yniinfaM11'* xe/nU/U/hMi^ 60c* LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 17 September 1934 I GEMENGD NIEUWS. De beteekenis der K.L.M.-deelneming aan de Londen-Melbourne race. Hoe zal er gevlogen worden? ernstig autobusongeluk te noordwijkerhovt. RECLAME. Eén doode: verschillende gewonden. Hedenmorgen te half zeven vond nabij de Ruigenhoek onder de gemeente Noord- wijkerhout een ernstig autobusongeluk plaats. Daar reed tegen dat uur op den Heerenweg een bus van den dienst Kat wijkIJmuiden, volgeladen met vissehers uit eerstgenoemde gemeente, toebehoo- rende aan de wed. van Schie aldaar aan den rechterkant van den smallen weg. Voor de bus reed een fietser, eveneens rechts van den weg. De bestuurder gaf eenige signalen, waarop de fietser, zonder een teeken te geven plotseling van rechts, naar links uitweek. De chauffeur wilde hem ontwijken; kon de auto echter niet houden en reed in volle vaart tegen een aan den kant van den weg staande dikke boom op. die een omvang had van ongeveer anderhalve meter. De zware autobus, waarvan de voorzijde geheel werd ingedrukt, kwam dwars over den weg te staan In de bus ontstond door de ge weldige schok een onbeschrijfelijke con sternatie. De achter den chauffeur zittende Klaas de Haas uit Katwijk Zee. sloeg met zijn hoofd, dat zwaar gewond werd. tegen de ijzeren stang van de zitting voor hem en werd op slag gedood. Ongeveer 10 an dere vissehers werden min of meer zwaar gewond. De politie, alsmede medische hulp waren spoedig aanwezig. De gewonden werden door de doktoren S. W. en M. uit Noordwij kerhout verbonden en in den loop van den morgen per bus naar hun woningen te Katwijk aan Zee vervoerd. De autobus is in beslaggenomen; het stoffelijke overschot van den op zoo tra gische wijze om het leven gekomen de H. werd naar het Raadhuis te Noordwijker- hout overgebracht. De chauffeur v. S. heeft vermoedelijk geenerlei schuld. Als door een wonder werd de fietser, die een kind achterop de bagagedrager had ge spaard. De politie stelt een onderzoek in. het dra1ha te hoofddorp. Nadere bijzonderheden bij het voortgezet politie-onderzoek. In verband met den te Hoofddorp op den 43-jarigen electricien J. T. v. Br. ge- pleegden moord, vernemen wij, dat bij het voortgezet politie-onderzoek nog enkele bijzonderheden bekend zijn geworden. Verschillende omstandigheden wijzen er op, dat de in het Huis van Bewaring te Haarlem zich bevindende verdachte W. K.. op een allesbehalve vredelievenden voet met Van B. omging. Van B. heeft bij een der personen in Hoofddorp, waar hij meer malen aan huis kwam, zich beklaagd over de ergerlijke wijze, waarop K. hem telkens soms wel met een stuk hout mishan delde, zoodat hij doodsbang voor K. was. Toen v. B. werd aangeraden naar de politie te gaan, zeide hij: daar denk ik niet aan en doet u dit ook niet, „want dan leef ik geen uur meer!" Verder kwam der politie bij haar onder zoek ter oore, dat de verdachte K. zich op Maandag 3 September had begeven naar de woning van zijn vader alhier, om af scheid te nemenymet het oog op zijn plan zoo hij zei om zich naar het buitenland te begeven. In de nog onder politietoezicht staande woning aan den Hoofdweg, waar de ver moord gevonden v. B. woonde, werd een onderzoek naar de lichtleiding ingesteld. Dit geschiedde in verband met 't drama, dat zich ter plaatse heeft afgespeeld in tegenwoordigheid van de politie, door een plaatselijk electro-technicus. Toen het onderzoek uitwees, dat de meter niet meer op de leiding functioneer de. terwijl er aan de lichtleiding zelf toch niets mankeerde, werd geen andere oor zaak van het niet doorgeven van electri- schen stroom door den meter mogelijk ge acht, dan dat het incasseerings-apparaat niet meer werkte... Dit apparaat bleek intusschen niet te zijn beschadigd, terwijl ook de sluiting niet was verbroken. Bij opening van het apparaat door een technisch ambtenaar van het P. E. N., bleek, dit geen geld meer te bevatten, hoe wel het in verband met den reeds verstre ken verbruikstermijn nog eenige guldens moest inhouden, zoodat hier vermoedelijk diefstal heeft plaats gehad. Het ledigen van het apparaat is blijk baar met de noodige zorgvuldigheid ge schied. want het was weder geheel in zijn oorspronkelijken staat teruggebracht. De verdachte K. is tot nu toe steeds bij zijn pertinente ontkening gebleven, iets van den moord af te weten. BLIKSEM INGESLAGEN TE horst. Jongeman gewond. Zaterdagavond ontlastte zich boven N. Limburg een ernstig onweer. Op tal van plaatsen sloeg de bliksem op telefoon- en electrische leidingen Te Horst-America ontstond brand in de boerderij van den heer Litjens. De bliksem zocht zijn weg door de slaap kamer. waar een drietal jongens sliep, één dezer werd tamelijk ernstig aan zijn arm gewond. In een minimum van tijd was het woon huis met aanliggende stallen één vuur- bank. Door het onverschrokken optreden der bewoners en de spoedig aanwezig zijn de buren, wist men het vee nog in veilig heid te brengeip- Een honderdtal kippen kwam in de vuur zee om. Verzekering dekt de schade. „Mm." GASVERSTIKKING. Zaterdagavond begaf zich de 67-jarige D. V.. wonende in de G. Bakkerstraat te Groningen reeds vroegtijdig te bed. In de keuken, die aan de slaapkamer grenst, heeft hij wellicht ondoordacht de gas kraan laten openstaan. Toen zijn dochter later op den avond thuis kwam, vond zij haar vader dood te bed liggen. Wel werd door den direct ontboden geneesheer ge tracht door middel van een zuurstof-appa raat de levensgeesten op te wekken, maar deze waren reeds geweken. BRANDEN. Zaterdagmiddag ongeveer één uur is brand ontstaan in de oude zeepziederij van de firma Hoffmans en Zonen te Waalwijk. De vlammen laaiden hoog boven het dak uit. De brandweer slaagde erin, den brand tot dit gebouw te beperken. Verzekering dekt de schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens een onweer de bliksem ingesla gen in de boerderij van den landbouwer H. Toledo te Oostvoorne. Een dorschvloer en een veestal stonden spoedig in brand. De boerderij brandde ge deeltelijk uit, het woonhuis kon door het energiek optreden van de brandweer be houden blijven. De familie wist tijdig het huis te verlaten en is bij familie onderge bracht De schade wordt door verzekering ge dekt. Zaterdagavond omstreeks 10 uur barstte aldus de Crt. een hevig onweer los boven Numansdorp, waarbij de bliksem in. sloeg in de kapitale boerderij, gelegen op het Hooge Zand buiten het dorp, eigen dom van de Heerlijkheid Cromstrijen en bewoond door den landbouwer P. de Rooy. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de burgemeester van Numansdorp, de heer J. G. de Zeeuw, die den brand het eerst ontdekte, slechts order kon geven het publiek op een afstand te houden. Bin nen korten tijd was de geheele boerderij één vuurzee. Al spoedig stortte het dak in en even daarna de voorgevel. Aangezien de boerderij geheel alleen stond en het te Numansdorp beschikbare brandweermate- rieel toch niet bij machte zou zijn geweest het vuur te blusschen. liet men het nog vrij nieuwe gebouw tot den grond toe afbranden. De geheele hooi- en korenoogst gingen verloren Het vee liep gelukkig nog in de weide. Verzekering dekt de schade, die vrij aanzienlijk is. Gistermorgen halfelf is, naar de Crt. meldt, door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een drietal woningen gelegen aan de Dreef te Houtum (L.) Kerkgangers zagen vlammen opstijgen uit een drietal woningen, waarvan twee be woond door de families De Bruyn en Pör- teners. In allerijl werd de plaatselijke brandweer gewaarschuwd. Het vuur greep met zoo'n hevigheid om zich heen, dat de woningen in een oogwenk in lichtelaaie stonden, zoodat de plaatselijke brandweer met haar handpomp machteloos bleek tegen het vuur. Aan het redden van meu belen viel niet te denken. Door de wind richting vatte een naastgelegen woning van de familie Kelleners eveneens vlam. Gezien den omvang van den brand werd de brandweer uit Geleen gerequireerd; deze arriveerde spoedig met de motor- spuit en legde slangen uit naar een op eenigen afstand gelegen beek, aangezien men hier geen waterleiding heeft. Omstreeks twee uur was men het vuur volkomen meester en kon de brandweer uit Geleen inrukken. Door het krachtdadig optreden van de brandweer kon een woning, waarvan het dak reeds had vlam- gevat, behouden blijven. Van de gezinnen De Bruyn en Pörteners is het geheele meubilair, een viertal rijwielen, landbouw gereedschappen enz. verloren gegaan. Een groot deel van de meubelen van de fami lie Kelleners kon worden gered. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen De schade wordt door verezkering gedekt. verdronke:;. Gisterochtend is de 53-jarige heer W. Gepkens met zijn kano op het Zwarte Water bij Zwolle omgeslagen en te water geraakt. Nadat gedurende een half uur was gedregd, werd de heer G. op het droge gebracht De levensgeesten waren intus schen geweken. De heer Gepkens die bekend stond als een goed zwemmer, laat een vrouw en drie kinderen achter. Zaterdagavond is de 71-jarige J. H., die dronken van de kermis te Emmer-Com- pascuum kwam, in het Westdiep geraakt. Nadat het lichaam was opgehaald ble ken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. Gisteravond is het 2'/j-jarig jongetje Dirk van Dijk in de Birk te Amersfoort achter het huis in de sloot geloopen. De moeder zag het gebeuren en sprong ook in de sloot. Doch toen het kind uit het water kwam, bleek het reeds te zijn over leden. ernstige VAL. Toen de heer S. de H directeur der N. Zwanenberg's slachterijen en fabrieken te Oss Zaterdagmorgen de fabriek wilde ver laten, gleed hij uit en kwam te vallen. De heer De H. bleef bewusteloos liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp In geroepen. Dr. Beek was spoedig ter plaatse en achtte overbrenging naar het St. Anna- zlekenhuis noodzakelijk. Hier constateerde men, dat één der en kels van het slachtoffer tijdens den val was versplinterd. Hij is ter verdere ver pleging in het St. Annaziekenhuis opge nomen motor door auto aangereden. Gistermiddag is de motorrijder h. p. Buurma uit Groningen te Gasteren iDr.) door een hem achterop rijdende auto. be stuurd door den heer A. Klngma uit Gro ningen. aangereden. De heer B. bleef be wusteloos liggen. De duo-rijdster werd slechts licht gewond. Dokter Jager, die spoedig ter plaatse was, constateerde een zeer ernstige schedelbasisfractuur, en liet het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervoeren. Toen de heer Klngma, nadat het ongeluk was ge beurd, naar den dokter reed, botste hij tegen een granieten wegwijzer van den a. N. W. B welke werd vernield. De wagen werd bij deze botsing ernstig beschadigd. BUITENLANDSCH GEMENGD. sequah. t Zaterdag is te Southampton op 93-ja- rigen leeftijd overleden Sequah, die veer tig a vijftig Jaar geleden een van de meest beroemde kwakzalvers was van de wereld. Sequah, zijn eigenlijke naam luidt Hanna- v/ay Rowe heeft de halve wereld afgereisd en zich bijzonder beroemd gemaakt als kiezentrekker. Ook ons land heeft het roemruchte voorrecht gehad Sequah een tijd lang te hebben mogen herbergen. Omstreeks 1890 kwam hij naar Nederland, waar hij vooral in Amsterdam en Rotterdam zijn kwak zalverkunst uitoefende. Sequah was de zoon van een geneesheer en zou zelf ook voor medicus worden op geleid, doch zijn reislust deed hem hier van afzien. Hij trok de heele wereld door en verdiende met zijn middeltjes tegen vrijwel alle kwalen enorm veel geld. Maar.Sequah was zeer royaal en in den loop der jaren heeft hij bijkans zijn geheele vermogen weggegeven, zoodat hij nu in vrij armoedige omstandigheden is gestorven. (Msbde) o nieuwe ijsbrekers. De laatste hand wordt in sovjet-Rus- land gelegd aan de plannen voor twee groote ijsbrekers, waarvan één voortbewo gen zal worden met stoommachines en één met een electro-diesel-motor. De laat ste wordt er voor bestemd de zware ijs massa's in de Poolzeeën te breken en zal de sterkste ijsbreker ter wereld worden. Aan boord van het vaartuig zullen vlieg tuigen kunnen worden meegenomen voor de verkenning der ijsvelden. Volgens de berekeningen zal het schip van Wladiwo- slock naar de monding van de Lena en terug met een aantal schepen achter zich in 30 dagen kunnen varen. brand te berlijn. In het groote administratiegebouw der Victoria-verzekering in de Lindenstrasse te Berlijn, niet ver van het „Halleschen Tor" is Zaterdagmiddag een geweldige brand op de dakverdieping uitgebroken, welke zich met groote snelheid over de ge heele lengte van het hoofdfront, ter breedte van ongeveer zeventig meter, en ter diepte van 15 meter uitstrekte. Ter be strijding van het vuur werden vijf spuiten van de brandweer gealarmeerd, welke spoedig nog door een zesde werden ver sterkt. De pogingen van de brandweer om het vuur te beperken, bleven het eerste kwartier vruchteloos. Na een uur hard werken slaagde de brandweer er eindelijk in, het vuur paal en perk te stellen. Zes brandweerlieden kregen tijdens het blus- schingswerk te lijden van een min of meer ernstige rookvergiftiging en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. deviezen-smokkelaars te berlijn gearresteerd. De douane te Berlijn heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft voor het station in de Friedrichstrasse 2 personen gear resteerd, die in opdracht van een organi satie geldsommen naar het buitenland wilden brengen. De leider van deze orga nisatie is de sinds lang gevluchte Hirsch- berger, de strooman voor de groote devie- zensmokkelarijen van het Einhornconcern in 1932. Hij had een organisatie opgericht, welke ten doel had, de gelden van Joden uit Duitschland naar het buitenland te brengen. De arrestanten hadden in hun vestzak een groot bedrag aan geld bij zich. Te Berlijn konden voorts de laatste dagen niet minder dan 14 Joden worden gearres teerd, die zich aan geldsmokkel hadden schuldig gemaakt. DE RAMP DER MORRO CASTLE. Op het strand bij Asbury Park zijn we derom drie lijken van slachtoffers der „Morro Castle" aangespoeld. Volgens de „New York Post" zijn in de brandkast van het schip voor een groote waarde aan diamanten, paarle'n en robij nen gevonden, die waren afgegeven na mens een der passagiers, mevrouw Capote. De opbrengst van de juweelen zou bestemd zijn voor het verleenen van hulp aan po litieke vluchtelingen uit Cuba. Rechts commandant Parmentier, links de bestuurder Moll. Relaties-uitbreiding. Nu de K.L.M. deelneming aan de Mac. Robertson race van Londen naar Mel bourne vaststaat, heeft de directie Zater dag in een persconferentie verschillende nadere bijzonderheden medegedeeld over de beteekenis van deze monstervlucht van Europa via Azië naar Australië. Steeds is het het plan der K.L.M. geweest om in samenwerking met de Indische K.N.I.L.M. de route Amsterdam-Batavia door te trek ken tot Melbourne en in 1931 werd dan ook met F. 7B. de „Abel Tasman" een re tourvlucht BataviaMelbourne onderno men. De Australische regeering heeft de daartoe gedane verzoeken weliswaar nooit afgewezen, doch ook nimmer haar toe stemming verleend en zoo is tot nu toe het plan niet verwezenlijkt. Wél en dit is een zeer belangrijk feit vervoeren de Indië-vliegtuigen steeds meer Australische post, welke per K.P.M. in Batavia wordt aangevoerd en vandaar uit weder doorge stuurd, Van temeer beteekenis is dit feit, nu de Imperial Airways en de Quantas binnenkort samen een postverbinding En gelandAustralië zullen gaan onderhou den. Alleen al uit het oogpunt van ver ruiming der relaties was het reeds wen- schelijk, dat onze vaderlandsche onderne ming aan deze race deelnam; temeer daar het grootste en zeker niet het gemakke lijkste deel der route wekelijks door de K.L.M. machines wordt afgelegd in beide richtingen. De F. 36 niet gereed! Dat uit dit oogpunt een zoo groot mo gelijke deelneming met dus de grootst mogelijke zekerheid van aankomst in Mel bourne voor de hand lag is duidelijk. Met haar nieuwe en grootste machine, de in de Nederlandsche Fokkerfabrieken ge bouwde F. 36, bemand met een zoo groot mogelijk aantal passagiers van verschil lende nationaliteiten scheen succes van te voren verzekerd. Edoch, door een samen loop van omstandigheden vertraagde de aflevering en deze inschrijving kon niet gestand worden gedaan. Maar ook de in geschreven F. 18-type „Pelikaan", waar mede thans de geregelde Indië-dienst wordt onderhouden kan niet uitkomen, daar een dezer toestellen reeds thans in gereedheid moet worden gebracht voor de West-Indië Kerstvlucht en de andere zes niet uit den Indië-dienst kunnen worden genomen. Gelukkig is echter de nieuwe Douglas machine tijdig in Amerika gereed gekomen en gelijk gemeld reeds in ons land gearriveerd. Op de machine ls thans aller hoop gevestigd en bedriegen de voor teekenen niet, dan zal dit snelle vliegtuig niet teleurstellen.! Het postvervoer. Vooropgezet, dat niet het winnen van de race, maar het slaan van een zoo goed mogelijk figuur het voornaamste is, zal deze nieuwe vogel der K.L.M.-vloot zonder noemenswaardige veranderingen te on dergaan en bemand met drie passagiers en vier man bemanning mededingen èn in de snelheidsklasse èn in den handicapwed strijd. Ware de F. 36 tijdig gereed geko- I men, de Douglas zou voorzien zijn van extra-benzinetanks om de actie-radlus zoo groot mogelijk te maken. Immers de mo- 1 derne machines wijken in kruissnelheid niet veel af, zoodat dus het aantal uren dat gevlogen kan worden zonder te lan den, beslissend is. Thans zal de standaard uitrusting geen enkele verandering on dergaan, alleen is de machine in Rotter dam aangepast aan de strengere Neder landsche keuring. Drie der voor de F. 36 voorloopig ge boekte passagiers zijn overgeschreven op de DC 2 en zij zullen dus van begin tot einde van deze monstervlucht getuige zijn Een hunner is een in Brazilië wonende Nederlander, die speciaal voor het mee maken van deze race is overgekomen! Behalve de passagiers zal de DC 2 ook post vervoeren. Tegen een tarief van f l extra (dus in totaal f. 1.12'/! per 10 gram) worden poststukken meegenomen en des- verlangd in Batavia uitgeladen; per spe ciale machine zal de post kort voor het vertrek der DC 2 in Londen worden aan gevoerd om de luchtverblnding zoo snel mogelijk te doen zijn; daar voor de bere kening der handicap en de keuring de deelnemende machines eenige dagen voor de start in Londen aanwezig dienen te zijn. Eventueel zal ook in Batavia post voor Australië worden opgenomen, terwijl ook voor de thuisvlucht post uit Batavia meegegeven kan worden. Vanzelfsprekend zullen de zegels minstens een z.g. drie hoekszegel zal moeten worden gebruikt door de Nederlandsche posterijen en bij een eventueel slagen van de vlucht ook door de Australische autoriteiten met een speciaal stempel worden bedrukt. Waar het postvervoer steeds een der krachtig ste propaganda-middelen voor de lucht vaart is geweest en de Nederlandsche phi- latellistische kringen steeds groote belang stelling hebben betoond voor vorige ex tra-vluchten hoopt de K.L.M. op deze wijze een deel der onkosten te dekken. Welis waar bedraagt de passage voor heen- en terugreis met inbegrip van hotelkosten en dergelijke f.4500 per persoon, doch met de voorbereidingen en de vlucht zelve is natuurlijk een belangrijk hooger bedrag gemoeid. De duur van de vlucht. Gelijk bekend is vindt de start op 20 October a.s. plaats en uiterlijk 29 October hoopt men Melbourne bereikt te hebben. De terugreis vangt dan 7 November aan, waarna van 9 tot 11 November in Indië vertoefd zal worden om de Indische lucht vaart-autoriteiten in de gelegenheid te stellen met de DC2-kenbaar aan de letters PH-AJU kennis te maken. Uiterlijk Zaterdag 17 November zal dan Amsterdam bereikt zijn en de heen en terug-reis vol bracht, dit althans ls de wensch der K.L. M. en van geheel in de luchtvaart belang stellend Nederland. De bemanning. De bemanning wij meldden het reedj zal bestaan uit Parmentier, comman dant; Moll, bestuurder; Van Brugge, mar conist en Prins, werktuigkundige. Parmen tier heeft het toestel in Amerika ingevlo gen en vloog er mede van Kansas City naar New-York en heeft zich bovendien SDeciaal bekwaamd in het steeds meer toegepaste nachtvliegen. Moll is als oud K.N.I.L.M.-piloot uitstekend op de hoogte van de aan Parmentier als geroutineerd Hollanö-Indië-vlieger weliswaar niet on bekende Indische toestanden, maar heeft daarenboven de reeds vermelde „Abel Tasman"-vlucht geleid en daarvoor een speciale studie gemaakt van de Austra lische climatologische toestanden en de geographische gesteldheid. De comman dant heeft vrij mandaat gekregen van de directie over de indeeling der vliegtijden en met het voorbeeld van de „Pelikaan"- bemanning voor oogen zal dit viertal natuurlijk weer gesteund door de ver maarde grond-organisatie der K.L.M. zijn uiterste best doen om met het devies der maatschappij „Veiligheid voor Alles' voor oogen de vlucht in den kortst moge- liiken tijd te volbrengen. Alvorens de DC2 echter naar Engeland vertrekt zal zij een rondvlucht boven Nederland maken en wel op Zaterdag a.s. ten deele in gezel schap van de F. 36, waarbij dan duizenden en duizenden Iandgenooten dezen vreem den vogel zullen kunnen bewonderen. auto tegen een boom. Zaterdagnacht is op den weg tusschen Ploermel en Campeneac (Frankrijk) een auto welke met groote snelheid reed, tegen een boom verpletterd. Van de vier inzit tenden werden de artsen Omid Medhy van Perzisch en Lucien Taeb van Roemeensche origine gedood. De apotheker Juguet en diens echtgenoote werden ernstig gewond. schietpartij in een restaurant. In een restaurant te Lugano heeft een opwindende schietpartij plaats gehad. Een onlangs ontslagen kellner verscheen in de zaal en schoot, door wraakzucht bewogen, op den eigenaar en diens vrouw, die beide gewond werden. Een te hulp snellend kell ner werd met een revolverschot door den woedenden man gedood. Nadat deze nog een politie-agent en twee andere personen had gewond, vluchtte hij in den kelder. Toen de politie aanstalten maakte om daar binnen te dringen, sloeg de man de hand aan zichzelf. door bliksem gedood. Door onweer is Zaterdag in Engeland één persoon, in Frankrijk twee personen gedood. RECLAME- 7685 de eerste overval op jamaica. In verband met den overval op een auto waarmede een groot bedrag van een bank te Kingston werd overgebracht naar de plantages van de United Fruit Company, zijn 2 personen gearresteerd. Een groot gedeelte van het gestolen geld is terug gevonden. dorp door brand verwoest. Het plaatsje Sinopoli in Calabrië (Italië! is door een hevigen brand geteisterd. Een hondertal woningen is in vlammen OPB®" gaan. Vierhonderd mensehen zijn dakloos geworden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 12