THIJS IJS EN DE BOOZE HEKS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 18 September 1934 FINANCIEN. BENOEMING EN ONTSLAG. Curatoren stellen voor te benoemen als tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium den heer S. Blankert. Voorts wordt voorgesteld mej. J. van Buffel te bestendigen als tijdelijk leerares in het Engelsch aan de H.B.S. Voorgesteld wordt eervol ontslag te ver- Jcenen aan den heer S. Broekhuizen als onderwijzer bij het Vervolgonderwijs en aan mej. M. M. J, Ephraim als onderwijze res voor de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar. EEN VERGISSING HERSTELD. 6 Juli 1931 werd besloten de Zijl, den Zijldijk en de Spanjaardsbrug in eigendom beheer en onderhoud aan de Provincie over te dragen. Inmiddels ls gebleken, dat hij deze over dracht ook de z.g. stortplaatsen van den Reinigingsdienst aan de Zijl aan de Pro vincie zijn overgegaan, hetgeen uiteraard niet in de bedoeling heeft gelegen, aan gezien de gemeente deze stortplaatsen niet kan missen. In verband hiermede verzochten B. en W. de Provincie te willen bevorderen, dat deze terreinen wederom in eigendom bij de gemeente terug kwamen. Van Gedeputeerde Staten is thans be richt ontvangen, dat zij hiertegen geen be zwaar hebben. AANKOOP VOORTUIN. Met den heer Konlngs gevoerde onder handelingen hebben tot overeenstemming geleid. De heer Konings ls thans bereid den voortuin, groot pl.m. 30 M2„ gelegen Haar lemmerweg No. 40, aan de gemeente te ver- koopen tegen den voor dergelijke aankoo- pen gebruikelijken prijs van f. 10.per M2., en onder de voor dergelijke gevallen gebruikelijke voorwaarden. GERECHTELIJKE INVORDERING. Eenigen tijd geleden werd door de mo torboot „Rival" een stootpaal van de Pauwbrug aangevaren. De herstellings kosten van de hierdoor aangerichte schade hebben bedragen f. 118.04. Aangezien de eigenaar van het aanvarende schip de heer J. Speksnijder, te Krimpen aan den IJsel, voor deze schade aansprakelijk ls te stellen eh hij tot dusverre niet bereid is gebleken haar te vergoeden, zal genoemd bedrag van f. 118.04 langs gcrechtelijken weg moeten worden ingevorderd. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. Het Kerkbestuur der St. Petrus-Parochie, alhier, heeft de medewerking van de ge meente verzocht, ten einde te kunnen ge raken tot den bouw van een R.K. kerk op een driehoekig terrein, gelegen ten Oosten van den Lammenschansweg. tusschen de trambaan der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij, de Stadsmolen- sloot en de in het verlengde der Konin- ginnelaan ontworpen Zeemanlaan. De be doeling is, dat op dit terrein, behalve de kerk met bijbehoorende gebouwen, een daaraan aansluitende bebouwing met woonhuizen wordt tot stand gebracht. Zoo als uit het uitbreidingsplan blijkt, is voor ten en ander noodig een wijziging van dit plan. Het komt B. en W. voor, dat tegen het verleenen van de gevraagde medewerking geenerlel bezwaar bestaat. De wijziging bestaat in hoofdzaak in het vervallen van een straat, het be stemmen van een gedeelte van het terrein voor openbare gebouwen, het maken Van een plein tegenover den ingang van de kerk en het brengen van verschillende ver anderingen in den aard van de bebouwing der niet Voor kerk c.a. bestemde gronden. DE CENTRALE RIOLEERING. Bij besluit van 6 Augustus 1934 stelde dé Raad de noodlge gelden beschikbaar voor den bouw van het zuidelijke rioolgemaal c.a. Een der redenen, waarom thans tot de uitvoering van dit werk moet worden over gegaan, is, dat binnenkort de nieuwe stads wijk in den Rodenburgerpolder aan de cen trale rioleerlng dient te worden aangeslo- teh. Dit plan omvat in de eerste plaats den aanleg van een stamrlool in de Lorentz- kade, welk riool door een zinker onder de Zoeterwoudschesingelgracht zal worden doorgevoerd en vervolgens in verbinding gebracht met het zuidelijke rioolgemaal. Voor den rioolaanleg zal een gedeelte van de Stadsmolensloot moeten worden ge dempt, evenals een klein gedeelte sloot langs de trambaan, welke laatste demping door de tramweg-maatschappij zal ge schieden. Voorts is het noodig de beschikking te Verkrijgen over eenige oppervlakte grond en water; hierover zijn thans onderhande lingen loopende. De kosten van het stamrlool, kosten van grondaankoop c.a. inbegrepen, worden ge raamd op f. 42.000—, die van de doortrek king van het stamriool op f. 12.000.In totaal ware derhalve beschikbaar te stel len een bedrag van f. 54.000. WACHTGELDREGELING-WIJZIGING. Het College van B. en W. heeft met de Algemeene Ambtenaren- en Werklie den-Commissie overleg gepleegd over een wijziging van de gemeentelijke wachtgeld regeling in den zin van overneming der wachtgeldregeling voor de burgerlijke Rijksambtenaren. Bij vergelijking van de geldende ge- Beentelijke verordening, blijkt toch. dat de verordening tegenover dat besluit op verschillende punten tekort schiet in de dscllen van een goede, doelmatige regeling zoowel wat de belangen van het personeel als van die van de gemeente betreft. Een ernstig bezwaar van de tegenwoor dige gemeentelijke wachtgeldregeling is, dat eenerzljds de maximum duur van het wachtgeld is beperkt tot slechts 10 jaren, en dat anderzijds het maximum bedrag 'an het wachtgeld voor den geheelen duur 'an 10 Jaar niet minder bedraagt dan 90% 'an de laatstelijk genoten bezoldiging 'zonder toepassing van de tijdelijke kor ting). Es een maximum-termijn van 10 Jaren ongetwijfeld onvoldoende, een maximum "«drag van 90% ls daarentegen te hoog; dit hooge bedrag, dat gedurende 10 Jaren moet worden uitgekeerd, staat niet ln een behoorlijke verhouding tot het netto salaris, dat tegenwoordig kan worden ge noten. -Ingevolge de rijksregeling wordt aan hen die een hoofdbetrekking bekleeden en uit hoofde van den aard hunner bekwaamhe den redelijkerwijae geacht moeten worden een gelijkwaardige positie, anders dan ln overheidsdienst niet binnen een redelijken termijn te kunnen verkrijgen (de z.g. a-groep), het wachtgeld toegekend gedu rende een tijdvak, gelijk aan den dienst tijd; deze termijn is nog voor verlenging vatbaar, Indien het aantal dienstjaren te zamen met het aantal Jaren van den leef tijd 60 of meer bedraagt, zoodat ln de meeste gevallen wachtgeld kan worden ge noten, totdat de pensioengerechtigde leef tijd is bereikt. Het rijkswachtgeld bedraagt voor kost winners gedurende 3 maanden de laatste lijk genoten wedde, de volgende 3 maan den 85%, de daaraanvolgende 5 jaren 70%, de daaraanvolgende 5 Jaren 60"» en ver volgens 50% (daarna, ingeval van de be doelde verlenging, een bedrag gelijk aan het uitgestelde pensioen, met een mini mum van 40% gedurende het eerste jaar der verlenging). Niet kostwinners ontvan gen de eerste drie maanden eveneens de volle wedde, doch de percentages, die daarna door hen genoten worden, zijn 10% lager, dan die voor kostwinners. Eenerzljds ls dus ten aanzien van den duur van hot wachtgeld op meer afdoende wlj2e, n.l. voor een langeren tijd, ln de levensbehoeften van den opwachtgeldgestelde voorzien, an derzijds ls dit wachtgeld een meer drage lijke last voor de overheidskas. Dit is een voordeel van zeer groote beteekenls, niet slechts voor de betrokken ambtenaren, maar ook voor de gemeente, omdat bij deze regeling In de praktijk eerder tot op- wachtgeldstelling kan en zal worden over gegaan. dan bij toepassing van de huidige verordening. Bestendiging van den bestaanden toe stand zou dus ongetwijfeld de bezuini- gings- en reconstructiemogelijkheden bij de verschillende diensten en bedrijven zeer verminderen, B. en W. verliezen hierbij niet uit het oog dat bij opwachtgeldstelllng van jonger personeel volgens de gemeentelijke veror dening de uitgaven over den totalen waehtgeldtyd lager zijn, dan wanneer het rijkswachtgëldbcsluit van toepassing is, doch voor de praktijk heeft dit slechts be trekkelijke waarde, omdat de gedragslijn wel zal zijn het jongere personeel in dienst te houden en in het algemeen het oudere personeel het eerst voor opwachtgeldstel- ling ia aanmerking te doen komen. Hier door zullen niet slechts de jaarlijksche kosten, doch ook de totale lasten, zelfs bij opwachtgeldstelling voor langer dan 10 jaren, hetgeen overigens niet veelvuldig zal voorkomen, lager kunnen zijn, dan volgens de bestaande verordening Een ander, eveneens ernstig bezwaar der tegenwoordige verordening, vormt de regeling ten aanzien van het geheel of ge deeltelijk vervallen van het wachtgeld bij het aanbieden van een betrekking. Volgens de gemeentelijlce verordening vervalt het wachtgeld, wanneer den ambtenaar een betrekking wordt aangeboden, waarvan de wedde geiyk is of hooger dan de laat stelijk genoten wedde. Indien derhalve een voor den belanghebbende wel geschikte betrekking, doch met een lagere bezoldi ging wordt aangeboden, is hy niet ver plicht deze betrekking te aanvaarden, waardoor een gedachte reorganisatie of bezuiniging uiteraard Zeer zou kunnêh worden bemoeilijkt. De correspondeerende regeling In het Rykswachtgeldenbesluit ls beter; deze spreekt alleen van een betrekking, die den belanghebbende „in verband met zijne persooniykheid en omstandigheden rede lijkerwijze kan worden opgedragen" en be let dus niet, om eventueel een lager be zoldigde betrekking aan te bieden (ge paard gaande uiteraard met Uitkeering van het verschil tusschen wachtgeld en wedde.) Het bovenstaande zou nog kunnen wor den aangevuld met meerdere verschilpun ten tusschen de rijksregeling en de ge- meenteiyke regeling ten gunste van eerstgenoemde; de vermelde voorbeelden tooneh echter reeds voldoende aan, dat overneming van de rijksregeling, vooral met het oog op den noodzakeiyken bezul- nlgingsarbeld, noodig ls. De aanvankeiyk aan de Algemeene Ambtenaren- en Werklieden-Commissie toegezonden conceptregeling strekte tot overneming van het rykswachtgeldbeshilt in zyn geheel, derhalve ook Van de bepa lingen ln zake het wachtgeld voor een kortoren tyd, dan hiervoor omschreven. In het rijkswachtgeldbeslült worden n.l. twee groepen ambtenaren onderschelden! a. de hiervoren als a-groep aangeduide ambtenareh, die een ambt bekleeden, het welk een hoofdbetrekking vormt en uit hoofde van den aard hunner bekwaam heden redelij kerwüze geacht moeten wor den een geUjkwaardige positie, anders dan ln openbaren dienst, niet binnen een re- deiyken termyn te kunnen verkrijgen; b. de overigen. Een op wachtgeld-gestelde, vallende on der de groep-b, ontvangt, indien hy kost winner is, gedurende 3 maanden de laat- steiyk genoten wedde eh vervolgens slechts voor elk jaar dienst 3 maanden 70% van de wedde (met dien verstande lntusschett, dat ook voor hem verlenging van dezen termyn plaats heeft, indien het aarttal jaren van den leeftijd 60 oï meer bedraagt) Bij de Algemeene Ambtenaren- en Werk lieden Commissie bleek echter tegen over neming ook van deze onderscheiding Van de ambtenaren in de categorieën a en b, met het oog op het daaraan verbonden verschil in gevolgen met betrekking tot den duur en het bedrag van het wacht geld, overwegend bezwaar te bestaah; zy vreesde, dat zoo goed als alle op wacht- geldgestelden in categorie b zouden worde» ingedeeld. Dit verschil in gevolgen wordt aanzien- UJk getemperd: lo. door de mogeiykheid van de zooeven genoemde verlenging ^&n den duur Van het wachtgeld; 2o. door de bepaling, dat na de eerste drie maanden, het wachtgeld voor den verderen duur 70% blij ft (behoudens ver laging tot het uitgesteld pensioen voor den duur der verlenging); 3o. door het streven om bij noodzake- hjke op wachtgeldstelling de ouderen te doen voorgaan. Doch afgescheiden van deze omstandig heden, achtte het College het zwaartepunt RECLAME- 6720 In legenifelllng met andersluidende beweringen is door wetenschappelijke onderzoekingen van Dr. A. Krupski, Prof. aan de Universiteit te Zurich, uitgemaakt, dat de eoffeïne door het organisme slechts zeer langzaam ver werkt wordt en bij geregeld gebruik van koflie dus de (unclle van hart en zenuwen voortdurend onder de onge- wenschte prikkelwerking van de colfeïne te lijden heelt. Koltie Hag is gegarandeerd cotleïne- vrij en dus onschadelijk voor hart en van de aangeboden verordening, wat hare practlsche toepassing betreft, gelegen ln de bepalingen Inzake het wachtgeld voor het personeel, onder de groep a vallende. Er bestond daarom by het College, hoe wel de onderscheiding op zich zelf ons niet onlogisch voorkomt, geen bezwaar aan de bedenking van het Georganiseerd Overleg tegemoet te komen door het ontwerp als nog zoodanig te wyzlgen, dat de ryksrege llng slechts wordt overgenomen voorzoo ver de bepalingen van die regeling betrek king hebben op het personeel, vallende onder de groep a. Met het aldus gewijzigde ontwerp kon de Algemeene Ambtenaren- en Werklieden Commissie zich eenstemmig verèenigen. B. en W. konden echter geen gevolg geven aan het nog door de Commissie gedane verzoek, om te willen overwegen de opne ming van een overgangsbepaling, dat het thans in dienst zynde personeel onder de nieuwe wachtgeldregeling niet in ongun stiger positie zal komen dan onder de be staande regeling; êen dergelijke bepaling zou toch het boven uiteengezette doel van de wyziging van de wachtgeldverordening volkomen Illusoir maken, DE WINKELSLUITING ÓP ZONDAG, Zooals bekend zal zyn, Is by de wet van 27 Juli 1934 tot wijziging der Winkelslui tingswet 1930 ten aanzien van enkele groepen winkels de mogeiykheld tót Ver ruiming van de opehstclling, ondersehcl- deniyk tot openstelling gedurende den Zondag geschapen. Het ih werking treden van dezen maatregel ls afhankelijk ge steld van Cen verklaring van den Ge meenteraad, dat t. 1. de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding geven. Zoodanige verklaring moet ftljn afgelegd binnen twee maanden na de afkondiging Van vorengenoemde wet d,l. vóór 15 October 1934 nadat de belanghebbenden uit de betrokken be drijven zijn gehoord. Onder „belangheb benden" zijn i.e. te verstaan de winkeliers en het winkelpersoneel. De winkels, waarvoor de verruiming van de verkoopmogelykheid zal kunnen gelden zyn de volgende: lo. vischwlnkels; 2o, de fruitwinkels; 3o. de winkels in een of meer der vol gende waren: brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet tezamen met con- sümptie-ys; 4o. de winkels in tabaksartlkelèn; 5o. de winkels, waarvoor ingevolge de Drankwet een volledige verguühing Of een siytvergunning geldt. De eerste drie groepen winkels zullen op Zondag gedurende teü hoogste ZéS, de laatste twee groepen gedurende ten hoog ste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 Uür des Voormiddags en 8 uUT des namiddags geopend mogen zyn. Vól gens de op 15 October 1934 in werking tredende gewijzigde regeling der Winkel sluitingswet, welke derhalve zal gelden, indien en voorzoover de bovenbedoelde Verklaring door den Raad niet wordt afge legd, mogen de eerste drie groepen winkels op Zondag gedurende ten hoogste vier uren achtereen geopend zijn, terwyi de laatste twee groepen Winkels op Zondag gesloten moeten zyn. Ten slotte is in de wet aan den Raad de bevoegdheid gegeven, voorzoover de Crlsls-openstelllng op Zondag wordt toe gepast. het tydVak valt zes of vier uren, waarop dé Winkels dan voor het publiek ge opend mogen 2djh, nader aan te duiden, d.w.z. te bepalen, dat de betrokken winkels van elke groep alle slechts gedurende een zelfde, speciaal vastgesteld tijdvak op zondag open mogen zyn. B. en W. hebben, ten elhde den Raad ln de gelegenheid te stellen tydlg een beslis sing ter zake te nemen, aan de hand van een ontvangeh circulaire van den Minister van Economische Zaken, tot de Kamer van 1 Koophandel en Fabrieken voor Rynland het verzoek gericht onder de desbetref fende winkeliers een enquête te houden, welke taak de Kamer met groote bereid willigheid op zich heeft genomen. Voorts hebben B. en W., behalve aan genoemde Kamer, aan verschillende daarvoor in aanmerking komende middenstandsorga nisaties, winkeliersvereenigingen en orga nisaties van winkelpersoneel advies ln dezen gevraagd. Wat betreft de beoordecling van den uitslag der gehouden enquête en van de adviezen mogen B. en W. er allereerst op wijzen, dat tot toepassing van de verrui ming van verkoopgelegenheid, blijkens de circulaire van den Minister, eerst dan mag worden overgegaan, wanneer een behoor lijke meerderheid der winkeliers in het betrokken bedrijf zich daarvóór heeft uit gesproken. Op dezen grond meent de Ka mer van Koophandel, evenals de meeste der andere geraadpleegde organisaties, dat de verruiming ln geen geval kan worden toegepast ten aanzien van de vischwlnkels en de winkels in tabaksartikelen. Met be trekking tot de fruitwinkels, hebben in de Kamer van Koophandel de stemmen ge staakt: de meerderheid der overige ont vangen adviezen strekt tot niet-toepassing van de verruiming ook wat deze winkels betreft. Ten aanzien van de winkels in brood, banket, suikerwerk of chocolade en van de siyterljen geeft de Kamer ln overwe ging op grond van de cyfers van de en quête de verruiming toe te passen. De meerderheid van B. en W. staat op een ander standpunt dan de Kamer. Allereerst zy opgemerkt, dat de wet wel het hooren van de belanghebbende win keliers voorschryft, doch dat de Raad geenszins verplicht is zich aan den uitslag van dit referendum te houden; zulks zou trouwens ln strijd zijn met Grond- en ge meentewet. De raad Is dêrhalve volkomen vry om, Indien zij zulks noodig acht, een andere beslissing te nemen dan de meer derheid der betrokkenen wenscht. De grootst mogeiyke meerderheid van het Col- We nu heeft principieel tegen de ver ruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag bezwaar ên ziet de noodzakehjk- heid daarvan ln het algemeen niet ln. Eén lid Van de meerderheid zou echter met het oog op de tegenwoordige buitengewone omstandigheden de verruiming willen zien vastgesteld voor de banketbakkerswinkels, terwijl ten slotte het lid van het College, dat de minderheid vormt, het advies der Kamer van Koophandel zou willen vol gen en dus de verruiming zou willen zien toegepast voor de banketbakkerswinkels èn de siyteryen. Voor hét geval, dat de Raad een andere meetting mocht zyn toegedaan dan B. en W.'s meerderheid en de verklaring wèl zou afleggen, hetzy Voor de banketbakkers winkels. hetzy voor de slijteryen, hetzy voor belde categorieën, zyn B. en W. van gevoelen, dat het tydvak van openstelling dezer wihkels op Zondag nader dient te worden aangeduid. Dit ls in overeenstem ming met den wensch van de meerderheid der belanghebbenden en met de adviezen van de Kamer van Koophandel en van de meeste organisaties en ls wenscheiyk met het oog op een doeltreffende controle op de naleving van de wet. Wat de banket bakkerswinkels betreft Ware alsdan als tijdvak van openstelling op Zondag aan te wijzen het tijdvak van 10 Uur des voor middags tot 4 uUr des namiddags en voor de slijterijen het tydvak van 10 uur des Voormiddags tot 2 uur des namiddags. B. en W. meenen, dat op deze wyze althans een deel van den Zondag voor winkeliers en personeel aan de beroepsbezigheden kan worden onttrokken en zouden daarom in dezen van het advies der Kamer van Koophandel wat betreft de eerstbedoelde groep winkels willen zien afgeweken. VERORDENING BOUWEN EN SLOOPEN. Het voorstel, betreffende wyziging van de verordening op het bouwen en sloopen is destyds van de agenda afgevoerd, opdat alsnog praeadvies zou kunnen worden uit gebracht omtrent het adres van den Ver- nuurdersbond voor Leiden en Omstreken. Dienaangaande mogen B. en W. het vol gende opmerken. De Bond verzoekt aan Gedeputeerde Staten vrijstelling te vragen van de ver plichting tot het vaststellen van achter- gevelrooiiynen dan wel de achtergevelrooi- lijnen zoodanig vast té stellen, dat het mogeiyk zal blijven in Leiden arbeiders woningen en verdiepingwonihgen te bou wen met uitgebouwde keukens, slaapver trekken enz. Wat Betreft het primaire verzoek, zyn B. en W. van meening, dat daarop niet kan worden ingegaan. Er ls geen sprake 3. „Mijnheer", spreekt de heraut, „ik klop hier aan Uw woning met een boodschap van den Koning, die ik breng aan alle inwoners van 't land als des vorsten afgezant. Hoor toe; Prins Elewijn, de kroonprins van dit vorstendom, is plotseling verdwenen en komt maar niet weerom. De Koning is van smart geheel verdoofd en heeft beloofd dat hy diengeen', die hem zyn zoon weer brengt, vyfdulzend ducaten uit de schatkist schenkt. En nu ga ik weer voort, tot ieder een myn boodschap heeft gehoord." van, dat een stad als Leiden, met een dichte bebouwing, de bedoelde vrijstelling, welke speciaal is mogehjk gemaakt voor plattelandsgemeenten met een ruime, verspreidde bebouwing, zou kunnen er langen. Een daartoe strekkend verzoek zou trouwens ook bezwaarlyk met klem mende argumenten kunnen worden ge staafd; ook in het adres ontbreken derge lijke argumenten. Wat het subsidaire verzoek aangaat, n.l. om de bepalingen inzake de achtergevel- rooilijnen zoodanig te maken, dat bouw van eengezins- en meergezinswoningen met uitgebouwde keukens, slaapkamers enz. mogeiyk zal btyven, merken B. en W. op, dat het maken van uitbouwen in het algemeen uit hygiënisch oogpunt bezwa ren ontmoet. Deze bezwaren zyn minder belangrijk ten aanzien van uitgebouwde keukens en dergeiyke vertrekken dan ten aanzien van uitgebouwde keukens en der- geiyke vertrekken dan ten aanzien van uitgebouwde woon- of slaapkamers. Volledige inwilliging van de wenschen van adressant kunnen B. en W. ln geen geval voorstellen. Wel zyn zy van gevoe len, dat hem eenlgermate kan worden te gemoet gekomen. Daartoe zou ln de veror dening opgenomen kunnen worden de be voegdheid van B. en W. tot het maken van aan- en uitbouwen met overschrijding van de achtergevelrooihjn, echter onder la de verordening vastgelegde beperkingen. Deze beperkingen betreffen de diepte-, breedte- en hoogteafmetingen van de uitbouwen en den afstand tot uitbouwen van aangrenzende gebouwen, alsmede de bestemming Zooals bhjkt hebben B. en W. onderscheid gemaakt tusschen het stads gedeelte binnen en dat buiten de singels. Voor het eerstbedoelde stadsgedeelte kunnen h.i. de beperkingen minder strin gent zyn dan voor het laatstbedoelde ge deelte, in het byzonder wat betreft de hoogte der uitbouwen en hun bestemming. Overigens zyn nog verschillende andere wyzigingen wenschehjk gebleken. De Com missie van Fabricage kan zich met de thans ontworpen wyzigingen, evenals met het oorspronkeiyk voorstel, vereenigen. RECLAME. CORPULENTIE ALS GEVOLG VAN RHEUMATIEK. Hetzelfde middel voor belde kwalen. Doordat zy zoo hevige rheumatiek had. dat ze haast niet loopen kon, begon deze vrouw veel te dik te worden. In een brief, dien we Juist ontvingen, schryft zy „Ik had een ernstige aanval van rheu matiek in beide knieën. Ik werd ook ver- sohrikkeiyk dik, doordat ik niet meer de noodige beweging kon nemen. Ik begon Kruschen Salts te gebruiken en hield dit vol. Het eerste wat me opviel was de op wekkende invloed die het had; het tweede punt was, dat myn rheumatiek verdween, en wat het mooiste was ik verloor die gehate dikte. Ik ben een Vrouw van vyftlg, en wanneer lk U zeg, dat ik precies het zelfde werk doe ais vrouwen, die half zoo oud zyn en zonder eenige moeite, dan zult U wel begrijpen, Waarom ik Kruschen Salts trouw biyf en het overal en altyd aan beveel." M, Corpulentie en rheumatische aandoe ningen ontstaan maar al te dikwyis door dezelfde ooi-zaak een organisme belast met afvalstoffen die hadden moeten wor den verwyderd. De zes zouten in Kruschert sporen de inwendige organen aan, ora eiken dag de afval- en schadelyke stoffen uit het lichaam te verwyderen. Dan zal langzamerhand dat leeiyke vet verdwijnen, biet ineens maar veilig en zeker. De pynen der rheumatiek verminderen en houden ten slotte geheel op. Kruschen Salts ls uit sluitend verkrygibaar by alle apothekers en drogisten a f. 0.90 ett f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappy Amsterdam, voor komt. 7722 P. DE GRUTTER EN ZOON. Aan het jaarverslag der directie van P. de Gruyter en Zoon wordt het volgende ontleend De moeiiykheden op economisch gebied hebben zich door de wereldcrisis voor ons land in het laatste jaar steeds meer ver scherpt en de als gevolg van deze moeilijk heden door de regeeringen in binnen- zoo wel als in buitenland genomen maatre gelen hebberi ook op onze zaak een nadee- llgen invloed uitgeoefend. Onder deze omstandigheden zien wy de toekomst iiiet zonder zorg tegemoet, spe ciaal voor onze buitenlandsche onderne mingen, die met het oog op den zeer on- zekeren toestand aldaar, een belangtyk risico voor onze onderneming zyn. Onze buitenlandsche ondernemingen hebben in het afgeloopen boekjaar dan ook niet op de wijze zooals andere jaren tot het resultaat onzer onderneming ingedra gen. De winst- en verliesrekening geeft als eindresultaat een batig saldo aan van f. 2.257.503 (2.359.723). Dit jaar werden behalve de normale af schrijvingen op gebouwen en installaties ook eenige extra afschryvingen gedaan en werd verder f. 6.016 Voor waardeverminde ring van goederen afgeschreven. Na af trek van deze afschryvingen, groot f. 534.252 en onder byvoeging van het on verdeelde saldo van het vorige jaar, blijft er een saldo winst van f. 1.S79.053 (2.293.835) ter verdeeling over. Hiervan kan allereerst worden uitge keerd een dividend van 6 pet. op de beide soorten van preferente aandeelen en op de gewone- en prioriteits-aandeelen. Ook dit jaar meenen wy, met het oog op den onzekeren toestand in het buitenland en het daarmede samenhangend groote risico onzer buitenlandsche dochter-onder nemingen, alsmede met het oog op de steeds stygende moeiiykheden ln ons eigen land, wederom eene conservatieve divi dend-politiek te moeten volgen. 8—8

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11