FIFTY-FIFTY fWH* VIJFTIG JAREN GETROUWD 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 September 1934 Derde Blad No. 22843 i Buiten). Weekoverzicht. GEMENGD NIEUWS. Dokter adviseert! fMg cent. Gouden Echtvereeniging te Sassenheim. F' HET ECHTPAAR DE GROOT-VINK TE HILLEGOM. Zaterdag 22 September a.s. zal het 50 Jaren geleden zijn, dat het echtpaar De GrootVink, wonende Maria3traat 5 te Hillegom, in het huwelijksbootje stapte. De heer Fr. de Groot werd geboren op December 1859, zijn echtgenoote Jacoba Tink op 13 December 1864. Zij beiden ge nieten nog een goede gezondheid. De a.s. bruidegom was 45 jaren werkzaam bij de firma Van Waveren en Leeuwenstein te Hillegom, waarvan 25 jaren in den bui- tenlandschen pakdienst. In 1929 ontving bij pensioen. Het huwelijk werd gezegend met 9 kin deren, die allen gehuwd zijn. Voorts ver heugen zij zich in het bezit van 41 klein kindepen en 2 achterkleinkinderen, die hun groot- en overgrootouders zeker ook op hun feestdag zullen gelukwenschen! De aanwezigheid van dit uitgebreide na geslacht zal hen dan ook met trots ver vullen! Zij zijn de vreugde van hun levensavond Ook vele anderen zullen zich ongetwij feld opmaken, dit echtpaar, dat veler vriendschap heeft verworven en voor wien heden de bruidsdagen zijn ingegaan, ge luk te wenschen! DE VACANTIES VOORBIJ De tijd der vacanties ls weer voorbij en bet werk gaat opnieuw beginnen! Zoo is de Volkenbondsraad al weer bijeen om diverse aangelegenheden af te doen. Offi cieel is de candidatuur van sovjet-Rus- land voor den Volkenbond nog altijd niet gesteld, doch dat dit spoedig wel het geval cal zijn, daaraan is moeilijk meer te twij felen, gelet op de wijze, waarop reeds voor tegen stelling ls genomen. Tot toelating noodig 2/3 meerderheid en de sovjets rullen die o.i. zonder veel moeite behalen. Slechts enkele landen zullen toch een neen doen hooren. Het felste daarbij is Zwitserland, waar zelfs gedacht wordt aan een referendum over 'n niet toelaten van sovjet-afgevaardigden, doch waar dit na tuurlijk een slag in de lucht zou zijn, daar de Volkenbond immers volledige gastvrij heid geniet te Genève en deze alleen te beslissen heeft over al dan niet toelating, gelooven wij, dat men het bij de idee zal laten. Voorts zal ook Griekenland zijn stem de sovjets onthouden en misschien ook enkele Zuid-Amerikaansche landjes; hoofdzaak wegens de niet-erkenning door de sovjets van het minderhedenrecht en wegens de overlast, de godsdienst in sovjet-Rusland aangedaan. Denkelijk zal Nederland zich van stemming onthouden en ook België. Iets gevaarlijker voor de sovjets is het verkrijgen van een perma nenten zetel in den Raad, daar hiervoor eenstemmigheid wordt vereischt en dus slechts een lid zich behoeft te verzetten om dc sovjets te wippen. Maar we den ken, dat de promotors der sovjets, w.o. alle jroote mogendheden, die lid zijn, wel vol doende pressie zullen oefenen om hun wil door te zetten! En dan komt de Saar-kwestieLang zamerhand begint daarin teekening te komen, nu van Fransche zijde een memo randum in deze affaire is verschenen, waaruit de conclusie ls te trekken, dat Frankrijk geen vergeefsche poging zal doen om de Saar te bewegen, voor Frankrijk te opteeren. doch zal ijveren voor den status quo, desnoods met een nieuwe volksstemming in de toekomst. Duitschland zal zich daartegen natuurlijk met hand en tand verzetten, doch het zou misschien voor dit land nog niet eens zoo onvoordeelig zijn, want het gevaar voor een keuze van den status quo is eerder toe- dan afnemend! Het zijn de hoofdschotels van de huidige zitting, waarbij als bijgerecht dan nog komen het conflict in den Gran Chaco, de minderheden-kwesties etc., waarvoor de belangstelling heel wat geringer is. Intussohen houdt het Duitsche natio- naal-socialisme weer te Neurenberg, dus om zoo te zeggen in de bakermat van zijn ontstaan, een van die groote wapenschou wen, die van zoo groote propagandistische beteekenis zijn door het alles overtreffend uiterlijk vertoon en de glorieuse organi satie, waarin niemand, daarin had Goeb- bels volkomen gelijk, Duitschland over treft. Men krijgt een stroom van rede voeringen, die nog eens te meer het aationaal-socialisme in de harten der Duitschers trachten te hameren; zonder twijfel een prachtig oratorisch vuurwerk. Maar we vreezen, dat na het einde weinig zal zijn gewonnen, want meer dan woorden spreekt tenslotte de realiteit en niemand durft ontkennen, dat groote beproevingen het Duitsche volk in den komenden winter te wachten staan, die op den duur niet te camoufleeren zuilen zijn. Hoeveel kapitaal die propaganda bovendien niet verslindt, dat voor noodiger dingen straks onontbeerlijk zal zijn? Het buitenland, dat san den lijve de Duitsche armoede gaat voelen, ziet met steeds groeiend verzet dit met volle handen uitgeven van gelden voor onproductieve doeleinden! Het is mede een van de factoren, die Duitschland ten opzichte van het buiten hopeloos isoleeren. Zelfs de toenade ring tot Polen schijnt aanmerkelijk te be koelen! De Fransche pressie op Polen om Meur te bekennen, schijnt 't voor Frank- rijk gewenschte succes op te leveren, waar ®ebe de „Einkreisung" van Duitschland wederom is voltooid. Bovendien schijnt 'n Fransch-Italiaansche overeenstemming zoo goed als verzekerd! Verklaarde Bar- 'hou trouwens destijds niet. dat hij pas "aar Rome zou komen als de kans op succes groot was? Welnu, zijn bezoek is aangekondigd en na hem komt de leider oer Kleine Entente, Benesj Het is voor de Duitschers een schrale ■troost, dat diverse andere landen in bin- menla/ndsche moeilijkheden verkeeren. In Europa is Spanje daarvan een sprekend voorbeeld. De regeering Samper, die van het begin af aan. nooit sterk stond, loopt thans groot gevaar om te worden omver geworpen, daar de z.g. autonome conflic ten met den dag aan belangrijkheid win nen. Het conflict met Catalonië ls bij gelegd door een retireeren van Madrid en nauwelijks was dit beëindigd of de Basken kwamen in verzet! Zij houden voet bij stuk en slechts met geweld weet Madrid tot nu toe baas te blijven! Bovendien groeien de tegenstellingen tusschen de partijen zienderoogen, zoodat het parle ment. de Cortes, geen enkele regeering 'n betrouwbare meerderheid kan opleveren. Gevolg zal daarom vroeg of laat moeten zijn ontbinding en nieuwe verkiezingen, die vermoedelijk de rechtsche partijen ten goede zullen komen, nu links getoond heeft niet opgewassen te; zijn tegen de regeeringstaak. Bewaarheid schijnt te worden ons vermoeden, dat de tijd in Spanje werkt ten gunste van herstel der monarchie, al ligt deze nog niet direct voor het grijpen. Bijzonder moeilijk is ook de toestand in de Vereenigde Staten. Oorzaak daarvan is in de eerste plaats de stakingsgolf, die over het land waart. Zooals te vreezen was. komt in deze tijden van laag-con- junctuur tot uiting en dan in vollen omvang. het mankeeren van een be hoorlijke sociale wetgeving, zooals die in de Europeesche landen bestaat; deze moet in Amerika nog bijkans geheel worden ge vormd en dat wreekt zich thans. In luttele spanne tijds is moeilijk in te halen een achterstand van enkele decenniën van jaren om het zwak te zeggen! De loonsverhoogingen hebben geen ge lijken tred kunnen houden met de prijs stijgingen en de reeds ingevoerde werk tijden-bekorting kon de werkloosheid niet blijvend bestrijden. Doch de hoofdzaak zijn deze beide factoren toch niet in de stakingswoede, die zich baan breekt; dat is de strijd om erkenning der vakvereeni- ging als alleen-medebeheerder van de verhouding tusschen werknemer en werk gever. Scherp komt. dit ook tot uiting in de textielstaking, die is losgebarsten en waarbij zoo'n kleine millioen arbeiders be trokken zijn Voor de communisten is het een pracht-gelegenheid om op bekende wijze te wroeten, doch tot dusver toont de Amerikaansche arbeider zich toch te nuchter voor hun geageer Men weet in zulke gevallen echter nooit, waartoe het zal komen, vooral niet. waar de stakingen in Amerika zich kenmerken door voor Europa ongekende heftigheid tegen werk willigen. Roosevelt heeft een soort arbitrage commissie ingesteld, die juist haar werk zaamheden is begonnen. Het is te hopen, dat zij scoedij succes mag hebben, doch gemakkelijk zal het haar niet worden ge maakt. daar de arbeidersleiding van deze krachtmeeting een steekproef wil maken! Begint in Amerika de „vacantie" pas? AUTO BEKNELD GERAAKT. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft op het kruispunt van de Barehman Wuy- tierslaan en de Daan Fockemalaan te Amersfoort tusschen een vracht-auto uit Almelo, waarop een aantal musici was ge zeten. die op weg waren naar het Luna park te Laren, en een uit de richting Soesterberg komende electrische tram een botsing plaats gehad. Door onbekendheid met den loop der rails ter plaatse stond de bestuurder plotseling voor de tram. Hij trachtte toen een botsing te voorkomen, door naar rechts uit te wijken, doch door deze manoeuvre raakte hij bekneld tus schen een lichtmast en een transforma torhuisje. De lichtmast knapte geheel af, terwijl doordat de transformatoren ontzet werden, er een hevige kortsluiting ont stond. Ondanks de hevigheid der botsing werd slechts een der op de auto zittende personen gewond, n.1. de heer H. Ham- mink uit Almelo, ongeveer dertig jaar oud. Met een zware hoofdwonde en ern stige inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis De Lichtenberg vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De auto werd geheel vernield. De tram werd bescha digd, doch de passagiers kwamen met den schrik vrij. De tramdienst ondervond ge- ruimen tijd vertraging. .(U.D.) ELECTRICIEN VERMOORD TE HOOFDDORP. Vrouw en pleegzoon gearresteerd. De 43-j. J. T. v. Br., electricien, wonende aan den Hoofdweg te Hoofddorp was in den laatsten tijd werkzaam voor de firma Heringa en Wütrich te Haarlem. Omdat de firma noodzakelijk een belangrijke zaak met hem had te bespreken, werd iemand van haar personeel naar Hoofddorp ge stuurd om den heer v, Br. te bezoeken. Daar aangekomen vond hij het woonhuis met werkplaats gesloten, hetgeen hem vreemd voorkwam, waarom hij rond het huis liep om te zien of hij misschien hier of daar iets omtrent den bewoner zou kunnen te weten komen. Hij probeerde bij de werkplaats door een ruit te kijken en zag toen tot zijn schrik het lichaam van den electricien roerloos voorover op den grond liggen. Van een en ander werd kennis gegeven aan het politiebureau op het raadhuis, waarna de gemeentepolitie een onderzoek instelde en tot de ontdekking kwam, dat huis en werkplaats waren gesloten. De bewoner werd dood in de werkplaats ge vonden met een verbrijzelden schedel en een grooten hamer naast zich, zoodat aan misdaad werd gedacht. De inspecteur van gemeentepolitie H. Jelsma heeft in overleg met den burge meester het parket te Haarlem gewaar schuwd en onder leiding van den officier van justitie mr. Andringa is het lijk naar het Witte Kruisgebouw overgebracht, waar door dr. Hulst uit Lelden de sectie werd verricht. Uit deze sectie zou zijn gebleken, dat v. Br. een gewelddadigen dood is gestorven, terwijl de situatie .welke in woning en werkplaats werd gevonden en enkele mede- deelingen van de naaste buren, er op schijnt te wijzen dat er een worsteling moet hebben plaats gehad, althans meer dere personen in huis moeten zijn ge weest. De electricien was gehuwd, doch het ge zin had geen kinderen; in dit gezin was als pleegzoon zekere K, opgenomen. Het was algemeen bekend dat er tus schen man en vrouw geen goede harmo nie heerschte, terwijl de pleegzoon veelal de partij trok voor de vrouw, hetgeen er toe heeft geleid, dat de vrouw enkele we ken geleden uit eigener beweging de ech telijke woning heeft verlaten en in dienst betrekking is gegaan bij een familie in de Bildt, waar zij meermalen door K, werd bezocht. In al deze omstandigheden heeft de po litie aanleiding gevonden om de beide bovengenoemde personen in voorloopige hechtenis te nemen en deze naar Hoofd dorp over te brengen, waar zij aan een nader verhoor zullen worden onderworpen. DE MOORD TE HAARLEM. De vermoedelijke dader per taxi naar Amsterdam en Zeist gereden. In verband met het drama, dat zich Donderdagavond te Haarlem afspeelde, heeft zich gisteravond bij de politie te Haarlem een taxi-chauffeur gemeld, die verklaarde, dat hij i den vermoedelijken dader O. Donderdagavond van Haarlem naar Amsterdam heeft vervoerd. Het moet geweest zijn omstreeks negen uur. De brand werd ontdekt ongeveer halftien. De chauffeur heeft O. te Amsterdam op het Rokin afgezet. Verder is de politie te weten gekomen, dat O. Donderdagavond te Amsterdam vrij belangrijke uitgaven heeft gedaan. Nog heeft zich bij de politie gemeld een Amsterdamsche chauffeur, die mededeel de, dat hij O. Donderdagavond heeft vervoerd van Amsterdam naar Zeist. Van O., die verpleger was in een ge sticht te Den Dolder, heeft te Zeist tal van schulden afbetaald op den laten Don derdagavond. Daarna is hij niet meer ge zien. -o ZWENDELARIJ MET KOFFIE. Goede vangst van de politie. Men meldt uit Montfoort aan de N.R.Ct. De politie in deze gemeente heeft de hand weten te leggen op twee personen, die zich op geraffineerde wijze aan oplich ting schuldig maakten. Zij boden den ingezetenen koffie te koop aan voor een prijs van 45 cent met de mededeeling, dat iedere kooper een 9-dee- lig servies zou ontvangen met een koffie- of theepot, al naar verkiezing. De koffie vertegenwoordigde maar een handels waarde van 19 cent, doch velen voelden zich aangetrokken tot het mooie cadeau en betaalden grif de vijf en veertig cent. Zijn wij goed ingelicht, dan zouden on geveer honderd personen de dupe van deze historie zijn geworden, De politie kwam dit geval evenwel ter oore en spoedig zijn deze twee individuen opgesloten. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. GEVAARLIJK SPEL. Gistermiddag vermaakten vier jongens zich in de Assumburgstraat te Beverwijk met het ontsteken van kruit. Op een gege ven oogenblik deden zij een zoodanige hoeveelheid ontbranden, dat een geduchte ontploffing volgde. De vier jongens ver kregen daarbij ernstige brandwonden in het gelaat en aan handen en beenen. Op advies van de doktoren v. d. Ree en Du- terloo zijn de jongens per ziekenauto naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. Vermoedelijk hebben de jongens het kruit gevonden op de Meer kade, waar den avond te voren een vuur werk was ontstoken. INBRAKEN OPGEHELDERD. Op verzoek van de politie te Enschedé is te Hengelo een aldaar wonende 22-ja- rige jongeman aangehouden die wordt ver dacht van het plegen van verschillende inbraken in Enschedé en omgeving. De aangehoudene heeft bekend, negen inbraken te hebben gepleegd te Enschedé, Oldenzaal en Almelo. Alle inbraken von den over'1 plaats tijdens afwezigheid der bewoners. De gearresteerde heeft aan de politie medegedeeld, dat hij steeds geheel alleen werkte. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. BRANDEN. Gistermiddag omstreeks drie uur ls te Oerle de kapitale boerderij van den land bouwer M. v. d. Zande afgebrand. De brand ls waarschijnlijk ontstaan, doordat vonken van een door een benzinemotor gedreven dorschmachine, ln een hoop kaf vielen. Het kaf vloog direct in brand en het vuur sloeg over op het stroo en het gedorschte koren in en bulten de schuur. De geheele boerderij stond in een oog wenk in lichte laaie. De geheele oogst, die in de schuren lag opgeslagen, werd ver nietigd. Niets kon worden gered. Drie var kens en een waakhond zijn in de vlam men omgekomen. De inboedel en de per- ceelen waren laag verzekerd. Daar de boerderij midden in de hei tusschen Oir- schot en Oerle ligt, was zij voor de brand weer, die wegens gebrek aan water toch niets zou hebben kunnen uitrichten, on bereikbaar. Gistermiddag is brand uitgebroken in de woning van L. v. d. Waardenburg, aan de Heistraat te Zeelst. De brand was in den schoorsteen ontstaan. Het huis, dat gedeeltelijk met riet was bedekt, brandde geheel af. Eenig huisraad kon worden ge red. Het pand was laag, de inboedel niet verzekerd. Aangezien er geen bluschwater aanwezig was, is de brandweer niet uitgerukt. ROLBRUG BIJ GEERTRUIDENBERG AANGEVAREN. Gistermiddag omstreeks half vijf is de rolbrug over de Donge nabij Geertruiden- berg zoodanig door een sleepboot aange varen, dat de brug ontzet is, waardoor het scheepvaartverkeer gedeeltelijk en het rijverkeer geheel gestremd is. De kapitein van de sleepboot is door een onveilig signaal gevaren, toen de brug nog slechts half open was, Het sleepschip de „Barberento" uit Rotterdam, dat uit deze richting kwam, heeft veel averij be komen. De mast is tengevolge van de aan varing afgebroken en het voorschip is nog al beschadigd. Vermoedelijk zal de rolbrug niet voor hedenavond hersteld zijn, daar deze op gevijzeld moet worden, wat veel tijd ln beslag zal nemen. Het rijverkeer naar Made is geheel ge stremd en heeft nu plaats via Oosterhout op den Hout. Het scheepvaartverkeer is gedeeltelijk gestremd. Kleine schepen kunnen de brug nog passeeren. De voet gangers werden eerst per roeiboot over gezet, maar later is door de Spoorwegen toestemming verleend, dat voetgangers en rijwielen over de spoorbrug mogen gaan. ROOFOVERVAL TE ALMELO. Bij den landbouwer Zwijnenberg te Bonnerbroek is in den nacht van Donder dag op Vrijdag een roofoverval gepleegd. Het bejaarde echtpaar werd wakker door het aanslaan van den hond. Toen men opstond om te kijken wat er aan de hand was en naar buiten ging, werden de oude- lieden overvallen door twee mannen, die hen deerlijk mishandelden en eischten te zeggen waar zij hun geld geborgen hadden. De oudelui, beiden zeventigers, konden hen dat niet zeggen, omdat er geen geld in huis was. Zij zijn zoo behoeftig dat zij steun genieten. De mannen doorzochten het huis, doch vonden niets. Eerst in den loop van gisteren heeft de landbouwer bij de politie aangifte gedaan, die onmiddellijk een onderzoek is begon nen, tot dusver echter zonder resultaat. OVERREDEN EN GEDOOD. Eergisteravond heeft op den Oosterhout- schenweg onder de gemeente Teteringen een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarvan de gepensionneerde chef-veld wachter van Raamsdonkveer, de heer De Jong, thans wonende te Breda, het slacht offer is geworden. De heer de Jong reed per rijwiel in de richting Oosterhout en werd achterop gereden door een auto, be stuurd door den heer H. uit Doorn en waarin behalve deze twee dames gezeten waren. De heer de Jong schijnt door de nadering van de auto zenuwachtig te zijn geworden en trachtte vlak voor de auto langs den rijweg over te steken. De be stuurder remde uit alle macht, waarbij de auto met een der wielen ln de tramrails geraakte en een halve slag omdraaide. Hierbij werd de heer de Jong door de auto geraakt en tegen den weg geslingerd, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Met een gecompliceerde beenbreuk, zware hersenschudding en verdere bloe dende verwondingen werd hij naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDSCHOKKEN IN ALGIERS. Donderdagavond en gisteren zijn hef tige aardschokken waargenomen in de Cheliffvlakte, 120 mijlen ten Westen van Algiers, Aanzienlijke schade is aangericht in verschillende dorpen. Twintig huizen zijn verwoest. Er zijn verscheidene perso nen gewond. o TEGEN DE ONNATUUR IN CHINA. Tsjen Kwo-fo, het hoofd van de provin ciale regeering in Kiangsoe, heeft het ge bruik van poeder, rouge en lippenstift door schoolmeisjes verboden. Bovendien heeft hij ieder meisje verboden, haar haar te laten krullen. WEER EEN OVERVAL IN HET SAARGEBIED. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft te Elversberg, in het Saargebied, een dertigtal individuen vijf socialistische mijnwerkers overvallen. Twee dezer arbeiders werden met stok ken en ijzeren stangen bewerkt. Zij bleven buiten kennis op de plaats van den overval liggen. Een dezer mijnwerkers is Becker, de leider van de socialistische partij te El versberg, die indertijd bij een soortgelijken aanval een beenbreuk opliep. RECLAME. 720] SIGARETTEN 23 Augustus 1934 Aan Goodwin Co. Als medicus wilt U mij wel toestaan U geluk te wenschen met Uw pres tatie ten aanzien van de fabricage Uwer Fifty-Fifty sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij, door wetenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en iedereen, die last heeft van keel-irri- tatie of rookers-hoest, kan ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif- ty-Fifty sigaretten te rooken. daar hun dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich één van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in déze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen. Hoogachtend, C"M' /V (Het origineel van deren brief ligt te onzen kantore ter inzage.) Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week SIGARETTEN HET ECHTPAAR RUIGROK—VAN RIJN. Het echtpaar N. Ruigrok en P. Ruigrok— van Rijn te Sassenheim hoopt Zondag a.s. zijn gouden bruiloft te vieren. Hoewel de eigenlijke datum van hun huwelijksdag reeds eenigen tijd geleden was. kon dit wegens bijzondere omstandigheden toen niet worden gevierd. Het echtpaar, waar van de man 76 en de vrouw 73 jaren telt, woont nabij den Warmonderdam en geniet een goede gezondheid; de a.s. jubilarissen zijn zeer kras. Hoewel zij in een huisje naast de boerderij wonen, verrichten zij nog dagelijks hun bezigheden in het be drijf, dat nu door een zoon beheerd wordt. Uit hun huwelijk zijn 9 kinderen gebo ren. in totaal hebben zij 37 kleinkinderen en 3 achterkleinkinderen. Als een bijzon derheid kunnen wij vermelden, dat tegelijk met dezen gouden bruiloft, een dochter haar zilveren feest vierde. Toen het nu gouden paar zijn zilveren bruiloft vierde was het een bijzonderen dag! De ouders van de bruid vierden toen hun gouden bruiloft en hun dochter benutte dezen dubbelen feestdag om in het huwelijks bootje te treden! Hierboven het gouden echtpaar dat morgen zeker in het middelpunt van veler belangstelling zal staan!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9