758te Jaargang DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 No. 22845 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per régel voor advertenttën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenttën 35 Cts. per regel. Kleine advertenttën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclht. Voor ëventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cte. Bureau Noobdeinckplein Telefoonnummers voor Directie ekt 'Administratie 2500 Redactie 1507. PoctcMquereb GirotSerat No. 57055 - Postbus No. 54. - -J. - ifRlJS DEZER ODIiIRANT.:] Voor Leidén per 3 maanden f.2i36; pér week .tef..f.o.W Bulten Lelden, waar altenten gövéétigd Franco per post f.2:35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERBOD TOT HET VERBOUWEN VAN DEN BRAVO-AARDAPPEL. De Burgemeester van Leiden brengt ter tlgemeene kennis, dat het in het voor nemen van den Minister van Economische .Zaken ligt om, in verband met de gevaren roor den uitvoer van door den Neder- landschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen, welke ver bonden zijn aan de teelt van, voor de wrat- dekte vatbare rassen, een algemeen ver touw-verbod van den Bravo-aardappel roor den oogst 1935 uit te vaardigen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden. 11 September 1934. 7345 DE XXXIste JAARBEURS TE UTRECHT. Deelnemers uit Leiden en omgeving. De navolgende firma's uit onze stad en omgeving zijn op de Jaarbeurs te Utrecht net fraaie stands vertegenwoordigd: Fa. H. A. van Berkesteyn, machinale stoel- en meubelfabriek Waddinxveen. A. L. Gerretsen, Zweedsch grof aarde- verk, kunstaardewerk enz., Voorschoten. NV. Internationale Handelsmij. „Ime- texo"; kachels, fornuizen, haarden, poets middelen enz. Leiden. N.V. Fabrieken „Waddinxveen" v/h. A. Kempkes en Co.: zit-, huis- en slaapka mers. stoelen, meubelen enz., Waddinxveen N.V. Leidsche meubelindustrie: Buffet ten, slaapkamers enz. Leiden. Meubelfabriek „Matse"slaapkamers, eetkamers, dressoirs enz., Waddinxveen. C. F. Meerpoel's Adler Import; naaima chines, speciaal naaimachines voor con- lectie, lederwaren, schoenfabrieken enz., Lelden. N.V. Stoommeubelfabriek v/h. Modder kolk en Dijs: Bekleede en stalen rompen enz., Waddinxveen. G. Okkerse, mach. speelgoedfabriek, lig stoelen, kinderstoelen enz., Waddinxveen. M. den Os en Zonen: Stalen deuren, Lelden. •J. Pen. clubfauteuils, couches enz.. Voor schoten. HET VERKEERSPROBLEEM. Een lezer schrijft ons: De verkeers-puzzle in uw Blad van 5 lezer, waarbij de gelijktijdige aankomst van vier auto's op het kruispunt Bree- straat-Rapenburg-Noordeinde veronder steld wordt, heeft m.i. nog een andere oplossing als het ingrijpen van den ver keersagent. Chauffeur A. uit het Noordeinde met het doel Breestraat wordt door niets ver hinderd op te rijden tot de Gijselaars- bank; daardoor krijgt C. uit de Bree straat gelegenheid op te rijden naar het Rapenburg, want z'n collega B. die van het Kort Rapenburg ook de Breestraat in moet heeft als bekwaam bestuurder, al lang gezien, dat hij door ook op te rijden tot de Bank het verkeer zou blokkeeren en dus aan C., die dit, als eveneens er varen weggebruiker, reeds verwachtte 'n ieeken van voorrang gegeven. Na C. rijdt au natuurlijk D. van het Rapenburg rechtuit op, waarna ook A. en B. hun veg kunnen vervolgen. Een wielrijder vroeg onlangs in uw blad hoe te handelen, als men fietsend uit de Haarlemmerstraat komt, de Prlnsesse- kade op wil en de verkeersagent het ver keer Blauwpoortsbrug-Haarlemmerstraat la beide tegenovergestelde richtingen beeft vrijgegeven. Er zijn naar mijn mee ting twee manieren: a. men zit rechts in de file op de Haar lemmerstraat en wijkt buiten de straat aaar rechts af om zich bij de wachten den op de Turfmarkt te voegen; b. men links in de file en rijdt rechtuit in de richting van de Morschstraat, om, zoodra de kans schoon is naar links om te kee- ren en zich zooveel mogelijk rechts hou dende bij hen te voegen, die ook aan stonds naar rechts de Prinsessekade op rillen draaien. CURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. De sub-commissie van het Crisis-comité bericht ons, dat de verschillende cursus- ren in het Leidsche Volkshuis Woensdag 15 September een aanvang nemen. Zij, die kan deze cursussen willen deelnemen, wor den verzocht zich op te geven in het Leid- Volkshuis n.l. op Donderdag en Vrij dag 13—14 September, telkens des voorm. tan 9'It uur12 uur. Hr wordt les gegeven in de volgende Jduwvakken: timmeren, metselen en schil deren en in huisvlijt, metaal en electrici- Wt. Deze laatste cursus begint iets later. VIERVOUDIGE INBRAAK IN HET KOOIKWARTIER. DE DADERS DRONGEN AAN DE ACHTERZIJDE DE HUIZEN BINNEN. In den afgeloopen nacht is in het Kool kwartier op niet minder dan vier plaatsen ingebroken, o.l. in drie perceelen in de Atjehstraat en een huis in de Parkstraat. De daders zijn via de brandgang en de tuintjes aan de achterzijde der huizen bin nengedrongen, zooals de voetstappen in de weeke aarde uitwijzen. Onze foto laat het geopende raam zien, waardoor de dieven het perceel Atjehstraat 41 zijn binnenge- klauterd. Dit raam is een z.g.n. tuimel raam, dat naar binnen opengaat en waar van de beugels, welke het tegenhouden, zijn geforceerd, zoodat het raam geheel opengeklapt kon worden. De dieven kwamen daardoor in de keu ken en via een deur in de huiskamer. Hier werd alles doorzocht. Een blikken spaar pot werd verbogen en de inhoud meege nomen; twee portemonnaies van hun in houd ontdaan, een gouden en een zilveren horloge ontvreemd. Aan geld wordt door den bewoner J. B. in totaal een bedrag van f. 5.vermist. In de voorkamer werd nog een costuum van den zoon des huizes door zocht, doch toevallig had deze zijn geld mee naar boven genomen. In een schort, welke ln de achterkamer over een stoel hing, zat nog een huishoudportemonnaie met pl.m. f. 5.doch dat is den inbrekers blijkbaar ontgaan. Tot besluit aten de on- genoode gasten een banaan, waarvan zij de schillen op een stoel deponeerden. Bij den buurman J. B. van B. op nr. 43 wordt eveneens een gouden horloge en een bedrag van ongeveer f. 8.vermist. Vermoedelijk zijn de inbrekers in de buurt bekend geweest, want het aangren zende huis nr. 39, waar een zeer waaksche hond is, werd overgeslagen! Bij J O., in de Atjehstraat 37, werd de benedenverdieping eveneens geheel door zocht. De inbrekers maakten hier een be drag van circa f. 200.benevens uit een spaarpot nog f 6.buit. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht bij I. M. in de Parkstraat 47, waar een dameshorloge en eenlge gouden voorwerpen werden ontvreemd. Geen der bewoners, die allen op de eerste verdieping slapen, heeft iets van het nachtelijk bezoek gemerkt. De politie stelt een uitvoerig onder zoek in. Vanzelfsprekend lokte het bericht van deze viervoudige inbraak in der buurt veel discussie uit. Den geheelen morgen groep ten de omwonenden voor de genoemde huizen samen en bespraken het geval in geuren en kleuren. PARKCONCERT. Het concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare-Gezelschappen zal deze week verzorgd worden door het Leidsch Harmonie-Gezelschap „De Post", directeur de heer M. Bolderdijk en wor den gegeven op Donderdag 13 September a.s. 's avonds 8 uur precies in het Plant soen. Stoelen zijn te huur tegen den geringen prijs van vijf cent. Men wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. „Niet doorgaan" van het concert wordt bekend gemaakt middels de borden aan de brugwaehtershuizen, politiebureau Zonneveldstraat en Steenstraat en het postkantoor. Het programma luidt: 1. Krönungsmarsch a. d. opera „Der Prophet", G. Meyerbeer; 2. Le Retour au Pays, ouverture, F. Mendelssohn; 3 Le Trésor, intr. et suite de Valses, Joh. Strauss; 4. „Atilla", fantaisie sur 1' opera de Verdi, A. J. Roeien; 5. Freiheitskamp- fer, marsch, H. Heusner. Pauze 6. Blaze Away, marsch, Holzman; 7. „Wilhelmine"-ouverture de concert, L. Bayr; 8. The Golden Valse. Valse Medley, A. Winter; 9, Grand Final d'Arielle, Bach. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbond bijeen Toelating van sovjet-Rusland verzekerd Duitschland tegen Oost-Locamo Japansche vlootvoorstellen. Gisteren is de 15e Volkenbondsvergade ring door Benesj, als voorzitter van den Raad, geopend, 53 van de 57 leden zijn vertegenwoordigd. Duitschland en Japan zijn uitgetreden, Honduras en San Sal vador ontbraken. Benesj hield zich in zijn rede allereerst bezig met de verwijten, die tot den Vol kenbond worden gericht, in welk verband hij noemde het horten der Ontwapenings conferentie, het uittreden van Duitschland en Japan, de oorlog in den Chaco, het ChineeschJapansche en het Japansch Russische conflict, benevens het mislukken van de Economische Conferentie in Lon den. Er bestaat echter geen twijfel aan, dat, al is het ook niet gelukt in verschillende deelen van de wereld de vredespolitiek van den Volkenbond met succes door te zetten, in andere deelen der wereld, vooral in Europa, een ieder die schuldig zou zijn aan dergelijke gebeurtenissen, zich onmiddel lijk directe sancties van den kant van een groot aantal andere leden van den Bond op den hals zou halen. Deze zekerheid is een resultaat, dat niet over het hoofd mag worden gezien. Men is thans gewaar schuwd. Tegenover deze passiva van het Volken- bondswerk stelde Benesj de activa. In dit verband noemde hij de onbetwistbare toe nadering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot den Volkenbond, en vooral het te verwachten toetreden van Sovjet-Rusland, een land, zonder welks medewerking de toestand in Europa en in de wereld niet weer normaal zou kunnen worden. Tot de successen van den Bond rekent Benesj verder, behalve het bijleggen van het Leticia-conflict tusschen Peru en Co lumbia, vooral het voorbereidend werk voor het Saarplebisciet, waarbij de gedele geerde van Italië rtch zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Reeds spoedig zal nu de tweede étappe Van deze onderhandelingen beginnen. Wanneer het resultaat even gunstig zal zijn, heeft de Volkenbond in het belang van den vrede in Europa een buitengewoon belangrijke taak vervuld. Een succes is verder bereikt door de stappen der drie groote mogendheden, ten gunste van de onafhankelijkheid van Oos tenrijk. Dit laatste vormt zonder twijfel een bewijs voor de internationale solidari teit en toont dat zekere Europeesche pro blemen onverbrekelijk verbonden zijn met de instandhouding van den vrede in Europa. Ook de plannen in zake het Oost- Locamo Pact vormen een stap, die de vrede beveiligen en versterken. Ik weet, aldus Benesj. dat men in zekere kringen van tijd tot tijd vreest, dat eert oorlog zou kunnen uitbreken; men gelooft zelfs, dat de oorlog door de geheele atmosfeer direct dreigend is. Ondanks de duistere schaduwen echter, gelooft spr„ dat de toestand van den Volkenbond niet moet worden beschouwd als ontmoedi gend. In ieder geval moet men weten dat het lot van den Bond in handen der leden ligt en dat het mogelijk moet zijn de hui dige crisis te overwinnen. Tot voorzitter van de Volkenbondsver gadering werd de Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken Sandler gekozen, zoodat nu voor het eerst een socialist het voorzitterschap van de Volkenbondsvcrga- dering bekleedt. Hij werd met 49 van de 51 geldige De Wethouders van Financiën en van Sociale Zaken, zijn, wegens uitstedig- heid. verhinderd morgen spreekuur te houden. Onze stadgenoot, de heer A. L. L. Gathier, behaalde op de Nationale Post zegeltentoonstelling te Amsterdam niet één gouden medaille en een zilveren be ker, doch twee gouden en een zilveren medaille benevens een zilveren beker. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat mevr. S. Frank van Gelderen in de afdeeling dames-confectie bij de firma Gebrs. Gerzon alhier in dienst trad. Waar dit jubileum samenvalt met de herope ning der zaak zal het de algemeen be minde Jubilaresse niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De politie heeft den 40-jarigen J. S. alhier in bewaring gesteld, die op de Haarlemmerstraat eenige ruitjes van een automaat had vernield. Morgenochtend om halfacht maken twee bataljons van het 4de regiment infan terie voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel een marsch door de stad vanaf de Morschpoortkazerne, langs Morschstraat, Steenstraat en Rijnsburger- weg naar Oegstgeest. Vandaar marcheert een bataljon voor het houden van een oefening naar de Maal drift, terwijl het andere met de muziek terugkeert naar de stad. De Kon. Mil. Kapel blijft den troep voorafgaan tot aan het station. Gistermiddag is de 15-jarige wielrijd- ster W. P. uit Katwijk op den hoek van de Prinsessekade en den Apothekersdijk aan gereden door de 24-jarige wielrijdster W. P. S„ alhier. Eerstgenoemde kwam te vallen en brak haar linkerenkel. De E. H. D. vervoerde haar naar het Acade misch Ziekenhuis. stemmen gekozen. Voorts werden de vol gende zes vertegenwoordigers tot vice- president gekozen; de gedelegeerde van Groot-Brittannië met 42 stemmen, die van Italië met 42, van Frankrijk met 41, van Oostenrijk met 38, Indië met 35 en Joego slavië met 31 stemmen. Rusland's toetreden tot den Volkenbond is verzekerd. De gedelegeerden van Argentinië en Portugal hebben de toezegging gedaan dat zij niet zullen tegenstemmen en dat zij zich met stemonthouding, die de eenstem migheid niet verhindert, zullen tevreden stellen. Beek heeft verklaard dat Polen zelfs ten gunste van de toekenning van een perma nenten raadszetel aan Sovjet-Rusland stemmen zal, in het vertrouwen dat Polen bij een latere reorganisatie van den Vol kenbond eveneens een permanenten zetel zal verkrijgen. Het bezwaar van Polen op het stuk van de minderhedenbescherming is uit den weg geruimd door een notawis seling tusschen Polen en de Sovjet-regee ring, waarbij de Sovjet-regeering belooft geen klachten over de behandeling van Russische minderheden in Polen bij den Volkenbondsraad te zullen aanhangig maken. Door deze houding van Argentinië, Por tugal en Polen is de toetreding van Sov jet-Rusland verzekerd. Tot de sovjets zal nu een soort uitnoo- diging worden gericht om toe te treden. Reeds 30 delegaties verklaarden zich tot teekenen bereid. Men hoopt dit aantal nog zoodanig uit te breiden, dat meer dan twee-derden van de aanwezige delegaties tot de ondertee kenaars zullen behooren. Het zal echter niet worden een uitdrukkelijke uitnoodi- ging, doch meer een kennisgeving aan de Sovjet-regeering, dat een eventueele aan vraag van Sovjet-Rusland om toetreding tot den Volkenbond, bij de delegaties, die den brief onderteekend hebben, in goede aarde zou vallen. De Duitsche regeering heeft na een zorgvuldig onderzoek van het bekende pian, betreffende een „Oostelijk Pakt", aan alle geïnteresseerde regeeringen een nota toegezonden, waarin de Duitsche be zwaren worden uiteengezet. Zooals men weet gaat het om een vei- ligheidspakt in Oost-Europa, hoofdzake lijk te sluiten tusschen de volgende acht Lithauen, Letland, Estland, Finland en Tsjecho-Slowakije. In het verdrag beloven deze staten el kaar militairen steun, welke direct „automatisch", dus zonder nader overleg zou verleend worden. Daarenboven treedt Rusland op als ga rant voor het Verdrag van Locarno en wordt Frankrijk garant voor het zooge naamde „Oost-Locarno". Deze garanties zouden evenwel ook ten gunste van Duitschland werken. Het heele systeem is gegrond op het lidmaatschap van den Volkenbond voor al de deelnemende staten en wil deze ook verplichten tegenover een aantal gewich tige problemen van Europeesche politiek een bepaald standpunt in te nemen. In haar beschouwingen over dit plan verklaart de Duitsche regeering allereerst, dat zij principieel nooit kan deelnemen aan 'n dergelijk internationaal verdrags systeem, zoolang het recht van gelijkheid inzake bewapening van de zijde van zekere regeeringen nog steeds niet ten volle is toegegeven. Dezelfde principleeie houding heeft Duitschland trouwens ook tegenover de quaestie van het lidmaat schap van den Volkenbond ingenomen Wat den militairen steun betreft, welke in het pakt voor Oost-Europa wordt be loofd, doet de Duitsche regeering opmer ken, dat een dergelijke toepassing van het beginsel der sancties, dat in het. Volken bondsstatuut is opgenomen, tot nog toe altijd door niet te overwinnen moeilijk heden is verhinderd. Duitschland, als neu traal land te midden van zwaarbewapende mogendheden gelegen, kan geen verplich tingen op zich nemen, die het bij ieder mogelijk conflict in Oost-Europa zouden verplichten deel te nemen aan den oor log en die het zeer waarschijnlijk tot slag veld zou maken voor de strijdende par tijen. Voor de speciale Fransche en Russische garanties, welke in het plan voorzien zijn, acht Duitschland geen reëele gronden aanwezig. Duitschland kan in ieder geval van deze garanties geen voordeel ver wachten. De Duitsche regeering is van oordeel, dat andere methoden ter verzekering van den vrede, meer succes zouden kunnen hebben In het algemeen geeft zij daarbij de voorkeur aan bilaterale verdragen, zon der echter principieel bezwaar te hebben tegen verdragen, welke door meer landen te gelijk gesloten worden. Daarbij wil zij echter het zwaartepunt niet leggen op den plicht tot automatischen steun; zij verwacht meer van een algemeene non agressie verplichting en van speciale ver plichtingen ter waarborging van den vrede. Dergelijke verplichting tot vreed zame maatregelen ter voorkoming van oorlog, zouden wel tot reëele vredeswaar- Borgen kunnen worden ontwikkeld zonder gevaar voor allerlei complicaties, welke de thans door de andere mogendheden voorgestelde methodes wel opleveren. Japan zal bij de aanstaande vlootbe- sprekingen een nieuw plan voorleggen, dat kan strekken tot vermindering der bcwa- BINNENLAND. Het Nederlandsch-Duitscbe betalings verkeer; mededeelingen van de Nederland - sche Bank. (Binnenland, 3e Blad.) De heer A. C. R. Dreesmann te Bussum is gisteren 80 jaar geworden; hij is be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. (Binnenland, 3e Blad.) Massa-vergiftiging te den Bommel in Zuid-Holland. (Gemengd, 2e Blad.) De XXXIste Jaarbeurs te Utrecht; doet allen mee! (3e Blad.) BUITENLAND. Opening van de 15e zitting van den Volkenbond. (Buitenland, le Blad.) Toetreden van sovjet-Rusland tot den Volkenbond thans verzekerd. (Buiten land, le Blad.) Duitschland verwerpt deelnemen aan het Oost-Locarno-pact. (Buitenl. le Blad) Nieuwe vlootvoorstellen van Japan te verwachten. (Buitenland, le Blad.) Het Nazi-congres te Neurenberg is be ëindigd. (Buitenland, le Blad.) Incidenten in Zuid-SIavië bij bezoek van maarschalk Balbo. (Buitenland, le Blad.) De ramp der Morro Castle. Oorzaak een aanslag. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en. Tel., le Blad.) pentngen en tot verlichting van de finan- cieele lasten der volkeren. Met nadruk wordt erop gewezen, dat Japan geen enkel voornemen heeft een onnoodigen wedloop in vlootaanbouw te beginnen, daar deze zou uitloopen op een vergrooting van de financieele lasten. Het Japansche plan is erop berekend, de bewapeningen te houden op een peil, dat onvoldoende zal zijn voor offensieve doeleinden. Japan zal dan ook bereid zijn om, wan neer andere landen deze bereidheid even eens toonen, machtige offensieve wapenen af te schaffen. In officieele Japansche kringen wordt de vurige hoop tot uiting gebracht, dat de andere landen in dit opzicht het eens zullen kunnen worden met Japan en tot overeenstemming zullen kunnen komen inzake het nieuwe verdrag. ITALIË. Een nieuw onder-staats-secretariaat. Er is een nieuw onderstaatssecretariaat voor de buitenlandsche pers en de propa ganda opgericht, dat onder onmiddellijke leiding staat van den chef der regeering Tot onderstaatssecretaris ls benoemd graaf Ciano, den schoonzoon van Musso lini en chef van het persbureau. OOSTENRIJK. Incident met Nazi's. Gisteravond heeft aartshertog Eugen ter gelegenheid van het feit, dat voor de eerste maal de feestverlichting van het „Heldendenkmal" brandde, het monu ment bezocht. Bij zijn aankomst gingen de lichten uit en werd in 't donker „Heil Hitier" geroepen. Van de andere zijde werd geantwoord: „Hoch Habsburg". Er ontstond een vechtpartij, waaraan de politie een einde moest maken. ZUID-SLA VIE. Demonstraties te Spaiato. Ter gelegnheid van hetbezoek aan Spa iato van maarschalk Balbo is het daar tot ernstige incidenten gekomen. Balbo maakt met een jacht een reis langs de Dalmatische kust. Hij heeft daarbij bezoeken gebracht aan Catarro, Ragusa en Spaiato. Te Spaiato heeft hij in de Italiaansche Club voor ongeveer 150 Italiaansche op tanten het woord gevoerd. De Italianen riepen ten slotte: Leve Italië, Leve Italiaansch Dalmatië. Leve 't Italiaansche Spaiato. Vervolgens zongen zij het Italiaansche Volkslied. Voor het gebouw had zich intusschen een groote menigte verzameld, welke tot stormachtige demonstraties overging en met geweld 't clubgebouw wilde binnen dringen. De politie voorkwam evenwel erger. De straten werden afgezet. Maarschalk Bal bo zou naar zijn jacht hebben moeten „vluchten". De politie heeft tal van de monstranten gearresteerd. Pas toen de rust eenigszins was weergekeerd konden de Italianen hun clubgebouw verlaten. De Joego-Slavische pers noemt het be zoek van Balbo, nu de Italiaansch-Fran- sche toenadering in Joego-Slavië zeer veel kwaad bloed heeft gezet, zeer inop portuun.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1