75,to Jaargang DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 No. 22847 Officleele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeincbplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj Voor Leldéh pér 3 maanden f. 2.3S; par weelt t. 0.!i Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijp, per week „0. Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kermis, dat op 20 September 1934, des namiddags 4 uur in een der ver trekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van obligaties tot een bedrag van f. 56.000 in de 4 °/o geld- leening van 1933, groot f.2.000.000. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Lelden, 13 September 1934. 7455 KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 19 September 1934, des namid dags van 2 tot 3 uur, ln een van de be nedenlokalen van het perceel Breestraat 119, waarin is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Lelden, 13 September 1934. 7454 ADRES AAN DEN RAAD Inzake de winkelsluiting op Zondag. Aan den Raad dezer Gemeente is onder staand adres gericht: Geelt met verschuldigden eerbied te kennen, het Bestuur van den Leidschen Chrlstelijken Besturenbond, domicilie kie zende de Ruyterstraat 3, alhier, en hande- leende namens de bij den Bond aange sloten aldeelingen. omvattende in totaal 2147 leden; dat het kennis genomen heelt van de gewijzigde Winkelsluitingswet, welke het mogelijk maakt, dat enkele categoriën winkels des oZndags geopend ol langer geopend kunnen zijn; dat deze wetsbepaling binnen twee maanden na de afkondiging van de ge wijzigde wet van kracht kan worden, in dien de Gemeenteraad de noodzakelijkheid hiervan gebleken is; dat het van meening is, dat aan derge lijke bepalingen voor deze Gemeente geen behoefte is; dat het voorts van oordeel is, dat door toepassing van deze wetswijziging de Zon dagsrust ernstig zal worden geschaad; dat mede inzonderheid de Zondagsrust van tal van winkeliers en bedienden van de ln de Wet met namen genoemde winkels ln mindere of meerdere mate wordt aan- getast; redenen, waarom Uwen Raaa beleefd verzocht wordt, aan deze wetstoepassing geen gevolg te geven Hetwelk doende: Het Bestuur van den Leidschen Chr. Besturenbond wgt H. v. CITTERT, 2e voorzitter, wgt. W. VEERMAN, secretaris. DE OCTOBER-LICHTWEEK. Heeft de degelijke wijze van voorberei ding in het vorig jaar den deelnemenden firma's algeheele satisfactie gegeven, ook ditmaal stelt de Leidsche Middenstands centrale er prijs op, de voorbereiding voor de October Lichtweek met groote zorg te doen geschieden. Van de hulp van het adviesbureau voor deelnemers werd voorheen een zoo dank baar gebruik gemaakt, dat ongetwijfeld voor de a.s. Lichtweek velen weer een beroep zullen doen op de technische voor lichting van dit bureau, dat dezen keer gevestigd ls ten huize van het secretariaat der October Lichtweek, Nieuwe Rijn 50, Tel. 824. Een bekwaam architect, die ook op het gebied van alle soorten van verlichting zijn sporen heeft verdiend, staat gratis met advies ter beschikking van een ieder, die iets aparts gaat ondernemen. Origi- neele ontwerpen worden hier uitgedacht cn grondig uitgewerkt met kostenbereke ning en wat er zoo al bijhoort. Wij mogen hierbij nog eens herhalen, dat de Middenstandscentrale, prijsstellend °P een uitvoering van de Lichtweek, die door distinctie, fijnheid van uitvoering en doeltreffendheid den naam onzer stad naar binnen en buiten slechts kan verheffen, er legen zal waken, dat wanstaltige of onsma kelijke reclame-bouwsels worden opgericht. Een leder, hij zij particulier, winkelier of fabrikant raadplege dus dit bureau. Laat men hiermee niet wachten tot op het laatste, wanneer de beste plaatsen zijn Vergeven of men door overbelasting van het bureau niet op tijd meer kan worden geholpen. PROF. DR. W. A. GODDLIN. Benoemd tot opvolger van wijlen prof. dr. L. E. Goester. Prof. Goddijn. Zooals wij gisteren nog ln een gedeelte van onze oplage konden berichten, is dr. W. A. Goddijn, conservator bij het Rijks herbarium alhier bij Koninklijk besluit benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde der Rijksuniversiteit hier ter stede om onder wijs te geven in de pharmacographie, ga- lenische pharmacie en receptuur. Prof. Goddijn zal aldus de plaats in nemen van wijlen prof, dr. L. E. Goester, die als gewoon hoogleeraar met dat onder wijs belast was. Wouter Adriaan Goddijn is 9 April 1884 hier ter stede geboren. Hij doorliep te Gouda de lagere school en de H B S. en ging daarna alhier pharmacie studeeren. Direct na zijn practisch apothekers-exa men werd hij door den toenmaligen direc teur van het Rijksherbarium, dr. J. P. Lotsy, benoemd tot wetenschappelijk as sistent en spoedig daarna tot tijdelijk con servator. In 1924 volgde zijn vaste aan stelling als zoodanig. Hij promoveerde op 8 October 1926 tot doctor ln de wis- en natuurkunde, op een proefschrift getiteld: „Kweekproeven" met éénjarige vormen binnen Linne's soort hyoscyamus-niger". In 1927 maakte hij tezamen met dr. Lotsy een botanisch genetische exploratie- reis door Zuid-Afrika. Ook met den opvolger van dr. Lotsy als directeur van het Herbarium, dr. Goet- hart heeft dr. Goddijn vruchtbaar samen gewerkt. Na diens aftreden in 1932 werd hij be last met de waarneming van het direc toraat. zoomede met het geven van onder wijs in de systematische botanie. Dr. Goddijn is voorts secretaris der re dactie van de Ned. Genetische tijdschrif ten Genetica. Bibliographica Genetica en Resumptio Genetica: lid van het Prov. Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen en van het Bataafsch Ge nootschap voor Proefondervindelijke Wijs begeerte. Ook is hij sinds eenige jaren deskundige bij de practische apothekers-examens. Van zijn publicaties dienen behalve zijn dissertatie genoemd te worden zijn Voyage of Exploration in deel X van Genetica, be helzende veel van de resultaten van zijn Afrlkaansche reis, en een aantal publi caties op botanisch of botanisch-genetlsch gebied, die verschenen zijn in de mede- deelingen van 's Rijks Herbarium. Eenige weken geleden verscheen in het nieuwe tijdschrift van het Instituut Blumia een artikel getiteld „Our species conception in relation to taxonomy and genetics". ZILVEREN JUBILEUM CHR. GEREF. J. V. SPR. 22: 6. Zooals wij reeds eerder in het kort heb ben gemeld, zal de Chr. Geref. J. V. Spr. 22: 6 volgende week haar zilveren jubileum herdenken. Hiertoe heeft zij a.s. Maan dagavond in het kerkgebouw der ^nr. Geref. Gem. aan de Steenschuur een wijdingssamenkomst belegd. Als sprekers zullen optreden de eere-voorzitter ds. Joh. Jansen en de oud-voorzitter ds. W. F. Laman van Middelharnis. Dinsdags d. o. v. wordt in de consistorie kamer van het kerkgebouw 's avonds van acht tot half tien gerecepleerd. Voorts staat nog een feestavond op het programma vermeld. L. S. C. Er hebben zich gisteren 103 aspirant leden laten inschrijven voor het Leidsche Studentencorps, welke als volgt over de verschillende faculteiten zijn verdeeld: rechten 58, rechten en letteren 5. medi cijnen 35, wis- en natuurkunde 5, theo logie 0, letteren 0. Het vorige jaar bedroeg het aantal „groenen" eveneens 103. CHR. JEUGDVER. „N.OM.A.T.E.G." Gisteravond gaf de Meisjesver. B. van bovenstaande organisatie ln haar Ver. gebouw een gezellige Ouderavond. Precies te 8 1/4 uur opende de voorz. van het hoofdbestuur de vergadering op de ge bruikelijke wijze. Hierop werd het programma op zeer vlotte wijze afgewerkt. Allereerst een woord van hulde voor de leidsters, die alles zóó tot in de puntjes hadden ver zorgd. Zoo volgden de verschillende nummers als daar zijn Holland, Snoepwinkeltje, Bootje, een toespraak van de penningm., die rijke vruchten afwierp en hierna pauze. Handige dames offreerden koffie met koek. Ondertusschen zorgden de dames Somerwil en Kokkedee afwisselend voor pianospel. Er heerschte een echte gezellige stem ming! Na de pauze volgde het laohnummer getiteld Kamergymnastiek. Het laatste nummer Pantomime slaagde ook uitste kend. Het was reeds ver over 10 uur toen de 2de voorz. het samenzijn sloot met een enkel dankwoord en gebed. Allen keerden zéér voldaan huiswaarts! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Naamlooze Ven nootschap Technisch Bureau Jan Mulder, Langebrug 8a, Leiden, handel in electr. artikelen. Dagteekening Ned. Staatscrt.: 18 Februari 1931, Bijvoegsel Nr. 526. Pres.-comm. (wnd. dir.): W. de Clercq, Noordwijk. Maatsch. kap.: f. 300.000.waarvan geplaatst en gestort: f. 60.000. Wijzigingen: Modemagazijnen „Maison Zurloh". Breestraat 130132134, Boter markt 16. Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: Modemaga zijnen „Maison Zurloh" N.V. Firma Hasselman en Pander, Botermarkt 2122, Breestraat 146. Leiden, fabrikan ten van meubelen; tapijthandel. Wijziging uitgeoefend bedrijf: tevens complete meubileering; fabricatie van meubelen is opgeheven. Leidsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruit" U.A., Kore- vaarstraat 30, Leiden. Vestiging filiaal: Driftstraat 34, Leiden, d.d. 25 Juli 1934. Prof. Lignac, die op 12 October inaugureert, is niet hoogleeraar in de ana tomische pathologie, maar in de patholo gische anatomie; de inauguratie van prof. dr. A. E. van Arkel heeft plaats op Vrijdag 26 October. Het aantal nieuw-ingeschreven leden der Ver. van Vrouwelijke Studenten, dat letteren gaat studeeren, bedraagt niet 5, maar 15. De reserve-eerste luitenants ir. J. M. J. W. Oostwoud Wijdenes, A. G. van Nes, H. Oortman Gerlings, jhr. dr. A. A. D. Berg, ir. J. Lucas. J. A. Paul en J. Broekhuijzen, allen van het 6de regiment veldartillerie alhier zijn benoemd tot reserve-kapitein. Op de Jaarbeurs te Utrecht komt de N. V. Technische Handelmaatschappij Daan en Horrée alhier uit in de afdeeling „Nieuwe Uitvindingen", De voormalige exploitant van het con certgebouw „Concordia", de heer G. B. Hofenk, heeft de officleele heropening van het hotel-café-billard „Bristol" aan de Nieuwe Beestenmarkt 34, welke heden avond plaats vindt, doen voorafgaan door een grondige restauratie, welke, zoowel In- als uitwendig duidelijk zichtbaar is. De gevel werd van onder tot boven keurig in de verf gezet, terwijl in het café en in het hotel tal van verbeteringen wer den aangebracht. Laatstgenoemd bedrijf omvat 14 één- en twee persoons-kamers, welke alle voorzien zijn van vaste wasch- tafels met stroomend water en centrale verwarming. oBvendien werden alle kamers opnieuw behangen en gestoffeerd, zoodat het geheel er weer als nieuw uitziet. Hedenochtend te ongeveer kwart over elf vond op de Breestraat een aanrijding plaats tusschen een wagen der N.Z.H.T.M en een auto van den heer K., die gepar keerd stond tegenover de studentensocië teit. De bestuurder wilde juist wegrijden, waardoor zijn auto met de tram in aan raking kwam en de spatborden, alsmede het nummerbord ernstig beschadigd wer den. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen den trambestuurder. De aanrijding had een verkeersopstopping van ongeveer 5 minuten tot gevolg. Gistermiddag omstreeks 5 uur ge raakte een 9-jarige jongen bij de Doeza- brug in den Witte-Singel te water. Zekere Meyer, die in de nabijheid vertoefde, sprong gekleed te water en bracht den drenkeling weldra op het droge. Als verdacht van oplichting tot een bedrag van f. 8 is door de politie alhier de 22-jarige G. van E. aangehouden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsstad. Baltisch pact geteekend. Bij de quaestie van de toetreding der Sovjet-Unie tot den Volkenbond zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, omdat de Russen bezwaren hebben tegen den voor- loopigen tekst der uitnoodiging, welke, naar gisteren gemeld, door meer dan twee derde deel vande Volkenbondsleden ten slotte is goedgekeurd. Thans zijn nieuwe onderhandelingen noodzakelijk geworden en is een nieuwe vertraging in den gang van zaken opgetreden. Gisteren bij de opening van de zitting der Assemblee begon de Zwitsersche bonds raad Motta met het wijden van eenige worden aan de nagedachtenis van Dr. Dollfuss en den vroegeren Italiaanschen gedelegeerde bij den Volkenbond, Scialoja. Deze werden met instemming begroet. De Italiaansche hoofdgedelegeerde dankte daarop voor de aan Scialoja gewijde woorden, waarna de Oostenrijksche gede legeerde, dankte voor de herdenking van den overleden bondskanselier. De verga dering verhief zich van haar zetels ter eere der beide dooden. De algemeene debatten werden daarna geopend door den Argentljnschen gedele geerde Cantilo. Vervolgens besteeg de Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg het spreek gestoelte. Hij sprak allereerst over de po litiek en den arbeid van zijn voorganger, Dollfuss, en dankte de vergadering voor het eerbetoon aan dezen man, dien hij schilderde als gloeiend Oostenrijksch pa triot en als goed Europeaan. Het zou aldus vervolgde Schuschnigg niet ver wonderlijk zijn op zichzelf, wanneer de wereld, die met zoovele zorgen belast ls, zich in dezen tijd weinig om het kleine Oostenrijk zou bekommeren. Maar de be- teekenis van Oostenrijk Iaat zich niet af meten naar de grootte en het bevolkings cijfer. Oostenrijk is een brandpunt van de Europeesche gedachte en het snijpunt van de groote stroomingen, die van het het Oosten naar het Westen, van het Noorden naar het Zuiden en omgekeerd zich hebben bewogen. Schuschnigg wilde niet vaststellen, of het juist geweest is het tegenwoordig Oostenrijk te scheppen. Maar wel wilde hij constateeren, dat Oos tenrijk in zijn tegenwoordigen toestand moet blijven gehandhaafd en dan niet slechts in zijn eigen belang. Zijn regeering is evenals de overleden bondskanselier vastbesloten de onafhankelijkheid te ver dedigen. Op de vraag of Oostenrijk, dat met zijn eigen hulpmiddelen kan bereiken en of de binnenlandsche ontwikkeling op den duur handhaving der orde garandeert, kan hij antwoorden: Oostenrijk is levens vatbaar, wanneer men het veroorlooft te leven. Schuschnigg ging daarna in op de grondwetswijziging in Oostenrijk en be streed dat hier sprake is van een dicta tuur. De economische crisis heeft ook bij dragen tot versterking van het radicalisme en een rustige grondwetsherziening be moeilijkt. Het nieuwe Oostenrijk moet al thans in de gelegenheid gesteld worden, zijn grenzen te verdedigen. Oostenrijk heeft niet de middelen gehad om te verhin deren, dat politieke bewegingen, die haar oorsprong buiten zijn grenzen hadden, een reactie hebben uitgeoefend. De nieuwe Oostenrijksche grondwet kan geenszins reactionnair genoemd worden. De opstanden in Februari en Juli zijn met illegale wapenen gevoerd, over welker herkomst hij niet zou spreken. In Juli was dan de kanselier en de schepper van het nieuwe Oostenrijk ten offer gevallen aan een arglistige en van tevoren beraamde misdaad, die met brutaliteit zonder weer ga is uitgevoerd. De Oostenrijksche regee ring heeft zich tegenover haar binnen landsche tegenstanders nooit laten leiden door wraakgevoel. De partijen in oosten rijk behooren tot het verleden en pogingen om ze weer op te richten, zijn reactionnair. De gedachte der autarkie wees Schusch nigg van de hand. Zijn land streeft er reeds sedert jaren naar zijn economischen invloed uit te breiden en zich nieuwe markten voor zijn productie te verschaf fen. De onderhandelingen, die gevoerd zijn met twee nabuurstaten, hebben gelukkig tot goede resultaten gevoerd, dank zij den energieken arbeid van den chef der Ita liaansche regeering, die zoo nauw moge lijk heeft samengewerkt met Dollfuss en den Hongaarschen ministerpresident. Na er nogmaals op gewezen te hebben, dat OostenrijK niet slechts voor zijn eigen be staan strijdt, maar tegelijkertijd de juist begrepen belangen van al zijn buren dient, verzocht de bondskanselier, dat de Volkenbondsvergadering de nooden van Oostenrijk zal begrijpen en hulp zal ver- leenen. Als laatste spreker op deze zitting trad de Iersche gedelegeerde de Valera op, die de doelmatigheid van Rusland's toelating tot den Volkenbond bestreed. Naar verluidt bestudeeren thans de Groote Mogendheden een voorstel van Italië, waarbij de Mogendheden de buur staten van Oostenrijk zullen uitnoodigen een verdrag te onderteekenen, waarbij zij zich verplichten niet in te grijpen in de Oostenrijksche aangelegenheden. BINNENLAND. Mr. Loder heden 85 jaar. CBlnnehland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Conflict in de leerindustrie; 14 aan gesloten fabrikanten uit de Centrale ge treden. (Binnenland, 3e Blad). Goede uitkomsten van den oogst ij) Haarlemmermeer. (Landbouw, 3e Blad). BUITENLAND. Rondom het werk te Genève. (Buiten land, le Blad). Een verdrag tusschen de Baltische lan den geteekend. (Buitenland, le Blad). Hitier ontvangt het corps diplomatique. (Buitenland, le Blad). Dc bemiddeling in het Amcrikaanschë tcxtielcoaflict is mislukt. (Tel., le Blad). Natuurlijk zal ook Duitschland hiertoe worden uitgenoodigd. Van het Duitsche antwoord zal afhan gen, welke maatregelen de andere staten zullen nemen. Bondskanselier Dr. Schusch nigg heeft een onderhoud gehad met Sir John Simon, Barthou en baron Aloisie. Vervolgens heeft laatstgenoemde een langdurig onderhoudt met Sir John Simon gehad. De ministers van buitenlandsche zaken van Estland, Letland en Lithauen hebben gisteren ln het Volkenhondssecretariaat het zoogenaamde Baltische pact ondertee kend, een soortgelijk vendrag als het pact van de Kleine Entente, De drie staten komen overeen met elkander overleg te plegen over buitenlandsche politieke aan gelegenheden. waarbij zij gemeenschappe lijke belangen hebben en zeggen elkander wederzij dschen bijstand toe op politiek en diplomatiek gebied. Voor dit doel zullen minstens tweemaal per jaar conferenties plaats hebben tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de drie state®, terwijl op verzoek van een der verdrag sluitende partijen buitengewone conferen ties kunnen worden bijeengeroepen. De verdragsluitende partijen erkennen verdei het bestaan van bijzondere problemen, die een gemeenschappelijke 'houding moeilijk zouden kunnen maken. In dergelijke ge vallen zal dan ook een uitzondering ge maakt kunnen worden op de bepalingen van het verdrag. Wat de quaestie betreft die tusschen de drie staten nog aanhangig zijn. verbinden de drie staten zich hiervoor zoo spoedig mogelijk een oplossing te vinden. Het verdrag is opengesteld voor de toe treding van andere staten, nadat overeen stemming hierover tusschen de drie ver dragsluitende landen zal zijn verkregen. Het verdrag zal gelden voor een periode van tien jaar en wanneer het niet door een der partijen een jaar voor afloop van dezen termijn is opgezegd, zal het stil zwijgend worden verlengt!. Naar de „Daily Telegraph" bericht, heeft de Poolsche minister van Buiten landsche Zaken, Beek, aan den Lord-Groot- Zegelbewaarder Eden, medegedeeld, dat de Poolsche regeering thans definitief besloten heeft, niet aan het Oost-Locarno-Pact deel te nemen. De „Daily Telegraph" bericht verder, dat de kleine Baltische landen hun toetreden tot Oost-Locarno afhankelijk maakten van het toetreden van Duitschland en Polen. Waarschijnlijk zullen dus thans, nu deze beide landen niet toetreden, eveneens wei geren toe te treden. Naar evenwel van andere zijde te Genevq wordt vernomen blijven Estland, Letland en Lithauen aanhangers van Oost-Locarno niettegenstaande Duitschland officieel het pact van de hand heeft gewezen. Omtrent de houding van Polen is offi cieel nog niets bekend. OOSTENRIJK. Het verbod van Duitsche bladen verlengd. Officieel wordt medegedeeld: De bonds- kanselarij heeft het indertijd uitgevaar digde verbod van verspreiding van alle in het Duitsche Rijk verschijnende dagbladen en tijdschriften verlengd en wel tot 16 December 1934. UIT HET VERRE OOSTEN. Weer een treinaanslag in Mandsjoerije. Op het. baanvak Sipinan van den Oost- Chineeschen spoorweg hebben Chineesche bandieten een trein tot ontsporing ge bracht en beschoten. Talrijke passagiers werden gedood of gewond.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1