BEGROOTINGSTEKORT VAN BIJNA 93 MILLIOEN. Chr Geref. J. V. Spreuken 22:6. 75,te Jaargang WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 No. 22852 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per régel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending m brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CTS. Bureau NoorBeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque'en Girodienst No. 57055 - Postbus No- 54. PRIJS DSZER COURANTE Voor Leiden pér 3 maanden f.2:35; pér wqdfc f.o.l Bulten Lelden, waar agenten gevestigd, djin, pér „O-.: Franco per post f;-2.35 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING RIJVERKEER ZOETERWOUDSCHE SINGEL. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeens kennis, dat het gedeelte van den Zoeter- woudsche singel tusschen de van Dissel- brug en den Lammenschansweg vanaf Donderdag 20 September 1934 tot nadere aankondiging voor het verkeer met motor rijtuigen op meer dan 2 wielen en rijtui gen in de richtipg Van Dlsselbrug—Lam menschansweg zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1934. 7803 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat G. G. B. Hofenk, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in het perceel Steen- straat no. 27, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1934. 7804 EXTRA-TREINEN OP 3 OCTOBER. Behalve dat met het 3 Octoberfeest, zoo als reeds door ons is gemeld, extra-treinen naar Alphen aan den Rijn en Bodegraven zullen loopen, zal ook na afloop van het vuurwerk een extra-nachttrein loopen van Leiden-Heerensingel naar Hoofddorp. Ook zal de laatste trein 1190, vertrek 0.06 van hier naar Haarlem stoppen aan de tus- schenstation en de laatste trein naar Den Haag vertrek 0.25 van hier stoppen te Voorschoten. HE JUBILEUM DER CHR. GEREF. J. V. Druk bezochte receptie. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der Chr. Geref. J. V. Spreuken 22: 6 is gisteravond in de consistorie van het kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. aan de Steenschuur een zeer druk bezochte recep tie gehouden. Velen hebben van hun belangstelling doen blijken. Namens het gemeentebestuur kwam wethouder Goslinga de jubileeren- de vereeniging gelukwenschen. Voorts brachten felicitaties over de heer Alblas van Dordrecht namens den Bond en de afdeeling Zuid-Holland van Chr. Geref. J. V. in Nederland; de heer Van Pagee namens den Ring 's-Gravenhage van den Bond van Chr. Geref. J. V. Namens den kerkeraad bracht ouderling Langezaal de gelukwenschen over en namens de oud leden, de heer Van Eek. Voorts merkten wij nog afgevaardigden op van de J. V. ie 's-Gravenhage, Delft en Sassenheim. Ook waren tal van zustervereenigingen, t. w. de Zondagsschoolvereeniging, de Kna- penvereeniging, de Studievereeniging „Persis", de Jongedochters-vereeniging Spr. 3: 6, de Zangver. „Philomela", de Naaivereeniging „Tabitha" en de Zen- dingskrans „Mamasa" ter receptie ver schenen. Vele vereenigingen hadden hun geluk- wensch van een bloemenhulde vergezeld doen gaan, hetgeen aan het geheel een feestelijken indruk gaf. Hedenavond vindt in het kerkgebouw een feestvergadering plaats. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake drankbestrijding en winkelsluiting. Aan den Raad der gemeente Lelden is onderstaand adres verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, H. Zunderman en D. Hanselaar, in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaresse van het Plaatselijk Drank- weer-Comité te Leiden, bij welk Comité zijn aangesloten de navolgende organisa ties: Afd. Leiden van de Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken Afd. Leiden van de Nat. Chr. Geheel onthouders Vereeniging, Afdeeling Leiden van de Intern. Orde van Goede Tempelieren. Afd. Leiden van den Aigem. Ned. Geh.- onthouders Bond, Afd. Leiden van de Spoorweg Onthou ders Vereeniging, Afd. Lelden van den Geref. Bond voor Drankbestrijding, Afd. Leiden van den Interacadem. Ge heel-onthouders Bond, Afd. Leiden van den Ned. Bond van Abstin. studeerenden, Afd. Leiden van den Jeugdbond voor onthouding, Afd. Leiden van den Jongelieden Geh.- onthouders Bond, Afd. Leiden van den Nat. Chr. Jong. Geh. Bond „De Schakel", Afd. Leiden van de Orde van Jonge Tempelieren, ten dezen domicilie kiezende ten huize van de secretaresse, mej. D. Hanselaar, Maredijk 19, alhier; dat door de Staten-Generaal is aange nomen een wetsontwerp tot verruiming van de winkelsluitingswet; dat ten gevolge van deze wet door Uw College aan verschillende winkels de ver koop hunner artikelen kan worden toege staan, gedurende een maximum van zes uren op den Zondag; dat onder deze winkels ook behooren de slijterijen; dat eventueele toepassing van deze be voegdheid gebonden is aan de voorwaarde, dat de Gemeenteraad verklaart, dat de crisisomstandigheden haar wenschelijk maken; dat afgezien van het verschillend oor deel dat men kan hebben omtrent deze verruiming in het algemeen, toch zeker vermeerdering van de gelegenheid tot ver koop van alcoholhoudende dranken, en daardoor dreigende toename van het ge bruik dier dranken in de gezinnen, juist door de crisisomstandigheden buitenge woon onwenschelijk moet worden geacht; dat o.a. Burgemeester en Wethouders der Gemeente 's Gravenhage meenen, dat ten aanzien van de slijterijen geen gebruik van de aan den raad geschonken wette lijke bevoegdheden behoeft te worden ge maakt; Reden waarom het Drankweer-Comité bovengenoemd zich met vertrouwen tot Uw College wendt met het dringend ver zoek van Uwe bevoegdheid in dezen, voor zoover het slijterijen betreft, in geen geval gebruik te maken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leldsche Manege, Kaiser- straat 13, Leiden. Uittredende commissaris sen: P A. de Gooyer, Wassenaar en J. W. de Tombe. Leiden. L. Berk, Middelweg 35, Leiden. Bestel huis; benzinehandel. Bijvoeging uitge oefend bedrijf: garagehouder en auto banden-centrale. Bloembollenkweekerij en -handel, voor heen firma J. de Groot en Zonen, in li quidatie, Pickéstraat 64, Noordwijk. Nieu we liquidateur: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Heemstede. Gistermiddag is de 51-jarige mej. A. van O. te haren huize aan het Levendaal van een trap gevallen, waardoor zij het linkerbeen brak De Eerste Hulpdienst verveerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Foto Bleuzé DE MAATREGELEN TOT DEKKI NG. Blijkens de elders in dit Blad vermelde Millioenen-Nota 1935 is er een tekort van bijna 93 millioen. Hiervan wordt ongeveer 92 millioen op de volgende wijze gedekt: Bezuiniging op Pensioenen 3 millioen Onderwijs 10,2 Defensie 5 Wijziging verhouding Rijk en Gemeenten 20 Verkeersfonds 17,5 Verlaging annuïteiten inval en ouderdomsfonds 14 69,7 millioen Verhoogde inkomsten Opcenten rijksinkomsten en vermogensbelasting 19,2 millioen Doode-hand-belasting 3 22,2 millioen UIT HET DUISTER NAAR HET LICHT. Jubileumrevue in den Schouwburg. Gisteravond was Leiden aan de beurt ter vertooning van de jubileumrevue, ver vaardigd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Alg. Ned. Bond van Ar beidersisters) in het Bakkers-, Chocolade en Suikerbewerkingbedrijf. De tekst voor deze revue werd ge schreven door Piet Bakker, de liedjes zijn van Willem van Iependaal, muziek van Han van Dalen, décors van Albert Hahn Jr. Zooals de titel „Uit het duister naar het licht" reeds doet vermoeden, behan delt deze revue de toestanden in de bak kersbedrijven en aanverwante vakken van de grijze oudheid der Egyptenaren af tot op den dag van heden, waarin „het ver- sche kadetje" zich nog altijd in de pu blieke en politieke belangstelling mag verheugen. Maar niet alleen met het verleden be moeit zich deze revue, ook de toekomst wordt erin behandeld. De arbeidstoestanden in het bakkersbe drijf worden ons op schrille en realisti sche wijze geschilderd en middels een vlotte dialoog door den auteur van het noodige commentaar voorzien, zoodat de revue tevens dienstbaar is gemaakt aan de politieke propaganda. Zooals te doen gebruikelijk worden daarbij tal van schempscheuten gegeven ten koste van politiek-andersdenkenden. welke uit den aard der zaak in een milieu van uitslui tend partij genooten en geestverwanten uitbundig succes oogstten. Het ware even wel onbillijk alleen daaraan het succes toe te schrijven, dat deze revue hier en elders behaalde. De auteur weet hoe hij zijn publiek kan pakken en maakt daar van handig gebruik: voeg daarbij frissche, kleurrijke décors, eenige aardige dansjes van Steff a Wine en goed spel van JoRemy, Ru Mulder en Daan van Ollefen Jr. en de groote bijval van het talrijke publiek, dat den Schouwburg nagenoeg vulde, is vol ledig verklaard. Voor de pauze heeft de secretaris van het hoofdbestuur, de heer B. Roeg, de be- drijfstoestanden van een halve eeuw ge leden nog eens in het licht gesteld en daarbij hulde gebracht aan hen. die door hun geweldigen strijd en taaie volharding zulke groote verbeteringen hebben weten te bewerkstelligen. Spr. wekte op om ook in de toekomst pal te staan en betrok ook de vrouwen van de strijders in zijn hulde en dank. In het bijzonder richtte hij zich tot de trouwe makkers, die 25 jaar en langer bij den Bond zijn aangesloten. De afdeeling Leiden telt er verscheidene: allereerst de heeren Christiaanse en Zaalberg, die van de oprichting af lid zijn en wien door het hoofdbestuur uit erkentelijkheid een kleine wekelijksche toelage werd toege kend en voorts de heeren P. Horree. M. Pauw, W. v. d. Zeeuw, J G. van der Zeeuw, P van Dam. B. van der Lelie, F. Teljeur, J. de Wolf, D van der Zeeuw en W. Smit. die allen langer dan een kwarteeuw lid zijn en allen een gouden penning met oorkonde in ontvangst hadden te nemen. De voorzitter van de afdeeling Leiden, de heer J. de Wolf, die aan het begin van den avond alle aanwezigen, w.o. vertegen woordigers van S.D.A.P en moderne vak beweging. had verwelkomd, dankte in korte bewoordingen voor deze onderschei ding en wekte eveneens op om de orga nisatie trouw te dienen en te vechten voor behoud van hetgeen na langer en moei lijken strijd verworven is ffét bestuur der Chr Ge" V Spr 22 6 dat dezer dagen haar 25 jarig jubileum herdenkt Van links naar rechts de heeren W. J. Buijs, bibliothecaris, E Wiellnga. •ecretaris, G. van Reenen, voorzitter, J. Platteel, penningmeester en H. Borst alg. adjunct. Met ingang van morgen opent de heer H. C. van Steyn, voorheen in de Koor- lammersteeg. in 't perceel Korevaarstraat 37 een winkel in melk, boter, kaas en eieren, annex comestibles- en kruideniers- bedrijf. Ingevolge de bepalingen van de Warenwet zijn beide zaken door een glas wand van elkaar gescheiden al bestaat er natuurlijk ruimschoots onderlinge ver binding. De verbruwing tot modern en hygiënisch ingericht winkelpand geschiedde door den aanneme" Korswacen volgens ontwerp en onder leiding van architect B Buurman, terwijl het keurige schilderwerk werd ver zorgd door de heeren Bot en Couturier. DE VERBOUWING DER UNIVERSITEIT. De uitvoering der plannen zal nog geruimen tijd duren. De plannen tot uitbreiding van het Academiegebouw, waarop prof. mr. D. v. Blom in zijn rectorale oratie Maandag J.I. zinspeelde en waarover ook wij reeds eenige malen beknopte mededeelingen deden beginnen thans vasten vorm aan te nemen, hoewel hun uitvoe ring nog op zich zal laten wachten tot de noodige gelden op de Rijksbegrooting kunnen worden gevonden, hetgeen vóór 1936 niet het geval zal zijn. In groote trekken komen wij hierop neer, dat de reeds aan het Rijk toebehoorende en bij de Universiteit, gedeeltelijk ten dienste van de ethnografische verzamelingen, in gebruik zijnde panden, Rapenburg 67, 69 en 71, benevens de dienstwoningen aan het Academieplein, door een gang boven de Hortuspoort met het historische Aca demiegebouw verbonden en verbouwd wor den. Terwijl daarbij het fraaie oude patri ciërshuis Rapenburg 67 zoo goed als ge heel intact kan worden gelaten, zal de verbouwing der overige perceelen uiter aard zeer grondig moeten zijn, al zullen de gevels kunnen worden gespaard, zoodat het stadsbeeld aan het Rapenburg geen gevaar loopt door nieuwe bouwsels te worden ontsierd. Behalve over behoorlijke vergader, en bureaulokaliteiten voor het College van Curatoren zal op deze wijze de beschikking worden verkregen over acht collegelokalen voor 25 tot 100 hoor ders, een aantal kleinere vertrekken, die voor colleges van geringen omvang, examens en tentamens en als spreek kamers zullen dienen, faculteitskamers voor de medische en de vereenigde facul teiten, archiefruimte enz. In beginsel is besloten de westelijke vleugel van het thans tot ethnografisch museum verbouwd wordende voormalig Academisch Ziekenhuis te bestemmen tot centrum voor Oostersche studiën. Zoolang de uitbreiding der Academie niet gereed is zullen daar evenwel alle colleges worden gegeven, die thans hun plaats hebben in de Zeevaartschool. Deze voorloopige rege ling, welk naar zich laat aanzien, onge veer drie jaar zal duren, treedt na de Kerstvacantie van dit studiejaar in wer king. Vrijdagmiddag om 3 uur zal de heer N. Ton. concierge van het kadaster- en hypotheekgebouw, na een langen staat van dienst afscheid van het daaraan ver bonden personeel nemen. Van hedenavond af wordt in het Trianon-Theater de film van de opening der Staten-Generaal vertoond. De vischwedstrijd der chr. georgani seerde werkloozen wordt morgenmiddag om 2 uur gehouden in het Nieuwe Kanaal. Na afloop zullen de prijzen worden uitge reikt in gebouw „Nathanaël" H. Kerk- gracht. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-radio: Alphacca, Alpherat. Alwakl Baloeran, Cottica. Dempo, Flandria, Joh. v. Oldenb,, Kota Agoeng. Marnix van St. Aidegonde. Poelau Bras, Poelau Roebiah, Poelau Tello, Simon Bolivar, Statendam, Stuyvesant, Veendam, Venezuela, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningenradio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. BINNENLAND. Rijtoer van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana door Den Haag; groote geestdrift bij het publiek (4e Blad). De millioenen-nota verschenen; tekort van 93 millioen wordt bijna geheel gedekt (3de Blad). Ons Parlementair Overzicht (4de Blad). Instelling van een werkloosheid-snbsidie- fonds (Binnenland, 3de Blad). Indijking Noord-Oostpolder van het IJselmeer begint in 1935 (Binnenland, 3de Blad). Verkoopbeperking van eetbare oliën en vetten in overweging (Binnenland, 3de Blad). BUITENLAND. Litwinoff deed zijn entree in den Vol kenbond (Buitenland, 1ste Blad). Bijzonderheden over het linksche Patch- plan in Spanje (Buitenland, 1ste Blad). De militaire opleiding in Italië begint reeds met 8 jaren (Buitenland, 1ste Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rusland in den Volkenbond. De Asse.mblee heeft gistermiddag be sloten tot'toelating van Rusland. Van de 49 aanwezige staten stemden 39 vóór, drie stemden tegen, terwijl 7 zich van stem ming onthielden. Verder werd besloten Rusland een per manenten zetel in den Volkenbondsraad toe te kennen. Geen der staten stemde hierbij tegen, doch een tiental landen ont hield zich van stemming. De Russische delegatie deed daarna in de stampvolle zaal haar intrede. Een schrijven van den Russischen volkscom missaris werd voorgelezen, waarin werd medegedeeld, dat de Russische regeering tot gedelegeerden bij den Volkenbond heeft benoemd Litwinoff, Wladimir Po- tiomkin, ambassadeur te Rome en Mau rice Sten, gezant te Helsingfors. Over de zitting meldt het „Hbld." nog nader: Precies zes uur opende de voorzitter de vergadering. Overeenkomstig zijn voorstel besloot men zonder eenige discussie on middellijk de aangenomen resolutie der zesde politieke commissie, strekkend tot toelating van Sovjet-Rusland, in behan deling te nemen. De Maderiaga, voorzitter en rapporteur van de zesde commissie, lichtte de reso lutie toe. daarbij hulde brengend aan den geest van matiging en hoffelijkheid die de beraadslagingen had gekenmerkt. Hij hoopte dat de toetreding van Sovjet-Rus land, Duitschland en Japan tot nadenken zal stemmen, alvorens deze landen den Volkenbond definitief den rug toekeeren, en dat de Vereenigde Staten binnen niet al te langen tijd eveneens zullen toetreden, waardoor de Volkenbond volkomen uni verseel zal zijn. Met enkele woorden herhaalde Motta hierop, dat de Zwitsersche delegatie tegen de toelating zal stemmen. Wat den per manenten raadszetel van Sovjet-Rusland betreft, Zwitserland erkent dat Sovjet- Rusland, eenmaal lid van den Volken bond zijnde, als groote mogendheid aan spraak op een permanenten zetel in den Volkenbondsraad heeft. Zwitserland zal dus hieromtrent niet tegenstemmen, doch zich van stemming onthouden. Onder doodsche stilte voerde de Valera hierna het woord om nogmaals een drin gend beroep op de Sovjet-regeering te doen om na haar toetreding tot den Vol kenbond toch uit vrijen wil een verklaring af te leggen dat thans alle burgers van Sovjet-Rusland vrijheid van geweten en vrijheid van godsdienstoefening zullen be zitten. De gedelegeerde van Perzië sprak zijn vreugde uit over de toetreding in heel wat warmer woorden dan de vele voorstanders die gisteren aan het woord waren. Deze hadden meer uit overwegingen van poli tieke opportuniteit dan uit sympathie voor Sovjet-Rusland de toelating bepleit. De minister van buitenlandsche zaken van Portugal sloot zich bij Motta's ver klaring aan, ook wat de stemonthouding ten opzichte van den permanenten raads zetel betreft. Cantillo verklaarde in dit op zicht hetzelfde namens Argentinië en toen kon de stemming beginnen. De stemming geschiedde bij hoofdelijke oproep. Finland, dat in de zesde commis sie afwezig was, voegde zich bij de 38 voor stemmers, zoodat thans 39 staten zich voor de toetreding hebben uitgesproken. De tegenstanders bleven tot het beschei den getal van drie beperkt, Nederland, Portugal en Zwitserland. Weer waren er zeven stemonthoudingenArgentinië, Bel gië. Cuba, Luxemburg, Nicaragua, Peru en Venezuela; vier delegaties, die van Boli via, Panama, Paraguay en Siam waren af wezig.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1