LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 September 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. M-JARIG BESTAAN VAN DE VOLKS BIJEENKOMSTEN. Men geve zich nu reeds op voor den komenden winter! o TOEVLUCHT VOOR CHR. JEUGDHULP. Het bestuur dezer inrichting heeft een samenkomst met verschillende genoodig- den belegd, ter bespreking van den toe stand in verband met den voorgenomen bouw van een nieuw Tehuis Verscheidene dames en enkele heeren hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, terwijl eenige andere heeren, die verhinderd wa ren, een schrijven met betuiging van sympathie hadden gezonden Na opening bracht de presidente, mej. H. Eigeman. verslag uit over de finan ciën, die niet bepaald schitterend te noe men zijn. De grond is gekocht en betaald; daardoor is het kapitaaltje zóóveel ge slonken. dat er nog minstens f. 20.000 bij zal moeten komen, al is alles zoo zuinig mogelijk berekend. Zulks een som leener. heeft groote bezwaren, met het oog op de te betalen rente; aan hypotheek met verplichte jaarlijksche aflossing kan zelfs niet gedacht worden. Nadat de architect, de heer W. Fontein, de teekening aan de heeren had getoond en toegelicht, gaven de heeren mr. v. Toorenburg, Wijkmans en v. Nes verschil lende raadgevingen omtrent de beste wijze het ontbrekende te verkrijgen: mevrouw Goslinga sprak over een middel, waardoor mogelijk meer belangstelling voor de in richting kan worden opgewekt. Het alge meen gevoelen was. dat getracht moet worden nog zooveel mogelijk giften of ren- telooze bijdragen te verkrijgen, om zoo doende een leening met betaling van rente zoo klein mogelijk te maken. Daartoe zul len nog eens weer pogingen worden aan gewend. Met dank aan de aanwezigen voor hun komst en raad, sloot de presi dente de vergadering. Mogen velen, die dit lezen, zich gedron gen gevoelen, hun steun te verleenen aan dit werk! o Onze stadgenoot, de heer J. K. van deT Valk is geslaagd voor het examen schoonschrijven. De heer J. Dusoswa heeft zijn radio zaak met ingang van heden verplaatst van het Levendaal 47 naar Hoogewoerd 94, al waar hij tevens uitbreiding heeft gegeven aan den zakelijken opzet, door in den verkoop ook rijwielen en onderdeden en electrische artikelen te betrekken. In den keurig gerestaureerden winkel is van een en ander een ruime sorteering voor handen. Aan den winkel is ook een reparatie-inrichting verbonden. Wij ontvingen het gedrukte verslag over 1933 van de werkzaamheden der Kamer van Koophandel alhier en van den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid in dat jaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bij de drukkerij Mulder alhier ver scheen in opdracht van de 3 October- vereeniging èen reclameplaat voor de aanstaande feestelijkheden. De plaat is ontworpen door den heer Jan de Quack en stelt voor de Leidsche Stedenmaagd omringd door de provinciale wapens. Ofschoon de plaat door vorm en kleur duidelijk opvalt en dus als reclameplaat volkomen aan haar doel beantwoordt, komt ons de ornamentiek te druk voor, waardoor de voorstelling te druk wordt. Zij. die deze plaat toegezonden krijgen, bewijzen het bestuur der 3 October- vereeniaing een grooten dienst door ze ook werkelijk op te hangen! Naar wij vernemen bevinden zich on der de nieuw-ingeschreven leden van het Leidsche Studentencorps de kroonprins van Djokjakarta. G. R. M. Dorodjatoen en diens broer prins Tinggarto. Beiden studeeren in de vereenigde faculteiten van rechten en letteren. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op een in dit blad voor komende openbare kennisgeving van den burgemeester betreffende de zitting van den herkeuringsraad in November en December a.s. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland en dat van Overijssel heb ben respectievelijk tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren J. Visser uit Buiksloot en H. J. Groenewegen uit Den Haag, belden can- dldaat aan de Rijksuniversiteit alhier. De 17-jarige J. H. R. en de 18-jarige H. S. en W.C.K allen alhier zijn door de politie te Amsterdam zwervende aange troffen en naar huis op transport gesteld. Twee Amsterdamsche minderjarigen zijn hier ter stede opgepakt en naar de hoofd stad teruggeleid. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een tweetal jeugdige boef jes, den 8-jarigen W. F. en zijn 11-jarig broertje M. F., die bij den slager Vas op de Turfmarkt een lade wilden lichten, doch op heeterdaad werden betrapt. Gistermiddag omstreeks halfzes is de 7-jarige B G., wonende in de Paul Kruger- straat achter het oud-Academisch Zieken huis in den Morschsingel te water geraakt. De politie-agent Vermeer, die toevallig passeerde, zag den jongen reeds een flink eind van den kant drijven. Hij sprong onmiddellijk den jongen na en bracht hem met behulp van een burger, die zich eveneens gedeeltelijk te water begaf, be houden op het droge. De moedige redder geraakte met zijn voet tusschen het een of ander voorwerp bekneld en werd licht aan dit lichaamsdeel gewond. lijk uit dezelfde overwegingen zich als spr. doen inschrijven. Volgens de Temps zal men de quaestie ln de zesde commissie (de juridische) van den Volkenbond moeten bespreken. Het blad herinnert er overigens aan, dat art. 12 van het verdrag inzake do minderheden I alle moeilijkheden, welke uit de toepas- 1 sing van dit verdrag voortvloeien, naar het Permanente Hof van Internationale Justi- I tie verwijst. De Havascorrespondent te Genève meldt, dat men ln de Volkenbondskringen aldaar ten zeerste verrast ls geweest door de ver- 1 klaring van Beek, vooral waar het Verdrag I inzake de minderheden zelf een bepaling oevat, waardoor revisie mogelijk wordt ge maakt. In Poolsche kringen wordt er de aan dacht op gevestigd, dat Beck's verklaring het Dultsch-Poolsche minderhedenverdrag van 1922, dat een bilateraal verdrag is, vol komen onaangetast laat. Ook ln de Rus sisch -Poolsche betrekkingen komt door de verklaring geen verandering, waar Polen en Russen overeen gekomen waren, tegen over elkaar geen gebruik te maken van het recht der minderheden. De verklaring betreft dus alleen het ver drag van 28 Juni 1919. In Polen is men zeer Ingenomen met Beck's houding. De Gazeta Polska noemde de rede een historische gebeurtenis. Polen toont dat het elke poging om het bij andere staten te stellen met kracht van de hand wijst. De Express Poranny meent eveneens dat er een besliste stap is gedaan om de wereld er van te overtuigen dat Polen geen staat van den tweeden rang is. Minister Beek heeft een eind gemaakt aan de onge rijmdheid dat een staat ln zijn betrekking tot een deel van de bevolking onderworpen is aan de rechtspraak van een internatio naal scheidsgerecht. Het officieuze Nieuwsagentschap te Warschau verduidelijkt de uiteenzetting van Beek door er aan toe te voegen dat haar Inhoud niet het voorwerp van eonig politiek compromis kan zijn en ook niet in verband moet worden gebracht met eenige quaesties welke thans ln Genève behan deld worden. Voor Polen is de quaestie van te groot belang dan dat zij tot handels object zou kunnen worden geclasseerd. De ondervinding van 14 jaren heeft geleerd dat de bepalingen tot berschermlng der minderheden tot het plegen van politieke chantage kunnen worden misbruikt. Betreffende de toetreding van Sovjet Rusland tot den Volkenbond schijnt thans weldra de laatste moeilijkheid uit den weg te zijn geruimd. Stalln heeft naar men verzekert aan Litwinoff volmacht gegeven de onderhandelingen met de Geneefsche delegatie over den tekst van het uitnoo- dlgingstelegram en het door Sovjet Rus land daarop te geven antwoord naar eigen inzicht te voeren Van Moskou uit zal geen moeilijkheid inzake de overeen te komen formules worden gemaakt. Het schijnt dat thans behalve de Fransche delegatie, ook Benesj als voorzitter van den Volken- bondsraad met Litwinoff een telefonisch overleg heeft geopend en dat de bespre kingen een goeden voortgang hebben ge maakt Men verwacht, dat de volledige overeenstemming over den tekst nog deze week zal worden verkregen en dat midden volgende week de sovjets haar intrede in den Volkenbond zpllen doen. o DUITSCHLAND. Wat Hearst denkt. De „Volkische Beobachter" publiceert een deel van de gesprekken, die plaats hebben gehad tusschen den Amerikaan- schen krantenmagnaat Hearst, die in Bad Neuheim een kuur ondergaat en Al fred Rosenberg, den leider van de bui- tenlandsche politieke afdeeling van de N.S.D.A.P. Toen ik drie jaar geleden Duitschland bezocht", zoo verklaarde Hearst, „was het een warboel. Thans, onder Hitler's be wind, is Duitschland een land van orde." Daarna sprak Hearst over de persvrij heid in Amerika en verklaarde dat hij, toen de wereldoorlog uitbrak, getracht had zijn vaderland er van te weerhouden, mee te doen. Hij was daarvoor scherp veroordeeld. Thans blijkt dat hij gelijk heeft gehad. „Ik hoop dat wij uit een volgenden oor log zullen blijven", aldus Hearst. „Jullie in Europa moeten dien oorlog maar al leen uitvechten en ik geloof, dat er dan niet veel van Europa zal overblijven". Over het rassenvraagstuk verklaarde Hearst, dat hij weinig rassenverschil bij de Europeesche volken kon opmerken. Zij behoorden tot de verschillende volks stammen, dat ls alles! Een conflict tus schen Europeanen en Aziaten zou weer wat anders zijn. Een overwinning van Azië zou 't karakter der Europeesche be schaving veranderen. Hearst bepleitte 'n Pan-Europa. BULGARIJE. Mihailof ontsnapt. Ivan Mihailof, de beruchte leider van de Macedonische revolutionaire organisatie die reeds geruimen tijd met inspanning van alle krachten gezocht werd, is er Woensdagavond in geslaagd per auto de Turksche grens te overschrijden. Hij werd vergezeld van zijn vrouw en twee man die naar men gelooft zijn lijfgarde uitmaken. De Bulgaarsche regeering heeft gister avond een verzoek om uitlevering van Mihailof aan de Turksche regeering ge zonden. o TSJECHO-SLOWAKIJE. President Masaryk ongesteld. Sedert eenige dagen is Masaryk, de hoogbejaarde president der Tsjecho-Slo- waaksche republiek, ongesteld. Zijn ziekte is echter niet van ernstigen aard en men verwacht, dat de president weldra geheel hersteld zal zijn. Niettemin kan men, met het oog op den hoseen leeftijd van den president, eenige ongerustheid niet van zich afzetten. De artsen, die Masaryk behandelen, heb ben het volgende communiqué gepubli ceerd: tijdens het geheele ziekteverloop heeft zich geen enkele wijziging in den toestand voorgedaan, welke het leven van den president zou kunnen bedreigen De patiënt ls bij volkomen bewustzijn. Zijn algemeene toestand en de vooruitzichten Zijn goed. DE ENQUÊTE OVER DEN WAPENHANDEL. SANTIAGO DE CHILI. 14 Sept. (Reuter). De regeering van Chill is verontwaardigd over de geuite beweringen in de Ameri- kaansche Senaatscommissie voor den wapenhandel. Zij ls van meening, dat hier mee de waardigheid en de rechtschapen heid van de ambtenaren van Chili zijn aangetast. De regeering heeft daarom besloten om voortaan geen enkel contract voor de levering van vliegtuigen met Amerikaan- sche firma's meer af te sluiten. De minister van nationale verdediging heeft den chef van de luchtmacht van Chili hiervan schriftelijk ln kennis gesteld. NEW YORK, 14 Sept. (Reuter). In de Senaatscommissie, welke een onderzoek Instelt naar de wapenfabrlcage, zijn gis teren mededeellngen gedaan betreffende een overeenkomst tusschen de Engelsche Imperial Chemical Industrieën en de Du- pont de Nemours. Eerstgenoemde maatschappij kreeg in 1932 het recht, nitrocellulose te leveren aan Europa en Z. Amerika, terwijl de an dere firma cordiet mocht leveren aan Azië. Verder was bepaald, dat de Amerikaan- sche maatschappij geen zaken mocht doen met Tsjecho-Slowaklje, Spanje en Portugal zonder voorafgaande toestem ming van de Imperial Chemical Industries. Het personeel van Dupont de Nemours heeft tijdens den oorlog totaal 17 mil- lioen dollar aan tantièmes ontvangen. o DE RAMP DER MORRO CASTLE. NEW-YORK, 14 Sept. (Reuter). De „President Cleveland1' is weer vertrokken onder commando van kapitein Carey, ter wijl ook de eerste stuurman Henderson, die Carey beschuldigde te lang te hebben ge wacht met het bieden van hulp aan de „Morro Castle" aan boord is. De eigenaar van de „President Cleve land", de Dollar Line" heeft ten aanzien hiervan een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gewezen op den dertigjarigen staat van dienst van Carey, en zijn voor beeldig gedrag bij twee scheepsrampen, waar door zijn optreden het verlies van menschenlevens werd voorkomen. De procureur van het district New-York heeft de Wardline. de eigenaar van de „Morro Castle" beschuldigd, dat men alles doet om de justitie de ware toedracht van de feiten van den ramp verborgen te houden. De verkoolde lijken van vier slachtoffers zijn uit de Morro Castle gehaald. SPANJE Revolutie van links ontdekt. De bladen bevatten met grooten, sensa- tioneelen opmaak het bericht, dat de po litie erin is geslaagd in verband met een Woensdag ontdekten wapensmokkel, een groot, wijd vertakt revolutleplan der Marxisten op het spoor te komen. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering de juiste bijzonderheden betreffende het complot voorlooplg nog niet bekend kan maken, om het onderzoek niet te bemoeilijken, dat door daartoe speciaal benoemde rech ters in geheel Spanje wordt gevoerd. Hij zal evenwel binnenkort de heele zaak openbaar maken. Het schijnt vast te staan, dat de Marxis ten hun leden, die nog steeds in verschil lende officleele of semi-officieele instan ties zitting hebben, hebben aangespoord, verduisteringen van wapenen te plegen uit de voorraden der wapenfabriek van den staat en groote hoeveelheden ma chinegeweren, geweren, pistolen, hand granaten en munitie over heel Spanje te verdeelen. Het plan bestond, op zekeren dag onge veer 100.000 arbeiders samen te trekken, om den eersten slag aan de regeering toe te brengen. Belangrijk in dit verband is het feit, dat hierdoor de oplossing van de kabinets crisis bemoeilijkt wordt. Men ziet zoowel in Lerroux als in Gil Robles den nieuwen functionaris voor het ambt van minister-president. VEREENIGDE STATEN. De textielstaking. Met het oog op de zich steeds verscher pende situatie in het stakingsgebled in den staat Rhode Island, heeft president Roosevelt order naar Washington gezon den om bondstroepen gereed te laten hou den, welke zich op marsch moeten bege ven, zoodra de gouverneur van Rhode Island er om vraagt. De minister van oor log Dern, heeft daarop bekend gemaakt dat 2000 man bondstroepen gealarmeerd zijn en gereed gehouden worden om op te rukken. Dit is een wel zeer opzienbarende maat regel, daar men in de Vereenigde Staten bijna nog nooit soldaten tegenover stakers heeft gezet, daar men zich in zulke ge vallen beperkt tot versterking van de politie door leden van de nationale garde. Green, de gouverneur van Rhode Island heeft de fnhechtenlsnemlng bevolen van alle communisten ln den staat Rhode Island, daar hij hen verantwoordelijk acht voor de bloedige gevechten te Woonsocket en Saylesville. Hij heeft aan de organisatie van oud-strijders verzocht duizend man op de been te brengen om te helpen aan de handhaving der orde. Te Woonsocket hadden vele gezinnen zich in hun huizen moeten barricadeeren tegen een aanval van de stakers. Honderden ruiten werden ingegooid. De stakers hadden zich in het bezit gesteld van wapens en munitie. Te Saylesville hebben de nationale gar den honderden stakers, die een spinnerij bedreigden met de bajonet teruggedreven. In den toestand van den milliardalr John Rockefeller treedt een geleidelijke verzwakking ls, wordt van bevoegde zijde verklaard. Sedert eenigen tijd moet de olie-koning die onlangs 95 jaar oud is geworden, de kamer houden. Hij lijdt nog steeds aan de gevolgen van een verkoudheid, die hij in December van het vorig jaar opliep en waarvan hij eigenlijk nooit hersteld is. DE REDE VAN BECK TE GENEVE, GENEVE, 14 Sept. (Reuter), Sir John Simon en Barthou hebben hedenochtend ln de Assemblée- vergadering geantwoori op de rede van den Poolschen minister Beek inzake de minderheden-kwestie Beiden zeiden niet te kunnen aannemen dat het de bedoeling van Polen is onrust te verwekken en verzochten een duidelij ker formuleering der wenschen om de reeds gerezen onrust weg te nemen. LONDEN. 14 Sept. (Reuter). De rede van den Poolschen minister van buitenland, sche zaken over het minderheden-vraag, stuk heeft de Engelsche ochtendbladen volkomen verrast. De „Daily Herald" spreekt over een Poolsch ultimatum, de „News Chronicle" over een tegen den Volkenbond gerichte slag de „Times" over een ernstige stap, terwijl de „Mornlhg Post" een zekere genoegdoening over deze nieuwste ontwikkeling van den toestand toont. Volgens de dagbladcorresponden ten in Genève zou aldaar over het alge- meen de indruk gewekt zijn, dat Polen de mlnderhedenovereenkomst eenzijdig opge zegd heeft, doch zou de Poolsche delegatie zich tegen deze opvatting verzetten met de verklaring, dat de verwerping van de overeenkomst slechts voorwaardelijk en niet absoluut is. De bijzondere correspon dent van de „News Chronicle" ls van meening, dat de verklaringen van Beek voor een deel ln verband staan met het toetreden tot den Volkenbond van Sovjet. Rusland met zijn tallooze nationale min derheden. Overigens, aldus deze correspon dent, is Polen bereid zich aan iedere controle te onderwerpen, die ook geldig is voor alle andere landen met groote nationale minderheden. De redevoering is ook tegen Italië gericht; de behandeling der Oostenrijkers ln Zuid-Tirol wordt door geen enkel verdrag aan banden gelegd, Alle landen die gebonden zijn door min derheden-verdragen zullen de grootste verontwaardiging deelen. De bijzondere correspondent van de „Daily Herald" schrijft, dat de redevoering van den Poolschen minister van buiten- landsche zaken den Volkenbond bedreigt. Een groot deel der leden van den Volken bond met andere minderheden, zullen misschien het Poolsche voorbeeld volgen. De correspondent van de „Times" schrijft, dat zich in de analen van den Volkenbond nog nooit zoo iets heeft voor gedaan. en merkt op. dat de feiten Inzake de ongelijkheid van het systeem werkelijk zijn zooals Beek ze uiteen gezet heeft. Er bestaat geen meeningsverschil met be trekking tot het recht van Polen eenzijdig zijn verplichtingen jegens den Volkenbond (wanneer Beek dit bedoelde) op te zeggen. BERLIJN. 14 Sept. (Reuter). De rede van minister Beck over de minderheden wordt door de Berlijnsche ochtendbladen uitvoerig besproken, en een gebeurtenis van ver-reikende beteekenis voor de Euro peesche politiek genoemd. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Hoe verheugend het ook zijn mag, dat de redevoering van Beek de geheele ge spletenheid van den Volkenbond met één slag in het licht stelt, hoe verheugend het ook is, dat een in zekeren zin oneerlijken toestand zal worden beëindigd, toch kun nen de mogelijke effecten bedenkelijk stemmen. Het is zeker te wenschen, dat de bescherming der minderheden, door be tere methoden gewaarborgd wordt dan de in Genève gebruikelijke, maar tegenover de Poolsche poging 'n bestaande methode uit den weg te ruimen ontstaat noodzake lijkerwijze de vraag of de zekere garantie aanwezig is, dat werkelijk een betere toe stand wordt geschapen en of niet integen deel de aanval op de onvolkomen en on eerlijke procedure van Genève gericht zal blijken te zijn tegen de bescherming der minderheden als zoodanig. Voor de Poolsche staatsleiding bestaat thans een unieke gelegenheid den Volken bond beschaamd te zetten door van haar zijde wegen in te slaan om een nieuwe methode op te bouwen, die beter is dan die van den Volkenbond. De „Berliner Börse-Zeitung" legt èr den nadruk op, dat de Duitsche regeering steeds principieel voorstandster is ge weest van de veralgemeening der minder heden-bescherming op voorwaarde, dat ook de andere mogendheden daarin zou den toestemmen. In Duitschland is nooit iets gebeurd, dat nadeel zou hebben kun nen toebrengen aan de bescherming der minderheden. De Volkenbond heeft in deze kwestie vaak en principieel gefaald. De Bond heeft wederom gelegenheid te bewijzen, dat hij nog eenige practische waarde heeft. De ..Deutsche Algemeine Zeitung" wijst erop, dat de Duitsche regeering metter daad het bewijs geleverd heeft, dat de minderheden ook zonder plechtige be schermingsbepalingen op grootmoedige en ruime wijze levensruimte kunnen krijgen. PARIJS, 14 Sept, (Reuter). De verklaring van den Poolschen minister van buiten- landsche zaken inzake de minderheden bescherming wordt door de overgroots meerderheid der Fransche bladen scherp becrltiseerd. Slechts het „Journal" toont eenige sympathie met de houding van Polen, doch betreurt, dat men Frankrijk niet tevoren op de hoogte gesteld heeft van het voornemen deze stappen te doen. WARSCHAU, 14 Sept. (Reuter). Naar aanleiding van de door minister Beek te Genève afgelegde verklaring vindt heden op het Pilsoedskiplein te Warschau een groote betooging plaats van de sociale en militaire vereeniglngen, waarna een op tocht door de hoofdstraten van de stad wordt gehouden. o DE TRAMSTAKING IN TOKIO. TOKIO, 14 September (V.D.) De commissaris van politie heeft de ver tegenwoordigers van de elfduizend sta kende tramarbeiders en de gemeentelijke, autoriteiten opgeroepen het conflict aan arbitrage voor te leggen. In geval «en van beide partijen mocht weigeren de ar bitrage te aanvaarden, is het zeker, dar gedwongen' arbitrage zal worden aang'e- vraagd. De staking duurt thans 1° en verloopt volkomen rustig, terwij! verkeer bijna in normalen omvang vrijwilligers en nieuw in dienst genome personen in stand wordt gehouden. 2-1 Vijf jaar geleden werd de 75-jarige her denking der oprichting van de Commissie van Volksbijeenkomsten nog luisterrijk ge vierd met een serenade, waaraan tal van Leidsche vereeniglngen medewerkten en met een bijzonder verzorgden Cabaret avond in de Stadsgehoorzaal, terwijl de Oud-Commissarissen en Commissarissen zich met eenige officieele gasten aan een leestmaaltijd vereenigden. Een gedenkboekje, door den heer Harm- sen samengesteld, bracht heel wat interes sante toestanden en voorvallen aan den dag. Thans is de 80ste verjaardag van deze reeds oude instelling voorbij gegaan zon der eenig teeken van leven, zonder eenig geluld! De tijden zijn wel snel veranderd en met de tijden ook de menschen! Maar toch zal een ieder het kunnen be grijpen. dat het juist nu voor de functio- neerende Commissarissen zeer moeilijk, bijkans ondoenlijk is om de 80-jarige in den steek te laten. Zij hebben dan ook be sloten haar te dienen tot het bittere eind en hopen vurig, dat dit nog niet gekomen zal zijn. Reeds het vorig seizoen hebben zij gezocht naar andere wegen, die naar nieuw leven zouden kunnen lelden en ook dezen winter zullen zij daarmee voortgaan, tenzij tevoren de onmogelijkheid daarvan zal blijken. Een te geringe afname van kaar ten zal de doodsteek beteekenen! Om deze reden verzoekt de Commissie diegenen, die toegangskaarten willen koo- pen en die niet jaarlijks bezocht worden door den bode met de inteekenlijst, vóór 1 October a.s. schriftelijk aan een der on derstaande adressen op te geven met dui delijke opgave van naam en adres hoeveel kaarten zij voor het komend seizoen wen schen. De prijs voor 5 avonden blijft gehand haafd op f. 1.50, inclusief stedelijke belas ting en ook de plaatsbespreking voor 5 avonden zal als gewoonlijk geschieden. Nk 1 October zal de Commissie beslissen of de Volksbijeenkomsten zullen doorgaan en daarvan mededeeling doen in de dag bladen. Men kan zich wenden tot de hieronder volgende adressen: R. v. Eecke, Maredijk 161. Mr. H. Burgersdijk, Plantsoen 73. H. Harmsen. Rijnsburgerweg 134. C. F. Schudel. Breestraat 15 a. P. A. v. d. Heide, Hoogl. Kerkgracht 29. J. W. v. d. Waard, bode. Rijn en Schie- Itade 71. Een voorloopig programma is reeds op gemaakt. Gegeven zullen worden: een Cabaret-avond, een avond, te verzorgen door de Damesgymnastiekvereen „Nieuw Brunhilde", een avond met Jan van Riemsdijk, een avond met het bekende dubbelmannenkwartet „Octavo" uit Am sterdam en een avond van goed tooneel. Men weet nu dus tevoren, wat er ongeveer gegeven zal worden De eerste voorstelling zal in November as. en de laatste in Maart of April 1935 gegeven worden, zooveel mogelijk op W oensdagavonden. Mocht de belangstelling te Leiden en naaste omgeving weer even groot blijken te zijn als tevoren, dan spreekt het wel haast van zelf, dat het aantal avonden voor den zelfden prijs weer op 8 zal worden gebracht. De Commissie hoopt, dat allen, die het goed meenen met de Volksbijeenkomsten, haar ln staat zullen stellen na 1 October a.s. een gunstige beslissing te nemen, voor al door aan bovenstaand verzoek te vol doen. zoodat aan het einde van het ko mende seizoen zal kunnen weerklinken: Lang leve de Volksbijeenkomsten! Een Poolsche bom te Genua ontploft. In een opzienbarende rede heeft Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, gisteren de medewerking van Polen bij de uitvoering der Internationale maat regelen tot bescherming der minderheden, opgezegd Na een inleiding, waarin Beek opmerkte, dat de eenzijdig aan sommige staten op gelegde verplichtingen met het beginsel ven rechtsgelijkheid van alle leden van den Bond in strijd zijn en dat de gevolgde methoden zeer teleurstellende resultaten hebben opgeleverd, verklaarde Beek: „In afwachting en ter bespoediging van het in werking treden van een algemeen en gelijk stelsel tot bescherming van na tionale minderheden in ieder land, ziet mijn regeering zich genoodzaakt met in gang van heden, iedere samerwerking met internationale organisaties te weige ren voor zoover deze organisaties de con trole op de bescherming der minderheden door Polen betreft". In de toelichting zei Beek dat deze ver klaring niet tegen de belangen der minder heden gericht was, want in de Poolsche grondwet is den minderheden zoowel wat hun taal en godsdienst als hun ras aan ging, volledige vrijheid en ontwikkeling gewaarborgd. De zoo juist afgelegde verklaring zal dan ook in feite niets aan den toestand der Poolsche minderheden veranderen, maar de Poolsche regeering wenscht een duide lijk en ondubbelzinnig antwoord nopens haar eisch van veralgemeening dezer ver plichtingen in een voor alle leden van den bond geldende conventie. Als het antwoord positief uitvalt, zal Polen met allen ernst aan de opstelling van zulk een algemeene conventie mede werken. maar spr. heeft den Indruk ge kregen, dat de afwijzende houding, die reeds vorig jaar tegenover een voorstel van dezelfde strekking aan den dag is getreden, weinig of geen verandering heeft ondergaan en daarom moet Polen thans kracht aan zijn eischen bijzetten door een verdere medewerking op den ouden voet voortaan beslist te weigeren. De verklaring van Beek werd door de geheele Volkenbondsvergadering ijskoud ontvangen. De redevoering werd natuurlijk het on derwerp van gesprek bij uitnemendheid van de Volkenbondsvergadering, waar men zich algemeen afvroeg, wat thans de hou ding van den Volkenbondsraad als be schermer van de rechten der minderheden zijn zal tegenover de gedragslijn der Pool sche regeering. die op een schending van de aan Polen bij het. mlnderhedenverdTag van 1919 opgelegde verplichtingen neer komt. Beek heeft zijn verklaring zonder rug gespraak met de Franschen of met de Kleine Entente, die eveneens door de min- derhedenverdragen van 1919 zijn gebon den. afgelegd. Vooral ln Fransche kringen heerscht levendige ontstemriiing over het Poolsche optreden dat natuurlijk niet er toe strekt om het Fransche dogma van de heiligheid der verdragen te versterken. De Fransch Poolsche betrekkingen zullen door dit op treden van Beek nog meer afkoelen. Ofschoon het de bedoeling van Sir John Simon was dit jaar niet aan de algemeene beschouwingen in de Volkenbondsvergade ring deel te nemen, heeft hij zich gister avond als spreker ingeschreven. Hij zal heden het woord voeren. De verklaring van Beck over de minderhedenbescherming schijnt Simon hiertoe te hebben bewogen. Gisteravond heeft ook Barthou vermoede-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2