t Diamanten Jubileum „Nut en Vermaak". r5ste Jaargang VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 No. 22848 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD I PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. it nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. keuring voor den dienstplicht. De Burgemeester van Leiden brengt ter nnis van belanghebbenden, dat in JVEMBER en DECEMBER a.s. de her- uringsraad in eenige gemeenten zitting houden. De voorzitter van den herkeuringsraad aan voor den dienstplicht ingeschre- n personen, die nog niet bij de land- of macht zijn ingelijfd, of die wel reeds arbij zijn ingelijfd, doch nog niet als lenstplichtige in werkelijken dienst zijn iweest, de gelegenheid geven om bij ge- oemden raad een onderzoek naar hun ischlktheid voor den dienstplicht te dergaan. Behoudens bijzondere machtiging van in Minister van Defensie worden tot het iderzoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon lenstplichtige of als zoodanig zijn inge- fd; b. die in 1934 tijdelijk ongeschikt voor n dienst werden verklaard; die als vrijwilliger behooren tot de mdmacht uitgezonderd den vrijwil- ;en landstorm tot de zeemacht of tot overzeesche weermacht. Overigens wordt een hierboven bedoelde srsoon tot het onderzoek slechts toege- ten, indien door hem of te zijnen be- eeve daartoe een aanvraag wordt ge- aan en in de aanvraag aannemelijk wordt maakt: a. zoo het een persoon geldt, die in 1934 loor een der keuringsraden geschikt werd 'erklaard: dat hij na de uitspraak van den reuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor ien dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent arien in 1934 geen der keuringsraden uit- ipraak deed; dat hij vermoedelijk onge schikt is voor den dienst. Hij, die de aanvraag doet, moet daarin ten aanzien van den ingeschrevene ver- nelden a. zijn geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hij is inge schreven; e. het korps, korpsonderdeel of dienst vak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, vastgesteld voor zijn inlijving of zijn op komst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. zijn volledig adres: g. of 1 hij in 1934 voor een der keurings raden is verschenen, en zoo ja, hoe de uit spraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den voorzitter van den Herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toegezonden onder het volgende adres; „Aan den voorzitter van den Herkeu ringsraad, gebouw van het Departe ment van Defensie, Plein 4, 's-Gravcn- hage." De aanvraag behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 14 Sept. 1934. 7520 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ten behoeve van den door den Eén Kwar tiertjes Bond in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21) te houden bazar, voor 7 en 8 November a.s. onthef fing hebben verleend van de verbods bepaling vervat in art, 2, sub b, van de Winkelsluitingswet 1930, S. 460. 7538 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. DIAMANTEN JUBILEUM VERMAAK" ,NUT EN Aan den vooravond van de feestelijke viering van het 60-jarig bestaan der Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" past het een kort overzicht te geven van het wel en wee der jubilaresse, die zich in breeden kring de algemeene achting heeft verworven. Het was in het jaar 1873, dat de gebroe ders L. A.. D. A. en H. W. Hageman op zich namen in verband met eenige op handen zijnde huiselijke feesten, deze avonden op te vroolijken met voordrachten enz. Natuurlijk moest daarbij muziek zijn. De heer W. van der Blij werd aangezocht voor het muzikale gedeelte. Deze avonden vielen zóó in den smaak, dat werd beslo ten meerdere avondjes te geven. De ge broeders Hageman zorgden voor tooneel, de heer van der Blij voor muziek. Men kreeg aanhangers. Een vergadering werd uitgeschreven en op die vergadering zijnde 29 Juni 1874, werd de Muziek- en Tooneel vereeniging ..Nut en Vermaak" geboren. Het dageiijksch bestuur was als volgt: voorzitter de heer van Gelder, secretaris de heer L A. Hageman. penningmeester de heer D. A. Hageman. Men durfde zelfs al uit te zien naar een zaaltje voor de toen nog kleine vereeniging, welke 17 leden telde. De eerste uitvoering werd gegeven in de Jan Vossensteeg waar thans het ge bouw „Prediker" is Aldaar werden opge voerd .De Militaire Willemsorde" en „Doove Stoffel". Een jaar later werd een grooter tooneelstuk opgevoerd n.l. „Jonk de Bedelaar". Aldra bleek het gebouw te klein en moest uitgezien worden naar grooter. Het gebouw „Ephraim" in de Haarlemmer straat, thans winkelzaak van de firma Leeuwin was het aangewezen gebouw. Hoe meer leden er kwamen, hoe grooter de zaal moest zijn. Achtereenvolgens werden uit voeringen gegeven bij Vondelhoven (thans bioscooptheater Luxor), in de oude Stads- zaal, de Burcht, de kleine stadszaal. Foyer, groote Stadszaal en tenslotte in den Schouwburg Weldra bleek ook deze te klein, zoodat bij gebrek aan grootere zalen 2 schouwburgavond gegeven moesten worden. Het eerste carnaval werd gehou den in 1879 in de kleine zaal van de oude stadszaal; thans heeft men bijna niet ge noeg aan alle zalen der stadsgehoorzaal! Een zaal waar repetities werden gehou den voor muziek en tooneel was in dien tijd het TAirfdragersgilde in de Paarden- steeg, thans de Prinsessekade tegenover de huizen van de heeren Walenkamp en Matveld. De muziekafdeeling bestond meerendeels uit leden van de stafmuziek van het 4e Reg. Inf. Door overplaatsing en pensio neering verliep deze afdeeling geleidelijk. Wel is nog getracht deze afdeeling staande te houden, doch dat is niet mogen geluk ken. Een lange reeks van jaren hebben de oprichters hun beste krachten gegeven totdat zij voelden door jongere krachten te moeten worden vervangen. De heer D. Hageman heeft 50 jaar de functie van penningmeester waargenomen. In het mid den van het 10de lustrum, waarvan hij zooveel verwachtingen koesterde, overleed hij. Zijn broeder de heer L H. Hageman was secretaris van 13741885. Zijn opvol ger de heer J. A. Wijnbeek deed het nog wat langer en was 39 jaar lang secretaris. Een Langdurige bestuursfunctie had o.a. de heer C. Versneij. die 20 jaar den voorzit tershamer hanteerde. Hoewel genoemde oudgedienden geen leidende functie meer hebben, leven zij toch nog met hart en ziel mede met hun vereeniging. Zoo is gedurende zestig jaren „Nut en Vermaak" voor talloos velen in de Sleutel stad de nimmer opdrogende bron van pret. jolijt en vroolijke ontspanning geweest. Moge zij dit nog lange jaren blijven. Wij prijzen ons gelukkig de eersten te kunnen zijn die bet wakkere bestuur van ganscher harte gelukwenscht met dit prachtig jubileum. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of zeer velen zuilen a.s. Zondag bij de officieele receptie dit voor beeld volgen. Morgenavond wordt in in- tiemen kring het Oudejaarsfeest gevierd. Moge het een daverende inzet vormen van een feesten-complex, dat klinkt als een klok!! o DE ARBEIDSBEURS. Op den 13den September 1934 waren 3436 (v. j. 2729) werkzoekenden inge schreven. Foto Bleuzé. Het kranige bestuur van de jubileerende vereeniging. Staande van l.n.r.J Baren dse, 2e Secr., J. Snel, le Comm.. P. J. Boom, Regis., A. F van Goor. 2e Comm Zittend van l.n.r.: J. A. Mooij Gzn.. 2e Voorz., P. A. v. Setten v. d. Meer, Secr., W. F. y. d. Steen, Voorz., M. A. Susan, Penn., H. Broek, 2e Penn. KERKCONCERT PIETERSKERK. ANTHON VAN DER HORST JO VINCENT Jo Vincent. Er is op 't oogenblik géén landgenoote, die als zangeres zóó onweerstaanbaar het muzikale publiek tot zich trekt als Jo Vin cent. Wij leven in een tijd, waarin de be langstelling van velen hoofdzakelijk uit gaat naar de z.g. „kleine-stem" zangeres sen, bij wie het zwaartepunt ligt op voor drachtskunst en mimiek en die, dikwijls behept met wel een aardig geluidje, v.n. „als koninginnen in het Rijk der Lichtere Muze", een uitbundig succes oogsten. Doch deze zangvogels hebben veeal geen flauw begrip, van wat een absoluut geschoold „bel canto", dat eerst na jaren van se- rieuse studie te bereiken is, vereischt. Me nigmaal gesteund door mechanische hulp middelen lijkt haar zingen dikwijls nog heel wat, maar het blijft bij „halve-edel- steenen-waarde" voor dengeen, die het ge voel voor den juist geproduceerden klank bezit. Verheugend is 't dan te mogen zien, dat daarnaast toch ook tallooze toehoor ders over voldoende onderscheidingsver mogen blijven beschikken, om te onder kennen was „echt" of „onecht" is. Zoo vindt Jo Vincent sinds jaren een uitge lezen, haar intens bewonderend gehoor, dat haar glansrijke, buigzame, begena digde stem zoo prachtig uitkomend in gedragen oude zangen en haar serene voordracht, die eerst bij een volstrekt be- heerschte techniek tot uiting komen kan naar waarde weet te schatten. Een ac- compagnateur als Anthon van der Horst, een musicus, wiens fijnzinnig musiceeren en voorname smaak men eveneens bij uit zondering aantreft, verhoogt het rijke geestelijke genot, naar haar te mogen luisteren. Reeds lang zijn beider namen op één programma vereend: ondanks be trekkelijk jeugdigen leeftijd, staan de re sultaten hunner samenwerking op den hoogen trap. die slechts na een groot el kaar begrijpen mogelijk wordt. Wij wezen er reeds eerder op. dat van der Horst een fijnen speurzin heeft voor zeer oude muziek, die tegenwoordig in het centrum van veler aandacht staat, al dreigt hier ook wel „mode" bij te komen. Het is overigens begrijpelijk, dat men o.a. ook als reactie op de ontelbare, strooperig- sentimenteele „schlagers", die ons door den aether worden toegeslingerd, behoefte gevoelt terug te grijpen tot strenge kunst vormen. Interessant is 't zeker, naar dit „zeer primaire" te luisteren, speciaal uit musi cologisch oogpunt, al zijn we er toch zeker dankbaar voor, dat de ontwikkelingsgang der muziek niet bij de 13e eeuw tot stil stand kwam. Zelden of nooit komt men echter in de gelegenheid te luisteren naar de oud- Italiaansche zangen uit het Boek der Lofliederen van Cortona (Arezzo), voor een groot deel nog stammend uit de 13e eeuw, waarvan het authentieke hand schrift nog in die plaats bewaard wordt. In Italië had zich in dien tijd de een stemmig liturgisch-geestelijke muziek sterk ontwikkeld, geinspireerd als men was door den enormen invloed van Fransiscus van Assisi. Een stroom van verinnerlijkte muziek was. volkomen in diens geest, op geweld en vond haar uiting in de Laudes, lofzangen op den Christus en Maria, waarin de kiemen voor het latere orato rium reeds aanwezig waren. Deze kreten van angst en hoop door het volk in de eigen taal ten hemel opgezonden waren tot ongeveer 1400 eenstemmige wisselzan gen, nadien bloeiden zij meerstemmig op, terwijl zij met versieringen verrijkt, vir- tuoser en qua bouw gecompliceerder werden. De gisteravond gehoorde behoort tot de primitieve: vervuld van soberen eenvoud is het plechtige karakter. Tref fend het contrast tusschen het hymnische jubelen van het „Gloria" en de recitee- rende passages, die van boete en zelfinkeer getuigen. In frappante tegenstelling van licht naar donker heeft de zangeres zulks ook „stimmlich" weten uit te drukken. In ge wijde zuiverheid droeg haar kristallen so praan door het ruime kerkgebouw, vlek keloos was de intonnatie dezer ijlzwevende r<~-, BINNENLAND. De regeering pleit voor het Verkeers- fonds. (4e Blad.) Rede van minister Slotemaker de Bruine over den economischen en politieken toe stand. (Binnenland, 4e Blad.) Wijziging der IJkwet; memorie van ant woord aan de Tweede Kamer, (Binnen land, 4e Blad.) Brand in de Vredesteinfabrifiken te Den Haag. (Gemengd, 3e Blad.) BUITENLAND. Polen veroorzaakt te Genève opschud ding door opzegging van het minderheden- pact. (Buitenland en Tel. le Blad). De verscherpte situatie in het Amerik. textielconflict. (Buitenland en Tel., le BI.) In Spanje is een complot van links ont dekt. (Buitenland, le Blad.) intervallen (o.a. de typische quintenspron- gen) dezer gregoriaansche melodieën, streng gehouden, zonder overmaat van gevoelsuitdrukking, ondersteund door de elementaire harmonieën, die van der Horst aan 't orgel ontlokte. Dit is wel het speci fieke genre van deze zangeres, die de tech niek daarvan uitnemend verstaat, al kwam 't ons voor, dat zij ditmaal qua adem beheersching en afronding der hooge tonen, niet zóó gelukkig als anders was. Hoe stijlvol sloten hierbij aan de wij dingsvolle liederen van Hendrik Andries- sen welk een tijd ligt daar overigens tusschen! Deze liederen verdienen in elk opzicht de aandacht: oud en nieuw grijpen harmonieus in elkander, terwijl de won dere melodieën gedragen worden door de fijn-sensibele teksten uit de „Miroir de Peine" van Henri Ghéon. Welk een droef geestige sfeer mét Diepenbroek's mystiek, mnig-geloovig „O Jesu ego amo te" hèt hoogtepunt van dezen avond! Wel getuigde de keuze van dit program ma van een zorgvuldige voorbereiding, doch zij kon niet verhinderen, dat de lie deren uit den „Vater Unser" cyclus van Cornelius voortgesproten uit een geheel andere geesteswereld een zeer merk bare inzinking beteekenden. Ondanks voortreffelijke kwaliteiten in 't eigen genre, zijn speciaal de illustratieve bege leidingen niet van melodramatiek vrij te pleiten. Het soepele stemmateriaal kwam echter ook nu uitstekend tot zijn recht, evenals in Franck's in koraaltrant gehou den „Sterbelied", dat onmiddellijk den talentvollen, geestelijk hoogstaanden com ponist teekent. Anthon van der Horst, wiens juist ge voel voor kleurenschoon in de steeds rag fijn gehouden begeleidingen opviel, ge tuigde van zijn groote orgelkunde in de teedere Canzona van Gioseffo Guammi de San Marcokerk te Venetië had steeds belangrijke componisten! in Andries- sen's prachtige Passacaglia en in Bach's „Fantasia en Fuga in c kl. t., waarvan de klassieke orgeltoon tot volle uiting kwam. Toch hadden wij 't gevoel, dat hij, hetzij door onbekendheid met, of onhandelbaar heid van het orgel, in Bach niet zijn hoog ste kunnen kon ontplooien. De gewijde stilte, die den ganschen avond heerschte bij het in zeer bevredi genden getale voor dit bijzondere concert aanwezige auditorium, werd door den war men, van sterren overstraalden Septem- beravond behoedzaam mee naar huis gedragen o DE A.S. LICHTWEEK. De Doezastraat doet niet mee. In de gisteravond gehouden vergadering der Buurtvereeniging „Doezastraat" is besloten om dit jaar wegens de ongunstige data niet aan de Winkelweek deel te nemen, maar alle krachten te concentree- reri op de a.s. Lustrumfeesten en dan ook weer als van ouds een passende versiering aan te brengen. o DE VACATURE-DS. BONGA. Voor beroep bedankt. Omtrent de vacature in de Doopsgezinde Gemeente alhier kan worden medegedeeld, dat ds. O T .Hylkema te Almelo den wensch heeft te kennen gegeven, niet voor een beroep in aanmerkifjg te komen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H, C. Brummelkamp, Haarlemmerstraat 181, Leiden; koek- en banketfabriek. Bij voeging uitgeoefend bedrijf winkel in chocolade en suikerwerken. Naamlooze Vennootschap Paanakker's Schoenhandel (f.). Haarlemmerstraat 151, Leiden; hoofdzetel Amsterdam. Het filiaal te Leiden, Haarlemmerstraat 151 o/d naam Amsterdamsche Schoenhandel, is opge heven.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1