TE KATWIJK WORDT GEFILMD! J5,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 September 1934 Derde Blad No. 22847 BINNENLAND. #r. B. C. J. LODER 85 JAAR. DE MAN VAN HET VOLKENRECHT. Mr. B. C. J. Loder. Heden viert mr. B. C. J. Loder, oud president van het Permanente Hof van Intern. Justitie, te Den Haag, zijn 85sten rerj aardag. Bernard Cornells Loder werd op 13 Sep tember 1849 in Amsterdam geboren. In 1873 promoveerde hij te Leiden als meester in de rechten. Hij vestigde zich als advocaat te Rotterdam waar hij in 't bijzonder twesties betreffende het internationale reerecht behandelde. In 1896 richtte hij" met eenige anderen het Intern. Zeerecht- Comité op. In 1905 vertegenwoordigde hij Nederland op de internationale zeerecht- wnferentie te Brussel, evenals op volgende tonferenties in 1909 en 1910. In 1909 werd hij raadsheer in den Hoo ien Raad. In 1920 werd hij voorzitter van ren conferentie van Neutralen, die de statuten voorbereidde voor het Perma nente Hof van Intern. Justitie in Den Haag •n bij de oprichting daarvan werd hij op 15 Februari 1922 tot eersten president daarvan aangewean. Deze functie be kleedde hij tot 1924, waarna hij tot 1930 de functie van rechter in bedoeld college vaarnam. Van zijn publicaties moeten genoemd vorden dat over „De leer der Volkssouve- reiniteit", z'n zeerechtelijke artikelen, enz. In 1924, bij gelegenheid van zijn 75sten verjaardag, hebben zijn vrienden en col lega's hem zijn borstbeeld aangeboden en het geplaatst in de Kleine Rechtzaal van het Vredespaleis. EEREWACHT VAN DE ORANJE-GARDE. Bij de opening der Staten-Generaal. Bij de opening van de vergadering van de Staten-Generaal op Dinsdag 18 Sep tember a.s. zal door de Oranje-Garde een (erewacht worden gevormd door depu taties van de verschillende afdeelingen, tot een totale sterkte van 150 gardisten. De eerewacht, die op het Binnenhof wordt geplaatst, wordt gecommandeerd door den landelijken commandant, den heer E. Raams uit Leiden. De afdeeling Delft zorgt voor 2 trompetters en 6 tam boers. Bovendien zullen enkele honderden gardisten uit verschillende afdeelingen worden opgesteld op een gereserveerde plaats op het Voorhout, onder commando ran den heer Joh. Buytink, Garde-Com mandant van Amsterdam, om H.M. de Koningin met talrijke vlaggen een eer biedigen groet te brengen. AANTAL WERKLOOZEN GESTEGEN. Op 11 Aug. waren niet minder dan 295.184 personen werkloos. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van t/rn 25 Augustus 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 575.700, waarvan 82.700 landarbeiders. In maanden Mei t/m November worden leen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 493.000 verzekerden bedroeg in genoemde periode 16.2 pCt.. tegen 26.3 pCt. in de week 6 t/m U Augustus 1934. In de overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg J: werkloosheid 23.6 pCt. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 25 Augustus 1934 m totaal 324574 werkzoekenden ingeschre ven. waaronder 306482 mannen. Hiervan 'aren werkloos 301288 personen, waar ender 288521 mannen. Op 11 Augustus '34 «droeg het totaal aantal ingeschrevenen Mi een ongeveer gelijk aantal organen 317673 Hiervan waren werkloos 295184 per- sonen, waaronder 283353 mannen. Het aan- «1 ingeschreven werkzoekenden is sedert Augustus 1934 gestegen met 6901, het 'antal werkloozen met 6104. Op 26 Augustus 1933 stonden bij 1064 or- gnen der openbare arbeidsbemiddeling W6507 werkzoekenden ingeschreven; het aantal ingeschreven werkzoekenden wijst whalve, vergelegen met het overeenkom- p tijdstip van het vorig jaar, een stij- met rond 18000 aan. DESTRUCTIE DOOR GEMEENTEN. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeenten, welke nog niet zijn aangesloten bij een destructor of nog niet *jve voorzien in de destructie, onthef- ®g verleend van de verplichting tot de ductie tot 1 Juni 1936. BOMMEN OP OVERIJSSEL. Massale luchtbeschermingsoefeningen. Gisteren werd de eerste massale lucht beschermingsoefening in ons land gehou den, n.l. in de provincie Overijssel. De leiding berustte bij luitenant-generaal De Ridder, territoriaal bevelhebber van Over ijssel. De leiding beruste bij luitenant- generaal De Ridder, territoriaal bevel hebber van Overijssel, geassisteerd door kapitein Van Riessen. chef van het bu reau voor luchtbescherming van den Ge- neralen Staf. Aanwezig waren hierbij o m. de Minister van Defensie, de heer Deckers, generaal Snijders, leden van den Generalen Staf en militaire attachees van België en Frankrijk. De dagoefeningen begonnen om onge veer 4 uur. De eerste groep bombarde mentsvliegtuigen. bestaande uit negen mi litaire toestellen kwamen van het vliegveld Eelde en volgden de route Grambergen, Hasselt. Kampen. Zwolle, Daifsen, Ommen Hardenberg. Boven al deze plaatsen, doch vooral boven de brug te Kampen werden denkbeeldige bommen geworpen, terwijl verondersteld werd dat boven Kampen twee vliegtuigen werden neergeschoten. Een tweede groep, eveneens bestaande uit negen legervliegtuigen vertrok van het vliegveld Twenthe en ging via Ootmarsum Vriesseveen, Hattem, Zwolle, Raalte, Hel- lendoorn, Rijssen, Almelo en Oldenzaal. Hierbij werd verondersteld dat bij de spoorburg te Zwolle een vliegtuig werd neergeschoten. Een derde groep, bestaande uit 5 sport- vllegtuigen van de Twentsche Aero Club volgde de route Haaksbergen, Deventer, Geer, Delden, Hengelo, Enschede. Hierbij werd verondersteld dat bij Deventer een vliegtuig werd geraakt en neerstortte. In alle plaatsen kwamen zoodra de vliegtuigen hun bommen hadden afgewor- pan de hulpcolonnes in actie, terwijl in de grootste plaatsen speciale „gaszieken- huizen" waren ingericht. Deze middagoefeningen hadden overal een vlot en uitstekend verloop. De avondoefeningen duurde van onge veer half negen tot half tien. Op Almelo na, waar Kermis gehouden werd, was ge heel Overijssel in donker gehuld. Door twee drie-motorige Fokker-vliegtuigen werden vele bommen afgeworpen en over al in de straten zag men de denkbeeldige dooden en gewonden liggen. Ook nu deden de hulpcolonnes weer hun werk. Overal was veel publiek op de been. Ook des avonds hadden de ofeningen een vlot en goed verloop, terwijl zich nergens incidenten voordeden. Om half tien luidden de klokken, ten teeken dat het „luchtgevaar" geweken was en kregen de straten overal weer hun normale aanzien en werden de lichten weer ontstoken. DE DOUGLASMACHINE TE ROTTERDAM Volgende week proefvluchten. Vannacht omstreeks twaalf uur is te Rotterdam aangekomen het s.s. „Staten dam" van de Holl.-Amerika Lijn, met aan boord het Dougias-vliegtuig, dat door de K.L.M. in Amerika is aangekocht. Aan boord bevond zich ook de K.L.M.-piloot K. D. Parmentier, die het toestel in Amerika is gaan halen en invliegen. De Douglas is een geheel uit metaal vervaardigd vliegtuig, dat een grootere snelheid kan ontwikkelen dan de bij ons gebruikelijke verkeersmachines. Tot den aankoop van dit toestel is men speciaal overgegaan, omdat in Amerika de con structeurs verder zijn dan in Europa. Mocht het toestel voldoen, dan zullen waarschijnlijk meerdere van dergelijke toestellen hier worden gebouwd door de Fokker-fabrieken. De heer Fokker was ook op het terrein van de H A L. aanwezig om den heer Par- mentier af te halen. Met beide heeren hebben wij het genoegen gehad eenige oogenblikken een gesprek te mogen heb ben. De heer Parmentier vertelde, dat het toestel, waarmede hij in Amerika eerst kortere vluchten en daarna een vlucht van San Francisco naar New-York had gemaakt, hem zeer groote voldoening heeft gegeven. Het is. gemaakt te Santé Monica bij Los Angelos, waar zich de groote Douglas-fabrieken bevinden en waar den laatsten tijd elke week drie ma chines afgeleverd worden. De machine kan een kruissnelheid ontwikkelen van 300 KM Het is een iaagdekker en de mo toren zijn in den kop van den vleugel in gebouwd, terwijl het landingsgestel in trekbaar is. Een groote bijzonderheid is ook het voortreffelijke systeem van geluiddemping in de cabine, waarmee men resultaten heeft bereikt, die tot nu toe onbekend waren. Met de machine kunnen 14 per sonen vervoerd worden. Of met deze ma chine inderdaad zal worden deelgenomen aan de Melboumerace kon Parmentier nog niet met zekerheid zeggen en ook de heer Fokker deelde mede. dat de beslissing daarover deze dagen nog moet worden ge nomen. De heer Parmentier zeide, dat hij zeer gaarne met deze Douglas-machine aan de race zou meedoen, want al is het dan geen race-machine maar een ver- keersmachine, het zou toch zeer interes sant zijn te kunnen nagaan wat deze moderne zeer snelle machine in deze race zou kunnen presteeren. Het toestel, dat thans van de vleugels is ontdaan zal morgenochtend van boord worden geheschen en per schuit naar Waalhaven worden vervoerd, waar de vleugels er weer aan gemonteerd zullen worden en de radio-installatie er in gezet zal worden. Waarschijnlijk zuilen reeds in het begin van de volgende week proefvluchten met de nieuwe Douglas-machine gemaakt worden. STAKING OPGEHEVEN. De staking aan de Vereenigde Blik- fabrieken te Krommenie is met ingang van heden opgeheven op voorwaarde, dat de directie met de vakorganisaties zal onderhandelen, als de arbeiders het werk hervat zullen hebben. EEN CONFLICT IN DE LEDERINDUSTRIE 14 fabrikanten treden uit dei Centrale. Naar wij vernemen hebben veertien lederfabrikanten, namelijk de N.V. Leder- fabriek H. J. Aarts te Ryen, de firma Cor nells Ackermans te Tilburg, de N.V. Leder- fabriek J. van den Assum-Kanters te Dongen, de firma Gragtmans en Wiesman te Waalwijk, de N.V. Lederfabriek Holian- dia te Loon op Zand. de N.V. Lederfabriek v.h. van Iersel Witlox en Co. te Waalwijk, de N.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn. te Waalwijk, de firma Bern. Pessers, leder fabriek te Tilburg, de firma F. Pessers Verbunt te Tilburg, de Rijensche Chroom- lederfabriek G A. Theeuwes en Zn te Ryen, ie firma C. F. Verschuren te Loon op Zand, de N.V. van Wagenberg Festen te Vlijmen, de N.V. Vachelederfabriek A. van Wezel te Ryen en de firma N.V. Ph. van Baak te Breda, hun lidmaatschap van de Centrale Vereeniging tot Behartiging van de Belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen- en Aanverwante Branches op gezegd. Omtrent dit uittreden vernemen wij, dat deze fabrikanten tot dezen stap zijn overgegaan, aangezien zij overtuigd zijn dat de „Centrale" in haar huidigen vorm geen verbetering zal brengen voor de aan gesloten branches in het algemeen, terwijl voor de lederfabricage ernstige gevaren uit het voortbestaan der „Centrale" kunnen ontstaan. Bij de besprekingen, die aan het besluit tot uittreding zijn voorafgegaan, is de fa brikanten gebleken, dat vele leden slechts van uittreding worden teruggehouden, door vrees voor de machtsmiddelen der „Cen trale", welke middelen berusten op statu taire bepalingen, waarvan de leden in het algemeen bij hun toetreding de draag wijdte niet voldoende hebben overzien en welke bepalingen later nog zijn verscherpt. De uitgetreden fabrikanten komen op tegen het te ver reikende karakter der „Centrale" en tegen de te groote macht der leiders, die tevens bij diverse branches zijn betrokken. Op grond der statuten kunnen constellaties worden gemaakt, waaruit ernstig gevaar voor overheersching van bepaalde groepen zou kunnen ont staan. De aangesloten branches hebben, naar een berekening uitgaande van de cijfers van 1931 een totaal omzet van circa 250 mlllioen gulden per jaar. Zeer vele beoefenaars der betrokken vakken staan ondanks de middelen, waar over de „Centrale" beschikt, buiten dit lichaam en volgens de uitgetreden fabri kanten bestaat in ruimen kring alkeer van de „Centrale", terwijl men de meening is toegedaan, dat dit lichaam slechts zal kunnen werken, door toepassing van nog meer dwang. Vele aangeslotenen zijn teleurgesteld door het uitblijven van regeeringssteun, die door de oprichters, aan diverse groe pen in uitzicht is gesteld, in een vorm als door de regeering waarschijnlijk niet zal en redelijkerwijze niet kan worden gege ven. Voor de Zoolleerfabrikanten is er tevens het bezwaar, dat zij zich in de „Centrale" niet veilig gevoelen tegenover de daarin ook vertegenwoordigde „rubberbelangen". Bij dit punt is niet alleen het belang der lederindustrie, doch ook van duizenden schoenherstellers betrokken. De uitgetre den fabrikanten zijn volkomen bereid maatregelen in deze kwestie in het be lang der schoenherstellers daadwerkelijk te steunen. Om bovengenoemde redenen gingen, bijwijze van uiterste noodzaak, vermelde lederfabrikanten tot opzegging van hun lidmaatschap der Centrale Vereeniging over. NED. BOND VAN SCHILDERSPATROONS Het congres te Hilversum. Gistermorgen en -middag is het con gres van den Nederlandschen Bond van Schilderspatroons voortgezet. De jaar vergadering, gehouden in het Hof van Holland te Hilversum werd beëindigd. In de ochtendbijeenkomst had de verkiezing plaats van drie leden in het hoofdbestuur Met groote meerderheid van stemmen werden gekozen de heeren J. Nijhof te Almelo, A. Neyboer te Middelburg en H. J. Cramer te Haarlem. Besloten werd dat het hoofdbestuur voor de plaats, waar de volgende verga dering zal worden gehouden, een keuze zal doen uit Zwolle en Haarlem. Vervolgens werd verder behandeld de beschrijvingsbrief. Vele organisaties stre ven momenteel naar de instelling van 'n bedrijfsraad. Zulks geschiedt ook in de kringen van het schildersbedrijf. De ver gadering discussieerde zeer lang over het nut van zulk een instelling. Men nam tenslotte het besluit een afwachtende houding aan te nemen en geen bepaald standpunt in te nemen. Mocht tot instelling van zulk een raad worden overgegaan, dan zou de Bond zijn medewerking verleenen. Er zal van deze zijde echter niet naar oprichting worden gestreefd. De vergadering besloot reeds eerder om in samenwerking met andere patroons organisaties een saneeringscommissie in 't leven te roepen, om zoodoende slechte toestanden in het bedrijf te bestrijden. Verscheidene voorstellen werden in de vergadering van gisteren naar deze com missie verwezen, onder meer het voorstel van de afdeeling Apeldoorn, om een wet- telijken arbeidsdag vast te stellen, enkele voorstellen betreffende eigen beheer enz. Eenige uren werd gedebatteerd over 'n voorstel van de afdeeling Apeldoorn, om het uitkeeringssysteem bij overlijden der leden zoodanig te wijzigen, dat in den vervolge niet alleen bij ongevallen, doch bij alle sterfgevallen aan de overlevenden door den bond een bepaald bedrag zal worden uitgekeerd. Men wenschte de le den te verplichten door een contributie- verhooging van 5°/o per jaar aan dit sy steem mede te werken. Het hoofdbestuur was van meening, dat men. gezien de gehouden enquête, geen verplichting tot deelneming aan de over- lijdensfondsen kan opleggen. Men besloot een tweede enquête bij de leden in te stellen en de oprichting van een derge lijk fonds daarvan afhankelijk te stellen. De vergadering besprak nogmaals uit voerig de oorzaken, welke geleid hebben en leiden tot de slechte toestanden in 't bedrijf. Besloten werd alle mogelijke mid delen aan te vatten, om den toestand ge- Mevrouw Esther de Boer-van Rijk als „Kniertje". Foto Kruyt. Zooals wij in woord en beeld reeds uit voerig meldden, is men te Katwijk Zee druk doende Heyerman's „Op Hoop van Zegen" te verfilmen. Gisteren was het mevrouw Esther de Boer—van Rijk. die onder groote belang stelling eenige scènes kwam spelen. Wij zien haar hierboven in typisch Katwijk- sche kleederdracht met eenige visschers- vrouwen in gesprek over „Barendje", die zoek is.... De foto werd in de smalle' Prinsestraat opgenomen. Het spreekt wel vanzelf, dat de aanwezigheid van de beroemde tooneelspeelster het onderwerp van gesprek der Katwijkers was; met steeds groeiende interesse volgen zij het verfilmen van het bekende tooneelstuk van hun vroegeren dorpsgenoot Heyer- mans, met zijn levensware wedergave van het zware visschersbestaan. RECLAME. 7449 Speciaal aanbevolen: Tamme Eendvogels f. 0.90—f. 1.00 Wilde Eendvogels f. 0.90 FIRiUA D. WARRING ZONEN Haarlemmerweg 6 - Telefoon 622. zonder te maken. Door requesten en der gelijke zal de aandacht worden gevraagd van het Rijk. De vergadering machtigde het bestuur om te werken voor betere methoden bij aanbesteding van schilderwerk. Men wenschte beunhazerij e.d. bij aanbeste dingen uit te roeien. Na behandeling van eenige interne zaken werd de vergadering gesloten. Vad. UITVOERING VAN DE TABAKSWET. De Bond van Sigarenwinkeliersvereeni- gingen, welke 27 vereenigingen over het geheele land omvat, heeft aan den Mi nister van Financiën een schrijven gericht, waarin de Bond zijn erkentelijkheid aan den Minister betuigt met de uitvoering van de banderolle bescherming en afschaffing van het cadeaustelsel, vervat in de gewij zigde tabakswet. De Bond heeft echter geconstateerd, dat de naleving van de gewone tabakswet veel te wenschen overlaat en dat zijn leden zich daardoor ernstig in hun bestaansmo gelijkheid zien bedreigd. Zij hebben bij dit schrijven de mede werking van den Minister verzocht, om aan die euvelen een einde te maken. HET WILHELMUS ONBEKEND. In het Friesche dorp Wartcna. Ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, zijn tien ambtsgenoo- ten met hun dames een tocht door het Friesche waterland aangeboden. Het eind punt van dezen tocht was Wartena. waar volgens de regeling van de Idaarderadeel- ster gemeentelijke autoriteiten den gasten het „Wilhelmus" werd toegezongen. Hierover wordt uit Idaarderadeel een haast ongelooflijke bijzonderheid gemeld. Het had eerst in de bedoeling gelegen dat de eigen Wartenasche schooljeugd het wel komstlied zou zingen, maar te elfder ure moest een wijziging in het programma worden gebracht, omdat de gemeentelijke autoriteiten tot de ontdekking kwamen dat te Wartena het Wilhelmus een totaal on bekend lied is. Nooit van gehoord op school! Zoo moest in allerhaast de school jeugd van het naburige Warga per autobus naar Wartena getransporteerd worden om daar het Wilhelmus te zingen, dat hun gelukkig kort geleden nog was geleerd. Natuurlijk hebben de gasten van den Commissaris van dezen noodsprong niets gemerkt en aan het eerbetoon is dus ge heel voldaan. Maar het voorval is toch te teekenend om het onvermeld te laten. Lw. Nbld. NED. BOND VAN LUXE-VERHUUR- EN TAXI-AUTO-ONDERNEMERS. De op 15 Augustus 1.1. te RotterdafS voorloopig opgerichte Nederlandsche Bond van luxe verhuur en taxi-auto-onder nemers (N.B.L.T.O.) is gistermiddag ta Utrecht in algemeene vergadering bijeen gekomen om verdere uitvoering aan de plannen te geven. De heer J. Beerenberg Gzn. te Rotter dam heeft deze in zijn openingsrede uit eengezet, na inzonderheid den heer ir. W. W. E. von Hemert als vertegenwoordiger van den minister van waterstaat welkom te hebben geheeten. Spr. zeide, dat de Bond zijn doel traoht; te bereiken door de volgende middelen: 1. Een behoorlijke organisatie van taxi ondernemers in Nederland. 2. Prijsregelend optreden in den lande in zake vervoers- prijs per kilometer. 3. Overleg met de re geering en gemeentebesturen in zake het oprichten van nieuwe taxi-ondernemin gen. 4 Een landelijke regeling in zake per- soneelregeling en medezeggingschap in personeelzaken, die regeering en gemeente wenschen te maken. 5. Internationale overeenkomst in zake reizigersvervoer over de grenzen met de landen België, Dultsch- land en Nederland. 6. Actie tegen de hooge verzekeringspremlën. 7. Geen overheids- ol semi-overheidsbedrijf zal door oprichting van luxeverhuur of taxi-autodienst het particuliere initiatief beconcurreeren. 8. Geen verhooging van meerdere lasten op het bedrijf (wegen- en benzinebelasting). Deze punten werden door spr. nader ver klaard. waarbij o.a. bleek, dat de Bond in ons land zou kunnen bestaan uit ongeveer 2500 leden. Het resultaat der daarop volgende be sprekingen was. dat men besloot een voor- loopige ledenlijst samen te stellen, zonder dat de aangeslotenen eenige verplichting op zich namen. De betrokken personen zouden dan hun wenschen en verlangens kenbaar kunnen maken bij het secreta riaat te Rotterdam, waar men, hiermee rekening houdende, een reglement zou kunnen opstellen, waarna weder een nieuwe bijeenkomst belegd zou kunnen worden, op welke men dan zijn definitieve toetreding zou kunnen mededeelen. De heer ir. Von Hemert, vertegenwoor diger van den minister van waterstaat, zeide overtuigd te zijn van de vele moei lijkheden, waarmede de ondernemers te kampen hebben. Hij gaf den raad er vooral zorg voor te dragen, dat de nieuwe organi satie een vakbond wordt en geen verkeers- bond, aangezien die in ons land niet meer r.oodig is. N. R. Crt.). VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan J. Reijinga op zijn verzoek met ingang van 16 September 1934 eervol ontslag verleend als commis saris van politie te Amsterdam, met dank betuiging voor de in dat ambt bewezen diensten. Bij Kon. besluit is benoemd tot advo caat-generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam mr D Relingh Wz., thans substi tuut-officier van Justitie bij de Arrondis-i sements-rechtbank te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9