75ste Jaargang DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 No. 22853 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:j Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post ƒ.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. 8IEDEDEELING VAN DE GEMEENTEL. COMMISSIE TOT ONDERZOEK NAAR DE MOGELIJKHEID VAN HUURVER- LAGING BIJ ARBEIDERSWONINGEN. Het voornemen bestaat, dat door de commissieleden in den loop der komende weken een aantal woningen zullen worden bezocht, waarbij den bewoners eenige in lichtingen zullen worden gevraagd. In zake het verstrekken daarvan roept de commissie de medewerking van de be trokken bewoners in. De Voorzitter, F. KOOISTRA. De Secretaris, Ir. J. WESTRA. 7845 EEN DUBBEL JUBILEUM. Heden werd bij de N.V. meelfabriek ,De Sleutels" v./h. de Koster en Co. een dubbel jubileum herdacht. De heeren A. Heems kerk en P. Veerman herdachten n.l. het feit, dat zij 25 jaar in dienst van genoemde firma waren. Hedenmorgen werden zij door den direc teur den heer A. de Koster, in het privé- kantoor ontvangen, alwaar hun namens de firma een geschenk onder couvert werd overhandigd. Daarna vond de huldiging door het per soneel plaats in een der magazijnlokalen. De heer Hageman, procuratiehouder voerde hierbij het woord en bood namens het fabriekspersoneel den heer Heemskerk een haard aan en den heer Veerman een klokstel, terwijl aan de echtgenooten bloemen werden overhandigd. Namens kantoor- en laboratoriumpersoneel werd aan beiden een bloemstuk aangeboden. De beide jubilarissen dankten in het kort alle aanwezigen. Het overige van den dag mochten de jubilarissen in den huiselijken kring door brengen, waar hun nog veie gelukwenschen ten deel vielen. CHR. GEREF. J.V. Feestelijke herdenking. Ten vervolge op de viering van het zil veren jubileum der Chr. Geref. J. V. Spreuken 22 6 is gisteravond in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. een feestelijke herdenkingssamenkomst gehou den. welke onder leiding stond van den bondsvoorzitter, ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alg. dienst. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter van het feestcomité bracht de bondsvoorzitter de hartelijke wenschen van den Bond over. waarna hij in 'n openings woord den ernst van den tijd uiteen zette om in dit verband te wijzen op den ge loofsheld Asaf. De samenkomst welke een zeer gezellig verloop had. werd afgewisseld met orgel spel van den heer Feike Asma en zang van de Chr. Geref. Zangver. ..Philomela", directeur de heer Verwer. Voorts heeft nog een oud-lid treffende herinneringen uit het verleden opgehaald en zijn in den loop van den avond nog vele mooie ge schenken aangeboden. CHR. JEUGDVER. N.O.M.A.T.E.G. Bovenstaande organisatie gaf Dinsdag en gisteravond in het Vereenigingsgebouw een gezellige samenkomst voor contri buanten. Het eerste deel van het programma was gevuld met pianospel vah mej. Stam en declamatie van den heer J. Heymans. Op elk nummer volgde telkens een dankbaar en verdiend applaus. Ook de penningmeester kreeg gelegen heid tot het houden van een „bedel- speechje", dat in de pauze flinke resultaten afwierp. Vriendelijke dames offreerden thee met koek wat zeer op prijs werd gesteld. Hierna werd een tooneelstuk opgevoerd waarbij de lachspieren danig loskwamen Veel te spoedig was het einde daar Na een kort slotwoord gingen allen voldaan huiswaarts. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid mej P. F. H. E. van Hille (Den Haag) en de heer ir. A. J. Treurniet (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen „De Blauwe Arend", Oude Vest 179, Leiden. Koek- en banketbakkerij. Het aan deel van de eigenaren is gewijzigd. B. Prijs (filiaal). Hoofdstraat 175. Sas- senheim. Hoofdzetel: Gen. Croniestr. 54. Haarlem. Dameskapsalons. Het filiaal te Sassenheim is d.d. 8 Sept. 1934 opgeheven. HET NIEUWE WIJKGEBOUW BIJ DE KOOIKAPEL. Officieel in gebruik genomen. Het nieuwe Wijkgebouw „Irene" van de Ned. Herv. Gem. in „De Kooi", dat met de Kooikapel, die eenige maanden geleden in gebruik genomen werd, één geheel vormt, gisteravond officieel in gebruik ge nomen. De druk bezochte samenkomst, waarin dit geschiedde, werd door den voor zitter van de Wijk, ds. Joh. W. Groot En- zerink op de gebruikelijke wijze geopend. Ds. Groot Enzerink sprak daarna een ope ningswoord, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette en er daarna op wees, dat het over enkele weken 12 jaar geleden is, dat het Wijkgebouw van Wijk VIII aan de Haven werd geopend. Spr. is eens gaan zoeken naar wat hij toen heeft gezegd en is bij het doorbla deren van zijn paperassen getroffen door de ontzagglijke liefde en toewijding die hij ook toen heeft mogen ondervinden, liefde en toewijding vooral van de een- voudigen op wie altijd te rekenen valt. God weegt de harten als waterbeken. Ook nu hebben wij in weerwil van de slechte tijdsomstandigheden een nieuw Wijkge bouw. De vrienden van het Evangelie heb ben van alle kanten voor het totstandko men van dit gebouw bijgedragen. God staat achter ons. Dat blijkt uit alles. Voor het Wijkgebouw zijn reeds ver schillende geschenken ontvangen, waarvan spr, een opsomming gaf en er hartelijk voor dankzegde. Iedereen is vol bewonde ring voor dit sehoone wijkgebouw. Welis waar zit het Wijkbestuur onder zware las ten, maar spr. heeft goede hoop 'dat het daaronder uit zal kunnen komen. Er is enthousiasme en liefde alom. Spr. gaf een overzicht _van al de samenkomsten, die in het gebouw zullen worden gehouden en sprak daarna woorden van dank tot den architect den heer Hogevest en den op zichter, den heer van Zoelen, tot de aan nemers Donker en Meyer en tot de ge meente-commissie voor haar mede werking. Tenslotte verklaarde spr. het gebouw in naam van den Drieëenigen God voor geopend om het in dienst te stellen van de bevordering van God's eer en de uit breiding van Zijn koninkrijk. Namens de gemeente-commissie werd daarna het woord gevoerd door den heer J. P. Mulder, die er op wees dat de tijden in de laatste jaren zoo moeilijk zijn ge worden. Ook voor het Wijkbestuur. Maar zijn deze tijden niet gunstig voor het Evangelie? De menschheid roept om een houvast. Het wijkbestuur maakt zich op, dit Houvast den mensehen in zijn wijk aan te bieden. Moge er op het werk dat hier wordt verricht groote zegen rusten. Namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. bracht ds. J. de Wit de gelukwen schen over. Er is in de geheeie gemeente groote sympathie voor het totstandkomen van de kooikapel en dit Wijkgebouw en de kerkeraad voelt deze sympathie ook. Het Wijkgebouw staat op een prachtig cen trale plaats. Spr, hoopt dat God's zegen op het werk in dit gebouw moge rusten, Ds. M. J. Punselie wees er op dat de Wijkgebouwen van groote beteekenis zijn omdat het gemeentelijk besef erdoor ver levendigd wordt. In de wijkgebouwen ont moeten de menschen elkaar meer en lee- ren elkaar beter kennen. Het Wijkgebouw geelt daarenboven een sehoone gelegen heid om 't Evangelie uit te dragen aan de genen, die het zelden hooren. Spr. bracht de gelukwenschen over namens de Wijk- vereeniging „Levendaal". De heer van der Berg sprak namens het bestuur van Wijk IV nog enkele woorden van hartelijken gelukwensch: de heer Boehmer namens Wijk V: de heer van Polanen namens het Pniël-bestuur; de heer Mijgaarden namens Wijk III. Namens de jongedochters en jonge meisjesvereeniging van Wijk VIII werden tenslotte nog enkele aardige geschenken aangeboden, Ds. Groot Enzerink sloot de bijeenkomst met dankgebed, waarna het gebouw werd bezichtigd. Het is inderdaad een gebouw om trotsch op te zijn. Het is in een keurige moderne stijl opgetrokken en bevat drie zaaltjes voor catechisaties en vergaderingen, die een soberen, maar smaakvollen indruk maken De gang beneden en de hal boven zijn ruim en geriefelijk en doen ook dienst als garderobe. Met de Kooikapel vormt het Wijkgebouw een monument van energie en vooral van liefde voor het Evangelie. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft den 50-jarigen schipper W. O. aangehouden wegens dief stal van een rijwiel. Tevens is aangehouden de 20-jarige C. B. H. F. uit Lochem. wiens opsporing door zijn ouders was verzocht. Hij Is naar Lochem op transport gesteld. De sedert tientallen jaren bestaande zaak in uurwerken van de firma J. Ding jan (A. J. Verheuli, Haarlemmerstraat 86, heeft aan haar bedrijf uitbreiding gege ven door den verkoop van brillen, zoowel glazen als monturen. Vanzelfsprekend is hieraan een eigen electrische slijperij ver- bonden. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BAKKERSBEDRIJF. Het resultaat van een plaatselijke enquête. Op initiatief -an de besturen der Alge- meene-, R.K. Chr. bonden is hier ter stede een enquête ingesteld nopens de arbeidsvoorwaarden van bakkersgezellen en bezorgers. Deze enquête heeft doen blijken, naar ons van werknemer, .ijde wordt bericht, dat in talrijke bedrijven de arbeidsvoor waarden ongeveer gelijk zijn. In andere bakkerijen evenwel gelden mindere ar beidsvoorwaarden. r -e feiten zijn besproken in 'ngecom- bi de besturenvergadering onder lei ding van de drie hoofdbesturen en daar is besloten te pogen aan dezen ongewensch- ten toestand een einde te maken. Reeds eerder vonden besprekingen plaats met de vereenigingen van bakkers patroons, waar overeenstemming werd be reikt ten aanzien van een collectieve ar beidsovereenkomst. Door allerlei omstan digheden. onder welke: verscherpte con currentie door broodoorlog, werd toen aan de gezellenorganisaties bericht, dat de col lectieve arbeidsovereenkomst in werking zou treden, wanneer de nadeelige invloe den van dezen concurrentiestrijd waren te niet gedaan. De besturen der gezellenorganisaties stellen zich op het standpunt, dat dit tijd stip thans is aangebroken en wil deze ver scherpte concurrentiestrijd weer niet op nieuw spelbreker worden dan, moet thans tot een collectieve arbeidsovereenkomst gekomen worden. Met de patroonsbesturen wordt over leg gepleegd en naar de meening der orga nisaties zal de eerste bespreking nopens dit belangrijke onderwerp binnen niet al te langen tijd plaats vinden. JAARVERSLAG VAN DEN ARMENRAAD. Verschenen is het jaarverslag van den Armenraad over 1933. Aan den inhoud ontleenen wij het volgende: Het aantal onderzoeken, dat aan het bureau werd opgedragen was bijna 700 grooter dan in 1932. Deze stijging wordt in hoofdzaak toegeschreven aan de stij ging van den nood der bevolking. De Commissie voor den Onderhouds plicht gaf in 60 gevallen een regeling. Zij legde in den loop van het jaar in totaal aan bijdragen op f. 3347. Er wérden te Leiden 84 collecten ge houden, waarbij f. 49 474 werd ingezameld. Door de overheid, de kerkelijke en particuliere instellingen van weldadigheid en het crisicomité werd in totaal aan on dersteuning in geld en natura verstrekt f 1 566.264 tegen f. 1.259.606 in 1932 en f. 537.295 in 1931. Voor uitbesteding in gestichten en ge zinnen werd in totaal uitgegeven f. 51.225, tegen f. 50.787 in 1932 en f. 46.443 in 1931. Arbeidsloonen in werkverschaffing be liepen voor overheid en instellingen van weldadigheid totaal f. 40.517 tegen f. 37.453 in 1932 en f. 23.941 in 1931. Het verslag bevat voorts tal van gege vens over de werkzaamheden van den Armenraad en zijn Bestuur, over subsi- dién voor weldadige doeleinden e. d. en over allerlei wijzen van hulpverleening. De Plaatselijke Raad uit S.D.AP. en L.B.B. houdt morgenavond in de Stads gehoorzaal een groote openbare Protest vergadering tegen de houding der raads- meerderheid t.o.v. de soc. dem. raads voorstellen inzake werkverruiming en de door 14.186 stadgenooten geteekende pe titie aan het gemeentebestuur. Het woord zal worden gevoerd door de heeren mr. D. A. van Eek, voorzitter van de Soc. Dem. Raadsfractie en S. R. de Miranda, oud wethouder van Amsterdam, die speciaal zal spreken over de maatregelen, die kun nen leiden tot huurverlaging. Men zie verder de advertentie in dit blad. GEBOREN. Bernard Adriaan, Z. van H. A. Bol en S. H. den Older Maarten Cornells, Z. van L. de Vogel en A. Nievaart Wilhelm Peter, Z. van W. Harland en K. C. Zwet sloot Abraham, Z. van G. de la Rie en E. Verlind Maartje, D. van P. J. v. d. Ham en M. v. Tongeren Albert, Z. van J. S. Carton en C. A. Waasdorp Cornells, Z. van P. v. Leeuwen en J. T. Buljs Pe- tronella Catharina, D. van B. Guis en N. Karsch Theodorus Bastianus, Z. van T. B. Mooijekind en A. C. Spreeuw Willem, Z. van W. v. Westbroek en N. Weber Amerentia, D. van A, Sjardijn en M. H. Wijling Pieter Nicolaas Antonius, Z. van A. T. Horree en J. Kuijvenhoven Matje, D. van A. v. Brummelen en G. Kop Willem Fredrik, Z. van N. J. v. d. Voorst en M. C. Roozendaal Irmgard Marge- rete, D. van S. J. J. H. Theelen en C. J. Thoren. o GEHUWD. J. Bierholz jm. en J. de Mooij jd. A. B. v. d. Hoek jm. en P. Noort jd. H. van Houten jm. en J. P. Rodenburg jd. J. J. Laterveer jm. en L. v. Dijk jd J. v. d. Nat jm. en C. Masurel jd. J. W.v. Ooste- rom Wedn. en J. Lucas Wede. J. Over- duin jm. en A. Noort jd. J. de Roode jm. en H. Roodakker jd. J. J. Serdijn jm. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbon cl ss tad. De Volkenbondsraad is gisteren bijeen gekomen ter bespreking van de regelin gen voor het Saarplebisciet. De vertegen woordigers van Rusland, Turkije en Chili namen voor het eerst hun plaats in. In openbare zitting heeft de raad later besloten, de geheeie kwestie van het wa penembargo voor den uitvoer naar Para guay en Bolivia te verwijzen naar de As- semblée. Barthou en Eden protesteerden tegen de ongelijkheid, die ontstaat door dat sommige landen wel en andere niet een embargo toepassen. Belden drongen er op aan, dat deze kwestie, waarover reeds zoo veel gesproken is, thans snel be slist zal worden. Overigens zitting der commissies en ten slotte werd het gebruikelijke persfeest maal gegeven, waarbij o.a. de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bar thou, een toespraak hield. Hij herinnerde er daarbij aan, dat hij zelf ruim 50 jaar geleden zijn eerste artikel voor de pers heeft geschreven. Vervolgens besprak hij uitvoerig de taak, welke de Volkenbond heeft te ver vullen. Ook Litwinoff voerde het woord en verzekerde, dat Rusland zijn verplichtin gen als lid van den Volkenbond zal ver vullen. Rusland wil vooral in het belang van den vrede werkzaam zijn. Litwinoff sprak de hoop uit, dat de internationale pers den Volkenbond bij dit streven zal steunen. Barthou, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, is gisteravond uit Ge neve naar Parijs vertrokken. In den loop van de volgende week zal hij naar Genève terugkeeren, om deel te ne men aan de beraadslagingen over de stemming in het Saargebied. DUITSCHLAND. Von Neurath. Rijksbisschop Muller en Hess aan 't woord Weer een R.K. Vereeniging ontbonden. In de slotzitting van het internationaal wegencongres heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de Duitsche bmnenlandsche markt voor zoover zij van Dultschland zelf afhangt, in orde is. Niet in orde is echter de markt voorzoover zij van het buitenland afhangt. De Rijksregeering wil echter Dultsch land niet geïsoleerd van het buitenland weten en is er van overtuigd, dat de moeilijkheden op het gebied van de bui tenlandsche markt zuilen worden over wonnen Vervolgens kwam von Neurath over de buitenlandsche politiek te spreken. Het verwijt, aldus de minister, dat wij met de proclamatie van vredelievende bedoelingen slechts tijd trachten te winnen om, na ons voldoende versterkt te hebben, tot agres sieve plannen over te gaan, is dwaze las ter. Het is politieke nonsens, concrete be weringen te doen over de kwestie, wat een regeering over tien of meer jaren in de buitenlandsche politiek van plan kan zijn. Toen de rijksregeering het besluit nam uit den Volkenbond te treden, geschiedde zulks alleen wijl het onontbeerlijke fun dament voor samenwerking d.i. de gelijk berechtiging, ontbrak. Wij gelooven. aldus von Neurath, dat diepgaande hervormin gen moeten worden doorgevoerd om den Volkenbond tot een bruikbaar vredes- instrument te maken. Von Neurath ging vervolgens na, waar om Duitschland het z.g. Oost-Pact van de hand heeft gewezen. Men verlangt van Duitschland, dat het een politieke ge meenschap zal aangaan met andere mo gendheden en daarbij verregaande ver plichtingen op zich zal nemen, terwijl men gelijktijdig den Duitschen eisch hizake gelijkberechtiging bestrijdt. Von Neurath kan in de pactomanie geen goed symptoom zien voor den geest, waarin de Europaesche politiek veelal ge voerd wordt. Tenslotte besprak de minister nog de Saarkwestie, waarbij hij o.a. er op wees, dat ln verband met de volksstemming een heele reeks detailkwesties, zooals de te ruggave der kolenmijnen aan Duitschland, de valuta-kwestie enz. zullen moeten wor den geregeld. Alle mceihjkheden op dit gebied zullen echter gemakkelijk te over winnen zijn, daar het Verdrag van Ver sailles duidelijke richtlijnen voor de op lossing der verschillende kwesties bevat. Tenslotte verzocht von Neurath zijn gehoor er wel rekening mede te houden, dat men in de nationaal-socialistische re geering een element heeft, die met de verdediging van de noodzakelijke levens goederen van het Duitsche volk den vasten wil verbindt, een stabiele factor van den Europeeschen vrede te zijn. en M. W. Kolderman jd. J. Ouwersloot jm. en A. v. Es jd. P. H. v. Marsbergen jin. en A. H. Park jd. C. Racké jm. en Chr. M. de Graaf jd. OVERLEDEN G, M. v. NoortDe Jongh, Wede. 88 j. H. J. Dubbelaar, Zn. 23 j. J. J. Molenaar, Z. 21 j. J. F. Battaerd, Wedn. 85 j. BINNENLAND. De Pers over de MUIioenen-nota (3d8 Blad). Radio-rede van minister Oud op Don derdag 27 September (Binnenland, 3d» Blad). Autobotsing bij Wychen; een doode en één zwaar gewonde (Gemengd, 3de Blad), BUITENLAND. De Duitsche minister von Neurath, bis schop Miiller en Rudolf Hess aan het woord (Buitenland, 1ste Blad) De wapenvondsten in Spanje (Buiten land en Tel., 1ste Blad). De textielstaking in Amerika wordt ruwer (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Rijksbisschop Muller heeft te Hannover een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Toen ik voor het eerst den „Fuehrer" ontmoette en zijn karakter begreep, heb ik tot mijzelf gezegd, dat ik aan de zijde van dien man hoor, zoolang ik op aarde leef". Sprekende over de Jodenkwestie zeide de Rijksbisschop zich te keeren tegen die genen, die beweren, dat Christus toch ook Jood geweest is, Het Christendom is niet uit het Jodendom voortgekomen. Voor het eerst heeft men den moed gehad, de Jo den aan te vallen. De onrust en de aanvallen tegen de Protestantsche Kerk moeten eindigen. Indien dat niet het geval is, zal ieder weten, dat er andere middelen bestaan tot herstel van de orde. Hitier heeft zijnerzijds verklaard, dat hij niet de minste poging zal doen om te wrikken aan de zelfstandigheid der Evan gelische Kerk. Als de kerk zich echter niet zelf weet te herstellen en onrust onder het volk en in den staat brengt, dan zal de staat er voor moeten zorgen, dat de onrust eindigt. De Rijksbisschop verzette zich verder tegen buitenlandsche berichten betref fende de gebeurtenissen in de kerk. Het ergste der geruchten, die de ronde doen is het verwijt, dat de Duitschers Christus van den troon willen stooten. Velen, die het nationaal-socialisme nog niet kennen, denken waarschijnlijk aan de beschuldi gingen onzer vroegere parlementaire vij anden. als zouden wij Wodan of Thor of een anderen oud-Germaanschen god wil len verheffen. Zeer zeker zijn er ook in het nationaal-socialisme velen, die den weg naar de kerk niet hebben gevonden. Maar daaraan hebben de Evangelischen schuld. Niemand denkt er aan. Christus van den troon te stooten. De Duitsche Christenen willen, dat de eenige ware Christus weer herleeft en gepredikt wordt. „Zoolang God mij op mijn post laat", aldus vervolgde de Rijksbisschop, „zal ik slechts het eene doel hebben, Christus in Duitschland weer tot een levenswaarheid te maken. Ik beloof er voor te zullen zor gen, dat de Duitsche Evangelische kerk wordt gebouwd op het Evangelie. Wat wij willen is een Evangelische kerk, vrij van de invloeden van Rome". De „Intransigeant" publiceert een ver klaring. welke Rudolf Hess de plaatsver vanger van den „Fuhrer" tijdens het par tijcongres der nationaal-socialisten te Neurenberg heeft afgelegd tegenover een vertegenwoordiger van dit blad. Deze verklaring is door Rudolf Hess ge contrasigneerd. Het blad publiceert tege lijkertijd een korte verklaring van Rudolf Hess. welke luidt: .Ken overeenstemming met Frankrijk is bij wederzijdschen goeden wil zeer zeker mogelijk". Hess zeide voorts o.m.. dat hij weet, dat Hitier voor Duitschland groote plannen heeft en verplichtingen jegens Duitsch land, welke in ziln oogen belangrijker zijn dan successen, welke hij met de wapenen zou kunnen boeken. Hess noemde het een onbetwistbaar feit, dat het Duitsche volk overeenstemming met Frankrijk wil. Het is kenmerkend, al dus Hess. dat geen andere passage in de redevoering van den Fuhrer zulken krach- tigen bijval oogstte als deze verklaring. Hitler is in zijn redevoering de spreek trompet van het Duitsche volk. Hess ver klaarde te weten, dat het Fransche volk in zijn overgroote meerderheid eveneens overeenstemming wil. De rijkspartijleiding maakt, bekend, dat zij het op grond van de wet nopens staat en kerk en in het belang eener straffere centralisatie van dit arbeidsgebied, nood zakelijk acht. de arbeidsgemeenschap der katholieke Duitschers on te heffen. De „Arbeitsgemeinschaft Katholischer Deutscher" heeft daarom haar werkzaam heden gestaakt en zich ontbonden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1