LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 18 September 1934 BINNENLAND. DE BUITENLANDSCHE WERKKRACHTEN. WELKE ARBEID ZIJ NIET MOGEN VERRICHTEN. De wet van 16 Mei 19S4. welke het ver richten van arbeid door vreemdelingen regelt, verleent aan de Kroon de bevoegd heid te bepalen, dat werkgever», bij Kon. Besluit aan te wijlen arbeid, niet door vreemdelingen mogen doen verrichten, zonder toestemming van of vanwege den minister van sociale zaken Bij Kon. Besluit van 14 Sept. 1934 Is thans bepaald, dat werkgevers zonder schriftelijke vergunning van den direc teur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling geen arbeid mogen doen verrichten door vreemdelingen: 1. a in fotografische ateliers, b. foto graaf buiten ateliers: I. a. In filmfabrieken: b. als regisseur, productieleider, camera man. architect en technicus voor het opnemen en vervaardigen van geluld- en andere films; 3. In bedrijven, die zich uitsluitend of In hoofdzaak bezig houden met X leggen van vloeren als parket-, mozaïek, granlet- terrazzo- en rubbervloeten; 4. In synthetische ammoniakfabrieken met haar nevenbedrijven en in cokes- fabrieken; 5. in parfumerie- en tandmiddelenfa- brieken; 6. In kleermakerijen en confectiefabrie ken (bovenkloedlng) 7. In fabrieken tot het vervaardigen van onderkleedlng en hulshoudgoederen; 8. in tricotagefabrieken, brelerljen en fabrieken voor het vervaardigen van kou sen en sokken: 9. in bontwerkerijen: 10. in electrotechnlsche installatie-in richtingen; II. in fabrieken, inrichtingen of werk plaatsen voor het vervaardigen en her stellen van uurwerken: 12. a in ijsfabrieken, waaronder begre pen fabrieken of Inrichtingen tot vervaar digen van consumptie-ijs; b als ijsventer: 13 ln tabaksfabrieken, tabakskerve- rljen, sigarenfabrieken, sigarenmakerijen en sigarettenfabrieken 14. als handelsreiziger en handels agent: 15. in warenhuieen, bazars, toko's, win kels en kiosken: 18. als chauffeur; 17. als vlieger, met uitzondering van vliegers bij de militaire luchtvaart. 18. bij bank- en credietlnstelllngen, waaronder begrepen kantoren, kassiers en commissionairs in effecten, geldwissel kantoren. hypotheekbanken, spaarbanken en banken van leening; 19. in hotels, restaurants, café's, tappe rijen, slijterijen, theeschenkerijen, lunch rooms, melk- en yssalons, en hotel-pen sions: 20. a. in schouwburgen, concert- en feestgebouwen, bioscopen en dansgelegen heden b. bij tooneel-, opera- en cabaretgezel schappen, orkesten en bij den radio-om roep; c. bij circussen en kennisinrichtingen; 21. ajs musicus of artist, in alle onder de punten 19 en 20 niet genoemde be drijven en inrichtingen. Dit Kon. Besluit geldt voor alle vreemde arbeidskrachten, van welke nationaliteit zij ook zijn. Wat het in werkingtreden van het be sluit betreft, moet onderscheiden worden tusschen vreemdelingen, die op 17 Sep tember 1934 (den dag, waarop het Besluit in de Ned. Staatscourant is geplaatst) reeds bij een werkgever in Nederland ln dienst waren en vreemdelingen met wie dat niet het geval is. Voor werkgevers, die op 17 September 1934 vreemdelingen ln hun dienst hadden, geldt, dat zij uiterlijk 1 Januari 1935 ln het bezit moet«i zijn van een door den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling afgegeven schriftelijke vergunning. Met betrekking tot vreemdelingen, die op 17 September 1934 nog niet in dienst betrekking waren bij een werkgever hier te lande, treedt het besluit in werking op den 21sten dag na plaatsing van het Be sluit in de Ned. Staatscourant, zoodat werkgevers ten aanzien van deze categorie van vreemdelingen uiterlijk op 8 October 1934 ln het bezit moeten zijn van een ver gunning. Aanvragen om een vergunning tot het ln dienst nemen of houden van vreemde arbeidskrachten in de. ln den aanvang genoemde bedrijven en beroepen, moeten worden Ingediend bij den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling, Bezulden- houtscheweg 97, 's-Gravenhage. De aanvragen om vergunning moeten worden ingericht volgens door den mi nister van sociale zaken vastgestelde voorschriften. Formulieren, welke aan die voorschrif ten voldoen, zijn kosteloos verkrijgbaar bij de directeuren van Gemeentelijke Ar beidsbeurzen en de agenten der openbare arbeidsbemiddeling. De behandeling der aanvragen vraagt Uiteraard eenigen tijd. Het verdient derhalve aanbeveling, de aanvragen tijdig bij den directeur" vah bovengenoemden dienst in te zenden en wel voor eiken vreemdeling op een af zonderlijk aanvraagformulier. GRONINGEN^ NIEUWE BURGEMEESTER. DE K.N.A.C. VEILIGHEIDSLAAN. De 22e van de rij der 24 steden, welke op het programma van de veldtocht der K N. A.C. tegen de verkeersgevaren stond, is thans bezocht. Ook de automobilisten van Assen en omgeving hebben kunnen mer ken. dat het bezoek van de veiligheidslaan niet voor niets ls geweest. Slechts 40.60 "lo kon bij de eerste keuring door den beugel, de rest werd met een herexamen terug gestuurd. Velen legden dit daarna met goed gevolg af zoodat nu 80.20 »/n van alle ver schenen automobielen met de wimpel mogen rijden. Mr. P. W. J. H. CORT VAN DER UNDEN BENOEMD. Met Ingang van 1 October as. Is be noemd tot burgemeester van Groningen Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers te 's Gravenhage. Mr. Pleter Willem Jacob Henri Cort van der Linden, wiens benoeming tot burgemeester van Groningen voor niet weinigen een verrassing zijn zal, werd 19 Augustus 1893 te Hilversum als jongste zoon van den minister van 6taat, mr. P. W. A. Cort van der Linden, onze oud- mlnister-president, geboren. Zijn vader aras toen hoogleeraar ln de economie, ln welke kwaliteit deze ook 10 jaar te Gro ningen is werkzaam geweest. De nieuwe burgemeester bezocht het gymnasium te 'B Oravenhage en studeerde aan de Rijks universiteit te Leiden ln de rechten. HIJ bezocht daar o m. de ooileges ln het staats recht van prof. Krabbe en ln het Handels recht van prof. Oppenhelm. In 1917 pro moveerde hij op stellingen tot doctor in de rechtewetenschap onder prof. Blok. Na vijf maanden op het advocatenkantoor van Bakker en v. Kuljck te zijn werkzaam geweest trad mr. Cort van der Linden ln Februari 1918 op als assistent van den toenmallgen secretaris van de Ver. Van Ned. Werkgevers, mr. Q J. Terpstra. Kort daarop werd hij adjunct-secretaris en vervolgens secretaris. Bij de fusie van een aantal werkgeversverenigingen ontstond het Verbond van Ned. Werkgevers, waar van mr. Cort van der Linden tot op den huldigen dag met mr. A. N. Molenaar het algemeen secretariaat voert. In de sociaal-economische wereld ls de nieuwe burgemeester een bekend figuur. Hij is om. lid van den Hoogen Raad van Arbeid; idem van den Ned. Werkloosheids- raad: idem van de Rijkscommissie voor Werkverruiming: Idem van het college van Toezicht op de Bedrijfsvereenigingen; Idem van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank; secr. en Ud van 't bestuur van de Federatie van Bedrijfs vereenigingen; bestuurslid van het Pro- fylaxfonds; lid van de Staatscommissie voor onvolwaardige arbeidskrachtenlid van den Raad van Administratie van den Ned. Jaarbeurs. Wat zijn internationale betrekkingen betreft was mr. Cort van der Linden toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Int. Arbeidsbureau te Ge neve; gedelegeerde en oud-vice-president van de Arbeldsconferentie te Genève enz. Mr. Cort v. d. Linden is redacteur van de Ned. Werkgever, het weekblad van het Verbond van Ned. Werkgevers; schreef een boekwerk over het sociale recht in de serie rechtskennis voor den bedrijfsleider en bracht om. praeadviezen uit voor de Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid en voor de Nat. Ver. tegen de Werkloosheid over Werkloosheidsverzekering. In zijn werkkring bezocht mr. Cort v. d. Linden behalve den Balkan en Portugal, vrijwel alle landen van Europa. In politicis behoort mr. Cort v. d. Lin den tot de vrijzinnige richting. Hij was o.m. Kamercandidaat voor den Vrijheids bond in den kieskring 's Gravenhage. De nieuwe burgemeester verlaat een prettigen werkkring waar hij tal van ja ren is werkzaam geweest en waarbij het werk ook zeer is uitgegroeid. Then hy als secretaris van het Verbond van Ned. Werk gevers optrad bestond het personeel uit twee typisten en thans zyn op het bureau ongeveer 40 man personeel werkzaam. Als jongen bracht mr. Cort v. d. Linden meermalen zyn dagen te Groningen door. Ook door zijn huweiyk met jkvr. O. C. Sickinge kreeg hy relatie met Groningen. Uit het geslacht Sickinge zyn toch niet minder dan elf burgemeesters van de stad Groningen voortgekomen. De nieuwe bur gemeester die van huls uit tot de Rem Geref Gem. behoort, zag uit zijn huweUjk twee kinderen geboren worden. De nieuwe bugemeester die zich politiek volstrekt neutraal wenscht te houden sprak zich in een persgesprek, dat wij gisteravond by het bekend worden van zyn benoeming met hem hebben mochten uit voor handhaving van het gezag. Hij wenscht boven de partyen te staan en alles wat binnen het kader van de wet er. 't zakelyke tot hem komt zal hem welkom zyn en kan er van verzekerd zijn hy hem een welwillend oor te zullen vin den. Mr. Cort v. d. Linden, die al zyn levens jaren in Holland doorbracht, sprak als zijn nadrukkeiyk gevoelen uit, niet naar Groningen te gaan met de bedoeling daar zoo spoedig mogelyk weer vandaan te gaan. maar om zich ln het gemeentelijk leven in te "'erken en zich met volle toe wijding te geven aan zyn nieuwe taak. Mr. Cort V. d. Linden ls ridder ln de orde van den Witten Leeuw van Tsjecho- Slovaklje. STICHTING NED. VISSCHKRIJ- CENTRALE. De Minister van Economische Zaken heeft aangewezen als crisis-organisatie de Stichting Nederlandsche Visscherijcen- trale, gevestigd te 's-Gravenhage. Voor het tijdvak aanvangende 15 Sep tember 1934 en eindigende 1 September 1S35 is benoemd tot voorzitter van deze Stichting de heer A. B. Brouwer en tot secretaris de heer S. de Hoo te 's-Graven hage. Voorts zyn aangewezen tot ledert van het dageiyksch bestuur de heeren H. C. J. Gunning te lerseke, W. Richter Ultden- bogaardt, 's-Gravenhage, ir. F. Thiel, IJmuiden en J. Uitsinger, LJmulden. COUPONBELASTING EN WONING WETWONINGEN. De minister van sociale zaken heeft den gemeentebesturen bericht, dat ln gevallen, waarin krachtens de bestaande leenings- overeenkomsten de schuldenaar de cou- portbelasting heeft te betalen, deze belas ting ook by de vaststelling der bijdrage ln hét exploitatie-tekort van woningwet woningen. uit 's Rijks kas, ln aanmerking mag worden gebracht. JEUGDIGE WERKLOOZEN. De heer Kupers vraagt krachtiger maatregelen. Het Tweede Kamerlid, de heer Kupers heeft tot den minister van sociale zaken de volgende vragen gericht: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de totnutoe van overheidswege genomen maatregelen ten behoeve van de werklooze jeugd geen voldoende resultaten hebben kunnen opleveren ten gevolge van den langen duur en den zeer grooten omvang een krachtiger bestrijding van de Jeugd- 2. Is de minister bereid, ten einde tot een krachtiger bestyding van de Jeugd werkloosheid en haar gevolgen te komen, de volgende maatregelen te nemen: a. tewerkstelling van jeugdige werkloo- zen by de werken, uit te voeren onder het 60-mlllloenen-plan; b. het oefenen van aandrang op de ge meentebesturen, ten einde te komen tot uitvoering van werkobjecten met daaraan verbonden vakopleiding en algemeen vor mend onderwys; c. het verstrekken van steun aan Jeug dige werkloozen; d. toelating van jeudigde werkloozen tot de werkverschaffingen; e. verhooging van de subsidies aan de werk- en leerkampen der jeugdorganisa ties; f. wetswijziging, ten einde art. 12 van de Arbeidswet werkeiyke beteekenls te geven? 3. Acht de minister het niet noodzake- ïyk, in verband met de in vraag 2 ge- wenschte maatregelen, zoo spoedig moge lyk gegeven te publiceeren, of, Indien de regeerlng daarover niet beschikt, deze zoo spoedig mogelyk te doen verzamelen, welke een nauwkeurig beeld kunnen geven van den omvang der werkloosheid onder de Jeugd, welke hetzy alleen lager onderwys, hetzy lager èn nljverheldsonderwys, het- »y lager en middelbaar onderwys heeft genoten? DE VEILIGHEIDS WEEK DER K.N.AC. Van 2430 September »-s. De jaarlijksche Veillgheidsweek der KoninkUjke Nederlandsche Automobiel Club, welke totnutoe steeds ln de maand October werd gehouden, zal ditmaal iets vroeger plaats vinden, namelyk reeds aanstaande week dus van 2430 Septem ber as. Deze vervroeging houdt verband met het feit, dat de tournee van de Vei ligheidslaan. waarmede de K.N-A.C. dit jaar vrywcl heel het land heeft afgereisd, in die zelfde week zal worden beëindigd. Gezien de enorme belangstelling, welke deze Veiligheidslaan overal heeft mogen ondervinden, heeft de K.N.A.C. gemeend goed te doen, het verblyf van de Veilig heidslaan te Rotterdam, dot tevens het slot vormt van de zoo succesvolle tournee te laten samenvallen met haar Veiligheids- week, waardoor niet alleen in de Maasstad, maar ook in alle grootere en kleinere steden van ons land nog eens extra de aandacht wordt gevestigd op de noodzake lijkheid om de automobiel op geregelde tijden en met byZondere zorg te laten onderzoeken en zoo noodig te doen herstel len. opdat Iedere automobilist de zekerheid hebbe, met een bedrijfszekere, maar ook veilige automobiel te ryden. Het zal ongetwyfeld iedereen zyn opge vallen. hoe in dezen zomer vrywel Iedere automobiel voorzien was van de bekende oranje-Veillgheidswimpel der KNAC. ten teeken, dat de eigenaar daarvan zich de moeite had getroost om zyn wagen op een der Veiligheidslanen van de Automobiel Club te laten onderzoeken. Dit groote aan tal bewijst, dat de automobilist over het algemeen gaarne bereid is om mede te werken tot grootere verkeersveiligheid, eeh bereidheid naar de KNA.C. hoopt en ver trouwt. opnieuw tot uiting zal komen tydens de Veillgheidsweek, welke als ge- bruikelyk tegen den aanvang van het na jaar plaatsvindt. Wij mogen veronderstellen, dat de be doeling van deze Veillgheidsweek thans ln alle kringen voldoende bekend zal zyn. Evenals men zal begrypen, waarom voor deze Veiligheidscampagne steeds het begin van den herfst wordt uitgekozen. Het na jaar is vooral voor het moderne verkeer een gevaarlyk seizoen. Juist in den herfst met zyn vele regens, mist en vallende bladeren, zyn er tal van omstandigheden, welke de kans op ongelukken vergrooten. Daartegen helpen noch de talrijke pogin gen van onze wegenbouwers om het weg dek zoo stroef mogelijk te maken, noch de yver der automobielconstructeurs om de automobieléh zoodanig te construeeren, dat zy een maximum aan veiligheid waar borgen. De Veillgheidsweek der KN.A.C. heeft ten doel allen, die hetzy uit nalatig heid, hetzy uit gebrek aan elementaire kennis van de verkeereeischen. wellicht zullen verzuimen om weinig of geen reke ning te houden met de byzondere eischen, welke het verkeer in het komende Jaar- getyde zal stellen, te waarschuwen en van voorlichting te dienen. Wij hebben reeds eerdeT gewezen op het feit, dat nu de automobiel fc het moderne verkeer zulk een voorname plaats Inneemt, de automobilist ook byzondere verplichtin gen heeft Jegens de andere weggebruikers, vooral ten aanzien van de bevordering der verkeersveiligheid. By de organisatie van deze Veillgheidsweek voor automobilisten gaat de K.N.A.C. dan ook uit van de mee ning. dat het de plicht van de automobi listen is om te bewyzen, dat zij den ern- stigen wil hebben om een grootere veilig heid van het. verkeer te waarborgen. De hoop is daarby echter gerechtvaardigd, dat ook andere weggebruikers dezen drang naar grootere veiligheid zullen begrypen en volgen Want hoezeer ook de automobilis ten veel kunneh bijdragen tot verhooging van de verkeersveiligheid, een algemeene verbetering in den niet zeer gunstieen toestand zal slechts dan volkomen kunnen worden, wanneer alle weggebruikers zich ten volle van hun verplichtingen in het moderne verkeer bewust zyn. DE NIEUWE SPELLING. B. en W. Van Voorburg hebben, naar de N. R. Crt. meldt, besloten de nieuwe spelllng-Marchant met Ingang van 1 Octo ber voor de secretarie, de bedrijven en andere instellingen der gemeente in te voeren. BRANDEN. Fabriekscomplex te Amersfoort grootendcels verwoest. Te Amersfoort is gisteravond te halftien brand ontdekt in de magazynen vso de N.V. Handelsmaatschappy v.h. Joh. H van der Melden aan de Nijverheidsstraat. By aankomst van de politie, die aan- vankeiyk met Minlmax-apparaten was uit gerukt, bleek dat het vuur woedde ln de kelders van het enorme gebouwencom plex, welke geheel gevuld waren met kis ten en hooi. Onmlddeliyk daarop verscheen de brand weer met alle beschikbare materiaal. On danks het feit, dat zy alle hulpmiddelen tot haar beschikking had, stond zy zoo goed als machteloos tegenover den vuur gloed. welke ieder binnendringen belette. Gerulmen tyd heeft zy op goed geluk met 8 stralen door eenlge kelderramen enorme hoeveelheden water naar binnen gespo ten, evenwel zonder te weten waar zich eigeniyk de vuurhaard bevond. Zoo heeft men tot ruim half elf een hevlgen stryd gevoerd voor men eenig idee had van den omvang welke de brand intusschen had aangenomen. Het vuur had zich namelijk ook aan de bovenverdiepingen, welke volgepropt ston den met kachels, fornuizen en haarden medegedeeld, zoodat de commandant van de brandweer het raadzaam achtte om ook van de bovenzyde den stryd tegen het vuur aan te vangen. Zoo werd tegen elf uur de maglrusladder opgedraaid, waarna men met twee stralen op de waterleiding door de dakvensters heen het blusschings- werk voortzette. Deze maatregel bleek juist op tyd ge nomen te zyn, daar het vuur het dak reeds zoo dicht genaderd was, dat dit ern stig gevaar liep ook ln vlammen op te 8SMen had thans aan drie zyden op de benedenverdieping vat gekregen op de vuurhaard, welke eveneens van de boven zyde bestryding vond. Tegen half twaalf was men het vuur meester. Het heeft ln de kelders Over een oppervlakte van naar schatting 1500 vler kante meter gewoed. De schade is nog niet te schatten. Alles ls verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Gistermiddag ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in een hooimyt, staande by de boerdery, bewoond door den landbouwer K. te Overwater by Hel- lendoorn. Het vuur deelde zich weldra aan de boerdery mede. Deze was met riet gedekt en ln een minimum van tyd geheel in vlammen opgegaan. De brandweer kon by gebrek aan blüsch water weinig uitrichten. Het vee kon spoedig in veiligheid wor den gebracht, doch de geheele oogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering ge dekt. o een smokkelaffaire? In den nacht van Zondag op Maandag kwamen op de Estacade te Ostende (Bel gië) twee gendarmes en twee ambtenaren der douane plotseling aan boord van het daar liggende sleepschip „Zeeleeuw", zy gaven den opvarenden bevel onmiddellijk uit te varen en binnen de territoriale wateren te biyven ter hoogte van Raver- syae. De gendarmes waren gewapend met karabijnen en revolvers. Met gedoofde lichten voer de sleepboot uit en kwam spoedig op de aangeduide plaats aan waar het anker werd uitgeworpen. Na verscheidene uren zag men vanaf het sleepschip een sloep naderen, die eveneens met gedoofde l'jhten voer. Naam en num mers van de slofep waren afgedekt. De ge heimzinnige sloep bleek de sleepboot niet te hebben opgemerkt. De gendarmes ston den gereed te vuren en wachtten op bevel van de douanê-ambtenaren, doch dezen gaven er de voorkeur aan de smokkelaars op heeterdaad te betrappen. Op een ge geven oogenbllk zag men echter aan boord van de sloep, dat men waargenomen werd, waarop onmiddellijk rechtsomkeert werd gemaakt en gevlucht. De ..Zeeleeuw" achtervolgde de Bloep niet doch bleef ter plaatse liegen. Een net werd ln zee ge vonden. blijkbaar door de sloep uitgewor pen en vol bussen alcohol, waarvan de totale inhoud geschat werd op 7000 L. Omstreeks drie uur des nachts naderde een Nederlandsche boot dezelfde plaats en voer naar de kust. Ook dit schip voer met gedoofde lichten. Aan boord van de „Zeeleeuw" merkte de bemanning op, dat op dit schip in zuiver Nederlandsch ge steld bevelen werdeh gegeven. Tevens zag men, dat vanaf de kust signalen werden gegeven, gevolgd door het roode sein, dat gevaar beteekent. Hierop stoomde het Nederlandsche schip weg met volle kracht. Men vermoedt thans, dat men hier te doen heeft met een zelfde smokkelaffaire als die welke lndertyd te Middelkerke heeft plaats gevonden en waarbij toen tal van arrestaties werden verricht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond is te Renkum by het zwem men in de rivier den Ryn verdronken de ongeveer twintigjarige M. P., wonende te Amsterdam, zyn vrouw, die ook aan het zwemmen was en eteneetis ln nood kwam te verkeeren, kon nog juist door een schip per worden gered. VERSPREIDE BERICHTEN. Zondag is na een kortstondig lijden in zyn woning aan de Parklaan te Rotterdam overleden mr. W. A. Méés, lid van het bankiershuis R. Mees en Zoohen. De over ledene heeft den leeftyd van 75 jaar be reikt .Juist den vorlgen dag wa.s zijh echtgenoote, mevr. A. J. MeesHudig in den leeftyd van 74 jaar overleden. De Rijksmiddelen, zonder de directe belastingen, hebben in Aug. f. 30.905.900 opgeleverd, tegen f. 27.827.500 verleden jaar, toen daaronder evenwel nog niet omzetbelasting en couponbelasting (die nu tezamen f. 5.830.000 opbrachten) begrepen waren. URK IN HET DUISTER EN ONDER WATER. Bliksem ingeslagen. De TeL meldt van Urk: Een vreeselyk onweer heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag boven het eiland Urk gewoed. Het ging gepaard met hevige windvlagen en een wolkbreuk zette het lager gelegen gedeelte van het eiland onder water. Om ongeveer halftwee bereikte het noodweer het hoogtepunt. Een bliksem straal trof als het ware het geheele eiland. Op verschillende punten tegelyk sloegen de stoppen van het electrisch licht door. geleidingen knapten af. lampen sloegen uiteen en verschillende buurten werden in diepe duisternis gehuld. In de Westbuurt werd een huls door den bliksem getroffen. Een schoorsteen plofte door het dak van een huls, alle dakpannen meesleepend. De bewoners konden zich bij- tyds in veiligheid brengen. Door den ont- zettenden luchtdruk springen in deze buurt de ruiten by verschillende bewoners. Toen het onweer om twee uur iets be daarde, begaven honderden zich naar de Westbuurt om de stad in oogenschouw te nemen. Het was midden in den nacht een drukte van belang in de nauwe straatjes van de onderhuurt. Een sterke zwavelgeur bleef tusschen de huizen hangen. Toen om vier uur de rust teruggekeerd was, nam het onweer in hevigheid toe. De hoeveelheid water, welke toen in enkele oogenblikken ls neergevallen, was zoo groot, dat het tegen de huizen ln de benedenbuurt een halven meter hoog stond. Stukken van den weg spoelden door de openingen ln de zee wering in zee. Den geheelen Zondag was het in de buurt, waar de bliksem was inge slagen, geweldig druk, want het komt zel den voor, dat op Urk de bliksem inslaat TWEE WIELRIJDERS DOOR VRACHT-AUTO AANGEREDEN. Eén doode. Gistermiddag te ongeveer twee uur kwa men twee wielryders uit Schyndel, op weg naar Boekei in botsing met een vracht auto. Belden werden tegen den grond ge slingerd. De gehuwde H. Steenbakkers werd op slag gedood, terwyl zyn kame raad A. v. d. Wyer in bewusteloozen toe stand naar Huize „Padua" moest worden overgebracht. TWEE ARBEIDERS BEDWELMD. Een hunner overleden. Op de terreinen van de voormalige plan- tenboterfabriek aan den Distelweg te Am sterdam, is gistermiddag een ernstig on geluk gebeurd. Twee werklieden waren bezig in een re servoir, dat ongeveer 8 meter diep is, den bodem waterdicht te maken. Door de ontwikkeling van benzoldam- pen zyn deze beide werklieden bewuste loos geraakt. Onmiddellijk werd hulp geboden, zoodat de beide bewustelooze mannen betrekke- ïyk spoedig uit het reservoir ln de buiten lucht waren gebracht. Een van hen, Hen driks genaamd, kwam spoedig weer tot bewustzijn. De 30-Jarlge B. J. van Brug gen bleek echter reeds te zyn overleden Zyn stoffeiyk overschot ls naar het Bin nen Gasthuis vervoerd, terwyl Hendriks naar huis ls gegaan. De politie en de arbeidsinspectie stel len naar de oorzaak van dit ongeval een onderzoek in. Het werk mag niet worden voortgezet. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN DOODEN-ZONDAG IN DE ALPEN. Een gezelschap van zeven Duitsche Al pinisten ls Zondag lil de Belersche Alpen dood aangetroffen. Allen waren doodge vroren en aangezien het geroutineerde Al pinisten betreft gelooft men, dat zy niet door verdwaling maar door een ongeluk den dood hebben gevonden. DOOR AARDGAS BEDWELMD EN GEDOOD. Zaterdag zyn in een dorp ln de buurt van Gent 3 personen bij het schoonmaken van een waterput door opstijgende gassen bewusteloos geraakt. Slechts met veel moeite gelukte het, heb boven te brengen, doch alle drie waren reeds overleden. DE WEDUWE VAN WIJLEN PRESIDENT FALLIÈRES OVERLEDEN. Mevr. Fallières, weduwe van den gewe zen president der Fransche Republiek, is in Zuid-Frankryk overleden. FRANSCHE TROONPRETENDENT HEEFT EEN DOCHTER GEKREGEN. Op het kasteel van Anjou bij Brussel, heeft de prinses van Orléans, gemalin van den graaf van Parijs, Fransch troon pretendent. het leven gesohonken aan een dochter. Het prinsesje, dat Hélène de France genaamd zal worden, zal den koning en koningin van België als peet ouders krijgen. NOODWEER IN HET ERTSGEBERGTE. Nog vijf uur na noodweer in het Ooste- ïyke Ertsgebergte lag de hagel hoog op de velden. Het dal van het Obenfrauendorfer Wasser en van de Lungwitz-beek is bij zonder hevig door het hooge water geteis terd. In Ober- en Niederfrauendorf en m Reinhardtsgrimma konden vele bewoners zich slechts met moeite redden. Veel vee ls verdronken. In Niederfrauendorf zyn twee schuren vernield, terwijl een derde schuur met een daarin staande auto onge veer 50 meter werd weggesleurd. Ook een brug is weggerukt, terwijl de wegen op vele plaatsen volkomen zyn vernield^

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10