ELTAX STUKKEN BETER IN KWALITEIT! DE NIEUWE LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 8 September 1934 BUITENLAND. KUNST EN LETTEREN. RECLAME. 715» CHIEF WHIP DE BIOSCOPEN. Casino-Theater: „42ste Straat" is één van die geweldig fascineerende revuefüm- werken, waaraan de Warner Bros, hun wereldreputatle te danken hebben. Had men tot dusver het zwaartepunt gelegd in hetzij intrige, hetzij de muzikale nummers of de showscènes, in ,42ste Straat" zien we deze drie elementen tezamen vereenigd: een tot het uiterste doorgevoerde hande ling van een op handen zijnde première, waarin de showman behalve zijn eigen zwak gesteld, ook nog de grillen van een revue-diva en de nukken van een financier moet overwinnen: een viertal overbekende songs en een grandioos revuewerk, dat culmineert in een weergalooze finale, ori gineel. kostbaar gemonteerd, enfin, in alle oprichten af. Warner Baxter is de show-man en door hem begrijpt men pas goed, wat er voor een revue-première komt kijken. Bebe Daniels is de „leading lady", die, zich verdrongen ziet door het korlstje van Ruby Keeler en de geldschieter is een amusante rol van Guy Kibbee. .,42ste Straat" moet men gezien hebben, om mee te kunnen praten over de revuefilm van dezen tijd en zoo voorspellen we Casino volle zalen, want ook de voorfilm „De beste vijanden" verdient zulks. De heeren Schneider en Hartman leven in voortdu- renden twist met elkander in verband met hun opvattingen over bier. Hartman ls een overtuigd voorstander van de droog legging, terwijl de andere niet afkeerig is van een glaasje bier. En wanneer dan nog de zoon van Hartman verliefd ls geworden op de dochter van Schneider, schijnt een uitbarsting niet te voorkomen. Hoe de oude lui zich tenslotte nog verzoenen, is even grappig als bevredigend. Luxor-Theater. Met een film van Jan Kiepura „Mein Herz ruft nach Dir" opent Luxor het nieuwe seizoen. En dat is een zeer goede inzet! Want Kiepura. die een groot zanger is, heeft zich geleidelijk ook ontwikkeld tot een uitstekend film acteur, die de fijne knepen van het vak kent en daarvan in meer dan één koste lijke scene blijk geeft. In Martha Eggerth heeft hij een prachtig spelende partner, die zich als verstekelinge op een pas sagiersschip verborgen heeft in de hut van den tenor en zich gedraagt als een schuw vogeltje, dat bij het minste gerucht weer op de vlucht gaat en dan bescher ming te zoeken pleegt in Klepura's groote winterjas. Een plotseling goede inval van öen zanger, die vanuit den top van een der masten een onverwacht maar gewaar deerd concert aanbiedt aan de vroolijk gestemde passagiers, brengt echter de noodige contanten bijeen voor een pas- sage-biljet voor de verstekelinge En vanaf dat moment stijgt de zelfbewustheid en de activiteit van het meisje, dat alle midde len te baat neemt om het opera-gezel schap, waartoe de tenor behoort, in Monte Carlo aan een contract te helpen. Dat dit tot' pijnlijke en onverwachte moeilijk heden leidt, ls tenslotte haar schuld niet en het veroorzaakt in ieder geval e'en reeks van gebeurtenissen, die tot dolle vroolijkheid aanleiding geven. Jan Kie- pura's gouden stem helpt bovendien alle misère wegvagen: het gezelschap krijgt z'n contract en twee verliefde menschen vinden elkaar Natuurlijk beheerscht Kiepura deze gansche film, maar naast het mooie spel van Martha Eggerth, vond men in Paul Hörbiger, als de theater-directeur, en Paul Kemp, als de leider van het gezelschap, kostelijke typen. Daarbij mag niet onvermeld blijven het uitnemende werk van den regisseur, die het openlucht-concert vóór het opera gebouw op onverbeterlijke wijze in scène heeft gezet, en de prettige muziek van Robert Stolz. In „De Spookmijn" demonstreert John Wayne met z'n paard „Duke" geweldige staaltjes van rulterkunst. Z'n bibberende neger-bediende zorgt voor de vroolijke noot in deze spookgeschiedenis. Roxy-Theater Na het interessante Paramount-journal en een aardig Oswald- teekenfilmpje „Don Juan" draait „Grens- parasleten" een frissche, pittige Wild- West-film, waarin de Cowboyheid, Ken Maynard, een geheele rooversbende ge vangen neemt. Van geheel ander genre is het sterk dramatisch filmwerk „Levenslang Siberië" naar Tolstoi's bekend boek „Auferstehung". Op het landgoed van een groot grondbe zitters familie leeft een gelukkig paartje, Dmitri, toekomstig eigenaar en het pleeg kind Katjoeska. Voordat Dmitri onder de wapenen gaat beloven de Jongelui elkaar trouw. Meegesleept door het vroolijke leventje bij het leger, vergeet hij die be lofte en als hij ingekwartierd wordt in zijn oude woonplaats bemerkt K. de ver vreemding, die tussehen hen is ingetre den. Als blijkt dat haar omgang met Dmitri niet zonder gevolgen gebleven ls, wordt zij het huis uitgejaagd en komt daardoor op het verkeerde pad. Ten on rechte beschuldigd van moord wordt zij levenslang naar Siberië verbannen. Nu begint Dmitri's geweten te spreken en poogt hij gTatie voor K. te verkrijgen. Hoewel overtuigd van Dmitri's liefde en daardoor gesterkt, kan Katsjoeska toch niet met hem trouwen en vertrekt zij om haar onverdiende straf te ondergaan. Lupe Velez en John Boles maken door hun spel deze film tot een zeer mooie. Trianon-Theater Een film, die uit stekend in elkaar gezet is, werd ons gis teravond gebracht, nl. .Rome-Express", waarin Conradt Veidt een der hoofdrollen vervult. Wat er zich al niet in één nacht an de immer voortsuizende expresstrein rondom een gestolen van Dijck kan afspe len, wordt geschetst op een dermate span nende wijze, dat het volgen van deze ge schiedenis een onverdeeld genot is. Wat al treffende typeeringen! Het enerveerende gedoe vóór het vertrekken van den trein en zijn talrijke passagiers. De gierige multi-millionair met zijn slovenden secre taris, de „boef" en de hem achtervolgende kornuiten, de altijd maar béte lachende golfspeler, die niets merkt van de schur kenstreken. welke zich in de coupé's af spelen, de vermoeide en geblaseerde film- „ster" en de kevertjes-vangende, gemoe delijke vaoantie-ganger die zich als chef der geheime politie ontpopt en de raad selen tot oplossing brengt. Het geval houdt u tot het laatste oogenblik in spanning; een compliment hiervoor aan den regis seur! Dorothea Wieck bekend uit „Mad- chen in Uniform" is schooner dan ooit DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad. Gisteren is de Volkenbondsraad bijeen gekomen. Er zijn echter slechts eenige punten betreffende de agenda besproken. Het eenige, dat van belang was, ls, dat het conflict tussehen Paraguay en Bolivia r.aar de plenaire zitting ls verwezen. Hier bij maakten de vertegenwoordigers dezer belde landen eenige korts opmerkingen. De Volkenbondsraad verdaagde zich daarna tot Zaterdagmorgen half elf Er is nog niets definitief bekend gemaakt over de toetreding van Rusland tot den Volkenbond. Barthou had bij aankomst te Genève reeds op het perron een kort maar vriend schappelijk onderhoud met den leider der Brltsche delegatie. Eden. Barthou had vervolgens een bespreking met den Tsjecho-Slowaakschen minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj. Tus sehen de twee ministers bleek volkomen overeenstemming te bestaan, niet alleen over de problemen, voortspruitende uit de toelating van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond. maar ook over het Oostelijk Lo- carnopact. BIJ de bespreking van den toestand in Centraal Europa bleek, dat de ministers beiden van oordeel zijn, dat de onafhan kelijkheid van Oostenrijk een uitgesproken internationale kwestie is, die slechts gere geld kan worden door gemeenschappelijke actie van Engeland, Italië en Frankrijk en door een economische organisatie van de Donaulanden door middel van bilate rale verdragen tussehen de vijf Donau- staten. Na de zitting van den Volkenbondsraad heeft de secretaris-generaal van den Vol kenbond Avnol een luch aangeboden aan Barthou. Eden, Aloisl,Beek (Polen),Benesj Vascocellos (Portugal) en Najera, den chef der Mexicaansche delegatie. RECLAME. C909 VRAAGT TEL. 666 Daarna had Barthou een onderhoud met Beck en met den vertegbfi7Wi&riu??r] van Argentinië. Gentele, zulfc ffi 'Verband met de toelating van Sovjet-HuSlIlnd in: den Volkenbondsraad met een {SfiFfhaöen-1 ten zetel. Tot volledige owreenstetfrffilng' is men nog niet gekomen, zoodët heden een nieuwe bespreking zal plaats hebben. Polen stelt n.l. den elsch ook een per-' manenten zetel te krijgen! Daarover wordt nog gemeld: Wat de houding van Polen betreft, heeft de delegatie te kennen gegeven, dat zij niet vijandig staat tegenover de opneming van de Sovjet-republiek in den Bond, maar wel wenscht Polen een wijziging van het karakter van zijn zetel in den Raad. De geographische positie, waarin Polen zich bevindt, wettigt den elsch van een permanenten zetel. Maar voor Rusland werd reeds bü de oprichting zelf van den Volkenbond een permanente zetel ln uit zicht gesteld en men deed in de Volken bondskringen opmerken, dat Ruslands aanspraken op zulk een zetel in ieder ge val ouder zijn dan die van Polen. Men verwacht ook dat Polen zich voor al veel moeite zal geven op het gebied van het recht der nationale minderheden. Te Warschau vreest men namelijk, dat Rus land nu het recht zal krijgen zich als lid van den Volkenbondsraad, via het mln- derhedenrecht met allerlei kwesties van Poolsche politiek te bemoeien, terwijl het zelf geen enkele beperking inzake natio naliteitenpolitiek kent. Dat Griekenland zou stemmen tegen de toelating der sovjets wordt gedementeerd. -o- ENGELAND. DWT6CHLAND. Het Nazi-congTes te Neurenberg Nieuwe loonsverlagingen. Op 't Nazi-congres te Neurenberg heeft Rosenberg gesproken over „De opmarsch der jeugd in de wereld". Na de verschillende landen, waar de Jeugd den tweeden weg gekozen heeft. zooals Turkije, Rusland en Italië, te heb ben besproken, behandelde spreker het nat.-soclalistische Dultschland. Na ver klaard te hebben, dat het natlonaal-socia- lisme een wereldbeschouwing is, wees Ro senberg er op, dat tijdens den voortduren- den strijd het Dultsche leven en het Duitsche voelen vrij werden van het gif van 't Joodsch-Marxlstlsch Individualisme „Op de schouders van de Jeugd", aldus verklaarde Rosenberg, „rust thans reeds in verantwoordelijkheid, zooals nauwelijks eenig ander jeugdig geslacht te dragen had. Deze Jeugd zal opgevoed worden in het geloof aan het natlonaal-soclalfsme als wereldbeschouwing en zal begrijpen, dat zware arbeid een eer en een plicht voor haar ls en niet een misbruik van haar krachten. Onze Duitsche Jeugd moet niet verre gehouden worden van het lot van onzen tijd, doch moet zoo spoedig mogelijk deelnemen aan onzen socialen arbeid, aan den strijd om Dultschlands vrijheid en rechtsgelijkheid en aan den strijd om de innerlijke vorming van den Duitschen mensch. Walther Darré heeft voorts een rede voering uitgesproken over de boerenpoli- tiek in het Derde Rijk, waarin hij wees op het vele, dat het nationaal-soclalisme voor de boeren bereikt heeft. Dr. Todt hield een redevoering over den aanleg van autowegen in het Derde Rijk. Op 51 plaatsen, aldus Todt, ls met den aanleg dezer verkeersaders begonnen. On middellijk bij den arbeid betrokken zijn 52.000 man, terwijl nog 100.000 man werk vinden in de Industrieën, die materiaal, bruggen, enz. leveren. Voor het jaar ten einde is ,zal het totaal aantal arbeiders, dat door den aanleg der autowegen werk heeft gekregen, tot een kwart millioen zijn gestegen. Voor de uitvoering van het geheele werk zullen zeven jaar lang 250.000 menschen werk kunnen vinden. Door de uitbreiding van het algemeene wegennet en de rijkswegen ls het in 1934 mogelijk geweest ongeveer 200.000 men schen werk te verschaffen, zoodat reeds dit eerste Jaar een half millioen menschen door het wegenplan der regeering arbeid en brood hebben gevonden. Volgens het plan van den Führer ont staat een samenhangend net van auto wegen, van in totaal 7000 K.M. lengte. In 1935 zullen 300 K.M. gereed komen, ter wijl in 1937 autowegen voor lange afstan den in bedrijf zullen worden genomen met een lengte van in totaal 2700 K.M. Aan het slot van zijn uiteenzettingen wees Todt er op, dat de rijksautowegen, de wegen van Adolf Hitler, een blijvend getuigenis zullen zijn van den nationaal- socialistlschen wil. Zij zullen met 't tech nische karakter van het nationaal-socia- llstische Dultschland even onscheidbaar verbonden zijn als de Romeinsche heer wegen met het begrip van het Romeinsche keizerrijk. Adolf Hitler heeft op de Zeppelinweide 200.000 politieke leiders toegesproken en bij deze gelegenheid o.m. verklaard: Niet de staat beveelt ons, doch wij be velen den staat. Niet de staat heeft ons ge schapen, doch wij hebben ons onzen staat geschapen. Dat noemt de een partijver band, de andere organisatie; in waarheid zijn wij het Duitsche Volk. Wij weten, dat dezen staat ook in de toekomst geen einde bereid wordt. Een volk, dat door zulke „klemmen" wordt bijeengehouden, kan ook niet te niet gaan door den boozen wil van een andere wereld. Het zal een ieder bereidwillig de hand bieden tot vrede en vredelievende samenwerking. Het zal zich evenwel ook verweren tegen degenen die gelooven, dat zij vrijheid en gelijk recht een dergelijk volk kunnen onthouden. Deze redevoering van Hitier werd her haalde malen door luiden bijval onder broken. In verband met de steeds stijgende economische moeilijkheden heeft de natio- naal-soc. regeering zich genoodzaakt ge zien om maatregelen te nemen, die niet zullen nalaten, om in breede kringen een bitteren wrok te vestigen. Er zijn weer een heele reeds nieuwe loons- en salarisverlagingen in werking getreden, zonder dat de pers er ook maar een woord over gezegd heeft, De loons verlaging, die thans is ingevoerd is des te zwaarder, omdat de prijzen van de levensmiddelen weer belangrijk zijn ge stegen. In verband met het steeds nijpender gebrek aan grondstoffen is de werktijd in de textielfabrieken reeds Ingekrompen tot 36 uur Juist voor deze takken van in dustrie doet zich de nood heel bitter ge voelen, In de automobiel-industrie wordt nog druk gewerkt ln verband met het feit, dat heel Dultschland gemotoriseerd wordt. Nu, beweert men wel, dat de synthetische rub ber var. dezelfde kwaliteit is als de rubber uit de koloniën maar het kunst-prcduct ls veel te duur, o- ITALIË. Tegen de werkloosheid. De gevolmachtigde van den bond ran industrie-arbeiders, Tulllo Clanetti, heeft een groot plan ontvouwd om de werkloos heid ln Italië te verminderen, door verla ging der arbeidsuren en de vervanging van machines door menschen. Het plan is gebaseerd op de volgende zes beginselen. Invoering van het ploegenstelsel ln alle Industrieën, teneinde zooveel mogelijk ar beidskrachten werk te verschaffen. Algemeene vermindering der werktijden, vooral in perioden van hoogseizoen, die berucht zijn door haar lange werkdagen Afschaffing van overuren en werken op rustdagen, behalve in uitzonderingsgeval len. Bij stukwerk hangt het aantal werk- uren af van het resultaat. Hoe harder een man werkt, des te korter zal zijn arbeids dag zijn. Hij mag zijn gezondheid nie schaden, door te trachten zijn inkomen op onjuiste wijze te verhoogen! In bedrijven waar dit mogelijk is, b.v de textiel-industrie moet handarbeid een grootere plaats gaan Innemen. Alle thans geldende rationalisatie-stel seis moeten worden Ingekort, zoodat zl zeker grenzen niet te buiten gaan, de ar beldsmarkt er niet door verzwakt wordt en de gezondheid niet geschaad. Clanetti voegde hieraan toe, dat om sociale en economische redenen, de vrou wen geen zware en schadelijke bezigheden mogen verrichten. Werk dat vroeger ui traditie door mannen werd verrioht, ls de laatste jaren geleidelijk door vrouwen en zelfs door onvolwassenen overgenomen Hieraan moet een eind komen. o SPANJE. Dreiging met algemeene staking. De sociaal-democratische vakvereni gingen zouden voornemens zijn in samen werking met de communisten te Madrid een algemeene staking te proclameeren. Aangezien de regeering voor ongeregeld heden vreest, zijn uitgebreide voorzorgi- maatregelen getroffen. o SCANDINAVIË. Conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken. De conferentie der ministers van Buiten landsche Zaken der Noordelijke landen te Stockholm is gisteren geëindigd. Men was het er over eens, dat nten door de medewerking der regeeringen en door contact met het bedrijfsleven moet pro- beeren de economische samenwerking tus sehen de Scandinavische staten te conso- lideeren en te ontwikkelen. De ministers zullen hun regeeringett voorstellen kleine blzondere commissleads benoemen. De besprekingen hebben ook betrekking gehad op de toepassing der conventie van Oslo. VEREENIGDE STATEN. De textielstaking - Een gTOoter leger noodig. Op initiatief van Roosevelt is de arbitrage commissie voor het textielconfllct reeds ln eerste zitting bijeengekomen. De commis sie heeft bekend gemaakt, dat zij zoo spoe dig mogelijk met de stakenden in contact zal treden en het onderzoek zal Inleiden. De minister van arbeid, Miss Perkins, heeft ln een persinterview uiting gegeven aan de hoop, dat de staking spoedig zal eindigen. Het aantal stakers ls met ongeveer 30.000 toegenomen. Eenige textielfabrieken zijn gesloten. Andere fabrieken daaren tegen zijn weer geopend. Het ziet er naar uit, dat arbeiders uit de verwante indus trieën zich bij de staking zullen aansluiten, o.a. ongeveer 30.000 in New-Jersey. „De Vereenigde Staten hebben een groo- ter en beter uitgerust leger noodig", zeide Dom, de minister van Oorlog. Naar hij verder verklaarde, zou hij het leger vergroot willen zien tot 165.000 man, zooals ook door den generalen staf wordt aanbevolen. „Want", zoo zeide hij, „het is duidelijk, dat voor een land als de Vereenigde Sta ten, met 120.000.000 inwoners, een leger van 165.000 man nog niet veel ls. Niemand zou ons dan ook van milital- risme kunnen beschuldigen". „NIEUW SCHOUWTOONEEL". Naar wij vernemen ls het gezelschap het „Nieuw Schouwtooneel" voor het seizoen 19341935 als volgt samengesteld uit de volgende dames en heeren: Jacqueline RoyaardsSandberg, pogi Rugani, Jetty van Dijk—Rlecker, wj» Kley, Mies Versteeg. Ko van Dijk, Frits Bouwmeester, Lau Ezerman, Jacques Snoek, Sam de Vries. Ferd. Koolbergen en Ben Aerden. Voor verschillende stukken zal het gezel schap worden uitgebreid. Artistieke leiding: Ko van Dijk en Frits Bouwmeester. Decor en ensceneering: Jacques £n0. tr-1 en ditmaal ook ontroerend in haar moe dersmart, uitgebeeld in ..Miss Fane's Baby is ontvoerd'", gebaseerd op de treurige ge vallen van ..kidnapping" in Amerika, die in de werkelijkheid helaas treuriger afloo- pen, dan in deze geschiedenis. Sentiment en toeval spelen 'n hoofdrol hetgeen niet wegneemt, dat dit verhaal als waarschu wend voorbeeld kan dienen, zoowel voor beroemde en daarbij rijke ouders, als voor de schurken, die plannen tot kinderroof het afschuwelijkste dat een mensch zich denken kan! zouden hebben. Hier be treft het de ontvoering van 't zoontje de bekende Baby Leroy van de ver maarde filmster Asta Marvelle, die spoor loos verdwijnt. De politie die eerst uit angst voor wraak bulten de zaak gehou den wordt probeert nu eens de daders te vinden door aan den roof de grootst mogelijke publiciteit te geven. En al slaagt zü er niet zelf in. het kind op te sporen, 't wordt tenslotte toch gevonden en triom fantelijk naar de vertwijfelde moeder te rug gebracht! Gelukkig spelen zich der gelijke schanddaden alleen maar in Ame rika af: moge ons land ervoor gespaard blijven! Dorothea Wieck en Baby Leroy staan natuurlijk in het middelpunt en zij zor gen samen voor menig charmant moment in deze even sensationeele als dramatische episode van het Hollywoodsche leven, o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Fa. W. Hüner en Zn.,. Zijlsingel 35, Lel den; aanleg en onderhoud van tuinen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf tuinarchi tectuur, handel in planten en bloemen. Door uittreding van den vennoot W. Hüner, dd. 1 Aug. 1934, is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot: G. F. Hüner, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Naar wij vernemen heeft ook prof. dr. F. A. H. Schreinemakers wegens gezond heidsredenen bedankt voor de ultnoodi- glng der Russische regeering om deel te nemen aan de Memdelejew-herdenking te Leningrad en daaraan verbonden een 10-daagsch bezoek aan de voornaamste lndustrieele centra ln den Sovjet-staat. Wij verwijzen naar een offlcieele kennisgeving van B en W. in dit Blad betreffende de Inschrijving van leerlingen voor het openbaar vervolgonderwijs. Gisteren slaagde te Nijmegen onze oud-stadgenoote mej. S. J. M. Schrijvers voor het aanvullend Analysten-examen Microscopie ln Cacao, Koffie, Thee en Specerijen. De heer P. Jonges, theologisch can- dldaat aan de Rijksuniversiteit alhier, is door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de Evangeliebedle ning ln de Ned. Herv. Kerk, De directie der N.Z.H, heeft aan de Vakorganisaties medegedeeld, dat de con ferentie met het personeel welke plaats zou vinden op Donderdag 13 September, ls uitgesteld tot Dinsdag 16 October a.s. Met ingang van heden ls de bekende manufacturenzaak van de firma Wisbrun en Liffmann verplaatst van de Haarlem merstraat naar de Korevaarstraat no. 3. Het Vakvereenigingscongres. Gisteren, den laatsten dag van het Vak vereenigingscongres te Weymouth, is een rapport van het algemeen bestuur aan genomen over de nationalisatie van de groote industrieën, in het bijzonder van de ijzer- en staalindustrie, die daarvoor het eerst in aanmerking dient te komen wegens hun onvoldoébde uitrusting en achterlijkheid. Eenige afgevaardigden vonden de na tionalisatie van de steenkoolmijnen even belangrijk, maar in het rapport werd toe gegeven, dat in die industrie althans ver beteringen waren gebracht; andere afge vaardigden bestreden dat men één in dustrie kon nationaliseeren en de an deren onder particulier beheer laten, maar het rapport is ten slotte met groote meerderheid aangenomen. OOSTENRIJK. Geen vervolging van dr. Rintelen? Betreffende het verhoor, dat door de politie tot dusverre dr. Rintelen is afge nomen. wordt bekend, dat Rintelen ver klaard heeft dat hij half Juli voor zijn gewone vacantie ln Weenen was aange komen en tevoren de offlcieele Instanties daarvan ln kennis had gesteld. Tijdens zijn verblijf in Weenen. waarna hij naar zijn zomerverblijf had willen gaan, had hij herhaaldelijk getracht door bondskanselier dr. Dollfuss te worden ont vangen. Daar de bondskanselier het toen echter buitengewoon druk had, was het hem niet gelukt, een persoonlijk onder houd te hebben met Dollfuss. Dit onder houd was eindelijk bepaald op een der dagen tussehen 23 en 25 Juli. maar op 25 Juli had het onderhoud nog niet plaats gevonden. Voorts heeft dr Rintelen uitdrukkelijk verklaard, dat hij in geen enkel opzicht op de hoogte is geweest van de voorberei dingen tot den opstand en dat hij eerst iets over den „putsch" had vernomen in hotel „Imperial", toen de opstand reeds in vollen gang was. Daar de verlammingsverschijnselen nog niet geheel verdwenen zijn, kon hij zijn verklaringen tot dusverre nog slechts hor tend en met groote moeite afleggen. In welingelichte kringen verluidt, dat het materiaal tegen dr. Rintelen niet vol doende is, om een aanklacht wegens hoog verraad te rechtvaardigen. Men neemt der halve aan, dat geen proces gevoerd zal worden tegen dr. Rintelen. ■o- ROEMENIE. Spionnen gearresteerd. Te Constanza zijn gisteren vier sovjet spionnen gearresteerd, 2 mannen en 2 vrouwen. Toen de Roemeensche detectives tot de arrestatie overgingen, stak een meisje een stuk papier ln haar mond en trachtte het in te slikken. Het papier bevatte instruc ties in codeschrift. Na een worsteling was zij genoodzaakt het papier uit te spuwen. De Roemeensche geheime dienst is erin geslaagd dit bericht te ontcijferen, als mede de andere documenten, die de gear resteerden ln hun bezit hadden. Hieruit bleek, dat het gearresteerde •meisje belast was met een belangrijke mis sie in Parijs, Brussel en Warschau, en van de sovjet-autoriteiten de beste aanbeve lingen medegekregen had.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2