovatie. De heer P .Schinkel sprak namens het Bondspersoneel en bood den jubilaris een portefeuille aan, inhoudende „een reis naar de Italiaansche meren". Aan mevr. Bergsma vereerde hij bloemen. Na zijn toespraak volgde een driewerf „hoera!" van alle aanwezigen. Vervolgens ving de receptie aan. die door honderden belangstellenden werd be zocht. OMVANGRIJKE AFSLACHTING VAN RUNDVEE? Naar de Tel. verneemt overweegt de re geering binnenkort tot een omvangrijke afslachting van runderen over te gaan. In de betrokken kringen is men van oor deel. dat de distributie in blik zal moeten geschieden, daar de ervaring over het algemeen geen aanleiding tot klachten heeft gegeven en de distributie in ver- schen toestand niet uitvoerbaar wordt geacht. DE N.S.B. EN DE VERKIEZINGEN. In de zaal van de nieuwe Apollo-tennis- hal, te Amsterdam, die 5000 menschen kan bevatten en geheel gevuld was. heeft ir. Mussert gisteravond meegedeeld dat de N.S.B. het volgend jaar zal deelnemen aan de verkiezingen voor de Prov. Staten en voortaan eveneens aan iedere verkiezing voor de Tweede Kamer. Spreker zelf zal niet beschikbaar zijn voor de Prov. Staten. RECLAME. 7874 ROTTERDAM Voor/217.20 per jaar verzekert een 30-jarige: bij overlijden vóór zijn 65ste jaar12.000.— bij leven op 65-jarigen leeftijd keuze tusschen: een uitkeering ineens.1van 8.000.— öfeen premievrije uitkeering bij later overlijdenvan 12.000.— GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN KONINGIN EMMA. ZOO MOGELIJK ONTHULLING OP 2 AUGUSTUS 1935. Gisteravond werd te Den Haag in de groote zaal van Pulchri Studio een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden, on der auspiciën van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen, van vertegenwoordigers van organisaties en vereenigingen om besprekingen te voe ren inzake het oprichten van een gedenk- teeken voor wijlen H M. de Koningin- Moeder. De voorzitter, de heer K. I. B A. de Cos- ter, deelde in zijn welkomstwoord mede. dat niet minder dan 236 vereenigingen uit alle kringen der samenleving ter vergade ring vertegenwoordigd waren. Spr. dankte voor de spontane medewer king, wel»» het bestuur der vereeniging van het eerste begin af, heeft ondervon den. Thans zijn de voorbereidingen zoover gevorderd, dat de vereeniging voor Han del, Nijverheid en Gemeentebelangen de leiding kan neerleggen en deze overdra gen aan het Comité Gedenkteeken H. M. de Koningin-Moeder. Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. Japikse, directeur van het Kon. Huis archief, die de verdiensten van Koningin Emma in het licht stelde. Na de rede van dr. Japikse, deed de voorzitter, de heer De Coster, eenige me- dedeelingen. Spr. zeide. dat het genomen initiatief de sympathie had van H. M. de Koningin. Ook het gemeentebestuur zegde zijn volle medewerking toe. Zoo mogelijk zal het ge denkteeken worden onthuld op 2 Augustus 1935. Een eere-comité is gevormd, waarvan jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. minis ter van Staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, beschermheer is en mr. dr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage, voorzitter. CONFLICT IN DE A.R. PARTIJ. BINNENKORT AFSCHEIDING VERWACHT. Houdt U aan de politicvoorschriften! zij beoogen slechts de veiligheid van U en anderen. Oprichting van een Herv. A.R. Partij? Men schrijft aan het Hbld.: De afscheiding der groep „Hervormde kiezers" nit de A.R. Kiesvereeniging te Huizen, waardoor de A.R. raadsfractie van 6 op 2 zetels terugviel, is een symp toom van meeningsverschil in de A.R. gebleken. In verscheidene gemeenten zijn groepen Herv. kiezers van orthodoxe rich ting. in wier midden ontevredenheid heerseht over het beleid der A.R. partij en speciaal over de benoemingen der laatste jaren, waarbij volgens hen voor het overgroote deel de. Geref. Ker ken zijn voorgetrokken. De geschillen zijn niet plaatselijk ge bleven. Uit allerlei gedeelten van ens land hebben groepen ontevreden Hervormden voeling met elkaar gekregen en in deze beweging spreekt men thans over de con ferenties te Zeist. Er worden n.l. voor bereidingen getroffen om een algemeene vergadering te houden te Utrecht, ten einde de organisatie der orthodoxe Her vormen in eens landelijk te doen slagen, op ongeveer denzelfden voet als dit ge schiedde met den Bond van Herv. Man- nenvereenigingen. waarvan prof. dr. H. Visscher de geestelijke vader en thans nog bondsvoorzitter is. Beoogde deze bond met reeds duizenden leden in den lande de locale kerkelijke belangen te dienen, de te stichten Hervormd Anti-Rev. Partij be oogt reeds haar politieke belangen bij de a.s. Kamerverkiezingen te doen gelden en zal eigen candidaten stellen van Herv. huize. In de tweede helft dezer maand is de vergadering te Utrecht te wachten. Op deze vergadering zai voor de Huizer groep, die thans pi. m. 1200 kiezers omvat, aan wezig zijn de uitgever van het „Geref. Weekblad", welk periodiek, zooal niet het orgaan der beweging wordende, toch haar kclommen voor de Herv. Antl-Rev. Partij zal openstellen. Omtrent de leiding der nieuwe partij doet het gerucht de ronde, dat daarin prof. Hugo Visscher en prof. Severijn een belangrijke plaas zullen innemen. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. Goede kans op een nieuwe overeenkomst? Volgens de Berliner Börsenzeitung ver zekert men in ingelichte kringen, dat de Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen inzake de regeling van het betalingsver keer, welke enkele dagen geleden te Ber lijn zijn begonnen, goed vlotten. De on- derteekening van een nieuwe overeenkomst zou weldra kunnen worden verwacht. De nieuwe regeling zou gelden voor alle leve ringen van goederen en voor alle dienst- prestaties, niet echter voor den kapitaal- en rentedienst der Duitsche buitenland- sche leeningen. De nieuwe overeenkomst zou ook rekening houden met het nieuwe systeem der deviezendistributie en dus vermoedelijk op 24 September, den dag waarop dit nieuwe systeem wordt toege past, in werking treden. LOONSVERLAGING VAN HET SPOOR WEG-PERSONEEL. „St. Raphael" aanvaardt de verlaging niet. In een te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur, de afdeelingsbestu- ren en vertrouwensmannen van den Ne- derlandschen R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel c.a. „Sint Raphael" is de volgende motie aangenomen: gehoord de besprekingen over het op aandrang van den Minister van Water staat door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen bij den Personeelraad aan hangig gemaakte voorstel om den salaris- post met ingang van 1 Januari 1935 met 2'/i millioen te verlaggen; vaststellende dat het verslag der pari taire commissie, belast met het verzamelen en verwerken van gegevens voor een even- tueele herziening der huidige loonregeling, ook naar de meening van de Directie der NB., heeft uitgewezen dat de loonen van het spoorwegpersoneel in het algemeen niet onjuist te achten zijn; overwegende: dat de loonregeling van het spoorwegpersoneel sedert jaren zich richtte naar wat ten opzichte van de be zoldiging voor het rijkspersoneel plaats had. met deze restrictie, dat enkele voor name correcties en verbeteringen in de loonregeling van het rijkspersoneel niet werden aangebracht in die van het spoor wegpersoneel; dat blijkens de verklaring, welke de re geering zelf gaf in de Memorie van Toe lichting. behoorende bij het 60 millioenen wetsontwerp, ten aanzien van de loonen van het rijkspersoneel bereids het noodige is gedaan en dan ook volkomen terecht in de bezuinigingsplannen, welke de Re geering in de miliioenennota aankondigt, geen sprake is van verlaging der bezoldi ging van het rijkspersoneel; dat, gezien het vorenstaande, er dus evenmin aanleiding is om de loonen van het spoorwegpersoneel opnieuw te verlagen en van dit personeel het onnoodige te eischen' dat. weliswaar het spoorwegbedrijf werkt met een tekort, gevolg van crisis-omstan digheden. versterkt door de ongeregelde wilde ontwikkeling van het transportwezen in Nederland, maar dat. indien het spoor bedrijf in het algemeen belang moet blijven functionneeren. het tekort niet mag aanleiding geven tot onrechtvaardig heid tegenover het spoorwegpersoneel, door dit te kort geheel of gedeeltelijk op het personeel af te wentelen; teekenen protest aan tegen het h.i. onge bruikelijke en zeer bevreemdende ingrijpen van den Minister van Waterstaat, waar door de in 1903 door de regeering zelf ge wilde bescherming van de belangen van het spoorwegpersoneel tegen event-ueele onbillijke behandeling vanwege de directie, in haar tegendeel is veranderd; doen het sterkst mogelijke beroep op de regeering om van het spoorwegpersoneel geen zwaardere offers te eischen. dan zij voor haar eigen personeel redelijk en ver antwoord acht; besluiten- in deze omstandigheden de opgedrongen, onnoodige loonsverlaging niet te aanvaarden en elke verantwoordelijk heid daarvoor af te wijzen en machtigen het hoofdbestuur de voor bescherming der belangen van het personeel noodige maat regelen te nemen. Msb. DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. Nuttige wenken. Zooals wij reeds hebben gemeld organi seert de K.N.A.C. ook dit jaar weer een veiligheidsweek en wel speciaal voor auto mobilisten. Het is echter verre van ons te betoogen, dat het uitsluitend de automobilisten zijn, die de veiligheid van het verkeer meer en meer in het gedrang brengen. Dat juist in de komende week tegen deze categorie van weggebruikers ten strijde wordt ge trokken vindt zijn oorzaak in het feit, dat de K.N.A.C. als zuiver automobilistische vereeniging moeilijk in georganiseerd ver band de andere weggebruikers tot de orde kan roepen. Het zou dan ook ten zeerste zijn toe te juichen indien het voorbeeld van de K.N.A.C. navolging zou mogen on dervinden, zoodat ook andere weggebrui kers eens terdege werd gewezen op de ge varen, welke zij dag in dag uit opleveren. Zooals gezegd wordt in de a.s. week uit sluitend autorijdend Nederland gewezeit op de verkeersgevaren welke de naderen de herfst met zich brengt. Middelen zul len aan de hand worden gedaan om deze gevaren te bestrijden en tot een minimum te beperken. Welke deze middelen zijn ho pen wij in dit en in eenige volgende arti kelen uiteen te zetten. Het gevaar dreigt van twee kanten. De automobilist heeft het vermijden van een naderend onheil nooit geheel in eigen hand. Altijd zal hij afhankelijk blijven van het reageeren van de automobiel op de handelingen welke hij in verband met de omstandigheden noodig oordeelt. Iemand kan een nog zoo handig en nog zoo snel reageerend bestuurder zijn, indien de auto niet naar het stuur luistert of de remmen niet behoorlijk functionneeren, staat hij machteloos. Het is dan ook de plicht van iederen automobilist er steeds voor te zorgen, dat hij onder alle omstan digheden op zijn wagen vertrouwen kan. De auto moet ten allen tijde in een dus- danigen staat verkeeren, dat het mecha nisme beantwoordt aan de strengste eischen welke men voor de veiligheid er van kan stellen. Maar al is dit het geval dan nog heeft de automobilist zijn plicht tegenover zichzelf, zijn medepassagiers en andere weggebruikers niet ten volle ge daan. Niettegenstaande het feit, dat de automobiel volkomen betrouwbaar is, moet de bestuurder onder het rijden zich steeds voor oogen houden, dat het onmogelijke nooit gevergd kan worden. De remmen van zijn wagen kunnen nog zoo goed zijn, de vastheid op den weg nog zoo groot, steeds zal de snelheid geregeld moeten worden naar de plaatselijke gesteldheid, zullen de bochten correct moeten worden uitgevoerd. Slechts dan wanneer auto en bestuurder een harmonieerend geheel vor men, mag gesproken worden van het tot een minimum beperken van het verkeers gevaar, dat van de zijde van de automo bilisten dreigt. Dat het bovenstaande geen eenvoudige opgave is, zal ieder met ons eens zijn, maar dat er nog veel kan wor den gedaan om deze ideaaltoestand te bereiken, mogen wij wel als een vast staand feit aannemen. Als iedere auto mobilist er maar eens volkomen van door drongen kon worden, dat hij nooit de eenige weggebruiker is, dat er andere automobilisten en andere weggebruikers zijn, die precies evenveel rechten hebben als hij, dan zouden wij reeds een heel eind in de goede richting komen. Er zou niet meer worden „gesneden", er zou niet meer in bochten en op hoeken van straten ge parkeerd worden, portieren zouden niet meer roekeloos worden geopend. Zoo zijn er tal van andere voorbeelden op te som men welke niet meer zouden opgaan in dien de gedachte hoffelijkheid op den weg door alle weggebruikers in toepassing werd gebracht. Automobilisten zet daarom Uw weg- egoïsme aan den kant! Rijdt beschaafd, weest hoffelijk en wij verzekeren het U het autorijden zal er niet minder plezierig om zijn; integendeel! DE KAPPERS EN DË ARBEID VAN VREEMDELINGEN. Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Kappersbond schrijft ons: De dagbladen van 18 September jJ„ be vatten een Koninklijk Besluit nopens de wet tot regeling van arbeid door vreemde lingen. In dat KB. is een reeks van be drijven opgesomd, waarin de werkgevers geen arbeid door vreemdelingen mogen laten verrichten, zonder schriftelijke ver gunning van den Directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Tot de genoemde bedrijven behoort niet het kappersvak, ondanks het feit dat door alle organisaties in dat vak. zoowel van patroons als van bedienden, sinds lang en bij herhaling, bij de Regeering aangedron gen is de stroom van vreemde arbeids krachten voor dat bedrijf te stuiten. Her haaldelijk werden goed geargumenteerde en gedomumenteerde vertogen tot de Re geering gericht, zoodat het zonderling aandoet dat juist dat vak. dat zoo ernstig te lijden heeft van de concurrentie van vreemdelingen, niet beschermd wordt. Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Kappersbond heeft zich onverwijld in verbinding gesteld met de autoriteiten en zal niets onbeproefd laten om alsnog het kappei'svak opgenomen te krijgen in de lijst van bedrijven die vallen onder de bepalingen van de wet tot regeling van arbeid door vreemdelingen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Octo ber tot burgemeester van Wehl Jhr. J. L. E. M. van Nispen tot Sevenaer. Is op zijn verzoete met 1 November eervol ontslagen met dank M. P. van Wettum als burge meester van Naarden en met 1 December G. A. Hajenius als burgemeester van Goes. Herbenoemd zijn tot burgemeester van Rotterdam mr. P. Droogleever Fourtuyn; van Woubrugge J. E. Boddens Hosang; van Schagen J. Cornelissen; van Baflo Jhr. W. F. Spengler; van Ruinen Jhr. A. W. van Holthe tot Echten; van Schoonebeek O. Norbruis en van Ubach over Worms P. D. M. Beckers. VERSPREIDE BERICHTEN. Woensdag a.s. 26 September hoopt men in de bekende Stichting ..Bethesda- Sarepta-" te Haarlem, waar ruim 200 Lijderessen aan Vallende Ziekte worden verpleegd, het 40-jarig jubileum van Zus ter H. L. A. van Vreeswijk en het zilveren feest van de zusters M. Blom. W. Brands en P. M. Langeveld te vieren. N.V. ENKES (VEUR-LEIDSCHENDAM). In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Enkes te Veur-Leidschendam, gehouden in het notarishuis te Rotter dam. is het dividend over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op f. 10 per aandeel en f. 2 per onderaandeel. Als commissaris is herkozen de heer Ph. J. van Ommeren te Rotterdam. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9