pnmnïïtt- If.V. LEIDSCH DAGBLAD Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHET5 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 14 September 1934 LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS NOG EENS: EEN NATIONAAL PARK. Men schrijft ons uit Boskoop: Nog eens en nu voor goed! Ofschoon de plannen tot stichting van jen Nationaal Park als bijna algemeen bekend verondersteld kunnen worden, mogen, ter inleiding van onderstaande mededeelingen, eenige punten uit de voorgeschiedenis worden gereleveerd. Reeds tijdens de oorlogsjaren vatte de beer Van Straaten van Nes het plan op, om door stichting van een enorm Natio naal Park een nuttige bestemming te geven aan de onverkoopbare producten der Nederlandsche boomkweekerij. - Des tijds werd volle medewerking verkregen van alle hierbij betrokken instanties, en strandde het plan alleen op het feit, dat biervoor na herhaalde aanvraag geen enkel goed bruikbaar terrein ter beschik- idng werd gesteld. Gedurende deze crisisperiode werd het plan wederom ter hand genomen; een commissie van belangrijke persoonlijk heden werd benoemd en deze commissie was thans zoo gelukkig vier aanbiedingen van terrein te ontvangen, waarvan met bijna'algemeene stemmen de keus viel op bet landgoed de Hooge Veluwe; welke .'be zitting ter grootte van ongeveer 6000 H.A. met geheelen opstand voor den betrekke lijk zeer lagen prijs van 1 millioen aan de commissie was aangeboden. Echter trad bij de voorbereidngen weer stagnatie in door verschillende oorzaken en raakte het plan later eenigszins op den achtergrond, althans bij de hierbij zoo nauw betrokken boomkweekerij, door den in uitzicht gestelden afkoop van sur plus van regeeringswege. Nu echter meer bekend geworden is van de voorgenomen uitvoering van laatstgenoemden afkoop, zoo mede van de voorwaarden hieraan verbonden, mee- nen we te mogen aannemen dat de be langstelling hiervoof' bij de boomkweekers vrijwel geheel is verdwenen; immers, be halve nog dat het toegestane bedrag te üein ls en daarbij, npg wordt versnipperd over verschilende jarén en seizoenen blijft bet afgekochte materiaal ons in de toe komst ook nog in den weg zitten. Dit toch wordt niet vernietigd eri ook op geen andere wijze definitief uit de markt genomen, doch over het land verspreid en geplaatst daar, waar anders in zeer vele gevallen, vroeg of laat, orders door de boomkweekers zouden kunnen worden geboekt. Het ls daarom noodig en het is er ook bet geschikte tijdstip voor, dat thans bij de hernieuwde actie voor de stichting van een Nationaal Park, de geheele Ne derlandsche boomkweekerij zich als één man achter de commissie stelt. De uit voering van dit plan is de eenigê wijze om een gezonde bestemming te geven aan het surplus der kweekerijen, zonder concurrentie te veroorzaken aan eenigen tak van handel, nu noch ia de toekomst, terwijl, gezien den omvang jyaii'het-iplan, een voldoend- herstel va# liét prijsniveau niet kan uitblijven. Eisch zal hierbij moe ten zijn, dat gekocht wordt bij iedpr en tegen loonenden prijs, wat dan ook in de plannen begrepen is. Een moeilijkheid bestaat nog' in de wijze van steun langs dezen weg aan -de vruchtboomkweekerij te bieden; we ne ten echter als persoonlijk inzicht in ern stige overweging te mogen geven den aanleg van fruitplantages op groote schaal, welke zonder twijfel, bij de groei ende fruitconsumptie in ons land niet alleen belangwekkend, doch tevens ren dabel te maken zullen zijn. Naar verluidt ligt het in de bedoeling der commissie omop Donderdag 20 Sep-r tember op hèt landgoed Hooge Veluwe een landdag te houden als demonstratie der Nederlandsche boomkweekerij ten gunste van het plan en we meenen een krachtige opwekking te mogen richten tot alle boomkweekers in den lande, om dezen dag vrij te houden voor een bezoek aan de Hooge Veluwe. De bezoekers worden verwacht om elf uur voormiddag bij den hoofdingang aan den weg Ede-Apeldoorn, welk punt van samenkomst, zijn we wel ingelicht, van omliggende stations per autobus is te bereiken. Behalve dat ieder.door zijn aanwezig heid blijk kan geyeft van zijn instemming met het mooie en tevéhs nuttige doel. is een bezoek aan het landgoed zeker de moeite waard. Buiten het jachtslot mét grooten vijver bevinden zich op de ter- reinen o.a. een twintigtal boerenwonin gen, uitgestrekte borchterreinen, 40 K.M. verharde wegen, groote zandverstuivin gen enz. Reeds zijn er in den loop der jaren o.a. een 25.000 tal Rhododendrons uitgeplant, die zich goed ontwikkeld heb ben en waarvan de bezoekers zich zullen kunnen overtuigen. Hopen we, dat tot heil der Nederland sche boomkweekerij, nu en in de toe komst, de plannen tot uitbreiding dezer aanplanting met alle producten der boomkweekerij mogelijk zal zijn. wat ze ker zal gebeuren, indien de actie wordt' gedragen door allen wier belangen hierbij betrokken zijn. CONTINGENTEERING VAN VEEKOEKEN Waarom het percentage werd verlaagd. Een wetsontwerp is ingediend tot rege ling van den Invoer van veekoeken. De motieven 'tot een besnoeiing met den in voer van veekoeken aldus wordt uiteen gezet zijn nog onverminderd van kracht. In verband met de mogelijkheid om door verlaging van het contingenteerings- percentage een zekere reserve, door te verleenen bijzondere contingenten, ter be schikking te krijgen als onderhandelings object, is het percentage, verlaagd tot 60 van de hoeveelheid, welke gemiddeld per jaar gedurende het tijdvak 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1933 per larid werd inge voerd. Teneinde in de afgeloopen periode ge constateerde verschillen tusschen den bul- tenlandschen en den binnenlandschen prijs te nivelleeren, is thans naast deze contingenteering een monopolieheffing in het leven geroepen. STEUN AAN DE VEENDERIJ. Turf als crisis-product. Ingediend is een wetsontwerp tot uit» Wering van art. 37 der Landbouw-Crisis- *'et 1933 ten aanzien van het bepaalde in het K.B van 11 April 1934. Reeds lang zoo zegt de toelichting had het artikel turf de bijzondere aan- dacht van de regeering, doch zij achtte ben tijd nog niet gekomen, maatregèlen 'et steunverleening aan de veenderij aan hangig te maken. Toen de moeilijkheden In de veenstre- ken echter aanzienlijk toenamen bleek het noodzakelijk, dat door de overheid maat delen getroffen werden, welke ten doel Jadden het veenbedrijf in T bijzonder, het «brieksturf leverende veenbedrijf in Drenthe, Groningen en Overijsel, te öneeren. Turf is aldus als crisisproduct aange wezen. CICHOREI ALS CRISIS-PRODUCT. Èen ontwerp is ingediend ter uitvoering van art. 37 der Landbouw-crisiswet ten aanzien van cichorei. De toelichting zet uiteen, dat de mogelijkheid, aan de telers van cichorei den noodigen steun te ver leenen uit het Landbouwcrisisfonds slechts aanwezig was indien cichorei als crisis- prbdüct' werd aafigewezen. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarden boternoteering is vast gesteld op 43 cent per k.g. DE AMATO GEOPEND. Ter inwijding van de Centrale Markt tc Amsterdam. De groote land- en tuinbouwtentoonstel ling Amsterdam 1934 (AmatoJ is heden morgen geopend en daarmee is de nieuwe Centrale Markt van de hoofdstad ingewijd. Een groot aantal autoriteiten en belang stellenden kwam daarvoor hedenmorgen bijeen. Het was de voorzitter van het Uit voerend Comité, wethouder Mr. G. C. J. D. Kropman, die daar het woord nam. Hij wees erop dat de aanleiding tot het houden van deze tentoonstelling is gelegen in den wensch om een hoogst belangrijke gebeur tenis in het leven van de Gemeente Am sterdam n.l. het in gebruik nemen van een nieuw marktterrein en van een nieuwe markthal, een bijzonder cachet te verlee nen, een cachet, dat niet alleen een fees telijkheid beteekent, maar tevens een grootsche demonstratie van de artikelen die op deze terreinen zullen worden ver handeld! Spreker deelde mede dat er 470 expo- santep zijn. Vervolgens sprak de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, waarna de aanwezigen de tentoonstelling in oogen- schoitw zijn gahh nemen, t SCHEUREN EN STEKKEN VAN VASTE PLANTEN. Nu de nachten koeler worden en de grootste hitte van den zomèr weer achter ons ligt kunnen we overgaan tot het scheuren van overblijvende viooltjes, o.a. viola cornuta. Oude planten worden uit den grond genomen en zoodanig verdeeld, dat elk stuk voldoende wortels heeft. Is de grond erg zanderig of bestaat deze uit zware klei dan is het wenschelijk hierdoor wat turfmolm te mengen. Overigens plan ten we ze in onze kleine tuinen weer direct op de plaats waar we ze wenschen. Wan neer we in den voorzomer verzuimden om zwaar wordende rots- en alpenplanten te scheuren kunnen we dit ook nu nog doen. Zorg daarbij vooral voor een goede, grond bewerking en, waar dit noodig is, grond verbetering. Zoo scheuren we ook nu nog Aubrietia, laagfalijvende Veronica, Sedum- soorten. Thymsoorten, Saxifrage- of steen- breeksoorten. Phlox subulata, Ph. amoena, Ph. divaricata, tierastium, Hutchinsia e.a. Wie glas heeft kan ook van deze soorten een aantal in kleine potjes planten en in de bak plaatsen. Ze worden dan in den winter met glas bedekt en kunnen in bet voorjaar op de geweilsc'nte plaats worden uitgeplant. Deze in-pot gekweekte plantjes zullen dan direct gaan bloeien, omdat ze van het verplanten weinig hebben te lij den In deze maand worden ook tal van vaste planten gestekt. Eigenlijk kunnen we'vrij wel alle vaste planten, waarvan we kort gedrongen kopscheuten ter lengte van 68 c.M. kunnen snijden, stekken. Zoo stekken we oa. Nepeta, Galega, Phloxsoor- ten, Helianthemum of zonneroosje, Iberis of scheefbloem, Alyssum saxatile, Anthe- mis, Dianthuis- of Anjersoorten, Aster- sooren, Veronica enz. De stekken worden onder een bladknoop afgesneden en stevig in zandige aarde geplaatst. We zetten de stekken onder glas en schermen en sproeien naar behoefte om slap worden te voorkomen. We kunnen ze in den vollen grond van de bak plaatsen, maar 'waar het om slechts weinig plantjes te doen is kan men beter een 7-tal stekken in een ge- raniumpot plaatsen en deze in de bak in graven Op dezelfde wijze stekken we nu planten als Calceolaria, Chrysantheum frutescens of Margrieten, Gnaphalium. Gazania splendens e.a. Deze laatste moe ten echter vorstvrij worden overwinterd, wat voor eerstgenoemde planten niet be paald hdodig is. DE KANTOREN DER zijn lederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LUCHTBESCHERMING. Geachte Redactie, Met verwondering las lk ln Uw blad het ingezonden stuk van den heer Schmetz van den 13den Sept. J.l. In den eersten plaats wekten bij mij wel de woorden „Weet ge ook dat er ook nog ezels zijn?" bevreemding op. Het komt mij toch vrij naïef voor om bij verschil van, meening de persoon in quaestle direct voor ezel uit te maken. „Hoe geleerder, hoe beleefder" zegt een Oostersch gezegde. Hopelijk denkt de heer Schmetz hier een volgende keer aan! Verder trekt m.l. de heer Schmetz uit het door de Afd, Lelden Algem. Ned. Vrouwen Vredesbond ingezonden stuk abusieve con clusies. Het ligt zieker i niet ln de bedoeling van bovengenoemden bond om met de in zending van dit stuk „onrust onder een rustige burgerij te verwekken", zooals de heer Schmetz zegt. Zij wijst slechts op de onvolmaaktheid van de huidige verdedi gingsstelsels in een toekomstigen oorlog. Dit zou de>heer Schmetz willen versluieren, of zouden volgens zijn meening gasmaskers en vluchtkelders 100 zekerheid opleve ren? Met dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, J. V. DE BRUYN. Antwoord aan den heer Schmetz, Wij deelen geenszins de rust des heeren Schmetz, integendeel. Ieder, die kranten leest en niet ziende-bllnd en hoorende doof ls, weet van de toebereidselen alomme. om van Europa een puinhoop te maken en vreest, dat de wereld zijn ondergang tegemoet gaat. Wij, vredes- propagandisten, zullen bq eventueel gevaar heusch wel naar een gasmasker grijpen; ik heb toch niet gezegd, dat we dat niet zullen doen? Een drenkeling grijpt zich immers aan een stroohalm vast! Als we het ln onzen doodsangst maar vinden kunnen! Als we het in onze zenuwachtig heid maar aan kunnen doen! En bovenal: als men alsjeblief maar die gassen naar beneden zendt, waarvoor het gasmasker ondoordringbaar js; als men nu maar niet die gassen rteemt, waarvóór ons gasmasker niet helpt! Maar wat doen we met onze kinderen, ouden van dagen en zieken, die geen masmasker kunnen verdragen? Als we voor de keus komen te staan: sterven door gifgas of ln de vluchtkelder, natuurlijk zullen we dan de voorkeur geven aan het laatste. Doch waar bevindt zich die kelder? Dioht bij onze woning? Kunnen wij die nog bereiken? Kunnen wij hem vinden? Want er hangt natuurlijk een rookgordijn en ondoofdringbgre nevel. En met z'n hoevelèn moeten wc ln die kelder? Met 100? met 1000? of met alle 70.000 Leidenaars? Maar we hebben elkaar ln de paniek toch allang plat- en dood gedrukt bij het gedrang, om ln den kelder te komen! En wat doen we weer met onze kinderen, oudén van dagen, zieken? Ie^nand heeft gezegd: de overheid kon, inpl'aat-s van gasmaskers, beter vopr ieder eéri pakje snelwerkend vergif beschikbaar stellen. Nu, velen zal deze dood nog ver kieslijker voorkomen! De Internationale Liga voor Vliegers, zetelend te Parijs, voorzitter Clifford B. Harmon, heeft een rondschrijven gepu bliceerd, waarin we o.a, het vólgende kun nen lezen: het is bewezen, dat tot nu toe geen enkel afdoend verdedigingsmiddel togen de gifgassen gevonden is. Gasmas kers Zijn geheel onvoldoende. In de brochure:. Luchtoorlog en gas maskers" van van Warmelo, lezen we: Een verdediging tegen een onverhoe dschen' aanval van een luchtvloot, bewapend met explosie-bommen, brandbommen, gifgas sen, bacteriën en smetstoffen en schietend met vergiftige kogels, achten wij uitge sloten. Nu. de heer van Warmelo kan het we ten: hi.i is oud-kapitein der Artillerie. De Engelsche Brigade-generaal ver klaarde te Londen 27 Nov. '33 (zie L. D.), dat de .Engelsche regeering ln het bezit is van het gevaarlijkste gifgas, dat bestaat. Technici en wetenschappelijke onderzoe kers hebben vergeefs gepoogd, een gas masker tegen dit nieuwe gas te constru» eeren. En Fokker, de vliegtuig-construc teur, is van meening: (L. D. 88'341 dat geen land ter wereld over voldoende verdedigingsmiddelen beschikt, om mo derne luchtaanvallen te kunnen afweren. „Welk afweermiddel", vraagt Fokker, kan weerstand bieden aan zoo'n snel vliegen den tegenstander, die in nevelen gehuld, aanvalt, die mogelijk door een in het. vijandige land wonenden spion wordt ge leid, welke met behulp van een geheimen zender, geheelen luchtarmada's den weg kan wijzen! Krachtige, snelle jachtvlieg tuigen zullen de bommenwerpers vergezel len om ze te beschermen, zoodat deze laatste met hun explosieve lading ook door de sterkste keten van vijandelijke afweer- vliegtuigen zullen heenbreken". Nu bij de uitspraak van Fokker, die zelf gevechtsvliegtuigen bouwt, kunnen we ons wel neerleggen. U ziét: er zijn nog meer menschen. die njet veel vertrouwen hebben in „luchtbescherming". Bovendien: hei- aanvaarden van gasmaskers beteekent het aanvaarden van den gasoorlog. Het beste middel tegen gifgas is: de gasoorlog voor komen! En wie niet meewerkt, om den oorlog te voorkomen, is mede schuldig aan het uitbreken daarvan. Daarom wekken wij alle vrouwen op,zich bij ons aan te sluiten. En waartoe die vraag omtrent ezels? Ik weet heusch wel, dat er ezels zijn! B. J, DEN BLAAUWEN—MULDER. Secr.esse Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, Afd. Leiden. Wasstraat 47. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 16 SEPTEMBER. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (o. t.l, ds. Winkel van Gouda; nam. 6 uur, ds. Eijkman van Zoeterwoude. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BOSKOOP. Ne'd. Herv. Kerk:, Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm .10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, prof. van der Schuijt van Apeldoorn. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Mispelblom Beijer. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, de heer van den Bos, cand. te Harderwijk. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. Waardenburg. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, de heer Veltkamp, cand. te Katwijk- aan-Zee. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder, Geref. Kerk: Voormj halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtonberg. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. van Wijngaarden Geref- Kerk: Voorm. halfelf (Bed. H. A.) en nam. halfacht (Dankz.), ds. Speelman van Nieuwveen. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Nlenliuis. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorin .halfelf, ds. Bouman; nam. 7 uur, ds. Eerhard van i Hillegöm. I Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. i uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 4 uur, de heer Aangeenibrug. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: geen dienst. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. Henne- mann; nam. 5 uur, ds. Jansen Schoon hoven. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur (H. A. en Dankz.). ds Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. Jansen van Den Haag. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. W. G. Reddingius van Westzaan. Pinkstergemeente: Hedennam. 8 uur, pastor van der Woude; Zondagvoorm, halfelf en nam. halfacht, dienst; Maan-1 dagnam. 8 uur, pastor van der Woude. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. VEURLEIDSCHENDAM. Ned.. Herv. Kerk: Voorm. 10. en nam. 5 uur, ds. Vernet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Vroeg-in-de-Weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm ,10 uur, ds. ten Kate; nam. halfzes, dr. Honders. Klevietkerk: Voorm. 10.05 uur, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Jellema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (Bed. H. A.l, ds. Nauta. Mijnheer de Redacteur, Weet ge ook dat er nog ezels zijn? Deze onsympathieke vraag wordt gesteld door iemand die blijk geeft dat de strekking van het stukje van den Vrouwen Vrede bond totaal langs hem heen gaat. Op zich zelf is dat reeds jammer genoeg voor den schrijver. Erger is echter, dat zich oók hier weer het opmerkelijke verschijn sel voordoet, dat, zoodra slechts iemand j poolgt in de logische richting van den vrede te wijzen, er onmiddellijk een duistere kracht gereed schijnt te staan om het effect van die poging te niet te doen. Zulks door steun te zoeken in de rich ting van de bekende vernietigings- en de daarvoor vereischte afweermiddelen. Een richting die alle „beschaafde" staten fi- nantieel uitput met het maximale risico, dat slechts een klein „incident" noodig is, om de geheele wereld-machinerie der be wapening in beweging te zetten, "t Is jammer, maar waar! Met dank voor de plaatsruimte Mijnheer de redacteur, 14 Sept. 1934. Hoogachtend, ARENDSHEER. RECLAME. 747 Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens recept ron Apotheker Dumont. "AKKERTJES" ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. NED, HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuwpoort en te Leer broek J. G. van Iperen. cand, te Bunnik. -Te Vries (toez.) W. Tj. Klumper te Noord wijk (Gron. Aangenomen: Naar Nijehaske J, W. van Petegem te Den Hoorn op Texel. Bedankt, Voor Suawoude-Tietjerk A. J. Westra Hoeksema te Mijnsheerenland. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Barendrecht P. de Smit te Utrecht. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Ierseke J, van der Werf horst te Veendam. GEREF. ZONDAGSSCHOOLVEREEN. „JACHIN". De 60e jaarvergadering. Onder leiding van prof. dr. F. H. Gros heide hoogleeraar aan de Vrije Universi teit, werd gisteren te Vlaardingen de 60e algemeene vergadering gehouden van de Ger. Zondagsschoolvereeniging „Jachin", die druk bezocht was. Aan de jaarvergadering ging een bid stond vooraf, die geleid werd door ds. J. Douma van Arnhem, die sprak over den verhoogden Christus uit de Openbaringen, In zijn openingsrede herdacht de voor zitter den roqw die over het Kon. huis ge komen is waarom deze jaarvergadering moest worden uitgesteld en wijdde hij een woord aan de nagedachtenis van het over leden oud-bestuurslid wijlen den heer D. Mulder te Zierikzee. De vergadering zond een telegram aan de Ned. Zondagsschoolvereeniging in Eind hoven in jaarvergadering bijeen en een telegram aan het oud-bestuurslid, ds. J. P. Tazelaar te Heemstede, De verslagen van secretaris en. penningmeester, de heeren ir. Boot te Groningen en P. Koster te Drie bergen, werden goedgekeurd en de pen ningmeester' van zijn beheer gedechar geerd. Het verslag over de uitgeverij werd uit gebracht door den heer A. Verleur te Haar lem; dat .over het orgaan „De Zondags school" door ds. A. Dondorp te Heemstede en dat over dé Böekbeoordéelirig door ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam. De Boek- beoordeeling zal nu voor de 50e maal in jubileumuitgave het licht zien. De aftredende bestuursleden, ds. J. Douma te,Arnhem en ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam, werden herkozen. Namens het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" sprak ds. J. J. Berends em. pre dikant te Amersfoort, de vergadering toe. In de morgenvergadering hield de heer A. Boot van Groningen een referaat over: „Ontstaan en verdgre groei der Zondags school in Nederland" zulks in verband met het a.s. 100-jarig bestaan der Zondags school, welk referaat in druk verschijnen zal. In de middagvergadering werd behan deld het onderwerp „Het vertellen der Bijbelsche geschiedenis aan de jongste leerlingen onzer Zondagsscholen". Aangekién de referenfe, 'mej. Y. Ingwer- sen, leerares aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam, verhinderd was, leidde de voorzitter, prof. Grosheide, dit onder werp in. Na discessie werd de vergadering geslo ten en maakten de afgevaardigden een autotocht door hét Wéstland, Schevehin- gen en Den Haag. Namens den kerkeraad der Geref. Kerk van Vlaardingen woonden de heeren ds. H. J. Heida én dr. E. D. Kraan, de vergade ring bij. Ds. G. C. C. GEYSKES. t In den ouderdom van 59 j'aar is te Ber- llcum (Br.) overleden Ds. G. C. C. Geys- kes, predikant bij de Ned. Herv. Gem. al daar. De overledene werd 28 Juni 1875 geboren en in 1901 candidaat in Noord- Holland om 12 Jan. 1902 te Cats het pre dikambt1 te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1910 naar Zoelmond, welke stand plaats hij in 1915 met Berlicum verwis selde. De overledene was godsdienstonder wijzer aan het Krankzinnigengesticht te Coudewater. Zijn stoffelijk overschot zal te Schoonhoven worden teraardebésbeld. OPENLUCHTMEETING DER GEREF. JEUGDBEWEGING OP OUD-POELGEEST. Evenals vorige jaren zal vanwege de Geref. Jeugdbeweging in Lelden en Om geving op Oud-Poelgeest een openlucht meeting worden, gehouden. Deze meeting zal morgen (Zaterdag) middag om half vier op het prachtige landgoed aanvan gen. Als sprekers zullen optreden mej. E. C. Versluis van Klundert, presidente van het H. B. van den Geref. Meisjesbond, met het onderwerp: „Instrumenten in Gods hand"; ds. J. Overduin,'Geref. predikant te Kampen, onderwerp: „Slachtoffer of Beheerscher?" en ds. J. C. Houtzagers, Geref. predikant te Voorschoten, die een slotwoord spreken zal. Het Chr. Fanfare korps „Crescendo" te Sassenheim zal de meeting, die bij ongunstig weer in de Geref, Kerk aan de Oude Vest te Leiden wordt gehouden, opluisteren. 3—S

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11