kl3 75*te Jaargang VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 No. 22854 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ona Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cft. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi| Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per ageek f.O.b Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wéék Franco per post f. 2.35 portokosten. .18 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE BEGROOTING VAN O., K. EN W. Blijkens de begrooting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen Is daarin f.16.810 uitgetrokken voor de restauratie der Pieterskerk. Bij art. 6 wordt meegedeeld, dat het niet mogelijk Is gebleken iemand te vinden, bij machte en bereid, het onderwijs van wijlen prof. mr. C. van Vollenhoven in vollen om vang op zich te nemen. In overeenstem ming met de faculteit en met het college van curatoren wordt daarom voorgesteld dezen leerstoel in twee buitengewoon hoog- leeraarschappen te splitsen, t.w. in het staats- en administratief recht van Neder - landsch-Indië en in het adatrecht van Nederlandsch-Indië. De hieraan verbonden bezoldigingen zullen tezamen niet uitgaan boven de maximumwedde van een gewoon hoogleeraar. (Een oplossing in dezen geest Is reeds gevonden door de benoeming van mr. Schrieke en mr. Holleman. Red.). Aan den toelichtenden staat bij de On- derwijsbegroottng wordt nog het volgende ontleend Aan de Rijksuniversiteit alhier zijn een lectoraat en 'n buitengewoon hoogleeraar- schap in de dierkunde gecombineerd tot een zetel van gewoon hoogleeraar. Opgeheven wordt de betrekking van directeur-conservator van het Prenten kabinet. Voor het wetenschappelijk onderzoek van den hoogleeraar in de- botanie aan deze universiteit is de benoeming van een conservator onvermijdelijk gebleken. Aangevraagd wordt een toelage van f. 600 voor den buitengewonen hoogleeraar in de kunstgeschiedenis, aan wien met de opheffing van de betrekking van conser- ator bij het Prentenkabinet het beheer van dit kabinet kan worden opgedragen. Een bezuiniging van beteekenis kan wor den verkregen door het afzonderlijk direc toraat van het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen op te heffen. Het ligt in de bedoeling de leiding toe te vertrouwen aan den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier. Uit deze ontstaat een samentreffen van meerdere soorten als natuurlijk verschijn sel, welke soorten samen een levensge meenschap kunnen vormen. Eenige kenmerken der levensgemeen schappen werden aan de hand van voor beelden besproken. Dat deze voordracht in de smaak was gevallen, bleek uit het hartelijk applaus en de woorden van dank door den voor zitter tot dr. de Leeuw gericht. Door de firma J. G. Ballego en Zonen waren een drietal nieuwe Dahlia's ter op luistering ingezonden, met name een schitterende witte decoratieve, Ballego's Surprise en twee buitengewoon mooie zaailingen van de laagblijvende miniatuur- dahlia Baby Royal, met zalmkleurige en zacht rose tinten. Na de rondvraag volgde sluiting der vergadering. KRANIGE REDDING. Gisteravond omstreeks 6 uur is het i-jarig zoontje van den heer L. uit het Noordeinde in het Galgewater gevallen. De 22-jarige mej. G. van den Bergen I uit Boskoop, die toevallig passeerde, sprong geheel gekleed te water en bracht den knaap, die het bewustzijn reeds verloren had behouden op het droge. De politie paste direct kunstmatige ademhaling toe, waarna de levensgeesten spoedig terugkeerden en de jongen naar huis kon worden overgebracht. KON. NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De eerste winterbijeenkomst van de afd. Leiden en Omstr. vond gisteravond in „In den Vergulden Turk" plaats. Te ruim acht uur opende de heer J. G. Ballego met een hartelijk welkom de ver gadering en richtte in het bijzonder zijn welkomstwoord tot den spreker den heer dr. W. C. de Leeuw. Spr. hoopte, dat het werk van dezen winter veel vrucht zal af werpen voor den tuinbouw in 't algemeen en voor de afd. in 't bijzonder. De hierna voorgelezen notulen werden ongewijzigd gearresteerd. Na het afwerken der ingekomen stuk ken, waarbij een schrijven van het Hoofd bestuur, dat op Donderdag 24 Oct. a.s. de Algemeene Vergadering te Leiden zal plaats vinden, deelde de voorzitter mede, dat de heer Koome als lid van het Bestuur heeft bedankt, zoodat een tusschen tij d- sche verkiezing zal moeten plaats hebben, dat hier ter stede, zoo mogelijk weer zal worden overgegaan tot het houden van een cursus in Tuinteekenen en dat als candidaten voor lid van het H.B. zijn ge steld de heeren B. Ruys te Wassenaar en B. Lemkes te Alphen a. d. Rijn. Vervolgens vond uitreiking der op ten toonstellingen en keuringen behaalde di ploma's voor gouden en zilveren medailles Plaats, waarbij de heeren J. G. Ballego en Zonen, G. Lubbe Thzn. en Zoon, Gebrs. Lemkes, J. de Knijf en de firma Koppius er verscheidene in ontvangst hadden te nemen, en de Leidsche Hortus eenige ge tuigschriften voor merkwaardige Botani sche gewassen. Na de pauze hield dr. W. C. de Leeuw een zeer interessante voordracht over Plantenlevensgemeenschap". Achtereen volgens behandelde spr. de verschillende verschijnselen die met het bestaan van de levensgemeenschappen der planten ver- tand houden; o.a. de standvastigheid van den levensvorm der planten; de overeen stemming tusschen de vermogens der Planten en de toestanden in hun omge ving; de voortdurend werkende drift der Planten tot verspreiding; de zelfstandigs beslissing der planten omtrent vestiging en de beperkingen in de wijze waarop de ilanten van de hun ten dienste staande evensmogelijkheden gebruik maken. VISCHWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN In het Rijn- en Schiekanaal werd gister middag de aangekondigde vischwedstrijd voor christelijk-georganiseerde werkloozen gehouden, waaraan door 51 personen werd deelgenomen. De organisatie van den heer Crama was uitstekend; de heer Hendriks fungeerde als hoofdcontroleur. De vangst was evenwel bedroevend: er waren slechts 12 personen, die voor een prijs in aanmer king kwamen, de overige 39 deelnemers vingen niets! Na afloop reikte de heer Crama in het gebouw „Nathanael" de prijzen uit. waar bij hij dank bracht aan de schenkers, de politie en alle anderen, die tot het welsla gen van dezen wedstrijd medewerkten. De uitslag luidde: le prijs J. Stouten (wollen deken), 2e pr. Hillebrand (stel ondergoed), 3e pr. v. Es (stel ondergoed). 4e pr. Braggaar (stel on dergoed), 5e pr. Bink (horloge met ketting) 6e pr. Vink (stel hengels), 7e pr. Ossevoort (pantalon), 8e pr. Huigsloot (tulband), 9e pr. Mark (tulband), 10e pr. Veen (rollade), 11e pr. Harmaart (rollade), 12e pr. Lalau (pantalon). o DE ARBEIDSBEURS. Op den 20sten September 1934 waren 3457 (v. j. 2757) werkzoekenden inge schreven. UITVOERING REMONSTRANTSCHE KERK. Onze stadgenoot Fred, de Nie, wiens spel ais organist der Remonstrantsche kerk bü velen een goeden klank heeft, gaf gister avond een uitvoering, waarin wij nader kennis konden maken met zijn gedegen muzikale capaciteiten. Er zullen weinigen zijn, die daarbij over zulk een sterk ge heugen beschikken als hij! Wij merkten tevens op zijn zeer juist inzicht in de structuur der door hem gespeelde zeker niet gemakkelijke fuga's Buxtehude en Pachelbel, de meesterlijke voorloopers van Bach vooraan! terwijl hij in de Passa- caglia en Fuga over den naam Bach van eigen hand, ook blijk gaf van composito risch talent, speciaal wat betreft een oor deelkundige, wèloverwogen constructie met tevens een muzikalen inhoud. Opvallend is in zijn spel het gevoel voor strenge lijnen en rythmen, hetgeen soms een ietwat drogen indruk maakt, doch prettig stemt door een groote rust in de voordracht en beheersching der techniek, al waren er enkele passages, die herziening eischen. Fred, de Nie had 't zich zeker niet ge makkelijk gemaakt: de werken van bo vengenoemde componisten zelfs het korte, lichtgetinte fugatje van Buxtehude daarbij van Bach (koninklijk opgebouw de dubbelfuga) en van César Franck, wiens door en door bekende, toch immer treffend schoone „Prélude, fugue et va riation" vloeiend gespeeld werd, stellen hooge eischen. Het gewetensvolle streven, om hierin 't beste te geven en ook om den geest der muziek te verwezenlijken, was alleszins te loven. Wat hij met dit kleine orgel, dat vooral in de zachte re gisters zoo behoorlijk klinken kan, weet te bereiken, dwingt onze waardeering af. Een kundig musicus, wiens zorgvuldig be studeerde voordrachten hemzelf en ook zijn gehoor meermalen oprechte vreugde schenken, was hier aan 't woord! Welwillende medewerking verleende de sopraan Sophie Roskes. Zij is een dilet tante en als zoodanig willen wij haar zin gen dan ook gaarne bezien. Haar vriende lijk materiaal, waarvan bij grondige stu die veel te maken zou zijn, zal in de huis kamer zeker alleraardigst klinken. Voor een grootere ruimte moeten echter zelfs voor een dilettante andere eischen ge steld worden: de stem ligt niet vrij. het geluid klinkt daardoor te geconcentreerd en vult de kerk dus niet, daarbij dient zeer hard gewerkt aan ademtechniek en uitspraak. Toch waren er, na de wat on- beheerschte voordracht van het recitatief en de aria uit Handei's „Sieg der Zeit und Wahrheit" jeugd-oratorium uit de Rome-periode, dat verschillende bewerkin gen en uitbreidingen onderging mo menten, waarin wij haar zang met genoe gen beluisterden en ook een juist ge troffen sfeer aanvoelden. Zoo in Hugo Wolff's „Schlafendes Jesuskind" een dei- meest stemmingsvolle Wolffliederen, die wil kennen zoowel ais in de zangen van Franck en Widor. waarin de zachte tonen prachtig slaagden en een bekoor- Hiken indruk maakten. Meerder contact tusschen zangeres en accompagnateur, wiens begeleidingen soms te veel op den DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsstad. De politieke commissie van den Volken bond heeft een aanvang gemaakt met de bespreking van het Poolsche voorstel tot generaliseering der bepalingen betreffende de bescherming der minderheden. Fotitsj verklaarde namens Zuid-Slavië, dat hij het onwenschelijk achtte, dat aan enkele sta ten in dit verband speciale verplichtingen zijn opgelegd. De Nederlandsche gedelegeerde, mr. J. A. N. Patijn, verklaarde, dat hij er zich van bewust, was, dat het algemeen regelen van de minderhedenkwestie ongetwijfeld groote moeilijkheden met zich mede brengt. Ook bestaat er een zeker gevaar, dat bij generaliseering de minderheden van eenige staten verkleind worden. Des niettemin stemt hij toe in generaliseering in den zin van het Poolsche voorstel, indien die generaliseering tot Europa be perkt blijft. Tegelijkertijd sloot de Neder landsche gedelegeerde zich aan bij het protest van Frankrijk, Engeland en Italië tegen de verklaring van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, waarin Polen zich onder bepaalde voorwaarden van medewerking aan het minderheden- verdrag bevrijd heeft. De Zwitsersche bondsraad Motta ver klaarde zich accoord met het principe der generaliseering. Slechts den weg der pro cedure, namelijk het bijeenroepen van een internationale conferentie, zooals Polen dat voorgesteld heeft, acht hij niet geluk kig. Een dergelijke conferentie zou waar schijnlijk tot een mislukking leiden, en gevaarlijk zijn voor den Volkenbond. Ook hij legde er den nadruk op, dat het niet aangaat, bestaande verdragen op te zeg gen, wanneer de toepassing daarvan den een of anderen staat niet meer con venieert. De Zweedsche gedelegeerde verklaarde zich voor een doelmatige minderheden bescherming, doch het Poolsche voorstel achtte hij te verstrekkend. Nadat de vertegenwoordigers van Ca nada en Albanië nog gesproken hadden, werd het debat verdaagd tot heden. Dr. Benesj heeft een vertegenwoordiger van de Executieve der Wereldunie van Revisionistische Zionisten ontvangen, die hem een memorandum ter hand stelde, dat betrekking heeft op de toekomst der Joden in het Saargebied in geval dit gebied weer Duitsch mocht worden, waarbij in het bijzonder garanties worden gevraagd tegen de toepassing der ariërs-paragraaf. De Duitsche regeering heeft thans laten weten dat zij maatregelen zal nemen om den uitvoer van wapenen naar Bolivië en Paraguay te beletten. Ze houdt zich echter het recht voor deze beslissing te herzien als een andere regeering, welke ook, der gelijke maatregelen niet neemt. nigheden uit den weg te nemen en ik weet uit vele gesprekken met den Fuehrer, hoezeer hem de innerlijke verzoening tus schen Kerk en Staat aan het hart ligt. Nadat staat en partij één geworden zijn, is er geen plaats meer voor tweeërlei op vattingen. Niemand twijfelt aan het woord van den Fuehrer, maar niemand heeft ook het recht, in strijd met zijn bedoelingen te handelen. Het is dus ook duidelijk, dat het werk der innerlijke vredestichting thans het best kan geleid worden door de organen, die tot dat doel onmiddellijk onder hem ressorteeren, Allen, die met mij medewerkten in de arbeidsgemeenschap van katholieke Duit- schers en zich met volle toewijding aan hun taak gaven, zeg ik hartelijk dank. Zij hebben aan een verheven doel hun krach ten gewijd en zullen ook in de toekomst met alle goed gezinden weten te arbeiden voor de gelukkige toekomst van het derde rijk op de grondslagen van het onvergan kelijke en zegenrijke christendom. Overeenkomstig de amnestiewet van 7 Aug. zijn tot en met 16 September in Beieren 9005 veroordeelden in vrijheid ge steld, terwijl In 10.441 gevallen de proces sen zijn gestaakt. In Pruisen is overeenkomstig de am nestiewet in totaal in 60.563 gevallen am nestie verleend, hetzij, dat de straf niet werd toegepast, bptzij. dat de loop van het proces werd gestaakt. DUITSCHLAND. Verklaring van Von Papen. De amnestiewet. Oud-vice-kanselier von Papen publiceert de volgende verklaring: Nadat ik van mijn functie van vice- kanselier ontheven was en op verlangen van den Fuehrer de speciale zending naar Weenen op mij genomen had, was het mij niet meer mogelijk, de „Katholische Ar- beitsgemeinschaft" verantwoordelijk te leiden. Ik heb daarom den Fuehrer voorgesteld, mij van de leiding van de Arbeitsgemein- schaft te ontslaan, hetgeen bij decreet van 9 September bekend gemaakt is. De Arbeidsgemeenschap van Katholieke Duitschers is door mij met toestemming van de partijleiding in het leven geroe pen, om de verzoening tusschen het Duit sche Katholicisme en de nationaal-socia- listische leer te vergemakkelijken en het gTOOte doel van een aaneensluiting van het volk tot één groote geestelijke ge meenschap te bevorderen. Het in Juni 1933 gesloten Duitsche rijks concordaat heeft de grondslagen voor een vrije actie der Katholieke Kerk geschapen, welke een partijvertegenwoordiging van het politieke Duitsche Katholicisme in de toekomst mogelijk moest maken en als gevolg waarvan de centrumspartij zich spoedig uit eigen beweging zou ontbinden. Mogelijke vooroordeelen aan beide zij den, zakelijke tegenstanders van hen die het christendom voor een interne aangelegen heid hielden, waren hiertegen. In deze onvermijdelijke meeningsver- schillen het Duitsche volk een dienst te bewijzen, door het wegnemen van vooroor deelen. het weder goed maken van on recht, was het streven van de Arbeits- gemeenschap van Duitsche Katholieken, die zich ervan bewust was, daarmede ook tevens het geheele volk te dienen. De houding van den nationaal-socialisti- schen staat tegenover de christelijke en Katholieke Kerk is door den Fuhrer en rijkskanselier ondubbelzinnig uiteengezet. Nog onlangs heeft een hoopvolle onder handeling plaats gehad, om de dubbelzin- voorgrond traden, speciaal in Brahm's Feideinsamkeit! ware gewenscht ge weest, waartoe een opstelling der zangeres naast, in plaats van vóór het orgel zeker bijgedragen zou hebben. Wij hopen overigens deze zangeres later nog eens te hoeren, want haar materiaal rechtvaardigt hoopvolle verwachtingen. Serieuse studie zij haar echter daartoe hartelijk aanbevolen! FRANKRIJK. Rapport-Prince gepubliceerd Een nieuw schandaal. Het rapport der politie in zake de affai- re-Prince (den Franschen raadsheer, die in de nabijheid van Dijon op de spoor rails dood werd gevonden) is gepubliceerd, i Het rapport is 150 getypte bladzijden groot Het rapport is verdeeld in negen hoofd- i stukken, waarin alle getuigenissen en fei- ten, die tot dusver aan het licht kwamen, zijn vervat. Deze hoofdstukken zijn: de ontdekking van het lijk en de eerste lijk schouwing; het eerste onderzoek te Pa rijs; het onderzoek betreffende het mes, dat bij het lijk werd gevonden; de opeen volgende rapporten over de lijkschouwin gen en de onderzoekingen door deskundi gen, artsen en scheikundigen; de reis van den rechter van instructie naar Dijon; het onderzoek naar de mogelijkheid van een liefdesdrama; de verklaringen van een vrouw uit de omgeving van Prince, wier naam het rapport verzwijgt, over de omstandigheden, die aan den moord voor afgingen; verscheidene sporen, aangege ven langs anoniemen weg, door de pers of door particulieren. Het laatste deel van het rapport onder zoekt de verschillende stellingen over een politieke misdaad en herinnert, van dit gezichts punt uit gezien, aan de feiten en omstandigheden rond den dood van raads heer Prince. Bepaalde conclusies worden niet ge trokken. Geruchten willen, dat de positie van den minister van Justitie, Chéron, on dermijnd is en dat met zijn spoedig aftre den rekening moet worden gehouden. Men is een bende cocaïne-smokkelaars op het spoor gekomen, waarbij veel sensa tie is gewekt door de bijzonderheid, dat de inspecteur van politie van een provincie stad het hoofd der bende is. Met behulp van een aantal vrienden had hij een bende samengesteld, die in hoofdzaak aan cocaïnesmokkelarij deed, maar die zich ook op verdachte wijze op de renbanen bewoog. Het is niet onmogelijk, dat door deze ontdekking in N.-Frankrijk nog meer be kende persoonlijkheden gecompromitteerd zullen worden. Ook de zoon van een bekend industrieel, wiens naam nog niet genoemd wordt, zou lid van deze bende zijn geweest. ENGELAND. Bezoek van koning Alexander. Het is zoo goed als zeker, dat koning Alexander van Yoego Slavië een officieel bezoek aan Londen zal brengen, ter ver betering van de betrekkingen tusschen Groot Brittannië en Yoego Slavië. ITALIË. De 40-urige werkweek. De Italiaansche Federatie van den Ar beid heeft gisteren in beginsel haar goed keuring gehecht aan de invoering van een veertigurige werkweek in de industrie als middel om de werkloosheid te bestrijden. Voor hieraan echter uitvoering zal kun nen worden gegeven zal nog de goedkeu ring moeten worden verkregen van het Ministerie van Corporatl-wezen. HONGARIJE. Treedt minister Manya af? In politieke kringen verluidt, dat de minister van buitenlandsche zaken Ka- nya, die naar het heet in verband met de ingrijpende verandering in de Italiaansch- Hongaarsche betrekkingen reeds 'n maand op zijn villa buiten Boedapest vertoeft en daar slechts nu en dan zijn ambtenaren ontbiedt, na het beëindigen van zijn ziek teverlof, niet meer op zijn post zal terug- keeren. BINNENLAND. De begrooting voor Onderwijs (4e Blad), Minister Marchant over de nieuwe spel ling; waarschijnlijk ook invoering bij de departementen en rijksinstellingen; de datum echter nog niet bepaald (Binnen land, 3de Blad). Ons Parlementair Overzicht (3de Blad). De Luchtvaart-tentoonstelling in Den Haag door minister Deckers geopend. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het werk te Genève in de commissies voortgezet (Buitenland, 1ste Blad). Een verklaring van Von Papen (Buiten land, 1ste Blad). Een spoor inzake de ontvoering van en den moord op de baby van Lindbergh ge vonden? (Buitenl. Gemengd 3de Blad, en Tel., 1ste Blad.). Zuid-Japan door een hevige cycloon ge teisterd. Vele honderden slachtoffers. (Tel., 1ste Blad). SPANJE. De revolutie-plannen. Met betrekking tot de verschillende re volutie-berichten verklaart men in welin gelichte kringen, dat het voor de hand ligt, dat zoowel de rechtsche als de link- sche partijen trachten elkander te over bluffen, maar dat toch de ernst van den toestand niet mag worden onderschat, aangezien elk der beide partijen hoopt dat de ander de eerste slag zal slaan. Dezelf de kringen leggen er den nadruk op, dat de thans zooveel opzien barende socialis tische opstandige plannen, in feite niets nieuws zijn, daar men reeds maandenlang door de socialisten zelf, die daar geens zins een geheim van maakten, wist, dat in die kringen na de laatste verkiezingen, toen het samengaan van de links-repu blikeinen en de socialisten beëindigd werd, vooral onder de aanhangers van Largo Caballero meer en meer de overtuiging postvatte, dat den proletariërs thans geen andere dan de revolutionaire weg open bleef voor het bereiken van de gestelde doeleinden. Gelijk door de regeering dan ook reeds is verklaard, is men in regee- ringskringen in het minst niet verrast door de ontdekking van wapenvoorraden enz. Bij de verschillende maatregelen, die de regeering reeds eenigen tijd heeft ge nomen en welke schijnbaar niet altijd di rect verband hielden met de dreigende revolutie, heeft men wel degelijk rekening gehouden met dit gevaar. Zoo heeft men verschillende universitaire centra gesloten teneinde de z.g.n. technische revolutie te bemoeilijken. Zoo noodig is de regeering vast besloten den staat van alarm en des noods den staat van beleg af te kondigen, daar zij zich verantwoordelijk acht voor de veiligheid van den staat en het behoud van de republiek in geheel Spanje. Intusschen heeft het sluiten van het Volkshuis te Madrid tot groote moeilijk heden aanleiding gegeven, aangezien hier door niet minder dan 125 arbeidersorga nisaties worden getroffen, hetgeen mede tengevolge heeft dat ook stagnatie is ont staan in de werkloozen-ondersteuning. De openbare gebouwen staan nog steeds onder scherpe bewaking. Men kan er niet binnen komen zonder een speciale mach tiging. Een arbeider van het monarchisti sche dagblad „A. B. C." is door een paar onbekende personen, toen hij van zijn werk kwam, met vier kogels neergelegd. De da ders ontkwamen met een speciaal gereed gehouden auto. Incidenten van grooteren omvang hebben zich echter nog steeds niet voorgedaan. TURKIJE. Land-uitgifte. In Turkije is een nieuwe wet aangeno men, waarbij de regeering gratis grond voor haar iifgezetenen ter beschikking stelt. De wet zal 1 October a.s. in werking treden en zal ten doel hebben om het onontgonnen land tusschen de boeren te verdeelen in stukken van 2 tot 5 acres. Als zij het land echter verwaarloozen en het gedurende twee jaar onbebouwd laten zal de staat het recht hebben om het land wederom tot zich te trekken. Daar de wet echter niet op vrijgezellen van toepassing is, hebben vele Turksche jongelieden zich gehaast in het huwelijk t» treden om zoodoende nog van de land- uitgifte te kunnen profiteeren.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1