PUROL Een overall noodig?? Probeer je het een keer Je neemt hem altijd weer LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 22 September 1934 Buitenl. Weekoverzicht. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité BRIEVEN UIT BERLIJN. POSTZEGELS INGEZONDEN. Haarlemmerstraat 228«230 ONZE BRIDGE-RUBRIEK. De Edele Nederlandsche Huidgenezer IN AFWACHTING s De Russen hebben hun entree te Genèvc gemaakt! Het is vermoedelijk niet zoo triumfaal geweest, als zij gehoopt hadden. Hun promotor Barthou was zelf ook niet bijzonder te spreken over het daarbij ge toonde enthousiasme. Maar Lltwinoff en de zijnen hebben zitting genomen ln den Volkenbond! Twee diverse stelsels zijn bij de toela ting der Russen feitelijk met elkaar in botsing gekomen: het standpunt der af- wijzers. slechts drie in getal, w o. ook ons land. was, dat Rusland moreel, zedelijk en godsdienstig te ver stond van de Vol- kenbondsidealen om het te kunnen toe laten, waartegenover de voorstanders van toelating stelden, de geopperde bezwaren overigens erkennend, dat men, politiek ge sproken, niet te maken had met de in wendige toestanden van het communis- ten-rpk,. slechts met bevordering van den vrede en alles, wat daarmede ln verband staat, ln den meest uitgebreiden zin! En wat het gevaar van propaganda der bols jewisten betrof, de voorstanders oordeel den dit grooter als de sovjets buiten den Volkenbond stonden dan als lid aan de werkzaamheden deelnamen. Motta verde digde in hoofdzaak de afwijzing. Barthou de inhaling der sovjets en. eigenaardig op zich zelf, Barthou was misschien den Rus sen onaangenamer dan de Zwitser Rusland heeft beloofd een goed lid te zijn van de volkengemeenschap te Geneve! De bom, door Polen zoo onverwacht ter Volkenbondsvergadering geworpen, is ten slotte niet ontploft! Er is heel wat over gedebatteerd over het Poolsche voorstel om inzake de minderheden-kwestie gelijkschakeling in te voeren, doch kans op verwezenlijking bleek het niet te heb ben. althans momenteel nog niet; doch zelfs de voorstanders aarzelden niet om onomwonden Polen hun misnoegen uit te spreken over zijn plan eenzijdig verdrags verplichtingen op te zeggen! Dat heeft Polen er blijkbaar toe genoopt, om zijn voorstel rustig terug te nemen en verder er het zwijgen maar toe te doen! Doch het heeft een slechte beurt gemaakt bij een op zichzelf genomen te waardeeren voorstel. Overigens heeft Genève tot dusverre nog weinig bijzonders opgeleverd, tenzij men hieronder nog wil rekenen, dat Oos- tenrijk's bondskanselier Schuschnigg er niet heeft kunnen vinden, hetgeen hij ge hoopt had. Weliswaar genoot hij aller sympathie, doch de daadwerkelijke steun, waarop hij had gehoopt, is uitgebleven, zoowel financieel als militair. Het vraaag- stuk van Midden-Europa is echter te in gewikkeld om in zoo korte spanne tijds finaal te kunnen worden opgelost! Mischien, dat Barthou's bezoek aan Rome in October a.s. meer licht in deze kwestie brengt! Zoowel Rome als Parijs houden zich overtuigd, dat bij de alsdan te houden besprekingen overeenstemming zeker is en in Italië rekent men op zijn allerminst op de vurig begeerde Fransche concessies in Afrika. Wellicht zal Barthou tevens van de gelegenheid gebruik kun nen maken om de betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië. die weer eens be denkelijk zijn vertroebeld, te veraange namen als vriend van beide partijen. De komst van koning Alexander naar Parijs alvorens Barthou Rome-waarts reist, biedt daartoe goede kans. Juist nu de Volkenbond vergadert bij zijn afwezigheid, heeft Duitschland bij monde van den minister van buitenland- sche zaken von Neurath en in interviews van den Fuehrer zelf en van Rudolf Hess nog eens zijn vredelievendheid betuigd op welbekende wijze, speciaal wederom naar Frankrijk de hand uitstrekkend, doch het is bedroefd doch daarom niet minder waar dat daarvan steeds minder notitie wordt genomen. Het vermag de pers in het bui tenland zelfs nauwelijks meer in beroering te brengenDuitschland voelt de iso latie, doch vermag deze niet te verbreken! Blijkbaar is een kleine hoop gekoesterd naar aanleiding van de Poolsche historie, maar deze hoop is in ieder geval reeds weer ijdel gebleken. De inwendige situatie van het Derde Rijk blijkt daarnevens steeds somberder te wor den en van officieele zijde aarzelt men dan ook niet om de bevolking voor te be reiden op een crisis-winter! Hoe het zich echter uit- en inwendig uit de impasse zal weten te werkenZonder nu direct ge vaarlijk te worden voor het regiem op zich zelf, neemt niettemin de kerkstrijd voor de z.g. eenheid des volks bedenkelijke vormen aan. De oppositie durft het verzet volhou den tegen den vertegenwoordiger van Hitier. rijksbisschop Müller, al blijft de Fuehrer zijn vazal getrouw en dat geeft toch reeds te denken in een „gleich- geschaltet" land. waar alleen het natio- naal-socialisme wordt geduld. Bepaalt zich de oppositie nu ook nog heelemaal tot de aangelegenheden des geloofs de ge schiedenis ls daar om aan te toonen. hoe hardnekkig juist zulk een tweespalt is en hoe gemakkelijk het oorzaak wordt voor een aanwas van de splijtzwam een blijvende oppositie pleegt zich uit te brei den tot ander terrein! Spanje en de Vereenigde Staten vragen voor de rest nog altijd de aandacht. Be paald helder is de toestand in Spanje niet; het schijnt, dat van links een groote actie is gevoerd voor een Putsch om te stichten den ..proletarischen" staat maar wie pre cies achter dit voornemen staanEn is men van rechts ook niet bezie met plan nen? Daartusschen staat een regeering, die feitelijk geen meerderheid achter zich heeft en dientengevolge eveneens „zweeft". Neen, helder is de situatie op het Iberische schiereiland niet! In Amerika durt de strijd der vakorga nisaties onverminderd voort; alle pogingen om tot een vergelijk te komen hebben schipbreuk eeleden. Een persoonlijk ingrij pen van Roosevelt zou wellicht baat kun nen geven, maar dat de president aarzelt om daartoe over te gaan. is begrijpelijk. Wanneer ook zijn pogen eens faalde RECLAME- 7550 (Van onzen correspondent.) BERLIJN, 18 September In Duitschland ls een Interessante ont wikkeling waar te nemen. De republiek van Weimar was gewogen en te licht be vonden. Een geweldige, al het oude goed en slecht bewust omverwerpende, radi cale propaganda voor een nieuwen auto- ritairen staat vond om redenen van zeer uiteenloopenden aard een voedingsbodem, waaruit het Derde Rijk met ongekende weligheid kon opschieten. En het oogen- schijnlijke wonder geschiedde, dat het klassieke volk-der-verdeeldheid in weinige maanden tijds tot voorbeeldig volk-der eenheid omgegoten kon worden. Hitier een godsgezant! Misschien Is dit woord „omgegoten" niet juist gekozen. Deze twijfel dringt zich aan mij op, onmiddellijk nadat ik het neerge schreven heb. De nieuwe Duitsche heer- schers hebben de gewoonte, de dingen al dus voor te stellen. Zij zien in den ten slotte doodeenvoudigen Adolf Hitler een godsgezant, een hooger wezen, om met Nietzsche (dien zij ook onbeperkt ver eeren) te spreken: een „Uebermensch". En deze meer-dan-levensgroote hervormt na tuurlijk niet slechts; dat ware te zwak uitgedrukt: hij giet om. Hij heeft de Duit sche massa's in een smelkroes geworpen, het vuur hoog doen oplaaien en een nieuw, een echte homogeene staalharde massa gegoten, die nu tegen allen weerstand be stand ls. Deze geestdriftige Hltlermenschen heb ben zichzelf sinds 1933 wijs gemaakt, dat wij buitenland ons over deze Duit sche „eenheid" mateloos opwinden, uit af gunst, uit haat en nijd, en de hemel weet, wat nog meer. Ik neem aan, dat deze ver onderstelling voor de groote meerderheid der andere volken er volkomen naast Is. Voor Nederland is dat zeer zeker het ge val.. Nederlanders mogen hun Duitsche buren hier met, daar zonder sympathie begroeten, mogen hier ja, daar neen van oordeel zijn, dat de doorsnee-mentaliteit van den Duitscher voor ons te aanvaarden en te waardeeren is, en in het bijzonder, dat de tegenwoordige ontwikkeling in Duitschland voor Nederland een navol genswaardig voorbeeld biedt over één ding zijn wel alle Nederlanders, onafhan kelijk van politiek, het eens; dat een voorspoedig, gelukkig en stabiel-rustig Duitschland een Nederlandsch belang is, en wel van de eerste grootte. Het schijnt mij dan ook toe, dat het overheerschende Nederlandsche wantrou wen in deze Duitsche ontwikkeling te ver klaren is uit de doodeenvoudige omstan digheid, dat wij Hollanders in het alge meen nog allesbehalve er van overtuigd zijn, dat het Hitler-regime voor het Duit sche volk voorspoed, geluk en stabiliteit brengen zal. Waarbij we onzen afkeer van anti-semitisme, autarkie, oligarchie, on derdrukking van de vrijheid van drukpers, vereeniging en vergadering, en de concen tratie van letterlijk alle macht in de han den van één mensch, bij deze beschouwing niet eens op den voorgrond willen stellen. We willen ons alleen maar eens afvragen, wat er na ll/i jaar Hitlerstaat van de zoozeer geprezen „eenheid" terecht is ge komen. De betooging te Neurenberg. Wij waren in Neurenberg en hebben daar ooren en oSgen wijd open gehouden. Objectieve berichtgeving een andere wenschen wij niet te huldigen dwingt ons tot de conclusie, dat deze zeven con gres dagen, die thans als nationale (en niet alleen Hitlerpartijdige! demonstratie be doeld zijn, een diepen indruk op ons ge maakt hebben. Voor den Nederlander ln het algemeen ware het uiterst nuttig, in dien hij zulk een demonstratie eens als toeschouwer zou kunnen meemaken! Wij zouden volstrekt niet wenschen, dat ln ons land zulke paradevertooningen mogelijk waren. De Duitscher-van-Neurenberg is zoo on-Nederlandsch als men maar den ken kan. Hij is massamensch, kinderlijk gelukkig in zijn uniform, zalig in het be wustzijn, tot een straf-gedisciplineerde af- deeling te behooren. in de wolken, omdat hij als éénling er toe bijdraagt, dat alle bewegingen en handgrepen in kleiner en grooter verband zonder fout worden uit gevoerd, trotsch op later getoonde foto's en films, die het bewijs leveren, dat al die honderdduizenden in uniform In rijen, die met een lineaal getrokken schijnen, gemarcheerd zijn en stilgestaan hebben, zoodat de Toean Besaar Hitler tevreden kon zijn. en het geheel op vriend en vijand een machtigen indruk gemaakt heeft. Ik ben overtuigd, dat zooiets met ons Hollanders, zelfs met een goed gedrilde compagnie beroepssoldaten, nauwelijks te bereiken ware. Liefde voor staat en volk. Maar wel zou ik het als een geschenk des hemels beschouwen, indien die geest van Neurenberg, die stralende liefde voor staat en volk, die opofferingsgezindheid, die geen lichamelijke vermoeienis kent, ons volk tot voorbeeld zou kunnen zijn. Niet, omdat we er aan twijfelen, dat de Neder lander, als de nood aan den man mocht komen, een minder goed vaderlander ware maar omdat ook in dagen van vrede (en tegenspoed) nationale geestdrift en soli dariteit hoog noodig kan zijn, en het zich- baar demonstreeren van vaderlandsliefde tot vermeerdering van volkskracht leidt, en daarmee tot verhooging van weerstand. Dit alles in Duitschland in hooge mate be reikt te hebben, ls het grootste actief der Hitler-beweging. In dit verband was Neurenberg een be wonderenswaardig hoogtepunt. Diploma tieke en Journalistieke waarnemers uit tientallen vreemde staten hebben dit kun nen constateeren en hebben hun oprechten lof niet onder stoelen of banken gestoken Dat is ook goed zoo. We zitten hier niet om tegen Duitschland of 't Duitsche volk te stoken. Maar om de waarheid te berichten. Duitsche nat.-socialistische en buiten- landsche wegen gaan pas daar uiteen waar het er om gaat, niet alleen te constateeren of het goud op de weegschaal echt, maar of het ook zwaar genoeg is. Wat was in Neurenberg te zien? Een Groote sorteering Series Pakketten en Postzegels per stuk. Ka-Be albums nieuwste uitgave. C. v. LEEUWEN Lokhorststr. - Tel. 1937 (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. zeker percentage van een overtuigd na- tionaal-soclalistlsche kern van het Duit sche volk van heden. Een kern, die tevens meerderheid is? Neen; een minderheid. Wat niet meer tegen te spreken is sinds niemand minder dan Hitier zelf in zijn slotrede van Neurenberg dit feit, die min derheid, als hoofdmotief voor een beschou wing over de binnenlandsche situatie ge kozen heeft Men kent die rede. zij het ook uit korte uittreksels. Het komt hierop neer, dat het Duitsche volk verdeeld wordt in een groote groep van fatsoenlijke en een kleine van onfatsoenlijke staatsburgers. De jongste volksstemming wordt als maatstaf aangenomen. En dus wordt de groep der onfatsoenlijken aangegeven met lO^ der kiezers of 4.3 millioen zielen. Deze bereke ning is natuurlijk niet juist; immers 2 mil lioen waren thuis gebleven en 0.8 mil lioen hadden de biljetten ongeldig ge maakt; zoodat men' grof gerekend met 7 millioen absolute tegenstanders te doen had. Maar goed. houden we ons bij Hitler's lot. Dan blijven 90% fatsoenlijken" over. Dc echte nat.-soc. - een minderheid. Het merkwaardige is nu, dat Hitler deze 90% niet als een compacte massa van eensgezinde Duitschers van gelijke waar de beschouwt (wat ze ook naar onze mee ning niet zijn) maar het aandurft, deze massa onder te verdeelen. Een minderheid noemt hij en terecht de echte natio- naal-sociallsten. Het zijn er slechts enkele millioenen. En wel de leden der partij. Deze staan als een soort staatsburgers- eerste-klasse tegenover de groote massa der meeloopers. die als „gelijkgeschakeld" te beschouwen zijn, misschien later eenige millioenen „echte Nazi's" zullen opleveren, maar voorloopig nog als onbetrouwbaar moeten gelden. (Een vreemde dankbetui ging voor hun ja-stemmen!) In deze groo te vergaarbak zullen voorloopig ook die „echte Nazi's" teruggeworpen worden, die als leden der partij geen „strijders" maar een soort „passieve leden" blijken te zijn, die meenen, reeds alle voorrechten van het lidmaatschap veroverd te hebben door de zeer talrijke verplichte en vrijwillige bijdragen te storten en het partij-insigne de dragen. De doorgezeefde minderheid, die partij blijft, regeert Duitschland". En in die party der staatsburgers-eerste- klasse zpn weer de geüniformeerden, dus S.S., S.A., P.O.. Arbeidsdienst. Hitlerjeugd, Nat.-Soc. „Kraftfahrerkorps" en ten slotte last not least: de Rijksweer en de Rijks- marine, een keurcorpsr+an „eere-burgers", garanten der revolufie, onder wie de „oude strijders" een garde vormen, even als de leden met de nummers 1100.000 een garde zijn in de partij zelve. Wat beteekent deze onderverdeeling? Dat. eeriyk gezien, ook het nationaal- socialisme de Duitsche eenheid niet be reikt heeft, maar slechts een schpn-een- heid onder dwang, die reeds het bouwen van versterkingen, waar achter zich een geestdriftige minderheid straks verdedi gen wil, noodzakeiyk gemaakt heeft. Die regeeerende minderheid, die in de practijk slechts het gehoorzame leger van den dictator is. geeft heden reeds toe, dat zij zich voor de moeilyke tyden, die ko men zullen, wenscht te verschansen en van grof geschut gebruik denkt te maken. Zy geeft ook toe. dat zp de meerderheid niet vertrouwt, in haar keurcorps niet toe laat en met alle machtsmiddelen in be dwang denkte te houden. Zoo is de merkwaardige ontwikkeling reeds na IV- jaar regeeren! En wat komt nu? Verzet tegen het nieuwe systeem. Het intellectueele deel der bevolking, de betrekkeiyk weinigen, die met hart en ziel nationaal-socialist zyn niet meegere kend, komt met den dag meer in verzet tegen de gevolgen van 't huidige systeem. Wie met dit hoog-onwtkkelde deel der be volking bekend en vertrouwd is, kan een critiek vernemen, die voor die van het buitenland niet onderdoet. Verdeeldheid, naijver, wantrouwen, haat en nyd domineeren in de rijen der hoog ste machthebbers op een wpze, die men niet voor mogeiyk zou houden. „Eenheid" wordt daar nog slechts naar buiten toe gehandhaafd met middelen, die den in- vloedryken ambtenaar vaak slechts de keuze laten tusschen voortjakkeren of vrijheidsberooving. De prijzen van vele levensmiddelen en andere dagelijksche behoeften stygen reeds, hier en daar zelfs met 70 tot 100%, gemiddeld met 25 tot 40%. Tegen deze stygingen moet de regeering zoo dezer dagen wat vleeschprijzen betreft met draconische maatregelen stelling nemen. Wol is in den kleinhandel nauwelyks meer te krijgen. Levensmiddelen worden in massa's opgekocht, zelfs chocolade, thee, koffie en andere, die niet zoozeer aan bederf onderhevig zijn. Ook autoban den en andere uit rubber vervaardigde producten. Men neemt aan, dezen winter nog voldoende van vetten voorzien te zpn. Maar nog altyd verkeert de zelfverzor- ging met plantaardige weefsels, met bin nenlandsche vetten en huiden, met syn thetische metalen en al die andere nood- zakeiyke productie, die men in natuurlp- ken vorm steeds in massa ingevoerd heeft, in het stadium van de laboratorium-proef nemingen. Twee, zes, tien, vyftien jaren tyd verlangt de Duitsche wetenschap, al eer deze zelfverzorging het practische sta dium volledig bereikt zal hebben. Zullen de „staatburgers-tweede-klasse" zoolang willen wachten, of zullen ze ln- tusschen reeds lang naar de „onfatsoen- lfike Duitschers" overgeloopen zyn? Het gaat ten slotte niet om Neurenberg, maar om de eischen van het harde leven. Na, also. ROLAND. LUCHTBESCHERMING. Ten eerste ls het een verheugend feit, dat een groote groep der bevolking propa ganda maakt voor den vrede; doch ten tweede neemt dat niet weg, dat er op aarde lang geen vredesstemming heerscht.. en ten derde zyn we er allen van overtuigd dat ons land geen oorlog wil; dus voor ons zelf zyn wy niet bevreesd, doch die vrees biyft wel bestaan, dat wy van anderen een aanval hebben te duchten. Daarom is het voor ons land zaak zich daartegen met alle mogeiyko middelen te weren; ook tegen aanvallen uit de lucht. Nu mag men zeggen: laten we liever allen werken voor den vrede, maar zoolang alle landen spreken over vrede en zich terwyi op alle mogeiyke manieren bewa penen. mogen wy onze weerwacht niet tot een groepje, dat niet meer mee kan. laten verschrompelen. Dat zou een misdaad zijn tegenover de Bevolking: dus volgens miin meening is het de dure plicht van de overheid de bevolking met alle mogelijke middelen te beschermen. Maar wij men- schen zijn rare schepsels, want als de over heid niets zou doen. om ons tegenover aanvallen uit de lucht te beschermen, zouden de menschen zeggen; wat moet er van ons worden bij een aanval uit de lucht! Of de bestaande afweermiddelen voldoende zuilen zijn. betwijfel ik ook, maar in ieder geval wordt er voor ons ge daan wat mogelijk ls. Het ls mijn bedoeling niet geweest om andere inzenders van antwoord te dienen, maar meer mijn be doeling. dat wy er goed aan doen er steeds on te rekenen, dat we aangevallen kunnen worden. Al dat gekibbel geeft nle+s: we moeten rekening houden met de feiten. Hoogachtend. J. VAN ES. Hiermede sluiten wy het debat over dit onderwerp. Red. „L. D." RECLAME- 8034 dan voor die prima Pantser kwaliteit Wit Sfltmdrill - Kleurecht Khaki-drill 3.25 3.75 Blauwkeper 3.95 Kleurecht lood-grijs-drill - Grijs Casimit 3.75 3.55 STADHUISBOUW. Nijmegen Leiden. In het vierde blad van het „Leidsch Dag blad" d.d. Woensdag 19 September 1934. komt, onder het opschrift „Trottoirs en Straatverbreeding in de Breestraat", een blijkbaar aan den Gemeenteraad gericht voorstel voor van B. en W. betreffende dc opruiming van stoepen, in verband met den aanleg van trottoirs. Hoewel ten zeerste die voornemens toe juichende, wil het mij toeschynen, dat ten deze dreigt toegepast te worden een m. i. weinig aanbevelenswaardige methode, n.l. dat de rechten van eigenaren van huizen en ev. Hypotheekhouders dreigen in het gedrang te komen. Op de 2l, 22 en 2Jste regel van dat stuk staat „waarvoor de ln die straat gelegen stoepen, waarvan de ondergrond eigendom der Gemeente is" gullen moeten worden opgeruimd". Ik zoude geneigd zün achter de vetgedrukte woorden een groot vraag- teeken te plaatsen en toe te passen den regel: die wat beweert moet zulks bewijzen. Of de gemeente dat bewiis kan leveren, schijnt mij zeer twijfelachtig. Op denzelfden dag der verschüning van bovenbedoeld stuk las ik in het Avondblad E der „N. Rott. Courant" van 19 Sept., een zeer interessante beschouwing over het tooneelleven enz. te Nijmegen. Daarin is sprake van het sloopen (afbreken) van den zoogenaamden Stadsschouwburg. Niet we gens bouwvalligheid, alhoewel het gebouw 95 jaren oud is, niet omdat het voor het doel waarvoor het was gebouwd, niet meer geschikt zoude zijn. maaromdat het belang van het verkeer zulks dringend eischte. Hierboven plaatste ik de woorden „Nij megenLeiden" om er de aandacht oo te vestigen hoe geheel anders en verstan diger men te N. denkt en handelt dan in het. Leidsch Atheen. Daar blijk van ruimen blik en vooruitzien: hier een benepen con servatief standpunt. Te N. ruimt men hinderpalen op. ook al gaat zulks wellicht ten koste var. en met opoffering van nog bruikbare gebouwen, ook a) ziin die 95 jaren oud: te Leiden bestendigt men een toestand, die dringend om verbetering roept. Trottoiraanleg opperbest, doch waarom gehandhaafd de vernauwing vóór het Stadhuis, waarom niet afgebroken de stoep, die een schreeuwende sta in den weg is, en zulks zal blijven eeuwen lang, tenzy, wat echter niet te hopen is een nieuwe ramp. b.v. een tornado, den stoep wegvaagt!!! Zoude het zoo onmogelijk zijn, die stoep een paar meters achterwaarts te plaatsen? De gevel zou dan natuurlijk ook in die zelfde maat en oppervlakte wat naar ach ter moeten opgetrokken worden. Het zal m. i. een illusie zijn. dat de gevel zal kun nen worden opgetrokken op dezelfde fun deering. Deze zal derhalve toch van grond- af moeten worden hersteld, dus op nieuwe fundamenten. In dit verband zoude ik nog willen wijzen op de omstandigheid, dat men, voorzoover ik meen nog steeds niet weet hoeveel het Rijk zal willen bijdragen in de kosten van herstel van den ouden gevel. Onder den indruk van de tragische ramp kort na 12 Febr. 1929 en wellicht onder suggestie van Monumentenzorg werd, naar indertyd. als ik het wèi heb. aan den Raad medegedeeld, dat de Regeering een bydrage toegezegd had. Deze toezegging beeft vermoedelijk niet weinig het votum van den Raad voor de Stadhuisverbouwing beïnvloed. Zoude het nu zoo ondenkbaar zijn, dat de regeering, gezien den hoogst benarden toestand van 's lands financiën, kwam mededeelen. dat zij. tot haar leed wezen haar toezegging niet gestand kon doen? En dan komt het hinkende naard achteraan! Zal devolksvertegenwoordiging een ev. subsidie goedkeuren? Mijn con clusie is dus alles in het werk te stellen om die steenen puist te doen verdwijnen en indien zulks nog niet is geschied, te infor- meeren naar het standpunt der regeering in deze. J. A. VAN HAMEL. Leiden, 21 September 1934, j DE INFORMATIE DOUBLE. Dezer dagen werd my gevraagd of ik niet eens In mpn artikelen in de courant de informatie double wilde behandelen. Waar my dit een heel goed idee leek, om dat inderdaad door vele spelers deze double nog verkeerd wordt begrepen en verkeerd wordt toegepast, zal ik hierover eens een serie artikelen schrijven. Ieder speler weet dat voor een normaal openingsbod behalve een biedbare speel- kleur, eveneens een gegarandeerd mini mum aan honour trick sterkte aanwezig moet zijn. Voor een gewoon volgbod, d.w.z. een nabod na een openingsbod van de tegenparty, zyn de eischen aan H. T. sterkte lager en wordt hieromtrent geen vaste garantie gegeven. Bp'na elk volgbod geschiedt uit defensieve overwegingen, ten eerste om de tegenparty te bemoeiiyken een manchebod te doen, en ten tweede om, indien zij al een manchebod mochten doen, den partner vast eenige inlichting te geven ln welke richting men wellicht de verdediging zal moeten zoeken. Een ge woon volgbod kan dus op een betrekkeiyk zwak spel geschieden. Heeft de tweede hand echter een sterker spel dan voor een gewoon na-bod noodig is. dus bijv. een spel, waarop hp eventueel zelf het bieden geopend zou hebben, in dien dit niet reeds door de tegenparty was gedaan, dan is het niet meer noodig dat hy een nabod doet met de bedoeling het de tegenparty moeilijk te maken, een zuiver defensief bod dus. Hy kan nu zelf een contra offensief inzetten en 't spreekt vanzelf, dat een gewoon na-bod hiervoor niet geschikt is, aangezien de partner dit dan niet zou weten te onderscheiden. Vroeger werd hiervoor dikwijls gebruikt een bod één hooger dan noodig was om het openingsbod te overbieden. dus bijv. 2 Schoppen na een openingsbod van 1 Harten. Bp nadere analyseering bleek echter dat dit bod hiervoor minder ge schikt was en beter gereserveerd bleef voor een ander speltype, n.l. het spel met een lange eenzijdig troefkleur zonder honour trick sterkte, dus het spel nauw verwant aan het prëemptive openingsbod. Om na een openingsbod van de tegen party een algemeen sterk spel aan te duiden, gebruikt men tegenwoordig 2 ver schillende biedingen. Ie. Heeft de tweede hand een dusdanig sterk spel en van een dusdanige distri butie. dat het bereiken van de manche praktisch gesproken zeker is, niettegen staande het openingsbod van de tegen party, dan kan hy dit te kennen geven door een hooger bod in de door de tegen partij geopende kleur. Dit bod moet als absoluut ..forcing" beschouwd worden en verplicht den partner het bieden open te houden tot de manche is bereikt of totdat de tegenpartij eventueel is gedoubleerd. Ook degene die dit overbod deed. neemt de verplichtig op zich het bieden tot manchehoogte open te houden, waardoor hot voor den partner niet noodig is direct zpn volle sterkte aan te geven. 2e. Indien hp een vrij sterk spel heeft, sterk genoeg om zelf een openingsbod te doen indien de tegenparty hem niet reeds was voor geweest, kan hp dit te kennen geven door een double. Deze double, de z.g. informatie double of negatieve double genoemd, kan niet worden misverstaan. Het is volkomen on logisch om te veronderstellen, dat men een bod van één in een kleur gedoubleerd zou willen laten spelen, zonder dat men eenige informatie van den partner heeft gekregen. Het woord informatie slaat dan ook niet zoozeer op dengene die het bod doet, bedoelt niet dat deze hiermede een informatie wil geven, want dit doet men tenslotte met elk bod. doch bedoelt uit te drukken dat men met dit bod een infor matie van den partner wenscht. A. J. VERSTEEG. RECLAME. 79)7 PRIJZEN VAN30CTAF. BIJ APOTH.ENDROCISTÜjl 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10