?5,te Jaargang MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 No. 22S44 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 90\Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen wajur agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ,10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cfe. Bureau NoortJeindspIein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:j Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18j J*. - i Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. DE NIEUWE SPOORLIJN ALPHEN—BOSKOOP—GOUDA. Evenals op de lijn LeidenUtrecht zal ooit op de nieuwe spoorlijn GoudaBos- toop—Alphen—Leiden, ingaande 7 Octo ber een 1-uur-dienst ingevoerd worden. Dagelijks zullen vice-versa 30 motortrei- ten loopen, met directe verbinding Leiden -Gouda. Naar wij vernemen zal op de stations ran de nieuwe spoorlijn personeel van opgeheven stations en haltes geplaatst worden, zoodat het personeel niet uitge breid behoeft te worden. BUUBTVER. „EENSGEZINDHEID". Uislag van den plantenkweekwcdstrijd. Door bovengenoemde vereeniging is Zaterdag j J. in het Gymnastieklokaal der Oir. Scholen aan de Munniken- en Oosterstraat een tentoonstelling gehouden tan in het voorjaar aan volwassenen en tnderen uitgereikte en door hen gekweek te planten. D inzendingen waren van goed gehalte; aan zeer vele planten was goede zorg be- fieed. De jury, bestaande uit de heeren J. Krlest Jzn. en W. de Zwart Az. had geen [fmakkelijke taak. Het oordeel van de jury was, voor wat betreft de Salvia's en geraniums (beide door de kinderen ge kweekt) schitterend. De dahlia's der volwassenen hadden beter kunnen zijn. De prijzen werden als rolgt toegekend: Groep A. (kinderen van 610 jaar): Meisjes: 1ste pr. Bep van Ark, 2de pr. Willy d. Horst. Jongens: 1ste pr. Abram Sjardyn, 2de pr. Abram Sjardyn. Groep B, (kinderen van 1113 jaar). Meisjes: 1ste pr. Agnita Serlie, 2de pr. Doortje Wagenaar. Jongens: 1ste pr. Bram Stikkelorum, Sde pr. Martinus Sjardijn. Volwassenen (vaklieden): J. H. v. d. Broek, zeer eervolle vermelding voor in tending van Mignon Dahlia. Volwassenen (ter opluistering)W. F. d. Broek, eervolle vermelding voor in tending van Capsicum Capsicapstrum. Volwassenen: 1ste pr. I. Wagenaar, 2de pr, van Oosten. Na afloop van de beoordeeling was de gelegenheid opengesteld de inzendingen Ie bezichtigen, waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Bij de inzendingen waren ook een twee tal Herbariums, ingezonden door den jon geheer A. Trippenzee. De sluiting der tentoonstelling geschied- te met een toepasselijk woord door den Voorzitter, die mededeelde dat het be suur wederom ten volle tevreden was, al fcadden de inzendingen der volwassenen beter kunnen zijn. De kinderen, die nu geen prijs gehaald bebben, moeten niet ontmoedigd worden, doch het dient juist een aansporing voor ten volgend jaar te zijn. Het hoofddoel van het werk van het be duur in dit opzicht is de kinderen liefde toor de planten en bloemen bij te bren- "a. n Nadat de kinderen getracteerd waren, konden zij de planten mede huiswaarts lemen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Gebr. Klaverweiden. „Chemi- Khe Fabriek Alpha", Oranjestraat 60a, Alphen a/d. Rijn, verffabriek. Door het •verlijden van den vennoot: Th, J. Kla verweiden, dd. 25 Dec. 1933 is de vennoot- 'fhap onder firma ontbonden. De han delszaak wordt voortgezet door den heer P. J. Klaverweiden als eenig eigenaar, onder den ouden naam. ST. NICOLAASFEEST V.V.S.L. Evenals andere jaren organiseert de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te tóden ook dit jaar een St. Nicolaasfeest 'i het Nutsgebouw. Degenen, die hiervoor 'i aanmerking wenschen te komen, wor den verzocht een briefje met naam en Mres in de brievenbus van het gebouw Rapenburg 65 te doen. Alleen schriftelijke aanmeldingen zullen genoteerd worden. Wie zich reeds opgaven op Rapenburg «i behoeven dit niet nóg eens te doen. "P Rapenburg 82 worden dus geen aan leidingen meer aangenomen. IfóVUE „DAT DOET DE DEUR DICHT". Meyer Hamei's revue „Dat doet de deur "dkat", welke met groot succes meer dan Baanden voor uitverkochte zalen werd JPKvoerd in Amsterdam (Theater Carré), j*jl Haag (Scala Theater), Rotterdam nvoli The?' -r), men zal zich de beide 'adio-uitvnu ..gen nog wel kunnen herin nen zal hondag en Maandag a.s in Ee Stadsgehoorzaal worden opgevoerd, voor nadere bijzonderheden verwijzen !'-l aaar de advertentie in dit Blad, LEIDSCH CRISIS-COMTTH. Hervatting der wekelijksche collectes. Woensdag 12 September a.s. zal de wekelijksche collecte voor het Crisis- Comité weder worden hervat. Het bestuur vertrouwt, dat de genoten rust haar gunsige uitwerking op de mild dadigheid wel zal hebben gehad en allen, die daartoe in staat zijn, mee zullen wil len werken om de moeilijke taak, welke het Comité in den komende zwaren win ter wacht, naar vermogen te verlichten. Geeft gul en vlot Uw gaven en stelt U eveneens als collectant of collectrice be schikbaar. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het Bureau Stille Rijn No. 3, telefoon 1946, postrekening 188690. DE LEIDSCHE COÖPERATIEVE KEUKEN. Een nuttig instelling viert haar 25-jarig bestaan. De Leidsche Coöperatieve Keuken her dacht gisteren het feit, dat 25 jaar gele den deze nuttige instelling in werking trad. Op initiatief van enkele huisvrouwen die moeilijkheden met personeel hadden of door verschillende bezigheden zooals stu die en verdere ontwikkeling er niet voor voelden zich veel met de huishouding te bemoeien, werd getracht te Leiden, zooals reeds in verschillende andere steden, o.a. Amsterdam en Den Haag, een Coöp. Keu ken op te richten. In April 1909 werden de besprekingen geopend. Er werd een voorloopig Bestuur gevormd, bestaande uit Mevr. A. M, GoudsmitCohen, pres., mr, J. Draaijer. secr., mevr. P. J. ten Bosch— v. d. Tak, penningm., Mevr. A. H. G. OvinkKoning, mevr. E. Juynbollvan Schouwenburg, mevr. A. C. Sijthoff— Plemp, mej. J. J. v. Bemmelen, mej. A. M. Jentink en den heer B. Hoff. De eerste vergadering werd belegd, waarop door de aanwezigen zeer vele inlichtingen werden gevraagd. Men bleek geen groot vertrou wen in de zaak te hebben en met Holland- sche voorzichtigheid eerst de kat eens uit den boom te willen zien. Toch kwam de Vereeniging tot stand. Er traden 120 le den toe met 152 aandeelen en op 18 Juni van hetzelfde jaar werd ten overstaan van notaris Ter Laag de oprichtingsacte ge- teekend, In de Rembrandtstraat, toen een deftige buurt, werd een huis gehuurd en naar het voorbeeld van Den Haag werd alles ingericht. De eerste maaltijd voor de leden be stond uit: rundemb met andijvie en aard appelen, griesmeelpudding met bessensap toe. 47 porties werden dien eersten dag uitgezonden, maar op 30 Sept. was het aantal reeds verdubbeld. In 1910 bedroeg het aantal porties bijna 200 per dag. Het was werkelijk een succes en het Bestuur verheugde zich onder de uitstekende lei ding van de directrice, mej. v. Hemert, in den steeds toenemenden bloei van de ver eeniging, die in een behoefte bleek te voorzien. De verbruikers waren zeer tevre den. Nu en dan ontving het Bestuur ge dichten om hulde te betuigen voor het genoten middagmaal. Er kwamen natuurlijk ook wel klachten in proza, maar waar ter wereld is er groo- ter verschil mogelijk dan in de smaken op culinair gebied! Een gloriedag was toen op één middag 8 professorenfamilies hun maaltijd van de Coöp. Keuken betrokken. Zoo nu en dan werd er wel eens gevraagd of er geen gelegenheid bestond in het ge bouw Rembrandtstraat 27 den maaltijd te gebruiken, maar het Bestuur durfde dit niet aan voordat men vast overtuigd kon zijn dat dit succes zou hebben. De Keuken nam steeds in bloei toe, zoodat er groote uitbreiding moest plaats hebben. Bij het oorspronkelijke kook-lokaal werd een tweede in den tuin gebouwd met groote kookfornuizen, eerst voor kolen, later voor gas. De oorspronkelijke handwagens maak ten plaats voor paard-en-wagens en nog later voor auto's. In 1922 besloot het Be stuur een eetzaal te maken van de suite op de le etage, waarbij later uit plaatsge brek nog een serre gebouwd werd. De eet zaal werd 3 April geopend en is nog steeds druk bezocht, zoowel voor lunch als voor middagmaal. In Januari 1927 bereikte het Bestuur een aanvrage om voor de Vereeniging School kindervoeding de maaltijden te verzorgen. Hiervoor werden groote kookpotten aan geschaft en de uitzending gaf alle reden tot tevredenheid. Helaas is nu na 7 jaar plotseling de verzorging van Schoolkinder voeding opgezegd, men meende elders goedkooper terecht te kunnen. Het is jammer, dat juist in dezen moeilijken tijd dit groote werk aan de Coöp. Keuken ont nomen is, daar veel personeel nu overbo dig werd en ontslagen moest worden. De mooie witte kookpotten, die nu werkeloos staan, herinneren nog altijd aan de groote bedrijvigheid, toen daarin voor een groot deel van de Leidsche jeugd gekookt werd. De Coöp. Keuken heeft van de moeilijke tijdsomstandigheden ook zeer te lijden en voelt de algemeene bezuiniging en de cri sismaatregelen terdege. Lichtpunten zijn het onbezwaard eigendom van het gebouw en de gezonde financieele basis van het bedrijf. Het Bestuur en de ijverige direc trice mevr. Veenbaas, die met toewijding haar moeilijke taak vervult, hopen de moeilijke tijden het hoofd te kunnen bie den en de Keuken ook in de toekomst te kunnen behouden in het belang van allen, die zioh door deze instelling laten ver zorgen. j TENTOONSTELLING „ZUIDERKWAR TIER" EN „ONZE TUIN". Zaterdagavond heeft tot besluit van de door bovengenoemde vereenigingen geor ganiseerde tentoonstelling van potplanten in „Oud-Hortuszicht" de prijsuitreiking plaats gehad van den daaraan verbonden kweekwedstrijd. Zulks geschiedde door den opzichter der plantsoenen, den heer J. Jonker, die de volgende prijzen uit deelde Volle grond (deelnemers van 611 jaar): le prijsTonia v. d. Meyden en Henk van der Burg; 2e prijs Beppie Keereweer. Rielde Keereweer en Petrus Bogaards; 3e prijs Jannle Dool en Jacques Barthen: 4e prijs Abram Bakker en Gonnie v. d. Mey den: 5e prijs Geertruida Boom. Idem (1015 jaar): le prijs Jannie Keereweer: 2e prijs Bertus Bakker; 3e prijs Jannie v. d. Burg en Antonie Haar lem; 4e prijs Frans Voorzaat: 5e prijs Jan Dool en Jan Immink. Vensterkweekweóstrijd (611 jaar): le prijs Jannie Siraa en Jac. Wittenaar; 2e prijs Hilda v. d. Meyden en Hanny v. d. Meyden; 3e prijs Pouw IJzerman; 4e prijs Willem Harteveld; 5e prijs Maria Har- teveld. Idem (1015 jaar)le prijs Rietje Siraa; 2e prijs Willy v. d. Meyden; 3e prijs Tootje v. d. Meyden en Annie Fraaij; 4e prijs Koos Prevo; 5e prijs Jacob van Vuu- ren. Na afloop volgde een gratis-verloting van bloemen. Dinsdag 11 September zal voor pel grims uit Hazerswoude, Alphen, Zwam- merdam en Bodegraven een bedevaarts- trein loopen van Leiden naar Kevelaar (Duitschland). Donderdagavond keeren zij weer terug. In verband hiermede zal de bedevaartstrein op het opgeheven sta tion Hazerswoude-Koudekerk stoppen voor het opnemen van bedevaartgangers. Zaterdag werd in de zweminrichting ,De Zijl" examens gehouden van de Leid sche Reddingsbrigade voor het behalen van Diploma A en B. Voor Diploma A slaagden de dames M. v. Berkel, Annie Montanus en Joha. Montanus. Voor Diploma B. slaagden de dames J. Mieremet en Sara de Wolf. Tevens vond in deze zweminrichting het diplomazwemmen plaats voor geoefend zwemmer. Het diploma werd uitgereikt aan de heeren C. van Duljvenbode, L. Plug en L. C. Campfeas en aan de jongeheeren Jan van Zijp en Leendert Sijbrands. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 3 September 57 volw. personen. Dinsdag 4 September 59 Woensd. 5 September 60 Donderd. 6 September 60 Vrijdag 7 September 61 Zaterdag 8 September 58 Donderdagmiddag 20 September a.s. organiseert C.G.W. uitsluitend voor Chr. georganiseerde werkloozen een hengel- wedstrijd. Visschen onder de maat moe ten direct weggegooid worden. Inschrij vingen bij J. Crama, v. Lennepstraat 2. Niet de heer J. Lina, doch B. Lina zal a.s. Woensdag zijn 40-jarig jubileum als kruier bij de Ned. Spoorwegen her denken. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft toegelaten tot de evan geliebedlening in de Ned. Herv. Kerk, den heer P. A. Stapert te Sneek, candi- daat aan de Rijksuniversiteit alhier. De firma H. Lambooy H.P.zn., begra fenisonderneming hier ter stede, zond ons een practische cartonnen omslag voor den plaatselijken telefoongids. Door den hevigen wind, die Zater dagavond met het onweer gepaard ging zijn verscheidene ruiten van de Am bachtsschool aan den Haagweg verbrij zeld. Ook de treinenloop ondervond veel last van de hevige windvlagen, zoodat meer dere treinen met vertraging binnenkwa men. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radlo. Alchiba, Alcyone, Alphacca, Alpherat, Alwaki, Christiaan Huygens, Colombia, Cottica, Indrapoera. Joh. de Witt, Joh. v. Oldenbarnevelt. Kota Gede. Orania, Mar- nix van St. Aldegonde. Poelau Bras, Poe- lau Laut, Poelau Tello, Sibajak, Simon Bolivar. Statendam. Volendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Mederlandsche vracht schepen eveneens vla SUreveningen Radio te bereiken. Bij verzen-"ine van een radio-telegram via Schevening ao bedragen de totale kosten 44 cent per wood. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Genèvc. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag 'n rapport van den president der commissie voor het Saargebied aangehoord. Aloisi, de rapporteur, wees er op, dat de com missie den laatsten tijd met kwesties te doen heeft gekregen, die haar volmach ten overschrijden. Hij noemde daarbij verschillende brieven van den president der Saarregeering en het memorandum van 4 September. Op voorstel van voorzitter Benesj be sloot de raad, de volmachten van de commissie te verruimen, zoodat zij ook deze kwestie kan onderzoeken en den raad aanbevelingen daaromtrent kan doen toekomen. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Barthou zette daarop het Fransche standpunt uiteen. De Fransche regeering verlangt, dat de stemming plaats vindt op de basis van de bepalin gen van het vredesverdrag. Zij zal ieder resultaat der stemming aanvaarden, zij heeft echter van geen der drie mogelijk heden, die het verdrag bevat afgezien. De Fransche regeering wil, dat de stemming in volledige vrijheid en onpartijdigheid plaats vindt. Het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft aan de regeerings- commissie van het Saargebied een nota gezonden, waarin stelling wordt genomen tegen de in een aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond gericht schrij ven opgesomde beschuldigingen tegen den Duitschen vrijwilligen arbeidsdienst. De regeeringscommissie wordt opge wekt Duitsche werkkampen te bezoeken, indien zij mocht twijfelen aan het niet- militaire karakter van den vrijwilligen arbeidsdienst. De Poolsche regeering is thans recht- streeksche besprekingen begonnen met de Russische regeering, inzake Rusland's toetreden tot den Volkenbond. BELGIE. Mijnwerkersstaking. De Socialistische mijnwerkers gisteren te Brussel in buitengewoon congres bij eengekomen, besloten met algemeene stemmen op 17 dezer in staking te gaan als protest tegen de loonsverlaging van 5'In, waartoe de werkgevers hebben besloten. DUITSCHLAND. Hitier op het Nazi-congTes. In het Stadion te Neurenberg heeft Rijkskanselier Hitier het woord gevoerd voor 60.00 Hitlerjongens. Hitier zeide o.a.: „De dag zal komen dat wij allen één zul len zijn om ons volk kracht en sterkte te geven. Jullie moet in de jeugd in je op nemen en leeren, wat wij eens in geheel Duitschland gaarne zullen zien. Wij willen eens één Rijk zien en jullie moet daar voor reeds opgeleid worden in één orga nisatie. Want jullie zijn vleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed en in jul lie brandt dezelfde geest, die ons be- heerscht!" Voor de nat.-soc. vrouwen hield de Rijks kanselier eveneens een rede, waarin hij o.a. zeide: „De nat.-soc. bewegeing heeft van het begin af in de vrouw de trouwste helpster niet alleen gezien, maar ook ge vonden. Het gemoed der vrouw heeft in alle tijden op den geest van den man in gewerkt. De Duitsche vrouw heeft begrip voor datgene, wat de natuur haar heeft meegegeven, zoodat de man bij dit inzicht der vrouw niet langer behoeft te vreezen, dat hij uit zijn positie als man wórdt ver drongen. Men zou kunnen zeggen, dat de wereld der vrouw een kleinere is, want haar wereld is haar man, haar familie, haar kinderen en haar huis. Waar zou echter de grootere wereld zijn, als nie mand de kleinere wilde verzorgen? Wij verzetten ons er tegen, dat een individua lisme van de meest bedorven soort wil uit een rukken, wat God heeft samen gebon den." Gisteren heeft Hitier de S.A. en S.S. toe gesproken, die stonden aangetreden in de Luitpold-arena. Bij deze gelegenheid zeide de „Fuehrer" o.m.: In de 12 achter ons liggende maanden is de eene positie na de andere in ons be zit gekomen. Niemand, die niet blind wil zijn, kan gelooven, dat de S.A. overbodig zou kunnen zijn of misschien van zelf zal aftreden. Deze twaalf maanden waren evenwel ook een tijd van scheppenden arbeid .in de nationaal-socialistische beweging zelf. Enkele maanden geleden heeft zich een zwarte schaduw over onze beweging ge worpen. Vele tegenstanders meenden, dat zij den tijd zouden kunnen zien komen, dat de macht der nationaal-socialistische partij misschien ten einde zou gaan. Ik heb u, mijn kameraden, ontboden om u drie dingen te documenteeren: 1) de S.A. heeft evenmin, als eenige andere instantie der partij met deze zaak iets te maken: 2) Om allen te laten zien, dat mijn ver houding tot u, mijn kameraden, precies dezelfde Is als sedert 14 jaren en 3). om onze vijanden te laten zien, dat BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn heden in ons land terugge keerd. (le Blad). De bestrijding der werkloosheid; demon stratief congres van het N.V.V. te Utrecht, (Binnenland, 3de Blad). Het drama te Haarlem; de verdachte heeft bekend (Gemengd, 3de Blad). Enorme hagelschade te Haamstede, int Zeeland (Gemengd, 3de Blad). BUITENLAND. Rondom den Volkenbondsraad (Buiten land, 1ste Blad). Voortzetting van het Nazi-congres td Neurenberg (Buitenland, 1ste Blad). Dreigende mijnwerkersstaking in België (Buitenland, 1st Blad). Ernstige scheepsramp aan de Ameri- kaansche kust. Een passagiersschip uitge brand. Meer dan 100 dooden (3de Blad en Tel., 1ste Blad). S.A. en S.S. staan als garanten der natio naal-socialistische beweging. Allen, die mochten gelooven, dat er ooË slechts een barst gekomen is in deze ge ledingen, vergissen zich. Wanneer iemand zich bezondigt aan den geest van onze beweging, wanneer hij zich bezondigt aan den geest van mijn S.A., dan treft dat niet deze S.A., maar slechts diegene zelf, die het waagt zich daaraan te bezondigen. De S.A.-man en de S.A.-leider kan niets anders zijn dan trouw, gehoorzaam, ge disciplineerd, bescheiden, offervaardig of.... hij is geen S.A.-man. 126 standaarden van S_A. en S.S. wer den gewijd door ze aan te raken met de blodevaan van 9 Nov. 1923. Gistermiddag had ln het Olympisch Sta dion de opmarsch plaats van 1500 turners en sportbeoefenaars. Verder werd een openluchtspel opge voerd: „Duitschland, gisteren, heden en morgen", waaraan 3.000 personen deelna men. Door een koor van 5000 zangers werden volksliederen gezongen. In het Volkspark werd een vuurwerk af gestoken zoo grootsch als nog nimmer werd aanschouwd, en dat ruim 5 kwartier duurde. Zeer moeilijk zal het blijken voor de 742 gevangenen, die volgens officleele mede- deeling uit de Pruisische concentratie kampen zijn vrijgelaten, een bestaan te vinden. Hun familieleden zullen voor hen moeten zorgen, maar velen van dezen zijn zelf in behoeftige omstandigheden komen te verkeeren, doordat zij verwant zijn aan „beruchte personen". De bevrijde gevan genen krijgen geen steun uit de openbare kas en aan de Engelsche deputatie, die onlangs te Berlijn heeft onderhandeld over de vrijlating van den vroegeren soc.- democratischen burgemeester van Maag denburg, Otto Reuter, en van 't vroegere communistische Rijksdaglid dr. Neubauer, werd nadrukkelijk meegedeeld, dat deze personen het land niet zouden mogen ver laten. Vermoedelijk vallen alle vrijgelaten gevangenen onder deze verbodsbepaling, daar men in officleele kringen vreest, dat dergelijke emigranten gruwelverhalen in het buitenland zullen rondstrooien. o ITALIË. Mussolini contra Hitier. In de Popoio d'Italla" grijpt Mussolini thans persoonlijk in de Duitsch-Italiaan- sche perspolemiek, in verband met het feit, dat men in' Berlijn op het oude schema der „Italiaansche ontrouw" is teruggekeerd, in. Mussolini schrijft o.a.: „Wanneer er een thema is, dat de Germanen ln de diepste vergetelheid moesten laten zinken, dan is het juist dit. Wanneer er een volk is dat in zijn ge schiedenis opzienbarende en bloedige voor beelden van ontrouw tegenover beëedigde verdragen, verraad jegens vrienden en cynisme bij de rechtvaardiging daarvan vertoont, dan is het het Duitsche volk. Vanaf Arminlus tot Frederik van Pruisen en Bethmann-Hollweg met zijn theorie van het vodje papier. Wij bezitten bijzonder indrukwekkende voorbeelden uit de oude en nieuwe Duitsche literatuur. Het is bekend, dat in de laatste jaren het fascistische Italië Duitschland bij verschil lende gelegenheden tastbare bewijzen van sympathie heeft gegeven. De Dultschers hebben echter gemeend, dat Italië de Duitsche zaak op alle gebieden en voor altijd zou aanhangen. Het is echter kinderlijk te verlangen, dat de regeering van een ander land een poli tiek zou voeren, welke niet in de eerste plaats een waarborging der eigen belangen dient. In dit verband behoeven wij slechts het nieuwe testament d.w.z. „Mein Kampf" van Hitier te citeeren. Mussolini haalt dan het boek van Hitier aan en stelt tenslotte de vraag, of de aanhangers van Hitler zijn opvattingen wel kennen; of dat zijn boek het lot ondergaat van vele andere werken, waarover wel veel gesproken wordt, maar die niemand kent.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1