DE STATEN-GENERAAL GEOPEND. ENGELSCH 75*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 September 1934 Derde Blad No. 22851 BUITENLAND. 1 OCT. (Maandags) Fl. 10.- per 3 Mnd. FRY's TAAL INST. RECHTZAKEN. ENORME BELANGSTELLING IN DE RESIDENTIE. In den traditioneelen stoet heeft H. M. de Koningin zich hedenmiddag, vergezeld van Prinses Juliana naar het Binnenhof begeven, ter opening van de gewone zit ting der Staten-Generaal. Om dit steeds aantrekkelijk schouwspel bij te wonen, waren weder talloozen uit alle oorden des lands naar de residentie getrokken zoodat reeds in den vroegen morgen de straten een levendigen aanblik vertoonden. De stad was in vlaggentooi; niet alleen van de openbare gebouwen van rijk en gemeente wapperde de driekleur, maar ook vele particuliere woningen en winkels speciaal in de binnenstad hadden de vlag uitgestoken. In het Noordeinde stond reeds eenige uren voor het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Konin gin en de Prinses toen zij per auto van het Huis ten Bosch kwamen aanrijden, hartelijk toejuichten. Bovendien werd daar het wachten vergoed door den aan blik van de toebereidselen voor het ver trek van den stoet. Allereerst zag men de eere-wacht aan rukken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het regiment Jagers van 100 man, on der bevel van een kapitein met het regi mentsvaandel. De Koninklijke Militaire Kapel en de beschikbare hoornblazers van het regiment maakten deel uit van deze eere-wacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, tegen de beide zuilengangen van het paleis, om daar de Koningin bij haar vertrek de mi litaire eerbewijzen te brengen. Bij deze eere-wacht bevond zich de commandant van het regiment Jagers, luitenant-kolo nel M. F. J. Phaff, met zijn adjudant. Ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet zag men de detachementen cavalerie aankomen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de Officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien onmiddellijk achter het Koninklijk Statie-rijtuig een plaats in den stoet was aangewezen. Het vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van R. F. C. ba ron Bentinck, eerste-stalmeester van de Koningin, was een detachement aangewe zen van het tweede regiment Huzaren, sterk 55 ruiters, onder bevel van een rit meester, met den regiments-standaard en het muziekkorps der Huzaren, dat gedu rende den tocht marschmuziek speelde. Met dit detachement reden de regiments commandant, kolonel A. Diemont en zijn adjudant mede. Onmiddellijk daarop volgden In gala livrei een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, waarin de Kamerheer-cere moniemeester der Koningin, R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek geze ten was. Naast elk portier ging een lakei. Hierop volgden twee gala-koetsen, weder om met een lakei naast elk portier, waar in 8 kamerheeren, volgens hun rang geze ten waren. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, waren gezeten de Kamerheer in gewonen dienst jhr. mr. C. Dedel en de Kamerheeren i.b.d. mr. H. F. Lantsheer, J. M. H. F. J. baron de Weichs de Wenne en mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden. In de volgende, derde gala-koets hadden plaats genomen de Kamerheer i.b.d. mr. J. C. baron Baud, dienstdoende ter beschikking van Prinses Juliana, de kamerheer in gewonen dienst C. S. Sixma baron van Heemstra, particu lier secretaris van de Koningin, de kamer heer i.b.d. mr. A. baron van Heeckeren van Keil en de kamerheer in gewonen dienst, generaal-majoor b.d. Jhr. A. G. Sickinghe. In twee galarijtuigen volgden de Groot officieren volgens rang van benoeming. Het eerste daarvan, het vierde gala rijtuig in den stoet, bood plaats aan de heeren E. H. Juckema van Burmania, ba ron Rengers, oud-hofmaarschalk van wijlen de Koningin-Moeder, mr. W. J. ba ron van Lynden, opper-kamerheer en jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller, opper-hof- maarschalk van de Koningin. In de volgende (vijfde) galakoets wa tch gezeten de heeren jhr. mr. dr. A. G. Schimmelpenninck, jhr. C. L. van Suchte- len van de Haare, luitenant-generaal b. d. en G. Ch. baron Snouckaert van Schau- üurg. De zesde galakoets verleende plaats aan de Grootmeesteres mevrouw de douairière van Lynden van Sandenburg, geb. barones van Nagell van Ampsen en de dienstdoen de dame du palais mevrouw C. E. de Brauw, geb. jhvr. van Reenen. In een zevende galakoets volgde de op- per-ceremoniemeester generaal-majoor b. d. J. H. F. Graaf Du Monceau. Naast elk portier van deze vier gala koetsen gingen twee lakeien. De Gouden Koets. Nadat de zeven galakoetsen waren weg gereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op dit oogenblik werd door het uitste ken van vaantjes het sein gegeven voor het lossen van het eerste der minuut- schoten, welke van het verlaten van het Paleis, omstreeks 1 uur, tot den terugkeer aldaar, werden afgegeven uit de in het Malieveld opgestelde batterij der eerste artilleriebrigade, bestaande uit vier vuur monden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses, getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van de Ne- derlandsche Leeuw, in de gouden koets stapten, die zich vervolgens onder het ge jubel der menigte statig in beweging zette. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechterzijde van de statie- koets reed de chef van het Militaire Huis van de Koningin, de vlce-admiraal b. d. F. Bauduin, ter linkerzijde de Gouverneur der Koninklijke residentie, luitenant-ge neraal jhr. W. Röell. commandant van het Veldleger. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan twee. de officieren der Land macht van het Militaire Huis der Koningin, de ouderen voor, t.w. de adjudanten i. b. d. luitenant-generaal b. d. jhr. E. J. H. Wit- tert, luitenant-generaal b. d. H. C, J. Ter Beek, generaal-majoor b. d. H. G. Ram- bonnet. generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, res. kolonel W Froger, res. luitenant-kolonel W. G. van Hoogen- huyze, de adjudanten in gewonen dienst generaal-majoor tit. van het N.-I. leger dr. Q. C. F. de Jonge van der Halen, kolonel jhr. W. Laman Trip, part. secretaris van wijlen Z.K.H. den Prins, luitenant-kolonel jhr. W .C. M. de Jonge van Ellemeet, kapi tein H. J. Phaff en de ordonnans-officie ren ritmeester Jhr. C. E. J. M. Verheijen, eerste-luitenant R. Romer en eerste-Iuite- nant jhr. G. H. A. van Kinschot. Voortdurend hartelijk toegejuicht door de menschenmenigte aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg daarbij stonden op het Lange Voorhout eenige honderden leden van de Oranje- Garde opgesteld onder commando van den heer J. Buytihk, garde-commandant van Amsterdam, om de Koningin met talrijke vlaggen een eerbiedigen groet te brengen reed de stoet door de Heulstraat, het Schelpr-J van het Lange Voorhout over den V Vijverberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eere- wacht opgesteld, bestaande uit een afdee- ling van de Koloniale Reserve, met vaandel en het muziekkorps van het Vde regiment Infanterie, bij welke eere-wacht zich de commandant van de Koloniale Reserve, de luitenant-kolonel van het N.-I. leger, J. P. Wissema, met zijn adjudant bevond. Ook was op het Binnenhof een eere- wacht geplaatst van de Oranje-Garde, ge vormd door deputaties van de verschil lende afdeelingen tot een totaal sterkte van 150 gardisten, onder bevel van den landelijker, commandant, den heer E. Raams, waarbij twee trompetters en zes tamboers van de afd. Delft. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door het muziekkorps van het Vde Reg. Infanterie, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naar den ingang der Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was met een rood fluweelen bal dakijn met gouden franje's, terwijl de eere- wacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der Zeemacht van Haar Militaire Huls en wel: de adjudanten i. b. d. de vice-admiraals b. d. C. C. Zegers Rijser, J. J. Rambonnet en jhr. G. L. Schorer, de schout-bij-nacht b. d. Jhr. J. C. F. von Mühlen en de adjudanten in gewonen dienst kapitein-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningen en luitenant-ter-zee der lste kl. J. Callenfels, adjudant van wijlen Z.K.H. den Prins. In de Ridderzaal. Bij het binnenkomen in de Ridderzaal werden de vorstelijke personen ontvangen door de gemengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten- Generaal, welke, voorafgegaan door den Kamerheer Ceremoniemester, de acht ka merheeren. de Grootofficieren en den Op- per-ceremoniemeester, de Koningin en de Prinses naar de voor haar bestemde zetels geleide, onmiddellijk gevolgd door de Grootmeesteres, de dienstdoende dame du palais, den chef van het Militaire Huis, den Gouverneur der Koninklijke Residentie, den eerste-stalmeester en de officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet waren meegereden, alsmede die welke de Koningin onder de peristyle hadden be groet. De Koningin nam plaats op den troon, links van Haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van Haar gevolg de plaat sen achter en terzijde van den troon inna men, hun in het officieele program aange wezen. Onmiddellijk daarna ving de Koningin de voorlezing aan van de Troonrede, welke evenals verleden jaar per radio werd uit gezonden. Terug naar het Paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd te ruim halftwee, met het zelfde eerbetoon door de eerewacht. de terugtocht naar het paleis in het Noord einde langs denzelfden weg ondernomen. Oudergewoonte hadden zich bij het ver trek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het Corps Diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de mid delste poort van het Binnenhof opgesteld om de vorstelijke personen bij het voorbij trekken een groet te brengen. Op den terugweg juichte en wuifde de menigte de vorstelijke personen opnieuw geestdriftig toe. Na Haar aankomst ten paleize, waarbij dezelfde eerbewijzen werden gebracht als bij het vertrek, hebben de Koningin en de Prinses zich eenige oogenblikken op het voorbalcon vertoond, onder enthusiaste huldebetuigingen van het publiek. Te half vier vertrok HM. de Koningin vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana van het Paleis Noordeinde voor een rit door de stad. DE ALGEMEENE TOESTAND. Sovjet-Rusland toegelaten. Gisterenmiddag is te Genève de zitting van de politieke commissie door den voor zitter de Madariaga geopend. Op de agen da stond in de eerste plaats het toetreden van Rusland tot den Volkenbond. Als eerste spreker trad de Portugeesche mi nister van buitenlandsche zaken, Da Mata, op, die het afwijzende standpunt van Portugal motiveerde. Spr. drukte als zijn meening uit, dat de bolsjewistische pro paganda na het toetreden van Rusland nog intensiever zou worden gevoerd en wees op het feit, dat Rusland door tal van staten nog niet de jure erkend is. Vervolgens sprak de Zwitsersche gedele geerde, bondsraad Motta. Hij wees er op, dat Zwitserland zijn besluit eerst geno men had na uitvoerige raadpleging van het volk. Zwitserland aldus vervolgde Motta is steeds aanhanger van de idee van den Volkenbond geweest. Hij persoonlijk heeft in vroeger jaren gehoopt, dat Rusland eens zou genezen van de ziekten van het bolsjewisme om te kunnen samenwerken met den Volkenbond. Hij heeft bij alle vriendschap het tegenwoordige Russische regime nooit kunnen erkennen. Zwitserland moet besluiten zooals het doet. omdat toestemming gelijk zou staan met het herstel der betrekkingen. Het Russische communisme beteekent op het gebied van religie, moraal, zeden, econo mie, politiek en cultuur de radicale ver- nietigihg van alle denkbeelden, waarop leven en streven berusten. Het commu nisme roeit het gezinsleven uit. Het is de meening van Zwitserland, dat Rusland tracht, zijn wereldbeschouwing aan de geheele wereld op te dringen. Rusland zal niet aflaten van het pogen, de wereld revolutie te organiseeren. Zwitserland rekent er op, dat alle andere staten het zullen helpen om te verhinderen, dat Geneve een haard van vernietigende pro paganda wordt. Nadat daarop de Belgische gedelegeerde Jaspar het woord gevoerd had, sprak de Nederlandsche minister van buitenland sche zaken, jhr. de Graeff, die eveneens zijn bezwaren tegen de opneming van Rusland uiteenzette. Ook de Argentijnsche gedelegeerde Cantillo bracht bedenkingen in. De Fransche minister van buitenland sche zake Barthou zette daara het Fran sche standpunt uiteen en wees op de ver klaring der Russen, dat zij zich verplich ten, zich te onderwerpen aan de bepalin gen van het Volkenbondsstatuut. De Rus sische propaganda aldus Barthou zou eerst recht gevaarlijk worden, als men Rusland zou terugstooten. De Staat, die zich tegen Ruslands toelating ver klaart, neemt een zware verantwoordelijk heid op zich. De toelating van Rusland is in het belang van dén Volkenbond en den vrede. Frankrijk, Engeland en Italië nemen tezamen met Polen de toelating van Rus land op zich. Eden zette in korte woorden het stand punt der Engelsche regeering uiteen. En geland moet op de bres staan voor de universaliteit_van den Volkenbond en het is dan ook van meening, dat een zoo groot land met een zoo groote bevolking niet buiten den Volkenbond kan blijven. Aloisi verklaarde, dat zijn land het standpunt van Engeland en Frankrijk deelt. Ook de Poolsche minister van buitenlandsche za ken verklaarde, dat Polen toestemde in de opneming van Rusland, Een dergelijke verklaring werd ook afgelegd door den Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken Benesj, door den Canadeeschen premier Bennett, door den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken Tewfik Roesjdi Bey en door den Spaanschen ge delegeerde Madariaga. Daarna stelde Madariaga een motie voor waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de zesde commissie, na kennis te hebben genomen van de aan Rusland ge dane uitnoodiging door 34 staten en van het Russische antwoord, volgens hetwelk Rusland zich bereid verklaart zich te onderwerpen aan alle verplichtingen, die zijn toelating tot den Bond meebrengen, de Assemblee voorstelt. Rusland in den Volkenbond op te nemen. Deze motie werd door de politieke com missie aangenomen met 38 tegen 3 stem men en 7 onthoudingen. Tegen stemden Nederland. Zwitserland en Portugal, terwijl België, Luxemburg, Cuba, Argentinië, Nicaragua, Peru en Venezuela zich van stemming onthielden. Bij de stemming waren niet aanwezig Finland; Panama, Paraguay en Siam. De zitting der Assemblee, waarin de toelating van Rusland ter sprake zal ko-, men is vastgesteld op hedenmiddag tej half vier. Gistermiddag heeft de Volkenbondsver-, gadering Chili. Spanje en Turkije in dén Volkenbondsraad gekozen. Van 52 geldige stemmen kregen Spanje en Chili elk 51 stemmen, Turkije 48 stem men. Turkije kan er nu aanspraak op maken, den volgenden Raadsvoorzitter aan te wij zen. Tijdens den duur dezer zitting blijft de tegenwoordige president Benesj, vol gens de traditie, in functie. Turkije zou dan in de volgende zitting van den Raad in Januari 1935 de leiding hebben. In de zitting van Mei van den Volkenbondsraad zou het voorzitterschap dan aan Sovjet- Rusland toekomen, daar daarbij de alfa betische volgorde in acht genomen wordt. FRANKRIJK. De Koningen van Zuid-Slavië en Roemenië naar Parijs. Officieele kringen te Parijs bevestigen, dat de Koning van Zuid-Slavië op 9 Octo ber in Parijs zal aankomen en drie dagen zal doorbrengen in de Fransche hoofdstad. Volgens een bericht in de Intransigeant bevindt zich thans te Parijs de Roemeen- sche oud-minister van Justitie, senator Florescu, om aldaar toebereidselen te treffen voor een reis van Koning Carol naar de Fransche hoofdstad. Naar Florescu mededeelde, zal deze reis ondernomen worden in de eerste dagen van November, eenige weken nadat dc Koning van Zuid- Slavië, Carols zwager, de uitnoodiging van de Fransche regeering zal hebben aan vaard. De Koning zal op zijn reis worden vergezeld door Titulescu en misschien door den Roemeenschen premier Tatarescu. OOSTENRIJK. Een Locarno-pact! Schuschnigg is gisteren uit Geneve naar Weenen vertrokken. De onderhandelingen over het ontwerp- pact, dat tot strekking heeft de waarbor ging van de Oostenrijksche onafhankelijk heid zullen echter toch de volgende dagen te Geneve worden voortgezet. Volgens den vertegenwoordiger van Havas schijnt de gedachtenwisseling zich te ontwikkelen in de richting van een soortgelijke formule als aan het Locarno- pact ten grondslag ligt. De beschermingsprocedure zou ingevoegd worden in het kader van den volkenbond en o.a. de interventie van den volken bondsraad voorzien, hetgeen den even- tueelen onderteekenaars van het pact een groote mate van veiligheid en geruststel ling zou bieden. De Havas-correspondent voegt er even wel aan toe, dat de onderhandelingen zich nog slechts in een voorbereidend stadium bevinden. Men verwacht te Parijs het bezoek van den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg aan de Fransche regeering tegen het begin van November, dus kort na de onderlingen, welke de Fransche minister van buitenlandsche zaken te Rome met Mussolini zal voeren. Naar Fransche opvatting kan de kwestie hoe Oostenrijks onafhankelijkheid te ver zekeren, intusschen zoo ver geregeld wor den, dat Schuschnigg en Barthou nog slechts de laatste hand aan het pact te leggen hebben. Schuschnigg heeft tegenover Sauerwein van de Paris Soir verklaard, dat uitvoerige gedachtenwisselingen zijn aangeknoopt over de vraag, hoe Oostenrijk het best kan worden beschermd tegen interventie van derden. Het initiatief daartoe is van Italië uitgegaan. Gehoopt wordt, dat alle in aan merking komende naburige staten van Oostenrijk daaraan zullen deelnemen. Dr. Berger Waldenegg, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, heeft in een interview met de Neue Freie Presse te Genève verklaard, dat Oostenrijk er van afziet te Genève voor de heele wereld met een „j'accuse" tegen Duitschland op te tre den. zoodat het geen bruinboek over de aanvallen van het nationaal-socialisme bij den Volkenbond zal indienen. Zondag is een monarchistische demon stratie gehouden in Eisenstadt, de hoofd stad van het Burgenland, waar aartsher tog Eugenius voor de eerste maal optrad als officieele vertegenwoordiger van prins Otto om zijn eere-burgerschap van Eisen stadt en 25 andere gemeenten in ontvangst te nemen. Alle sprekers eischten de opheffing van de Habsburgwetten en den terugkeer van aartshertog Otto. Aartshertog Eugenius dankte namens prins Otto, die, naar hij zeide, spoedig ko men zal. Uit Linz wordt bericht, dat in verband met een waargenomen versterkte werk zaamheid der Marxisten in Opper-Oosten- rijk, 400 communisten en soc.-democraten zijn gearresteerd en aan het gerecht over geleverd. Meer dan de helft van deze arrestanten zou in stilte reeds gevonnist zijn. o ZWEDEN. Communistische cellenbouw in het leger. De „Nya Dagligt Allehanda" brengt een verklaring van den chef van den Zweed- schen generalen staf over comrnunisti- schen cellenbouw in de Zweedsche weer macht. In deze verklaring wordt woorde lijk gezegd, dat de staatsvijandige actie zulk een omvang heeft aangenomen, dat er ernstig gevaar bestaat voor de be trouwbaarheid van het leger. Volgens de rapporten aldus vervolgt de verklaring die de chef van den staf in het leger kreeg, is de communistische propaganda bij alle deelen van het leger bemerkbaar geworden. Het spreekt van zelf, dat de commandanten alles doen om het ondermijningswerk te onderdrukken. Er moet echter de nadruk op gelegd wor den, dat de tegenwoordige situatie alles behalve geruststellend is. De leger-autori- teiten hebben getracht, doelmatiger wet gevende maatregelen te verkrijgen. De be raadslagingen der regeering daarover zijn echter nog niet gesloten. Het blad voegt hieraan toe, dat de communistische actie ook bij de marine merkbaar is en dat vooral in de maanden Juli en Augustus een verscherping is in getreden. o VEREENIGDE STATEN. De textielstaking. Terwijl in de Zuidelijke staten talrijke fabrikanten onder bescherming der poli tie en der nationale garde hun bedrijf hebben heropend, heeft de stakingsbewe ging in Nieuw-Engeland zich uitgebreid. In Maine is het aantal stakers toegeno men met 1500, terwijl daar weer verschil lende fabrieken moesten sluiten. De plaatsvervangende voorzitter van den internationalen vakbond van arbeiders in de vrouwenkleeding-industrie heeft aan wijzing gegeven, dat 5000 arbeiders in 50 tricotagefabrieken te Philadelphia het werk moesten neerleggen. In Georgië zijn meer dan 200 stakers ge arresteerd. De nationale garde, die ontboden werd, om de orde te handhaven in een fabriek te Belmont, is de stad binnengerukt, bajo- 'net op het geweer. Zij is onmiddellijk opgetreden tegen het posten en heeft de stakers gedwongen, de posters terug te trekken. De stakers schreeuwden: „Zoo zult ge de revolutie beginnen". Uit verschillende stakingscentra worden botsingen tusschen stakers en nationale gardisten gemeld. Van ernstigen aard wa ren ze echter nergens. Gorman heeft een ultimatum gesteld. Daarin heet het, dat, als het textielcon- flict deze week niet geregeld is, alle an dere industrie-afdeelingen tot staking zul len worden opgeroepen. Het federaal bureau voor inkomsten belasting heeft een aanklacht ingediend tegen den oud-minister van financiën, Mellon, wegens het sedert 1931 te weinig betalen van belasting ten bedrage van 3 millioen dollar. RECLAME. 771# beginnen nieuwe clubs. 7 uur n.m. Beginners 8 uur n.m. Gevorderden. 9 uur n.m. Conversatie. INSCHRIJVING DAGELIJKS! 771S| BREESTRAAT la TEL. 3529. GERECHTSHOF TE DEN HAAG. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen J. M. A, J. uit Amsterdam, die door de rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van art. 307 W. v. S. (de aanrijding op 1 Maart j.l. te Oegstgeest, waarbij de 17-jarige wielrenner A. v. d. Bor door verdachte's auto is aan gereden en gedood). Conform het requisitoir van den advo caat-generaal heeft het hof het vrijspre kend vonnis der rechtbank bevestigd. Vrijgesproken werd G. J. F. A„ zaak waarnemer uit Wassenaar, die door de Haagsche rechtbank ter zake van verduis tering is veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het kantongerecht moest gister morgen terecht staan de schipper A. van, der B. uit Amsterdam, omdat hij op 2 Juni' op de Brasemermeer met zijn motorschip „de Vriendschap" komende uit de meren het zeiljacht „de Poolster" dat aldaar laveerde had overvaren. Verdachte was niet verschenen en tegen hem werd ver stek verleend. De heer Schellevis uit Voor schoten als getuige gehoord verklaarde, dat terwijl hij op 2 Juni met het luxe jacht „de Poolster" op de Brasemermeer aan het zeilen was. plotseling een motor boot met groote snelheid en zonder signa len te geven op zijn zeiljacht zag afkomen. Hij probeerde nog een aanvaring te voor komen maar het was te laat en de motor boot botste met hevig geweld tegen het zeiljacht aan dat daardoor tot zinken ge bracht werd. Een der opvarenden sloeg door de botsing overboord en zou zeker verdronken zijn, als niet onmiddellijk dé 'heer Codder hem had kunnen redden; de andere opvarenden konden bijtijds op een andere boot springen. Mej. Codder was door den schok voorover in het jacht ge vallen en daarbij vrij ernsig verwond. De heer W. Codder uit Heemstede ver klaarde, dat er niemand op het schip té zien was geweest en dat verdachte ruim schoots gelegenheid had gehad om achter het zeiljacht om te varen, daar de vaart daar ter plaatse ruim 60 M. breed is en het zeiljacht tegen den wind in laveerend zich' juist in het midden bevond. Na de aan varing was de verdachte nog 800 M. door gevaren. Het O.M. achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen verdachte f.30 boete of 20 dagen hechte nis. Over 8 dagen zal de Kantonrechter vonnis wijzen. W. J. G. uit Voorburg stond terecht om dat hij op 13 Augustus op den Leidscheri weg te Voorschoten zeer onvoorzichtig had gereden door een tegenligger geen voor rang te verleenen. Het gevolg was geweest, dat hij in botsing kwam met een vracht auto van A. B die daardoor ernstig be schadigd werd. Het O.M. eischte f.25 boetei of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter, veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. H. K.. monteur uit Warmond moest te recht staan omdat hij op 10 Aug, onder Rijpwetering geheel links van den weg gereden had. waardoor hij in een scherpe bocht aldaar in botsing was gekomen met een auto bestuurd door mej. Wijngaarden, die daardoor in de sloot terecht kwam. Nadat nog een vijftal getuigen was ge hoord, achtte het O.M. de schuld gewezen en eischte f25 boete of 15 dagen hechte nis. De kantonrechten veroordeelde ver dachte conform dezen eisch. G v. D. moest terecht staan omdat hij! op 8 Juni op deri Haagweg zeer onvoor zichtig met zijn auto had gereden, waar door hij den fruitwagen van den koopman K. had aangereden, waardoor groenten en fruit op den Haagweg terecht kwam. Het O.M. eischte f 10 boete of 5 d. hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f.25 boete of 10 dagen hechtenis. De heer T. E. uit Haarlem stond te recht. omdat hij op 5 Juli met zijn auto uit het Oranjepark komende, niet op het verkeer had gelet, waardoor hij in botsing was gekomen met 'n tram van de N.Z.H.T. komende uit de richting Sassenheim. De wagenvoerder K. B. der N.Z.H.T. ver klaarde voortdurend fluitsignalen gegeven te hebben. Zijn snelheid had ongeveer 25— 30 K.M. bedragen. Toen hij de auto plot seling voor zich zag, had hij uit alle macht geremd, maar het was te laat en met kracht botste de auto tegen de tram op. Verdachte verklaarde geen signalen ge hoord te hebben. Het O.M. eischte f. 15 boete of 10 dagen hechtenis. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot f.25 boete of 10 dagen hechtenis. TWEEDE KAMERLID VRIJGESPROKEN. Bij vervroeging heeft de Arnhemsche rechtbank heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen het Tweede-Kamerlid J. J. W. IJ. De rechtbank heeft den verdachte vrij gesproken van het ten laste gelegde. De officier van justitie had 6 maanden gevangenisstraf geëischt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9